PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה עדיף - בולם קוילאובר או זוג בולמים משולבי גז/שמן לכל גלגל ?

mixael
14-12-10, 19:50
אני מתכנן להגדיל את כושר ההעמסה של טנדר סובארו, אשר במצב המקורי מוריד את התחת שלו לרצפה אם שמים לו בארגז יותר ממאה קילו מטען :?

במקור יש ברכב זרוע נגררת עם מוטות פיתול ובולם שמן רגיל בכל צד. אני החלפתי את הבולמים למשולבי גז של טויוטה פראדו. המצב השתפר מעט אבל לא מספק אותי.

ישנה אופציה להרכיב מוטות פיתול מחוזקים של טנדר 4*4 שיש להם אופציית כיוון גובה, ולכוון לגובה מקסימלי כך שבהעמסה הרכב לא ישקע לרצפה. במקרה כזה הרכב יהפוך להיות גבוה מדיי וקשה מדיי, יאבד מיציבות בפניות ויהיה בילתי נסבל לנסיעה כאשר הארגז ריק. רוב הנסיעות אינן במצב עמוס, ולכן אפשרות זו נפסלת.

בטנדר, החיבור התחתון של הבולם הוא בעזרת תותב גומי סטנדרטי, ואילו העליון ע"י מעין פרפר מתכת המושחל לתוך תותב גומי.

מצד אחד אני יכול להרכיב בולם עם קפיץ עליו, כמו שיש בליאונה. דורש ייצור באיכות טובה של מתאם ייעודי לחלק העליון.

מצד שני, אפשר להרכיב בכל צד זוג בולמי שמן-גז נוקשים במקביל לגלגל. אצטרך לייצר מתאמים לתושבות עליונה ותחתונה, פשוטים יחסית.

אני מחפש להשיג יציבות בסיסית ויכולת העמסה נורמלית, מבלי להפוך את הרכב למרסק חוליות.

איזו אופציה תהיה נכונה יותר מבחינה הנדסית, ומה לדעתכם יגרור פחות הטרדות ע"י בוחנים?
מן הסתם כל העסק הזה יהיה בצבע שחור, וללא קפיצים צהובים-צועקים וכיו"ב.

kobiarava
14-12-10, 23:39
מיכאל, קח בחשבון שבולמים שונים, טובים ככל שיהיו, לא ירימו לך את הרכב אלא רק ישפרו את יכולת השיכוך. במקרה שלך, הבעיה היא שהרכב שוקע ממשקל, מה שמעיד על קפיצים עייפים ו\או קבוע קפיץ נמוך יחסית ולכן הפתרון גם הוא נמצא בקפיצים. לדעתי, הפתרון הנכון ביותר יהיה להחליף את הקפיצים (במקרה שלך מוטות פיתול), לקפיצים בעלי קבוע גדול יותר. פתרון של הרכבת בולמים משולבי קפיץ (קוייל-אוברים) יכול גם הוא לפתור את הבעיה, אבל הרכבת בולמים משולבי קפיץ על תושבות שנועדו לשאת בולמים בלבד יביא להעמסת התושבות בחלק ניכר ממשקל הרכב, ומבלי לחזק אותן יש לך מתכון בטוח לתושבות שייעקרו מהר מאוד.

בהצלחה-קובי

mixael
15-12-10, 00:38
קובי, כנראה לא ירדת לסוף דעתי

בבולמים משולבי גז ושמן, אני מתכוון לבולם שקיים בו תא גז מובנה אשר מתפקד כקפיץ. בולם כזה אתה לא יכול לכווץ עד הסוף כשאתה מחזיק אותו ביד, אפילו אם תשען עליו עם כל משקל הגוף שלך!
אני נוסע עם זוג בולמים כאלה כבר שנתיים ובהחלט יש הבדל לעומת המקור, אבל זה לא מספיק לי.

נקודת התורפה הראשנה שיכולה להיות כאן היא תושבת הבולם העליונה, אשר בנויה כחלק מהבודי ומבית הגלגל האחורי. מאידך, סובארו לאונה בנויה באופן כמעט זהה (פירקתי לגורמים כמה כאלה, חלקים תואמים), ושם דווקא קיים קוילאובר בנוסף למוט הפיתול.

שינוי קבוע הקפיץ של מוטות הפיתול הוא הפתרון הכי פשוט וזול (חלק שקיים בפירוקיות), אבל כאמור הוא בעדיפות אחרונה

Gilad
15-12-10, 00:43
בדוק שוב את מה שאמת לגבי גז שמן, אני לא חושב שזה התפקיד של הגז בבולם.

נראה שאכן הבעיה שלך היא בקפיץ עייף או חלש במקור

-->