PDA

צפייה בגרסה מלאה : למה לא להשיט דיסקברי לטורקיה - המדריך המלא

צור
21-08-10, 09:21
אני מביא כתבה שפרסמתי ב 2004 שהיתה תאור של חוויה מאוד משמעותית בהחלטות איך לטייל עם רכב שלי בחו"ל.
עלי לציין כי כולם הזהירו אותי מפני ההרפתקאה ולמרות הכל ביצעתי אותה.
הטיול היה מעולה והחוויה לנסוע עם רכב שלך היא בהחלט משמעותיתל אוהבי הרכב שטח .
יחד עם זאת אני מניח שהיום לא היתי עושה זאת שוב.
אני בטוח כי בתגובות יעודכנו המחירים וכמובן הנהלים - לא מפורט הסאגה שנבעה משיבתת הנמל ערב הטיסה, והגעה ביום א שהכל סגור לשחרור הרכב.....
אני מקווה שהשרשור יפתור לכל החולמים על השטה קצת מהדמיון ויחבר למציאות ולעלויות הראליות של החלום.
להלן הכתבה המקורית שלא פורסמה כאן כי לא היה לה בית כאן באותו הזמן.

8/04 השטתי לנדרובר לטיול של חודש בטורקיה. הטעמים להשטת רכב הינם רגשיים ואינם כלכלים /לוגים נטו – הייתי זקוק לרכב עם 6 מקומות וכמובן שהעדפתי רכב גבוה בטיחותי ולטייל עם הרכב המזווד. לטעמי, הנימוקים למה לא להשיט הינם אובדן ימים של הרכב בארץ (לא בהכרח מסונכרן עם זמני הטיסות) בעית אמינות נמלים וים (החל בשביתה כפי שהיה לי וכלה בסערות שמעכבות לו``ז) אובדן ימי טיול בשחרור הרכב באיזמיר ושיגורו בחזרה. מיקום הנמל הטורקי באיזמיר - מחייב טיול מעגלי שמכתיב חלק מהמסלול.
כיסוי ביטוחי חלקי – גם ברכישת פוליסות מקיפות הכיסוים מוגבלים וקיים סיכון שלא היתי לוקח בארץ. אובדן אפשרי של ימי טיול בעקבות תקלה (ברכב שכור ניתן להשיג רכב חלופי) נעלמים כספים באשר לשילוח הרכב בחזרה (אני ידעתי על שילוח של כ-600$ ועלה לי, לא סופי, 1200$).

הרפתקאת השילוח עלתה לי כ-2100$ שעל פי התיכנון היתה צריכה להיות 1300$.

במידה ועדין רוצים להכנס להרפתקאה להלן המדריך המקוצר לצליחת הים התיכון:

השטה:
נכון לקיץ 2004 דרכי הים לא השתנו רבות מימי קו אונידין.
קו שבועי שיוצא ביום ב` (לפעמים) מחיפה, יום ג` אשדוד, ומגיע ביום ה` לטורקיה. לפעמים חוזר לחיפה ולפעמים רק לאשדוד. במהלך חודש אוגוסט האוניה בטיפול ולכן הקו הופך להיות דו שבועי. חברת הספנות הינה אללוף. מנהל הקו שמוסמך לתת את המחירים (שתלוים להתרשמותי בגובה הגלים באותו היום – קבלתי מחירים שונים מסניפים שונים וכנ``ל חברי פורום ג`יפטריפ) הינו מרקו Marco Hofmann RoRo & Adriatic Line Manager Direct Tel: +972+3_5640228 Ope Tel: +972+3+5640202 Fax: +972+3+7601137 Web Site: www.allalouf.com
יש להצטייד בעמיל מכס להקלת תהליך העברה במכס.

העליה לאוניה הינה כמו לאוטובוס. אין כרטיס מראש, אלאה ברגע שהיא נכנסה לפריקה אתה מקבל הודעה עובר תהליך בידוק כזה או אחר (אני לא עברתי, אולי בגלל עמיל המכס שלי) ומעלה את הרכב לאוניה. אח``כ ניגש לחברת הספנות להסדרת התשלומים.

כאשר האוניה מפליגה אתה יכול לקבל את שטר המטען – שבלעדי המקורי אינך יכול לשחרר את הרכב. ניתן לשלוח את שטר המטען המקורי עם רב החובל מנסיון יבוא רב שנים לא מומלץ. (כלומר ביקור נוסף בחברת הספנות או שליחות נוספת לאיסוף שטר המטען) יש לבדוק פעמים את כל מספרי השילדה והמנוע בשטר המטען למניעת סיבוכים.

ביטוחים:
ביטוח ימי – הביטוח מכסה נזק טביעה וזנקי רכב רק על האוניה כלומר שבמידה והרכב נפגע על הרציף אין כיסוי מאחר ואתה לא עם הרכב לא תוכל להוכיח לעולם איפה היה הנזק. בחרתי לא לבטח בביטוח ימי שהעלות שלו לא גבוהה ואז הסתבר לי שעם האוניה טובעת או נתקעת וזקוקה לחילוץ אתה צריך להשתתף עם בעלי האוניה בהוצאות – נשמע מופרך אך בדקתי זאת והדבר אמיתי. ( בגלל שביתה בנמל האוניה יצאה רק עם הרכב שלי - איך זה קרה זה נושא לסיפור מדורה שלם אבל נוצר מצב שאני והאחים עופר שותפים 50% באוניה- נחמד לא?)

ביטוח חובה – המקום היחיד בארץ לביטוח חובה או גרין קארד בארץ הינו סוכנות אופקים ברמת גן ברומר לוין - +972 (03) 5744861. סוכנות קצת כבדה לטעמי, והמחיר נגזר מהתקופה ושווי הרכב, ומותנה בהצגת הפוליסה הקיימת. ניתן לבצע את הביטוח גם בחו``ל. אני לא איתרתי את המקום וביצעתי את הביטוח בארץ ואיני מצר על כך.

ביטוח מקיף – מצריך התקנת קודן (איתוראן לא תקף) ובדיקת האותיות הקטנות מעלה המון הסתיגויות. בחרתי לא לקנות ביטוח זה - סיכון שלא הייתי מעלה על דעתי בארץ הקודש.

שיחרור הרכב באזמיר:
יום המנוחה הינו יום א` ויום שבת חצי יום. בשעה 12 הנמל בהפסקה של שעה +. לאחר יום עבודה בנמל אתה יודע מי האבא של הביורקטיה הישראלית. על פי מידע מוקדם הבנתי שניתן להשיג מאכער או עמיל מכס שיעשה את העבודה תמורת 100$. אני לא מצאתי וביצעתי לשמחתי את כל העבודה לבד תוך מוכנות נפשית רבה והרבה סבלנות.
א. יש לקבל פקודת שיחרור מחברת הספנות שנמצאת קצת אחרי הנמל (כ-1.5 ק``מ מהשער הראשי) מתחילים לעבוד ב-08:30 עולה כ-107$ הניר + 4$ בולים
ב. משם לחלק האחורי (המכס) של אולם קבלת הנוסעים במזח המעבורות לאחר שקניתם טופס ב-0.5$ ועוברים שורה של פקידים. כולל רישום בדרכון על הכנסת הרכב
ג. משם לנמל אחרי השער ימינה בודקה מוקפת גדר. מקבלים ניר ונשלחים למנהלת הנמל לתשלום אגרה וביול בבנין ע``י אולם נכנסים. חוזרים לבודקה.
ד. חתימה ונשלחים לבנין אחר לתשלום אגרה נוספת תלוי בזמן האחסנה כ-40$
ה. חוזרים לבודקה נשלחים לחפש את הרכב – הנמל עצום ולקח לי שעה למצוא את הרכב בקצה השני של הנמל (בערך מול סוכן חברת הספנות רק בתוך הנמל על יד כל המכוניות החדשות). בקשתי את המפתח (הרכב היה עם פנצ`ר) וחזרתי לבודקה.
ו. נשלחתי לשער הנמל להחתמת 2 שוטרים שונים. ועכשיו אפשר לצאת.
סה``כ נאספו כ-12 חותמות שונות על טופס הטיולים. במהלך הטיול פגשתי רכב אחר ששילם בקשיש כ-400$. לי מעבר למסים המוצהרים שקבלתי עליהם קבלה או בולים לא היו עלויות נוספות. הצלחתי לצאת ב-14:30 מהנמל.

שילוח הרכב מאיזמיר:
יצרתי קשר עם עמיל שהומלץ על ידי מנהל הקו בנצגות סוכנות האוניות (אגקונט).
חוית שילוח הרכב היתה מגע מענין עם נהלי העבודה הטורקיים. בחשבונית הכתובה על ניר A4 בעפרון נכתב: 60$ בקשיש לעובדי המכס 60$ בקשיש לעובדי הנמל וכו` וכו`
עמיל המכס דרש 520$ שהיו מורכבים מסעיפים כמצוין ונענה על ידי ללא מיקוח כיון שלא רציתי להפקיד את הרכב בידים עוינות.

כאן חויתי חויה לא נעימה. בעוד בארץ חברת אללוף הצהירה על עלות של 250$ + גנבות קטנות נדרשתי לשלם לנציגות חברת הספנות (אגקונט) 689$. לאחר טלפונים לארץ שלא פתרו את הארץ נאלצתי לשלם את מלוא הסכום!!!! מפאת חוסר ידיעה נאלצתי להשאיר את הרכב אצל עמיל המכס ולא לבצע את כל הליך הכנסת הרכב לנמל לבד דבר שגרר בעיות רבות.
א. אישור אצל נוטריון כי הרכב נמסר לעמיל המכס והוא רשאי לנהוג בו – אלוהים יודע מה כתוב במסמך ולמעשה יכולתי למכור את הרכב ללא ידעתי אלא על סמוך תרגום הנוטריון לאנגלית. אך מאחר והגעתי אליו דרך המלצה חתמתי.
ב. הצהרה למכס על ``מלאי`` הרכב: בגדים, ציוד טיול, בפרוט מעצבן וכו`.
ג. צילום כל מסמכי, מה שלא גרם לאותו עמיל לשלוח לי פקס דחוף יומיים לאחר חזרתי כי הוא צריך את הדרכון שלי כי המכס חתם בכניסתי שהכנסתי רכב והוא צריך לחתום גם ביציאה בדרכוני. השבתי לו כי זה נוגד את הנחיות משרד החוץ והתפללתי כי ה``טיפ`` ששילמתי בחשבונית המוזכרת למעלה יכסה את עלויות שיחוד המכס. ואכן כך היה...

שיחרור הרכב באשדוד:
את העבודה הזו הפקדתי בידיו האמונות של עמיל המכס הקבוע שלי.
א. דבר שלקח לפקיד מיומן יום וחצי ולא מעט עלויות עוד לא קבלתי את החשבונית אני מעריך כ-200$ לפחות.
ב. הרכב עם פנצ`ר, מצבר כמעט ריק (הגנבים היו צריכים אור) ומגולח מדברים קטנים ומעצבנים. הכי יקר הדיסק, ואח``כ 2 צ`ימידנים, ראש גזיה, מחזיק משקפי שמש ושאר דברים שלמעט הדיסק העלות שלהם מסתכמת ב-500-400 ש``ח. להערכתי הגניבה התרחשה בארץ!!!!!

יש כמובן להפעיל שוב את האיתוראן..

נסיעה טובה!

sos4u
21-08-10, 11:03
מה נזכרת בזה פתאום ? למה אתה חושב שהמחירים מעודכנים ?
והכי מטריד אותי ? למה דרך טורקיה ? ארדואן הפך עורו ולא הודיעו לי? פתאום חזר בתשובה ?

עברו 3 חודשים וזהו ? זה " אורך " הזכרון הקולקטיבי שלך ?
רוצה לצאת עם האוטו לטייל ? סע ליוון, העלויות דומות, ובפעם האחרונה שהיו לנו "בעיות" איתם - יצא חנוכה עם שירים נרות וסופגניות ...

יוסי56
21-08-10, 11:29
נראה לי שמכל הסיפור שחכת להנות גם ולספר חוויות מהטיול!

חש מזג
21-08-10, 15:20
אותה הגברת בשינוי האדרת טיול לטורקיה עם אופנועי דו'ש ניתן בהחלט גם עם גי'פ.

טיול לעומק מזרח טורקיה שהחל בהעברת בכלים מנמל חיפה עם חברת הספנות רוזנפלד
העלת הכלים ביום חמישי אחה'צ ולמחרת יום שישי 7:00 נחיתה בנמל לימסול בקפריסין.
עלות לכלי 160 יורו + 160 לנוסע בקבינה , כולל ארוחת ערב - עלק ארוחה.
אני מניח שלרכב העלות הייתה כפולה , כלומר 300 יורו לרכב בהלוך + 160 לנוסע
תכפיל בשנים = 920 יורו העברת רוכב כולל נוסע. להלוך וחזור.
ביטוח גרין קארד לחודש כ -100-70 יורו.
מיסי נמל בקפריסין בהלוך בלבד כ 220 יורו.

עוברים בנסיעה עם הכלים את קפריסין לאורכה לכיוון פמגוסטה (גזי מגוזה)
מגיעים לנמל מאחורי העיר העתיקה, רוכשים כרטיסים להפלגה לכלים ולנוסע
לכיוון טורקיה - מרסין (הפלגה של 11 שעות).
ההפלגה יוצאת בדרך כלל ביום ראשון בערב מקסימום לוקחים מלון בפמגוסטה
ללילה אחד מאד זול ולמחרת מטיילים באזור עם הכלים ולקראת ערגב בערך בשעה 21:00
יוצאת ההפלגה לטורקיה.
עלות הפלגה לטורקיה עם הרכב + נוסע פחות 100 יורו.

טיול בכל מזרח טורקיה שזה סיפור נהדר בפני עצמו, חזרה בשתי אפשרויות או יותר,
אחת באותה דרך שהגענו לטרוקיה והשניה דרך עיירה בשם טאש'קו ליד אלניה
עליות חזרה זהות וזולות יותר כי את המיסים כבר שולמו בהלוך.
שם עולים למעבורת המפליגה לכיוון קארניה שבקפריסין הטורקית עוברים לצד הקפריסאי
לכיוון לארנקה ומשם ללימסול וחזרה במעבורת שהגענו לישראל.
כמובן שצריך לבדוק לוחות זמנים ולהתאים את ימי הטיול ללוחות הזמנים של המעבורת
מקסימום לוקחים מלון ל24 שעות להתאמה בין הזמנים.

"חש מזג"
יענקלה וינטרוב

צור
22-08-10, 07:24
נראה לי שמכל הסיפור שחכת להנות גם ולספר חוויות מהטיול!

לא שכחתי פשוט חשבתי שזה נושא לשרשור אחר
הטיול היה מדהים זכינו לאירוח מדהים בכל מקום שעצרנו. היינו עם ציוד קמפינג שלא היה כדאי לפתוח אותו למעט פעמיים - ופגשנו טורקיה עם נופים מגוונים מאוד זולה טעימה ומכניסת אורחים.
אני צרף שני קבצים מסלול ותקציב.

צור
22-08-10, 09:09
אחרי 25 יום נהיגה וכ 5500 ק"מ בדרכי טורקיה
1. דלק
• דלק זמין בכל הכבישים כולל מזרח טורקיה. אין צורך בגריקנים.
• הסולר יקר מהארץ מעל 1$ והמחיר שונה מתחנה לתחנה
• קומפרסור למילוי אויר יש רק בחלק מהתחנות ובמזרח עוד יותר קשה למצוא.
• שרותי שטיפה חינם ברוב התחנות באזורים המתוירים.
2. נהיגה
• בצד ימין תמרורים כמו בארץ למעט רמזורים יש רק בקו העצירה ואין אחרי הצומת כך שחיבים לעצור 2 מטר לפני קו עצירה אחרת מחכים לצפירה מאחור שמסמנת לך שהרמזור התחלף.
• פניה שמאלה ברמזור ירוק מלווה באור ירוק של הנוסעים ישר בנתיב ממול. קצת מפחיד אבל אחרי שמבינים את הפרנציפ בהחלט אפשרי,
• עקיפה הינה בכל תנאי (קצת מזכיר את הארץ) כך שצריך להיות מוכנים לירידה מהירה לשולים.
3. כבישים
רמת אחזקה סבירה במקומות מרוחקים מדובר בחצץ שנשפך על הכביש ואח"כ פיזור של זפת - נסעתי על כביש בסלילה כזה ויוצא שלמעשה המכבש זה הרכבים שנוסעים - מה שמילא את הרכב בזפת.

-->