PDA

צפייה בגרסה מלאה : תריסים חשמליים - עזרה

boaziko
15-09-10, 17:14
במסגרת שיפוצים אנחנו מתקינים תריסים חשמלייים בחדרים.
עשינו הכנה לחיווט מתגי התריסים כך שבכל חדר ישנו מתג לפתיחה וסגירה, ובנוסף ישנו מתג מרכזי ביציאה מהבית לפתיחה וסגירה של כל התריסים ביחד.
לגבי המתגים עצמם - התכנית היתה שיהיו מתגים שבלחיצה אחת ניתן לסגור או לפתוח (לעומת המתג הקפיצי שחוזר למצב ניטרלי ברגע שעוזבים את המתג)
הבעיה שהתעוררה היא שאם אני משתמש במתג שאינו קפיצי, עלול להווצר מצב בו, קיים מתג שלא הוחזר למצב נירטלי, ואז המנוע של התריס מקבל פקודות הפוכות משני מתגים שונים. אי לכך המתקין לא מוכן (ובצדק) לתת אחריות על המנועים.
במידה והחיווט של כל תריס היה ישירות ללוח היה ניתן להתקין בקרים בלוח. אך זה לא המצב, והמתקין לא מכיר דרך לפתור את הבעיה מלבד:
א. לקנות מנועים יקרים יותר עם שלטים.
ב. להשתמש במתגים קפיציים.
שתי האופציות האלה לא מוצאות חן בעיני..
האם משהו מכיר פתרון?
האם קיים בקר שאני יכול להתקין לפני כניסת החשמל למנוע (שמגיע משני מתגים שונים) המסוגל למנוע כניסת זרם במקרה שמתג אחר פתוח?
אשמח לכל עצה שאינה אילתור, שכן הרעיון הוא לשמור על אחריות המנועים.
המלצה על חשמלאי שיוכל לעזור תתקבל גם כן בברכה.
תודה,
ושנה טובה.

ירון גל
15-09-10, 21:45
הפתרון לעניין הטוב ביותר אבל גם סביר להניח היקר ביותר בטווח המיידי
אבל הזול ביותר בטווח הארוך הוא בקרת מבנה
ופשוט ללכת צעד אחד קדימה ולבנות "בית חכם"
ולחבר הכל לבקרה ואז נגיד שפותחים את האור בחדר אז התריס נפתח או לפי שעות וכו..

zivo
16-09-10, 01:35
אצלי בכל תריס הוספתי ממסר קטן. יש לי רק סגירה מרכזית (פתיחה אני צריך ללכת חלון, חלון).
שאני מפעיל את הסגירה המרכזית, הממסר מנתק את ההספקה הקבועה ומוריד את התריס.
בגמר הסגירה, אני משחרר את המפסק המרכזי, כל הממסרים משתחררים, והחלון חוזר לפיקוד המקומי.

שים לב, אצלי בחלונות, המפסק גם קפיצי, אבל עם מסובבים עד הסוף, הוא נשאר תפוס (במצב פתיחה או סגירה). חלון שהמפסק שלו במצב פתיחה, יפתח מיד עם ניתוק המפסק המרכזי.

זה רחוק ממושלם, והאמת, לא משתמשים בזה. אני בספק אם היום הייתי משקיע בהתקנה כזו.
אם זה בכ"ז מעניין אותך, אני יכול לגרד בראש ולארגן איזה ציור קטן של המעגל.

airzax3
16-09-10, 11:18
הי בועז,
כמו שכתבו -ניתן להגן על המנוע בעזרת ממסרים,
אופציה נוספת היא לוותר על הלחצן המרכזי ולהחליף את המפסקים המקומיים במפסקים נשלטים -במקרה כזה הסגירה הכללית תתבצע ע"י שלט או לחצן מרכזי שיעביר פקודה לתריסים -יש כמה שיטות בשוק ולכל שיטה יתרונות וחסרונות: PLCBUS, ZIGBEE, RF, IR
אם יש צנרת ישירה אני לא הייתי שולל אופציה של חיווט חדש או שימוש בקיים והרכבת בקר בלוח חשמל.
אם אתה צריך עזרה תרים טלפון.

שחר 9
20-09-10, 00:07
שלום ,

מאחר וחקרתי את הענין לעומק לא מזמן אשתף אותך בסיכומים ולא בפרטי המחקר כי הם ארוכים ומייגעים .

כל פתרון כולל בקרים חיצוניים הוא קומבינה , יש קומבינה איכותית ויש קומבינה מסוכנת.
האיכותית היא בקרים בלוח שזה קומבינה טובה אבל למה? אם היא קיימת כיחידה אחת של מנוע עם בקר.
הלא איכותית היא כל מיני מפסקים עם השהייה או בקרים מקומיים .

העלות הנוספת בסופו של דבר אם מתכננים מראש ומשקללים את עלות נקודת החשמל למנוע התריס היא לא גדולה
כאשר מדובר על מס' תריסים קטן היא גם פחות כואבת.
למנוע חכם ההזנה היא רגילה כמו של שקע , ומנוע רגיל היא כוללת מפסק ודורשת ניתוק אפס ולכן ההכנה יקרה יותר.

קיימת האפשרות גם לחלוק את שני סוגי המנועים ולשלב בין שני הסוגים,
הפשוט והזול ללא בקר והיקר יותר עם הבקר.
לדוגמא את רוצים מפסק שליטה ביציאה מהבית ובמפלס היציאה או באזור היציאה קיימים כמה תריסים, אז מרכזים את המפסקים של התריסים בריכוז קרוב לדלת, ומבצעים סגירה אחת בריכוז לתריסים הקרובים, וסגירה אחת במפסק "חכם" לקומה העליונה.

אני באופן אישי בסופו של דבר הלכתי כל מנועים עם בקר פנימי של סומפי , נקרא אוקסימו , מנוע חכם עם שלט ושלט מאסטר , מעבר ליתרון של השליטה יש לו מנגנון בטיחות שמחזיר שעוצר את התריס אם הוא יורד ונתקל במכשול או בבנאדם שעומד תחתו , רק מנגנון זה יכול לחסוך אלפי שקלים של הרס תריס במקרה של הורדה מרחוק על מכשול .

הכל שאלה של כמות !!!על כמה מנועים מדובר ?
אם על כמות גדולה אכן הכאב בכיס הוא לא קטן ,אבל על כמות קטנה לא הייתי חושב פעמיים והולך על מנועים מבוקרים.

מקווה שעזרתי.
בהצלחה.

niraze
28-04-11, 16:31
מתנצל על התשובה המאוחרת,....

הפיתרון הפשוט ביותר הוא:

* להתקין "בקר תרס מיוחד" מאחורי המפסק הרגיל של התריס או בארגז התריס.
* מתקינים בקר תרחישים בכול מקום שרוצים בבית בהתאם לצרכים, לדוגמא:
- סמוך לדלת היציאה מהבית.
- סמוך לגרם המדרגות בין הקומות.
- סמוך למיטה...

בקרים אלו יודעים לעבוד עם כול סוגי המפסקים, (גביס, דיג, קפיצי, קבוע, בודד כפול...).

ניתן לשלוט בטכנולוגיה זו עד 64000 תריסים, ואין מגבלה לתרחישים:
לדוגמא לחצן אחד יוריד את התריסים בקומה הראשונה ולחצן שני יורד או יעלה בכול הבית....

עלות מערכת כזו בסביבות 300 ש"ח לבקר/תריס,
ניתן להרחיב את השליטה לתאורה, מיזוג, מולטימדיה ועוד...
או לבצע שליטה מחוץ לבית או על בסיס תזמונים ידועים מראש :)

הטכנולוגיה נקראת PLCBUS... www.smartly.co.il (http://www.smartly.co.il)

מקווה שעזרתי.
* למען גילוי נעות אני עובד בחברה!!!
ניר

polar bear
29-04-11, 00:33
אז ככה..לנו יש רק תריס אחד חשמלי { החלון הגדול שפונה לחצר } . א ב ל - מאחר ואחנו גרים בישוב דתי , הבית שלנו גם קצת דתי, לכן הוא הגיע מובנה עם שעוני שבת לתאורה ולתריס החשמלי. עכשיו, מה זה קשור אתה שואל?

יש לנו בלוח שאלטר אחד, שהוא של התריס החשמלי, אליו מחובר ישירות { אני חושב שזו יחידה אחת אבל זה לא באמת משנה } שעון שבת. השאלטר עצמו הוא לא מהסוג שקופץ אם יש קצר וכו', אלא יש לו שלושה מצבים - 1. מה ששולט בתריס הוא המתג שעל הקיר, 0 - החשמל לתריס מנותק. 2. מה ששולט על התריס הוא אך ורק שעון השבת שמדמה לצורך הענין מתג נלחץ שאיננו חוזר.

במצב 2 לא משנה בכלל מה המצב של המתג על הקיר. הוא לא במשחק בכלל. לדעתי אתה יכול לעשות את אותו הדבר אצלך, רק שבמקום אותו שעון שבת יהיה לך את המתג שפותח או סוגר את התריס. לפני שהתקנתי מתג לא קפיצי על הקיר{ הבית הגיע עם קפיצי } היתי מוריד ומעלה את התריס בכניסה וביציאה מהבית עם המתג של השעון שבת.

אני מקווה שזה עוזר.

-->