PDA

צפייה בגרסה מלאה : איזה רוחב צמיג עדיף בנהיגת ראלי ?

אריה פאהן
09-10-04, 20:36
בלי להכנס לסוג הרכב הספציפי (ג'יפ בראלי שטח) ,באופן כללי האם עדיף צמיג רחב ,או צמיג צר ? נימוקים !

asafk
09-10-04, 20:41
אני מניח שאתה מדבר על ראלי רייד, ולא על ראלי?
רכב production class?

אסף.

אריה פאהן
09-10-04, 20:44
אסף אכן השאלה מתייחסת לגיפים בקטגוריות A ו-B בתחרויות הראלי נווט

zsahi
09-10-04, 21:09
תלוי במיומנות הנהג, כמה שהצמיג צר יותר הרכב יתנהג "קל" יותר ויהיה זריז יותר בשינויי כיוון כל זה מגיע על חשבון יציבות כיוונית במהירות גבוהה.

נמרוד
14-10-04, 15:13
עדיף צמיג כה שיותר גדול - קוטר גדול. הרוחב הוא לא הכי חשוב בפני עצמו, הוא צריך להיות באיזושהי פרופורציה לגודל ולגודל החישוקים - חתך. החתך המקובל בצמיגי שטח למירוצים הוא באיזור 75-85 אחוז, משהו כזה.

למה צריך צמיג גדול? אסף, נראה אותך מסביר. ומשכנע.

שחר-סופה
14-10-04, 18:26
אריה אהלן ,
אם אני זוכר נכון , אתה מתחרה עם לנדקרוזר, כן ?
במקרה הנ"ל צמיג 31" מספק בהחלט.
סופות שהתחרו בראלים השתמשו גם הן מקס' ב 31" או אפילו במקוריים
דהיינו 235/75/15 .לא צריך רחבים.

שחר.

ארז
14-10-04, 18:53
שחר ולמה אתה חושב ש31" זה נכון ללנדקרוזר? או לסופה?
רק בגלל שהתחרו בכאלו צמיגים זה לא אומר שזה נכון....

שחר-סופה
14-10-04, 19:32
שחר ולמה אתה חושב ש31" זה נכון ללנדקרוזר? או לסופה?
רק בגלל שהתחרו בכאלו צמיגים זה לא אומר שזה נכון....

ארז O.K , אז קודם אצוטט את שאלתו של אריה : " בלי להכנס לסוג הרכב הספציפי (ג'יפ בראלי שטח) ,באופן כללי האם עדיף צמיג רחב ,או צמיג צר ? נימוקים !".

בסופה עוד ניחה ...(סרן חי) . ב I.F.S על אחת כמה וכמה צריך צמיג לפחות במידה
הנ"ל . לטעמי , להיצמד למקור.מכיוון שזהו לא דאקר ואני לא מאמין שנעשו שינויים ביחסי העברה (אלא שימוש במקוריים) ולכן ,מן הסתם, אנו רוצים את
שהאוטו יגיב בזריזות עם מספיק כח לסובב ולהתמודד עם הצמיגים וגם מבחינת
בלאי ועומס על מע' ההינע / היגוי וכמובן סגירות מהלך ב IFS ע"מ להקטין מה
שניתן את המכה של הגחון.

שחר.

ארז
14-10-04, 19:52
אם נצמד דווקא לדוגמה שלך הסופה אז ה31" אינם המידה המקורית של הרכב הזה...מצד שני יש לרכב מערכת מתלים מזעזעת כך שדווקא צמיג גדול יותר יעזור להתגבר עליה....אז מה הנכון?

ארז
14-10-04, 19:55
אגב כיש כותרת "רכב ראלי" אני מניח שהכוונה לרכב ראלי ולא לרכב שמידי פעם מצטרף למסעות ניווט, לכן שינוי יחס העברה ועוד כל מיני שינויים הם נחוצים ומבחנתי שקופים(במיוחד בסופה אם שוב נקח את הדוגמה שלך)

סוזי המשתוללת
15-10-04, 02:11
ארז
אני לא חושב שהכוונה של אריה לרכב ראלי טהור אלא ל suv שלא נעשו בו שינויים מהותיים למעט בולמים איכותיים
נמרוד ככלל רכב עם צמיג גדול יגהץ טוב יותר והסיבה לכך שהצמיג "רואה" כל מכשול (אבן בור)כמדרגה וכידוע לצמיג גדול קל יותר לטפס מדרגה נתונה
אבל זו לא הייתה השאלה
אריה לגעתי התשובה היא איפה שהוא באמצע צמיג ברוחב בינוני וגם החתך בינוני כדי שהצמיג לא יהווה "בולם / קפיץ מצד אחד ומצד שני שלא יהיה חתך נמוך מדיי שמועד לפורענות
לחץ אויר צריך להיות מעט גבוה - שוב מהסיבה שאנחנו רוצים שהגלגל לא יתפקד כבולם /קפיץ
ויהיה מרוסן ככל האפשר זה גם נותן הגנה נוספת מפני פנצ'רים
פרופיל לא חייב להיות הכי קרבי כי חלק מהמסלולים עוברים באיזורים עם אחיזה טובה ולכן אם אין צמיג ייעודי אני הייתי מסתפק בצמיגי a/t (תסתכל על הפרופיל של מכוניות הראלי - לעפר זה משהו ממוצע )

אריה פאהן
15-10-04, 12:22
סוזי הרכב עבר את שלב ה-SUV הוא מתפקד כרגע כרכב תחרות בלבד, לכן אשמח לשמוע ככל האפשר על שיפורים ויתרונות שמתאימים מכל סוג שהוא כולל שינוי יחסי העברה,כפי שארז כתב ,
לשאלה המקורית על רוחב הצמיג ,נראה לי שתשובתו של אסף מאד ממצה את העיניין ,יש בזה שכל

לעניין קוטר הצמיג והחתך שלו לדעתי תמיד יהיו סוג של פשרה בין יתרונות וחסרונות לכאן ולכאן,
קוטר גדול = יתרון בקטעי עבירות ,גיהוץ השטח ועזרה לבולמים,
צמיג קטן וחתך נמוך= עזרה למנוע ביצור כח זמין ,יציבות

נ. ב - אשתדל בקרוב לערוך לו צילומים ,ולהציג את השינויים והשיפורים שנערכו בו (הרכב של צביקה ,נא לא לייחס לי רכבים מעבר לריינג' קלאסיק שלי טוב נמרוד? :D )

אריה פאהן
15-10-04, 17:42
בתגובתי הקודמת אסף = צחי ,אין לכם בעיה עם זה ?

asafk
16-10-04, 21:15
מה קובע את מהירות הרכב? מה ה'בקר' שקובע את המהירות הספציפית בקטע מסויים? הנהג. הרכב מעביר את חוסר האחידות של הדרך, דרך 'פונקצית תמסורת' של הגלגלים, מתלים, שלדה, לנהג. כשלנהג יהיה לא נוח- הוא יוריד את הרגל מהגז. לא נוח= תאוצות והלמים, בעיקר בציר האנכי.
המטרה ברכב מירוץ היא להקטין את התאוצות הפועלות על הנהג בציר האנכי.

למה צמיג גדול יותר= מהירות גדולה יותר?
ניקח דוגמה של מדרגה. לא גבוהה- כמו אבן סף של מדרכה. בגובה כזה, אין משמעות לזה שרכב יודע לטפס מדרגה בגובה רדיוס הגלגל. זו מדרגה זניחה יחסית לקוטר הגלגל.
כשהרכב מגיע למדרגה, יש נקודה בגלגל שנוגעת במדרגה, וסביבה כל הגלגל מטפס. יש מרחק אופקי מסויים שהרכב יתקדם, עד שהגלגל כולו יהיה למעלה, ובזה הסתיימה תנועת הגלגל כלפי מעלה. המרחק האופקי הזה, והגובה של המדרגה, מגדירים משולש ישר זווית. כמה שהמשולש ארוך יותר- התאוצה האנכית קטנה יותר במהירות מסויימת (השיפוע של המשולש קטן יותר). כמה שהתאוצה האנכית קטנה יותר במהירות מסויימת, זה אומר שאפשר לעלות את אותה המדרגה במהירות גדולה יותר.

בנוסף, קוטר גדול יותר= יותר אוויר מתחת לרכב= אפשר לנחות מקפיצות יותר גדולות.

זה לגבי הקוטר. לא לשכוח- אין מה לשחק עם צמיגים גדולים מאוד ברכב שלא יכול להתמודד איתם מבחינת מערכת ההנעה. רכב מירוצים צריך להאיץ. צמיג גדול מדי לא ייתן לו להאיץ.

לגבי הרוחב- אני מוצא צמיגים ברוחב 235-285 כפשרה טובה בין זריזות ושליטה, לבין ציפה בחול והגדלת נפח האוויר מתחת לרכב. חתך גבוה מדי יוביל בהכרח לשליטה לא טובה ברכב (עיוות הצמיג בזמן פניה וכוחות צד). רוחב הצמיג קשור למשקל הרכב.

מכל זה- נראה לי שהמידה המקורית של 265/75R16 היא ברוחב טוב, אבל קצת נמוכה. לא יודע לגבי הטויוטה באופן ספציפי, אבל לרכב כבד וגדול יחסית, אם מערכת ההנעה בנויה לזה (אולי כדאי להחליף יחסי העברה) נראה לי ש285/75R16 ייתן מענה טוב. גם צמיג בקוטר טוב (33") גם רחב, אבל לא מדי, גם חתך לא גבוה, וגם יש את המידה הזו לכל היצרנים הרציניים (גם אם אף אחד עדיין לא מייבא אותה לארץ). יש את המידות המקבילות האמריקאיות- 33X11.5R16 ומה שיש באיזור.

אסף.

-->