PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית שילדה לרכב??

ערן המסוקס
29-04-03, 21:18
כבר הרבה זמן מציקה לי המחשבה והורסת לי את הפנטזיה המושלמת של בניית רכב שטח בעצמי ביום מן הימים. השילדה.
בעקרון שילדת סולם היא השאיפה שלי לרכב ופה עולה לי שאלה שמציקה לי גם עם הג'יפ הנוכחי. איך אפשר למנוע חלודה בשילדה חלולה?! הרי אי אפשר לצבוע את החלק הפנימי של השילדה וגם אם צובעים לפני שמרתכים את שני החלקים שמהם עשוייה הקורה עדיין נקודות הריתוך חשופות.
עולה לי השערה שמשרים את כל השילדה בתוך אמבט אלקטרוליזה?!?
הבעייה היא שלפחות אצלי יש כמה ס"מ טובים של חול בתוך הקורות ואין סיכוי שאוכל להוציא אותו משם.לא נשמע לי כלכך בריא..
השאלה שלי היא, האם מבנה שילדה כזה אינו רגיש לקורוזיה בחלקים נסתרים יותר משילדות אחרות? שנית האם לא עדיף לבנות שילדה בצורת "ח" אשר תהיה מספיק חזקה ואפשרי יהיה לתחזק אותה כראוי?

Bulldog
29-04-03, 21:21
אמבט אבץ חם.
לא בריא לשילדה של הסיקס כי היא עלולה להתעוות, מדובר שם על 400 מעלות צלזיוס.

נמרוד
11-05-03, 12:14
קצת חלודה לא הורגת. תדאג שכל חלל סגור יהיה מנוקז כדי שלא יצטברו מים, והכל יהיה בסדר.

asafk
11-05-03, 20:20
שלדות של רכבים קצת יותר רציניים מהצעצועים שלנו עשויות מפרופילי U בתור קורות, ובחלק מהמקרים צינורות עגולים משמשים לקורות רוחב. לקורות מרובעות סגורות יש מעט מאד יתרונות והרבה חסרונות (רוב החסרונות נוגעים, אכן, לתהליכים בייצור, חיבור בין האלמנטים וצביעה).
הציפוי הוא על ידי אמבט, אבץ חם הוא שיטה אחת, יש גם שיטות אחרות. הכי טוב ומקצועי זה ציפוי שנקרא E-COAT. הכל אפשר אפילו לעשות במדינת ישראל, זה עניין של $$$.

אסף.

נמרוד
12-05-03, 09:45
בצעצועים שלך אסף השיקולים הם אחרים... פרופיל סגור קשיח לפיתול הרבה יותר מפרופיל פתוח. השיקול העיקרי בבניית מכונית או רכב שטח קטן, הוא לייצר שלדה קשיחה אך קלה - וכאן יש עדיפות ברורה לפרופיליסם סגורים. הייצוריות הרבה פחות חשובה - השלדה תרותך בכל מקרה ביד אדם, יקח 10 או 15 סופי שבוע? מה זה משנה?

ערן המסוקס
12-05-03, 21:58
והאם זה יהיה כלכך נורא אם נניח אבנה שילדת U זהה בצורתה לשילדה הסיקס עם קורות רחבים יותר ויותר מוטות רוחב? השילדה תהיה חלשה יותר מהשילדה המקורית נניח?
קחו את הזמן.. את הפרוייקט אתחיל אולי עוד 10 שנים (אמן). :cry:

השועל
13-05-03, 12:36
שלדה ,לא בונים סתם .. יש כמה נק' הנחה ראשוניות על המטרה של השלדה כגון :משקל ,רוחב ,סוג מתלים - חי/נפרד ,גובה ,מטרה ,עומס ,יציבות ,עמידות בפיתולים וכן הלאה ..

במידה ואתה מדבר על הCJ ,יענו ,שלדת CJ בעתיד .. השלדה הנוכחית היא המתאימה ביותר בפרופיל .. השלדה יחסית גמישה ,עומדת בעומסים , בנויה כשלדה עם פלטות רוחביות שגם כן גמישות במידת מה ,הרבה נק' חיזוק .

פרופיל U או "ח" זה אותו הדבר לפי דעתי ,טובה לשלדת משאית שעובדת על עומסים ומתיחות ,שימו לב ששלדת משאית היא שלדת U לכל אורכה ללא זוויות או עליות בדרכה (כמו בCJ לדוגמא) ,אגב ,גם החציצים הרוחביים של המשאית הם עשויים מפרופיל U ,מה שמסביר שגמישות אין הרבה ,כך שזה טוב למטרות אחרות ,משאית ריקה עם שלדה בלבד ,כמו שאפשר לראות על הכביש ,משאית חדשה בדרכה להרכבת ארגז ,היא מאוד מאוד קשיחה ולא מתפתלת בקלות ,ללא משקל . האורך גם כן קובע ,מכיוון שהCJ לא ארוך כל כך פרופיל U יעשה שמות ברכב .
דבר נוסף - מבחינת זמן וכסף מול יעילות וביצועים ,לא שווה בכלל .
תנסה לכופף את הפרופיל ותגלה כמה בעיות ועקב אכילס יצרת .
אולי ,אם תעשה זאת ע'י תבנית של פרופיל CJ .. אולי איך שהוא יהיה אפשרי לראות משהו דומה ,אבל שוב .. לא שווה ,מכל הבחינות .

השועל

ערן המסוקס
13-05-03, 20:33
מכיוון שהCJ לא ארוך כל כך פרופיל U יעשה שמות ברכב .

וכי למה ומדוע? מאיזו בחינה בדיוק "יעשה שמות"? הרי דווקא שילדה קשיחה מפריעה פחות לפעולת המתלים והתנהגות הרכב.

נמרוד
13-05-03, 20:47
אני לא הבנתי את נקודת המוצא של הדיון. אתה רוצה לבנות שלדה של סיקס? אתה לא רוצה לבנות משהו חדש, שונה, מעניין, טוב יותר?

ערן המסוקס
13-05-03, 21:29
בעיקרון אני רוצה לבנות רכב הדומה לסיקס אבל עם שיפורים בכל תחום כמעט במבנה ובמכניקה שלו.. בתכלס אני רוצה רכב שיראה דומה. לא מחפש רכב מהיר במיוחד וכן רוצה לבנות את הרכב אמין מצד אחד ועדיין פשוט מצד שני.
לי נראה ששילדת סולם היא הבסיס שעליו אני רוצה לבנות את הרכב.. ואולי מי יודע גם המנוע המקורי ישאר עם כל השנויים שאפשר לעשות לו.. אני יודע שזה לא פרקטי ואפשר יותר טוב...
מה שמושך אותי הוא לקחת את הרעיון של סיג'יי ולמתוח אותו לגבולות היכולת האיכות, העמידות והאמינות.

נמרוד
14-05-03, 09:14
ערן, קבל בחינם את העתיד, בסגנון בזוקה:

"מתאימה לך קריירה של איש שיווק"

:lol:

השועל
28-05-03, 12:12
מצטער שהתגובה קצת באיחור ..
לעניינו :
- את מה שצטטת מהתגובה שלי ,אני לא רואה בעיה עם הצטוט .
מה שציינתי שפרופיל U ארוך ככל האפשר יהיה גמיש יותר בין קצוותיו בגלל המרחק ביניהם .
ובCJ לדוגמא ,הרכב הוא לא כזה ארוך דהיינו ,קצר .. אז הפרופיל יהיה קשה כמו אבן ,שלא לדבר על שאר החלקים שתצטרך לחבר אל הפרופיל ,אתה פשוט לא תוכל לבצע את זה בצורה חזקה אמינה והנדסית יעילה .

בקיצור ,זה ממש לא בנוי בשביל רכב שטח ,פרופיל ה "U" .

אתה רוצה משהו לבנות שיהיה דומה לCJ ,אין בעייה כנס לאתרים בחו"ל ותראה דברים מוזרים ושונים על תבנית של CJ ,אבל במחירים אסטרונומיים ובהשקעה ענקית .

אני מצטער ,אבל אני לא מצליח להבין מה אתה רוצה לעשות בדיוק ובאיזה סכום .
הרעיון נראה לא כדאי .

השועל .

-->