PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה על חיבור מתלה "עלה" שונה

GodsFather
23-08-10, 10:38
היי,

נתקלתי במבנה השונה הזה של החיבור -

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26594&stc=1&d=1282548636

למעשה, חיבור נדנדה הפוך ? (תמונה לא איכותית ,אני יודע)

מה היתרונות שלו לעומת החיבור הרגיל המוכר מסמוראי/סופה/טנדרים/סיקסים וכד'.

אגב, הוא היה מחובר לדבר הזה :) שחונה דרך קבע באחד הרחובות לא רחוק מהבית שלי, וכמובן גם נוסע מידי פעם ומרעיד את השכונה (ואיזו באר נפט או שתיים)

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26595&stc=1&d=1282548745

רפאל
23-08-10, 10:45
היי אמיר

אני רואה שאתה נהנה היי שם :p

בהחלט נראה כלי יפה ומושקע.

נתקלתי כבר בחיבורי עלים כאלו, לדעתי האישית אין הבדל בין חיבור נדנדה ככה או הפוך (מה שאנחנו רגילים).
זה בסה"כ נותן יותר קלירנס ומגן על הנדנדה (מעל קו תחתון של הילדה).
יכול להיות שיש קשר למשקלי העמסה מכיוון שאני נתקלתי בצורה זו בעיקר בטנדרים, אך לדעתי זה זניח.

רפי

GodsFather
23-08-10, 10:52
אני תוהה גם בעניין עירגול של מתלה כזה, או יותר נכון מה קורה כשהערגול נחלש.

בתצורה המוכרת לנו, העלים מתיישרים, אבל איך כאן ?

itay
23-08-10, 12:03
אני ראיתי את התצורה הזאת הרבה מאוד במשאיות שנוסעות בכביש.

כשהערגול נחלש, העלה מתיישר, הסרן זז אחורה והעין האחורית של העלה (בתמונה שצילמת) הולכת אחורה והתחת שוקע.

תחשוב על כזה דבר במתלה הקדמי של סמוראי, זוית הכניסה היתה הרבה יותר טובה..... :p

איתי.

GodsFather
23-08-10, 12:43
למה שהסרן יזוז ? העלה אמנם יתיישר, אבל הערגול של העלה הוא לפני מרכז הקשת.

הנדנדה תזוז אחורה עד שהעלה יעצר בתושבת עצמה (או באגזוז במקרה הנוכחי).

ועדיין - מה היתרונות מול המבנה המוכר יותר.

itay
23-08-10, 13:45
למה שהסרן יזוז ?

במתלה כמו שאנחנו מכירים מהסמוראי, בסגירת מהלך, אתה מגדיל את בסיס הגלגלים ובפתיחה אתה מקטין אותו. כנ"ל במקרה הזה - בסגירת מהלך (העלה מתיישר) ובורג המירכוז של הקפיץ (נקודת החיבור של הקפיץ והסרן) "מתרחק" מהעין הקבועה. תחשוב על חצי קשת שאתה מיישר אותה.

במתלה עם שאקל רברס זה קצת הפוך - מקדימה סגירה של המתלה תקטין את בסיס הגלגלים ופתיחה תגדיל אותו....

איתי.

רפאל
23-08-10, 15:16
היי איתי

אני חושב שטעות בידך.
הסרן זז למטה ולמעלה (בפתיחה וסגירה בהתאמה) בקו ישר.

כדי לאפשר את הכיווץ והפתיחה של העלים הרכיבו אותם על הנדנדות.

גם הדוגמא שלך של הקשת נכונה מאוד אבל תחשוב על החץ.
כאשר מחזיקים אותו מתוח ביד נקודת האחזקה שלו רחוקה מהקשת (והקשת מתוחה לאחור - מכווצת) וכאשר משחררים החץ עף בקו ישר (הקשת משתחררת). להזכירך הוא מחליק על היד שמחזיקה את הקשת.

רפי

itay
23-08-10, 15:33
היי איתי

אני חושב שטעות בידך.

כאשר מחזיקים אותו מתוח ביד נקודת האחזקה שלו רחוקה מהקשת (והקשת מתוחה לאחור - מכווצת) וכאשר משחררים החץ עף בקו ישר (הקשת משתחררת). להזכירך הוא מחליק על היד שמחזיקה את הקשת.

רפי

אהלן,

הסרן לא עולה למעלה, המרחק בין המרכב למרכז הגלגל קטן. הסרן בסגירת מהלך זז אחורה - ההתנהגות הזאת נקראת היגוי פסיבי - תחשוב על מקרה שצד אחד פתוח וצד שני סגור(או "מצב אמצע").

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26601&stc=1&d=1282566554

בדוגמה שלך עם החץ והקשת אתה מסתכל הפוך. הקשת שאותה אתה מחזיק והיא קשיחה לא זזה, מה שנמתח הוא הגומי משני קצבותיה והנקודה שבה הגומי מחזיק את החץ יורדת למטה לאחר (הסרן זז אחורה) אחרי שחרור החץ :

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26602&stc=1&d=1282566903

איתי.

itay
23-08-10, 15:36
היי איתי

אני חושב שטעות בידך.

רפי

אהלן,

הסרן לא עולה למעלה, המרחק בין המרכב למרכז הגלגל קטן. הסרן בסגירת מהלך זז אחורה - ההתנהגות הזאת נקראת היגוי פסיבי - תחשוב על מקרה שצד אחד פתוח וצד שני סגור(או "מצב אמצע").

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26601&stc=1&d=1282566554

בדוגמה שלך עם החץ והקשת אתה מסתכל הפוך. הקשת שאותה אתה מחזיק והיא קשיחה לא זזה, מה שנמתח הוא הגומי משני קצבותיה והנקודה שבה הגומי מחזיק את החץ יורדת למטה לאחר (הסרן זז אחורה) אחרי שחרור החץ :

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=26602&stc=1&d=1282566903

איתי.

יקיר גרין
23-08-10, 16:48

איתי.

איתי, אתה צודק בהכל חוץ מהנקודה של הקשת ... קשת היא לא קשיחה, והמיתר הוא לא נמתח.
אבל הטעות של רפי היא שהקפיץ בשונה מהקשת מוזק בקצה אחד, ולא באמצע.

GodsFather
23-08-10, 17:36
שמח שעוררתי פה את חברי הפורום, אשמח גם להתייחסות בעניין המתלה שהצגתי.

ג'ו , נמרוד, אסף ואחרים, איה אתם ?! :grin:

רפאל
23-08-10, 17:40
היי איתי

צודק, טעות שלי.
אכן בניגוד לקשת הקפיץ מוחזק קשיח בצידו האחד ונייד מצידו השני.

אך אני חושב כי התנועה היא דיי מינורית במובנים של תנועה, אך בהחלט משפיעה על "היגוי פסיבי" או כל מונח אחר שרוצים לקרוא לו כך.

רפי

asafk
23-08-10, 21:06
קודם כל לגבי המתלה שצילמת - לא משהו מיוחד. נדנדה הפוכה יש גם בבלייזר, למשל.
שאקל אחורי מאחורה וקדמי מקדימה אכן נותנים היגוי פסיבי כאשר הרכב מגלגל, בכיוון ההיגוי של ההגה, ולכן זו הפרקטיקה הנפוצה.
למה לשים את הנדנדה למעלה ולא למטה? יש שיקולי מקום, ואין פתרון אחד בודד. יש עוד המון שיטות חיבור לעלים.

אסף.

ד ו ר ו ן
23-08-10, 22:51
שאקל אחורי מאחורה וקדמי מקדימה אכן נותנים היגוי פסיבי כאשר הרכב מגלגל, בכיוון ההיגוי של ההגה, ולכן זו הפרקטיקה הנפוצה.
אסף.
אסף,
נדנדות מכווצת בצד שמאל כתוצאה של עבודת מתלה יגרמו להיגוי פסיבי ימינה, לא כך?
בסרן הקדמי גלגל שמאל "הולך" קדימה ויוצר היגוי פסיבי ימינה, ובסרן האחורי, כיווץ מתלה של צד שמאל יגרום לסרן לנוע אחורה והיגוי אחורי שמאלה עם סבסוב מרכב ימינה, בדומה להיגוי מלגזה.

נמרוד
23-08-10, 23:23
מה ההתרגשות? שאקל כמו בתמונה נפוץ יותר מהשאקל שאנחנו מכירים, ומאפיין הרבה מאד (לא רוצה להגיד "רוב" כדי שדוד ג'ו לא יתפוס אותי במילה) הטנדרים פולסייז האמריקאים ונגזרותיהם לאורך השנים. לדעתי מדובר בעיקר על שיקולי אריזה - שימו לב שבכלים קטנים - ג'יפים, טנדרים יפאניים - הגלגלים קרובים יותר לשלדה - לכן העלים מתחת לשלדה. בכלים הפולסייז המרחק בין הגלגלים לשלדה גדול יותר - השלדה צרה יותר ביחס לרוחב הכללי, ויש מקום לארוז את העלים לצד השלדה - מה שפותח הרבה יתרונות אפשריים - קורות השלדה יכולות להיות גבוהות יותר, משטח ההטענה יכול להיות נמוך יותר, מרכז כובד נמוך יותר, וכן הלאה. כנראה שגובה משטח ההטענה הוא השיקול המשמעותי, ולכן זה מאפיין טנדרים לעומת ג'יפים ודמויי-ג'יפים.

GodsFather
24-08-10, 05:12
אחלה, אז עכשיו אני יודע :)

asafk
24-08-10, 22:16
אסף,
נדנדות מכווצת בצד שמאל כתוצאה של עבודת מתלה יגרמו להיגוי פסיבי ימינה, לא כך?
בסרן הקדמי גלגל שמאל "הולך" קדימה ויוצר היגוי פסיבי ימינה, ובסרן האחורי, כיווץ מתלה של צד שמאל יגרום לסרן לנוע אחורה והיגוי אחורי שמאלה עם סבסוב מרכב ימינה, בדומה להיגוי מלגזה.

תסתכל על ג'יפ מלמעלה. אמרת היגוי ימינה. הרכב מגלגל שמאלה. צד שמאל נסגר, ימין נפתח.
הסרן הקדמי - גלגל שמאל נמשך קדימה, גלגל ימין נמשך אחורה.
הסרן האחורי - גלגל שמאל נמשך אחורה, גלגלי ימין קדימה. אם הג'יפ נוסע לשם --> הסרנים יהיו ככה: \==/ שזה מתאים להיגוי ימינה.

אסף.

ד ו ר ו ן
24-08-10, 22:31
אסף,
כתבנו בדיוק אותו דבר, רק שבתגובה הקודמת משתמע מדבריך שההיגוי ההפוך של הסרן האחורי והקדמי מאפס אחד את השני, ומתאימות להיגוי של הרכב.

שאקל אחורי מאחורה וקדמי מקדימה אכן נותנים היגוי פסיבי כאשר הרכב מגלגל, בכיוון ההיגוי של ההגה
לפי הבנתי, ומה שכתבת כעת, בסגירות מתלה קיצוניות, יש היגוי פסיבי גדול למדי שצריך לתקן עם ההגה.

asafk
24-08-10, 22:46
ההיגוי הפסיבי מסובב את הרכב בכיוון הפניה, אבל צריך לסובב את ההגה פחות ממה שהתכוונת - אם לזה אתה קורא תיקון.

אסף.

קיד
29-08-10, 23:07
מה ההתרגשות? .....
זה פשוט יותר חזק לעובי לחי נתון. זה ממש נובע מקמצנות.
הלחיים של השקל נמתחות, ואין עיוותים.

אצל יצרני המשאיות שמכבדים את עצמם, מותקן שקל שפונה מטה, עם לחיים עבות וחזקות.
יצרני משאיות חסכנים מתקינים שקל הפוך עם לחי מפח 2 מ"מ.

נמרוד
29-08-10, 23:16
זה פשוט יותר חזק לעובי לחי נתון. זה ממש נובע מקמצנות.
הלחיים של השקל נמתחות, ואין עיוותים.

לא קונה את שיקול הקמצנות - שהרי השאקל העליון מחייב תושבת פח נפרדת, די מורכבת, שמתברגת לשלדה, לעומת תושבת פשוטה יותר בצורת ח' מרותף כשהשאקל נמצא מתחת לקורה. שיא הקמצנות/יעילות זה לחסוך את התושבת בכלל ולהעביר שאקל תחתון דרך חור בשלדה - ע"ע טויוטה היילקס:

http://www.jeepolog.com/ext_images/front_shackle.jpg

-->