PDA

צפייה בגרסה מלאה : 6X6 דיון תאורטי? שאלת מתלה אחורי

Bulldog
29-09-04, 13:08
או בקיצור מה עדיף לרכב 6X6 עם משקל משוער של 5 טון, טנדם אחורי או קפיצים נפרדים לסרנים האחוריים?

נמרוד
29-09-04, 16:54
אה????

חזרת אחרי כמה חודשים כשהכל שם למעלה מחוק? איזו מן שאלה זאת "מה עדיף"? :twisted:

סרנים חיים עדיפים, כמו תמיד, כשצריך להעביר הרבה כוח. משאית כבדה, גלגלים כבדים, הרבה מומנט.

כשאתה מדבר על טנדם, למה אתה מתכוון? למה שיש בתומר, עם הינע השרשרת וכולי? או למשהו אחר? להינע שרשרת יש מגבלות רציניות של העברת כוח, לפחות ביחס לסרן חי וכשאתה מדבר על משאית ולא על באגי של טון וחצי.

בקיצור, חדד שאת השאלה.

חימושניק
29-09-04, 18:03
תתסתכל על ריאו ותעתיק...

ריאו היא לדעתי הדוגמה הכי טובה ל"איך לבנות רכב 6X6 בפשטות וביעילות"

Bulldog
29-09-04, 19:40
בגדול מדובר על ריאו (או לפחות סרנים של ריאו 2.5 ) הבעיות מתחילות מהמשקל של הסרנים, טון בקירוב לסרן (או טון לסרן מצוייד בזוג באגרים 44) הכוונה בטנדם אחורי היא למה שמופיע כיום במשאיות וכ"ו לא בטוח אם זה מה שיש גם בריאו, קפיצי עלים הפוכים שמרכז הקפיץ מחובר לשילדה באמצעות ציר ובקצותיו הסרנים (מעין נדנדה) הדברים הנוספים שיש לסגור זה רכבת כח לבהמה הזאת .
תמשיכו להתחבט.

חימושניק
29-09-04, 22:46
שכחת לציין מה האפליקציה שאתה מייעד לדבר הזה.

בכל אופן, אני הייתי משדך לסרנים האלו מנוע דיזל עב-מומנט, אבל עם כוח רציני (לא, למנוע GM 6.5 אין כוח רציני וגם לא מומנט רציני).
אם היה לי תקציב בלתי מוגבל הייתי הולך על מנוע Duramax 6.6 החדש של GM עם 300 כ"ס ומומנט בשמיים.

אגב, לאמריקנים יש בקנה האמר עם המנוע הזה (האמר צבאי, לא הקוביות האזרחיות) שיקרא האמר A3. מעניין אם הם ישמרו על יחסי ההעברה הנוכחיים שמחוברים ל-6.5 הרופס...

תיבת הילוכים?
אני מניח ש- TH400 תעשה את העבודה. למהדרין ולעשירין היית ממליץ על 4L80-E או 5L80-E

עכשיו החוליה החסרה היא תיבת ההעברה.
האם אפשר להתאים את תיבת ההעברה של הריאו לאחד הגירים הנ"ל?

נמרוד
30-09-04, 08:53
בגדול מדובר על ריאו (או לפחות סרנים של ריאו 2.5 ) הבעיות מתחילות מהמשקל של הסרנים, טון בקירוב לסרן (או טון לסרן מצוייד בזוג באגרים 44) הכוונה בטנדם אחורי היא למה שמופיע כיום במשאיות וכ"ו לא בטוח אם זה מה שיש גם בריאו, קפיצי עלים הפוכים שמרכז הקפיץ מחובר לשילדה באמצעות ציר ובקצותיו הסרנים (מעין נדנדה) הדברים הנוספים שיש לסגור זה רכבת כח לבהמה הזאת .
תמשיכו להתחבט.

כלומר בכלל לא מה שחשבתי שאתה מתכוון. בכל מקרה, סידור כזה במשאיות הוא לא מה שאתה מתאר. הקפיץ לא מחובר לשלדה בציר, אלא מחובר אליה קשיח באמצע, ולכל סרן יש בעצם קפיץ נפרד - חצי מהקפיץ המלא. זה בדיוק מה שאנחנו קוראים 1/4 אליפטי. בסידור כזה יש צורך באמצעי קיבוע נוספים לסרן.

arnonshoshani
30-09-04, 08:57
שלום עומר

לא שמעתי ממך זמן רב והייתי מודאג.

קצת תיקונים בקשר למשקל הסרנים - סרן ריאו 2.5 כולל מערכת הבלימה (דרמים) אחורי שוקל 350 ק"ג ללא גלגלים הדרמים שניתנים להוצאה ובניית מערכת דיסקים על הפיניון שוקלים בערך 60 ק"ג כך שסרן כזה אחרי גילוח שוקל כמעאט כמו סרן אחורי של נ"נ (דנה 70)
היתרון העצום בסרנים אלו בקשר ל 6X6 זה שהפיניון שלהם ממשיך גם לאחורי הסרן ונותן יציאה להמשך שניתן עליה לחבר את הסרן הנוסף במקום להשתמש במערכת של דריישפטים כפולה.
בארה"ב הם עושים הסבות לטנדרים רגילים ל6X6
תנסו את האתר www.usa6x6.com
הבנייה העיקרית היום ב 6X6 לרכבים קלים היא מארכת 5 נקודות לשילדה וקפיצים ספירליים ולא טנדם.

בהצלחה עומר
ביי

ארנון

Bulldog
01-10-04, 00:59
נימרוד אל תנסה להבין, תנסה לחשוב בצורה חופשית ולא מוגבלת. הרעיון הוא לבנות uber באגי.
במידה וארנון (מה קורה בדרום?) צודק והמשקל של הסרנים הוא לא כזה כבד אז יוצא שאפילו רכבת כוח של פורד תוכל להזיז את הצעצוע.
ושוב, סרן קידמי לא הבעייה כרגע, האחורי כן. אני אנסה להעלות תמונה מחר אבל מדובר על סדרת עלים לזוג סרנים כמו שתיארתי, העיניים (או קצוות הסרן שבד"כ רגילים לראות אותן מחוברות לשילדה מחוברות עכשיו לסרנים ומרכז הקפיץ במקום להיות מחובר לסרן מחובר לציר רוחבי שנותן לו להתנדנד וליצור לחץ, כלומר בהנחה שהסרן הקידמי עלה על המדרגה האחורי ילחץ לריצפה.

נמרוד
01-10-04, 10:38
נימרוד אל תנסה להבין, תנסה לחשוב בצורה חופשית ולא מוגבלת. הרעיון הוא לבנות uber באגי.
במידה וארנון (מה קורה בדרום?) צודק והמשקל של הסרנים הוא לא כזה כבד אז יוצא שאפילו רכבת כוח של פורד תוכל להזיז את הצעצוע.
ושוב, סרן קידמי לא הבעייה כרגע, האחורי כן. אני אנסה להעלות תמונה מחר אבל מדובר על סדרת עלים לזוג סרנים כמו שתיארתי, העיניים (או קצוות הסרן שבד"כ רגילים לראות אותן מחוברות לשילדה מחוברות עכשיו לסרנים ומרכז הקפיץ במקום להיות מחובר לסרן מחובר לציר רוחבי שנותן לו להתנדנד וליצור לחץ, כלומר בהנחה שהסרן הקידמי עלה על המדרגה האחורי ילחץ לריצפה.

משעשע אותי כל פעם שאני מנסה להכניס קצת הגיון למחשבות "היצירתיות" שלכם, ואתם אומרים לי לצאת מהקופסא. לא נורא, תרדו חופשי, בשביל זה הפורום הזה קיים. :lol:

עומר, שאלה פשוטה - ציירת כבר סקיצה של העסק הזה? מה יש בו חוץ מקפיץ העלים הנ"ל (שמבחינתי הוא לינק ולא קפיץ, לכן תחסוך לעצמך טרחה ותתחיל להתיחס אליו כבר עכשיו ככזה) , איזה חיבורים נוספים, ואילו קפיצים נוספים?

Bulldog
02-10-04, 18:50
http://imgsrv.pic4u.co.il/7b49f41793b082ac7543c98cb92f6010020000.a spx

טוב, סליחה על האיכות זה נעשה בשעה מאוחרת יחסית, אבל זה הרעיון הכללי

asafk
02-10-04, 22:54
הופ הופה...
שלושה ימים אני לא מציץ וזה מה שנהיה??

עומר- מה שציירת הוא צמד סרנים. טנדם. הקורה- או במקרה שציירת- הקורה היא קפיץ- אם כן, הקפיץ יושב במרכזו בתושבת עם חופש בציר הסבסוב. כשסרן אחד עולה, הוא דוחף את השני כלפי מטה. אפשר לבנות טנדם עם קורה בין הסרנים, שהיא קשיחה (ונקראת בעברית קורת איזון, או equalizer beam), והיא יושבת על קפיץ חצי אליפטי שמחובר לשלדה כמו שאנחנו מכירים, ובמקרה כזה מוסיפים עוד מוט אחד לכל סרן, לפחות (המהדרין מוסיפים גם פנהארד).
יש עוד כל מיני פטנטים לטנדם- לדוגמה- קורה שהיא קפיץ, ולכל סרן יש אכן קפיץ רבע אליפטי לכאורה (כמו שציירת), אבל בחיבור של הקפיץ לסרן יש עוד קפיץ, סליל (אפשר שיהיה ארוז בתוך בלוק גומי), והקפיצים מחושבים ככה שהסלילים לוקחים טווח תזוזות מסויים, והעלים טווח אחר.

העקרון שמאחורי טנדם, לא משנה איזה צורה יש לו- הוא כמו בסרן חי- כשגלגל אחד עולה- הוא מכריח את השני לרדת. בטנדם יש ארבעה גלגלים שיש ביניהם את הקשר הזה.
אם לפשט עוד קצת- השלדה תראה, בעצם, סרן אחד. השלדה לא יודעת אם לנקודת החיבור הבודדת מחובר סרן אחד או שניים.

יש משאיות עם סרנים חיים וללא טנדם- משאית השטח הטובה בעולם (לדעתי, הלא פופולרית), משתמשת בסרנים חיים עם מתלי 4 חיבורים- קפיצי סליל, מוטות רדיוס וזרוע A (נשמע לכם כמו לנדרובר? דומה מאוד, אבל יותר גדול. הרבה יותר גדול). חידונת- על איזה משאית אני מדבר?

ספציפית לריאו- מהלך המתלה עצום (כשגלגל אחורי בגובה מטר וחצי, שני הקדמיים עדיין על הקרקע)... אבל רובו נובע מפיתול של השלדה ולא מהמתלים עצמם. לא משהו.

אסף.

סוזי המשתוללת
03-10-04, 22:00
טאטרה

asafk
03-10-04, 23:19
לא. זה לא עונה על הקריטריון של סרנים חיים, ולא עונה על הקריטריון של דעה לא פופולרית.

אסף.

אלון_ק
04-10-04, 01:28
יש את הגרוטאה הרוסית המחלידה ההיא שעשו עליה פעם כתבה בהגה בשטח, אני לא מצליח להזכר בשם שלה כרגע. מאחר ואושקוש יהיה ניחוש ברור מדי, אני מנחש שזו היא. רק צריך להזכר בשם.

asafk
04-10-04, 01:42
הגרוטאה הנ"ל היא 4X4. אז בטח אין אפשרות לטנדם, ולכן היא לא במשחק.
אל תנחש. לא סתם חטפתי לעומר את הדיון- זה בשביל שתתחילו לחפש חומר ולקרוא על משאיות ומתלים... לי משלמים בשביל לדעת את הדברים האלה (לפחות בשבועיים הקרובים).

אסף.

זאביק
04-10-04, 10:02
יש את הגרוטאה הרוסית המחלידה ההיא שעשו עליה פעם כתבה בהגה בשטח, אני לא מצליח להזכר בשם שלה כרגע. מאחר ואושקוש יהיה ניחוש ברור מדי, אני מנחש שזו היא. רק צריך להזכר בשם.

הגרוטאה הנ"ל היא 4X4. .

אלון, אתה צודק.
הייתה כתבבה באוטו או בהגה, על גרוטאה שיושבת אצל יורמי מגבע, והיא 6X6, עם טנדם מאחורה.

אמנון
04-10-04, 15:49
יצא לי לראות 2 כתבות בהגה (האחרונה מיולי 04) על אותה משאית רוסית, שמה גאז 63, בעלת 2 סרנים חיים.

אורי_ג
05-10-04, 13:29
אסף - kamaz?

ובביקור האחרון שלי בגבע לא ראיתי את המשאית - היה פחות דברים להגיר עליהם ריר.. :wink:

-->