PDA

צפייה בגרסה מלאה : BGR - פרויקט הפורמולה SAE באוניברסיטת בן-גוריון

רני דקל
11-10-10, 11:06
שלום לכולם,
שרשור זה ימשיך את השרשור הקודם בנושא (http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=40853 (http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=40853)), רק שכאן מדובר על המכונית של 2011 שהולכת ומתגבשת.

קצת רקע למי שעדיין לא מכיר:
פורמולה SAE\Student היא תחרות בינלאומית המתקיימת מדי שנה בכמה מקומות בעולם. בין המשתתפים מאות צוותים מאוניברסיטאות בכל העולם הנדרשים לבנות ולפתח מאפס מכונית מירוץ בעלת מושב אחד בסגנון פורמולה.
סיפור הרקע של התחרות מורכב מחברה דמיונית המבקשת מסטודנטים לבנות ולפתח אבטיפוס למכונית זולה יחסית לשימוש באירועי ספורט עממיים - ג'ימקאנות וימי מסלול. ישנו תקנון מגביל ומפורט אשר מכתיב דברים כגון נפח מנוע (610 סמ"ק ורסטריקטור בקוטר 20 מ"מ), מידות מקסימליות ומינימליות, דרישות בטיחות שונות ועוד ועוד (ועוד...).

קצת על הצוות שלנו: בסביבות ה20 סטודנטים וסטודנטיות, רובם מהמחלקה להנדסת מכונות המחולקים לצוותים בעיקר בנושאי תכנון והנדסה אך גם בנושאי אדמיניסטרציה ושיווק. הקבוצה נפגשת פעם בשבוע כך שפרט לתכנון כל החלקים בנפרד ישנה העברת ידע שחיונית מאד כאשר יש לבצע אינטגרציה לכל כך הרבה תת מערכות.

כרגיל, שאלות, תגובות, הצעות כולן יתקבלו בברכה.

נמרוד
11-10-10, 22:30
וואלה רני חתכת את הדיון ההוא, אבל לא כתבת כאן כלום... אתה לא רוצה להמשיך לדבר על מיכלי דלק?

רני דקל
12-10-10, 09:52
וואלה רני חתכת את הדיון ההוא, אבל לא כתבת כאן כלום... אתה לא רוצה להמשיך לדבר על מיכלי דלק?
בוודאי שאני רוצה, השאלות מסוף השרשור ההוא עדיין עומדות.

אהלן נמרוד, האמת שהיה לי רעיון לשלב את המיכל בתוך קופסה אשר תכיל גם רכיבי חשמל שונים (מצבר, מחשב ניהול מנוע וצמות חשמל למיניהן) תוך ניצול המיקום המעולה של המיכל (מרכז כובד וכו'). חשבנו לייצר את הקופסה המדוברת מסיבי פחמן. ראיתי שלדות של אופני הרים שעשויות בחלקן קרבון וחלקן אלומיניום אבל אני לא מכיר את הפרוצדורה שבחיבור כזה, ואם הוא רלוונטי בכלל ליישום המדובר.

ציטוט:
<TABLE border=0 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%"><TBODY><TR><TD style="BORDER-BOTTOM: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-RIGHT: 1px inset" class=alt2>
יש בארץ את מגם שעושים מיכלי דלק גמישים, בטכנולוגיה מאוד דומה לשל המיכלים הספורטיביים. במקרה כזה, בונים את הקופסה כחלק מהשלדה (ומדובר על אלמנט מאוד קשיח) ובתוכו מניחים את המיכל.

אסף.
</TD></TR></TBODY></TABLE>
באמת חשבתי לפנות אליהם, תיארתי לעצמי שמה שמתאים לכלי טיס יכול להתאים לרכב שלנו.
לפי חוקי התחרות, חייבת ליהיות אפשרות לריקון המיכל, כלומר
The fuel system must have a provision for emptying the fuel tank if required

במיכל רגיל אין בעיה, בורג ריקון בתחתית המיכל עושה את העבודה. מה עושים כשצריך לרוקן שלפוחית גמישה שנמצאת בתוך מיכל קשיח שנמצא עמוק בתוך שלדה?

לדעתכם מותר לי לעשות פתח בצינור דלק ולשים מפסק על המשאבה? לא בדיוק כוונת המשורר אבל נופל תחת provision לא?

רני

אני גם אשמח לראות לינק לשסתום אל חוזר שמפנה את האוויר ונסתם במקרה של התהפכות. המידות, מחירים ועוד אילוצים שבטח יצוצו מכזה דבר עוד לא ברורים לי.

רני<!-- / message -->

חנן גולומבק
12-10-10, 11:31
אני גם אשמח לראות לינק לשסתום אל חוזר שמפנה את האוויר ונסתם במקרה של התהפכות. המידות, מחירים ועוד אילוצים שבטח יצוצו מכזה דבר עוד לא ברורים לי.

רני<!-- / message -->

תסתכל כאן ובכל האתר.

http://www.fuelsafe.com/store/parts-accessories/large-diameter-vent-check-valves.html

רני דקל
19-03-11, 15:53
3854338544385453854638547385483854938550 38551

לאחר מספר גדול של חודשים ללא עדכון החלטתי להוציא ספריי אתר ולהניע את השרשור מחדש. התכנון הולך ותופס תאוצה, והקצב די מסחרר. לפני כמה שבועות בא צוות של 'אולפן שישי' לעשות כתבה על הקבוצה וצילם את הקבוצה בשלל פעילויות מפגישה קבוצתית ועד מכירת עוגיות בבית הסטודנט של האוניברסיטה. בתקווה שהדבר יסייע למצוא מימון לנסיעה לחו"ל. עסקי מכירת העוגיות אמנם פורחים, אבל לשם סיום הבנייה של הרכב והטסת החומרה לאיטליה דרושים עוד אי אילו שקלים. אם מישהו מכיר מישהו שרוצה ויכול לקדם את הקבוצה ועל הדרך את כל הספורט המוטורי ותחום הנדסת הרכב הישראלי, הוא יותר ממוזמן ליצור קשר.

צוות שלדה מצוי עמוק בסימולציות החוזק בתוכנת Patran, ואלו כבר הועלו לדפי הפורום. צוות מתלים מחכה להגעתם של רביעיית אוהלינסים מוזהבים יעודיים וכבר די סגור על גאומטריה מעניינת עם חיבורי זרועות תחתונות מאוד קרובים (אפשר לראות באחת התמונות המצורפות). צוות ניהול מנוע מתעסק בחיווט ותכנות מחשב ניהול מנוע מוטק שהגיע זה מכבר, צוות אוירודינמיקה מתעסק בסימולציות CFD לזרימה של האוויר סביב הרכב ובניית מגש תחתי והרשימה ממשיכה וממשיכה (ויסלחו לי שאר חברי הצוותים שעובדים קשה אבל שומרים על ביטחון שדה).
אינטגרציה לכל התחומים נעשית על מודל 1:1 שנבנה-מפורק-נבנה מחדש במעבדה. אחד האתגרים הגדולים בפרויקט הוא חיבור בין המרכיבים. הצוותים נאלצים להתפשר על מנת לפגוע בתפקוד המערכות השונות כמה שפחות. דוגמא לכך היא העובדה שצוות מתלים רוצה שלדה צרה ככל שניתן עבור חיבורי המתלים בעוד צוות שלדה רוצה שלדה רחבה שתיתן עמידות גבוהה יותר בפני כוחות פיתול.
מבחינתי האישית נבדקת אפשרות לייצור מיכל דלק גמיש במידות מותאמות לצרכי הרכב. למיטב ידיעתי הדבר טרם נעשה בארץ עבור רכב מירוץ ואם זה ילך הערך הלימודי מבחינתינו והביצועי עבור הרכב יהיה אדיר.

כרגיל, אם יש שאלות נשמח לענות.

רני דקל
30-03-11, 01:31
עוד קצת עדכונים ותמונות. לאחרונה כמה מחברי הקבוצה (ואני בינהם - הרווחתי) משתתפים בקורס להכרת התוכנה אדמס\קאר. למי שלא מכיר זוהי תוכנה שמתמחה בחישובים שונים של דינמיקה של גופים. במילים אחרות אפשר להריץ בתוכנה סימולציות שונות להתנהגות של רכב, ברמה מאוד גבוהה. התוכנה מאפשרת כיוונון של הרכב עד לרמת הדפלקציה של הצמיג בסיבוב, עיוות של זרועות מתלה כתוצאה ממאמצים, שינוי מקדם הריסון של מיסבי ההחלקה של המתלה ('בוקסות' בעברית) ועוד ועוד. פשוט תוכנה מדהימה שיכולה לקצר תהליכי ייצור של אבי טיפוס וניסוי וטעיה בהמון.
התהליך עובד כך (הסבר מאוד פשטני בהתאם לרמת ההבנה הנוכחית שלי בתוכנה).
בונים מידול של האוטו מתבניות מוכנות מראש - לא צריך לבנות מאפס כמעט כלום, כל סוגי המתלה בשימוש נרחב כבר מוכנים כך שצריך לקבוע גאומטרית מתלה + מגדירים הנעה (ועוד כל פרמטר אחר שמשפיע על התנהגות רכב שניתן להעלות על הדעת) + מייבאים את השלדה ושאר הגופים הקשיחים מתוכנת תיב"מ + עוד כמה הגדרות ואפשר להריץ את הרכב במסלולים שונים ולראות איך הרכב מגיב לכל מצב שאפשר לדמיין. בנוסף לזה התוכנה מספקת גרפים ונתונים נומריים (של כל דבר משינוי קמבר בסיבוב ועד למומנט שהנהג מרגיש בהגה כתוצאה מבלימה על דו משטח) וכמובן גם אנימציות.

המינוסים בכך שהיא לא הכי ידידותית למשתמש ה'מזדמן' וקצת יקרה - 30000$ לפי מה ששמעתי. אני מצרף קצת תמונות של סימולציות לרווחת הפורום, יחד עם תמונות טרום ייצור של הדוושות + סעפת הפליטה (צמודה למנוע שמודל בצורה ממוחשבת) ועוד כל מיני.
3916539164391663916739168

נמרוד
01-04-11, 11:52
רני, תודה על העדכונים.

כמה עולה חולצה? אני בטוח שיש כאן אנשים (כמוני) שישמחו לקנות חולצה או שתיים במחיר מוגזם שיתמוך בפרויקט.

asafk
01-04-11, 15:37
שלשום ראיתי את תכשיטי הזהב שהגיעו מחו"ל. מדהים כמה הם קטנים לעומת כל מה שאנחנו רגילים אליו במכוניות שלנו...

תמונות, בבקשה?

אסף.

רני דקל
04-04-11, 00:55
לבקשת הקהל הלכתי לבדוק על מחירן של חולצות BGR תקניות ולהלן הממצאים:
50 ש"ח לחולצה, גמיש לרציניים. כמובן שכל ההכנסות קודש לטיסת הקבוצה למסלול וראנו באיטליה בחודש ספטמבר.
בקשר לתכשיטים של אסף, מדובר ברביעיית בולמי זעזועים ייעודיים ל-FSAE תוצרת אוהלינס. אלה הם הטופ של הטופ מבחינת בולמי זעזועים למכוניות שכאלה, ואפילו בעין בלתי מזוינת קל לראות את רמת הגימור וההקפדה שבבולם. זה שיפור ענקי ביחס לרביעיית בולמי האופניים שהיו מותקנים במכונית הקודמת, פשרה כואבת בחלק כל כך חשוב להתנהגות רכב מירוץ. תודות והרבה כבוד ל"אביזריון" שתרמו את הרביעייה.
מפה ניתן לתמונות לדבר.

רני דקל
13-04-11, 00:39
הקירבה למועד התחרות עושה את שלה, ואני צריך לעמוד בקצב. לאט לאט יותר ויותר צוותים מתחילים לסגור תכנונים ולשלוח אותם לייצור. צוות הנעה כבר שלח לייצור CNC את בית הדיפרנציאל החדש (טורסן תינוק) שיחסוך הרבה ביחס לבית הפלדה הישן והכבד. אפרייטים יפהפיים ומסרק הגה מודלו בסוליד ומחכים להישלח לייצור, כמו כן צוות חומרים מרוכבים כבר עומק בעסקי סיבי הפחמן, מתחילים עם תיבת אוויר ורצים הלאה לעוד חלקים קלים וחזקים.
בגזרה הצנועה שלי, מיכל הדלק, יש גם כמה עדכונים. לאחר שקיבלנו הצעת מחיר נדיבה אבל בכל זאת יקרה מדי לתקציבינו, נדחה רעיון ייצור המיכל הגמיש. אי וכך ובהתאם לזאת הוחלט לייצר מיכל קשיח רגיל מאלומיניום שיישב בין מושב הנהג למנוע. ראוי לציון ברוך הצפרדע שתרם ספוג ייעודי נגד שכשוך למיכל - תודה רבה.
כמו כן תודה ענקית לעידו לוריה - 'ארמדילו רייסינג' שהתנדב לקחת על עצמו את ייצור המיכל ולייעץ לנודניק שאחראי לאותו מיכל, הצעד ההנדסי הראשון שאני לוקח על עצמי (ומגלה על הדרך שזה לא פיקניק בכלל).

רני דקל
14-04-11, 00:26
עוד קצת תמונות מ-"זכאי אומנות המתכת" בפ"ת, בית המלאכה שנבחר לייצר לנו את השילדה.
העסק תופס צורה!

רני דקל
15-05-11, 00:29
אני מחפש צינורות דלק שיגיעו מהמשאבה למסילת ההזרקה. מישהו יודע איפה ניתן להשיג בסביבות מטר של צנרת גומי מחוזק (reinforced rubber hose עפ"י התקנון) בקוטר פנימי של 8 מ"מ? כמו כן רעיונות למחברים בין הצינורות שלא כוללים באנדים רגילים עם הברגת חילזון (אסור בתקנון) ושלא פוצעים את הצינור עצמו יתקבלו בברכה. שבוע טוב לכולם!

asafk
15-05-11, 00:52
צינורות יש בטכנו צינור בת"א.
בנדים חפש מיוחדים לצנרת דלק, עם הפשלה או בלעדיה, המיועדים לצנרת דלק (החילזון נמצא מעל לשונית שמגינה על הצינור).
אני הבאתי בזמנו מארה"ב בנדים כאלו של קונטיננטל עם הפשלה לפי מק"ט של מרצדס ו VW.
בארץ מצאתי רק בלי הפשלה (של שולי הבנד שגם הם חדים).

אסף.

רני דקל
15-05-11, 02:59
אסף, תודה על התשובה. לגבי הבאנדים מישהו יודע איפה בארץ ניתן למצוא משהו כזה: http://www.germansupply.com/xcart/image.php?productid=17016
?
בתקנון פשוט אסור במפורש שימוש בבאנד עם חילזון, גם אם יש לו הגנה.

עידו לוריה
15-05-11, 22:45
היי רני ,
תגיד איבדת את מספר הטלפון שלי :confused::rolleyes:
באנדים כאלו ניתן לקנות ב - "נעה פרזול " העבודה 28
ראש העין 48017 ,טלפון:03-9016061 ,פקס:03-9016062 .
עידו

רני דקל
17-05-11, 19:37
עוד קצת עדכונים על הדרך...
מבול של חלקים מעובדים שבבית בדרך לבאר שבע, נקווה שישטוף קצת את האובך וירגיע את החום...
ברגע שיגיעו נוסיף גם תמונות. כמו כן נקנו צינורות דלק ובקרוב יגיעו גם הבנדים המדוברים.

חוץ מזה, גם לי יש סיפור שלא שומעים כל יום על רועי מזיקה (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?55943-%D7%A8%D7%95%D7%A2%D7%99-%D7%9E-%D7%96%D7%99%D7%A7%D7%94-%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8-%D7%A9%D7%9C%D7%90-%D7%A9%D7%95%D7%9E%D7%A2%D7%99%D7%9D-%D7%9B%D7%9C-%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%98%D7%95%D7%97.&highlight=%F8%E5%F2%E9+%E6%E9%F7%E4) (אני מניח שמדובר באותו רועי). 'זיקה' תרמו לנו רתכת ברוחב לב ועל כן מגיע להם כל הכבוד ותודה רבה. מדובר פה על הרבה מעבר לתרומה לפרויקט שכן מדובר פה בתרומה לנוער בסיכון ועל כן גיל מוסר את תודתו הכנה. בתמונה גיל עם הצעצוע החדש ומאחוריו שני שרברבי הקבוצה המתעסקים עם הצנרת של השלדה.

42628

נמרוד
17-05-11, 20:52
למה לא צנרת דלק עם מחברים תעופתיים?

http://www.aeroquip.cc/?gclid=CN_H0Pq476gCFUIMfAodKEzYyw

http://www.goodridge.net/webapp/wcs/stores/servlet/category2_-1_64_10551_32019_retail

את גודרידג' מייבא יובל מלמד - http://sparco.co.il/?page=imports - שלח את "הנוער במצוקה" שיעשו לו חנדלך.

נמרוד
17-05-11, 20:53
וכן, זה אותו רועי מ"זיקה" ומגיעה לו כל הפרגון שהפורום הזה יכול לתת.

רני דקל
18-05-11, 12:22
למה לא צנרת דלק עם מחברים תעופתיים?

משיקולי מחיר. הצנרת הפושטית עומדת בתקנון מצד אחד ולא מהווה חיסרון מבחינת ביצועי הרכב מצד שני. אף אחד לא יתנגד להתקין צנרת תעופתית באם כזאת תיתרם. אין ספק שיש כאן יתרון בטיחותי אך כידוע בדברים הללו אין גבול. תמיד אפשר לחזק מכלולים ולשפר את הבטיחות אך זה לרוב על חשבון ביצועים (אם ישירות או כמו במקרה הזה בגזילת התקציב מדברים שגורמים לאוטו לנסוע מהר יותר).

רני דקל
18-05-11, 12:46
4263642637

בתמונות אפשר לראות את החלק הקדמי של הרכב. כמובן שכל המתלים, מערכת ההיגוי, הנאבות והג'אנטים בתכנון של אנשי הקבוצה. אפשר לראות את מסרק ההגה (קל במשקל בצורה קיצונית) ואת המתלים בתצורה של מוטות משיכה (pullrod). כמו כן ניתן לראות את הורדת החומר במבנה הנאבה, הג'אנטים ונדנדי המתלה, הכל על מנת לחסוך במשקל כמה שאפשר. כמו תמיד שאלות, הערות והמלצות יתקבלו בברכה.

רני דקל
30-05-11, 01:27
אחרי שכולם נרגעו מטרפת חוצה ישראל הגיע הזמן לעדכן קצת את השרשור של עכברי הכביש פה...
היום נעשה ניסוי ספיגת אנרגיה על האטנואטור. לפני התחרות עלינו להציג תוצאות שמראות כי אזור הריסוק של הרכב מסוגל לספוג כמות מסוימת של אנרגיה. היום בוצע הניסוי על מעין ספוג צפוף במיוחד, שנאלץ לבלום מטוטלת של 700 ק"ג והתוצאות נמדדו. בגזרת הג'אנטים ניתן לראות סימולצית חוזק של ליבת הג'אנט (אני מזכיר - ג'אנט ממגנזיום אמיתי ולא סגסוגת אלומיניום כמו בכל 'ג'אנט מגנזיום' אחר). הגוונים השונים מראים תזוזות ומאמצים. לפי הסולם מימין לשרטוט ניתן לראות את מיקום הנקודות המסוכנות יותר. ניתן גם לראות את מושב המירוץ (סיבי פחמן) שנכון לכתיבת שורות אלו היה אמור לצאת לאוויר העולם ולהיפרד מהתבנית סביבה נבנה. חוץ מזה, היום בשעה טובה הסתיימה העבודה על השלדה ב-'זכאי אומנות המתכת'. השלדה רותכה ותמונות לפני ואחרי לפניכם. ביום חמישי מגיע צוות של אולפן שישי לצלם עוד חומר לכתבה על הרכב, בתקווה שיצא טוב.

כרגיל, שאלות הצעות והערות יתקבלו בברכה. לא להתבייש! שאלות רק יחדדו את ההבנה ויועילו לכולם.

המשך שבוע מעולה לכולם!

4352843530435314353243533

רני דקל
01-06-11, 02:05
יושב לי פה עכשיו אחרי לילה שלם של כתיבת דוחות מעבדה מבסוווווווט מהחיים, והכל בזכות זה (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?56646-%D7%9E%D7%99%D7%9B%D7%9C-%D7%93%D7%9C%D7%A7-%D7%9C%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%A7%D7% 98-%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%9C%D7% 94-SAE-%D7%9E%D7%91%D7%99%D7%AA-%D7%90%D7%A8%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%9C%D7% 95) (ללחוץ איפה שכתוב 'זה'). למי שפספס, מדובר במיכל הדלק שתכננתי, אותו עידו לוריה יצר היום אצלו בבית שערים, תוך ידיעה שבסוף השבוע יש צילומים לאולפן שישי עם האוטו.
אני רוצה לנצל את הבמה לתת לעידו את כבוד המגיע לו. הבן אדם החליט לקחת על עצמו פרויקט בהתנדבות, לקחת ילד עם אפס ניסיון ולהנחות אותו בתכנון של המיכל, ואז גם לייצר אותו. הגעתי אליו לביקור בפסח, מוכן עם פנקס לרשום הכל מהר כי בטח לא יהיה לו יותר מדי זמן. במקום זה עידו פתח את ביתו ואת סדנתו והראה לי מא' ועד ת' כל מה שצריך לדעת, משיטות ריתוך וחיבור עד לשיטות מידול בסוליד. סה"כ ארבע שעות שיצאתי מהן בהרגשה שמה שלמדתי בהן שווה ערך לכל מה שלמדתי באוניברסיטה מאז תחילת הסמסטר בפברואר. מקצוען בלי גבולות, צנוע ובלי קשר איש סופר נחמד.
מאז פסח אני ועידו מנהלים משחק פינג פונג של אימיילים עם שרטוטים. אני מגיש הכי טוב שאני יכול ואז מקבל הנחתה מייל עם ושיפורים שיש לעשות, ככה במשך כמה שבועות טובים. אתמול הברזתי מכמה הרצאות (ויסלחו המרצים לתיכון ולתרמודינמיקה) וסגרתי את התכנון תוך מעבר על תקנון התחרות סעיף סעיף לראות שזוויות צינור המילוי עומדות בחוקים, לבדוק באלמנטים סופיים שהתושבות יחזיקו את המיכל גם ב2g רוחבי ועוד כהנה וכהנה. היום בצהריים קיבלתי את התמונות והראש בעננים מאז.
תודה תודה תודה, עם קצת מזל הסטיקרים של ארמדילו רייסינג יתנוססו להם בגאון ליד כרזות של פרארי ולמבורגיני בוראנו בספטמבר.

נמרוד
01-06-11, 08:51
נראה טוב מאד, השלדה, מיכל הדלק... בהצלחה! תנו עדכון על מועד השידור הסופי.

רני דקל
04-06-11, 18:43
עוד קצת עדכונים, והפעם עם דגש מיוחד על מחלקת חומרים מרוכבים של הפרויקט. במתקן סודי אי שם במרכז הארץ נמצאת לה המחלקה למשימות מיוחדות של הפרויקט בהנהגתו של הבקרוב-מהנדס ר'. ר' וצוותו אמונים על הפקת חלקי סיבי פחמן שונים. כאן בחרתי לשים דגש על מושב המירוץ של הרכב, גרסה 2.0. לאחר שהגרסה הראשונה נבדקה ונמצאה קטנה מידי לישבני הקבוצה, נבנה המושב המופיע בתמונות לפניכם. הייצור כמובן כולו בעבודת יד. אפשר גם לראות ניסוי העמסה על המושב, לשם שינוי לא על המחשב. המושב הגיבור לוקח פה עומס סטטי של 100 ק"ג! יותר ממה שנדרש בתקן. לצורך הבהרה מדובר בעובי של 3 מ"מ ומשקל אפסי. עוד בתמונות: המושב על התבנית והמסת התבנית בעזרת אצטון. חזק וקל (ומסרטן) כבר אמרתי? יאללה תמונות:

רני דקל
04-06-11, 22:11
סימולציה של כרסום האפרייט:

http://www.youtube.com/watch?v=Snb7CzrppPI

וחיי המעבדה:

http://www.youtube.com/watch?v=hVeK3NxK1Mk&NR=1

OP2000
05-06-11, 12:33
רני איזה יופי! ,אבל שחרר עוד קצת פרטים למשל איזה סוגי קבצים יודעים לקבל בשבב וכמובן עלויות ביצוע (אפילו אם לכם זה לא עולה לכל עבודה יש מחיר)

בהצלחה בהמשך ותמשיך לעדכן אותנו

רני דקל
05-06-11, 14:18
קודם כל, טוב לראות הודעות בשרשור שהן לא שלי. כבר התחלתי להתייחס לזה בתור הבלוג הפרטי שלי :rolleyes:.
בהודעה הקודמת שכחתי לתת את הקרדיט ל'השבב' באר שבע שאחראי לכל סיפור ייצור האפרייט. מבחינת עלויות וקבצים אני אנסה לחזור עם המידע, ובינתיים אוסיף עוד תמונה של הרכב+חיפוי חיצוני+חבילה אוירודינמית תחתית (אנדר טריי בארמית).

רני דקל
06-06-11, 11:39
מצורף סרט של עוד ניסוי לאטנואטור (אזור סופג אנרגיה בחזית הרכב). אחרי שהספוג הדחוס לא הניב את התוצאות המצופות (צריך להוכיח שהוא סופג כמות מסוימת של אנרגיה) הוחלט להשתמש בספוג אלומיניום. זו פעם ראשונה שאני נתקל בזה, מעין קצף אלומיניום קשה. נראה כמו מקופלת מאלומיניום. את העסק הזה חיברנו לפלטה וגם הוא נאלץ לעבוד למחייתו מול המטוטלת.
http://www.youtube.com/watch?v=VqCXONWbt5c
היום גם יום הצילומים השני לאולפן שישי ב'זכאי אומנות המתכת', נקווה שיצא טוב.
חג שמח לכולם!

תמיר פלצ'ינסקי
07-06-11, 15:02
לגבי סוגי הקבצים שיודעים לקבל במפעל - אנחנו בפרויקט עובדים בסולידוורקס, ואם יש למפעל את סולידקאם (solidcam), שזו התוספת לסוליד שמתקשרת עם המכונה ומוציאה פקודות ייצור (התוספת הזו עולה כמה אלפי דולרים) אז קבצי part מספיקים. אם אין סולידקאם, שומרים את החלק כקובץ פאראסוליד (x_t) שתוכנות תכנון אחרות יודעות לקרוא כמו סימטרון במקרה הנ"ל, ומשם התהליך זהה. מבחינת עלויות - בגדול מדובר על כמה אלפי שקלים לתכנות תהליך הייצור ושעות המכונה הדרושות, ללא עולת חומר הגלם. הכל תלוי כמה החלק מסובך , כמה צירים צריך במכונה וכו' וכו'.

עידו לוריה
07-06-11, 19:21
נראה שלא משעמם לכם , בעני זה נראה ממש כייף .
רני מתי השידור ובאיזה ערוץ ?
עידו

רני דקל
07-06-11, 21:07
השידור יהיה באולפן שישי בערוץ 2 ביום שישי כלשהו ב20:00. אני מניח שזה יופיע כאחד האייטמים בסוף התוכנית שכולם רואים בציפיה ל'ארץ נהדרת' ומקבילותיה. עוד אין תאריך שידור סופי, אם נטוס לחו"ל יהיה עוד צילומים של צוות שילווה אותנו. באותו נושא אנחנו עדיין מחפשים תמיכה על מנת להטיס את המכונית לוראנו לתחרות בספטמבר. מן הסתם תומך שיבוא יזכה גם הוא לזמן מסך בערוץ 2 בפריים טיים. אם מישהו מכיר משהו אתם יודעים איך לפנות...
לבינתיים תמונה מיום הצילומים ב-6 ליוני, השלדה שוקלת 30 ק"ג סה"כ:

OP2000
07-06-11, 22:27
אפשר לנסות ולגייס את משרד הספורט אולי אפילו יארגנו איזשהו כל קורא במיוחד עבורכם (-;

גל שחם
08-06-11, 09:43
השידור יהיה באולפן שישי בערוץ 2 ביום שישי כלשהו ב20:00. אני מניח שזה יופיע כאחד האייטמים בסוף התוכנית שכולם רואים בציפיה ל'ארץ נהדרת' ומקבילותיה. עוד אין תאריך שידור סופי, אם נטוס לחו"ל יהיה עוד צילומים של צוות שילווה אותנו. באותו נושא אנחנו עדיין מחפשים תמיכה על מנת להטיס את המכונית לוראנו לתחרות בספטמבר. מן הסתם תומך שיבוא יזכה גם הוא לזמן מסך בערוץ 2 בפריים טיים. אם מישהו מכיר משהו אתם יודעים איך לפנות...
לבינתיים תמונה מיום הצילומים ב-6 ליוני, השלדה שוקלת 30 ק"ג סה"כ:

ואני ראיתי את השלדה, את הדיוק המדהים בחיבורים,את המשקל, והכי חשוב, את הברק בעיניים של החברה האלה.
מדהים.

asafk
10-06-11, 00:11
נראה לי שאני צריך להגיע לבאר שבע.

אפשר לנסות ולגייס את משרד הספורט אולי אפילו יארגנו איזשהו כל קורא במיוחד עבורכם (-;

כבר אירגנו... אבל אף אחד לא פירגן...

אסף.

רועי פלד.
20-06-11, 11:21
רני, גם לי מותר להגיב פה?

Tom Bril
20-06-11, 14:37
לך אסור, אתה רק תעשה בעיות.

רני, עבודה יפה, באמת אין מילים מקצועיות לשמע וברמה הכי גבוהה שיש.
תמשיך לעדכן.

רני דקל
21-06-11, 01:30
רני, גם לי מותר להגיב פה?
בוודאי, כולם מוזמנים.

צ'ייס, תודה על המחמאות.
היום הייתה הצגת הפרויקטים באוניברסיטה. כל חברי הקבוצה באו כקבוצה מלוכדת עם מדי הקבוצה והציגו למרצים את עבודתם לאורך השנה. בטח אחרי שההאנגאובר יעבור לאנשי שנה ד' אחרי המסיבה שלהם לרגל סיום התואר יעלו גם תמונות מהיום. הפרויקט עבר היום מעבודת גמר שצריך להגיש לפרויקט על טהרת ההתנדבות ואהבת הספורט המוטורי. בקרוב עוד עדכונים...

רני דקל
23-06-11, 20:50
האפרייטים וליבות החישוקים ששובבו ממגנזיום הגיעו מ"השבב". בניגוד ל"ג'אנט מגנזיום" רגיל שעשוי מסגסוגות אלומיניום זה עשוי ממש ממגנזיום. היתרון במשקל קל יותר במחיר של נטייה גדולה יותר לחמצון, דבר שפחות רלוונטי לגלגל של רכב מירוץ שנח לו במעבדה סגורה רוב ימי חייו. חוץ מזה הגיע בית הדיפרנציאל מITS לאחר שגם הוא עובד שבבית. להלן הממצאים:4491444915

גלדיאטור
23-06-11, 21:20
לני נראה שאתה עושה חיים שם במדבר
מה עושים עם הכלי הזה אחרי הלימודים?
ראיתי שגם רועיקי הצטרף לפה ברוך הבא

רני דקל
23-06-11, 21:43
אדון גלדיאטור אני לא יודע על מה אתה מדבר, בסוף עוד יחשבו שקיים איזה קשר ביני, בינך בין צ'ייס ובין רועי פלד...
אחרי הלימודים אני מניח שהכלי הזה יהפוך למיצג מוזיאוני שיסתכלו עליו ויגידו "וואו, איך הם התלהבו מזה אז(או ביטוי דומה עם סלנג מהעתיד)? הפורמולה שאנחנו בונים עם מנוע תא דלק ומתלים אקטיביים לא רואה את זה ממטר".

עידו לוריה
24-06-11, 12:35
אהלן רני .
תגיד למה אתה כזה קמצן ;)
תן פרטים כמו איזה סגסוגת של מגנזיום זו ?
איך תכננתם את הג'נטים ?
בקיצור אל תחסוך אלינו .
חוץ מזה זה נראה מליון דולר .
תן ביקור עם אתה בסביבה .
עידו

BackDoorMan
24-06-11, 13:18
העלית נקודה מענינת לגבי עמידות המגנזיום.
לא מזמן התעניינתי בשלדות אופניים ממגנזיום , מרידה הידועה שבהן ,
השילדה עוברת תהליך צביעה מיוחד מאחר וההגנה הנדרשת גבוהה.
משתמשים טוענים שאפילו שריטה (החודרת את שכבת צבע) כתוצאה מהשענת האופניים על קיר חיצוני תתפתח בהמשך לסדק בשילדה.
בשנות ה 50 נבנו מספר מרכבי מכוניות נסיוניות ממגנזיום, הטענה שמגנזיום מתלקח יופי פסלה את המשך הפיתוח.

עירא
24-06-11, 15:48
הטענה שמגנזיום מתלקח יופי פסלה את המשך הפיתוח.
כשאתה כותב מגנזיום, אתה מתכוון ליסוד במצבו הטבעי? סגסוגת? אם כן איזו?

תמיר פלצ'ינסקי
24-06-11, 16:03
קודם כל תודה על הברכות והמחמאות. אכן חלקים מרשימים ורק נשאר לוודא שהם יעשו את העבודה במסלול.

סגסוגת המגנזיום ממנו יוצרו האפרייטים וליבות הגלגל נקראת MRI-201, ומדובר באחת מסגסוגות המגנזיום החזקות ביותר. החומר נתרם לנו באדיבות מפעלי ים המלח, ומגיעה תודה ענקית לניר ואלי מ- DSM על העזרה. לאחר העיבוד השבבי במפעל "השבב" בב"ש (תודות ענקיות למשה, אלי, דוד וכל הצוות המדהים) הוחזרו החלקים ל- DSM (מחלקת הפיתוח של מפעלי ים המלח) לחיסום וטיפול תרמי בדרגת T6, ולאחריו החלקים יצופו באנודייז.

התפתחות סדק כתוצאה משריטה בציפוי זו תופעה ידועה בחומרים מתכתיים שעוברים הקשיית פני שטח (כמו אנודייז למשל). השכבה החיצונית מאד קשה ושבירה (דומה לזכוכית לצורך העניין) וברגע שנוצר שם סדק קטן הוא יוצר ריכוז מאמצים על המתכת מתחתיו אליה הוא קשור, כך שלאחר מספר נסיעות המתכת נסדקת. קשה להאמין שהשענת אופניים על קיר תגרום לשריטה בשכבת הציפוי, ובטח מישהו שם קצת "עזר" לעניין.

בנוגע לדליקות של מגנזיום - מגזניום בוער אך גם מוליך חום טוב, כך שכל עוד מדובר בחלק גדול עם נפח, יהיה צורך בהמון אנרגיה כדי להדליק אותו, ואין סיכון ממשי בשימוש בו (מטוסים ומסוקים עשויים ממגנזיום, ושם הטענה לא קיימת. כנראה שבמקרה של תאונה אווירית אין חשיבות לדליקות המרכב מסיבות מובנות). גם בפורומולה 1 יש שימוש נרחב במגנזיום וגם הג'אנטים שלהם עשוים מסגסוגת מגנזיום אקזוטית - תקפצו ל - OMP יש להם אחד כזה לתצוגה, לא להאמין כמה שזה חזק וקל.

בנוגע לתכנון - צריך לבקש מצוות גלגלים בפרויקט להצטרף פה לשרשור ולתת הסברים. בגדול הליבות תוכננו כדי לספק גיאמטריית היגוי רצויה ע"י קביעת ה- OFFSET של הגלגל. כמה הודעות קודם מופיעה תמונה מאנליזות חוזק שעשינו לליבות הגלגל לוודא שהם יעמדו בעומסים. גם האפרייטים תוכננו כדי לספק את הגיאומטריה שתיכננו צוותי המתלים וההיגוי. הדיפרנציאל עשוי מאלומיניום T6-7075 (אותה ההגדרה כמו ה- T6 שהוזכר קודם) ותוכנן לפי מבנה פנימי של דיפרנציאל מוגבל החלקה מכאני מסוג TORSEN-T1, וכמובן לחוזק מספק ומשקל מינימאלי. כמו שנאמר הוא יוצר במפעל ITS בכפ"ס (מקום נוסף מלא באנשים מדהימים שחיים את העבודה שלהם, מלאי כבוד למקצוע ועם כל הסבלנות והרצון לעזור - טמיר, מנשה, יגאל וגרא - תודה!).

*ודבר אחרון - תיקון קטנטן למה שנאמר פה קודם - אחרי שהרכב הזה יבנה ויתחרה באיטליה, הוא ישמש כבסיס לתכנון הרכב הבא ונבצע עליו ניסויים רבים כדי לבחון תכנונים חדשים, וממש לא יועבר למוזיאון.

**ודבר אחרון נוסף - עידו לא יצא לי להודות לך עדיין על המיכל דלק המדהים שעשית לנו, אז תודה!!! פשוט עבודה ברמה עולמית.

שבת שלום,

תמיר.

BackDoorMan
24-06-11, 18:37
אני מניח שדובר על סגסוגת, אנסה יותר מאוחר למצוא את הספר ואם כן, מבטיח לסרוק ולהעלות את הדף הרלוונטי.

BackDoorMan
25-06-11, 14:50
טוב, כנראה שעשרות השנים שחלפו מאז שראיתי את האייטם עשו את שלהן, והזכרונות התערבבו עם דברים אחרים כנראה.
מצאתי את הספר ולא היה כתוב כלום על התלקחויות, יש שם תמונה של מרכב מכונית ממגנזיום שהוצג באחת מתערוכות המכוניות בסוף שנות החמישים (הספר מ '61)
ורק מצוין שם שמשקל המרכב (בתמונה רואים את המרכב מונף ע"י בנאדם יחיד) הוא 66 ק"ג לעומת 320 ק"ג למרכב פלדה טיפוסי.

עידו לוריה
25-06-11, 17:44
**ודבר אחרון נוסף - עידו לא יצא לי להודות לך עדיין על המיכל דלק המדהים שעשית לנו, אז תודה!!! פשוט עבודה ברמה עולמית.

שבת שלום,

תמיר.

תמיר תודה לכם אני גאה להיות חלק מפרויקט כזה .
עידו

יונתןמצפה
25-06-11, 19:27
העלית נקודה מענינת לגבי עמידות המגנזיום.
לא מזמן התעניינתי בשלדות אופניים ממגנזיום , מרידה הידועה שבהן ,
השילדה עוברת תהליך צביעה מיוחד מאחר וההגנה הנדרשת גבוהה.
משתמשים טוענים שאפילו שריטה (החודרת את שכבת צבע) כתוצאה מהשענת האופניים על קיר חיצוני תתפתח בהמשך לסדק בשילדה.
בשנות ה 50 נבנו מספר מרכבי מכוניות נסיוניות ממגנזיום, הטענה שמגנזיום מתלקח יופי פסלה את המשך הפיתוח.

מצאתי לא מזמן כאלו אופניים. MERIDA LIGHTEWIGHT SERIES דגם MAGNESIUM COMP. מכיוון שיש עליהם מערכות די טובות התייעצתי עם מומחה בתחום לגבי הדגם הספציפי. לדבריו, זה היה דגם שכוון יחסית גבוה. אממה, אם חלוף הזמן יותר ויותר דגמים כאלו שעברו שימוש יחסית אגרסיבי התחילו להישבר. בסוף מרידה זנחו את הרעיון והפסיקו לייצר את השלדה הזו.
לא יודע לומר אם הבעיה הייתה בגאומטריה של השלדה או בחומר. השורה שתחתונה כתובה.

BackDoorMan
25-06-11, 20:50
לגבי התלקחות :
התאונה הקטלנית בגרנד פרי 68' הונדה עם שילדת מגנזיום

44999

The magnesium-bodied Honda RA302 of Jo Schlesser crashes and burns during the 1968 French Grand Prix. Schlesser was killed. The magnesium car body did not cause the fire or the death, but it greatly hindered attempts to douse the fire with water.

עירא
25-06-11, 22:41
בעניין אופניים ממגנזיום, במפעל אלובין בחיפה מיצרים כאלו.
http://www.segalbikes.eu/

יונתןמצפה
25-06-11, 22:48
בעניין אופניים ממגנזיום, במפעל אלובין בחיפה מיצרים כאלו.
http://www.segalbikes.eu/
לא מכיר את המפעל, מעניין.. בכל מקרה למיטב הבנתי, לפי הקישור הנ"ל מדובר באופני כביש בלבד.
אני בכל מקרה דיברתי על אופני שטח שבהם המאמצים/וויברציות שהשלדה עוברת גדולים בכמה סדרי גודל.

BackDoorMan
25-06-11, 23:01
לא מכיר את המפעל, מעניין.. בכל מקרה למיטב הבנתי, לפי הקישור הנ"ל מדובר באופני כביש בלבד.
אני בכל מקרה דיברתי על אופני שטח שבהם המאמצים/וויברציות שהשלדה עוברת גדולים בכמה סדרי גודל.

לפי מה הקביעה הזו ?
אם אנחנו מדברים על אופני שטח על שיכוך כפול עם קפיצים ובולמים וצמיגים רחבים ועבים, כל עוד לא סגרת מהלך מיתלה, רוב האנרגיה נספגת ברכיבי המיתלים והגלגלים,
באופני כביש השילדה סופגת את רוב האנרגיה ביחד עם גוף הרוכב.
בתור רוכב כביש על שילדת כרומולי הנחשבת לגמישה יחסית (פרט לסיבי פחם) עדיין מדובר בסד עינויים אכזרי לעומת כורסאות השטח המשוכללות.

יונתןמצפה
25-06-11, 23:24
קצת לא נעים לי להמשיך את הדיון הזה כאן אבל בקצרה:
1. אופני המגנזיום של מרידה שאני דיברתי עליהם הם אופני ז"ק (זנב קשיח- ללא מתלה אחורי).
2. אופני שטח נפגעות לא מעט כתוצאה מנפילות וחבטות בסלעים. העמידות שלהם כנגד זה הוא שיקול משמעותי בקניית אופניים. (יש שלדות שידועות בכך שמכה אחת לא טובה מסלע והשלדה הלכה.)
3. יש היום טרנד ברכיבת שח החוזרת לאופניים ללא שיכוך כלל.
4. אופני שטח צריכים גם להתמודד עם וויברציות חזקות מאד מה שבאופני כביש כמעט לא קיים.
5. המזלג הקדמי באופני שטח מעביר לא רק אנרגיה כלפי מעלה אלא גם מומנט על ה- HEAD TUBE - אותו חלק בשלדה שדרכו עובר המזלג שיושב על זוג מסבים. באופני שטח כמות האנרגיה הזו עצומה!
יש עוד סיבות אבל זה מספיק לכרגע..

רני דקל
27-06-11, 18:00
חם מהתנור!
החלקים אחרי הטיפול בDSM:
45081 45082

zagi
28-06-11, 10:48
רני , אתה יכול להרחיב לגבי הטיפול ב-DSM ?

בגוגל זה הדבר הראשון שמצאתי ( ויקיפדיה ) - DSM (באנגלית: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) הוא ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, שמטרתו לאבחן ולסווג את הפרעות הנפש על פי תסמיניהן. את הספר מוציאה לאור האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית. (http://he.wikipedia.org/wiki/DSM)

אבחון הפרעות נפשיות לברזלים ? :rolleyes:

רני דקל
28-06-11, 11:30
לא בדיוק, DSM זה ראשי תיבות של Dead Sea Magnesium... זה השם של החברה שביצעה את הטיפול ויצורה את החלקים. http://www.dsmag.co.il/
(http://www.dsmag.co.il/)

רני דקל
29-06-11, 11:23
תמונות של נדנדי המתלים אשר מעבירים את תנועת המתלה לקויל אובר. היתרון הוא באפשרות למקם את הבולמים נמוך וקרוב למרכז הכובד ומחוץ לזרימת האוויר וכן אפשרות ליחס הפעלה אחיד יותר (כלומר יצירת מצב בו היחס בין מהלך הכניסה של הגלגל עצמו למהלך הכניסה של הקפיצים\בולמים נשאר קבוע ככל האפשר לאורך תנועת המתלה). בתמונה השנייה הרפיית המאמצים בשלדה. הברנר מחמם את הריתוך בעוד האקדח מודד את הטמפרטורה יחד עם עיפרון טמפרטורה (הפסיםהלבנים המצוירים על השלדה) ותרמוקאפל (צמד תרמי) המחובר גם הוא. טמפ ההרפייה היא 450-500 מעלות צלזיוס.
45111 45112

רני דקל
08-07-11, 15:31
בגלל תקופת המבחנים הארורה לא עדכנתי יותר מדי זמן, למרות שבפועל הענינים מתחממים והמכונית ממש קמה לתחייה בימים אלה. המנוע כבר הונח במקומו, יחד עם מערכת ההיגוי כולל מסרק (תכנון שלנו וייצור בשילוב ITS), מוט ומפרקים. בסרט המצורף ניתן לראות חיתוך בלייזר (נעשה במפעל 'מ.עדי' ביבנה - תודה רבה!!!) של מחזיקי המיסבים הספרים של זרועות המתלה. שופטי התחרות אינם רואים בעין יפה חיבור של המתלים באמצעות מיסבי קצה המוברגים לתוך הזרוע בטוענה שהעמסת מאמצי כפיפה על התבריג היא לא ניצול נכון של חוזק החומר. על כן רוב הקבוצות בונות ראשית זרוע עם מיסבי קצה מוברגים לכיולי סט אפ ואחר כך בונים זרועות עם מיסבים ספריים בפנים. תהנו מהתמונות, עדכון יפה במיוחד בקנה, יעלה ברגע שיקבל אישור מצנזור הקבוצה.

http://www.youtube.com/watch?v=GC4JunG9IbU
4539645401
45393
45392
45391

רני דקל
09-07-11, 12:04
הבטחתי עידכון יפה והנה הוא לפניכם. בתמונות ניתן לראות את סעפת וצינור הפליטה שאני בטוח שתסכימו שנראים טוב במיוחד. התכנון של אחד מחברי הקבוצה ועל הייצור אמון גיא לוינטין (מקווה שהאיות נכון) מחברת TIG-ART. כפי שניתן לראות מדובר באגזוז 4-2-1. הצינורות נקנו מכופפים בזוויות קבועות מראש (נירוסטה ST304), הותאמו ורותכו יחדיו ריתוך טיג. בהפשטה גדולה של הדברים, אורך הצינורות קובע את תחום הסל"ד בו מסופק שיא המומנט של המנוע. הרצון שלנו היה שכל בוכנה תייצר את שיא המומנט בסביבות 5000 סיבובים לדקה. הסיבה לכך היא אופי המסלול בתחרות. מדובר במסלול מפותל ואיטי יחסית עם בלימות חריפות ותאוצות ממהירות איטית. במסלול שכזה רכב שמאיץ טוב מסל"ד בינוני מהיר הרבה יותר מרכב ששיא המומנט שלו מגיע קרוב יותר לקו האדום ודורש משחק תכוף בידית ההילוכים. לאחר מספר ניסיונות רותכו כל הצינורות והסעפת חוברה על הרכב, התוצאה לפניכם. אישית אני מוצא את עצמי בוהה בתמונות האלה כל כמה שעות כבר כמה ימים, מבחינתי זו עבודת אומנות...
בסופו של דבר הסטייה באורך הצינורות יצאה קטנה מאוד, פחות מ10 ממ הבדל בין הצינורות. מקווה שתאהבו:

454294543045431

עוד דבר, אם מישהו מעוניין לקרוא את הדוחות הסופיים של חברי הקבוצה שיפנה אלי. זאת הכתובת למי שנושאי תיכון והנדסת רכב מדברים אליו אבל נבירה בספרות מקצועית עם מאות ואלפי עמודים (גם פה אפשר לתת המלצות) עוד גדולה עליו בשלב זה.

Omer
10-07-11, 12:11
כל הכבוד!
לכל חברי הקבוצה באמת נראה שאתם עושים עבודה מקצועית ומתקדמים יפה.
אני בטוח שבפרוייקט זה תלמדו יותר מאשר ברוב הקורסים.
לגבי הדוחות אני חושב שרעיון טוב יהיה לשים את זה באתר וכך החומר יהיה נגיש לכולם.

נמרוד
10-07-11, 16:51
גייסתם את כל הרתכים הכי טובים בארץ, ככה זה נראה מכאן! אבל תתחילו להראות גם תמונות של ההרכבה, לא רק חלקים מהפאזל... הסקרנות הורגת אותנו.

לגבי הדוחות - שימו אותם באתר של הפרויקט, שיהיו נגישים לכל. אין סיבה שלא.

רני דקל
18-07-11, 00:05
עוד שבוע עבר, והמכונית מתקרבת ליעדה, התחרות באיטליה. העבודה אשכרה מתרחשת מסביב לשעון, בערך 20 שעות ביממה ב'זכאי אומנות המתכת'. המכונית כבר הורכבה כמעט לגמרי ופורקה לגורמים על מנת לשלוח אותה לצביעה שמתייבשת ברגעים אלו ממש. אני מצרף קצת תמונות מהימים האחרונים. אישית נצטרכנו בקצת התאמות חדשות למיכל דלק, תודה רבה לעידו שנפלתי עליו הפעם באמצע הלילה כדי לקחת עוד קצת צינור 5052... בתמונות הדיפרנציאל, פלטה שהולכת לשאת את מחשב ניהול המנוע, תמונה לא אקטואלית (מלפני כמה ימים, היום כבר יש תושבת בשני הצדדים) של הבולם מחובר באמצעות הנדנד ועוד תמונת הווי כללית. תהנו:
45627456284562945630

de fox
31-07-11, 01:10
רני קצת עסוק בזמן האחרון אז אני אשתדל לעדכן קצת במקומו:

השבועיים האחרונים עוברים עלינו בשיגרה של תחילת עבודה בערך ב9 בבוקר עד 4,5,6 לפנות בוקר, מקלחת, שינה של שעתיים שלוש וחזרה לעבודה בסדנה. אנחנו במרוץ נגד השעון כדי להספיק להרכיב, לסוע ולשלוח את הרכב לתחרות שתיערך ב 2 לספטמבר באיטליה.
בגדול הכול מוכן. מערכת הדיפרנציאל מורכבת בשלומתה ועובדת חלק. מנגנון מתיחת שרשרת הורכב. "אפרייטים" שודכו לקצוות זרועות המתלים ו"האבים" הורכבו, אכלנו קצת קש עם ההאבים מאחר ותהליך הייצור שלהם לא פשוט, CNC ,חריטה, שיני הזחה פנימיים, אינדוקציה, השחמה, השחזה.... לא פשוט אבל הכל הסתדר.
מושב מסיבי פחמן הותאם והורכב, תבניות החיפוי נחתכו ב CNC והחלו לקבל שכבות בד לייצור החיפוי החיצוני הכולל "אנדר טריי" עם תעלות בירכתי הרכב.
צמת חשמל עבור מערכת ניהול המנוע החדשה נבנתה מאפס והותאמה לרכב כולל כל נורות החיווי ומפסקי החירום הנדרשים ע" התקנון.
ליבות הגלגלים ממגנזיום עברו תהליך פסיבציה, נצבעו והורכבו על החישוקים, 4 צמיגי סליקס של מישלין הורכבו.
סעפת היניקה אשר תוכננה ונבניתה מאפס, הורכבה והותאמה לרכב.

אני לא אובייקטיבי אבל הרכב ניראה מיליון דולר והוא רק הולך ומשתפר עם תהליך ההרכבה. ממש מרגש לראות איך ערימה של חלקים ומסבך צינורות מקבלים צורה של רכב מירוץ אמיתי.

השבוע הקרוב הולך להיות הסוף.... התאמת החיפוי החיצוני וצביעתו, השלמת תהליך ההרכבה, כיול המנוע על עמדת דינמומטר - בניה של מפות ההצתה וההזרקה במחשב ניהול המנוע. ניסוי מערכות כללי ו.......רחמנן ניצלא, נסיעת בכורה הכוללת את יום הצילומים האחרון של ערוץ 2. הזמנות יחולקו בזמן הרלוונטי.

נמשיך לעדכן כאן בפורום עד התחרות, יש עוד המון תמונות וכמובן סקירה מלאה של האירוע המוטורי המטורף הזה שנקרא Formula SAE כשנחזור.4623946240462414624246243

אגב, מי שבקטע של פייסבוק שירגיש חופשי לחפש את הקבוצה שלנו BGR-Ben Gurion Racing

נעם
צוות ניהול מנוע
BGR

מנהלים - אם אפשר לעזור לי שהתמונות שצירפתי יופיעו בגוף ההודעה. תודה. ניתן למחוק הערה זו לאחר מכן.

רני דקל
01-08-11, 00:36
לא יודע מה נעם מצרף פה, אבל כל מילה שלו בסלע! אני מוסיף קצת תמונות להנאתכם (בטח דומות למה שנועם רצה לשים)...

בתמונות הבודי של המכונית (סיבי פחם) במשקל 2 קילו בערך. עוד שתי תמונות של גלגלים במצבים שונים ואחד מורכב על הרכב- מדובר בצמיגי מישלין חלקים (מה שנקרא 'סליקס') איכותיים אמיתיים (ותודה רבה ליבואן!!!) מורכבים על גאנטים של קאיזר וליבות שתוכננו ונבנו על ידי אנשי הקבוצה. אפשר לראות גם את הרכבת הבולמים הסופית ואת המבט ממושב הנהג.
46270462744627146268462724626946273

OP2000
01-08-11, 00:42
רני תן בבקשה עוד פרטים על החיפוי ועל תחסוך בכלום

רני דקל
01-08-11, 01:20
על עיצוב החיפוי חתום ניר זיגל, מעצב תעשייתי מוכשר שהוא גם אח של אחד מחברי הקבוצה. פרט לעיצוב, החיפוי והפלטה התחתית עברו אופטימיזציה בעזרת תוכנות CFD שמדמות זרימה של אוויר על פני הרכב. החיפוי תוכנן להתאים לגאומטרית השלדה ויוצר ע"י צוות חומרים מרוכבים שתוצרתם מרשימה כל פעם מחדש. אם יש עוד שאלות ספציפיות אשמח לשאול אותם ולהעלות את התשובות על גבי הפורום. דני, כל מה שאתה צריך רק תשאל ואני מבטיח לברר.

OP2000
01-08-11, 08:33
רני אם תוכל לברר על טכניקת הייצור,מקורות החומרים והכנת השבלונות לפני היצור

בנוסף היה נחמד אם תוכל להעלות נתונים טכניים של החומר שמשמש לחיפויים

תודה דני

עידו לוריה
01-08-11, 10:08
דני החומר זה קרבון , אתה לא רוצה לעבוד עם החומר הזה , זה חומר סופר מסרטן , או לחלופין הכמות כסף שיעלה לך החומר + הכסף לעמצעי המיגון נגדו יפילו לך את הפרויקט , מצטער להשבית את השמחה .
רני אני ממש מתלהב מהתוצאה , יפה מאוד .
עידו

OP2000
01-08-11, 10:16
עידו לא הייתה לי כוונה להשתמש בקרבון בפרוייקט שלי

ובדיוק כמוך אני מתלהב מהתוצאה ורוצה לדעת את כל הפרטים, בדיוק כמוך (-;

גל שחם
04-08-11, 01:41
גייסתם את כל הרתכים הכי טובים בארץ, ככה זה נראה מכאן! אבל תתחילו להראות גם תמונות של ההרכבה, לא רק חלקים מהפאזל... הסקרנות הורגת אותנו.
נמרוד, אני מוכן להעיד בשבועה, אין "מסגריה" אם אפשר בכלל לקרוא לה, מסגריה, יותר איכותית מהמסגריה שריתכה את השילדה.
במקרה,או שלא במקרה, זה המסגר שמבצע לי את כל עבודות המסגרות לכל הפרויקטים, זה לא אמיתי,לא אנושי, צריך לראות בשביל להאמין.
"זכאי,אומנות המתכת" האיש והאגדה.
בנו, הוא אחד הסטודנטים שעובדים על הפרוייקט.
(חכה תראה איזה מתקן הוא מכין לי לעגלת האופנועים...)

asafk
04-08-11, 02:04
כמה תמונות מלפני שבועיים (זה נראה אחרת לגמרי..)

4631546316463174631846319

ומה קורה עכשיו? עלה על האניה? לא עלה על האניה? מה הולך?

אסף.

de fox
05-08-11, 03:13
זה מה שקורה עכשיו.......

46369

עידו לוריה
05-08-11, 10:15
מדליק לאלה , נראה שאתם נהנים .
עידו

רני דקל
09-08-11, 23:47
רני אם תוכל לברר על טכניקת הייצור,מקורות החומרים והכנת השבלונות לפני היצור

בנוסף היה נחמד אם תוכל להעלות נתונים טכניים של החומר שמשמש לחיפויים

תודה דני
אהלן דני, טכניקת הייצור נקראת ליווח ברטוב (מהמילה לוח): שמים את בדי הקרבון בכיוונים הרצויים (לכיוון השפעה ישירה על חוזק החומר ומדובר במעין שתי וערב לרוב) על תבנית ומספיגים אותם בדבק, כ24 שעות בערך. התבנית כורסמה בCNC לפי שרטוטי סוליד של המעצב עם התאמות קלות, והיא עשויה קלקר. אם הנושא מעניין אותך החבר'ה של הקבוצה ממליצים על הספר 'חומרים מרוכבים' מאת גדי מיניקס, בכל מקרה אם יש עוד שאלות אני אשמח לברר (מבטיח שהפעם יקח לי פחות זמן לענות!).

רני דקל
11-08-11, 21:02
!!!!!!!!!!!!! 46685

zagi
11-08-11, 21:10
וואו , נראה מעולה , מתי אפשר לקבל סיבוב ???:cool:

עידו לוריה
11-08-11, 21:39
רני גימור מליון דולר , סחטיין עליכם .
הפתחים מצידי הכסא זה רמאייר למנוע ?
עידו

OP2000
11-08-11, 21:48
יפה מאוד.

רני דקל
13-08-11, 12:09
תודה רבה לכולם על הקומפלימנטים!

הפתחים מצידי הכסא זה רמאייר למנוע ?
עידו
אם אתה מדבר על החלקים השחורים על הפודים הצדדיים אז מדובר בחלקים מהחיפוי האחורי שטרם הורכבו.

רני דקל
18-08-11, 12:04
מי שיקשיב טוב יוכל לשמוע את צלילי ההעמסה והאריזה מפ"ת, כי כרגע אורזים את הרכב לקראת הטיסה לאיטליה. השבוע התחיל בצילומי המשך לכתבה בערוץ 2. היה מדהים לראות את האוטו עולה על המסלול ופשוט עף, באמת שאני לא יודע כמה פעמים בחיים יוצא להתרגש כמו שהתרגשנו שם. למרות בעיות התנהגות היה ניתן לראות פוטנציאל ענקי במכונית ומשם המשכנו במהלך השבוע ברוטינה של נסיעות בלילה וריפוי מחלות ילדות ביום. הוחלף רדיאטור לגדול יותר, מותחן השרשרת הוחלף בבריא יותר, ודוושת הקלאץ' שהתעוותה קיבלה חיזוקים. אתמול בלילה בנינו גם כיול מתלים ששיפר בהרבה את בעיות התת היגוי שהיו לרכב בתחילת השבוע. חוץ מזה נשארו סגירות קטנות להכין את האוטו לבדיקות הטכניות וליישר קו עם התקנון.
יש המון התרגשות באוויר, כבר מחכים לטוס לתחרות. תחזיקו לנו אצבעות!!!

46888

OP2000
18-08-11, 13:25
בהצלחה

עידו לוריה
18-08-11, 17:57
רני בהצלחה .
מתי השידור בערוץ 2 ?
עידו

BackDoorMan
18-08-11, 19:54
למה כונס האוויר הצידי כל כך ענק?

רני דקל
19-08-11, 11:02
מאחורי הכונס מסתתר הרדיאטור. צריך לזכור שמדובר במכונית שעובדת מאוד קשה ובמהירויות נמוכות יחסית (רוב הקילומטרים בג'ימקאנה צפופה) ועל כן חייבת זרימת אוויר גדולה יחסית דרך הרדיאטור. הרדיאטור המקורי שבא עם המנוע הוחלף במשהו הרבה יותר גדול ולא מזוהה, לדעתי רדיאטור של R1 או קוואסאקי בריון כזה או אחר. הכניסות והיציאות הוזזו יחד עם התושבות כך שיתאימו לסידור במכונית, וכל העסק הורכב שלשום על הרכב.

מועד שידור הכתבה בערוץ 2 עוד לא ידוע, אני מבטיח לפרסם כשאדע.

אביעד פ.
19-08-11, 12:02
שיחקתם אותה! איזה יופי. תעלו אבל גם את הסרטונים של הנהיגה מהפייסבוק לפה...

רני דקל
19-08-11, 12:31
הנה הסרטון המדובר, תודה אביעד שהזכרת לי.

http://www.youtube.com/watch?v=bnB_WDdCLcc
הסרטון הוא מאחת הנסיעות הראשונות לפני שהרכב כויל והנהגים התרגלו, לאחר מכן הוא נסע הרבה יותר מהר! תודה לכל מי שעזר (ובמיוחד ליניב איש הדינמומטר) במלאכת כיוונון המתלים, מאגיה שחורה בפני עצמה.

רני דקל
21-08-11, 00:12
http://www.youtube.com/watch?v=rT1ZDyd1bQQ
כבר יותר מהיר...

אביעד פ.
05-09-11, 19:00
מזל טוב לכל חברי הקבוצה...
בלי מילים נוספות!

http://www.youtube.com/watch?v=g0DgRyVLm-c&feature=youtube_gdata_player

עידו לוריה
05-09-11, 21:03
נראה מעולה , ובכול זאת כמה מילים , איך, כמה, למה, וכו' .
עידו

YoavR
05-09-11, 21:33
דיווח מאיטליה: מקום 15 בדירוג הכללי!
ראשון מבין הקבוצות החדשות!!!

מלכים אחד אחד!

נמרוד
05-09-11, 22:03
נהדר, תמיר, גיל, וכל החבר'ה - מברוק!

עידו לוריה
06-09-11, 00:22
כבוד , מרגש .
עידו

savyon
06-09-11, 10:47
כל הכבוד!!!

רני דקל
07-09-11, 01:18
נראה מעולה , ובכול זאת כמה מילים , איך, כמה, למה, וכו' .
עידו
אני אנסה לכתוב קצת בתקווה שאצליח להעביר חלק מהחוויה המיוחדת הזאת. מגיע למסלול ביום שישי בצהריים, בדיוק כשהרכב נכנס לבדיקות טכניות שמבלי לעבור אותן הרכב לא רשאי להתחרות ואפשר ללכת הביתה. השופטים האיטלקים (אנשי פרארי, פיאט, מזראטי וכו') בודקים את הרכב ברצינות ומבטים רציניים מוחלפים בינינו בזמן שהם מנסים להכניס תבנית עץ של מידות מינימליות בתוך תא הנהג ולא מצליחים. לאט לאט מגיעה הבשורה שהשלדה לא תקנית וצריך לתקנה. גם הרסטריקטור נמצא לא תקני, חלקית בגלל שהשופט מחליט לדחוף באלימות את המוט הבודק וכנראה מצליח לעוות במידה קטנה את הרסטריקטור. זו כבר בעייה רצינית לעצב מחדש רסטריקטור מקרבון, ולאחר התייעצויות וכמה ראיונות מבריקים מחליטים להשתמש ברסטריקטור אלומיניום שנבנה כמוק אפ לפני הזה מהקרבון. את פנים הרסטריקטור מצפים בסרט אלומיניום דביק כך שקוטרו הפנימי קטן. כך הלאה מתקנים בעיות שונות של עמידה בחוקים למול עיניהם המשתאות של השופטים שרגילים לראות קבוצות עומדות בחוסר עונים מול צרות שכאלו. מתקנים את הליקויים וחוזרים בדפיקות לב לשופט ושופטת צעירים יחסית שמחליטים לאפשר לנו לעבור לאחר התיעצות עם שופט מבוגר יותר שכנראה "נדלק" על הקבוצה וסיפורה המיוחד. ממשיכים הלאה לשאר הבדיקות - הרכב מורם 60 מעלות בשיפוע צד לבדוק שהוא אינו מתהפך ושנוזלים אינם יוצאים (בשלב זה אני מחזיק אצבעות שדלק לא ינזל מהמיכל היות ואין נשם עם קפיץ וכל עוד הרכב אינו הפוך דלק יכול לנזול), עושים בדיקת רעש אותה אנו עוברים רק בסיבוב השלישי ומספיקים לעשות גם בדיקת בלימה שמוכיחה שהרכב מסוגל לנעול 4 גלגלים. סדר היום בתחרות בנוי כך שהמסלול פתוח לנו מ8 בבוקר עד לאותה שעה בערב, פחות או יותר. בשאר הזמן אנו נמצאים באיזור הקמפינג קילומטר מהמסלול, עם שאר הקבוצות שמגיעות מכל העולם. המקום שוקק חיים בלילות והקבוצות מכלות ארגזים על ארגזים של בירות במשחקי שתייה לתוך הלילה, פשוט חיות אדם האירופאים האלה. הדינמיקה לאורך כל התחרות היא של שיתוף ופרגון מצד כל הקבוצות וישנה עזרה הדדית ושיתוף בכלים וחומרים. אנו מוצאים את עצמינו יושבים עם שאר המתחרים על בירות בלילות, מחליפים חוויות ובכלל מתקשים לענות על השאלה החוזרת "למה ספורט מוטורי לא חוקי בישראל?". בעוד אנחנו בני 26-30 בקבוצה, למודי שירות צבאי וחיים לא פשוטים (אם כי בעלי משמעות, לדעתי לפחות) בישראל, מתחרינו בני 20 בממוצע, חיים ונושמים את עולם הרכב. פגישה מקרית בשלושה חבר'ה מגלה שבסופי השבוע הם לוקחים את מכוניות המירוץ הישנות של הקבוצה שלהן ומתחרים בינהם לכיף, ושהם עובדים עבודות סטודנט במרצדס ופורשה...
את יום התחרות הדינמי פותחים בתחרות תאוצה, 75 מטר קו ישר, הזמן המהיר ביותר מנצח. לאחר בעיות התנעה חוזרות ונשנות אנחנו מצליחים לסיים במקום טוב באמצע, בדומה לתחרות הסקידפד, מעין שמינייה שמודדת את האחיזה של הרכב. האוטו שלנו עובד מעולה יחסית, אבל מבט מתבקש לשאר הקבוצות מראה את הקדמה המטורפת של שאר האוניברסיטאות. כל הטכנולוגיות המתקדמות מעולם הרכב מיוצגות פה: שלדות מונוקוק, מתלים, חישוקים ומה לא הכל מסיבי פחם, מכוניות ששוקלות 170 קילו (גם פה אנחנו במקום לא רע בכלל עם 255 ק"ג למול מספרים גבוהים בהרבה הקרובים ל300 עבור אוניברסיטאות אחרות), בקרות משיכה וזינוק, דיפרנציאלים אקטיביים, מפות הצתה משתנות תלויות מסלול, גירים עם ניתוק הצתה ותפעול על ההגה בעזרת בוכנות פניאומטיות, מנועים מכל הסוגים והמינים ממנועי סינגל של אופנועי שטח ועד למנוע וי טווין של דוקאטי בו בוכנה אחת מהווה מנוע בעוד השנייה דוחסת אוויר כמו טורבו, חיבורים גמישים בין זרועות המתלה לשלדה ללא שימוש במיסבי קצה, מצמדים מופעלים חשמלית, הזרקה רב שלבית... כמה שהארכתי יותר מדי אני לא מגרד את מה שהולך שם.
חזרה לתחרויות, לאורך כל יום התחרות הגשם הולך וחוזר, והדילמה האם להרכיב צמיגי גשם מטרידה ביותר. מקשה העובדה שמגבלות תקציב הכריחו אותנו לבוא עם סט אחד של ג'אנטים. בעוד שאר הקבוצות צריכות רק להחליף את הגלגלים, אנחנו חייבים לרוץ לפאנצ'ריה על מנת לעבור. במזל גדול והחלטה נכונה אנו נשארים עם הסליקס על המסלול שהולך ומתייבש עם השמש והמכוניות שעוברות עליו.
מגיעים ליום התחרות האחרון נרגשים, ג'ימקאנה של 22 קילומטר עם חילוף נהגים באמצע. זהו מרחק מכובד מאוד עבור מכונית שכזו, ויותר ממה שהמכונית עשתה ברצף בארץ בכוכב יאיר. כהחלטה טקטית מחליטים לנסוע מתחת למגבלות, לשמור על האוטו, לא להפיל קונוסים ולסיים את התחרות בידיעה שסיום התחרות יביא מקום בין 30 הגדולות. מסיימים את התחרות לקול עידודי הקבוצה (שנשמעים בסרט) ורואים את שאר הקבוצות. קבוצה שוודית עם מכונית מדהימה ומהירה כשד נפסלת לאחר ששמן בוקע מהמנוע. מכוניות נפסלות אחת אחת עם שברים במערכות הגה ומתלים, בעיות הינע או שפשוט עולות באש. מגיעים לטקס הסיום מבלי לדעת את התוצאות הסופיות וכבר שיכורים לגמרי מהשמחה. עושים גל מקסיקני עם שאר המשתתפים, מעודדים בלי טאקט ובשיא ההתלהבות לצד האירופאים המאופקים, פשוט שמחה אדירה. לאחר סט צילומים מפרך שכלל גם תמונות משותפות עם קבוצות אחרות מבינים את גודל ההישג: מקום 15 בכללי!!!
השארנו אבק לקבוצות מנוסות בהרבה, תוצאה מדהימה שגוררת פרגון גורף מכל המתחרים. הישג נדיר ומעל ומעבר לכל מה שציפינו. קשה לעכל את כל החוויות, מחר אני אשתדל להעלות קצת תמונות מהאירוע. בכל מקרה שוב תודה רבה לכל מי שעזר ואיפשר לנו להגשים את החלום הזה, בתקווה שזוהי רק ההתחלה וששנה הבאה נחזור מצוידים בלקחי השנה ונגיע להישגים גדולים אפילו יותר.

גל שחם
07-09-11, 09:28
אין מילים, מרגש, אלופים !!!!!

OP2000
07-09-11, 14:19
איזה יופי של עדכון, כל הכבוד

עידו לוריה
07-09-11, 21:26
מרגש אותי לקרא את מה שאתה כותב , ממש כמו להיות איתכם , יצאתם גדולים הרבה כבוד .
אני שמח שיכולתי לתרום ולו במעט לזה שתוכלו להגשים את הפרויקט הזה ,אני ישמח להמשיך עם העזרה גם בשנים הבאות .
עידו

רני דקל
07-09-11, 23:21
מספר תמונות כמו שהבטחתי, הפעם אתמקד בפרטים הטכניים של המכוניות המתחרות.

שלדת מונוקוק מקרבון עם חיבורי מתלה גמישים. בדומה לנהוג בפורמולה 1, אין כאן מיסבי קצה וכל התזוזה על בסיס עיוות אלסטי של החומר המרוכב.
47931

אחת המכוניות המובילות, מאוניברסיטה בגראץ באוסטריה. החברה האלה מתודלקים בתקציבי ענק, שימו לב לגימור של הרכב ולחומרים. לרכב הזה יש תת שלדה פריקה כך שניתן לפרק את כל המתלים האחוריים במכה כדי להגיע למנוע. במונוקוקים קשה להגיע לחלקים השונים ועל כן קבוצות שונות בוחרות פתרונות כמו שלדת חצי מונוקוק וחצי צינורות או במקרה הזה תת שלדה פריקה.
47939

גלגל של אחת הקבוצות. כיסוי למניעת לכלוך הצמיג בעת שדוחפים את האוטו בין הבדיקות השונות. כמו כן ניתן לראות את הג'אנט המינימליסטי להחריד ואת החיבור הבודד לנאבה במרכז. חוסך המון משקל בלתי מוקפץ.
47938

לוח שעונים של מכונית איטלקית. הקלאץ' פה חשמלי ונשלט בעזרת כפתור. כמו כן ישנו מפסק למעבר בין מפות הצתה שונות לתנאים שונים ואפילו מתג למעבר בין מצבי גיר שונים. החבר'ה האלה אשכרה בנו אופציה אוטומטית לגיר אופנוע שיושב כאן. גם כאן אפשר לראות את הגימור הפסיכי, נראה מיליון דולר.
47937

עוד לוח שעונים, הפעם של גראץ שוב. שימו לב להגה בייצור מיוחד מקרבון.
47936

רכב של אוניברסיטת מודנה (העיר שבה נמצא המפעל של פרארי). שלדת צינורות מאלומיניום עם פאנלים ממוסמרים בצדדים. קל בצורה קיצונית, בסביבות ה180 ק"ג אם אני זוכר נכון.
47935

חלק אחורי של מכונית מאוניברסיטת המבורג. דיפיוזר (התעלה בתחתית הרכב) וחלקי מתלה מקרבון. אפשר גם לראות את הדיפרנציאל הזערורי (מעל המוט הכתום). זהו הדיפרנציאל שרוב הקבוצות משתמשות בו של חברת דרקסלר. קטן וקל מאוד ומוגבל החלקה עם שליטה על מאפייני הנעילה בתאוצה ותאוטה (מבוסס דיסקיות בניגוד לטורסן שלנו שמבוסס גג"ש).
47934

עוד קוקפיט מושקע בטירוף. מצד שמאל ניתן לראות את שאר המכונית. זוהי מכונית מאוניברסיטה אחרת בגראץ. החברה מקבלים מימון מוגזם לגמרי בין היתר גם מרד בול האוסטרית. למכונית יש בקרות על הכל כולל הכל ונוסעת פשוט מעולה. אפשר לראות את המוט המייצב מבצבץ מאחורי הגלגל האחורי ואת הנהגת של הקבוצה, בחורה עם רצח בעיניים שנוהגת בהתאם.
4793347932

גימור וחיבורים של המתלים לשלדת מונוקוק, החיפוי נושא כאן בעומס ועל כן המתלים מתחברים אליו.
47940

רני דקל
07-09-11, 23:27
קבוצה שבנתה מצבר מאפס, הכל על מנת לחסוך במשקל.
47946

שלב ראשון של הזרקת דלק מתוך שניים. אם אני לא טועה המיכל בצד מספק לחץ לבוכנה שמעבירה הילוך.
47947

מחר התמונות המרגשות יותר...

OP2000
08-09-11, 13:22
רני - אל תחסוך בתמונות (-:

jeep_2011
08-09-11, 15:19
w o w !!!!!
israeli pride

רני דקל
08-09-11, 15:39
4796947974
המכונית על רקע שאר המכוניות לפני טקס הסיום

4797147972
המכונית בעת השתתפות במקצה האנדורנס, 22 ק"מ עם החלפת נהג באמצע

47973
טקס הסיום, בהשתתפות בכירים מתעשיית הרכב והמירוצים באיטליה ובעולם.

4797547976
תמונות קבוצתיות שונות...

47979
תמונה עם הקבוצה משטוטגארט, המנצחים של האירוע. מקצוענים לכל דבר, ומוכנים לעזור בכיף. עזרו לנו לא מעט במהלך התחרות וגם ממש פירגנו בסוף.

BackDoorMan
10-09-11, 22:18
עם כל הכבוד, חסר לי מאוד התכל'ס,
אני מבין שרוב ההישג (אולי בעצם כולו) הוא ההשתתפות והמקום המכובד,
אבל אותי מענין יותר המספרים המייצגים את המטרה לשמה נבנה כל רכב ספורט/מירוץ : לנהוג הכי מהר בכביש/מסלול,

אני מניח שאם מבחן האנדורו נעשה מתוך מטרה לסיים, התוצאה הסופית לא משקפת את יכולת הרכב כמו את אמינותו תחת נהיגה מתונה,
אבל הייתי שמח לפרסום זמן הקפה (אמיתי,בנהיגה מהירה על המגבלות) של המסלול עצמו וביחס למתחרים האחרים ומכוניות ספורט אחרות להשוואה,

רני דקל
11-09-11, 20:20
יהיה לי קשה למלא את החסר, היות ומסלולי התחרות הם מיוחדים לתחרות ומתוחמים בקונוסים. בתחרות עצמה אף אחד לא נסע על המגבלות במסלול וראנו כך שאין בסיס להשוואה הוגנת למכוניות סדרתיות. מה שאני כן יכול להביא כדי להמחיש את הביצועים של המכוניות הללו זה סרטי יוטיוב של קבוצות מרחבי העולם שהשוו בין המכוניות שלהן (שברות השוואה למכונית שלנו) לבין מכוניות סדרתיות חזקות.
http://www.youtube.com/watch?v=BLsjS5muF3I&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=mOtgbBGo2Gg

רני דקל
12-09-11, 22:21
עוד עדכון נחמד: הכתבה המדוברת בערוץ 2 תופיע ביום של מפגש ג'יפולוג, ה23 לספטמבר באולפן שישי, במגבלות הבלת"מים המוכרים בכל הנוגע לתוכניות אקטואליה.

אומי5
13-09-11, 07:35
רני, סחטיין ענק, הישג לא פשוט בכלל.
הגשמתם וואחד חלום.

רני דקל
13-09-11, 11:01
תודה רבה לכל מי שפירגן, עושה טוב בלב לראות את כל המילים הטובות שנכתבו פה לאורך החודשים האחרונים.

BackDoorMan
14-09-11, 00:38
עד כמה שידוע לי, רכב לקו ישר מכויל שונה מרכב לפיתולים, מה הבעיה לצלם הקפה במסלול עם פיתולים (לא על המגבלות אבל מהירה) ?
גם לא ראיתי עד עכשיו משהו כזה מהמתחרים האחרים, ואני לא מבין למה.

רני דקל
14-09-11, 01:53
לא מבין כל כך את הסיבה לטון חסר הסבלנות הזה, בסה"כ מנסים לנהל פה שרשור ברוח טובה. זה הקטע וידאו היחיד שראיתי מהתחרות של הקפה די רחוקה מהמגבלות, מקווה שזה מסבר את האוזן ואת העין.

http://www.youtube.com/watch?v=g0DgRyVLm-c&feature=related

לסרטים של קבוצות אחרות חיפוש הביטוי FSAE בסרגל החיפוש של יוטיוב מספק שעות של סרטונים...

de fox
21-09-11, 18:16
שידור הכתבה כנראה נדחה מיום שישי הקרוב. נעדכן כשנדע יותר

-->