PDA

צפייה בגרסה מלאה : מנוע 1300 משופר - חוקי - לסמוראי לשיפור הספק

rinzai
15-10-04, 00:18
טוב... הסמוראי בידי! לבן, מודל 89 נראה סבבה מבחוץ ומבפנים - אבן דרך ראשונה!
כעת שלב השיפורים: צמיגים + ג'אנטים, מיתלים (קפיצים + בולמים, אולי הסט של קלמיני? מישהו ניסה?), מנוע, גיר, טרנספר (בבוא העת קלמיני 4.16).

לו"ז: סוליות 215MT חדשות ינעלו ביום א' (אחרי שמחקר השוק יסתיים), ג'אנטים מתאימים מייד אחרי (נפתח אשכול היום בנושא מידה אופטימלית). אני מאמין שבשלב כלשהו ילך המנוע... ולפיכך אני מגיע לעניין האשכול: שיפור מנוע הסמוראי...

הפעם, בניגוד לאשכול הגדלת הנפח לסמוראי, ולמרות שאנחנו לא מועסקים אצל התובע הכללי, ננסה להשאר בתחום האפור עם נטייה ללבן - היינו, מנוע משופר עד מאוד, עדיין במסגרת "מנוע סמוראי" חוקי. מבחינת עניין טכני/טכנולוגי לא אבד הזיק ממנוע 1600, אך זה אשכול אחר - מנוע 1300 חוקי! אך בהספק ובטנולוגיה מירבית.

ענף שיפור המנוע ל-1600 ויטרה עשה כברת דרך. עלו כמה סוגיות של חוקיות ועל הסיכוי לשרוד טסטים ובדיקות של בוחנים. מאחר ואנחנו לא בפקולטה למשפטים מצד אחד, אך לא מסתפקים במה שמהנדסי סוזוקי שמו לנו תחת מכסה המנוע, הייתי רוצה לבחון אם יש אפשרויות להפוך את הסמוראי לבעל הספק יותר גבוה מצד אחד, ועקומת מומנט שהפיק שלה נמצא יותר לכיוון הסל"דים הנמוכים.

בתור התחלה, (1) CALMINI MID RANGE CAMSHAFT. ראה קישור:
http://www.puresuzuki.com/mid-range_camshaft.htm
חלק קטן ולא יקר... אך יחד עם זאת לא מתאים למנוע מוזרק. (2) מנוע ה-1300 המוזרק... קומפלט עם מדחס מזגן... זה בטח חוקי (?!?!?). הייתי שמח לשמוע מה דעתכם... מאחר וסמו' כבר יש לי (מאתמול), הגיע העת לחשוב על המנוע הבא... החזק והחוקי, היעיל והמתקדם, שלא יאכל יותר דלק!!! ...אולי אפילו פחות. ושיעבור טסט בקלות.

מנוע "יבוא" של סמוראי 1300 ניתן לרכוש בארץ ב-3000 ש"ח עם קבלה. האם זה אותו המחיר גם למנוע המוזרק? האם שאני קונה מנוע, אני מקבל אותו "קומפלט? כלומר, אם אני מזין אותו במתח חשמלי ובדלק, ונותן סטארטר הוא מתחיל לפעול? היינו... כולל את כל המרכיבים כולל מערכת ההזרקה? כמה כח יתן המנוע המוזרק? כמה יותר יעיל הוא? עקומת מומנט? מישהו מכיר קיט להסטת עקומת המומנט של המוזרק לכיוון הסל"ד הנמוך? יש קושי להשתיל מנוע 97 (מוזרק מטבעו) בסמו 89?

המהנדס
15-10-04, 00:45
עמית, למה לפתוח שירשור חדש ?

דיון על CAMSHAFT:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=5252&start=0

rinzai
15-10-04, 01:21
הקאמשאפט הוא סתם... השרשור הוא על תוספת הזרקה... או יותר נכון... מנוע מקורי מוזרק -1300 - חוקי! לסמוראי יותר ישן... שמגיע עם כל החלקים היותר מורכבים שהראית לי שקשורים למיזוג אוויר עליו... ואת הבסיס הזה לשפר באמצעות קאמשאפט

rinzai
15-10-04, 02:09
בכל מקרה, תודה על ההפנייה לשרשור... :lol:

סוזי המשתוללת
15-10-04, 02:24
איזי
אין שום קושי
אצלי יושב מנוע 98 שהיה מוזרק במקור
אני קיבלתי אותו עם כל סעפת ההזרקה אבל את המחשב/ מיכל דלק עם משאבה /צמת חשמל
אף אחד לא ייתן לך וזה יעלה כמעט כמו המנוע עם לא יותר
מצד שני גם מדחס מזגן / הגה כח תצטרך לרכוש בנפרד
ניתן לשפר את ההספק בקלות על ידי הרכבת הסעפת הנוכחית + קרבורטור משופר ולזה יש מספר גישות קיט קרב וובר של קלמיני / קרב סוויפט / ולמהדרין קרב מיצובישי l 200 עם שינויים בדיזות
כל הנ"ל חוקי (או לפחות עובר טסט בלי מעכר)ויוסיף כ10 כ"ס על המנוע הקיים
אל תתאמץ הרבה יותר זול להחליף יחסי העברה בטרנספר כשתצטרך לשפץ
תקבל תאוצות טובות יותר / סופית טובה יותר/ ביצועי שטח טובים יותר והבדלי צריכת הדלק זניחים - זו התמורה הטובה ביותר לכסף שלך
אגב קרב סוופט / מציצבישי גלנט 1.6/1.8 תוכל למצוא בכמה מאות שקלים ומישהו שמבין יעשה לך מהם מטעמים

אלון_ק
15-10-04, 02:26
אמרתי בקישור של עידן ואומר שוב:

לדעתי, כל שיפורי המנוע של ה1.3 הם בדיחה. תחשוב על זה רגע - נגיד שתעלה את ההספק שלו ב 20%. נגיד ש.
אתה עדיין תהיה תקוע עם מנוע 1300 עם הספקים זעומים!! זה לא משנה כמה הם יותר טובים מהמקור, הם לעולם לא יגיעו למשהו משמעותי באמת. אהבתי יותר את כיוון המחשבה הקודם שלך - מנוע 1.6. פה כבר יש יתרון אמיתי בהספקים באופן יחסי.

ההשקעה שלך ביחס לתמורה תהיה גרועה מאוד (יחס עלות/תועלת) לדעתי. תמצא משהו יותר טוב להשקיע בו, נאמר משהו שגם יעזור לך בטיולים וכד', כמו כלוב התהפכות.

זו דעה ותו לא. יש רבים שלא מסכימים איתי. תזכור שאני מגדיר את הצרכים שלי אחרת משלך ושאני משלים עם מנוע אנמי מבחירה, כי לדעתי זה המקום להתפשר. למה? כי בשטח לא יחסרו לך ההספקים עם יחסי העברה של קלמיני. כי בכביש גם לא יחסרו לך ההספקים. זאת אומרת, אתה לא תוכל לנסוע 120 בעליה קשה, אבל תבין משהו - זה רכב צר וגבוה, בפרט אם אתה עוד הולך להגביה. נסיעה במהירות גבוהה בכל תנאי שטח היא מתכון לאסון עם בלימת חירום. שומאכר לא יצליח להחזיק את הסמוראי שלי בבלימת חירום ב120, גם לא את שלך אם תגביה הרבה. בטח לא אני ואתה. סע לאט וזהו, הכי טוב. כח בשטח לא יחסר לך, מבטיח.

סוזי המשתוללת
15-10-04, 02:26
גם ראש מנוע סטנדרטי של סוויפט יוסיף בייחוד בשילוב עם הקרב שלו כי יחס הדחיסה במנוע הסוופט מעט גבוה יותר ולכן על אותו דגם מנוע יש הפרש של 10 כ"ס

אלון_ק
15-10-04, 02:28
אגב, אין כזה דבר "משופר חוקית". לא קיים. כל שינוי שאתה עושה הוא לא חוקי. לאנשים יש מין הרגשה משונה כזו שאם הם רק ערגלו קפיץ מקורי זה חוקי, אם המנוע מקורי זה חוקי ושאר ירקות.

זה לא. החוק מאוד ברור: אסור לשנות. לא יתפסו אותך על זה, אבל אל תשלה את עצמך.

rinzai
15-10-04, 03:19
נקסוס - ממש - אבל ממש - לא מעניינת אותי מהירות... סבבה לי לשייט ב-80 קמ"ש בשיתוף פעולה מלא עם המנוע... לפעמים 90... תלוי מה אומר המנוע בדרך... אני מתחשב בו... אני רוצה כמה שיותר מומנט בסל"ד 1800-2200... שינוי יחס ההעברה, פיזיקלית, לא מזיז את נקודת הכובד לכיוון הסל"דים הנמוכים - הוא מוריד את כל הגרף מטה - ציר הכוח/מומנט (Y)... לא ימינה או שמאלה על ציר הסל"ד (X).

אני מדבר על שינוי מסוג אחר לגמרי - שינוי עקומת הכח/מומנט על ציר הסל"ד - שמאלה לכיוון הסל"ד הנמוך (ציר X). אם אחרי זה בא לך למשוך אותה למטה לכל אורך תחום הסל"ד? סבבה. אבל תבין דבר אחד: שינוי יחסי ההעברה משפיעים על התחום בו משולבים הגלג"שים כולו בצורה לינארית... שינוי מנוע + או קאמשאפט, ישנה את היענות המנוע... תוספת של 20% היא משמעותית בעיני: אם אצליח לעלות מאזור ה- +60 כ"ס לאזור ה- +80 כ"ס אהיה מרוצה עד לגג (אין לי גג, יש פתוח - כך שהשמים הם הגבול).

אני מאמין שבחצי שנה הקרובה אחליף את המנוע... זו השקעה, השאלה היא רק לאיזה... מנוע 1600 זה נהדר... חוקי? פחות, בכל מקרה, היא עומדת לדיון פתוח באשכול יעודי. בוא נגיד כך: לא מעניין אותי אם זה חוקי או לא (אני לא עורך-דין) ...אבל כן מעניין אותי לעבור טסט. נראה לי שלא תהיה בעייה לבצע שדרוג למנוע מוזרק (שיפור מ-61 ל-69 כ"ס?) בלי שום "שיפור" נוסף - AS IS. את הבסיס הזה לשפר ב- 15% עד 20% ולהגיע ל-80 סוסים... להעביר את פיק המומנט לתחום ה- 1800-2200 עם תזמון שסתומים נכון, ובגלל שיפור ה-20% לא לאבד את המכנסים בסל"דים היותר גבוהים. זו דרך אחת ...כנראה חוקית לגמרי!

איך אני יודע שזה חוקי בלי להיות עורך-דין? או סטאג'ר אצל מני (...מזוז)? סוזי עשה את זה... התקין ברשיון מנוע מוזרק... חוקי... רק שבחר לא להתקין את ההזרקה ...סוזי, תקן אותי אם לא הבנתי נכון... :oops:

אפילו מבחינת הלחץ על המכלולים לא תהיה כל בעייה: השיפור במומנט יגדל בסל"ד נמוך אבל לא יחרוג בכל מקרה מהמומנט המקסימלי שהושג קודם בסל"ד יותר גבוה... הוא רק יותר שרירי בסל"ד נמוך. מצד שני, שיפור ה- 20% מהמנוע המוזרק והחוקי ישאיר מספיק כח, למרות הזזת המומנט לסל"ד נמוך, על מנת להשאיר את ההתנהגות של הסמו' קרוב לאיפה שהייתה עם המנוע המקורי הלא מוזרק.

דרך נוספת למצוא מנוע נוסף שניתן להשתמש בו באופן חוקי או אפור-חוקי...

המהנדס
15-10-04, 16:38
דו שיח חרשים יש לכם אתם.

נקסוס הבנאדם רוצה עוד כח מהמנוע הקיים כי הוא רוצה שהאוטו יהיה חוקי ולא הוא לא רוצה מפצלת עבירות כמו שאתה רוצה.

סוזי צודק אפשר לעשות מכל מנוע יותר חזק עם כח שונה בעזרת חלקים שונים או כיוונונים (רשמתי נכון?) שונים למשל נקסוס תזיז את הדיסטרבוטור שלך קצת תשנה את קידום ההצתה הוא יסחוב יותר טוב : לא יעזור לך כלום...זו עובדה (כמובן על חשבון הדלקה בבוקר כל דבר בא על חשבון משהו אחר).
כאמשאפט משופר יעשה נפלאות - תקראו בפורומים המכובדים שלכם (פיראטים?) וכדומה..הם גם יגידו שאחרי פילטר פתוח (וקרבורטור?) זה השיפור המשמעותי למנוע (אני מדגיש למנוע).

איזי מנוע מוזרק לא מופיע ברישיון לדעתי אולי סוזי יאיר את עיני.

נקסוס אפשר להחליף קרבורטור ולשחק עם הדיזות של הקבורטור וזה חוקי לחלוטין (פשוט לוקח הרבה דלק).
אגב גם להחליף ראש זה חוקי השינוי היחידי שלא חוקי זה בלוק מנוע תשאל במכון טסטים מה הם בודקים במנוע - 1)פליטת גאזים 2) רעשים 3) מספר מנוע
חוץ מזה הם לא יגידו לך כלום וגם לא בוחן רכב וגם לא אלוהים.

איזי לדעתי תשאר חוקי אמרתי לך את זה כשהית אצלי ואני אומר לך גם עכשיו מנוע אחרי אוברול כשהוא סטנדרטי לחלוטין (כמו שלי) סוחב מ צ ו י ן אני הייתי הולך על קרבורטור סוויפט כמו סוזי.

k2000
15-10-04, 17:11
איזי אתה יכול להתאזר בסבלנות
לחכות שנה ואז כנראה (לא מבטיח) אני אמכור את המערכת הזרקה שלי.

אז אם אתה רוצה מוזרק ולא ממהר, תמתין.

חגי

סוזי המשתוללת
15-10-04, 19:54
דגם המנוע שלנו - של כולנו הוא g 13 ba ועל המנוע הזה בלי בעיות אפשר לשפר 30 אחוז ואפילו בלי בלאי מואץ במיוחד
מה שכן צריכת הדלק תעלה וגם זה לא באופן דרסטי בזמנו עשיתי השוואה עם סוזוקי אחר הכל דומה למעט הקרב שאצלי היה משופר (l200) ואצלו סטנדרטי - הבן אדם וגם אני היינו בשוק
ואפילו הצלחתי לשמור על מרחק ראייה :P מהלרדו של לרדו 0הצלחתי אפילו להריח את הנטול עופרת)
מכיוון שהשוני היחיד בין מנוע מוזרק לקרב הוא הסעפת אין בעיית חוקיות
נ.ב מנוע ג'ימני מוציא 15 כ"ס יותר מסמוראי 89 שזה יותר מ20 אחוז ואם אותה אמינות וצריכת דלק אז כניראה שאפשר אם רק רוצים
ויש גם את מנוע הgti 1.3 של הסוופט שמוציא 100 כ"ס
הויטרה הכי חזקה הוציאה אותו הספק

המהנדס
15-10-04, 20:13
היות ואנחנו עמוק בנושא סוזי הייתי רוצה לדעת את השינויים של קרבורטור L200
איזה דיזות ? נמוכים? גבוהים? להגדיל את החור ? להקטין(עם בדיל או להחליף?) ?
מה לגבי המגבירי טורים של המזגן ? פילטר אויר ? מתאם למניפול ?

בקיצור סט אפ כזה אני יכול לבצע בקלות וגם אני יכול להשיג קרבורטורים כאלו בקלות אני רק צריך INFORMATION לפני שאני מתחיל להטריד את המקורות שלי.

rinzai
16-10-04, 00:10
ניתן להתקין בקלות מערכת הזרקה על מנוע לא מוזרק? ...אם השוני רק בסעפת היניקה ???

אלון_ק
16-10-04, 03:04
עידן, אתה טועה ופשוט לא מבין אותי. אין פה קשר למפלצת עבירות, יש פה רק נושא של עלות/תועלת.

כאמשאפט משופר יעשה נפלאות - תקראו בפורומים המכובדים שלכם (פיראטים?) וכדומה
אני דווקא נוהג לבלות שם הרבה. אחד מאיתנו מפספס משהו, וזה לא אני.

איזי, הסבר יפה. רק תזכיר לי, למה אתה צריך את המומנט שלך בסל"ד יותר נמוך? תגדיר לי מכשול או תא שטח.
אני דווקא יכול להגדיר כמה כאלו שזה יעזור בהם, אגב. העניין היחיד הוא שיחסי העברה הם תיקון נכון וטוב יותר לרוב תאי השטח. 4.10 לסרנים, צמיגי 235, 4.16 בטרנספר וקיבלת תועלת גבוהה בהרבה מ20% תוספת כח. זה עולה לך אותו דבר, או קרוב מאוד לזה.

זה שאחרים עוברים עם זה טסט לא הופך את זה ליותר חוקי. חוקי=תואם את לשון החוק. לשון החוק=אסור לשנות. מה לא ברור? זה שלא יתפסו אותך על זה בחיים זה סיפור אחר.

תשאל במכון טסטים מה הם בודקים במנוע
מה הקשר בין מה שהם בודקים לחוקיות? קיבינימט, מה הקשר בין טסט לחוקיות?

asafk
16-10-04, 23:13
ויש גם את מנוע הgti 1.3 של הסוופט שמוציא 100 כ"ס

אם אתם שואלים אותי- זו הדרך ללכת בה. אני מנחש שסוג המנוע שונה באות אחת. תנסו לחשוב למה ואיך המנוע הזה נותן יותר מאותו בלוק (כנראה)? אולי אפשר לבנות מנוע 1300 ממנוע סטנדרטי של סמוראי (בלוק תקין) + מנוע של הGTI (מושבת, עם כל המערכת ניהול תקינה) + סט אוברול של הGTI?

אסף.

סוזי המשתוללת
16-10-04, 23:40
http://www.twistedandes.com/cont/articulo.php?id=48
בקישור הזה תמצאו את כל קשת המנועים של סוזוקי כולל מערכת הדלק כולל קוד המנוע של היצרן
אם תסתכלו היטב קוד המנוע של סוופט gti הוא g13b ושל סמוראי g13ba
הנפח אותו הנפח וההבדל הוא רק בראש המנוע ובמערכת הזרקת הדלק (חד נקודתית מול רב נקודתית )
צריך לבדוק (באתר של קלמיני) שיש אביזרים תואמים ושמערכת השמן / מים דומה
החסרונות : מנוע שחי ברצועת כח צרה מדי לשטח ועלות של לפחות 5k בעבודה עצמית ובתנאי שהמנוע תקין
המהנדס
כעיקרון שיניתי רק את הדיזה ביחידה המשנית ואת דיזת הסרק אף על פי שלדעתי אין צורך להחליף את הדיזה המשנית אלא רק את הסרק
אצלי ההחלפה של המשנית התחילה מטעות ונשארה
כשבניתי את הקרב' פירקתי את שניהם והתחלתי להעביר כל מה שנראה לי חדש יותר מהקרב שלי לחדש וזו היתה טעות
יש שוני במבנה המצוף ואני לא ידעתי שיש לכך חשיבות
אחרי שפירקתי והרכבת 7 פעמים בלילה אחד (אני לא מגזים )וכל פעם האוטו המשיך להציף אז החלפתי דיזות וכו' אבל רק כשהחזרתי את המצוף המקורי של ה 200 עסק התחיל לעבוד מכיוון שכבר היה מאוחר (0530 בבוקר) והייתי צריך לנסוע לעבודה השארתי את הכל כמו שהיה וזה עבד לא רע :lol: :)

rinzai
24-10-04, 22:44
אחרי 900 ק"מ ב- 5 ימים עם הסמוראי (גליל-עליון + גולן) אני יכול לענות לנקסוס "מה אני צריך" אליבא-ד-מנוע משופר. נקסוס, ועכשיו מנסיון ולא רק בתיאוריה, אני צריך מנוע שסוחב בעליות בהילוך יותר גבוה מהילוך שני (דבר-ראשון)... ו... אני צריך כח בלימה במנוע... חשוב לי מאוד... שאני יורד ירידה תלולה מאוד, לא בא לי לשחוט את מערכת הבלמים כי המנוע לא מחזיק את האנרציה של הרכב בירידה... ו... בטח יש עוד כמה דברים, אבל רק עכשיו חזרתי 10 בלילה אחרי 5 ימים של לישון באוהל/אוטו... ככה שהמחשבות לא הכי מרוכזות (חזרתי לסידורים יומיים וחוזר לעוד 6 ימים בצפון) ...כולי תקווה שמנוע מוזרק/משופר, אבל חוקי - יתנו לי את זה לפחות. :lol:

asafk
24-10-04, 22:52
אני צריך כח בלימה במנוע...

זה לא קשור להספק המנוע. רק לנפח המנוע.
תנסה להפעיל מזגן- זה מוסיף המון לבלימת מנוע.

אסף.

itayhi
24-10-04, 22:58
טענת 2 טענות
שאת שתיהן אפשר לפתור בעזרת....יחסי העברה (אלון, הפנמתי :P )
עזוב אותך מכל השטויות, חבל על המנוע
תחליף יחסי העברה.
הכי זול והכי משתלם

איתי

rinzai
24-10-04, 23:09
אסף - אין לי מזגן... אולי כדאי שאתקין מזגן על מנת לשפר את כוח הבלימה??? :lol: ...זה נאמר בצחוק. לפי ההגיון כח המנוע כן קשור לבלימה... אם יש לי מנוע כח של X כ"ס, לכוח התאוצה ש הסיבוב שמפעיל הגלגל על המנוע תהיה התנגדות של אותו כח X. לא ככה?

rinzai
24-10-04, 23:28
איתי, לא קלטת אותי... אני לא הולך להחליף מנוע פרפקט במנוע אחר... אני מחכה לרגע שהמנוע ישבוק... או לקראת הרגע הזה ואז להחליף למנוע הכי משתלם. מנוע 1300 "יבוא" יעלה לי נכון להיום 3000 ש"ח קומפלט (ללא עבודה)... מנוע 1300 מוזרק כולל מערכת הזרקה (סעפת, צמה, ומחשב?) יעלה, ככל הנראה, לא יותר מ- 4500... בהערכה גסה! - הכוונה להגיע ל-80 כ"ס (המקורי הלא מוזרק 61? ...כרגע המדוד של המנוע שלי עומד על 40 כ"ס - או +) ובתקווה לחולל שיפור ביכולת הטיפוס, יכולת הבלימה, ובעוד כמה וכמה פרמטרים...

לעת-עתה הסמוראי, עם מנוע יחסית חלש, מתפקד לא רע בכבישים מישוריים, בשטח מתון - MUI KEF -(לא נסעתי ביותר מזה), ובעיר (בלי מיזוג לא כייף כ"כ)... בירידות תלולות אני אומר "שמע ישראל" על מערכת הבלמים... המנוע לא באמת יכול לבלום את הירידות... ירידות חדות? הירידה מהרמת הגולן לכיוון שאר-ישוב, הירידה מבין-ג'אן לראמה, הירידה מצפת... רק למשל... גרוע מאוד! בעליות תלולות, אני מבקש סליחה בלב מכל הנהגים שמאחורי... הסמו חילזון... עליות תלולות? אותן ירידות תלולות, רק בכיוון השני... על הפנים... אבל בשאר התנאים הסמוראי מפצה על הכל :lol:

כולי תקווה שמנוע סמוראי "מוזרק + משופר" יציג ביצועים עדיפים בלי לפגוע בצריכת דלק (מה שנקרא "יעילות") שיצדיקו כל שקל!

נמרוד
24-10-04, 23:29
אסף - אין לי מזגן... אולי כדאי שאתקין מזגן על מנת לשפר את כוח הבלימה??? :lol: ...זה נאמר בצחוק. לפי ההגיון כח המנוע כן קשור לבלימה... אם יש לי מנוע כח של X כ"ס, לכוח התאוצה ש הסיבוב שמפעיל הגלגל על המנוע תהיה התנגדות של אותו כח X. לא ככה?

לא, לא ככה. הרי ברור לך שכשאתה יורד במורד המנוע לא מייצר את ההספק המירבי שלו או אפילו קרוב לכך? בעצם נכון להגיד שהמנוע בכלל לא מייצר הספק במצב הזה, אלא צורך הספק (אגב, הספק = מילה אחרת לאנרגיה לצורך הדיון, ובכלל המילה שצריכה להחליף את "כוח" ב80% מהאזכורים בפורומים האלו. ואנחנו עוד מתימרים להיות פורום טכני רציני... ).

תחשוב כך על מה שקורה בבלימת מנוע: המנוע הוא בכלל לא "מנוע" ("ייצרן הספק"), הוא משאבה, "צרכן הספק", שההספק שמגיע מהגלגלים (אנרגיה שאתה מקבל במתנה מכוח הכבידה) מסובב. המשאבה הזאת שואבת כמובן אויר. ככל שהמשאבה הזאת יותר גדולה, היא מבזבזת יותר הספק ולכן הרכב מתייצב על מהירות נמוכה יותר במורד נתון. מכיוון שיחסי הדחיסה במנועים דומים למדי, הרי שנפח המנוע (משאבה) הוא הגורם העיקרי שמשפיע על בלימת המנוע.

rinzai
24-10-04, 23:49
נמרוד לא ברור לי - הכוח הנדרש להוריד עצם מגובה 2 לגובה 1 הוא כוח שאמור להתגבר על כוח המשיכה... נגיד, במקרה של מסוק, כוח העילוי של הרוטור מתגבר על כח המשיכה שבין המסוק לכדה"א. אם המנוע "יאבד כח" בזמן שהמסוק באוויר, המסוק יתחיל לצנוח לכיוון הקרקע... (זה מה שקורה לרכב בירידות חדות) טוב, לא משנה... אתם טוענים שמנוע חזק לא ישפר את יכולת הבלימה העצמית שלו... לא נראה לי, אבל לא חשבתי על זה אנליטית מספיק... חזרתי הלילה מ-5 לילות בשטח, והמחשבות שלי לא כ"כ צלולות :roll:

נמרוד
24-10-04, 23:55
נמרוד לא ברור לי - הכוח הנדרש להוריד עצם מגובה 2 לגובה 1 הוא כוח שאמור להתגבר על כוח המשיכה...:roll:

האם נדרש כוח כדי להוריד עצם מגובה 2 לגובה 1 ??? הרי הסמוראי שלך ירד מגובה 2 לגובה 1 גם בלי מנוע בכלל. תחשוב שוב!

המהנדס
24-10-04, 23:56
בשטח מתון - MUI KEF
:lol: :lol: :lol: הרגת אותי

מה לגבי השמן מנוע בדקת בבוקר שלמחרת(אחרי שיחתנו)? היה צריך להחליף? הוא אוכל שמן? זה חשוב כדי לדעת איפה הוא בתהליך הגסיסה..

לגבי המנוע החדש המוזרק אני איתך גבר לך על זה.

הייתי בודק קומפרסייה אצלך (ירידה של 20 כ"ס ????)

סוזי המשתוללת
25-10-04, 00:07
איזי
אין לי מושג מה אתה מחפש אבל אם זה רכב ספורטיבי אז טעית
אני לא מכיר אף עליה שאני נזקק לפחות מהילוך 3 והילוך 3 אין בעייה למשוך עד 80-90 קמ"ש ואפילו יותר :P
הרכב משייט ב110 וצפונה בקלות יחסית ומתקרב לסוף הסקאלה עם קצת מאמץ
להזכירך אני עם סמוראי סטנדרטי לצורך העניין (הגדלתי צמיגים אבל "תיקנתי" בטרנספר)
מזגן בהחלט יעזור בבלימת מנוע בייחוד אם לא מחברים את מגביר הטורים והבלימה משמעותית מאד
אם למנוע שלך יש 40 כ"ס אז הוא נראה לי מת לחלוטין וזה אומר שהוא איבד 1/3 מהכח
איפה בדקת?

rinzai
25-10-04, 00:07
להוריד עצם מגובה 2 לגובה 1 במהירות קבועה נדרש כח (בלימה)... נמרוד, יש לקרוא את המשפט נכון. להוריד עצם מגובה 2 לגובה 1 לא צריך כח, אפשר לתת לו ליפול... אבל לא זה מה שהייתי רוצה שיקרה לרכב שלי בירידה... אני יכול לשלב בניוטרל ולצבור תאוצה בדירדור חופשי... מה שיהפך לנפילה חופשית מהצוק בסיבוב הראשון :lol: ...הרעיון לשמור בדירדור על מהירות קבועה, ולצורך זה יש להפעיל כח נגדי לוקטור האנכי של כח המשיכה, לכן, ככל שהשיפוע יותר גדול הכוח הנדרש יותר גדול, כשבנפילה אנכית (מסוק) הכוח הוא מקסימלי, והכוח הנדרש גדול ביחב 1:1 למסה על-פי שכוח המשיכה הוא m1 x m2 חלקי ריבוע המרחק... וככל שהרכב כבד יותר ידרש כח רב יותר. :wink:

נמרוד
25-10-04, 00:16
להוריד עצם מגובה 2 לגובה 1 במהירות קבועה נדרש כח (בלימה)... נמרוד, יש לקרוא את המשפט נכון. להוריד עצם מגובה 2 לגובה 1 לא צריך כח, אפשר לתת לו ליפול... אבל לא זה מה שהייתי רוצה שיקרה לרכב שלי בירידה... אני יכול לשלב בניוטרל ולצבור תאוצה בדירדור חופשי... מה שיהפך לנפילה חופשית מהצוק בסיבוב הראשון :lol: ...הרעיון לשמור בדירדור על מהירות קבועה, ולצורך זה יש להפעיל כח נגדי לוקטור האנכי של כח המשיכה, לכן, ככל שהשיפוע יותר גדול הכוח הנדרש יותר גדול, כשבנפילה אנכית (מסוק) הכוח הוא מקסימלי, והכוח הנדרש גדול ביחב 1:1 למסה על-פי שכוח המשיכה הוא m1 x m2 חלקי ריבוע המרחק... וככל שהרכב כבד יותר ידרש כח רב יותר. :wink:

חבוב, תלמד לכתוב נכון. אני משתדל לדייק, ואני מניח שאחרים גם.

נכון, בשביל להוריד משהו במהירות קבועה צריך כוח נגדי לכוח הכובד. אבל האם נדרש לספק אנרגיה? לא. אתה צריך לבזבז את האנרגיה שמקורה בכוח הכובד כדי לשמור על מהירות קבועה. בלי מנוע, אתה תבזבז את האנרגיה הזאת על ידי לחיצה על הבלמים - חיכוך. בלימת מנוע היא תחליף ללחיצה על הבלמים - המנוע משמש ככלי לבזבוז אנרגיה, בדיוק כמו הבלמים, הוא לא מספק אנרגיה.

יש כיוון גם להספק, ויש הספק שלילי! כשמה שאתה דורש מהמנוע שלך זה הספק שלילי, לא משנה מה ההספק החיובי המקסימלי שהוא יכול לספק בתנאים אחרים לגמרי - מה שמשנה זה התכונות שלו בתור משאבה - נפח ויחס דחיסה בעיקר. אגב, אתה רוצה להקטין עוד יותר את בלימת המנוע? שים יד על כניסת האויר למנוע. אני יכול, אצלי בג'יפ כונס האויר נמצא מתחת לדשבורד, בעזרת היד שלי אני מקטין את חתך כניסת האויר עד כדי חניקת המנוע. האפקט מורגש ביותר. או לחלופין, תחסום חלקית את צינור הפליטה - ככה משאיות כבדות בולמות בירידות.

אלון_ק
25-10-04, 00:19
איזי, אני נמנע מראשון LOW בירידות קשות כי הרכב שלי מחליק. הגלגלים פשוט מסתובבים לאט מדי. להוציא מדרגות סלע, עוד לא נדרשתי לגעת בברקס וגם במדרגות הנגיעה היא מינימלית. בוא תעשה סיבוב, תבין. יותר טוב, תבקש יפה ממישהו עם 4.16 ו215 סיבוב (יש כאלו). אתה תראה שהראשון לא דורש שום נגיעה בברקס.
דמיין לך את פרוייד ברביעי ב70, וכשאתה לוחץ על הגז האוטו מאיץ. זה מה שאתה תקבל (או קרוב לזה) עם יחסי העברה. בשטח? זחילה אל הסלע, נגיעה קלילה בגז, האוטו למעלה. בלי מהירות, בלי לחץ. תשכח מקלאץ' שרוף, תשכח מרכב שנכבה בעליה. תשכח מדילוגים מהירים מדי מעל מהמורות בנסיון לשמור על סל"ד מינימלי שהמנוע לא ייכבה. עולם אחר לגמרי.

בלי שום ספק אני מכריז על יחסי ההעברה שלי כשיפור הכי טוב (יחד עם הנעילות) עד אתמול. (היום פשוט קניתי צמיגים, היית צריך לראות את החבר'ה שם משתאים למראה דביל שמגחך כי הצמיג גדול מדי בשביל להכניס אותו לפוקוס של אמא... אבל זה לשרשור אחר).

rinzai
25-10-04, 00:20
אני לא נסעתי עם הרכב אף פעם יותר מ-90 קמ"ש... ולא מעוניין גם ליסוע מעבר לזה. אבל היו עליות שהרכב לא עבר את ה- 40-50 קמ"ש ...והייתה עלייה אחת שהייתי צריך לעלות במעברים בין הילוך ראשון לשני... איזה מצפה אחד ליד קיבוץ מרום גולן - הר בנטל (גובה 1171 מטר).

עידן:
בסוף לא היה חסר שמן... שמעתי לעצתך ובמקום לשלם 103 ש"ח על גלון שמן בתחנת דלק, נסעתי ישר אחרי השיחה להום-סנטר במעלות, ועבור 95 ש"ח קיבלתי את כל אלה: 2 גלונים של שמן (29 ש"ח כל אחד) + נוזל כחול לשמשות (13 ש"ח) + ארגז כלים קטן של סטנלי (25 ש"ח) ...שיהיה איפה לשים את המפתח + מפתח 17 (כמו שאמרת לי) תמורת תרומה של 1 ש"ח לחקר הסרטן ...לא היה להם למכירה אז נתנו לי מעודפים תמורת תרומה ...+ 2 סטים מתנה: מגבונים עם סיליקון לחידוש הדשבורד. ...למרות הכל למחרת בבוקר החלפתי שמן בשטח ...שיהיה.

rinzai
25-10-04, 00:24
נמרוד - :roll: - הרעיון של אגזוז ברקס נשמע מדליק... איך אפשר ליישם את זה? צריך להכניס חוליה בסעפת הפליטה?

נמרוד
25-10-04, 00:31
נמרוד - :roll: - הרעיון של אגזוז ברקס נשמע מדליק... איך אפשר ליישם את זה? צריך להכניס חוליה בסעפת הפליטה?

צריך להכניס שסתום נשלט במערכת הפליטה. חפש בגוגל: exhaust brake, Jacob's brake

rinzai
25-10-04, 00:44
דמיין לך את פרוייד ברביעי ב70, וכשאתה לוחץ על הגז האוטו מאיץ.

שמתי לב לתופעה כזו שירדתי ירידות פחות תלולות (נכיוון יקנעם) מאחרי בת שלמה לצומת זכרון יעקוב...

בשטח? זחילה

מבחינה זו אין לי טענות... לעת-עתה... בראשון, וב- 4LO הרכב מספיק איטי כדי כמעט ולא לגעת בגז... הוא לא משתנק ולא מראה סימני ניקור או הרדמות... אין לי ספק שאחליף יחס העברה, אבל בשביל זה אני צריך למצוא סיבה נוספת לטוס לארה"ב... מה שיקרה בחצי הראשון של 2005 בטוח!

אגזוז ברקס זה רעיון נהדר... אם אפשר היה ליישם אותו בצורה אסטתית: נגיד איזושהי מיצערת בתוך הרכב שהיא בד"כ פתוחה לגמרי - זרימה חופשית ושאפשר לסגור אותה עד חצי נגיד באמצעות מנוף קטן מתחת לדשבוארד...

אבל זה רק חצי ממה שאמרתי שאני צריך (עכשיו, מנסיון). החצי השני שה סחיבה טובה יותר בעליות (בלי לקחת תנופה :lol: )

zagi
25-10-04, 01:03
איזי , הרכב לא בולם טוב בירידות ללא ברקס בעיקר בגלל שהמנוע גמור ....
תעשה ניסוי קטן ...תעצור באמצע עליה של 35 מעלות לערך ...כבה את הסמו שים בראשון ושחרר את הברקס ...
אם הרכב מדרדר אחורה סימן שהגיע הזמן ...
ככל שהקומרסיה ברכב גבוהה יותר כך יש לך יותר בלימה מהמנוע...
נראה לי שכבר הבנת את זה , אך רק בשביל הבדיקה ...

גיא
25-10-04, 01:13
אני לא מכיר אותך ואת הרכב המדובר.. אבל לעלות עליות בראשון ? .....

תבדוק אולי שהמנוע מכוון והקרב' מכוון ?

eran4x4
25-10-04, 03:11
עידן:
בסוף לא היה חסר שמן... שמעתי לעצתך ובמקום לשלם 103 ש"ח על גלון שמן בתחנת דלק, נסעתי ישר אחרי השיחה להום-סנטר במעלות, ועבור 95 ש"ח קיבלתי את כל אלה: 2 גלונים של שמן (29 ש"ח כל אחד) + נוזל כחול לשמשות (13 ש"ח) + ארגז כלים קטן של סטנלי (25 ש"ח) ...שיהיה איפה לשים את המפתח + מפתח 17 (כמו שאמרת לי) תמורת תרומה של 1 ש"ח לחקר הסרטן ...לא היה להם למכירה אז נתנו לי מעודפים תמורת תרומה ...+ 2 סטים מתנה: מגבונים עם סיליקון לחידוש הדשבורד. ...למרות הכל למחרת בבוקר החלפתי שמן בשטח ...שיהיה.

1. השמן ב 29 ש"ח לגלון הוא ממש לא מומלץ - גם לא למנוע שלך. עדיף לקנות באוטודיפו את הדלקול בעוד כ 20 ש"ח לגלון (גלון ירוק בניגוד לאפור שמן הסתם קניתה).

2. אני מאוד מקווה שהשמן הישן שלך לא נשאר בשטח.... הזיהום קרקע שהשמן הזה יוצר הוא רע! קצת אבסורדי לזהם את הקרקע ואת מי התהום בגורמים מסרטנים אחרי תרומה לארגון שמתימר להילחם בסרטן.

rinzai
25-10-04, 07:45
נתחיל בזה: שהשמן לא נשאר בשטח... הוא פונה באותו גלון פלסטי שממנו מילאתי שמן חדש... הייתי שמח לדעת על מגרעותיו של השמן של הום-סנטר... אבל, אם אפשר באשכול "סוגי שמנים לסמוראי שלכם" הקישור: http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=5597

...מנסה להחזיר את הפוקוס לנושא האשכול: "מנוע 1300 משופר - חוקי"

:lol:

...נקסוס פשוט שאל "למה צריך את זה?"

-->