PDA

צפייה בגרסה מלאה : חופש במיסבי גלגל ב110

torchak
12-10-10, 20:17
לאחרונה, תוך החלפת גלגל מצאתי חופש במיסב גלגל אחורי. הידקתי אותו כולל סגירה של שיבת האבטחה והכל.
מסיבה לא ברורה החופש חזר בחלקו. לא הוצאתי את המיסב אבל לא היו לי שום רעשים של לגרים שהלכו.
מצאתי חופש גם בשאר הגלגלים, גם בכאלה שכבר הידקתי פעם.
בקיצור, איך יכול להיות שכל הזמן חוזר חופש במיסבים אפילו ששיבות האבטחה סגורות?
אני צריך להחליף צמיגים וחושש מחופשים כאלה שיהרסו לי את הצמיגים החדשים.

תודה,
נועם.

איל מ
12-10-10, 20:46
בגלגלים האחוריים יש חופש מינימלי שהוא בגבול הסביר (מילימטרים ספורים). בכל מקרה זה משהו שאי אפשר להעביר בהתכתבות.
מעבר לחופש הזה, מגיע זמן החלפת המיסב! בהתחלה מצב המיסב מתבטא בחופש בלבד ורק מאוחר יותר (ובשלב יותר קטסטרופלי) שומעים גם רעשים ברורים.

shlomomos1
12-10-10, 21:45
לפי היינס, החופש המותר הוא 0.05 עד 0.1 מ"מ. צריך לבדוק ע"י אינדיקטור שעון עם בסיס מגנטי. רוב המכונאים סוגרים עד הסוף ופותחים קצת.אם אי אפשר לכוון, או שהכיוון משתנה, המיסבים גמורים.

asafk
12-10-10, 21:58
חייבים לסגור לפי הספר.
הידוק למומנט גדול (תקרא בספר בדיוק כמה)
פתיחה
הידוק שני למומנט קטן (שוב, לך לספר)
דיסקית אבטחה
אום שני, הידוק למומנט
קיפול דיסקית אבטחה

כל דבר אחר - לא טוב.

חייב להיות חופש קטן כשהטבור קר. זה משאיר לחומר מקום להתפשט ולסגור את החופש כאשר המיסבים חמים. אם לא יהיה חופש - הם יתבשלו ויכשלו והגלגל יעקוף אותך.

בד"כ הפרוצדורה של הידוק מיסבים היא לאחר שהוצאת את המיסבים, ניקית ובחנת אותם, ואז אם הם תקינים מילאת אותם בגריז באופן שהגלילים כולם מגורזים והמרווחים בתוך המיסב מלאים גריז.

אסף.

נועם צרפתי
16-10-10, 08:58
לא צריך להיות שום חופש בגלגל והבעיה ידועה.
פתרון פשוט, תיקנה את האום הגדול שמבטל את שני האומים ודיסקית הכיפוף , מה שמורכב בדיפנדר TD5 (יש כאלה אצל ג'קי אוטומיני),האום מבטל את הדיסקית כיפוף ושני אומים, לא מבטלים את הדיסקית הפנימית, סוגרים חזק ללא מומנט, רק לא לקרוע את ההברגה, בודקים שהגלגל מסתובב ואז דופקים את השרוול כנגד הישורת שעל יד הסרן. לא צריך את השרוול שבין המיסבים שקיים ב TD5 .
נכון, ניראה לא הגיוני לסגור חזק, אבל זה בנוי שהאום מגיע לסוף ההברגה אין חופש והגלגל מסתובב, תנסה ותיראה, אני הרכבתי כאלה על כל גלגל שהיה בו חופש בכמה רכבים שאני מטפל בהם והבעיה פשוט ניפתרה. אין חופש והמיסבים מחזיקים מעמד. אגב תיקנה מיסבים של טימקן ולא כל מני חברות אחרות.

gali
16-10-10, 12:06
פתרון פשוט, תיקנה את האום הגדול שמבטל את שני האומים ודיסקית הכיפוף , מה שמורכב בדיפנדר TD5 (יש כאלה אצל ג'קי אוטומיני),האום מבטל את הדיסקית כיפוף ושני אומים, לא מבטלים את הדיסקית הפנימית, סוגרים חזק ללא מומנט, רק לא לקרוע את ההברגה, בודקים שהגלגל מסתובב ואז דופקים את השרוול כנגד הישורת שעל יד הסרן. לא צריך את השרוול שבין המיסבים שקיים ב TD5 .
נכון, ניראה לא הגיוני לסגור חזק, אבל זה בנוי שהאום מגיע לסוף ההברגה אין חופש והגלגל מסתובב, תנסה ותיראה, אני הרכבתי כאלה על כל גלגל שהיה בו חופש בכמה רכבים שאני מטפל בהם והבעיה פשוט ניפתרה. אין חופש והמיסבים מחזיקים מעמד. אגב תיקנה מיסבים של טימקן ולא כל מני חברות אחרות.

הי נועם,

איזה שרוול דופקים בדיוק? אני מבין שמבטלים את דיסקית הנעילה שניועדת לכיפוף, כל אלו לטובת אום אחת שמשמשת ב TD5.

נועם צרפתי
16-10-10, 14:29
גלי שלום מה הענינים
השרוול הוא חלק מהאום ונימצא בהמשך ההברגה, אחרי שסגרת פשוט לדפוק את השרוול על הישורת של יש הסרן, יתרון נוסף זה שניתן לעשות שימוש חוזר עם האום, פשוט פותחים ואז השרוול מתעגל שוב.
פשוט מאד, תיקנה ותיראה כמה זה פשוט. ממש לא צריך להבין יותר מדי.
נועם

gali
16-10-10, 22:39
הי נועם
אצלי הכל יופי, מתגלגלים וזה כבר טוב.
אני מבין שהפתרון הנ"ל אפשרי גם בסרן הקדמי (סרן רובר)?

asih
17-10-10, 21:30

נועם, אני מודע לעניין שאתה די מבין בלנדרובר אבל או שיש לך טעות או שלא הבנתי את מה שכתבתה.

גם באום החדש חייב להיות חופש. נכוןך שמחזקים אותו עד הסוף, אבל זה אפשרי בגלל שיש שרבול נוסף שמוכנס בים המסבים ושומר על המרחק בינהם וכן על החופש.
השרבול הזה מגיע בכמה מידות, מכיוון שלא כל הנבות (HUB) בדיוק באותה מידה וצריך למצו את המידה המתאימה שאדיין נותנת את החופש הרצוי.

הידוק ללא חופש, כמו שאמר אסף, יהרוס את המיסב.
אני זוכר שהינו מרכיבים כאלו הרבה במוסף (שהיה מוסך :) ) וגם אצלי ברכב יש כאלו

נועם צרפתי
18-10-10, 16:40
ראשית ,אין את השרוול בין המיסבים כי זה לא TD5 , תיקרא עוד פעם מה שכתבתי, סוגרים חזק את האום ולמרבה הפלא תיראה שהגלגל מסתובב, גם אני בתחילה סגרתי לפי מידה של 48 ולאחר מספר ימים היה חופש, תיסגור חזק ותיראה שלא יהיה חופש והגלגל מסתובב בקלות.
אני מציע לא לנהל ויכוח בעניין כי זה ניראה בתחילה לא הגיוני, גם אני חשבתי כך , אלא פשוט לנסות, זה ממש לא עולה יותר כסף.
אצלי ברכבים גם בניתי מערכת גירוז פשוטה ישר לתוך מיסבי הגלגל כך שאני לא צריך לפרק כלום חוץ מהגלגל עצמו, ניתן לבצע את העבודה על הרכב מבלי לפרק כלום חוץ מהגלגל. אם אתם מעוניינים בפרטים תגידו.

נועם צרפתי
18-10-10, 16:44
שכחתי, לעניין החופש, לא צריך להיות שום חופש, מיסבי הגלגל לא מתחממים כמעט, תיגע בנבע ליד בית המיסבים אחרי נסיעה ותיראה שאין התחממות כמעט ובטח לא כזאת שמשפיעה על המתכת של המיסב.
אם אזור הנבע חם במידה כזאת שאתה לא יכול לגעת יש בעיה במיסבים.

asafk
18-10-10, 21:39
נעם,
אני נאלץ לחלוק עליך. במיסבי הטבור יש חופש קטן מאוד, והוא חייב להיות שם.
אם לדבר בשפה "הנדסית", אז יש שני סוגי מיסבים באופן כללי - האחד הוא מיסב עם עומס מוקדם preload, והשני הוא מיסב עם חופש. לא קיים, בתכנון של מערכות ממוסבות, מיסב ש"סוגרים בכוח עד הסוף".
במיסבי גלגל, וכבל מערכת שבה המיסב עובד באופן דומה (כלומר - עומס + סיבוב במהירות משתנה), בונים מערכת עם חופש. זו הסיבה שבספר כתוב להדק חזק (כדי להכניס את כל החלקים למקום), ואז לשחרר ולהדק שוב במומנט מסויים, קטן יותר. המומנט הזה הוא זה שמאפשר חופש. המיסבים מתחממים מעט מאוד, זה נכון. אבל הם מתחממים ומתפשטים.
הנסיון מראה שגם מיסבים ש"סובלים" מהידוק יתר, ברכב כמו לנדרובר, בו העומס על המיסבים די קטן יחסית לגודלם - יחיו חיים ארוכים ושקטים.
לשם ההשוואה אני יכול לספר על מספר תאונות שחקרתי, של משאיות מדגם מסויים, בכולם התנתק גלגל ובכולם הסיבה היתה הידוק יתר של מיסבים, שגרר התחממות וכשל. בשני מקרים שאני זוכר היטב, מרוב חום המיסב רותך לצינור הסרן, והיינו צריכים להחליף סרן שלם! במשרים אחרים, הגלילים איבדו צורה מהטמפרטורה הגבוהה. המבנה של הטבור, זהה לזה של הלנדרובר (רק הרבה יותר גדול).
אז נכון שהחופש קטן מאוד (אפשר למדוד אותו אם ממש רוצים, עם אינדיקטור, בתחום של מאיות המילימטר), אבל הוא חייב להיות שם. הידוק לפי הספר יבטיח שמצד אחד הטבור לא משוחרר, ומצד שני לא חנוק. כאמור, לא צריך וגם לא קל למדוד את החופש - יותר פשוט לעבוד לפי הספר - של TD5 או הסולסברי הישן - אבל לפי הספר.
ושוב - אני לא מתווכח עם הנסיון המעשי שלך, בגלל שדווקא החלק הזה (הטבור) מתוכנן הרבה מעבר למה שצריך בלנדרובר, וזה מונע כשלים גם כאשר מדובר בהידוק יתר.

אסף.

asih
18-10-10, 22:47
אין בעיה, לא ניכנס לויכוח :) ומעריך מאות את הידע שלך נועם.

אצלי הכנסתי שרוול במידה הקטנה והידקתי עד הסוף, הגלגל לא הסתובב חלק כמו שצריך, הכנסתי שרוול גדול יותר והידקתי והוא הסתובב בסדר, כמו גלגל שמכוון עם חופש נכון :)

עשיתי את זה מספר פעמים במספר רכבים DTI 300 ... כמו שלי :)

נועם צרפתי
19-10-10, 07:46
אסף
תעשה לי טובה ואל תיתן לי דוגמאות כי הרבה שטויות שעושים אני רואה גם, לא מזמן הגיע אלי רכב שטופל במוסך ידוע בבאר שבע , לא של לנדרובר, אחרי שהחליפו מיסבים וצלחות וכל הגלגל משוחרר, היה מזל שהגלגל לא המשיך לבד.
אני כותב לך מנסיון שלי ולא מתוך היותי מהנדס. שמרימים את הגלגל באויר ובודקים חופש לא צריך להיות חופש אבל הגלגל צריך להסתובב בקלות , אגב בשום רכב לא רק בלנדרובר. בינתיים אני לא מזהה שום בעיות ברכבים שלהם שמתי את האום הנ"ל בלי השרוול הפנימי ואני שם אותו כבר לפחות שנתיים כי החופשים שהיו ברכבים שיגעו אותי ואת קצין הבטיחות.
בעניין השרוול הפנימי, אין בעיה איתו , ההפך, כדאי לשים אותו , יש רק בעיה אחת שבאמת צריך למדוד ולמצוא את המדוייק בכל גלגל.
מה שחשוב זה לא הויכוח בינינו אלא שהאנשים ידעו שקיים פתרון לבעיה עם האום הגדול ואו שיפתרו לבדם או שיבקשו מהמוסך שבו הם מטפלים.

asih
19-10-10, 22:04
מצויין, אז כולם יודעים.

אני לא עשיתי את זה בגלל שחשבתי שצריך, בגלל שמהחברה נאמר שצריך במידה ורוצים.
בזמנו בדקנו.

המוסך היה רק של לנדרובר ודי התמקד בנושא, אורי זוהר (וכמו שאני מבין גם אתה) ובניגוד למכונאים רבים אחרים היה קורא את הספרות המקצועית המקורית ועושה עבודה די טובה :).

כולנו רוצים שלכולם יהיה לכולם רק טוב.

תאמת שהתלבתתי למי להעביר את הרכב לעבודה כשאני לא יכול (בקיצור מתעצל) לטפל בו, היחיד שחשבתי עליו זה אתה :)

torchak
04-11-10, 12:33
אז קניתי את האומים החדשים ובאמת נראה שזה עובד אחלה אבל - בגלל אחד (אחורי ימני) עדיין נשאר חופש. זה אומר שצריך להחליף מייסב?

תודה,
נועם.

עמי
04-11-10, 21:03
שחרר פרטים + צילומים מהעבודה, אם יש.

השתמשת בשרוול פנימי? אם כן, באיזו מידה? אם לא, כמה הידקת?

-->