PDA

צפייה בגרסה מלאה : תעלומת השמן הנאכל - או: האם עבדו עליי בעת רכישת הסמוראי?

רון נחמן
28-10-10, 20:21
שלום לכולם...

לפני כחודשיים, אחרי חיפושים קדחתניים אך קצרים קניתי סמוראי שנת 90' (סגור, למקרה שתהיתם).
קניתי אותו מבחור שגר בדימונה, תמורת 16500 ש"ח. ערכתי בדיקה בעצמי ובעזרת חבר הפורום sapog, עפ"י ההנחיות בכתבה "איך לבדוק סמוראי" מהאתר.
היו כל מיני דברים "קטנים" - בלמים שצריכים חידוש, סרן שצריך שיפוץ ועוד כמה מטעמים.
יום-יומיים אחרי הרכישה הרכב אושפז לטיפול מקיף אצל הד"ר המסור מורי. ביום שבו הד"ר עשה טיפול הוא התקשר לאמר לי שלפי דעתו שמו ברכב תושף "שמן דבש", שמשמעו - הסמכת השמן על מנת לטשטש סימנים של אכילה או נזילות.

ואכן, ברבות הימים הרכב התגלה כזולל שמן. כמה זולל? משהו כמו ליטר על כל מיכל דלק...
פלוס מינוס.

כמובן שגזר הדין הוא אחד מהשניים - מנוע חדש או שיפוץ. ולא זה הדיון כאן.

התקשרתי לבעל הרכב הקודם. חשוב לציין שביום הרכישה ביליתי לא מעט זמן אצלו, ישבנו בבית שלו ודיברנו והוא היה נחמד ואמין מאוד. אפילו לגבי העברת הכסף הוא היה רגוע ונתן בי אמון שאכן הכסף הועבר בהעברה בנקאית, כשההוכחה היחידה לכך היא פקס המודיע שהכסף הועבר.

התגובה שלו לטלפון שלי הייתה בעיקר היעלבות - אני באמת ובתמים חושב שאם הוא היה אשם במשהו הוא היה לפחות מתחיל בלתקוף אותי בחזרה, אבל הוא פשוט חזר ואמר שלא הוא ולא המוסכניק שלו שמו תוסף דבש ברכב.

ואחרי כל המגילה הזאת, אני באמת רוצה להשתכנע שהבחור דובר אמת. האם יכול להיות מקרה שהוא בתוך כחודש לאחר החלפה משמן רגיל לחלוטין לשמן רגיל לחלוטין אחר הרכב מתחיל בצורה מסתורית לאכול כמויות מסחריות של שמן? גם עם התוסף היה מעט עשן לבן, אבל לא בכמויות מספיק, ובכן, חשודות...

raanan
28-10-10, 20:39
לבכות על חלב שנשפך ...
החיים הם בית ספר אחד גדול ! אם השכלת מזה, אז הרווחת.
(תסתכל על חצי הכוס המלאה, זה לא איזה מנוע של פאג'רו/פראדו)

בקיצור, זה כבר לא משנה. תתחיל לבדוק אפשרות שיפוץ או החלפת מנוע.

בהצלחה
רענן

רון נחמן
28-10-10, 21:01
לבכות על חלב שנשפך ...
החיים הם בית ספר אחד גדול ! אם השכלת מזה, אז הרווחת.
(תסתכל על חצי הכוס המלאה, זה לא איזה מנוע של פאג'רו/פראדו)

בקיצור, זה כבר לא משנה. תתחיל לבדוק אפשרות שיפוץ או החלפת מנוע.

בהצלחה
רענן

אל חשש, אני כבר אחרי שלב הבדיקה... אני פשוט רוצה ללמוד מזה לקח -

או שהלקח הוא שיכול להיות שדבר כזה יקרה, ואז אסור לוותר על הרצת בדיקות של איבוד לחץ וכו' (שלדעתי לא בדיוק שכיח לבצע אותן לפני קנייה) ואז אם המערכת קרובה לכישלון היא אכן תיכשל.

או שהלקח הוא שהייתי תמים, לקחתי סיכון, הימרתי - והפסדתי.
מה שאומר שהבחור הוא באמת השקרן הכי טוב שראיתי בחיים (או שלא, כי הוא נתפס :))

חנן-ג'יפולוג
28-10-10, 21:02
בעסה, אבל תתקדם הלאה. כמעט כל אחד מאיתנו נפל בקניית רכב בשלב זה או אחר.
כדאי לנסות להיזהר, אבל לא ניתן לכסות 100% בקניית רכב משומש.

raanan
28-10-10, 22:04
רון,
יש גם תופעות שמתרחשות ללא כול התראה (לא חושב שזה המקרה אצלך).

בזמנו "כשהנסיכה" הוצעה למכירה, תיאם איתי קונה פוטנציאלי (לא נדב) להגיע בערב לראותה.
באותו היום בנסיעה חזור לבית (רכבת פרדס חנה לקציר) הגיר שבק חיים (נשאר תקוע על הילוך שני ומחליק במעבר לשלישי).
תאר לך שהיה מחזיק עוד יום יומיים והיה שובק חיים אצל הרוכש, מה היה חושב עליי ...

במידה ותוכיח (בבית משפט) שהמוכר לא היה תמים והטעה אותך ע"י פעולות שונות שביצע במנוע,
העסקה תבוטל (היו כבר תקדימים לכך).
הבעיה זה להשיג את ההוכחה ולקבל גושפנקה מעד מומחה חיצוני.

רענן

GodsFather
29-10-10, 04:50
אני שומע פה פוטנציאל שתילת מנוע ג'ימני :)

חצי הכוס המלאה, חצי הארנק המתרוקן :twisted:

רון נחמן
29-10-10, 07:56
אני שומע פה פוטנציאל שתילת מנוע ג'ימני :)

חצי הכוס המלאה, חצי הארנק המתרוקן :twisted:

אז זהו, שהארנק כבר התרוקן - למרות הניסיון שנצבר על הויטארה רצה מרפי והיו גם הפתעות שלא תכננתי (לדוגמא, שיומיים אחרי רכישת הסמוראי הלך הגיר בויטארה..)
כרגע האופציה היא שיפוץ - חצי אוברול אמול לסדר את העניין.

ברור שפנטזתי על מנוע משופר, אולי אפילו 1600, אבל יותר דחוף לי לנסות לחסוך ליחסי העברה ו-235 מאשר מנוע...
אל תשכח שהנהג אוהב סלעים :)

elitkh
29-10-10, 09:57
חכה-אל תתאבל עדיין
אכילת שמן בכמות כמו שאתה מתאר לא מתאימה למנוע "מעשן".
אם אין נזילה משמעותית אני הייתי חושד במשאבת דלק.
אם היא לא תקינה היא עלולה לשאוב שמן אל תוך הקרבורטור ולגרום לעישון מטורף.
בדוק את המשאבה (או שפשוט תחליף אותה) ותראה אם זה משתפר.
אם אתה יכול להחליף למשאבה חשמלית-הכי טוב.

מאיר אלוני
29-10-10, 10:03
יש תוסף של חברת MOLYKOTE שמוסיפים לשמן המנוע, זהו חומר במרקם של צבע כסף סמיך שמצפה את דפנות הצילינדר השחוקות, מנסיון אישי על מנוע של סובארו ששתה שמן בכמויות עוזר מאוד.

רון נחמן
29-10-10, 21:09
חכה-אל תתאבל עדיין
אכילת שמן בכמות כמו שאתה מתאר לא מתאימה למנוע "מעשן".
אם אין נזילה משמעותית אני הייתי חושד במשאבת דלק.
אם היא לא תקינה היא עלולה לשאוב שמן אל תוך הקרבורטור ולגרום לעישון מטורף.
בדוק את המשאבה (או שפשוט תחליף אותה) ותראה אם זה משתפר.
אם אתה יכול להחליף למשאבה חשמלית-הכי טוב.

מעניין...
איך אני בודק את המשאבה? יש דרך לדעת אם היא שואבת כמות מספקת (מן הסתם היא עובדת בהספק כלשהו כי הרכב עובד...)

נדב42
30-10-10, 01:51
יש תוסף של חברת MOLYKOTE שמוסיפים לשמן המנוע, זהו חומר במרקם של צבע כסף סמיך שמצפה את דפנות הצילינדר השחוקות, מנסיון אישי על מנוע של סובארו ששתה שמן בכמויות עוזר מאוד.

זה נקרא Molykote A. בכמויות האלו זה נראה לי כמו כוסות רוח למת, אבל לך תדע, לא יזיק לנסות.

אגב, לפני המון שנים ריססתי (את גרסת הספריי של אותו החומר) ישירות על הצילינדרים בג'אווה. זה אמנם לא השפיע על צריכת השמן (:rolleyes:), אבל המנוע עבד נהדר עד שריסקתי את האופנוע ...

eli8ball
30-10-10, 01:59
רון - נדב סיכם לך את זה די ברור...

חבל לבזבז עוד זמן וכסף על כל מיני ניסויים בשמנים ותוספים למיניהם, מוליקוט הוא מאוד יעיל ומצויין - הבעיה היא שהוא חומר מונע ולא מתקן, פשוט תוסף של גרפיט-אותו אחד מהגריז - ליצירת שכבת שימון על המנוע להתנעה ההתחלתית ועד חימום השמן ומעבר שלו במערכת ליצירת שימון מלא = שימון סטאטי עד שיגיע השימון האקטיבי.

בדוק את האופציה של שיפוץ מנוע מול מנוע מיבוא, יש פה לא מעט בעלי ניסיון עם זה... לעניות דעתי זה הפתרון היחיד שיתן לך גם ראש שקט וגם חיסכון בכסף לאורך זמן... לדברים שנגררים יש נטייה לגרום נזקים נלווים -וזה חבל

בהצלחה

ניר ל
30-10-10, 08:51
עם כמה ק"מ הרכב ? אילו סימנים קיימים ?
כלומר - האם המנוע מנפח ממדיד השמן / מפתח המילוי / מהנשם ?
האם הפלאגים רטובים ? האם אחרי בלימת מנוע אתה משאיר ענן עשן מאחורה ?

לשאלתך - לא סביר שהרכב אוכל לך ליטר ל 500 ק"מ והבעלים הקודם לא ידע שיש אכילת שמן.
יכול להיות שהוסיפו תוסף כלשהו, אבל גם זה לא היה מבטל אכילת שמן.
זה גם לא כ"כ משנה כבר - אתה יכול לשחק ברכב הזה כמו בלגו ולשפץ אותו לבד בעלות לא גבוהה.
תתחיל מלזהות איפה הבעיה.

איש
30-10-10, 11:15
אני לא הייתי משקיע בכלל מאמץ בלנסות לתקן מנוע כזה ...(גם אצלי בעיה דומה)
אל תישכח שמנוע שעישן ונסע ככה דיי הרבה זמן הספיק לחרבן את כל המערכות של הרכב ,
מתחיל מהשסטומים שמלאים בפיח ונגגמר אפילו בegr שבטוח סתום לגמרי ...
בקיצר זה לא רק הבוכנות מה שנדפק אלה כל המערכת סובלת ממנוע כזה.

לכן לדעתי אין הצדקה כלכלית (מי שאוהב לשחק בלגו אז כן יש הצדקה) או הצדקה מבחינת ביצועים.
מנוע מיבוא כולל כל המערכות והחיישנים עם קילומטר'ג נמוך ואחריות ל3 חודשים =3.5 kk לפני קלאץ.

GodsFather
30-10-10, 11:23
הדיון אם להחליף מנוע או לשפץ לבד עולה אחת לכמה חודשים. והמחירים די דומים והטענות די דומות. השיקול הוא אינדבידואלי בסופו של דבר, בין אם בשל מצב הכיס ובין אם בשל סיבות אחרות.

תחילה צריך לבדוק האם באמת הלך המנוע, עם המוניטין של מורי, לרוב הוא לא טועה, אבל נניח וכן, ואכן המנוע לא אבוד, את זה לא נדע עד שרון או מורי יבדקו את הנושא הזה שוב. או לכל הפחות מורי יכתוב כאן את התגובה שלו בעניין האבחנה שעשה וישפוך אור על המקרה.

אם המנוע מת, רון יאלץ לבחור אם להחליף למנוע מיבוא ואז המחירים פחות או יותר ידועים, או אם לשפץ לבד, וגם פה המחירים די ידועים (לא כולל זמן העבודה שלו שהוא חישוב אישי פר יום עבודה) או לתת למישהו לשפץ בשבילו, על כל המשתמע מכך.

אם אין פתרונות נוספים שלא נאמרו כבר בדיון הזה, אין טעם בהקלדות מיותרות לדעתי.

aybazo 1
30-10-10, 11:31
רון,

הסיפור שלך מזכיר לי פחות או יותר מה שקרה לי לפני שלוש שנים.
קניתי את הרכב מבחורה שהייתה ממש נחמדה ואמינה, לאחר הקנייה וכמה תדלוקים התחלתי לשים לב לכמות מופרזת של שמן "שנעלם" באופן מפתיע ;).
אני עשיתי מנוע אצל מורי ועד היום טפו טפו טפו הג'יפ לא אוכל גרם שמן.
בנוסף קשה לי מאוד להאמין שהבחור שמכר לך לא ידע שהמנוע אוכל שמן , כמות של ליטר לתדלוק זה המון.

ערן

נדב42
30-10-10, 14:19
מתחיל מהשסטומים שמלאים בפיח ונגגמר אפילו בegr שבטוח סתום לגמרי ...

נכון, סמוראי 1990, בטוח נסתם ה- EGR ... :rolleyes:

איש
30-10-10, 17:01
נכון, סמוראי 1990, בטוח נסתם ה- EGR ... :rolleyes:

טוב נו אולי egr הוא לא דוגמה טובה :cool: הוא בטח סתום כבר עשור או שניים ...
אבל הנוקדה היא אותה נקודה , הפיח + השמן שחודר לכל חור במערכת לא עושה לה טוב.

פעם כשעבדתי בחלקאות היה לנו טנדר של מזדה , בעלת הבית אמרה לי שהוא אוכל שמן וצריך לשים לב לזה .
כשפתחתי את המכסה מנוע ומלאתי שמן , שמתי לב שהשמן הגיע דרך הסעפת יניקה לפילטר אוויר ולקרבורטור קיצר זוועה .

רון נחמן
31-10-10, 00:12
מי מכם שמכיר אותי גם מחוץ לאתר יודע שבד"כ גם אם אני לא מבצע את העבודה בעצמי - אני תמיד מתעקש לעשות את כל הדיאגנוסטיקה לבד, ולהגיע מוכן למוסך.

לצערי השנה אני עובד ב3/4 משרה ולומד בערבים, מה שאומר שהרבה זמן למשחקים אין לי... בנוסף זהו רכב יחיד, שמשמש אותי להגיע לשניהם.

אני אגיע מחר בבוקר למורי עם הרכב. אולי אין לו משקפי אמת, אבל כרגע ראיתי ממנו מספיק קבלות בדיאגנוסטיקה וגם בלקיחת אחריות (יש שיקראו לזה מתן שירות הוגן) כדי לסמוך על המילה שלו (וגם ראיתי כאן באתר לא מעט מלים שלו :))

הכוונה שלי היא כזאת: בדיקת לחץ בבוכנות. אבחון התוצאות (עפ"י הספר של היינץ והניסיון של מורי). כרגע עפ"י הסימפטומים אכן נראה שמדובר ברינגים או בוכנות שחוקים, אבל אני רוצה לוודא.

בגלל שהמנוע לא נוזל, אני מקווה שהמצב שלו באופן כללי לא רע. אם מורי ממליץ - אני אעשה חצי אוברהול, משמע חריטה, רינגים, שסתומים ופקום אם אני לא טועה (תקנו אותי). אם לא - אני אשקול מחדש את עניין ההחלפה...

כמו שהסברתי לנדב בטלפון, עד עכשיו לא חסכתי שקל על הרכב - לדוגמא החלפתי את כל צנרת המים למרות שהיא לא הייתה פגומה - רק ישנה מאוד. כרגע השקלים נגמרו והמנוע גם, ולצערי איפשהו צריך לשים את הגבול ולהתפשר. לשמחתי מנוע הוא אמנם יקר מאוד, אבל השבתה שלו לא משפיעים יותר מדיי על מכלולים אחרים (להבדיל, לדוגמא, מנזילה בסרן שבטווח הארוך גורמת לשחיקת מיסבים ובלמים מואצת, ואף לסכנת חיים בעקבות כך..), כך שאני יודע מה יהיה המחיר של השיעור הזה, במקרה בו יהיו צרות גם אחרי השיפוץ.

ותודה רבה על התגובות והעזרה. אני אעדכן.

eli8ball
31-10-10, 00:29
רון ידידי

לגבי מורי - אין ספק שהוא מוקד ידע לא קטן בתחום והוא יכול לעזור מאוד..

לגבי חריטה - לא מומלץ מסיבות של הסרת שכבת מגן שנעשית במהלך יציקת הבלוק עצמו ומונעת שחיקה של הצילינדר, אם את מגיע למצב של חריטה עדיף להחליף כבר את הבלוק- ואם החלפת בלוק אתה מחליף כבר את המנוע... זו דעתי לפחות ואתה לא חייב להסכים... בכל מקרה בהצלחה..

דרך אגב - אהבתי מאוד את החתימה...

רון נחמן
31-10-10, 00:35
רון ידידי

לגבי מורי - אין ספק שהוא מוקד ידע לא קטן בתחום והוא יכול לעזור מאוד..

לגבי חריטה - לא מומלץ מסיבות של הסרת שכבת מגן שנעשית במהלך יציקת הבלוק עצמו ומונעת שחיקה של הצילינדר, אם את מגיע למצב של חריטה עדיף להחליף כבר את הבלוק- ואם החלפת בלוק אתה מחליף כבר את המנוע... זו דעתי לפחות ואתה לא חייב להסכים... בכל מקרה בהצלחה..

דרך אגב - אהבתי מאוד את החתימה...

מידע חשוב מאוד שלא הייתי מודע אליו.

ותודה ;)

שחר-סופה
31-10-10, 00:59
בגלל שהמנוע לא נוזל, אני מקווה שהמצב שלו באופן כללי לא רע. אם מורי ממליץ - אני אעשה חצי אוברהול, משמע חריטה, רינגים, שסתומים ופקום אם אני לא טועה (תקנו אותי). אם לא - אני אשקול מחדש את עניין ההחלפה...

לרוב , עד שלא פותחים לא יודעים ...מושג כללי / הערכה , כן .
חריטה = לאוו דווקא , תלוי במצב הצילינד'/מדרגה/שחיקה.
רינגים,שיפוץ ראש מנוע קומפלט,פאקום ראש ומה מצב הטיימינג והמותחנים?

שחר.

מורי
31-10-10, 07:31
האמת,אני לא מבין על מה ההתרגשות...

הבחור קנה רכב לאחר שבדק אותו בעצמו,לאחר טיפול שכלל החלפת שמן מנוע החלה תופעת אכילת שמן מוגזמת ועשן,מה שהעלה את ההשערה שהוסיפו למנוע חומר כלשהו שגרם לאי הופעת העשן בזמן שרון בדק את הרכב.

רון הוא לא הראשון ובטח לא האחרון שקורה לו דבר כזה.:roll:

המנוע יבדק,ואם ניתן יהיה לבצע "חצי אוברול" (שלא כולל חריטת הצילינדרים ,לכן זה רק חצי...) זה מה שיבוצע.
אם לא ניתן יהיה לשפץ-המנוע יוחלף מן הסתם...יש למישהו פיתרון אחר?

שבוע טוב,מורי.

רון נחמן
31-10-10, 19:01
חברים, נראה לי שלקחתם קצת קשה מדיי את השרשור הזה...

בסך הכל המצב היה ברור מאוד מבחינתי - מורי המליץ על חצי אוברהול, מטעמי התקציב שלי שהוא מודע להם. הספר של היינץ אישר את האבחנה שלו.
כן משקפי אמת או לא, הבנאדם זיהה משהו שהוכח אח"כ כנכון. והתריע. והציע את האפשרות המתאימה ביותר ללקוח, ולאו דווקא המשתלמת ביותר עבורו. שאפו (ברצינות).

מה שאני רציתי זה בסך הכל לדעת האם ישנו תסריט כלשהו, גם אם נדיר אך בגבולות האפשרי, שהמוכר לא עבד עליי במזיד.

זה הכל.

ItayWitzer
01-11-10, 11:48
חברים, נראה לי שלקחתם קצת קשה מדיי את השרשור הזה...

בסך הכל המצב היה ברור מאוד מבחינתי - מורי המליץ על חצי אוברהול, מטעמי התקציב שלי שהוא מודע להם. הספר של היינץ אישר את האבחנה שלו.
כן משקפי אמת או לא, הבנאדם זיהה משהו שהוכח אח"כ כנכון. והתריע. והציע את האפשרות המתאימה ביותר ללקוח, ולאו דווקא המשתלמת ביותר עבורו. שאפו (ברצינות).

מה שאני רציתי זה בסך הכל לדעת האם ישנו תסריט כלשהו, גם אם נדיר אך בגבולות האפשרי, שהמוכר לא עבד עליי במזיד.

זה הכל.

רק תהיה מודע לסיכוי שזה לא יצליח...
אולי הצילינדרים יותר מדי רחבים/אובליים והרינגים שתעשה לא יפתרו את הבעיה?
אולי שווה לך לחכות ולהמשיך למלא שמן? אפשר לעבור לשמן אחר, עם גודל חלקיקים שונה

סתם רעיון

אביעד פ.
01-11-10, 14:09
איך מודדים את גודל החלקיקים בשמן?
זה נתון שמופיע על האריזה?
איך הוא משפיע על התנהגות המנוע?

GodsFather
01-11-10, 16:06
אביעד, מדובר על הצמיגות של השמן שיכולה להשפיע.

אם אני קורא נכון, נעשתה החלפת שמנים במנוע לאחר הרכישה ואולי הוחלף לשמן אחר, דליל יותר (או לא מתוסף כמו קודמו) ולכן נחשפה הצרה הזו, עליה לא ידע (לכאורה) בעל הרכב הקודם.

אביעד פ.
01-11-10, 18:17
הבנתי.

בשביל העשרת הידע הכללי שלי-
האם יתכן ששמן צמיגי יותר לא "ייאכל" במנוע מסוים ש"אוכל" שמן פחות צמיגי?

GodsFather
01-11-10, 18:18
כן.

מורארט
02-11-10, 19:52
כמו שאמרו לי במוסך של הבני דודים בגליל
קודם נפתח ואז נדע מה הבעיה
היתה לי בעיה דומה ברנו עשיתי רינגים לאגרים
בדרך פלאנץ מים טיימינג כמובן אטם ראש
והרכב הפסיק לאכול שמן
חשבתי שאני ארגיש משהו גם בסחיבה אבל לא.
וזה מחזיק כבר 60000 קמ
מה שכן כדאי להחליף גם רדיאטור או לנקות על הדרך
כי ליכלוך עלול לסתום את מעברי המים
מקווה שיסתדר מהר ולא יקר

*

GodsFather
14-11-10, 17:32
הוסרו מספר הודעות שעיקרן אינו טכני או נושא השרשור בכלל.

הפורום אינו במה להתכתשויות והכפשות.

יש מקום להביע דעה, גם שלילית כנגד כל אחד, גם אם הוא ותיק בפורום, כל עוד מגבים את הדעה הזו בפרטים מלאים ועושים זאת בצורה נאותה הולמת ותרבותית, עם זאת צריך לקחת בחשבון תגובת נגד.

מי שמעורב בנושא יודע על מה מדובר והוזהר באופן פרטי.

-->