PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית קרוואן לסילברדו

BOLSTER
06-10-10, 22:23
הי,

הפרויקט מחולק לשני חלקים:
1. לפתור מספר בעיות יומיומיות
2. אב טיפוס מחסרי

ביום-יום יש מספר דברים שצריך/מעונין לשפר. מקום סגור לציוד וסחורה, להעביר את איזי (הכלב) מתא הנוסעים לארגז ואם כבר אז גם שיהיה קרוואן לטיולים.
מכיוון שכל זה אמור להיות חלק מכלי רכב יוםיומי, אז זה גם צריך להיות קטן יחסית. ארגז שבמצב סגור יהיה בגובה הקבינה ובזוית כללית של הרכב, כמו ארגז סגירה סטנדרטי. כך גם לא תעלה תצרוכת הדלק.
לארגז זה צריך להכנס מיכל מים, מזגן ושתי מיטות.
המזגן מיועד בעיקר לאיזי (הכלב) אשר סובל מחום וחייב מזגן (כן, הוא מפונק, אך הוא באמת לא יכול לחיות המקומות חמים). מכיוון שהמפונק מבלה איתי כל היום, המזגן צריך לעבוד גם כשהאוטו לא מונע. לכן בחרתי מזגן 220V 0.8 כ"ס. הנ"ל צורך 600W ומטה עם פיק התנעה של 1200W בערך.
אין ספק שגם כקרוואן יהיה נחמד שיש מזגן ללא רכב מונע:o

הליך הבניה קצת מורכב, יש הרבה דברים שצריך לבצע בשלבים, אך עדיין לתעד ולבנות תהליך אשר ישמש בבניה של ארגזי קרוואן נוספים-החלק המסחרי.

התחלה: בקבוק בירה, כיסא ומספר שעות מול הרכב בכדי לקבל תמונה כללית.
שלב שני- שולחן הסרטוטים (סוליד)

BOLSTER
07-10-10, 20:45
לאחר סרטוט והורדת מידות, מתחילים לבנות את השלדה.
בתמונה מעלה, ניתן לראות את המבנה הכללי, אך יש עוד חיזוקים.
נתון המשקל חשוב מאוד ואחת המטרות להפחית משקל.

השלדה בנויה מצינור ריבועי 30מ"מ על שני פחים מכופפים בצורת הדופן של הארגז.

מצ"ב תמונות

BOLSTER
07-10-10, 23:11
אחרי ריתוך פיקים ומשולשי חיזוק על הרכב, פורקה השלדה ורותכה במלואה.
כל המבנה התחתון והקירות בנויים מפלדה מגלוונת. בכל אזורי החיתוך והריתוך, מרססים ספרי אבץ של WEICON חברה גרמנית המציעה מגוון רחב של חומרים ופתרונות איכותיים (אין לי אינטרס, פשוט לקוח מרוצה מאוד). אגב, לספרי אבץ הם נותנים 20 שנה אחריות.
הריסוס מבוצע דקות בודדות אחרי חיתוך או ריתוך, לפני שמתחילים "הג'ינג'ים" של החלודה.

לפי חישובים בסוליד ותוספות משקל של המזגן, מצבר וממיר, כל היחידה אמורה לשקול 260 קילו בלבד!

בתמונה מטה ניתן לראות את הרעיון הכללי של חברת AT, אך עם מיטה עליונה בלבד. לחברה הזו יש שלושה גדלים של ארגזים מאוד איכותיים עם המון תוספות, פתרונות וחשיבה נכונה.
פחות אהבתי את המבנה המרובע, מיצר התנגדות לא מבוטלת לרוח וכתוצאה מכך תצרוכת דלק גבוה יותר.

התייש
07-10-10, 23:47
רעיון יפה שי. כל הכבוד!
עדיין לא נתקלתי בסילברדו קרוואן.
בהצלחה ותן תמונות פנימיות בהמשך. אגב, איזי הזה קרוע! השבוע מצאתי את הסרטון שהוא מתרגש מבובה בדמות כלב. סרטון מנצח :mrgreen:

BOLSTER
14-10-10, 14:01
הי תייש,

הארגז/קרוואן נבנה על הסילברדו כדגם ראשוני.
כשנסיים, יבנו ארגזים כאלה כמעט לכל דגם של טנדר עם הרבה אופציות ואביזרים נלווים.
הרעיון הוא שבמשך היום זה ישמש כארגז סגור "רגיל" לטנדר בגובה הקבינה (לעבודה, ציוד, סחורה וכו') ובסוף השבוע ישמש לטיולים ויאפשר לינה נוחה (למפונקים שבנינו-כמוני..) ושהיה בשטח.

המשך:

אחרי שסיימנו את בניית השלדה, עכשיו מתחילים לסגור.
כל הפחים הוזמנו לפי מידה וכיפוף.
מכיוון שאנו בונים את הארגז לפי מידות הרכב, יש זוויות קשות כמו למשל 106.7 מעלות. הדיוק קריטי כמובן.

בתמונה ניתן לראות סרטוט הרכבה של פחי הצד

התייש
14-10-10, 14:14
אחלה, אני בעד ייצור סדרתי.
אני מניח שהזית המדוברת היא בפינות העליונות ואם כבר הזמנת את הפחים נשאר רק לחבר.:)
תן תמונות מתהליך העבודה להתרשמות. בהצלחה.

BOLSTER
14-10-10, 22:57
אכן הפחים מכופפים לפי הזוית, אך ישגם חיתוכים וריתוכים בזויות האלה וצריך לדייק.
בנוסף לזה, יש עבודה במפלסים שונים-יחדה קדמית ואחורית, מכסה הגג הנפתח שצריך גם להיות סופר אטום וגם הוא משלים את הזויות הנ"ל.

אחרי הסרטוטים מגיעה ההרכבה.
הכי קל וזול לרתך את הפחים לשלדה, אך ריתוך פח יוצר עיוותים וגלים. לא יפה ולפחח תהיה הרבה עבודת מילוי.
ניטים/מסמרות- לא אסטטי ומעבר לכך, המבנה צריך להיות גמיש בכדי לעמוד בפיתול בשטח וניטים יגזרו עם הזמן.
אחרי בדיקות, הוחלט להדביק עם דבק פולימרי את הפחים כמו שמיצרים אוטובוסים. ברוב האוטובוסים, כל המבנה החיצוני פשוט מודבק! הדבק הנ"ל דומה מאוד לדבק של השמשות הקדמיות בכלי רכב ולא, זה לא סיליקון!

הליך ההדבקה דורש המון סבלנות. זמן ייבוש: 24 שעות והרבה קלמרות...

התוצאה מדהימה! זה כ"כ חזק שגם מחשבות על חיזוק עם בורג פה ושם רק בביל הספק, התפוגגו כלא היו. דבק מאוד איכותי (ויקר).

מצ"ב תמונות:

BOLSTER
19-10-10, 00:11
חלונות.

יש הרבה אופציות לחלונות ומחירים כמובן.
אחרי שעורי בית, יש חלונות ועכשיו חותכים.
בדגם סדרתי חיתוך החלונות יבוצע בליזר ולא ידני.
החיתוך מבוצע עם מספריים חשמלים, כלי נוח מאוד ומדיוק. היתרון של המספרים על ג'יגסו או דיסק(אבוי!) זה שלא נשארים שבבים, פינות חדות ושטח הדורש עיבוד עדין.
אחרי החיתוך, מנקים את האיזור וריסוס אבץ למניעת חלודה.
מצ"ב תמונות:

אה כן, החלונות מיועדים לאיזי כמובן. חוץ מזה, לא ממש צריך חלונות בארגז עצמו. כשיפתח האוהל יהיה המון אור דרך קצת יותר מ7 מטר מרובע של חלונות!

MR BIG
19-10-10, 11:30
יפה....- יצירתיות מבורכת.

מספר דברים עדיין לא ברורים לי :
1) עם לוחות הפח האלה הארגז יהיה ממש "חממה" בלשון המעטה והמזגן יעבוד ממש קשה, לא? איך אתה מתגבר על זה?
2) מה בנוגע לענייני רישוי ? (שינוי מבנה, עמדה 1 ועוד תענוגות שכאלה...)
3) אני גם נוסע על סילברדו. ארגז בגובה הקבינה לא ממש נח...- הוא נמוך ויוצר "מנהרה" שממש לא נוחה לשימוש קראווני לטיולים. לטעמי לפחות...- אולי לחשוב על גג מתרומם כזה....כמו מג'ולינה.
4) אני באופן אישי הייתי מת לראות על הרכב הזה גם גגון מרשים , וכמובן סולם לטפס לארגז בנוחות בזמן שהייה בחניון לילה.

תמשיך לעדכן....- זה מעניין!

BOLSTER
19-10-10, 21:52
הי מר גדול :)

1. כמובן שיהיה בידוד! גם פה משתמשים בבסיס פולימרי. פלטות מוקצפות בעובי 30מ"מ (בדיוק כמו הפרופילים של השלדה-התאמה מלאה). החומר קל מאוד וקשה ויחזק בם את קירות הפח הגדולים. חיתוך המשטחים מבוצע עם סכין יפנית וסרגל, לאחר מכן מודבק לקירות, לגג ולרצפת הארגז.
2. רישוי לזה זה באמת "תענוג". משרד התחבורה והרישוי יאשרו רק אם הטכניון יאשר וזה קצת מקל על העניינים. הגשת סרטוטים וחישובי חוזק וכו', בדיקה פיזית ואישור. עם האישור ניגשים לעמדה 1. הרבה פרוצדורה, אך בהחלט אפשרי.
3. ארגז בגובה הקבינה בכדי לחסוך בדלק וגם להמשיך להכנס לחניונים. זה במצב יומיומי, אך כמובן שהגג נפתח 180 מעלות עם האוהל. כשהנ"ל פתוח, יש 4.3 ממ"ר לעמוד עם תקרה של כמעט 2.5 מטר- זה מעל הראש תרתי משמע.
אם תגלול מעלה, תראה תמונות של הרעיון הכללי. בתמונות הביצוע של חברת AT (המדהימה!), אך בקונספט כמו שלהם, תוסיף בממוצע 20% בתחנת הדלק...
4. מכיוון שכל הגג נפתח קדימה (180מעלות), אין מצב לגגון. חוץ מזה, מקום ממש לא חסר בפיל הזה וגם פה עוד כמה אחוזים בתחנת הדלק.
נכון להיום הצעצוע שלי נוסע עם תוכנת ניהול מנוע וגיר שונות. ההספק עלה ל470 כ"ס והמומנט עומד על 99 קג"מ. האמת זה לא ממש מעניין מכיוון שגם המקור חזק מעל הראש. מה שכן מעניין, זה שיפור משמעותי של 18% בממוצע הדלק- נתון מדהים! 7-7.2 ק"מ/ליטר זה מכובד.

BOLSTER
24-10-10, 19:01
חלונות הוזמנו ובינתיים מדביקים בידוד.

הבידוד- משטחים מוקצפים בעובי של 30 מ"מ. קשיחים מאוד ופריכים (שבירים כמו זכוכית- קשה ושבירה.) משקל אפסי וממש חסר משמעות- בערך כמו קלקר. החומר עמיד במים- לא סופג. דומה מאוד לגלשנים.
חיתוך מבוצע עם סכין יפני והדבקה עם קלמרות כמובן. גם פה צריך 24 שעות ייבוש- בהחלט ייבוש;)

מצ"ב תמונות

MR BIG
24-10-10, 19:29
שי,
סחטיין !
לגביי הבידוד- זה מה שחשבתי...אבל על הגג...- להיט!
יהיה מעניין לראות איך זה ייצא בסוף. רעיון יפיפה!

לגבי צריכת הדלק, התכנת ניהול מנוע וגיר זה מעניין....אך סתם לידע כללי: הסילברדו שלי ללא תוספות וללא גגונים, בסגנון הנהיגה שלי במשך 3 וחצי חודשים מהרגע שהאוטו יצא מהחנות ועד היום : צריכה של 1:6.9 .
רגוע ושקט. תסגל לעצמך סיגנון נהיגה ידידותי ותראה איך אתה חוסך הרבה....- גם בבלמים.
טוב, זו שיחה ארוכה....
אבל קדימה, תזדרז, אני סקרן למוצר הסופי.... :)

נ.ב
המדקדקים שביננו (ובעלי היכולת הטכנית) לא מודדים צריכת דלק חד פעמי על תדלוק אחד , אלא סה"כ הק"מ שהרכב עשה מול סה"כ הליטרים שהרכב קיבל. לדוגמא : האוטו שלי עשה 28,549 ק"מ בשלושה חודשים , וקיבל 4,137 ליטר = 6.9 ליטר לק"מ. זו המדידה המדוייקת. למדידה "ריגעית" יש סטיה עצומה.
בהצלחה!

BOLSTER
24-10-10, 21:11
הי,

בידוד יהיה בכל הארגז. על הגג, חוץ מבידוד, יהיה גם מזרן כך שחום לא יעבור משם...

לגבי צריכת דלק:
בכל כלי רכב ובמיוחד בכלי רכב כבדים, משנה איזור הנסיעה. אם רוב הק"מ מחוץ לעיר, אז לא ממש צריך תוכנה שונה- הרכב מאוד חסכוני (10-10.5 ק"מ/ליטר). הבעיה בתוך העיר, אני גר בחיפה עם הרבה עליות שם הכלי מקבל תאבון ובצדק- להזיז מהמקום שלושה ומשהו טון צריך הרבה מנוע והרבה דלק (יש משניהם בשפע).
מעבר לך, יש גם צמיגים גדולים יותר שגובים את המחיר...
לגבי מדידה, אכן נכון למדוד לאורך זמן ולא נקודתי. במקרה זה, הוקלטו נתונים בתנאי דרך שונים ומשתנים לאורך זמן ומספר לא מבוטל של מיכלי דלק לפני התוכנה ואחרי. הנתונים בהחלט טובים.
אגב, סביר להניח שנתון דומה עד זהה של חסכון תקבל גם אתה באחוזים, לא משנה מה המוצע שלך היום.
לגבי הבלמים, בלאי איטי מאוד וללא בעיות מיוחדות. גם הבלמים מחוזקים בכדי להתמודד עם הצמיגים הגדולים יותר ותוספת הכח- איזון בהאצה ובלימה.

ורגע- אתה אומר שאני לא יודע לנהוג?:razz:

BOLSTER
13-12-10, 19:07
עבר קצת זמן...
בינתיים קצת התקדמות והרבה בעיות.
הגיעו החלונות ובצענו התקנה לבדוק שהכל מתאים. בגדול, החולנות יפורקו מהמקום לפני פחחות וצבע. המידות נכונות ואין בעיות מיוחדות. בדגם מסחרי, החלונות יורכבו רק לאחר הצבע בפעם אחת ולא פעמיים (לפני ואחרי).
מצ"ב תמונות.

הבעיות:
משרד התחבורה/רישוי לא מוכנים לאשר את המבנה כארגז סגור (מרכב בלתי אחוד סגור) מכיוון שיש מזגן 220V והגג של הארגז נפתח.
לפי דבריהם, ברגע שיש מזגן 220V וגג נפתח (כל הגג ולא רק חלון) זה נחשב "מגורונוע" או קראוון בעברית. אין בעיה לאשר את זה, אך הרכב כבר לא יהיה בהגדרת המסחרי ואז עניין המיסים עומד על הפרק.
אנו עדיין בתהליך אישור ולא נכנעים לשטויות שלהם.
עדכונים בהמשך...

SHAY@BOLSTER
28-02-11, 18:59
37545טוב, אחרי 70000000000000 מדורי גהנום בארץ הקודש, הוחלט לפרק הכל ולשנות קונספט לפי גחמו37544ת משרד התחבולה ורישעות הרישוי.
הקונספט החדש קל יותר (כ90 ק"ג בלבד!) ועונה על רוב הצרכים.
דגם זה ממש לקראת סיום והליך הבניה קצר יחסית.
מצ"ב תמונות.37543

SHAY@BOLSTER
28-02-11, 19:00
משהו השתבש בתמונות, אך עדיין אפשר לראות..
המשך בקרוב מאוד.

dny
01-03-11, 10:43
עם כל ההדבקות האלה של בידוד לפח, יוצא שבעצם אתה מייצר פאנל באופן עצמי. למה לא לקנות פאנל מוכן - בערך 70 ש"ח למ"ר - עם בידוד של 30 מ"מ?

דני

נ.ב. יתכן שבמקרה זה לא היית צריך בכלל את המסגרת.

SHAY@BOLSTER
02-03-11, 14:01
הי דני,

אכן אתה צודק, יש פלטות מוכנות כאלה. בדקנו את הנ"ל וזה לא מתאים ליישום הזה מכל מיני סיבות.
בכל מקרה, כרגע, כפי שכתבתי המבנה פורק בגלל בעיות חוקיות והדגם ה"חוקי" כבר בשלבי סיום.
הרבה יותר פשוט, קל יותר ומעניין יותר.
תומונות בקרוב.

Tourist
26-10-11, 23:25
מאחר ונתקלתי בשירשור הזה עם הכותרת 'קראוון'...
ומאחר ונתקלתי במודעה דומה ביד2 - אולי יש התאמה...

'סתכל:
http://www.yad2.co.il/Cars/hotPicSpecial.php?CatID=1&SubCatID=6&CarID=205024&Code=10cde0ec584c044a98ef351d5ff1102f

-->