PDA

צפייה בגרסה מלאה : חדש: מפת סימון שבילים 9 - הדפסה ספרתית אוגוסט 2010

tzurlis
26-08-10, 08:26
לאחר הליך של מספר שנים, יצאה מפת סימון השבילים הראשונה בהדפסה ספרתית ובפורמט החדש. המפה שנבחרה הנה מבואות ירושלים (9).

לצערי, עקב מדיניות זכויות היוצרים של הוועדה לסימון שבילים אני מנוע מלהציג תמונה או מקטע, אך ניתן להשיגה אצלנו בנ"צ מערכות ניווט - מפות (http://www.north.co.il/categories/20917).

המפה מעוצבת בדומה למפות חו"ל המתקדמות ביותר, ולאחר הליך ארוך שכלל שינוי צבעים בכיתובים, הבדלה ברורה והדפסה איכותית, הוספת פריטים ו "משאל עם" בין כמה עשרות נסיינים מאנשי שטח וותיקים לבחירת הפורמט הנוח ביותר למשתמש, מבין כמה אפשרויות שהוצגו.

להבדיל מהמפות הרגילות בסדרת סימון השבילים, במפה זו -

•קווי הגובה חדים, מובדלים וברורים במיוחד. אין עוד ערימת קווים מטושטשים וקשי הבחנה - ניתן לבצע ניווט, מבט טופוגרפי וניתוח שטח בקלות, בבירור וביעילות. עולם אחר לנווט רגלי או רכוב.
•כיתובים שונים וברורים. סוג וצבעי הפונטים השונים הובדלו ושונו. אין מה להשוות לעבר.
•נוספו פרטי נוף כגון אנטנות סלולריות ואחרות, שהיו חסרים בעבר, ופרטי נוף נוספים. אין מדובר רק בעדכון פרטים שגרתי אלא גם באנטנות סלולריות כעזר ניווט, עניין חשוב למדי למי שמנווט עם מפה בלבד בשטח, ובצורת הצגת המבנים וחלק גדול מפרטי התכסית הרגילים בצורה הרבה יותר ברורה ונוחה ללא "העומס" וקשיי ההבדלה שיצרו שכבות הארכיאולוגיה וכו' על העין בזמן שימוש במפות סמ"ש הרגילות.
•נוספו מסלולי אופניים בגב המפה. מלבד הצעות המסלולים רגילים למשפחות, רגלי, ג'פים ו- 4*4, נוספו כמה מסלולי אופניים הכוללים סינגלים וטיבם.
•צורת הצגת כלל הכיתובים, סימוני הדרכים והיישובים ושכבות המידע הנוספות פושטו, שונו ועוצבו לנוחיות המשתמש ולשיפור מכסימלי בשימוש ברור ונוח במפה.

כן נערכו עוד כמה שינויים נוספים.

המפה בהדפסה זו היא חלומו של כל נווט, מטייל ואיש שטח, ומזכירה לי מיפוי אמריקאי ובריטי מתקדם וחדיש. במהלך השנים הקרובות תעודכן כל הסדרה לרמה זו, ומטיילי ישראל יעלו כיתה במיפוי השטח שלה.

PW
27-08-10, 09:15
לאחר הליך של מספר שנים, יצאה מפת סימון השבילים הראשונה בהדפסה ספרתית ובפורמט החדש. המפה שנבחרה הנה מבואות ירושלים (9).

לצערי, עקב מדיניות זכויות היוצרים של הוועדה לסימון שבילים אני מנוע מלהציג תמונה או מקטע, אך ניתן להשיגה אצלנו בנ"צ מערכות ניווט - מפות (http://www.north.co.il/categories/20917).

המפה מעוצבת בדומה למפות חו"ל המתקדמות ביותר, ולאחר הליך ארוך שכלל שינוי צבעים בכיתובים, הבדלה ברורה והדפסה איכותית, הוספת פריטים ו "משאל עם" בין כמה עשרות נסיינים מאנשי שטח וותיקים לבחירת הפורמט הנוח ביותר למשתמש, מבין כמה אפשרויות שהוצגו.

להבדיל מהמפות הרגילות בסדרת סימון השבילים, במפה זו -

•קווי הגובה חדים, מובדלים וברורים במיוחד. אין עוד ערימת קווים מטושטשים וקשי הבחנה - ניתן לבצע ניווט, מבט טופוגרפי וניתוח שטח בקלות, בבירור וביעילות. עולם אחר לנווט רגלי או רכוב.
•כיתובים שונים וברורים. סוג וצבעי הפונטים השונים הובדלו ושונו. אין מה להשוות לעבר.
•נוספו פרטי נוף כגון אנטנות סלולריות ואחרות, שהיו חסרים בעבר, ופרטי נוף נוספים. אין מדובר רק בעדכון פרטים שגרתי אלא גם באנטנות סלולריות כעזר ניווט, עניין חשוב למדי למי שמנווט עם מפה בלבד בשטח, ובצורת הצגת המבנים וחלק גדול מפרטי התכסית הרגילים בצורה הרבה יותר ברורה ונוחה ללא "העומס" וקשיי ההבדלה שיצרו שכבות הארכיאולוגיה וכו' על העין בזמן שימוש במפות סמ"ש הרגילות.
•נוספו מסלולי אופניים בגב המפה. מלבד הצעות המסלולים רגילים למשפחות, רגלי, ג'פים ו- 4*4, נוספו כמה מסלולי אופניים הכוללים סינגלים וטיבם.
•צורת הצגת כלל הכיתובים, סימוני הדרכים והיישובים ושכבות המידע הנוספות פושטו, שונו ועוצבו לנוחיות המשתמש ולשיפור מכסימלי בשימוש ברור ונוח במפה.

כן נערכו עוד כמה שינויים נוספים.

המפה בהדפסה זו היא חלומו של כל נווט, מטייל ואיש שטח, ומזכירה לי מיפוי אמריקאי ובריטי מתקדם וחדיש. במהלך השנים הקרובות תעודכן כל הסדרה לרמה זו, ומטיילי ישראל יעלו כיתה במיפוי השטח שלה.
יקירי המלומד, הרשה לי לחלוק על מקצת משבחיך:
1. בפורמט החדש יש התייחסות והעדפה ברורה להדגשת התכסית על חשבון יכולת הקריאה של התבליט. סימון שביל ישראל הוא הדוגמה הבולטת. מאה וחמישים מ' לכל כיוון לאורך השביל אתה לא מצליח לקרא תבליט בכלל. הדגשת השטח הבנוי ביישובים קטנים ובכפרים ערביים היא דוגמא נוספת. עוד הייתי מבין את ההדגשה הזו באיזור עירוני צפוף בו לתבליט יש פחות משמעות, אבל דווקא במקום שבו תבליט ברור יכול לסייע - הוא לא מסומן כלל. בכל מקום בו מופיע פריט תכסית, לא מסומנים כלל קוי הגובה. הם פשוט נעלמים.
2. המפה רצופה טעויות (פשוטות) בשמות המקומות המצויינים. מישהו (עם נעליים?) פשוט העתיק מקצת מהשמות באופן שגוי. למשל: "עין לימור" (עין לימון) "ח'. קנן מר'ימס" (ח'. קנן מע'ימס), " ח'. טבך" (ח'. טבק), "איידנא" (אדנא) ועוד ועוד.
3. כדי להבין האם אתה נמצא בשטח "A" או "B" - קביעה נדרשת כאשר משתמשים במפה של מבואות ירושלים, צריך יכולת הבחנת צבעים של גרפיקאי מומחה, במיוחד אם נוסף לך סימון ירקרק המצביע על סוג צמחייה כלשהו. אני הלכתי שם לאיבוד.
4. המפה בקנ"מ ~ 1:33,000בגב הגליון היא לא יותר מגימיק נחמד, אותי הקנ"מ הזה מבלבל משהו. אי אפשר לעשות משהו "נורמלי"? 1:20,000 למשל? או 1:25,000? מה זה המספר הזה?
לסיכום:
ברור שהנוסטלגיה מדברת מגרוני ושהכל היה פעם יותר טוב. ברור כי המפות הבאות הולכות לכיוון הזה. אבל בכל אופן אני סבור כי דווקא לצרכי ניווט מסורתי וכזה המתבסס על תבליט - התוצאה פחות טובה ממפות העבר ובמיוחד מהמהדורה שקדמה לזו הנוכחית בשני מופעים. (מה שהופך את המפות האלה לפריט אספנות ואת המחזיקים בהם לאנשים טובים יותר).
אבל זו רק דעתי.

shachar
27-08-10, 09:40
בזמנו קיבלתי דוגמית מהמפה והיא נראתה "חדשנית" ומאוד ברורה,
מודה שלא נתתי לה את מלוא תשומת הלב כמו שנתן PW.

מצד שני שלכולם יש מכשירי ניווט..... השאלה תהיה מתי יוצאת הגרסא הדיגיטאלית.

יונתןמצפה
27-08-10, 14:19
P היקר, אנא הסבר את המפשט המצוטט הבא:

אני הלכתי שם לאיבוד.

האמנם?
תודה!

יונתןמצפה
27-08-10, 14:28
מצד שני שלכולם יש מכשירי ניווט..... השאלה תהיה מתי יוצאת הגרסא הדיגיטאלית.

זו בדיוק הבעייה ש- PW מלין עליה. המפות הפכו להיות מכוונות לאלו שיש להם את אותם גמדים אלקטרונים שאומרים להם לאן לנסוע.
אני, בתור אחד שמעולם לא משתמש בשום אמצעי אלקטרוני כזה, מתקשה יותר ויותר לזרום עם הניווט כשמדובר במפות מהמהדורות האחרונות. במיוחד כשנוסעים על שבילים ללא סימון שבילים בשטח הררי מרובה שבילים, ומנסים לנווט תו"כ נהיגה.
אני מוצא עצמי יותר ויותר במצבים כאלו עוצר כדי לחפש במפה איזה הר שהופיע לי משום מקום (הר שבמפות ישנות היה ניתן לזהות אותו תו"כ נהיגה, בלילה...)

בקיצור, לא לכולם יש אמצעי ניווט אלקטרונים ודווקא המפות נייר צריכות לדעתי להיות עבור אלו שאין להם את אותם אמצעים.

יונתן

kobiarava
27-08-10, 14:41
זו בדיוק הבעייה ש- PW מלין עליה. המפות הפכו להיות מכוונות לאלו שיש להם את אותם גמדים אלקטרונים שאומרים להם לאן לנסוע.
אני, בתור אחד שמעולם לא משתמש בשום אמצעי אלקטרוני כזה, מתקשה יותר ויותר לזרום עם הניווט כשמדובר במפות מהמהדורות האחרונות. במיוחד כשנוסעים על שבילים ללא סימון שבילים בשטח הררי מרובה שבילים, ומנסים לנווט תו"כ נהיגה.
אני מוצא עצמי יותר ויותר במצבים כאלו עוצר כדי לחפש במפה איזה הר שהופיע לי משום מקום (הר שבמפות ישנות היה ניתן לזהות אותו תו"כ נהיגה, בלילה...)

בקיצור, לא לכולם יש אמצעי ניווט אלקטרונים ודווקא המפות נייר צריכות לדעתי להיות עבור אלו שאין להם את אותם אמצעים.

יונתן

מסכים עם כל מילה! מי שמשתמש במכשיר ניווט אלקט' כלשהו, מוותר על ניווט בעזרת נתוני השטח, ולא ממש צריך אותם כדי להתמצא כי ה-GPS תמיד יגיד לו איפה הוא נמצא ואם הוא טועה בדרך, ולעומת זאת, מי שמעדיף לנווט במפת נייר (גם אני מודה באשמה)-צריך כמה שיותר נתונים במפה שניתן להצליב עם תוואי השטח כדי לזהות את מסלול הניווט.

קובי

asafk
27-08-10, 16:56
יש בGIS המון מידע, והבעיה היא שבמפות סימון השבילים מנסים להכיל יותר מדי ממנו על חשבון שימושיות השכבות הבסיסיות שיש במפה, החשובות למי שלא הולך רק על שבילים מסומנים.
המון קישקושים מיותרים בצבע סגול, הסימון עצמו על חשבון מידע שקיים סביבו, ועכשיו גם "עיור" יישובים שהיו מפוזרים. סתם לדוגמה, לפני כמה שנים, בטרק ביוון נכנסתי ליישוב הררי, שהטופוגרפיה בתוכו היא כזו שחייבים לנווט מצידו האחד של הגיא כדי לצאת לשביל הנכון מצידו השני של היישוב. אם הטופוגרפיה היתה מוסתרת על ידי סימון האזור הבנוי כ"כתם" ולא בתים בודדים- זה היה קשה מאוד.
בנוסף, במפות סימון שבילים יד נעלמה "העלימה" שבילים ונק'בים, שוב - דבר מאוד בעייתי למי שהולך לא רק על השבילים המסומנים.
שורה תחתונה - אני עברתי מזמן למפות לבנות. יש בהן את המידע שצריך, ואין קישקושים מיותרים. מפות סימון השבילים שאני כן משתמש בהן, הן ישנות ככל האפשר, בלי קישקושים בצבע סגול, עם שבילים שנעלמו במהדורות החדשות, והבעיה היחידה שלהן היא שחלקן כבר ריבועים ריבועים בתוך ניילון... בנוסף, ורק לטיול ברכב, דגש על מרחבי הנגב, מפת שמורות טבע 1:100000 עושה את העבודה מצויין, למרות שהטופוגרפיה בה לוקה בחסר.

עם מכשירי הניווט יש לי בעיה. הבעיה היא כנראה שלי, לא שלהם. אני לא מצליח איתם, וזה אבוד, אל תנסו לשכנע אותי לנסות ללמוד. ניסיתי. לא הלך. אני כן עושה מעט שימוש במכשיר עם עמודענן, לצורך מיקום מהיר יותר, לא מעבר לכך.

אסף.

-->