PDA

צפייה בגרסה מלאה : חוות דעת מבעלי good-year MTR !?

OMER1
15-10-04, 14:11
שלום לכולם! כידוע רכשתי דיסקו 97 +EDC , התקנתי את סט האולדמן (הגבהה 2 אינץ , סט מדיום) בהצלחה , הרכב מגהץ כאילו אין מחר , נוחות נסיעה מדהימה!
עכשיו אני מתלבט רבות בנוגע לצמיגים , כמובן שAT בכלל לא בא בחשבון!
אשמח לשמוע חוות דעת מבעלי ניסיון בנוגע לגודייר MTR !!! הדבר שמפחיד אותי זה ששמעתי ממספר גיפאים שנועלים אותם זה שאחרי משהו כמו 40 אלף ק"מ הצמיגים מתחילים לרעוד +שחיקה לא שווה וקשה מאוד מאוד לאזן את הצמיגים! האם יש לזה בסיס?
מלבד זאת איך הצמיג אחרי שמורידים לו ל20 PSI בשטח? איך בבוץ? איך אוחז בסלע? ואיך בכביש (עם לחץ של 30 PSI ) .
אשמח לשמוע עוד חוות דעת על צמיגים אחרים במידה ויש לכם.
הנושא חשוב לי מאוד במיוחד הרעידות , לפני שקניתי את הדיסקו הבטחתי לזוגתי עולם אחר לאומת הסופה והCJ :lol: .
נ.ב- אני מאוד מאוד מתלבט עדיין לגבי מידת הצמיגים שאני מתכוון להכניס או 235/85/16 או 245/75/16 , אשמח עם תייעצו.
תודה רבה עומר

ארז
15-10-04, 14:14
כמו שכבר כתבתי לך, לי היו על הרכב MTR במידה 235/85/16 ,הם החזיקו מעל ל90 אלף ק"מ!!! בכל התקופה הזו היה לי פנצ'ר אחד.

מאוד נוחים על הכביש, בחורף אחיזה טובה, בבוץ יש טובים מהם(מישהו אמר BF?) אבל בסלעים הם הטובים ביותר, בחול הם גם מצוינים לצמיג שטח מלא.

אני הייתי מבסוט והזמנתי עוד סט...רק הפעם 35/12.5/15

OMER1
15-10-04, 14:17
ארז ידידי , החזיקו כ90 אלף ק"מ :shock: <?? נשמע קצת מטורף אבל שיהיה.
זה לא מה שאני מצפה מהם , מה יש לך לספר בנוגע לרעידות? האם בשלב מסויים בצמיג החל לרעוד מאוד על הכביש והיה קשה מאוד לאזן אותם?
נ.ב- עם 32" על הדיסקו הוא יהיה עגלה רצינית כמו שהרבה אנשים אמרו לי או שאני סתם מפחד מזה? (כמובן שלאומת 245/75/16 )
שוב תודה עומר

ארז
15-10-04, 14:33
אנחנו חוזרים על דיון שכבר קיים בפורום ל"ר....
בכל מקרה לי לא היו תופעות של רעידות במידה 235/85/16 גם לא ידוע לי על כאלו תופעות.
אני כן יודע שב265/75/16 היו כאלו תופעות.

במידה ויש לך EDC בדיסקו הסחיבה בהחלט תפגע(שהרי יחס העברה אינו קשור למנוע) ,אבל בהחלט ניתן לחיות עם זה, בשורה האחרונה, אם אני הייתי במקומך ,לי ה235/85/16 נותן יותר מאשר לוקח ולכן הייתי שם אותם.

OMER1
15-10-04, 14:36
ארז ידידי שוב תודה על התשובה , אלה מה שכתבת נשמע לי קצת תמוהה , אנחנו מדברים על אותו סוג הצמיג בידיוק! איך זה שבמידה נמוכה יותר הוא כן ירעוד לאחר X ק"מ ובמידה גבוהה יותר הוא לא ירעד?
אני מאוד אוהב עבירות! לא כל יומיים מטפס את הזיק אך אוהב לטפס ..... יש לציין שהרכב משמש גם כרכב משפחתי ולכן אני מאוד מתלבט!.
שוב תודה רבה וסליחה על ההטרדה , עומר.

ארז
15-10-04, 14:47
למה זה ככה?אין לי את התשובות, זה גם לא בדיוק אותו צמיג שהרי הרווחים והשניים שונים ממידה למידה....

בכל מקרה יש לי הרבה מאוד לקוחות עם דיסקו ו235/85/16 ,הרכב משמש אותם גם כרכב משפחה ואין בעיה עם זה.
כן יש פגיעה בסחיבה, לי אישית זה לא מפריע על רכבים עם EDC, אבל היא בהחלט שם ומורגשת.

ד ו ר ו ן
15-10-04, 16:54
השבוע הורדתי מהרכב 2 MTR אחוריים אחרי 70Kק"מ.
למה רק שני צמיגים?
כל עוד שמרתי על סבב קדימה\ אחורה של הצמיגים השחיקה מידי 20Kק"מ השחיקה היתה שווה בכולם, לאחרונה התעצלתי ואחרי כמה טיולים אתגריים יותר הצמיגים האחורים ע"ג סרן נעול סבלו קצת יותר אך עדיין נשארו עם בשר-מה שכן,חלק מהקוביות נתלשו והסולייה נראית פצועה והטסט קרוב-שוב,כל זה נזק מצטבר אחרי 70Kק"מ.
עקב הנזק הזה החלפתי רק 2 מאחורה, כמובן לMTR חדשים.
מקדימה הצמד ישאר עוד הרבה זמן,יש עדיין הרבה בשר על הצמיג,ביצעתי איזון מחדש והיה צריך לעשות שינויים קטנים מאד באיזון ביחס לאיזון הקודם שנעשה במעמד הרכבתם על הרכב לפני 70K.
הבלאי שווה ע"ג כל הסולייה ואני רק יכול להסכים עם כל מה שארז כתב.
אגב אני נוסע עם צמיגי "31 על ההיילקס, בכביש בלחץ אויר תקין ובשטח מוריד באופן קבוע ל18PSI עם רכב קל,במידה והרכב עמוס האחוריים עולים ל24PSI אך לא יותר והצמיגים אוכלים הכל בשקט מופתי.
פנצ'רים?
1 בשנתיים וחצי,חתך בדופן מברזל חד בשטח(מקווה שאל פתחתי עין לעצמי עכשיו..).
שמעתי טענות שאחרי 40K מופיעים סדקים בצד הפנימי של הצמיג,גם בעל הפנצ'ריה שאצלו אני רוכש צמיגים מכיר את התופעה וראה אותה בעבר בצמיגי MTR ולכן בדקנו את 2 הצמיגים שירדו מהרכב,שניהם היו במצב תקין לחלוטין,לא סדק ולא שום סימן לבלאי כלשהו בצד הפנימי ורק להזכיר הסט הזה מבלה זמן רב בלחץ אויר נמוך בשטח.
מה שכן,אני מקפיד שלא לעשות נסיעה בכביש בלחץ אויר נמוך מעל 10ק"מ לתחנת דלק הקרובה.
כיום יש קומפרסור נורמלי ברכב וגם זה נגמר,לפני עלייה לכביש מעלים בחזרה ללחץ רגיל ואולי זו הסיבה לסידוק אצל כמה אנשים-נסיעה בלחץ נמוך במהירויות כביש שמפרקות את הצמיג.

כמו שאתה מבין,אני מאד מרוצה מהMTR וגם החדשים שעלו על הרכב הם MTR.
חשבתי שה70Kק"מ שהצמד הנ"ל עבר היה מכובד אבל ארז שובר לי את השוק..נראה כהמ יחזיק הצמד הקדמי שעדיין על הרכב.

OMER1
15-10-04, 18:08
דורון ידידי , תודה רבה על התשובה הממצה והעיננית!
לפי מה שמסתמן אני הולך לשים בדיסקו 235/85/16 MTR , אני עדיין הייתי שמח מאוד עם חברי האתר שבעלי צמיגים כאלו ירחיבו על עניין הרעידות , ואם אחרי בערך 40 אלף ק"מ התחילו להם רעידות ברכב והיה קשה לאזן...?
בכל מקרה תודה רבה ואשמח לתגובות נוספות
עומר

skhaikin
15-10-04, 19:55
רק שאלה נוספת - לא טכנית - מישהו יכול להמליץ על מקום שבו כדאי לקנות את הצמיגים הנ"ל, מבחינת מחיר הוגן ?
אני מדבר על אזור הצפון. התעניינתי בצמיגי פרויד בחיפה, ביקש 3300 ש"ח כולל מע"מ על רביעיית 31" - נראה לי מוגזם. או שלא ?

תודה,
-סרגיי.

קיד
15-10-04, 21:20
סרגיי,
אצל "גפני צמיגי החוף" בראשל"צ. לבחור יש אתר אינטנט פעיל ויפה. שלח לו שאילתה, והוא יענה לך.
גפני הוא מיקצוען אמיתי!
בברכה.
קיד.

OMER1
16-10-04, 21:39
אולי בכל זאת? חוות דעת יתקבלו בברכה.
עומר

קיד
16-10-04, 22:03
אולי בכל זאת? חוות דעת יתקבלו בברכה.
עומר
עומר, רעידות ובליית צמיגים לא סימטרית, קשורות לרוב לרכבים, בעלי ניפרדים, שהוגבהו מעבר למידה. הגבהה זו מגבירה את שפיעת האופן, וגורמת לעומס על הדופן. כאשר צמיג בעל קוביות גדולות ומרווחות, מותקן במצב זה, תתקבל אכילה של "קובייה כן, קובייה לא". חמור המצב יהיה בצמיג רחב. מן הסתם צמיג רחב, דורש לחץ אויר נמוך יותר (מבוא לפאומטיקה), ודופן של צמיג הנלחצת את הכביש בשפיעה חזקה ובלחץ ניפוח נמוך, תייצר רעידות אחרי 40K ק"מ, משום שהסולייה תהיה אכולה לא סימטרי.
קיד.

נמרוד
17-10-04, 13:09
יש לי MTR על הג'יפ שלוש וחצי שנים. בפסח האחרון היתה הפעם הראשונה (3 שנים אחרי שהורכבו!) שהיתה לי תקלה כלשהי - קריעת דופן בקדמי ימני כתוצאה משפשוף בסלע רע במיוחד. לפני זה, לא היתה אף פעם אפילו דליפת אויר. בטויוטה שלי הרכבתי גם גודייר MTR, בלי התלבטות בכלל. אני אוהב את הצמיגים האלו, הם מעולים בשטח וטובים יותר בכביש מצמיגי MT אחרים (שקטים, אחיזה טובה גם בכביש רטוב), ובעיקר עמידים.

נושא הרעידות - תקשיב למה שקיד כתב. זה לא קשור לסוג הצמיג בדרך כלל.

ו40K זה קילומטראז' טוב מאד לצמיג שטח מלא שבאמת עושה שטח קשה. 70-90K כמו שארז ודורון מדווחים זה בכלל יוצא מן הכלל.

zsahi
24-10-04, 22:12
אני באופן אישי נסעתי כ40K על צמיג MTR 265/75/16 הצמיג היה כבד לא נוח (בלתי אפשרי לאיזון) ופחות עביר משציפיתי על סמך ההתנסות שהיתה לי עם ה235/85/16 וה31" . לדעתי האישית הנסיון הרע שיש לאנשים עם MTR נובע מהמידה הספציפית הזאת.

האיש הזקן
11-11-04, 00:02
אני מניח שמדובר בנושא ישן אבל עם עוד לא החלטת הנה עוד זווית;
עד לאחרונה נסעתי עם 4 ראנר ו 4 צמיגי 31 MTR. בסך הכל בסדר, אחרי 20K הצמיגים התחילו להרעיש. מאד. אחרי עוד 20K אחד מהם נקרע בצד ונאלצתי להחליף זוג בגלל שיש לי מאחור דטרויט ולא מצאתי צמיג MTR משומש בדיוק במידה של המשומש שלי - הכוונה היא למידת השימוש - כדי ששניהם יהיו באותו קוטר ובאותה רמת שחיקה בדיוק אחרת הרכב סוחב ודופק. בגלל הנעילה. .
לכן בעצתו של גפני - צמיגי החוף בראשון, רכשתי שני צמיגי Kumho MT דגם חדש שרק יצא לשוק - Venture Road הנה האתר שלו - http://www.kumhousa.com/Products/PtnDetails.asp?mainCatID=2&PtnID=834&ref Action=PtnDetail
הרכבתי על ה4ראנר מאחור ומלפנים שמרתי על ה MTR הישנים שהיו עם 40K ק"מ ובמצב סביר מאד. חיצונית ופנימית. בדקנו חריצים פנימיים, ולא היו.
ההתרשמות שלי מ5000 הק"מ מאז שזה צמיג טוב יותר - שקט יותר, אוחז יותר, מאשר ה MTR אבל עוד לא ניסיתי אותו בבוץ. בחול של חלוצה עם 18psi הוא התנהג להפתעתי יפה מאד.
עכשוו על ההיילקס 2.4 שמתי 4 כאלה וזה מפתיע כמה הם שקטים וכמה הם אוחזים יותר טוב בכביש ובשטח - יחסית לברידג'סטון dueler MT יבשים שהיו שם קודם.
אז אני עוד לא יודע לומר לך כמה הם יחזיקו בק"מ, אבל אני כן יכול לומר לך שהם - כחדשים - טובים יותר מהרבה מאד צמיגים שהיו לי כולל ה MTR שאינם מציאה כל כך גדולה, ובטח יותר טוב מהברידג'סטון Dueler MT גם כשהיו חדשים. אלה האחרונים היו צמיגי בוץ נהדרים - עבדו יפה ברמת הגולן בבוץ של הטנקים על סופת הפיקוח לשעבר, אבל בשלג של ירושלים וקיץ שאחרי הם התחילו להקרע בצדדים אחד אחרי השני פעמים רבות מדי עד שלא ניתן היה לתקנם עוד.
כן ברור מיד שהקומהו שקטים ורכים יותר. ברור גם שהרכב סוחב טוב יותר - כי קיצרנו לו את יחסי ההעברה בגלל שה 31" של קומהו זה 30.5" בלבד לעומת 30.9 ו 31" בפועל של היצרנים האחרים, כלומר חצי אינץ' פחות בהיקף. בהיילקס זה מהותי. זה כמובן לא מבטיח עוד כלום, גומי רך זה בדרך כלל מתכון לצרות כמו שהיו לנו עם היוקוהמה גאולנדר MT, תערובת גומי נהדרת עד שמתחיל להתפרק אחרי מעט מדי ק"מ יחסית. לכן, אני חושב שה MTR בלי לסדר לעצמי את הדיסוננס, הוא לא הצמיג הכי טוב שיש, בטח לא במחירים שמוכרים אותם עכשיו. ההפרש בין 235X85X16 MTR לקומהו שלקחתי במידה 31X10.5X15 יכול להגיע במקרים מסויימים ל 250 ש"ח הצמיג ויותר! זה 1000 ש"ח יותר לסט של MTR לעומת הקומהו. וזה לא מוצדק לדעתי. אני מנסה את ה-קומהו בשמחה כי המחיר שלהם טוב. יחד עם זאת יש לזכור שיש רק צמיג אחד שהוכיח את עצמו לאורך כל השנים בלי להפתיע - תמיד טוב ותמיד יקר: BF Goodrich בשתי גירסאותיו MT החביבה עלי מאד, ו AT החביבה על מי שנוסע בשטח קצת פחות וחשובה לו גם התנהגות בכביש של הרכב. יש בכל המידות ובכל הגדלים. מחירו דומה מאד לזה של ה MTR והוא לדעתי האופציה הטובה יותר מבין שני היקרים.
my 02 cents

דרור ברלי
11-11-04, 14:11
רוני, אני לא מכיר יצרן שצמיג 31' שלו הוא בקוטר 31 עגול. כולם, ללא יוצא מן הכלל, מעט קטנים יותר. גם אני מאלה שלא מתלהבים מה-MTR, לא בגלל שהוא לא טוב, אלא בגלל שהמחיר שלו מוגזם. גם אני סבור שאין מתחרים ל-BF אבל הוא כל כך יקר, שהוא פשוט לא בא בחשבון מבחינתי.
אבל היי, כמעט כל הצמיגים נהדרים כשהם חדשים... אם נשווה צמיגים חדשים וטריים בלבד - סביר להניח שהיוקוהמה גיאולנדר MT ינצח את כולם ויוכרז כצמיג האולטימטיבי... אבל אנחנו כבר ותיקים בעסק הזה, מספיק זיתים כבר אכלנו בחיים שלנו, אז אי אפשר להאכיל אותנו היום קקה של עזים... מישהו מוכן היום לקחת צ'אנס עם הגיאולנדר?
המבחן האמיתי של כל צמיג הוא רק בשימוש אינטנסיבי וממושך, ואם תקרא את הדעות שאנשים מפרסמים על MTR, מסתבר שהן לכאן ולכאן. מה שלדעתי מותיר משקל רב מאוד לצורת הנהיגה ולאפיוני כלי הרכב השונים. ארז עשה 90K ק"מ על MTR (כנראה עד לסיבים...) בדיפנדר שכידוע לכולם הוא מסוג TD3 (דגם חדש ומהפכני, חסכוני במיוחד בסולר, שעובד באופן קבוע על 3 בוכנות מתוך 4 :D :lol: ...) אתה עשית רק 40K על פוראנר בנזין - אוטו עם ביצועים "קצת" יותר טובים. בוא נאמר שללא הקרע בדופן אפשר היה למשוך אותם עוד קצת, ועדיין זה הבדל עצום.

תראה מה קורה עם הפירלי סקורפיון MUD שאני נועל. קניתי אותם כי הם היו במבצע, אני מודה. תמורה מעולה לכסף. הם התגלו כצמיגים שאוחזים נהדר, קשוחים ועמידים מאוד.
עם לחץ אויר נמוך (16 PSI) בנקרות, הם קיבלו במהירות של 80-90 קמ"ש בומבות שכופפו לחלוטין ג'נט אחד, ללא שריטה אפילו בדופן הצמיג... אבל מה?
כבר היום רואים בלאי מוחשי בסוליה. הדופן נראית מצויין, עומק החריצים באמת יפה מאוד, אבל קצות הקוביות נשחקו, פה ושם גם נשברו ועפו כמה קצוות של קוביות.
להזכיר לכולם - הסופה זה עתה השלימה קצת יותר מ- 10K ק"מ על הצמיגים האלה, והיא מצויידת בנעילות אוטומטיות מאחור ומלפנים ונוסעת יום יום על כביש, ובסופ"שים בשטח. כמו שהצמיגים נראים היום, קשה לי להאמין שהם יעשו יותר מ-40K. נחיה ונראה.

asafk
11-11-04, 14:24
צמיגים בחתך בינוני (כמו ה31" ) ואגרסיביים לא יכולים לחיות הרבה מדי. בדרך כלל מחליפים צמיגים כאלה לא כי הם שחוקים או מתפוררים, אלא כי הם כבר "עייפים" ומתחילים להתפנצ'ר בקלות.
הגודייר מצויינים, לדעתי. חזקים מאוד, עם אחיזה טובה, וגם מחזיקים מעמד את הכמה עשרות אלפי קילומטרים שצריך. גם לא יקרים מדי- יקרים כן, אבל באופן סביר.
אבל ממה שאני מכיר יש הבדל משמעותי במידות השונות שלהם. המידות האינצ'יות, לג'נט 15 ה"חלשות" יחסית (דירוג עומס C) הם יותר אגרסיביים מהמידות המטריות החזקות יותר (דירוג עומס D וE ), לג'נט 16.
במידות הצרות (235), שהצמיג פחות אגרסיבי וחזק יותר, הוא גם מחזיק מעמד הרבה יותר- למרות החתך הגבוה (כי הוא "עובד" קצת פחות על הגמישות של הצדדים). אני אישית לא אוהב את הצמיג הזה ברוחב 235, כי לדעתי הוא לא מספיק אגרסיבי. גם הנסיון במידה 265 (שהיא יקרה בופן מגוחך) הוא לא טוב- הצמיגים לא מרגישים טוב- על כמה כלי רכב שנסעתי איתם. לא יודע לומר למה- זה פשוט לא "מנגן" טוב.

פירלי סקורפיון MUD- לדעתי- צמיגים מהטובים שיש, למרות שהדפנות לא מחוזקות (זה אומר שצריך להיזהר). מצד שני- הם הרבה יותר זולים מאלה שהדפנות כן מחוזקות, אז זה עניין של נקודת איזון. אם היו כאלה במלאי במידה שאני צריך- זה מה שהייתי קונה (אבל אין. לארץ מביאים רק 31" ).

אני, אישית, החלטתי הפעם לקנות את הטוב ביותר... ואני מרוצה עד הגג... למרות ששילמתי 950 שקל. על כל צמיג. (BF MT, תמיד הכי טוב). רק 100 שקל יותר מאשר על גודייר (שכמו שאמרתי- לא אוהב אותם במידה שאני צריך).

(אגב- חשבון קצר הראה לי ששחיקה של מילימטר בצמיג = 50 שקל... :roll: :roll: )

אסף.

אלון_ק
11-11-04, 15:23
מישהו מוכן היום לקחת צ'אנס עם הגיאולנדר?

כן, אני. אבל אני נוסע על רכב ששוקל טון אחד, נעול X2 ולכן מפרפר פחות ומעל הכל אני נוסע על צמיג די גדול יחסית למידה המקורית, כך שחלוקת המשקל היחסית על נקודה נתונה ברגע נתון אמורה להיות קטנה יותר - וזה משקל נמוך מלכתחילה.

אצלי הבוץ גם משחק תפקיד מיוחד, יש לי אהבה מיוחדת לחומר הסמיך - וכאן אין ויכוח על עליונות היוקומה. כשכל מה שאני רוצה זה בוץ וסלעים, צמיג רך נראה לי כבחירה הגיונית.

כמובן שזה גם כי אין לי כסף לBF... אבל מבין המתמודדים בטווח המחירים היוקוהומה זכה. אם היו לי עוד 500 ש"ח להוציא על זה, כנראה שדווקא הקומו היו זוכים. אבל לא היו לי.

בנוסף נפוצה שמועה שהדגם החדש אמור להיות עמיד יותר, אבל זו שמועה עד שהוכח אחרת. תנו לי שנתיים, נראה איפה אני עומד.

סוזי המשתוללת
12-11-04, 23:58
רוני
אתה יכול להרגע
אני נעול בקומהו כבר כמעט שנתיים road venture ומאד מבסוט מהם
הם כבר מתקרבים ל40 אלף ואני ממש לא מהמרחמים עליהם ועל האוטו
בכל יום ב8 חדשים האחרונים אני עושה איתם סטייג' ראלי של 6 ק"מ בדרכי עפר במהירויות גבוהות :twisted: והצמיגים נראים מצוין ואפילו עברו ביקורת של נציגי החוק בשבוע שעבר 8) :lol:
לצמיגים שלום (אפילו רב) לקפיצים ולבולמים פחות :cry:
הם מספקים את כל צרכי מבחינת אמינות/עמידות ,אחיזה במגוון סוגי קרקע ,נוחות, עוצמת רעש, והכי חשוב value for money ואת זה אי אפשר להגיד על הגודייר או הbf

ערן המסוקס
13-11-04, 06:56
דורון כתב:

פנצ'רים?

בטיול עם עידו והסרן שנשבר לשתיים, היה לך קרע בלתי מוסבר בין הקוביות, אשר ממנו דלף אויר, והחלפת גלגל..

מצטער דורון, הייתי חייב להעמיד אותך על דיוקך. כן כן, אני יודע שכל המוצרים שקנית עד היום מעולים ושווים כל אגורה :lol:

אגב, אני לא הייתי מייחס חשיבות מיוחדת למספר הרצועות בדופן הצמיג. ממה שראיתי עד היום לא קיים כל קשר בין זה לבין עמידות הדופן.

לי בכלל יש אליאנס (עמידות מוחלטת ולפחות פה אני מאמין שאין ויכוח, אבל חוץ מזה צמיג לא משהו), ואני מתבונן בשרשור כדי למצוא את סט הצמיגים הבא שישרת אותי. הדרישה השנייה והחשובה בשבילי היא עמידות (הצמיגים אצלי עובדים קשה ובצורה אינטנסיבית).

לסקרנים:
[התכונה הראשונה היא מחיר]

ד ו ר ו ן
13-11-04, 22:54
דורון כתב:

פנצ'רים?

בטיול עם עידו והסרן שנשבר לשתיים, היה לך קרע בלתי מוסבר בין הקוביות, אשר ממנו דלף אויר, והחלפת גלגל..

אדיוט..
זה המקרה המדובר של החתך בדופן.
סניליות בגיל כ"כ צעיר היא מתכונת הרסנית לעתיד לבוא..
ולא יעזור לך כלום,האליאנס הרקובים שלך לא שווים הרבה ברגע שמשהו קצת רטוב או קצת חלק.
כשאתה מפרפר אותם במהירות אדירה כדי לעלות זה לא נקרא אחיזה.

-->