PDA

צפייה בגרסה מלאה : אגוזי קוקוס , מתי הם מוכנים לקטיף ? ועוד...

חנן גולומבק
09-09-10, 11:17
עץ הקוקוס אצלי בחצר נתן השנה פירות בפעם הראשונה מזה כ 15 שנה , כיצד יודעים מתי הקוקוסים מוכנים לקטיף ?

וגם מצרף תמונות של שימוש נוסף ל היי- ליפט והפעם לעקירת עצים.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=27048&stc=1&d=1284016340

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=27047&stc=1&d=1284016340

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=27046&stc=1&d=1284016340

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=27045&stc=1&d=1284016340

kobiarava
09-09-10, 11:22
וואו, חנן, בתור דקלאי אני ממש מופתע! ע"פ הטיעונים הרשמיים, קוקוס פשוט לא ייתן פרי באיזורנו!
בכל מקרה, ברגע שהם הגיעו לגודל מקסימלי, אתה כבר יכול לקטוף אותם. כמה שתשאיר אותם יותר זמן על העץ, המיץ יהיה יותר כבד ושמן, ובשר הפרי יותר מלא וקשה. אם אתה רוצה אותם פשוט כדי לשתות את המיץ, כדאי לקטוף מוקדם.

קובי

חנן גולומבק
09-09-10, 13:12
בכל מקרה, ברגע שהם הגיעו לגודל מקסימלי, אתה כבר יכול לקטוף אותם. קובי

זה בדיוק העניין שאני לא יודע מה זה גודל מקסימלי של המפלץ הזה :rolleyes:
אני מפחד שהם יפלו לנו על הראש :roll:

kobiarava
09-09-10, 13:18
כשהקוקוס מגיע לגודל המקסימלי, הוא פשוט מפסיק לגדול... האגוזים לא יפלו כ"כ מהר, זה בד"כ קורה רק כשהם כבר מתחילים להתייבש.

קובי

חנן גולומבק
09-09-10, 14:04
קובי תודה, אתה מוזמן לבוא ולראות את ה "פלא" במו עיניך.

שנה טובה.

דרור הראל
09-09-10, 14:59
לדעתי יש פה פוטינציאל סטרטאפ-מי לא ירצה לשתות מתוך אגוז קוקוס קר על הטיילת באילת?

עד כמה שאני זוכר,צפונית לאילת ליד בריכות הדגים עם הפלמינגואים גדל סוג של דקל המניב אגוזים מסויימים(פשוט שכחתי) וזו הנחשבת הנקודה הצפונית ביותר בעולם בה העץ הזה גדל-אז אולי ניתן להשליך גם על הקוקוס וייתכן וניתן לגדל קוקוסים באילת-אם כן,זה יהיה מכרה זהב ליזם הזריז.
גם מים לא יהיו חסרים,מאחר והקוקוס נהנה גם ממים מליחים ואת זה יש בשפע בערבה הדרומית(וגם בצפונית)

לפחות לפי המראה(היה לי עצי קוקוס בחצר בגאמייקה) נראה לי שהאגוזים עוד לא הגיעו לשיא הגודל,הם צריכים להצהיב מעט כשהם בשלים.בשלב הזה הם יהיו בעיקר מלאים במי קוקוס ושכבה דקה של מעין ג'ל קוקוס.

דרור הראל

kobiarava
09-09-10, 15:35
דרור, הדקל שאתה מדבר עליו הוא דקל הדום, שאכן נמצא בעברונה כמקום הכי צפוני שבו הוא גדל באופן טבעי. עם זאת, דקלים כאלה שנשתלו ע"י אדם גדלים במקומות צפוניים יותר בערבה בלי בעיות מיוחדות, כולל צימוח פרי תקין, ואילו קוקוס פשוט סירב לתת פרי פה. מעניין.

קובי

דרור הראל
09-09-10, 18:11
כמו שאני מכיר את החקלאים בערבה ואני מכיר היטב,אם יהיה סיכוי שזה יגדל כבר יהיה איזה חקלאי יזם שירים את זה.

דרור הראל

nir.samo
09-09-10, 19:55
אני מתאר לעצמי שהסיבה היא צריכת המים, קוקוס שותה המון מים ולכן גדל באיזורים טרופיים ולא מדבריים.

חנן גולומבק
09-09-10, 20:19
אני מתאר לעצמי שהסיבה היא צריכת המים, קוקוס שותה המון מים ולכן גדל באיזורים טרופיים ולא מדבריים.

אצלי הוא שותה מים אפורים .

kobiarava
09-09-10, 20:41

ותמר לא? 1300 ליטר מים לעץ ליום בעונת השיא, הרבה לטעמך?
אם הגידול כלכלי, הבעיה האחרונה היא מים, מהרבה-הרבה ניסיון.

קובי

itay-rover
09-09-10, 23:58
ותמר לא? 1300 ליטר מים לעץ ליום בעונת השיא, הרבה לטעמך?
אם הגידול כלכלי, הבעיה האחרונה היא מים, מהרבה-הרבה ניסיון.

קובי

1300 ליטר ליום???? איזה נתון מטורף!! אני מחשב עכשיו את האנרגיה שהעץ צריך להשקיע בשביל לשאוב את המים האלה במעלה הגזע יוצא משהוא כמו 317 וואט לשעה !!! ניצול מעולה של אנרגיית השמש טוב מהרבה טכנולוגיות סולריות....אתה בטוח לגבי הנתון הזה? (אני מכיר קצת תמרים בערבה....אישתי מעין יהב) ידוע לי שתמרים צורכים הרבה מים אבל חשבתי שאלה המיספרים....

שנה טובה וחג שמח,
איתי.

kobiarava
10-09-10, 18:26
1300 ליטר ליום???? איזה נתון מטורף!! אתה בטוח לגבי הנתון הזה?
שנה טובה וחג שמח,
איתי.

בהתחשב בעובדה שאני גודד בימים אלה את הגדיד ה-9 שלי בתור מנהל הצוות באחד המטעים המצטיינים בערבה-אני די משוכנע...

קובי

WildLove
11-09-10, 05:04
אצלי הוא שותה מים אפורים .

אני בדיוק קורא את השרשור על המים האפורים, נזכר בשרשור הזה.. ושואל (ברצינות): יכול להיות שהעץ מקבל משהו שחסר לו באזור אילת דרך כימיקלים שמגיעים במים האפורים?

eli8ball
11-09-10, 06:05
wildlove

אמנם אני לא מומחה, אבל מהבנתי הצנועה ויתקנו אותי המומחים אם טעיתי

יש סיכוי גדול להזנה בחומרים כמו אשלגן נתרן ומינרלים נוספים המשמשים כדשנים אך גם כחומרי ניקוי או כבעלי תפקידים בחיי היוםיום שלנו גם אם לא כחופשיים בצורתם הטבעית, אך צמחים יכולים להפרידם מהמים המשקים אותם באמצעות תהליכים של היקשרות כימית ל"קולטנים" (אם אני זוכר נכון זה נקרא רצפטור בשפה המקצועית) הקיימים בשורשי הצמח

שווה לשאול מישהו שעוסק בתחום

קובי אולי אתה יודע לתת תשובה מבוססת יותר?

kobiarava
11-09-10, 11:38
אין קשר, חברים. הבעיה של הקוקוס באיזורנו היא אקלימית ולא ניוטריונית. דקלים באופן כללי כמעט ולא צריכים חומרי הזנה, ובד"כ יכולים לחיות בקלות בקרקעות בעייתיות ששום גידול אחר לא היה מחזיק בו, כמו התמרים בערבה, שבד"כ נשתלים בקרקעות מלוחות שלא מתאימות לשום גידול אחר, והקוקוסים באיזורים הטרופיים, שגדלים על חוף הים בחול עמוק שלא מחזיק מים ובמליחות קרקע ואוויר מטורפות. ההסבר היחידי שאני מצליח לספק לעניין, זה מזג האוויר הקיצוני ששרר אצלנו בדרום השנה, כשנראה סיפק לדקל של חנן אקלים כמעט מתאים לפריחה תקינה, הפריה (למרות שהיתה מעט מאוד הפריה, והאגוזים בודדים במקום אשכולות) ובסופו של דבר-ניבה ראשונה מזה 15 שנה. בכל מקרה, זה ממש מגניב:D

קובי

zagi
11-09-10, 16:26
אם זה עץ קוקוס אז מדוע אתה לא מנקה לו את הגזע ? לא יותר יפה מראה ה"טבעות" ?

zagi
11-09-10, 16:29
כמו זה ... http://blog.tapuz.co.il/hochstralia/images/941716_21.jpg

hadtomer
11-09-10, 17:19
לדברי מומחים ידועי שם לעינייני קוקוסים (קנו פעם בYELLOW בקופסת פלסטיק), המועד הנכון לקטיף קוקוס הוא "יום לפני מפגש ג'יפולוג, ושיביא אותם בקופסה גדולה עם סכין, קצת סוכר וכמה קשי שתייה".

חנן גולומבק
11-09-10, 22:15
אם זה עץ קוקוס אז מדוע אתה לא מנקה לו את הגזע ? לא יותר יפה מראה ה"טבעות" ?

כי אני בקטע של NATURAL :wink:8-)

zagi
11-09-10, 22:35
סבבה , איך שאתה אוהב , אבל ...

ה- NATURAL זה דווקא ה"טבעות" , אם לא היית חותך/מקצר את הענפים כשהענף היה מזדקן ומתייבש הוא היה נופל מעצמו ( כמו בטבע ) , בגלל שהפחתת ממשקלו הוא נשאר מחובר ...

אתה הבנת אית זה , שטקר ? ;):p

erby
12-09-10, 00:33
1300 ליטר ליום???? איזה נתון מטורף!! אני מחשב עכשיו את האנרגיה שהעץ צריך להשקיע בשביל לשאוב את המים האלה במעלה הגזע יוצא משהוא כמו 317 וואט לשעה !!! ניצול מעולה של אנרגיית השמש טוב מהרבה טכנולוגיות סולריות....אתה בטוח לגבי הנתון הזה? (אני מכיר קצת תמרים בערבה....אישתי מעין יהב) ידוע לי שתמרים צורכים הרבה מים אבל חשבתי שאלה המיספרים....

שנה טובה וחג שמח,
איתי.

ניצול ממש גרוע. הצריכה המטורללת הזו היא בגלל שהעץ "מתעקש" לבצע פוטוסינטזה ביום עם פיוניות פתוחות.

לצבר, לדוג', יש ניהול מים מעולה. הוא פותח פיוניות בלילה ועושה פוטוסינטזה ביום עם פיוניות סגורות ולכן כמעט ולא דורש מים.

העץ לא משקיע אנרגיה בצריכת המים. התאידות המים מהעלים למעשה היא המנוע שגורם לצריכת המים. העץ לא משקיע אנרגיה בגלל שיש רצף עמודת מים מהשורש בקרקע עד העלה. שים לב שמדובר כאן ביניקה של המים מהעלים ולא בלחץ שהעץ מפעיל כדי להעלות את המים.
בנוסף שים לב שלדקלים אין יכולת לעבות את הגזע ולהגדיל את כמות צינורות ההובלה של המים ולכן העץ מוגבל במבחינת מס' עלים. למעשה הוא "נאלץ" להישאר עם מס' עלים קבוע. (ככלל, בגינה, אם אתה רוצה שדקל "ירוץ" לך לגובה הקפד לגזום לו כל עלה שיורד מ180 מעלות לקרקע. זה יאיץ בו להוציא עוד עלה.)

-->