PDA

צפייה בגרסה מלאה : הפיכת השטחים הפתוחים למזבלה

תום לרמן
07-12-10, 21:18
שלום לכולם
בטח כולם שמים לב שתופעת השלכת פסולת הבנין ,בשטחים פתוחים, הולכת וגדלה.
הדבר נובע ממחסור באכיפה ,אלטרנטיבות זריקת פסולת יקרות ומסורבלות של המדינה.מנטליות וחינוך של התושבים "המדינה של אבאשלי והכל על ה&*%$ שלי,ועונשים לא מספיק מרתיעים שקשה מאוד לממש.
אני מכיר היטב את הבעיה באזורים המאוכלסים:אזור החולות: בין חולון לאשדוד, והפרדסים של אזור השפלה והחוף. ואף זליגה לאזור פרוסדור ירושלים.הבעיה יוצרת גם השלכות אסטטיות וויזואליות וגם השלכות זיהומיות .מעבר לעובדה שבד"כ מקום שפעם אחת זורקים בו הופך לאתר פסולת.
התופעה התרחבה והגיעה לנגב הצפוני בממימדים הולכים וגדלים.
אני אשמח לקבל את עזרתכם בתיקון החקיקה בשתי דרכים:
1 החמרת העונשים ל500000 שח קנס או ברירת מאסר של שנתיים.
2 הפללה של בעל הרכב או אדם אשר לוקח את האשמה ללא משפט ע"פ צילום שכל אדם יכול לצלם הכולל את מס הרכב בשעת מעשה.לדעתי אחרי שבעת המופלאים הראשונים שיאבדו את הבית או יכלאו לשנתיים .אנשיים לא ימהרו להשליך .בנוסף צריך לדאוג לאלטרנטיבות והסברה בנושאים אלו אני לא מתכוון לטפל.אם בפורום ישנם עורכי דין,לובסטים ,וסתם חברה כמוני שהתופעה ממש מציקה להם ומוכנים להפגש בהתנדבות להבין מה ההליך לחלק משימות ולנסות להתניע את התהליך אתם מוזמנים ליצור קשר.
בברכה
תום

oferl
07-12-10, 21:47
לפני כל שינויי החקיקה, הלוביסטים ושאר הירקות... חשבת להיות "נאמן נקיון"?
כך תוכל לזמבר את החולרות באופן פרטני...

תום לרמן
07-12-10, 21:51
צריך ליצור מאזן אימה שאפשר להפעיל בקלות תמונה של זורק = קנס או כלא פשוט וברור תמונה עם כותרת של משפחה שאיבדה בית או שאב לארבעה ילדים נכנס לכלא תעשה את העבודה.

omri_t
08-12-10, 00:47
תום, נאמן נקיון יכול לתת דוחות גם במקרים כאלו.
הרשויות מנסות לטפל.
זה מגיע גם להחרמת מסעיות וכו'

נכון, זה לא מספיק, אבל זה כיוון חיובי.

ולהצעה שלך צריך להוסיף גם שהמדינה תמצא פתרונות ריאליים להשלכת פסולת.
אני יכול להעיד מנסיוני, שפינוי פסולת בניין למזבלה ייעודית עולה לא מעט כסף, לטעמי ללא הצדקה.
בחלק מהרשויות- כאשר אתה בונה, כדי לקבל טופס 4 אתה צריך להציג אישור על פינוי X טונות למזבלה חוקית...

תום לרמן
08-12-10, 08:35
המצב ידוע ואם תקרא פעם נוספת את המודעה המקורית ציינתי שאני לא מעוניין לעסוק בזה.
בנוסף גם דלק\סולר ,ביטוח,אגרה,חלפים ,צמיגים,ומוצרי מזון בסיסיים עולים "סתם"הרבה כסף ואנחנו יודעים מצויין לתכלל הוצאות אלו בטיולים שלנו כהוצאות נלוות הכרחיות .אתה לא גונב סולר אתה נוסע עם ביטוח ואוכל בטיול וכרגע צריך להכניס למודעות שגם זריקת פסולת היא הוצאה נילוות .
הרעיון להגדיל את הספקטרום של האנשים שיכולים להלחם בתופעה אני עם ילדה בת 5 חודשים לבד בגיפ לא יתן קנס ל2 גורילות במשאית גם אם אני חמוש מצד שני לצלם אותם מרחוק זה כבר יותר ריאלי לכולם יש מצלמות ואני חושב שהאינטרס של כלל החברים לשמור על שטחי המדינה במצב טבעי או מעובד ללא זבל .

דרור ברלי
08-12-10, 15:02
לפני כל שינויי החקיקה, הלוביסטים ושאר הירקות... חשבת להיות "נאמן נקיון"?
כך תוכל לזמבר את החולרות באופן פרטני...

השלכת פסולת מעצבנת אותי ממש כמו עבירות תנועה חמורות, ולמרות זה אני חושב ש"נאמני הניקיון" לא טובים יותר מהמשועממים שמתנדבים במתנ"א או מאחד כמו הבנצ'רמאכר ההוא שכותב מכתבים למכוני הרישוי כדי לזמבר את כולנו.

מה זה "נאמן ניקיון"? עוד מלשן קטן ופחדן שלא יעיז לפנות אליך ברחוב אם אתה שוקל 10 ק"ג יותר ממנו, אז במקום זה הוא ממתנדב לכל מיני תפקידי אכיפה ומצלם מספרים של מכוניות שעצבנו אותו. אני מכיר לא מקרה אחד ולא שניים ולא עשרים כאלה.

ואז, שנה וחצי אחרי פתאום מגיע אליך בדואר רשום דו"ח על 500 שקל/ברירת משפט. ואתה הרי לא יכול להוכיח שלפני שנה וחצי לא זרקת בדל סיגריה או קליפת קלמנטינה מהרכב בתאריך X ובמקום X ובשעה X, ואז זו מילה שלך כנגד מילה שלו. גם אם באותו זמן לא היית בארץ או שהיית במילואים, זה ממש כמו עבירת תנועה - עדיין תצטרך להסביר מי נהג באותו יום באוטו שלך, והשופט לא יסכים להעלות בדעתו שאולי חתכת בכביש את נאמן הניקיון והוא החליט להתנקם בך.
כמו בבתי המשפט לתעבורה, השופט יאמין לכל מילה של נאמן ניקיון כי "אין לו אינטרס", ול יש אינטרס ברור, אז אם לא תביא עשרה אליבים מוצקים כמו בטון, מוכחים היטב, אתה תורשע.

במקום להשקיע בחינוך ולהוציא מבתי הספר ילדים שיהיו אזרחים טובים יותר, משקיעים כאן בהלשנות ובמלשינים. ג'ורג' אורוול מתהפך בקברו מול הדברים האלה.

תום לרמן
08-12-10, 16:01
.נו והפתרון המיידי ליצור עלות תועלת כזאת שלא יהיה שווה להסתכן בהשלכת פסולת(ראה דוגמת סינגפור)
אתה בענין דרור?

דרור ברלי
08-12-10, 18:16
לא, אני לא בעניין.

אם יש דבר שמפוצץ אותי אלה הלשנות.

- כי אנחנו לא מתעסקים פה בגנבים או שודדים.
- כי אני לא חושב שבגלל שמישהו שפך פסולת בדיונות שעוד שנה יבנו עליהן שכונה או קניון, צריך להפוך את הילדים שלו לחסרי בית.
- כי על כל אחד כמוך או כמוני שיצלם ויוציא דו"ח רק במקרה אמיתי, יהיו מאה שינצלו את הכוח הזה בשביל לעשות רושם על בחורה או סתם כדי להתחשבן עם כל מי שהאף שלו לא מוצא חן בעיניהם.

וכשאתה אומר "סינגפור" אתה לא מעלה את כל התמונה.
אתה לוקח דוגמא מסינגפור בעניין הנקיון והענישה, אבל לא מדבר על החינוך בסינגפור, ועל דאגת הממשלה שם לאזרחים. בסינגפור אין דבר כזה זוג צעיר שאין לו קורת גג. בסינגפור אין דבר כזה מאות אלפי אזרחים שלא עובדים כברירת מחדל וחיים על חשבון הציבור עם כל הזכויות אבל בלי חובות. בסינגפור לא תמצא מערכת החינוך שמטפחת דורות שלמים של ערסים ופרחות בנוסח "ליטל מעתוק". בסינגפור כמעט ואין פשיעה. וזה לא רק בגלל אווירת הטרור, העונשים הכבדים הקבועים בחוק על כל עבירה ולו הקלה ביותר (כולל עונשי גוף קשים, מלקות וכו') או העינויים המחרידים בבית הסוהר בצ'אנגי. סינגפור היא מדינה לדוגמא בעיקר בגלל שהסינגפורים הם אזרחים לדוגמא שמקבלים חינוך טוב ותנאים שאפשר לקנא בהם. מצד שני לא הכל שם מושלם. בשורה התחתונה זו מדינה לא דמוקרטית שמתנהלת כמו מחנה טירונים ואוי למי שסוטה מהדרך שמוכתבת על ידי השלטון. אתה רוצה לחיות במקום כזה? אני לא, ואני בטוח שגם אתה לא.

תום לרמן
08-12-10, 18:57
דרור אתה נאיבי
או שאתה לא מודע להיקף של התופעה
לא מכיר שום תכנון לבנות באזור נ.רפאים-נ.שקמה-למרגלות תל חסי-נ.אדוריים- נ.אשתמוע-נ.באר שבע-שפד"ן ועוד ועוד ....
כל אזור הגליל המערבי ובקעת עכו מלא,והמרכז מלא בכל מקום
הארץ לא תמתין לשיפור החינוך היא נרמסת ונגמרת בצעדי ענק מיום ליום
יש לך רעיון ריאלי אחר שאפשר להוציא לפועל בפרק זמן קצר,או שאתה מסתכל לצד השני שאתה חולף ליד מזבלה?
נב לא רחוק היום שגם בצד השני יהיה זבל.

דרור ברלי
08-12-10, 19:02
אני אולי נאיבי.
אני גם מודה שאני לא מכיר את היקף התופעה כפי שאתה מציג אותה. אני מכיר את תופעת שפיכת הפסולת כאן בדיונות שמסביב לחולון ובשטח שעד אשדוד.
גונבים מאיתנו מספיק מיסים כדי שיאפשרו לכל דיכפין לשפוך פסולת במזבלה מסודרת, חינם אין כסף.
אתה לא יכול להרביץ במקל בלי לתת איזה שהוא גזר. תן לשפוך פסולת באתר מורשה בחינם, ותעניש את מי שזורק סתם בשטח. אבל ברגע שלשפוך פסולת במזבלה עולה לא מעט, אתה פותח פירצה לשופכי פסולת פיראטיים שלוקחים סיכון.

ובעיית המזבלות הפיראטיות בגליל או בכל מקום אחר בו נמצאים יישובי קבע של בני דודים אינה בעיה סביבתית אלא פוליטית. מי שינסה לעשות שם סדר מיד יקבל את החותמת של "גזען".

תום לרמן
08-12-10, 19:14
אתה מוזמן מתי שנח לך סיור + קפה ועוגה
בברכה

DanK
09-12-10, 13:37
גם במקרה זה,מכיוון שהחינוך עובד רק על חלק מהאוכלוסייה, צריך ליצור למישהו אינטרס לטפל בבעיה. לגורמים הממשלתיים אין ולא יהיה, לצערנו, שום מוטיבציה לכך ולכן יש ליצור אינטרס לגוף חיצוני שיעשה את העבודה.
איך יוצרים אינטרס - כסף.
תחשבו למשל על שיטה, בה מפריטים את נושא שמירת הנקיון - חברה שתזכה במכרז, תהיה אחראית על שמירת הנקיון באזור מסוים. מה מרוויחיה אותה חברה - אחוז נכבד מהקנסות אותם יטילו מפקחיה על המלכלכים. דבר זה מותנה כמובן בשינוי חקיקה (סמכויות, העלאת גובה הקנסות וכו'), אבל יכול לעבוד מצוין וכולם יקבלו את המגיע להם, השטח יהיה נקי, המלכלכים יקנסו והקבלן והמדינה ירוויחו כסף.

idanw
09-12-10, 13:40
בגדול, אתה צודק.
אבל יש בזה פתח לשחיתות.

תחשוב מה יקרה אם חברה חיצונית תתן דוחות מהירות, למשל.

עידן

amimiller
09-12-10, 15:34
אנחנו כל הזמן מקטרים על מה שקורה במדינה אבל למעשה מי שאשם הוא רק אנחנו שכל בחירות מצביעים לאותם למושחתים.איפה שלא תיגע תתקל בבירוקרטיה מעצבנת מוסדות שלא מבצעים את עבודה. הכל נתון בידים שלנו לא מצביעים עד ששיטת הבחירות משתנה.די נמאס מכל המיפלגות שדואגות רק לתחת שלהם,90% מהזמן שלהם הם מתעסקים בהשרדות הפוליטית שלהם.אז אתה מצפה שהשר שממונה על איכות הסביבה יידאג לנקיון השטח.

דרור ברלי
09-12-10, 15:51
בגדול, אתה צודק.
אבל יש בזה פתח לשחיתות.

תחשוב מה יקרה אם חברה חיצונית תתן דוחות מהירות, למשל.

עידן

זה כבר קרה - באנגליה.
התוצאה - המצלמות עובדות ללא מרווח סטיה כלשהו, מיליוני דו"חות, החברה הפרטית ממלאת את כיסיה במזומנים, אנטגוניזם גדולבציבור ואזרחים שמחבלים/משמידים/שורפים את המצלמות.
כמובן שבכל הקטעים בהם הותקנו מצלמות התברר שיש מגמת עלייה במספר התאונות...
קמה זעקה ציבורית עד שהמדינה נאלצה להודות בטעות ולהסיר חלק גדול מהמצלמות.

עכשיו זה קורה גם כאן - מצלמות המהירות החדשות בפרויקט העיוועים החדש של משרד התחבורע והמשטרע "א3" יותקנו, יופעלו ויתוחזקו על ידי מפעיל פרטי חיצוני, חברת מל"ם-תים.
הולך להיות כאן שמח.

תום לרמן
09-12-10, 17:58
[חברים במקרה הזה האויב של הטוב הוא הטוב ביותר
אני לא פוליטיקאי ולא מתכוון להיות כזה יש אין סוף איוולות במדינה .הנושא הזה הוא הרבע גרוש שלי.
אתם צודקים בכל הטיעונים שכבר נלקחו בחשבון אבל....
שינוי חוק קיים באורננטציה ירוקה עם הרבה מאוד נחישות ורצון ושוב נחישות אפשרי בהחלט הפתרונות האחרים נחמדים על גבי הפורום .אני מחפש חברה שרוצים באמת לבצע שינוי גם אם לא האידאלי .אבל ריאלי.
אשתדל לצלם אתרי זריקת פסולת עם נ.צ כדי שתבינו מה קורה בארץ שלנו .

bizon
09-12-10, 18:53
תום גם אותי חירפן הנושא עד היום האמת ופשוט אין עם מי לדבר אלף גופים כולם עם תקציב זעום וים של תירוצים למה לא הם פשוט ביזיון

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=41161&highlight=%E4%F9%EC%EB%FA+%F4%F1%E5%EC%F A

מור

זיו
09-12-10, 18:56
תום,

1. נאמן נקיון יכול לתעד ביצוע עבירה של לכלוך רשות הרבים ולהעביר דוח עבירה למשרד להגנת הסביבה. אם הדוח ראוי יונפק בד"כ קנס לחשוד. כל זאת ניתן לעשות מבלי לבוא בדברים עם העבריין.
2. עפ"י חיקוק חדש מי שמוסר ראיות שיביאו להפללת אדם בהשלכת פסולת ברשות הרבים, עשוי לקבל תגמול מהמדינה.

כך שגם אתה יכול לעשות הרבה עם האכפתיות והמודעות שלך.
הדברים שרשמתי כאן הם די כלליים ומומלץ להכנס לאתר המשרד להגנת הסביבה ולהתעמק.

זיו

oferl
10-12-10, 13:36
לחלופין - תמיד אפשרי (למרות שזה לא ישראלי) לטפל בשורש הבעיה. הרי אוכלוסיית משליכי פסולת הבניין ברבים היא גם אותה אחת שמציתה במזיד יערות, אחראית לרוב תאונות הדרכים באיזור הצפון ובאופן כללי שמה ז%^&ן על כולנו. אולי הגיע הזמן לעשות משהו בכיוון הזה???

זיו
10-12-10, 14:33
לחלופין - תמיד אפשרי (למרות שזה לא ישראלי) לטפל בשורש הבעיה. הרי אוכלוסיית משליכי פסולת הבניין ברבים היא גם אותה אחת שמציתה במזיד יערות, אחראית לרוב תאונות הדרכים באיזור הצפון ובאופן כללי שמה ז%^&ן על כולנו. אולי הגיע הזמן לעשות משהו בכיוון הזה???

אני לא מכיר אותך אבל מזל שאתה לא אוהב לעשות הכללות בתחומים שאתה כנראה לא מתמצא בהם.

זיו

oferl
10-12-10, 15:15
אני לא מכיר אותך אבל מזל שאתה לא אוהב לעשות הכללות בתחומים שאתה כנראה לא מתמצא בהם.

זיו

נכון. אתה לא מכיר אותי ואין לך מושג מה תחומי ההתמצאות שלי.

דרור ברלי
11-12-10, 19:58
2. עפ"י חיקוק חדש מי שמוסר ראיות שיביאו להפללת אדם בהשלכת פסולת ברשות הרבים, עשוי לקבל תגמול מהמדינה.

בבקשה.
על זה אני מדבר. מזה אני חושש.
כמו בכל איוולת, גם כאן מתחילים מכוונה טובה. אבל הסוף, אוי הסוף...
כל שכן שמסוכסך איתך יבלוש אחריך כדי לתקוע לך, ואם על הדרך גם ירוויח מזה כמה שקלים?... אדרבא.

זיו
12-12-10, 20:42
דרור,

ממש לא.
הכוונה היא באמת טובה והכל ממש רק בהתחלה. כך שעוד אי אפשר לומר " אבל הסוף, אוי הסוף...". לא כדאי להיות ציניים בעניין. יש פה תרבות מסויימת (אצל חלק מהאנשים) שבאה לידי ביטוי ב"הפיכת שטחים פתוחים למזבלה" כמו שרשם פותח השירשור. התרבות הזו עוברת לרוחב כל האוכלוסייה בארץ ולכן כל כך התנגדתי להכללות שהעלה כאן אחד האנשים.
הרי לא " כל שכן שמסוכסך איתך יבלוש אחריך כדי לתקוע לך...". זה ממש לא אמור לעבוד כך ואני מאמין שהדברים יראו שונה.

בוא נדמיין מצב שבו אתה מטייל לך בשבת (או סתם ביום חול) באיזה נחל נחמד וירוק בצפון ופתאום בזוית-העין אתה קולט איזו משאית מרימה הייבר ומרוקנת פסולת בניין לשטח טבעי או סתם נהג מרוקן מהטנדר שלו את שאריות השיפוץ האחרון בשקים יפים ומסודרים. בטח ראית קים כאלו עם מרצפות, אבנים, פלסטיקים, קופסאות-צבע בכל מיני פינות בארץ. הנה. חוץ מלקלל ולרתוח מבפנים, יש לך אופצייה לצלם לרשום את הפרטים ולהעביר אותם בצורה מסויימת ל"שלטונות".
למה לא, בעצם?
רק תחשוב כמה כוח ההרתעה ישתפר כלפי אותם אנשים שמלכלכים לך ולי את הארץ.

זיו

דרור ברלי
12-12-10, 22:12
אני ציני כי אני למוד ניסיון מר.

הסיכוי שהמתנדב החרוץ יתפוס על חם משאית ששופכת שקים מלאים בשברי מרצפות זהה לסיכוי לתפוס על חם את אלה שמציתים כאן יערות.

אחרי תקופה ארוכה שהוא לא יצליח לתת איזה דו"ח הוא יתלבש על המישהו הראשון שיראה נוסע בשטח, וירשום לו דו"ח בשביל הסיפתח. אחר כך אם מישהו יחתוך אותו בכביש או יזרוק לו מילה לא במקום - ירשום לו גם. יאשים אותו אפילו על זריקת בדל סיגריה או קליפת תפוז.

ואחר כך גם אתה תקבל פתאום דו"ח בדואר, ולך תוכיח שאין לך אחות.
והעובדה שהמתנדב מקבל תמריץ כספי רק תעודד ותגביר את המוטיבציה שלו להלשין עוד ועוד ולעשות מזה עוד ועוד כסף.

אני חוזר ואומר - מתנדבים כאלה לא יותר טובים בעיני מהמתנדבים למתנ"א או מהבנצ'רמאכר שכותב מכתבים למכוני הרישוי.
להיות טיפש זה רע, להיות טיפש חרוץ זה רע מאוד, ולהיות מנוול, טיפש וחרוץ = זה כבר אסון.

oferl
12-12-10, 22:34
אני ציני כי אני למוד ניסיון מר.

הסיכוי שהמתנדב החרוץ יתפוס על חם משאית ששופכת שקים מלאים בשברי מרצפות זהה לסיכוי לתפוס על חם את אלה שמציתים כאן יערות.

דרור - תתפלא, דווקא נתפסו. ועל חם !!!
מה שאומר שיש תחומים שההתנדבות היא אפקטיבית ולטובת הכלל. להבדיל אלף אלפי הבדלות מהתנדבות במתנ"א לצורך תקיעת דוחות מהירות לנהגים ע"י פנסיונרים משועממים וכיוצא באלה. לאלו אני מאחל כפול ממה שהם מאחלים לי...

דרור ברלי
12-12-10, 23:54
הכוונה תמיד טובה, וכל התנדבות היא בתיאוריה לטובת הכלל. גם במתנ"א.
הבעיה היא שבמציאות, לא כל המתנדבים הגונים לגמרי. למעשה, רוב המתנדבים סובל מעודף מוטיבציה, אתה יודע... ואז כל העסק מתחיל להסריח.

אריה פאהן
13-12-10, 01:28
השרשור הזה מתפרץ לדלת פתוחה, הקנסות על השלכת פסולת הם בשמיים.
בעלי משאיות / קבלני עפר מן השורה לא זורקים פסולת במקום לא מאושר בגלל החשש מהקנסות הגבוהים.
מי כן משליך פסולת ? מספר מצומצם של בעלי משאיות שאני מאוד ממליץ לכל נאמן נקיון לא להתעסק איתם, יש מקרים שהם תוקפים שוטרים כדי לנסות לברוח מתפיסה. אזרח מן השורה שינסה להתעסק איתם עלול למצוא את עצמו ,,,.
אני מאוד ממליץ לכל ג'יפאי שרואה אותם משליכים פסולת להתקשר למשטרה ולא לגשת אליהם, לא להתעסק איתם.

תומר א.
13-12-10, 20:37
השרשור הזה מתפרץ לדלת פתוחה, הקנסות על השלכת פסולת הם בשמיים.
בעלי משאיות / קבלני עפר מן השורה לא זורקים פסולת במקום לא מאושר בגלל החשש מהקנסות הגבוהים.
מי כן משליך פסולת ? מספר מצומצם של בעלי משאיות שאני מאוד ממליץ לכל נאמן נקיון לא להתעסק איתם, יש מקרים שהם תוקפים שוטרים כדי לנסות לברוח מתפיסה. אזרח מן השורה שינסה להתעסק איתם עלול למצוא את עצמו ,,,.
אני מאוד ממליץ לכל ג'יפאי שרואה אותם משליכים פסולת להתקשר למשטרה ולא לגשת אליהם, לא להתעסק איתם.

את השוטר הם ניסו לדרוס ונטשו את המשאית, למזלי עבדתי על המחפרון כשקיבלתי את הקריאה בוצע מרדף במהירות עצומה של 5 קמ"ש (כן, הם לא חשבו שבמחפרון יושב שוטר) ונתפסו.
תמונה אחת שווה אלף מילים ורצוי עם מספר הרישוי, ולפנות לאיכות הסביבה ואם זה בשטח ישוב,עיר,...
להעביר למזכירות.
נאמן ניקיון כמעט עלה לי ביוקר למזלי הפקחית של איכות הסביבה היתה קצת יותר נחמדה ונתנה לי
לפנות את הפסולת ש"חבר" שהשאלתי לו את הטנדר זרק.

omri_t
13-12-10, 23:16
ראשית נאמן נקיון לא צריך לדבר או לפנות או להזדהות אל משליך הפסולת.
הוא לוקח את הפרטים ומעביר אותם למוקד המתופעל למופת של המשרד לאיכות הסביבה.
משם העסק ממשיך להתגלגל.
לא מקבלים תעודות הערכה ולא תגמול כלשהו- עושים את זה כי אכפת.
ותכל'ס אף אחד לא יודע שאתה מתעסק בזה.

לצערי, לא אחת אתה רואה באיזו דרך צדדית או שביל עפר איזה טנדר שעושה "הורקה" משאריות השיפוץ.
לחלופין איזה מוכר ג'חנון שמשאיר את כל הזבל בצורה מסודרת בכניסה לחורשה ומתחיל לנסוע.
או אפילו סתם ערס שבאמצע מסלול ג'יפים מחליט לנקות את כל הג'יפה מהרכב החוצה.

לצערי, במדינת ישראל אי אפשר "לשווק" לאזרח הממוצע את השמירה על הניקיון, בטח לא בטבע.
זה לא כבאי שמכבה שריפות ומציל חיים, זה לא שוטר שנלחם בתאונות הדרכים - "זה כול'ה זבל".
מרבית הציבור לא רואה בזה אסון גדול, ולא מוכן לממן את הנושא.
מכאן שכוח האכיפה שעוסק בזה- מזערי וחסר משאבים.
לכן, לדעתי, זו מטרה שניתן וראוי לסייע בה.
במדינה מתוקנת ואידאלית לא היה במתנדבים הללו צורך-
האזרחים היו מחונכים, המדינה היתה אוכפת ומתחזקת. אבל מזמן הפנמנו שכאן לא מדינה אידאלית.

אני אישית לא מוצא הקבלה כלשהי בין נאמן ניקיון לבין מתנדב במשטרת התנועה.
מכיוון שאני לא רוצה לפגוע באיש- לא אכתוב מה אני חושב על המתנדבים הללו ומנעיהם, על משטרת התנועה
ועל "המאבק" שלה בתאונות הדרכים.....

כשאנחנו נוסעים לטייל ורואים את פלוני מרוקן את הפח מהקליפות והמיץ של הילד באמצע השטח.
או רואים את החבורה שקמה מהמנגל ומשאירה ערימה של זבל-
אנחנו עוצרים, אוספים, רושמים את פרטי הארוע וממשיכים לטייל ברוגע ובכיף.
בלי עימותים ובלי ריבים. אולי... בטעות... הם ילמדו לקח.

-->