PDA

צפייה בגרסה מלאה : התלבטות בקניית סופה מול אחזקת סיקס ומחירי הסופות לאן?

ddl
30-09-10, 10:31
אני חדש כאן בגיפולוג אז שלום רב לכוווולם. אני עובד כעצמאי בטיולי גיפים [אין מה להתלהב מזה, מדובר במסלולים נדושים ושבלוניים וכמו כל עבודה כשהיא שבלונית, זה לא כיף גדול]. אני עובד עם CJ-8 מה שנקרא סיקס שנת 86 [עם רישוי מדברי], הסיקס הזה ניתן לי בהשאלה לזמן בלתי מוגבל מקרוב משפחה דרגה ראשונה. הפלוס בו שהוא מצויד במנוע ימח נהדר מינוביץ בן 4, ושאסי מדהים ללא שום סדק או שבר [למעשה הוא עטוף בחיזוקים שמרותכים לכל אורכו שנעשו כשהאוטו היה חדש], וקלאטש חדש. המינוס הוא שהאוטו זקוק להשקעה של 6K+ כדי לישר קו עם דברים אחרים כגון: צמיגים חדשים, סטרטר מחליק, טיפול קרבורטור, שיפור הברקסים, ועוד כמה דברים קטנים, הוא עבר עכשיו צבע ופחחות [נראה כמו חדש] ב 7K שבמידה ואני ממשיך איתו אני ישלם את כל ה 7K, במידה ואקנה עכשיו סופה אז אשלם רק 3.5K על הצבע-פחחות. אבל יש לי ספקות-האם להמשיך עם הסיקס הזקן או לקנות סופה? הסיפור הוא כזה: יש לי כנראה אופציה לקנות סופה 98 ב 50K, סופה שעוברת החלפת מנוע מדיזל לבנזין [מנוע אחרי אוברול] כולל מערכת חשמל וקלאטש חדשים, כולל החלפת סרנים [לקבל יחסי העברה נכונים], רדיאטור וסטרטר חדשים, צמיגים חדשים [ששווים כ 5K], ברזנטים קייץ\חורף במצב טוב, בקיצור סופה מסודרת רק צריך להתניע ולנסוע, לפי דיברי בעל הרכב "שנתיים לא תראה מוסך", טוב, זה קצת הגזמה, אבל בכל מקרה צריך להיות מדובר פה בהוצאות מוסך מינימאליות בשנתיים שלוש הראשונות [או אולי לא?] . הסיקס לעומת זאת דורש-בנוסף להשקעות הנל-הוצאות מוסך בשוטף בממוצע של כ 1K לחודש במקרה הטוב וצריכת דלק של 1 ל5, לעומת ה 1 ל 8 של הסופה המוסבת לבנזין [הקומבינה עם הסרנים החדשים נותנת מהירות קצת יותר גבוהה מסופת בנזין אורגינאל]. אני חייב לציין שהשיקול שלי האם להישאר עם הסיקס או לקנות את הסופה הנל יהיה שיקול כלכלי נטו, ללא סנטימנטים לזה או לזה, פה מדובר בעבודה. ברור שהרווח הכלכלי [אם יש פה] לטובת הסופה יתבטא רק אחרי טווח של כשנתיים שלוש [חלק מה 50K אני יצטרך לקחת בהלוואה]. השאלות שלי הם כאלו:

מהו הצפי [אם יש כזה] לגבי מחירי הסופות בארץ, האם צפויות להיכנס, בשנתיים שלוש הקרובות, סופות חדשות ומשומשות לשוק האזרחי ולהזרים דם חדש להיצע, שיוריד את המחיר הפראי של הסופות המשומשות? האם שווה לחכות בקניית סופה?
האם מנוע סופה שניקנה ומרכיבים אחרי אוברול הוא בדרך כלל אמין, או שיש סיכון עם זה?

תודה ענקית על כל עזרה ועצה.

omri_t
30-09-10, 14:19
ברוך הבא!

אין לי הרבה נסיון עם CJ. וסופה יש לי פחות משנה.
אך עם זאת, נראה כי אין סיבה מהותית לרוץ ולשלם 50K על סופה כשיש לך ג'יפ תקין וטוב.
ניחוש שלי- ההשקעה שכרגע אתה צריך להוציא על ה CJ כנראה עולה פחות מיישור הקו בסופה המדוברת.
וההוצאות במוסך כנראה כמעט זהות.

תעשה חשבון של יתרון הדלק בסופה מול 50K ש"ח שאתה חושב להוציא.

כנראה שתגלה שהכי טוב להישאר עם ה CJ שלך. ולא לחפש הרפתקאה אחרת.
כאשר אתה מכיר את הג'יפ, יודע מה יש ב ומה אין בו. מה הוא יודע לתת ומה עדיף לא לבקש.
בנוסף- CJ רינו גניב כמו סופה. איני יודע מאיפה אתה בארץ אבל זה בהחלט משהו שיש להתייחס אליו.

לסיכום- טוב ציפור ביד משתיים על העץ.

זו בכל מקרה דעתי שלי -הבלתי קובעת בעליל.

ddl
30-09-10, 15:11
תודות. אני רוצה להדגיש שהסופה הנל היא באמת מסודרת וקיבלה המלצות חמות מכמה מבינים [אם כי לא בהכרח על השיקול הכלכלי]. כאמור השיקול הכלכלי הוא לא רק הבנזין אלא גם הוצאות מוסך מופחתות לסופה בת 12 מסודרת לעומת סיקס בן 24 [או שלא?], סיקס כזה עולה בין 12K ל 15K בשנה לעלויות מוסך, ובהקשר לזה אני רוצה לשאול כאן- האם, באופן כללי, יש הבדל בין המחירים של החלפים של סופה לבין סיקס [חוץ ממערכת החשמל וההזרקה בסופה]?
תודות.

six 4 life
30-09-10, 16:00
אני לא הולך להכנס לך לשיקולים של סופה מול סיקס כי אתה הולך להכניס את עצמך לסרט רציני ויש המון מה לענות לך שזה כבר יהיה מיותר.

רק דבר אחד- שום סופה לא עושה יותר מ6-6.5 ק"מ לליטר ולא משנה מה, בטח ובטח בתנאי עבודה בשבילים ובשטח.

omri_t
30-09-10, 16:40
בהמשך למה שכתב חברי מעליי.

תריץ חיפוש (אפשרי גם דרך גוגל).
ותמצא המון-המון דיונים המשווים בין CJ לסופה.
בטוח שלא תקבל תשובה חד-משמעית...

asafk
30-09-10, 16:42
לסופה יש יתרונות רבים על CJ, במיוחד כאשר מדובר על ימים ארוכים בנהיגה, ובמיוחד בכביש. אגב - הסרנים של הסופה דיזל הם עם יחסי העברה מצויינים גם לבנזין, והקדמי עם צלבים מחוזקים - אז עדיף לא להחליף אותם כשעושים את ההסבה.
אבל אם טוב לך עם ה CJ - למה להחליף? בגלל ההוצאה החד פעמית? או שיש משהו שמפריע לך מהותית? אני אומר שאם זה לא שבור - אל תתקן. כלומר אם שום דבר ספציפי לא מפריע לך - למה להחליף?

אסף.

ddl
30-09-10, 17:41
אבל אם טוב לך עם ה CJ - למה להחליף? בגלל ההוצאה החד פעמית? או שיש משהו שמפריע לך מהותית?ההוצאה החד פעמית לישר קו לסיקס היא כ 12K שזה כבר כ 25% ממחיר הסופה, ניקח בחשבון חיסכון בעלויות דלק [הבנאדם מדגיש שהיא עושה 1 ל 8 בכביש] ומוסך עם הסופה הנל ועל פניו נראה שזה צעד שבטווח שנתיים שלוש יצדיק את עצמו ויכסה את ה 50K [או יותר נכון 38K, אם מפחיתים את הסכום שנדרש לישר קו לסיקס]. אבל יש פה דבר נוסף, כמו שהזכרתי הסיקס הזה הוא לא שלי, אלא הושאל לי לזמן בלתי מוגבל [מקרוב שאין לו יכולת כלכלית להחזיק אותו], אני יכול לעשות איתו הכל, חוץ מדבר אחד- וזה למכור אותו. כלומר, קיבלתי סיקס ששווה בשוק כ 15K ואחרי כל ההשקעה שלי עליו הוא יהיה שווה 27-30K. אם הייתי יכול למכור אותו כשארצה לעבור לסופה בשנים הבאות אז אין שום בעיה, לא הפסדתי כלום מההשקעה עליו. כמובן שהצעתי לו שאני יקנה אותו ממנו אבל הוא מסרב [מתוך סנטימנטים]. דבר נוסף- למרות שמדגישים פה בפורומים: לעולם לא לחשוב על אוטו מסוים שמעונינים לקנות שהוא הזדמנות חד פעמית, בילתי רגילה, שלא תחזור על עצמה, אבל הסופה הנל היא באמת ניראת לי כזאת, מדובר פה על קנייה מאדם ידוע אצלנו באיזור שבמשך השנים מכר לאנשים הרבה גיפים, ולא נפלו איתו, ז.א. הסיכוי פה להיעקץ הוא נמוך ביותר [אין הרבה הזדמנויות לקנות גיפ ממישהו שמוכר היטב, יש רק את הסכנה המסוימת עם המנוע שאחרי אוברול. עדיין לא החלטתי. תודה על כל עצה ועזרה

klam
30-09-10, 18:52
עם כל הניסיון להיות רציונאלי, ולשקול רק מהכיוון הכלכלי, כולנו פה יודעים שהבחירה בג'יפ אינה עסק כלכלי ויש בה הרבה רגש. הדבר גם ניכר בבירור מהאופן שבו אתה כותב - אם נדלקת על הסופה, לך עליה. כל השאר זה רק תירוצים...:p

ddl
30-09-10, 19:41
אכן אני מתעקש להיות רציונאלי. אבל גם הסיקס הזה הוא יפיפה, אחרי הצבע החדש הוא נראה כמו גיפ חדש שיצא מהמפעל. למעשה הייתי צריך כבר להיות עם הסופה לפני החג, רק הייתה בעייה: הבעלים שמוכר אותה הלך איתה למשרד הרישוי לסדר ברשיונות את ההחלפה מהדיזל לבנזין, האחראי במשרד הרישוי לא אישר את המנוע החדש כי המספרים שלו לא נראים לו מספיק בברור [המנוע הוא של רנגלר מחו"ל]. למוכר יש אחריות על המנוע, אז המוסך שביצע את ההחלפה יתקין לו מחדש מנוע אחר, מנוע סופה שעבר אוברול, זה דבר שיש לי איתו בעיה, בגלל שאני לא מומחה, אני לא יידע באמת האם המנוע אוברול הזה הוא בסדר.
הייתי מעוניין, בבקשה, לקבל תשובה לשאלה ששאלתי למעלה: מחירי הסופות לאן?

מהו הצפי [אם יש כזה] לגבי מחירי הסופות בארץ, האם צפויות להיכנס, בשנתיים שלוש הקרובות, סופות חדשות ומשומשות לשוק האזרחי ולהזרים דם חדש להיצע, שיוריד את המחיר הפראי של הסופות המשומשות? האם שווה לחכות בקניית סופה?תודות.

MMR
30-09-10, 19:55
לי זה היה מדליק נורה אדומה.
"מס' המנוע לא נראה בבירור", "המנוע יוחלף למנוע אחר אחרי אוברול"....
יש למישהו הפסדים לספוג פה, ובדר"כ מנסים לגלגל אותם על הלקוח.
בנוסף תעשה פה קצת חיפוש על אוברול במנוע סופה ותראה דעות שנויות במחלוקת.

לדעתי המשוחדת תישאר עם הסי ג'יי.

ובתשובה לשאלתך: למעלה.

אלעד הריס
30-09-10, 20:06
כל הסיקסים שבענף(כל אלה שראיתי,ונראה לי שזה רובם...) בצפון הם נבלות שחוטות( אולי חוץ משל איילת השחר...) אני נוהג (לפעמים) על סיקס באחת החברות, ולא משנה כמה משקיעים בו- הוא נבלה שחוטה.

לדעתי האישית, מהקצת שראיתי, אם אתה רציני בנוגע לענף, סופה או דיפנדר.
אם אתה באיזור הגולן תקפיד על רכב פתוח(מה שדי מגביל בעיניין הדיפנדר), אם אתה בעמק יזרעאל אז רק סגור.
בכל מקרה קנה רכב כמה שיותר חדש- כי כמה שהשבילים נדושים, הם מוציאים לרכבים האלה את המיץ.
אגב, גם סופה דיזל יכולה להיות פונקציה לעינייני הענף התיירותי.

אני אישית נוהג על דיפנדר שכרגע סגור, ודי מבסוט (כשנפתח יהיה יותר טוב).
אם הייתי במקומך- הייתי שוקל טוב טוב אם להיכנס לענף, הוא די ברגרסיה...

ddl
30-09-10, 20:39
mmr כותב
לי זה היה מדליק נורה אדומה.
"מס' המנוע לא נראה בבירור", "המנוע יוחלף למנוע אחר אחרי אוברול"....
יש למישהו הפסדים לספוג פה, ובדר"כ מנסים לגלגל אותם על הלקוח.
בנוסף תעשה פה קצת חיפוש על אוברול במנוע סופה ותראה דעות שנויות במחלוקת.
אכן זה מדליק נורה אדומה [לכן גם יש פה התלבטות, אחרת כבר הייתי עכשיו עם הסופה]. על פניו נראה שאת ההפסדים אמור לספוג המוסך שהחליף את המנוע, מה הוא יעשה עכשיו עם המנוע רנגלר שיש לו מספר שלא מצא חן בעיני איש משרד הרישוי? בטח הוא ימצא איזה קומבינה עם המנוע הזה.
*
לאלעד הריס- הסיקס הנל הוא ממש לא נבלה וגם לא שחוטה. הוא סיקס שנוסע ונראה נהדר [למעשה הוא נראה עכשיו הרבה יותר טוב מרוב הסופות בענף]. לקנות דיפנדר מסודר, או לסדר דיפנדר [פתוח], זה בסביבות 100K, וכשדיפנדר נכנס למוסך החשבון הוא פי כמה מהסיקס או סופה.
תודות

סופת המדבר
30-09-10, 20:45
אני לא מצליח להבין למה אתה \הם מחליפים את הסרנים האורגינלים של הדיזל
אלה סרנים עם יחסי העברה קצרים ובטוח שיהיו יותר טובים לך בהסעות שאתה עושה (גם עם מנוע בנזין)
יהיה לך תמיד יותר כח זמין (אתה הרי נוסע עמוס ולא תבוא לאיזה מדרגה במהירות) תצטרך תמיד כח זמין
ואיזה סרנים מתכוונים לשים עליה שיהיו יותר מהירים מסרנים אורגינלים של סופה בנזין יש דבר כזה?

נראה לי שעובדים עליך פה כדי למכור את הסרנים עם היחסיי העברה של הדיזל ולעשות עוד כמה שקלים
לדעתי אם זה עדיין אפשרי תבקש שישאירו את הסרנים של הדיזל ותיסע איתם ככה תראה מה הגיפ אומר
ואם בסוף לא תיהיה מרוצה מזה שיש לך יותר כח כל אחד וגם אני יהיה מוכן להחליף איתך סרנים אורגינלים של בנזין ההחלפה עלי ובלי עלות מצדך;)

מצד שני אל תאמין שסופה תוכל לך 1ל8 הם ואתה חיים בסרט
לדעתי זה דיון ארוך מה יותר טוב סופה או סיקס
אבל תמיד רכב יותר חדש יהיה יותר אמין וסופה שמתוחזקת טוב היא רכב אמין
והיא בסוף תיהיה שלך
אבל סופה דיזל שמוסבת לבנזין לא נראה לי שזה משהו מוצלח היה למישהו שאני מכיר
והוא קילל את היום שקנה אותה

ddl
30-09-10, 21:00
הסרנים כבר הוחלפו, זה עבר. אבל אכן סרנים של סופת דיזל הם איטיים בשביל מנוע הבנזין, אדם אחר במקום בו עובד, החליף בסופה מנוע מדיזל לבנזין והתלוננן על כך שהוא פתאום צריך ללחוץ הרבה יותר על הגז כדי להגיע ל 80 קמ"ש, הוא הלך והחליף את הסרנים ופתר את הבעייה.
תודות.

MMR
30-09-10, 21:06
הוא הלך והחליף את הסרנים ופתר את הבעייה.
תודות.

ברור שהוא פתר את הבעיה.. למישהו אחר שהיה צריך יחסי העברה נמוכים!

ושוב, מריח לא טוב. אם בכ"ז ננעלת חפש סופה אחרת.

אלעד הריס
30-09-10, 21:17
*
לאלעד הריס- הסיקס הנל הוא ממש לא נבלה וגם לא שחוטה. הוא סיקס שנוסע ונראה נהדר [למעשה הוא נראה עכשיו הרבה יותר טוב מרוב הסופות בענף]. לקנות דיפנדר מסודר, או לסדר דיפנדר [פתוח], זה בסביבות 100K, וכשדיפנדר נכנס למוסך החשבון הוא פי כמה מהסיקס או סופה.
תודות[/quote]

ובגלל זה ציינתי שכל אלה שאני ראית הם נבלות שחוטות...
אם אפשר לשאול בבקשה מאיפה אתה ומי אתה?(אולי נוכל להיעזר אחד בשני)
בקשר לדיפנדר אני חולק עליך, אפשר בהרבה פחות.
ורכב שנראה טוב בענף זה לא קשה- רוב הרכבים חבוטים, כתוצאה מטיב העבודה...
אל תבין לא נכון, החלום שלי זה סיקס לכיף ולנדרובר ישן ליום יום, אבל לדעתי וממה שרואים באופן כללי, (שוב, כללי) סיקסים פשוט מתקשים לעמוד בעומס.(עקב גילם המתקדם...) בניגוד לימי הזוהר שלהם, לפני 20 שנה...

אבל בנוסף למה שרשמתי, סיקס יכול לחיות בענף.לטעמי זה פשוט כבר לא הרכב הנכון לעבודה.

דרור ברלי
30-09-10, 22:11
קצת עובדות על סופות.

איכות החיים בסופה עדיפה על סיקס. הפער לא עצום, אבל קיים, והוא בולט במיוחד על כביש. אם נצא מנקודת הנחה ששני הרכבים במצב דומה - לסופה תמיד יהיה היגוי עדיף אלפי מונים, יציבות עדיפה, שיוט ארוך על הכביש שקט וחסכוני יותר (עוד הילוך) וזה לפני פער הגילים.

8 ק"מ לליטר בסופה ממוצע?... זה אפשרי, אבל בתנאים שלך, שכח מזה. אולי רק על כביש. לא בג'יפ פתוח שמעמיסים עליו 6 נוסעים ועובד בשטח. במציאות תקבל משהו באיזור 6-6.5 ק"מ לליטר בנהיגה סבירה ובתנאי שהג'יפ מתוחזק בקביעות.

סרנים של דיזל = יחס העברה נכון יותר וציריות קדמיות מחוזקות עם צלבים גדולים יותר. הג'יפ יאיץ טוב יותר, יסחוב טוב יותר בעליות, בוודאי אם הוא עמוס. אבל הבנתי שמישהו שמכיר סופות קצת יותר ממך כבר קצר אותם מהג'יפ...

מנוע מייבוא מול אוברול - לא מובן לי סיפור ה"מספרים הלא ברורים" על המנוע המיובא. לצערנו חלק מהעוסקים בענף הרכב בכלל ובג'יפים האלה בפרט, הם טיפוסים קצת מפוקפקים. יכול להיות גם שהמנוע הזה גנוב/מזויף?... אוברול? פעם הנושא היה מעורפל, היום מסתבר שעושים גם בארץ אוברולים מוצלחים מאוד למנועי סופה, אבל תלוי מי ביצע ואיך ביצע. אם אין לך אפשרות לקבל פרטים מלאים - רד מזה. אני הייתי יורד מזה ולו רק בגלל שעבדו עליך בעיניים בעניין הסרנים. מצטער אבל זה ממש ככה. שיקרו לך כדי לגזור קופון על הסרנים האלה.

מחירי הסופות - לאחרונה המחירים באמת גבוהים. למה המחירים משתוללים? כי אין ג'יפים ויש ביקוש. המכרזים יבשים, וכשכבר יש כמה בודדים במכרז, הם עפים במחירים גבוהים יחסית לידיהם של סוחרים/משפצים למיניהם שמורחים אותם בקצת צבע חדש וגוזרים עליהם קופון יפה. ובכל מקרה אתה מדבר על מצאי של כמה מאות כלים שהולך וקטן בגלל הגניבות, כך שלמצוא סופה טובה באמת במחיר הגיוני זה באמת משימה קשה... מצד שני, מי שמוכר סופה טובה (לרוב גם משופרת ברמה כזו או אחרת) ודורש מחיר ריאלי ביחס למצב השוק, כלומר לא בזול - צריך סבלנות והרבה.

וקח מאוד ברצינות את העצות של אלעד על רכבים ישנים מאוד והשימוש בהם לצורכי עבודה. כלכלית, רכב לעבודה שכזו צריך להיות כמה שיותר חדש. בטח לא סיקס בן 24 ואני מאוד בספק אם סופה בת 12 כבר לא גבולית כאן.

ddl
30-09-10, 23:03
שוב תודות על התגובות כאן. אני מוכרח לציין שאני שומר על עילום שם של האנשים\מוסכים הנוגעים בדבר כדי לא לפגוע בטעות בשמם של אנשים\מוסכים הנוגעים לעניין, או שעלול להיווצר רושם כזה שלא בצדק. מי שמעוניין בשמות כולל שלי, יוכל לשלוח לי הודעה פרטית*או להשאיר טלפון, אשמח לדבר על זה ולשמוע עצות ממבינים.
ביום רביעי, הייתי במוסך שביצע את ההחלפת מנוע, דיברתי עם המוסכניק, הוא טוען שהמנוע מגיע מחו"ל ללא מספר ובארץ מטביעים מספר, במנוע הנ"ל זה לא נעשה כמו שצריך או שהאיש במשרד הרישוי הוא לא היה בסדר ופקיד משרד הרישוי אחר, בקלות היה מאשר את זה. באמת נשמע תמוהה ומפוקפק. נמשיך הלאה, מייד אחרי הסופשבוע זה הסופה תיכנס למוסך וישימו לה מנוע שעבר אוברול, המקום שביצע את האוברול הוא בשפרעם, שכחתי את שמו, מחר אני יביא את השם המלא של המקום בשפרעם, נאמר לי [לא עיי המוסכניק] שהמקום הנל בשפרעם שמבצע את האוברולים הוא מעולה. האם ישנה דרך לוודא [מאחורי הגב של המוסכניק] שהמנוע הזה באמת עבר אוברול במקום הנחשב הנ"ל בשפרעם? [ולא איזה מנוע מקומבן מפירוק]
לגבי עבודה עם סיקסים ישנים בטיולי גיפים- ההסתיגויות שמועלות פה הם הגיוניות גם בעיניי, אבל לעומת זאת תראו
http://www.red-jeep.com/
http://www.apachetrailtours.com/gallery/
דוגמאות לזה שאפילו בארהב עם כל הקלאסה שלהם, גם יש כאלו שעובדים עם סיקסים , אז אם הם, למה אני לא?
תודות

asafk
30-09-10, 23:11
בנושא המנוע מייבוא - לא עבדו עליך. מנועים מגיעים במקרים רבים בלי מספר מוטבע. הטבעת מספר מנוע זו פרנויה כמעט ייחודית של מדינת ישראל, ברוב העולם מסתפקים במדבקה.

אסף.

דרור ברלי
30-09-10, 23:16
קלאסה-קלבאסה. מה זה קשור?

אף אחד לא אומר לך שסיקס הוא רכב לא מתאים. סיקס לכשעצמו הוא רכב שטח מדהים.
מה שאומרים לך זה רק שהוא ישן מדי.

במקרה שלך (של סיקסים בישראל בכלל) נכנסים עוד הרבה משתנים למשוואה - אתה מדבר על סיקסים יוצאי צבא/משטרה ששחטו להם את הצורה עוד הרבה לפני שהתחילו לעבוד בטיולים.
אתה מדבר על עלויות תחזוקה גבוהות בהרבה מאשר בארה"ב, ול ורק בשל עלויות החלקים שבישראל מורכבות בעיקר ממסים. גם דלק בארה"ב עולה חצי מאשר כאן.

סתם ממבט חטוף אתה רואה שאלה סקרמבלרים אמריקאיים מקוריים מתוחזקים ובאמת יפים - לעומת הזומבים מתוצרת תע"ר שאתה רואה בארץ... אני חושב שבאמת אין מה להשוות.

לדעתי הרכב הכי נכון לעבודה כזו זה דיפנדר. ונעזוב אמוציות - הוא פשוט יכול ומורשה להסיע יותר אנשים והוא חסכוני יותר בתצרוכת הדלק (סולר) שלו. אני לא מדבר על עלויות התיקונים שלו פשוט כי לתחזק סיקס או סופה לפי הספר במוסך גם יעלה לך לא מעט ואנ יגם לא נכנס לעלות רכישת הרכב עצמו - שהוא גם חדש יותר. וזה מוביל אותנו לכדאיות הכלכלית שבהפעלת עסק לטיולי ג'יפים בישראל - נושא לדיון אחר...

ניר.א
30-09-10, 23:40
אני לא הולך להכנס לך לשיקולים של סופה מול סיקס כי אתה הולך להכניס את עצמך לסרט רציני ויש המון מה לענות לך שזה כבר יהיה מיותר.

רק דבר אחד- שום סופה לא עושה יותר מ6-6.5 ק"מ לליטר ולא משנה מה, בטח ובטח בתנאי עבודה בשבילים ובשטח.

לא אקנס יותר מדי לנושא של סיקס מול סופה כי זה עניין יותר רגשי אם כי לדעתי יש יתרון לרכב חדש יותר!
לגבי צריכת הדלק-היתה לי סופה (עד שנגנבה) מודל 99 ארוכה,פתוחה וללא שום שיפורים/שינויים
ממש כמו שהיתה כשעזבה את משמר הגבול!
צריכת הדלק בכביש היתה 8-8.5 ק"מ לליטר ובשטח, תלוי בסוג השטח אבל הכי גרוע 6 ק"מ לליטר.

snirjeepdreamer
01-10-10, 11:12
אני חדש כאן בגיפולוג אז שלום רב לכוווולם. אני עובד כעצמאי בטיולי גיפים [אין מה להתלהב מזה, מדובר במסלולים נדושים ושבלוניים וכמו כל עבודה כשהיא שבלונית, זה לא כיף גדול]. אני עובד עם CJ-8 מה שנקרא סיקס שנת 86 [עם רישוי מדברי], הסיקס הזה ניתן לי בהשאלה לזמן בלתי מוגבל מקרוב משפחה דרגה ראשונה. הפלוס בו שהוא מצויד במנוע ימח נהדר מינוביץ בן 4, ושאסי מדהים ללא שום סדק או שבר [למעשה הוא עטוף בחיזוקים שמרותכים לכל אורכו שנעשו כשהאוטו היה חדש], וקלאטש חדש. המינוס הוא שהאוטו זקוק להשקעה של 6K+ כדי לישר קו עם דברים אחרים כגון: צמיגים חדשים, סטרטר מחליק, טיפול קרבורטור, שיפור הברקסים, ועוד כמה דברים קטנים, הוא עבר עכשיו צבע ופחחות [נראה כמו חדש] ב 7K שבמידה ואני ממשיך איתו אני ישלם את כל ה 7K, במידה ואקנה עכשיו סופה אז אשלם רק 3.5K על הצבע-פחחות. אבל יש לי ספקות-האם להמשיך עם הסיקס הזקן או לקנות סופה? הסיפור הוא כזה: יש לי כנראה אופציה לקנות סופה 98 ב 50K, סופה שעוברת החלפת מנוע מדיזל לבנזין [מנוע אחרי אוברול] כולל מערכת חשמל וקלאטש חדשים, כולל החלפת סרנים [לקבל יחסי העברה נכונים], רדיאטור וסטרטר חדשים, צמיגים חדשים [ששווים כ 5K], ברזנטים קייץ\חורף במצב טוב, בקיצור סופה מסודרת רק צריך להתניע ולנסוע, לפי דיברי בעל הרכב "שנתיים לא תראה מוסך", טוב, זה קצת הגזמה, אבל בכל מקרה צריך להיות מדובר פה בהוצאות מוסך מינימאליות בשנתיים שלוש הראשונות [או אולי לא?] . הסיקס לעומת זאת דורש-בנוסף להשקעות הנל-הוצאות מוסך בשוטף בממוצע של כ 1K לחודש במקרה הטוב וצריכת דלק של 1 ל5, לעומת ה 1 ל 8 של הסופה המוסבת לבנזין [הקומבינה עם הסרנים החדשים נותנת מהירות קצת יותר גבוהה מסופת בנזין אורגינאל]. אני חייב לציין שהשיקול שלי האם להישאר עם הסיקס או לקנות את הסופה הנל יהיה שיקול כלכלי נטו, ללא סנטימנטים לזה או לזה, פה מדובר בעבודה. ברור שהרווח הכלכלי [אם יש פה] לטובת הסופה יתבטא רק אחרי טווח של כשנתיים שלוש [חלק מה 50K אני יצטרך לקחת בהלוואה]. השאלות שלי הם כאלו:

מהו הצפי [אם יש כזה] לגבי מחירי הסופות בארץ, האם צפויות להיכנס, בשנתיים שלוש הקרובות, סופות חדשות ומשומשות לשוק האזרחי ולהזרים דם חדש להיצע, שיוריד את המחיר הפראי של הסופות המשומשות? האם שווה לחכות בקניית סופה?
האם מנוע סופה שניקנה ומרכיבים אחרי אוברול הוא בדרך כלל אמין, או שיש סיכון עם זה?
תודה ענקית על כל עזרה ועצה.

ברוך הבא,
אני רוצה להעלות נקודה מאוד חשובה בנוגע להסבה של סופת דיזל לבנזין.
הדבר דורש לא מעט שינויים מהותיים ברכב ויעשה בצורה אמינה וטובה אך ורק על ידי בעל מקצוע
מוכר, ידוע ואמין. אני בחודש האחרון הייתי עד לתהליך כזה במוסך מוכר ביותר של חבר שלא אזכיר את שמו ולנוכח ההבנה של מה תהליך כזה דורש אני מעלה חשש לאיכות העבודה שביצעו לך. לדוגמא: תושבות המנוע בסופת בנזין שונות מזו שבדיזל ולכן יש צורך לחתוך את התושבות הישנות ולרתך תושבות חדשות. מה שאומר "שינוי מבנה" הדורש גם בדיקת רישוי ואישור. שינוי מבנה, ניסור וריתוך השלדה בצורה מקצועית אינו דבר של מה בכך וצריך להיעשות אך ורק על ידי מקצוען. זה שיש לא מעט אנשים שיכולים "לסדר" את הרישוי זה דבר אחד, איכות עבודה ושמירה על השלדה תקינה זה דבר אחר. נתון זה יכול להיות מאוד מהותי אם אתה לא מכיר את הגורם שביצע את ההחלפה ולדעתי הסיכון רב מידי. רק שתבין, עבודה שכזו הכוללת את הכל אבל ממש הכל כולל סידור הרישוי וכו' שוייה כ- 30K , עכשין תחשוב על המחיר שאתה משלם. איפוא הרווח למוכר ?
למרות העובדה שאתה מציג כאן כביכול נקודת מבט אובייקטיבית ומבקש דעה מקצועית, בדיבריך אתה די מכוון אותנו לתשובה שאתה רוצה לשמוע !
בדומה לחברי אני חושב שישנם בסיפור הזה לדעתי מספר תהיות והסיכון להערכתי רב מידי.

בהצלחה

ddl
01-10-10, 19:11
snirjeepdreamer כותב

אני רוצה להעלות נקודה מאוד חשובה בנוגע להסבה של סופת דיזל לבנזין.
הדבר דורש לא מעט שינויים מהותיים ברכב ויעשה בצורה אמינה וטובה אך ורק על ידי בעל מקצוע
מוכר, ידוע ואמין. אני בחודש האחרון הייתי עד לתהליך כזה במוסך מוכר ביותר של חבר שלא אזכיר את שמו ולנוכח ההבנה של מה תהליך כזה דורש אני מעלה חשש לאיכות העבודה שביצעו לך. לדוגמא: תושבות המנוע בסופת בנזין שונות מזו שבדיזל ולכן יש צורך לחתוך את התושבות הישנות ולרתך תושבות חדשות. מה שאומר "שינוי מבנה" הדורש גם בדיקת רישוי ואישור. שינוי מבנה, ניסור וריתוך השלדה בצורה מקצועית אינו דבר של מה בכך וצריך להיעשות אך ורק על ידי מקצוען. זה שיש לא מעט אנשים שיכולים "לסדר" את הרישוי זה דבר אחד, איכות עבודה ושמירה על השלדה תקינה זה דבר אחר. נתון זה יכול להיות מאוד מהותי אם אתה לא מכיר את הגורם שביצע את ההחלפה ולדעתי הסיכון רב מידי. רק שתבין, עבודה שכזו הכוללת את הכל אבל ממש הכל כולל סידור הרישוי וכו' שוייה כ- 30K
מידע מעניין לגבי השינויים הנדרשים בשילדה בהסבה למנוע בנזין. האם לי כאדם ללא נסיון, יש סיכוי להבחין האם השינויים המתבקשים לתושבות מנוע בוצעו כראוי, האם ידועים לכם לינקים רלוונטים באינטרנט, עם תמונות שמראות את השינויים המתבקשים בשלדה, כדי שאוכל לדעת?
אני לא יודע לגבי המוסך שביצע את ההחלפת מנוע [ועוד מספר מערכות וחלקים נלווים], אני רק יודע שהוא יש לו נסיון בזה. הסיפור עולה אצלו 20K [ללא ההחלפת סרנים]. כאמור האדם שמסר את האוטו למוסך לביצוע העבודה [וממנו אני אמור לקנות את הסופה]*הוא אדם עם נסיון רב בקניית גיפים משומשים, שיפוצם, ומכירה שלהם ברווח מסויים [נאמר לי, משהו בסביבות 5K], גיפאים לא נפלו איתו, יש לו שם טוב פה באזור והוא היה רוצה לשמור עליו.

"שינוי מבנה" הדורש גם בדיקת רישוי ואישור
האם זהו אישור נוסף, מעבר לאישור הנדרש על ההסבה מדיזל לבנזין?
זה נכון שאני משוחד קצת לטובת הסופה הזאת [למרות שרובם ממליצים לי לא ללכת על זה], אבל עדיין לא לקחתי החלטה בעניין, ועוד יש סיכוי טוב שאשאר עם ה "scrambler" תוצרת תע"ר שאיתו אני עובד, כאמור הוא אמנם שנת 86, אבל נוסע ונראה נהדר, עם שאסי נדיר שכנראה אין לאף סופה בארץ ומנוע ימח ינוביץ בן 4- חיה רעה.
תודות

ddl
03-10-10, 18:38
בינתיים קיבלתי עידכון\תיקון לגבי המנוע שהורכב בסופה [זה שהמספר מנוע המוטבע לא היה כמו שצריך], המנוע לא היה של רנגלר, אלא של צירוקי. עכשיו כאמור הוא מוחלף למנוע סופה שעבר אוברול, האם זה אומר שוב פעם ניסורים וריתוך של תושבות מנוע בשאסי? [כלומר האם תושבות מנוע צירוקי וסופה הם שונות?]
אם כן האם כל זה לא גורם להחלשה ופגיעות יתר לשאסי? בכל מקרה אם אני יקנה את הסופה הנל אני יביא איתי מסגר מומחה שיתן דעה לגבי איכות ריתוכי התושבות מנוע. אשמח לשמוע בעניין דיעות פה בפורום. תודות.

shmil
03-10-10, 18:44
המנוע לא היה של רנגלר, אלא של צירוקי. עכשיו כאמור הוא מוחלף למנוע סופה שעבר אוברול
אותו מנוע (בשינויי ניהול מינוריים, אולי), אותן תושבות.

moshik999
03-10-10, 19:38
חפש לך סופה אחרת
בתקציב של 50K עם קצת סבלנות אתה בסוף תמצא.

סופת המדבר
03-10-10, 22:19
אם תחפש סופה אחרת מה אתה מחפש
ארוכה. קצרה. סגורה. פתוחה?

ddl
03-10-10, 22:39
תודות.
ארוכה, פתוחה, ידנית

snirjeepdreamer
03-10-10, 23:03
snirjeepdreamer כותב

מידע מעניין לגבי השינויים הנדרשים בשילדה בהסבה למנוע בנזין. האם לי כאדם ללא נסיון, יש סיכוי להבחין האם השינויים המתבקשים לתושבות מנוע בוצעו כראוי, האם ידועים לכם לינקים רלוונטים באינטרנט, עם תמונות שמראות את השינויים המתבקשים בשלדה, כדי שאוכל לדעת?
אני לא יודע לגבי המוסך שביצע את ההחלפת מנוע [ועוד מספר מערכות וחלקים נלווים], אני רק יודע שהוא יש לו נסיון בזה. הסיפור עולה אצלו 20K [ללא ההחלפת סרנים]. כאמור האדם שמסר את האוטו למוסך לביצוע העבודה [וממנו אני אמור לקנות את הסופה]*הוא אדם עם נסיון רב בקניית גיפים משומשים, שיפוצם, ומכירה שלהם ברווח מסויים [נאמר לי, משהו בסביבות 5K], גיפאים לא נפלו איתו, יש לו שם טוב פה באזור והוא היה רוצה לשמור עליו.

האם זהו אישור נוסף, מעבר לאישור הנדרש על ההסבה מדיזל לבנזין?
זה נכון שאני משוחד קצת לטובת הסופה הזאת [למרות שרובם ממליצים לי לא ללכת על זה], אבל עדיין לא לקחתי החלטה בעניין, ועוד יש סיכוי טוב שאשאר עם ה "scrambler" תוצרת תע"ר שאיתו אני עובד, כאמור הוא אמנם שנת 86, אבל נוסע ונראה נהדר, עם שאסי נדיר שכנראה אין לאף סופה בארץ ומנוע ימח ינוביץ בן 4- חיה רעה.
תודות

כאדם ללא ניסיון לא מאמין שתוכל להבחין בהבדל היות וקצת שיוף, צבע והלחמת מילוי במקומות הנכונים יכולים לתת מצג שווא פנטסטי. לכן יש צורך בעין מקצועית.
אכן מדובר עח אישור נוסף מעבר להסבה היות ומדובר ב"שינוי מבנה".

בקיצור, תשאר עם הסיקס.
בהצלחה ידידי

-->