PDA

צפייה בגרסה מלאה : עקיצה באיזור באר חפיר

sos4u
22-09-10, 06:38
בראש השנה 10.09.2010 טיילתי באיזור באר חפיר וכנראה נעקצתי משהו, אחרי כשבועיים זה נראה כמו בתמונות.

אם יש למישהו נסיון , ודרכי פתרון [בקופ"ח קיבלתי משחה שלא נראה שעוזרת במשהו] , אשמח לשמוע.
תודה
יוסי 054-4916868

sos4u
22-09-10, 06:41
בראש השנה 10.09.2010 טיילתי באיזור באר חפיר וכנראה נעקצתי משהו, אחרי כשבועיים זה נראה כמו בתמונות.

אם יש למישהו נסיון , ודרכי פתרון [בקופ"ח קיבלתי משחה שלא נראה שעוזרת במשהו] , אשמח לשמוע.
תודה
יוסי 054-4916868

ככה זה נראה אחרי כשבועיים ...

יונתןמצפה
22-09-10, 06:55
כמו שכתבתי לך בצהוב, גש שוב לרופא!! אם מה שהם נותנים לך לא עוזר תחזור אליהם. (יש לך שם יופי יופי של זיהום...).
זה לא פורום רפואי ולא הייתי פועל לפי העצות שתקבל כאן.
ובכל זאת, השערה שלי- שושנת יריחו.

איציק - 4X6ZH
22-09-10, 08:08
גם אני לא מבין גדול
אבל מיד עולה לי בראש שושנת יריחו ( לאשמניאזיס ) .
זבוב חול לא ידידותי בכלל .
בתקופתי צה"ל חיסן נגד זה .
יש תקופת דגירה \ זיהומים \ צלקות | הבעיה זה הזיהומים .

איציק

RONI
22-09-10, 08:21
יש גם מצב לעכביש!
גש לכירורג דחוף. אל תמתין .
"דר זיוואגו" שלך ובשבילך.

ofiredri
22-09-10, 09:30
http://infomed.co.il

nezero
22-09-10, 09:44
ממש נראה כמו שושנת יריחו.
האזור של פתחת ניצנה ידוע כנגוע מאוד.
הזבוב רק משמש כמעביר של הטפיל.
זמן ההחלמה יכול היות ארוך מאוד, ולא כדאי "לשחק" עם הפצע מחשש לצלקות.
בכל מקרה כדאי מאוד לקבל דיאגנוזה מדוייקת ממומחה לזיהומים או פריזטולוג דרך קופת חולים.
בהצלחה

דרור ברלי
22-09-10, 09:48
גם אני לא רופא ולא פרמדיק ואפילו לא הוסמכתי לחובש... (הוסמכת סרג'יו, הוסמכת)
אבל את שושנת יריחו אני מכיר מתקופת השירות בבקעה כשכמה חבר'ה בגדוד נעקצו וגידלו פצעים פתוחים גדולים ומרשימים שהצריכו חבישות והשאירו אחר כך גם צלקות... וזה דווקא לא נראה כמו שושנת יריחו.
אולי אני טועה, אבל למיטב זכרוני זה לא נראה ככה, מה גם שאת זבובי החול האמורים אנחנו פוגשים בעיקר באיזור הבקעה. אבל כאמור -אני לא מוסמך, רק משער.

גש לרופא.

mixael
22-09-10, 10:29
1. זבובחול לא יכול לעקוץ דרך בגד עבה.
2. אם האיזור היה חשוף או נגיש, ייתכן ובכל זאת חטפת זבובחול ואתה פשוט רגיש לעקיצות שלו. האדמומיות מסביב דווקא מזכירה עקיצה של כזה. לא כל זבובי החול מעבירים לישמניה, וגם לא כל האוכלוסיות של המינים שכן מעבירים את המחלה נגועות בטפיל. אך בכל זאת, בשל קיום תק' דגירה של המחלה, לא הייתי ממליץ להתייחס לזה בקלות ראש.
3. ראית את החרק? ייתכן וצרעת עכבישים נכנסה אליך בטעות מתחת לקצה המכנס, וכשהתחלת ללכת עקצה מבהלה. היא יכולה לעקוץ דרך גרב.
4. המוגלה מעידה על זיהום מקומי שייתכן ונגרם מעקיצה של משהו הרבה יותר גדול מזבובחול.
5. זה לא נראה כמו נשיכה של עכביש.
6. באנשים שאינם אלרגיים, תסמיני עקיצה של מרבית החרקים שיש לנו בארץ צריכים לעבור תוך ימים ספורים. לעומת זאת אדם אשר רגיש במידה גבוהה לארס של חרק כזה או אחר, גם אם בד"כ איננו מסוכן (דבורה למשל), נחשף לסכנת מוות בשל תגובה אלרגית חריפה שהגוף שלו מפתח לחומר, בד"כ תוך שעות ספורות. כמובן שיש מקרי ביניים, של רגישות נמוכה אך קיימת.

7. בלי שום קשר, בגלל שהתופעה נמשכת אצלך כבר זמן רב - גש לבדיקה רפואית, חד-משמעי.
בנוסף, ממליץ לך לגשת לאלרגולוג ולבדוק את מידת הרגישות שלך לעקיצות של חרקים שונים.

אין לי הרבה קשר לרפואה, אבל יש לי הרבה קשר לארכנולוגיה (חקר עכבישים).

sos4u
22-09-10, 15:11
קודם כל תודה לכל המגיבים פה, ולכל מי שיצר קשר ועזר לא מעט, ו"פקח את עיניי " לגבי החשיבות באבחון מהיר ופתרון מיידי,
דבר שני מס' עדכונים:
1. חזרתי לקופ"ח, עם ההמלצות שקיבלתי פה והסבר מקיף שהורדתי באינטרנט... [ לא להאמין אבל רופאים עוזרים יותר טוב, כשעוזרים להם..] , ואכן זה הזיז משהו, קיבלתי הפניה מיידית לחדר מיון.

2. ביקור בחדר מיון, ובדיקה ע"י רופאה [חתיכה] צעירה, שלטענתה, אכן מכירה את התחום וטיפלה במספר מקרים, הניבה את התובנות הבאות:
א. לא כל עקיצה של זבוב החול, גוררת לישמניה באופן אוטומטי.
ב. ברוב המקרים, לישמניה עובר לבד. מה שמוכר בציבור הם המקרים הקיצוניים, שלא טופלו בזמן
ג. מדובר בזיהום, שיש לטפל בו אחרת, הוא מתפתח ועובר בכלי הדם ויכול לגרום לנזק לכבד, ובמקרים קיצוניים ביותר [ בעולם, עדיין אין תיעוד בארץ] למוות.
ד. במקרה שלי, למרות חומרת המצב, ייתכן ומדובר בעקיצה "רגילה" או של בע"ח אחר [עכביש למשל] והתגובה הקיצונית נובעת מרגישות יתר לארס של בע"ח בכלל. [ מה שנכון, כי מעקיצת דבורה אני מתנפח כמו בלון ליומיים- שלושה]

עקב כל הנתונים שלעיל, החליטה, הרופאה שלא לקחת סיכון מיותר, מה גם שבפעם הבאה שאפגוש רופא, זה יהיה רק בעוד 10 ימים לפחות[ מאילוצים שונים ] ולהתחיל בטיפול כאילו שזה לישמניה.

שוב תודה לכל אילו שדאגו , צלצלו וניסו לעזור.

אפרופו עקיצות:
באותו טיול [בלילה הראשון ישנתי בצמוד לשדה בוקר ] נעקצה ופונתה אחת המטיילות לבית חולים סורוקה, מעקרב צהוב, [ למזלה] וכאן החשוב להסביר כיוון שלא הייתי מודע ואני בטוח שגם רבים נוספים, אני אומר למזלה, כיוון שתמיד חשבתי שצהוב יותר מסוכן משחור, ומסתבר שבאיזור שדה בוקר קיים עקרב שחור, שמכונה "קטלן" ועקיצתו, אכן קטלנית !!
לכן שימו לב ואל תקלו ראש, בעקיצה של עקרב שחור, יש להזמין פינוי, ומהר ככל האפשר.

חג שמח לכולנו וטיילו בזהירות !!!

ד ו ר ו ן
22-09-10, 16:31
באזור באר חפיר יש לישמניה, יש שם גם את הזבוב וגם את המארח של הטפיל, כל האזור בגדול נגוע וכל כמה שנים יש גל של עקיצות.
בקרבת הישובים ברמת נגב היה נהוג לרסס ליד שיחי המלוח ולהרחיק את המפגע מהישובים עצמם, כך היה בעבר לפחות.
אין חיסון לחרא הזה, רק טיפול ואם זה המקרה, זה לא יעזור לך להמנע מפצע שנראה כאילו הוא לא מבריא הרבה מאד זמן (חטפתי 2 בבת-אחת ברגל לפני לא מעט שנים).
הנחמה היא שמרגע זה אתה מחוסן..

אתה יכול לנסות לעשות אבחנה בין פגיעה של עכביש לזבוב בעיקר בחוויה עצמה..
עקיצה שם זבוב חול מרגישה כמו עוד עקיצה, אולי מגרד אבל לא כואב בשלב הראשון, רק לאחרי כמה ימים (קצב אישי) מתחיל הגועל שמאד דומה למה ששמת בתמונה.

בעקיצה של עכביש יש כאב מיידי של הנשיכה עצמה, שרק הולך ומתגבר מרגע זה כשהרעלן מפרק לך את הרקמות באזור הנשיכה.
יש עכביש ממזר שחי באזור וגורם לפציעה דומה למה שצילמת, קוראים לו "ששן חום" חריאת קטן ונבזי, (כואב למדי) ואם לא מטפלים נהיה כיב מקומי.

לענייני עקרבים:
בדירוג הארסיות, עקצן צהוב מסוכן יותר מהקטלן הדו-גוני או הבן דוד שלו, שניהם חיים בנגב.
צהובים יש 5-6 מינים ולא קל להבדיל בינהם למי שלא מיומן, ולא כולם באותה מידה של ארסיות.
יש גם כמה שחורים (בקיצור סלט) אבל ההבדל העקרי בין השחורים והצהובים (אבחנה גסה) הוא במנגנון הארס, הצהוב פועל על מערכת העצבים ויכול לגרום לפגיעה בשריר הלב, בייחוד אצל אוכלוסיות רגישות (ילדים וקשישים) השחורים בכיוון קצת שונה.

אם אתה אלרגי, זה כבר לא משנה מי עקץ אותך- נדפקת קשות בכל מקרה.

zivviz
22-09-10, 16:54
אכן אמרו קודמי כי באם ננשכת ע"י עכביש אזי היית מרגיש כאב ורואה תגובה באיזור הננשך ( כולל שני חורים קטנים - שאריות הטלפיים של אותו בליעל ) באופן מיידי .
לגבי עקרב צהוב "מצוי" או "ארצישראלי" : לצערי הוא הנפוץ והקטלני שבעקרבי הארץ ואף בעולם! אך ניתן לזהות אותו ביתר קלות : המיפרק הליפני אחרון - זה שלפני העוקץ - צבוע שחור! -זהו סימן ההיכר שלו .
קטלן עב זנב - או קטלן שחור , נפוץ מצפון הארץ ועד צפון הנגב ולכן לא סביר לראותו באיזורים דרומים . העב-יד השחור נפוץ יותר באיזורים הדרומיים אך עקיצתו זהה לעקיצת דבורה .
בגדול , לגבי עקרבים ניתן לומר כי ככל שהצבתות שלהם עבות יותר , כך הם ארסיים פחות .

עכבישים : השושן החום אכן בליעל לא קטן אך נפוץ יותר עד צפון הנגב . אוהב מקומות חשוכים לחים וקרירים כגון מחסנים...וכו .

בדרום ניתן לפגוש את האלמנה השחורה , האלמנה הלבנה והאלמנה האמריקאית ( נדירה ויפהיפיה) .

אולי בעקבות העקיצה שלך יוסי , מישהו ירים את הכפפה ויתן איזושהי כתבה בנושא מינים ארסיים בארץ - זיהוי וטיפול .

בכל מקרה , מקווה שתחלים במהרה כדי שלא נצטרך לראות את הרגליים הסקסיות שלך שוב...

חג שמח

eli8ball
22-09-10, 22:17
העקיצה מאוד מזכירה לי עקיצה ש"זכיתי" להעקץ ברגל, העוקץ היה עקרבוט, שזה מין סוג של עכביש מאוד ארסי ומגעיל שמי שמשרת בדרום מכיר מצויין.

ד ו ר ו ן
22-09-10, 22:35
העקיצה מאוד מזכירה לי עקיצה ש"זכיתי" להעקץ ברגל, העוקץ היה עקרבוט, שזה מין סוג של עכביש מאוד ארסי ומגעיל שמי שמשרת בדרום מכיר מצויין.
אין דבר כזה עקרבוט,
יש עכשוב ויש חופרן.. אחד גדול, צהוב ושעיר, השני קטן שחור ושעיר.. אתה מוזמן לחפש ולהגיד למה התכוונת.

לא זה ולא זה ארסיים במיוחד, בטח לא בסטנדרטים של עקרבים או ששן חום, אבל לחילופין אלימים עם שיני טריפה קדמיות גדולות, חדות ועם שרירי לסת חזקים מאד.

eli8ball
23-09-10, 00:06
דורון ידידי
אני ממש לא מומחה לתחום - את החבר הקטן הכרתי בצבא ולכן אני קורא לו כמו שמזהים אותו בצבא... לפי התיאור שלך זה העכשוב אבל איני בטוח... אם יש לך ידע בתחום אנ י ממש לא מתכוון לחלוק עלייך - פשוט כי לי אין - אבל אשמח ללמוד :D

בכל מקרה חג שמח

Richard
23-09-10, 00:20
אין דבר כזה עקרבוט,
יש עכשוב ויש חופרן.. אחד גדול, צהוב ושעיר, השני קטן שחור ושעיר.. אתה מוזמן לחפש ולהגיד למה התכוונת.

לא זה ולא זה ארסיים במיוחד, בטח לא בסטנדרטים של עקרבים או ששן חום, אבל לחילופין אלימים עם שיני טריפה קדמיות גדולות, חדות ועם שרירי לסת חזקים מאד.

לנשוך הם בהחלט יודעים אך איני בטוח שהם ארסיים... מה שבאמת מיוחד בזן הזה הוא שהוא מסוגל לרוץ ממש מהר!

UNIX
23-09-10, 00:49
יאללה איתכם מחר אנחנו בשדה בוקר הייתם חייבים לפתוח את השרשור הזה עכשיו

ד ו ר ו ן
23-09-10, 01:58
לנשוך הם בהחלט יודעים אך איני בטוח שהם ארסיים...
אין עכבישאי שאינו ארסי במידה זו או אחרת, רובם בארץ, לא מוגדרים כארסיים כי ההשפעה שלהם זניחה על בני-אדם.
יש גם נחשים באותו המגרש, ארסיים לטרף הקטן אותו הם אוכלים אבל חסרי השפעה על בני אדם שאינם אלרגיים להם.

Pilon
23-09-10, 12:29
עוד תוספת "קטנה".
העכביש הגדול מסוגו במזרח התיכון (14 ס"מ) נמצא בערבה:

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/01/100111102534.htm

amimiller
23-09-10, 13:28
איך להימנע מעקיצת זבוב החול.
הכלל הוא לא לישון ליד צמחיה אזור לח.במיוחד כשנתקלים במכרסמים קטנים "גרבילים" שהם נושאי הנגיף.

יונתןמצפה
23-09-10, 20:03
במיוחד כשנתקלים במכרסמים קטנים "גרבילים" שהם נושאי הנגיף.

דווקה לרוב זה הפסמון, שאת המחילות שלו רואים בד"כ צמוד לשורשי המלוח...

kobiarava
24-09-10, 02:06
רק פסמון, שהוא קרוב משפחה לגרביל אבל גדול בהרבה, ולא תראה אותו "מסתובב" מחוץ לשיח המחיה שלו. פסמונים חיים במערכות מחילות מרובות פתחים, שנמצאות מתחת לשיחים ממשפחת הסלקיים-מלוח, חמדה, פרקרק או יפרוק. לא כל הפסמונים נושאים את הוירוס, אבל הוא חייב לעבור בדם של הפסמון, שנושא אותו כפונדקאי, וכאשר זבוב החול עוקץ אותו הוא הופך לנשא ומעביר אותו הלאה בעקיצות.

קובי

ד ו ר ו ן
25-09-10, 21:31
איך להימנע מעקיצת זבוב החול.
הכלל הוא לא לישון ליד צמחיה אזור לח.במיוחד כשנתקלים במכרסמים קטנים "גרבילים" שהם נושאי הנגיף.
הצמחיה הרלוונטית היא שיח המלוח, והמכרסם הוא פסמון.
כלל האצבע אומר לישון במרחק שלא יפחת מ-100 מטר משיח המלוח הקרוב בשל טווח הפעילות של הזבוב.

amimiller
27-09-10, 15:06
עכשיו נותר רק להכיר את זבוב החול.
http://www.sviva.gov.il/Enviroment/bin/en.jsp?enPage=BlankPage&enDisplay=view&enDispWhat=Zone&enDispWho=zvuv_hol&enZone=zvuv_hol

ניר.א
16-10-10, 00:10
האם אדם שנעקץ ע"י זבוב החול וסבל ממה שמכונה שושנת יריחו מחוסן לעתיד ?

zigwig
16-10-10, 00:13
ממש,אבל ממש לא,מה שכן,העקיצה הבאה,כבר תהיה הרבה פחות מורגשת וכן הלאה..

ד ו ר ו ן
16-10-10, 00:15
האם אדם שנעקץ ע"י זבוב החול וסבל ממה שמכונה שושנת יריחו מחוסן לעתיד ?
לפי הספרות הרפואית דוקא כן..

יונתןמצפה
16-10-10, 09:20
כוסאומו השרשור הזה.... תנו לו כבר לשקוע!
בסוכות טיילתי לי באזור ואכלתי צהריים באשל החביב ליד באר חפיר. השרשור הזה לא יצא לי מהראש וכל הזמן הרגשתי כאילו מגרד לי. :shock:
גירוד פסיכולוגי לגמרי אבל ללא ספק הצליח להפר את שלוותי שם.

sos4u
16-10-10, 09:51
כוסאומו השרשור הזה.... תנו לו כבר לשקוע!
בסוכות טיילתי לי באזור ואכלתי צהריים באשל החביב ליד באר חפיר. השרשור הזה לא יצא לי מהראש וכל הזמן הרגשתי כאילו מגרד לי. :shock:
גירוד פסיכולוגי לגמרי אבל ללא ספק הצליח להפר את שלוותי שם.

זו אחת המטרות, להגביר העירנות. ולהפיץ את הידע, וכמו בתחומים אחרים גם בזה הידע פה רב, וההדרכה שקיבלתי מחברי האתר היתה טובה יותר ממה שקיבלתי מרופא המשפחה ...

אם הייתי יודע אז, מה שאני יודע היום, לא הייתי ישן קרוב למלוח ...

-->