PDA

צפייה בגרסה מלאה : שילוב 4*4 בפאג'רו

orenpilo
11-09-10, 00:06
אחרי שנה כמעט גיליתי שיש לי יותר מ 2 מצבים של שילוב שלא התייחסתי אליהם מופיע 4H ומופיע גם 4HLC מה מהם זה השילוב הנכון לשטח ומה לכביש רטוב?

תודה
אורן

itzikmer
11-09-10, 00:30
4H זה שילוב ההנעה של 4X4 ללא נעילת דיפרנציאל מרכזי שבעצם מחלק את הכח 50/50 (אם אני לא טועה)בין הסרן הקדמי לאחורי. לעומת זאת 4HLC נועל גם את הדיפרנציאל המרכזי וגם נותן אפשרות לנעול את הנעילה האחורית. בשטח בעל דרדרת תמיד עדיף לנסוע ב 4HLC על מנת שהטנספר לא יקבל זעזועים מאיבוד אחיזה של הגלגל.

raanan
11-09-10, 22:56
אחרי שנה כמעט גיליתי שיש לי יותר מ 2 מצבים של שילוב שלא התייחסתי אליהם מופיע 4H ומופיע גם 4HLC מה מהם זה השילוב הנכון לשטח ומה לכביש רטוב?

תודה
אורן

2X4 - הנעה אחורית בלבד - טוב לכביש יבש
4X4H - הנעה לכל 4 הגלגלים עם דפרנציאל מרכזי פתוח (מוגבל החלקה ויסקוזי) - טוב לכביש רטוב, בוץ חלקלק, קרח וכו , בשטח לשבילים מהודקים מהירים (ללא עליות)
4X4HC - הנעה ל-4 הגלגלים עם דפרנציאל מרכזי נעול - לא לכביש בשום מצב
לכל מיגוון סוגי השטח אך לא למעלות קשים או זחילת סלעים שנדרש הילוך כוח
4X4LC - שטח בלבד ! למעלות/זחילת סלעים שנדרש הילוך כוח (מומלץ לכל שטח כל עוד לא שנדרשת תנועה מהירה)
במצב זה, ניתן לנעול את הסרן האחורי (אם יש נעילה) עד למהירות מסוימת (לא זוכר במדויק).

רענן

UNIX
12-09-10, 01:19
בכל מקרה תנעל את הסרן האחורי
ותעביר למצב של low או high רק במצב עמידה בניוטרל.
למצב 4x4 ללא דפרנציאל מרכזי נעול אפשר להכניס עד 40 קמ"ש
המלצה שלי בשטח עדיף לנסוע תמיד ב low בביל לשמור על האוטו
ובמקומות לא זקוקים ל 4x4 פשוט לנסוע לא משולב

mik_l86
12-09-10, 01:12
נעילה של דיפרנציאל מרכזי מונעת החלקות ומשפרת את האחיזה בכבישים רטובים.
הסבר על קצה המזלג : כאשר אתה ב 4X4 בדיפרנציאל פתוח, וגלגל אחד איבד אחיזה=> אין למנוע שום השפעה על הרכב, לאומת זאת כאשר המרכזי נעול צריך שגם קדמי וגם אחורי יאבדו אחיזה ע"מ להגיע למצב שבו המנוע לא עוזר לך לצאת מזה.

חוץ מזה הניסיון אומר את שלו גם כן ;)

יואב פולס
12-09-10, 12:30
נסיעה עם דיפ' מרכזי נעול על כביש? אתה בטוח? אלו הן הוראות היצרן?

orend
12-09-10, 14:16
נעילה של דיפרנציאל מרכזי מונעת החלקות ומשפרת את האחיזה בכבישים רטובים.
הסבר על קצה המזלג : כאשר אתה ב 4X4 בדיפרנציאל פתוח, וגלגל אחד איבד אחיזה=> אין למנוע שום השפעה על הרכב, לאומת זאת כאשר המרכזי נעול צריך שגם קדמי וגם אחורי יאבדו אחיזה ע"מ להגיע למצב שבו המנוע לא עוזר לך לצאת מזה.

חוץ מזה הניסיון אומר את שלו גם כן ;)

חבר יקר - אתה טועה ומטעה בצורה שיכולה לגרום סכנה למי שייקח את דברייך כתשובה מושכלת. אין לנעול דיפ' מרכזי בכביש משום שלא יהיה פיצוי על הפרשי המהירויות בין הסרנים - מה שעלול לגרום להתהפכות!

רפאל
12-09-10, 16:41
שלום לכולם

ברכבי מיצובישי פאג'רו קיימת מערכת הנקראת SUPER-SELECT. מערכת זו נותנת לנו מספר אופציות ומצבים לטרנספר ומערכת ההנעה ברכב.

המצבים:

2H - מצב שבו רק שני הגלגלים האחוריים מקבלים תנועה.
4H - מצב שבו כל ארבעת הגלגלים מקבלים תנועה אך הדיפרנציאל המרכזי פתוח.
4HLc - מצב שבו ארבעת הגלגלים מקבלים תנועה והדיפרנציאל המרכזי נעול.
4LLc - מצב שבו ארבעת הגלגלים מקבלים תנועה, הדיפרנציאל המרכזי נעול והטרנספר ביחסי העברה נמוכים (LOW).
נעילת סרן אחורי - נעילה של הדיפרנציאל בסרן האחורי (מופעלת ע"י כפתור ליד ידית הטרנספר).

העברה בין מצבים.

2H ל 4H - ניתן לעבור תוך כדי נסיעה עד מהירות 80 קמ"ש. יש לשים לב שהרכב לא נמצא תחת עומס וכן יש להוריד את הרגל מדוושת הגז.
4H ל 4HLc - ניתן להעביר תוך כדי נסיעה עד מהירות של 40 קמ"ש. יש לשים לב שהרכב לא תחת עומס וכן יש להוריד את הרגל מדוושת הגז.
4HLc ל 4LLc - יש לעצור את הרכב. להעביר את ידית ההילוכים למצב N ולאחר מכן למצב P. ורק לאחר מכן להזיז את ידית הטרנספר למצב 4LLc.
נעילת סרן אחורי - יש להפעיל רק כאשר הרכב עומד והטרנספר במצב 4LLc.

כמובן שאת בחירת המצב הפוך יש לבצע בהתאם לאותן ההוראות.

שימושים:

2H - נסיעה יום יומית.
4H - בכל מצב שבו אתה כנהג חושב שיש צורך בהנעה לארבעת הגלגלים. כגון: גרירת נגררים, נסיעת שבילים, נסיעה על קרח וכו'.
4HLc - בכל מצב שבו יש צורך בנעילה של הדיפרנציאל המרכזי. כגון: שטח טכני, עליות טכניות וכו'.
4LLc - בכל מצב שבו ישנו צורך ביחסי העברה נמוכים. כגון: שטח טכני קשה, ירידות שבהם ישנו צורך בבלימת מנוע, מעברי סלעים וכו'.
נעילת סרן אחורי - בכל מצב שבו נראה כי אחד מהגלגלים האחוריים ינתק מגע עם הקרקע. כגון: הצלבות וכו'.

כמובן שאין לראות בכתוב להעיל בדבר אבסולוטי או כלימוד נהיגה. על כל אחד ואחד מאיתנו להכיר את רכבו ואת התנהגותו בכל מצב ומצב ובהתאם לכך לבחור את מצב ההנעה הרצוי.

נורות בלוח השעונים:

במרכז לוח השעונים ישנו ציור סכמתי של רכב שבו מספר נורות אשר מראות לנו את המצב שבו נמצאת מערכת ההנעה.
2H - שתי נורות ירוקות בגלגלים האחוריים דולקות.
4H - ארבע נורות ירוקות דולקות בכל ארבעת הגלגלים.
4HLc - ארבע נורות ירוקות דולקות בכל ארבעת הגלגלים וכן נורה אחת כתומה הדולקת במרכז הציור.
4LLc - כמו במצב 4HLc.
נעילת דפרנציאל - נדלקת נורה כתומה בין הגלגלים האחוריים.

שתי הנורות הירוקות של הגלגלים האחוריים ידלקו קבוע תמיד.
כל שאר הנורות יכולות גם להבהב. כאשר אנו בוחרים מצב מסויים בידית, הנורות (ע"פ אותו המצב) יהבהבו ורק לאחר שהרכב יכנס למצב הנבחר הנורות ידלקו קבוע.
לדוגמא: כאשר אנו נוסעים במצב 2H שתי הנורות הירוקות של הגלגלים האחוריים ידלקו קבוע. כאשר נעביר את בידית למצב 4H הנורות של הגלגלים הקדמיים יחלו להבהב ורק לאחר שהטרנספר יעבור למצב 4H הנורות ידלקו קבוע.

אשמח לענות על שאלות נוספות

רפי

mik_l86
12-09-10, 17:24
חבר יקר - אתה טועה ומטעה בצורה שיכולה לגרום סכנה למי שייקח את דברייך כתשובה מושכלת. אין לנעול דיפ' מרכזי בכביש משום שלא יהיה פיצוי על הפרשי המהירויות בין הסרנים - מה שעלול לגרום להתהפכות!

את הפיצוי הזה אין גם בשבילי כורכר יבשים, אז גלגל אחד עושה חצי פרפור לא יותר מזה, לאומת זאת, כאשר אחד הגלגלים מאבד אחיזה הסיפור כבר אחר לגמריי, בכל מקרה את שלמדתי למדתי לא מניסיון אישי בלבלד, כל אחד שיעשה כראות עינו, וכן זה לא מיועד לאנשים חסרי ניסיון או לכאלו שלא ניסו את זה במקום סטרילי לפני.

ההמלצה שלי, כנס לשטח אספלט סטרילי רטוב, תנסה את המצבים השונים באותם תנאים, למשל פנייה במהירות כלשהיא, תראה מה אתה מרגיש, שים לב, בשטח סטרילי רכב מחליק לא מתהפך, אלה אם כן הוא לא סטרילי וימצא מכשול, כורכר שיבנה מדרגה, צריך לוודא שהשטח סטרילי באמת.

עריכה: נראה לי שיתחיל פה וויכוח לא קשור לנושא :)

raanan
12-09-10, 17:45
את הפיצוי הזה אין גם בשבילי כורכר יבשים, אז גלגל אחד עושה חצי פרפור לא יותר מזה, לאומת זאת, כאשר אחד הגלגלים מאבד אחיזה הסיפור כבר אחר לגמריי, בכל מקרה את שלמדתי למדתי לא מניסיון אישי בלבלד, כל אחד שיעשה כראות עינו, וכן זה לא מיועד לאנשים חסרי ניסיון או לכאלו שלא ניסו את זה במקום סטרילי לפני.

ההמלצה שלי, כנס לשטח אספלט סטרילי רטוב, תנסה את המצבים השונים באותם תנאים, למשל פנייה במהירות כלשהיא, תראה מה אתה מרגיש, שים לב, בשטח סטרילי רכב מחליק לא מתהפך, אלה אם כן הוא לא סטרילי וימצא מכשול, כורכר שיבנה מדרגה, צריך לוודא שהשטח סטרילי באמת.

עריכה: נראה לי שיתחיל פה וויכוח לא קשור לנושא :)

חבל שאתה ממשיך לדבוק בטעויות ההבנה שלך.
יתרה מזאת, אתה עוד מנסה לשכנע לנסות את הדברים המסוכנים הללו !

גם מבחינה טכנית קיים לך פער ידע לא קטן .
לפג'רו יש דפרנציאל מרכזי מוגבל החלקה ויסקוזי.
כך כשגלגל אחד מאבד אחיזה (בסרן מסוים) , ממשיכה להתקבל תנועה לסרן השני.

שנה טובה וסע בזהירות
רענן

רפאל
12-09-10, 17:46
המשך קצר

כולנו יודעים כי בכל מצב נתון של נסיעת הרכב בכלל ובעת סיבוב בפרט כל ארבעת הגלגלים מסתובבים במהירויות סיבוב שונות ולכן.....

כאשר הרכב נמצא במצב 4H והדיפרנציאל המרכזי אינו נעול, חלוקת הכוח איננה שווה בין הסרן הקדמי ובין הסרן האחורי וכן בכל סרן החלוקה אינה שווה בין הגלגלים (אבל זה קשור לדיפרנציאל בסרן ולא לדיפרנציאל בטרנספר) ולכן כל גלגל יכול להיסתובב במהירות ש"נוח" לו להיסתובב באותו מצב ואילו מערכת הדיפרנציאלים "סופגת" את חוסר ההתאמה בין סיבובי הגלגלים.

כאשר הרכב נמצא במצב 4HLc והדיפרנציאל המרכזי הנעול, חלוקת הכוח הינה 50% לסרן הקדמי ו 50% לסרן האחורי. ובכל סרן החלוקה בין הגלגלים אינה שווה (ושוב זה קשור לדיפרנציל בסרן ולא לדיפרנציאל בטרנספר). במצב זה הפרשי המהירויות בין הגלגלים "נספגים" ע"י הדיפרנציאלים בסרנים אך הפרשי המהירויות בין הסרן הקדמי והסרן נאחורי אינה "נספגת" - עקב כך שהדיפרנציאל המרכזי נעול.

היות וכך אם אנחנו על משטח חלק (כגון כורכר או דרך עפר) הרכב יוכל לתת תת היגוי או על היגוי כדי "לספוג" את הפרשי המהירויות בין הסרנים, אך היות ומשטח הנסיעה חלק אנחנו נוכל לשלוט ברכב.
אם אנחנו על משטח שאינו חלק הרכב ייכנס לתת היגוי או על היגוי אך מכיוון שמשטח הנסיעה אינו חלק אנו יכולים לשבור משהו או חלילה להפוך את הרכב

ולכן ההמלצה על נסיעה במצב 4HLc הינה עבור אותם המקומות שבהם באמת יש לנו צורך בנעילת הדיפרנציאל המרכזי ומתוך ידיעה כי הרכב מתנהג בהתאם.

אני,לדוגמא, נוסע ביום יום במצב 2H. כאשר אני יורד מהכביש (אפילו לשביל קק"ל הכי עביר שיש) אני עובר למצב 4H ובמידת הצורך ובהתאם לתנאי הדרך עובר למצבי 4HLc ו 4LLc.
כאשר אני גורר נגררים בעלי משקל אני נוסע, גם בכביש, במצב 4H וזאת כדי לעזור לרכב לעבוד ביתר קלות ולפזר את עומס הגרירה על כל ארבעת הגלגלים ולא רק על שניים.

ושוב, כמו שכבר הציעו, כנסו לשטחים סטריליים, לימדו את התנהגות הרכב בכל מצב ומצב ולימדו מניסיון אישי שלכם מה עדיף בכל תנאי ותנאי של הדרך. כי רק אתם תוכלו לתת לעצמכם את הניסיון הנ"ל.

בברכת נסיעה טובה

רפי

cgp
12-09-10, 21:50
שלום לכולם

העברה בין מצבים.

2H ל 4H - ניתן לעבור תוך כדי נסיעה עד מהירות 80 קמ"ש. יש לשים לב שהרכב לא נמצא תחת עומס וכן יש להוריד את הרגל מדוושת הגז.
4H ל 4HLc - ניתן להעביר תוך כדי נסיעה עד מהירות של 40 קמ"ש. יש לשים לב שהרכב לא תחת עומס וכן יש להוריד את הרגל מדוושת הגז.
4HLc ל 4LLc - יש לעצור את הרכב. להעביר את ידית ההילוכים למצב N ולאחר מכן למצב P. ורק לאחר מכן להזיז את ידית הטרנספר למצב 4LLc.
נעילת סרן אחורי - יש להפעיל רק כאשר הרכב עומד והטרנספר במצב 4LLc.

רפי
הסבר טוב אבל
לגבי העברה בין 4HLC ל
LLC

אפשר תוך כדי נסיעה איטית 0-25 קמ"ש להעביר ל-N ואז להעביר לא חייבים לעצור לגמרי.
כמו כן אחרי שאתה בLOW אפשר לנעול נעילה אחורית תוך כדי נסיעה, כמובן איטית מאד.
הנעילה משתחררת מעל 15 קמש בכל מקרה.
* לא חייבים לעצור את הרכב לגמריי

ירון

raanan
12-09-10, 22:18
הסבר טוב אבל
לגבי העברה בין 4HLC ל
LLC

ירון

הכל אפשרי (כמו להחליף הילוכים בגיר ידני ללא קלאץ' ), רק הבעיה שאתה יוצר עומסים ושחיקה על גלגלי השיניים.
ישנה הסתברות לנזק.

רענן

UNIX
12-09-10, 22:43
ממש לא אפשרי להכניס לlow בנסיעה
הידית מתקשה להכנס אפילו
אולי בגיר רגיל המצב שונה
האוטומט בלתי אפשרי

UNIX
12-09-10, 23:13
אצלי הנעילה לא משתחררת גם לא ב 40 קמ"ש
למה שהיא תשתחרר? בדיונות אתה צריך אותה ואתה נוסע מעל 15 קמ"ש

רפאל
12-09-10, 23:18
הכל אפשרי (כמו להחליף הילוכים בגיר ידני ללא קלאץ' ), רק הבעיה שאתה יוצר עומסים ושחיקה על גלגלי השיניים.
ישנה הסתברות לנזק.

רענן

ואני לא אוסיף.
*** כמובן שכל ההסברים שלי הינם עבור רכב עם ת"ה אוטומטית. מעולם לא התעמקתי באפשרויות המעבר בת"ה ידנית - מכיוון שמעולם לא היה לי כזה רכב***

לגבי שחרור הנעילה.....
מעולם לא ניסיתי לנסוע במהירויות הללו כאשר הנעילה של הדיפרנציאל האחורי עובדת ולכן אני לא יודע אם אתם צודקים או לא.
את האמת....
אני גם לא מתכוון לגלות מכיוון שנסיעה במהירויות כאלו כאשר הנעילה נעולה הינה מתכון בטוח לאסון או שבירה.

רפי

UNIX
12-09-10, 23:23
למה שהנעילה תישבר במהירות ?
תשמע הסרנים של הפאגרו מאוד חזקים והם לא נשברים מהר כל כך
בטח לא האחורי .
בכביש אי אפשר לזוז מטר נעול ומשולב ומאוד לא מומלץ .
אני אישית נוהג בשטח כשצריך 4 גלגלים תמיד ב low ותמיד נעול
שאר המצבים לעולם לא בשימוש

ניר ל
18-09-10, 16:41
סרן אחורי של פאג'רו חזק מאד, יחד עם זאת מנגנון נעילת הדיפ' האחורי עלול להישבר בשימוש לא נכון די בקלות.
מדובר בשילוב של כתר עם שיניים מרובעות - כאשר הוא נעול יכול לעמוד בעומס גבוה, שילוב או שחרור תו"כ תנועה פוגע בשיניים ויכול לגרוס אותן ללא קושי. את הנעילה האחורית יש לשלב ולשחרר ממצב עמידה, עדיף ללא עומס בניוטרל, לעיתים נדרש משחק בידית ההילוכים כדי לשחרר עומסים. אנסה למצוא אצלי תמונות של נעילה טחונה כזאת ותבינו בעצמכם, לא ניתן להשיג לה חלקי חילוף וצריך להשיג דיפ' שלם.
כמו כן לא נראה לי שקיים מנגנון שחרור לנעילה בתנועה - אם כבר אז מנגנון שמונע שילוב בתנועה.

feril_7
27-09-10, 09:26
מאיזה מודיל מתחילות הנעילות המרכזית והאחורית להופיע בפגרו כי אני עומד לקנות אחד מודל 97 דיזל קצר אז אני מעונין לדעת על מה לברר והאם יש דגמים ?

orenpilo
30-09-10, 13:34
הסבר טוב אבל
לגבי העברה בין 4HLC ל
LLC

ירון

לאחר בדיקה במיצובישי נאמר לי כי להיכנס למצב "LOW" צריך ללחוץ את הידית כלפי מטה ואז להעביר אותה למצב הזה וכי כל המצבים חוץ מ LOWניתן להעביר תוך כדי נסיעה עד למהירות 100 קמ"ש

uda
26-12-10, 00:53
מה זה AV MODE
?

רפאל
26-12-10, 07:47
UDA אני חושב שהיתכוונת ל A/T MODE ?

אם כן אז ככה.......
ישנו כפתור ליד ידית ההילוכים אשר מסומן בכיתוב A/T MODE - הכפתור הינו כפתור נדנדה בעל שלושה מצבים.
כאשר לוחצים עליו (לכיוון אחד) נדלקת בלוח השעונים (ליד הגלגל האחורי הימני בציור הרכב) הנורה עם הכיתוב HOLD. כאשר נורה זו דולקת הרכב מתחיל את נסיעתו מהילוך שלישי. מצב זה נועד לימות הקרח והשלג המרובים בארצנו :) ומאפשר לך, כנהג, להתחיל את הנסיעה ללא סיבסוב גלגלים (הנובע מכוח המנוע ושילוב של משטח קרח חלק)
כאשר לוחצים עליו לכיוון השני נדלקת בצידו הימני של ציור הרכב בלוח השעונים נורה עם כיתוב POWER. במצב זה הרכב "מושך הילוכים" לסל"ד יותר גבוה ומייצר תחושה של נהיגה ספורטיבית.
כאשר הכפתור נמצא במצבו המרכזי, אין נורות דולקות בלוח השעונים וכן ת"ה מתפקדת במצב נורמלי ורגיל, יש גם המכירים מצב זה כ ECONOMY מרכבים אחרים.

ואם בכל אופן התכוונת לכפתור AV MODE אז כנראה שיש לך מערכת סטריאו עם כניסת AV :p:p:p

אשמח לענות על שאלות נוספות

רפי

-->