PDA

צפייה בגרסה מלאה : קמין \ תנור עץ

אמיר ב.א
28-12-10, 20:18
עברתי על החומר הרב בפורום , אבל לא הצלחתי למצוא מה שאני מחפש:

מה הסוגים של תנורי עץ / קמינים לקנייה?

מה נחשב איכותי , יחזיק הרבה זמן?

מדובר בערך על שטח של 70 מ"ר.

תודה !

zagi
28-12-10, 20:49
תמקד קצת את השאלה שלך , יש המון סוגי תנורים המון סוגי מחירים ועוד ...

בעיקרון , תנור גז ( ארובה ) יותר חסכוני מתור נפט ומחמם באותה מידה , תנור עצים חסכוני יותר משניהם נותן יותר "אווירה" ויכול לחמם יותר משני הקודמים אך הוא הרבה יותר קשה לתיפעול ומצריך הכנות מוקדמות ותופס הרבה מקום ( העצים ) .

בקיצור , תתמקד .

אמיר ב.א
28-12-10, 21:55
הכיוון הוא קמין של עצים.

אני לא יודע מה ההבדל בין הסוגים , או למה יש אחד שעולה 3000 שח ואחד של 10000 שח ...

לגבי העצים , תיפעול ומקום - אני מודע לעניין , ונניח שזה לא הבעיה כרגע.

zagi
28-12-10, 23:30
אם תיפעול ומקום הם לא בעיה אז תנור עצים הוא האידיאלי בשבילך .

מחירים :
מחירים לתנור עצים אתה יכול למצוא מ- 200 ש"ח המשך ב10000 ש"ח וצפונה .
תנור קטן יהיה זול יותר מגדול , תנור סגור יהיה זול מתנור עם חלונות , תנור פתוח בד"כ נבנה מראש ( עם תכנון הבית )ועוד ..

אתה צריך להגדיר מה אתה רוצה ולאיזה תחום מחירים אתה מכוון .

לפי מה שהצלחתי להבין ממך עד עכשיו , תנור קטן ( טנדורי ) יעשה את העבודה מצויין ב-70 מ"ר שלך , תנורים כאלה אפשר להשיג בדליית אל כרמל באזור ה-1000 ש"ח .

itayhi
29-12-10, 01:36
כלל אצבע
קמין עצים זול=ריתוך של פלטות ברזל 4-8 מ"מ
קמין עצים יקר=יציקה, חיבור (ממה שאני מכיר) ע"י ברגים
ההבדל בינהם בעיקר בפיזור ושמירת החום (אני לא מדבר כרגע על אסתטיקה).

סיפור להמחשה
(אם הסיפור ארוך מדי, אתה יכול לוותר על וללכת ישר ל***דגשים***)

בבית ששכרתי (45 מ"ר) היה קמין מרותך (פלטות ברזל) שבנה הבן של בעלת הבית, בסוף החורף השארתי את הדירה עם "פיצוץ" בקיר בקוטר 60 ס"מ, הטיח והבלוקים בני 70 השנה פשוט לא עמדו בחום...
כמה דקות לפני הפיצוץ ראיתי שהפלטה האחורית של הקמין אדומה לגמרי!
(כנראה שהייתי הראשון שידע לתפעל אותו כמו שצריך או שמא אלו היו הצעקות "קר לי!!!" שהגיעו מכיוון האישה...)
הקמין טחן עצים כמו משוגע (*הסברים בסוף) וחימם לא רע את הבית אך ברגע שהעצים נגמרו הוא התקרר מהר והיינו קמים בבוקר לבית קררררר

בבית הנוכחי (60 מ"ר) יש לי קמין יציקה יפהפה (לא מאוד גדול ושוקל 120 ק"ג..) שקניתי בגרושים מאיזה אידיוט שלא ידע מה יש לו ביד.
לא משנה כמה אני אלהיט אותו, הטמפ' של הקיר שנמצא 20 ס"מ מאחוריו לא עוברת את ה60-70 מעלות (בדוק עם מד טמפ' IR)
הפיזור של החום איטי יותר אבל עיקבי ומתמשך לאורך זמן גם לאחר שהקמין כבה (לא קורה הרבה בחורף).
"טחינת" עצים סבירה, אני משתמש ב5-7 גזעים בקטרים שונים (10-25 ס"מ) ובאורך של כ-40 ס"מ ובעוד 2-3 "ענפים" בקוטר של עד 10 ס"מ ליממה
(לשם השוואה, הקמין הקודם אכל בערך פי 1.5 מכך ב5-6 שעות עבודה ביום...)

ההבדל בין השניים (וההסבר שהבטחתי קודם) מעבר לשמירת החום של היציקה הוא בפתחים של כניסת האויר אל הקמין ובפתח מעבר האויר/עשן מהקמין אל הארובה.
חשוב מאוד שיהיה אפשר להביא את הקמין למצב של קופסא (כמעט) אטומה.
לאחר שהאש תפסה את העצים טוב טוב, אני סוגר את פתחי כניסת האוויר לקמין וגם את פתח יציאת האוויר לארובה.
במצב זה האש יורדת עד שנשארים רק גחלים ששומרים על חום גבוה ואינם נאכלים מהר.
בפרפר הארובה (בקמין הנוכחי, בקודם הוא היה מעאפן) יש חור בקוטר 2 ס"מ שגם אם הסגירה "הרמטית", תמיד יש זרימת אויר מחלל הקמין אל הארובה ובכך נמנעת כניסת עשן לחלל הבית.
במצב כזה, גזע גדול יחסית, יכול להחזיק "בוער" מעל 20 שעות.
אני מכניס גזע אחרון בסביבות 12-1 בלילה ומתפעל שוב את הקמין רק לקראת הערב שלמחר.
הבית נשאר נעים לאורך כל היום.
אני בשעות הערב "משחק" עם פתחי כניסת ויציאת האוויר מהקמין כדי לקבל חימום חזק יותר בשעות הקרות שבהן הבית פעיל.

***דגשים:***
1. פתח הארובה - לפחות בקוטר 6 צול/אינצ' (ובהתאם גם הארובה)
2. ארובה גבוהה במטר לפחות משיא גובה הבית.
3. כשאתה מוצא קמין, תתכופף ותסתכל על החלק הפנימי העליון, אתה רואה את כל פתח הארובה? לא טוב!
צריכה להיות שם פלטת ברזל עבה מאוד, מרותכת או יצוקה, בגודל חצי עד 2 שליש משטח הקמין (בבית השכור זאת הייתה יריעת ברזל של 2 מ"מ שלא נשאר ממנה יותר מדי:twisted:) שמטרתה למנוע מהאש להגיע לארובה ובמקביל "לספוג" המון חום מחלקה העליון של האש ולהשאיר את אותו חום נפלא "בתוך הבית".
4 אני יודע שכבר דיברתי על זה אבל חשובה מאוד איכות סגירת הפרפר של הארובה. פרפר בגודל חצי או 3/4 משטח הארובה לא יעשה עבודה טובה בחסכון עצים...
גם פה יש חשיבות לעובי ופלאח של 2 מ"מ לא יחזיק לאורך זמן
5. אם אתה לא מתכוון לאסוף בעצמך, קח בחשבון 2000-3000 ש"ח עץ להסקה לחורף
איסוף עצמי דורש מסור, טנדר (או לפחות סטיישן), קשרים חברתיים והרבה מצב רוח טוב.
בשבילי זאת תרפיה עצומה והרבה שרירים תפוסים. :mrgreen:
6. ערמת עצים להסקה (בעיקר כאלו שעדיין זרוקים שתי וערב ולא מסודרים בשורות באורך 40 ס"מ) היא כר פורה לנחשים מסוגים ומינים שונים. פחות בחורף, בעיקר בקיץ, בזמן שמסדרים/חותכים/ממיינים ומבקעים. זהירות בכל דחיפת יד ונעליים גבוהות חובה.
7. גרזן ביקוע ב80 שקל הוא חבר קרוב מעכשיו, תתקרב אליו רק כאשר אתה עם משקפי בטיחות וביגוד מלא (כנ"ל למסור שמוזכר בסעיף 5)

בהצלחה

איתי
מגילה לכבוד החורף שלא בא:???:

התמונה הראשונה, הקמין שלי מבחוץ
תמונה שניה, "גזעים" אחרי 6-7 שעות בקמין סגור
שלישית ורביעית, נוסי קטן שערכתי עם "גפת", אבל על זה בדיון נפרד...

נ.ב. אין לי כל הכשרה "מקצועית בקמינים".
כל מה שאני כותב זה על סמך ידע אישי והרבה "חיטוטים" וחירטוטים עם אנשים שאוהבים אש.
במהלך עבודתי אני נמצא בהרבה בתים שמתפעלים קמין (חלקם פה ושם) וספגתי לא מעט מידע.
איתי

אמיר ב.א
29-12-10, 08:42
תודה רבה על המידע - זה מה שחיפשתי !

amirk
29-12-10, 09:49
כל התורה על רגל אחת:

חשוב מאוד שיהיה אפשר להביא את הקמין למצב של קופסא (כמעט) אטומה.

לי יש קמין עץ חדש, (שעולה משהו כמו 8K), יציקה מחברה מובילה, אך עקב חוסר האטימה שלו צריכת העץ גבוהה ויכולת החימום לא מזהירה למרות שהוא ענק.
לעומת
בחור אצלנו במושב שבונה קמינים (האמת יש לו רק דגם אחד), בריתוך כמובן, אבל התנור בנוי נכון. ואטום כמו שצריך ותנורים שהוא בונה מחזיקים בתים של 200 מ"ר בחורף של הגולן ללא כל בעיה.

נקודה נוספת היא המיקום של התמנור בבית: לא על קיר חיצוני, במרכז הבית ולא תחום בקירות.

ש01
29-12-10, 11:20
בהמשך למה שכתב איתי:
1. ארובה - רק ניארוסטה, פח מחליד ונאכל (ואפשר לצבוע ניארוסה בשחור).
2. איכות קמין נמדדת בקילוקלוריות אותן הוא מפיק (ובכמה עץ).
3. אם תשיג קמין של waterford (אירלנד) אם ללא ספק הכי טובים (אבל כבר אין להם יבואן).
4. רצוי שהארובה בתוך הבית תהיה גלויה - היא פולטת הרבה חום שחבל לבזבז.
5. בלילה, או כשאינך בבית - גזע עבה, מינימום ארובה ומינימום חמצן שומר על המשך החימום והקמין מוכם להתנעה בבוקר.
6. כדאי להכין בפנים ארגז מתכת נשלף (פח) - מסייע לניקוי תקופתי.

ניסור עצמיי - אכן תרפיה נפלאה, אבל מה עושים כש(בטעות) היד פתאום מוצאת עצמה מונחת על השרשרת תוך כדי עבודה :cry:

לא נורא, 8 תפרים בכף היד וללא נזק שאינו בר תיקון ובקרוב אשוב לנסר...

מסכנה - לא לעבוד עם כפפות, לא לזלזל ולעבוד בטוח !

BackDoorMan
25-08-12, 11:26
מה הבעיה לרתך קמין מפלטות ברזל רגיל ולחבר אליהן פלטות יציקה בברגים כך שתהיה מעטפת של ברזל יצוק ?
או פשוט לרתך באלקטרודה מתאימה פלטות של ברזל יציקה.

itayhi
25-08-12, 13:18
מה הבעיה לקחת פלטת עץ לחבר 4 רגליים, לשים בסלון ולהגיד לאשה "תראי מותק, בניתי שולחן לסלון, אפשר לוותר על קניית שולחן המעצבים ב18K ש"ח שהראית לי שלשום"

יש פה עניין של איכות, מעבר לאסטטיקה. מעברי אוויר נכונים, איטום נכון של חיבור הארובה וכו'
הרבה בונים קמינים, האיכותיים שאני ראיתי לא היו home made.

ואם כבר העלת את השרשור מן האוב. סיפור קטן עם מוסר השכל בצידו על איך לא מכינים עצים לקמין.
נדמה לי שכבר פירסמתי אותו פעם פה בג'יפולוג אבל לכבוד החורף הקרב שווה לתזכר שוב את כל הפירומנים בסביבה

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.157255670999438.32162.10000145017 6314&type=3

ולמאותגרי הפייסבוק, הסיפור בלי תמונות:

יום שבת אביבי, האשה לומדת, הילדה אצל סבא-סבתא. זמן נהדר למשוך כמה ענפים מהערמה
ולחתוך/לבקע/לסדר עוד כמה גזעים לפני סאגת הגשמים והקור הבאה עלינו לטובה בשבוע הקרוב.

מסור, שמן, דלק, שרשרת מתוחה ויאללה לעבודה.
אחרי זמן מה, מערום גזעים בקטרים שונים המחכים לביקוע.
גרזן הביקוע ביד, גזע על גזע, 'חת ושתיים ויש לנו שניים

אבל לפעמים, הגזע מסרב להתבקע והגרזן תקוע בעץ. מה עושים?
תמיד יש ליד ובשלוף פטיש 3 ק"ג שמוכן להכות בגרזן עד שזה יכניע את הגזע.
עד ש....
עד שמכה אחת פגעה קצת בקצה הגרזן וניתזו ממנו 2 שבבים, אחד מהם בכינון ישיר אל ברך שמאל, שלי.

שריטה קטנה (ככה חשבתי...), מכה חזקה קצת דם וברך דואבת, שום דבר רציני, יאללה ממשיכים לעבוד,
בצהריים הברך מתנפחת קצת, בערב עוד קצת, כבר כואב יותר לדרוך והצליעה מתגברת.
בראשון בבוקר כשהעניינים מחריפים טלפון לקופ"ח, תור לאורטופד ב18:15.
"שלום ערב טוב תבוא מחר בבוקר תעשה צילום תחזור לפה או תלך עכשיו למיון "מאיר""
אני? מיון? בחיים לא. לשם מבחינתי נכנסים רק בתור צוות של מד"א.
למחרת, 07:31, צילום, 08:02 אותו אורטופד מאתמול "שלום, בוקר טוב, תביא דיסק, יש גוף זר מתחת לברך, צמוד לעצם מאחורי הגיד (יותר מזל משכל...), מיד למיון "מאיר""
הולכים הביתה, מתארגנים, מבלים שעתיים במיון אורטופדי בי"ח מאיר, "שלום, צהריים טובים, מה קרה? תביא דיסק, יש גוף זר, מיד לאישפוז, מחר ניתוח"
אני? אשפוז? בחיים לא! אני ישן בבית או במדבר...
חתימה על ויתור, הביתה, ביטוח רפואי פרטי, טלפונים, תור למחרת, יום שלישי 20:30 מרכז רפואי רמת אביב,
טטנוס כבר קיבלתי לפני שנה וחצי, בדיקות דם על הבוקר ויאללה לניתוח,
בהתחלה דובר על הרדמה מקומית, חיתוך קטן והביתה
אחרי שהמנתח ראה את הצילומים הועלנו לדרגת הרדמה מלאה ואישפוז של לילה.

לא נלאה אתכם בכל הפרטים אבל בסוף אחרי שעתיים של התאוששות מהירה (מאוד) והתייעצות עם הרופא המרדים שיחררו אותי הבית והנה אני כאן.
עם רגל חבושה אבל מרגיש מצוין ומצב הרוח מרומם.

חבר'ה, בחייאת, תיזהרו! אני עובד תמיד עם מכנסי+נעלי עבודה תקניות, לעיתים עם משקפי מגן (מעכשיו תמיד!)
והסיכוי של אחד למליארד שיעוף שבב ברזל ישר לברך שלי...קרה.
(https://www.facebook.com/media/set/?set=a.157255670999438.32162.10000145017 6314&type=3#)

איתי

BackDoorMan
25-08-12, 14:29
לא ענית באמת על השאלה.

razzamataz
25-08-12, 17:31
לאמיר ב.א
זה שענה לך ראשון, בתחום התנורים (זכור לי מאיזה שרשור חורפי) ככה ששווה להתייעץ איתו, בייחוד כחבר פורום\תחביב

איתי
מי שיודע לבנות גם אסטתית וגם תפעולית יכול ליצור תנור שמיועד לצרכים המדוייקים של המשתמש, ויש לו כמו ברכבים שלנו את הסיפוק של דבר שהיא יצר
הרקע שלי עבר בהרבה תנורים מעולים ומעולים פחות באוסטרליה, ושחזרתי לארץ בניתי תנור שעד היום מרשים אנשים ביכולות שלו
נכון יש על מה להקפיד בתנור...ועובי ברזל משפיע על אגירת חום...ועוד ועוד

itayhi
25-08-12, 18:04
רז ואיש דלתות אחוריות (שימי? ברח לי השם שלך...)

"מי שיכול לבנות" זה בדיוק העניין. הרוב לא יכולים. אפשר להגיד את זה על כל תחום בחיים (כמעט).
פה יש עניין שהוא גם אסטטי (קמין בבית הוא "רהיט" מאוד מרכזי וככזה הוא צריך להיות מאוד מרשים לדעתי) וגם פונקציונלי.
קמין שלא יבנה נכון (וזה העניין המרכזי בלדעת לבנות קמין. זרימת אוויר נכונה, אטימה וכו') יכול להיות הכי יפה בעולם אבל יזהם, יבזבז כמויות עצים מיותרות ולא יחמם במלוא התפוקה האפשרית.

כמו שכתבתי למעלה, עברתי מקמין בניה עצמית (שנראה שהשקיעו בו מחשבה) לקמין "מקצועי" ומהר מאוד הבנתי את ההבדל העצום.

אבל מדינה חופשית, שכל אחד יבנה כאוות נפשו :)

חורף גשום וקר לכולנו ושיבוא במהרה בימינו אמן

איתי

razzamataz
25-08-12, 18:13
לפי מה שכתבת...אין לנו וויכוח...ואכן חורף גשום וקר שיבוא במהרה

tzagi
26-08-12, 08:12
מה הבעיה לקחת פלטת עץ לחבר 4 רגליים, לשים בסלון ולהגיד לאשה "תראי מותק, בניתי שולחן לסלון, אפשר לוותר על קניית שולחן המעצבים ב18K ש"ח שהראית לי שלשום"

איתי

יקירי,
עליך לזכור ששימי (BDM) הוא רווק, אז אין לו את הבעיות של העולם הנשוי, והוא לא מבין מדוע שאלתו היא...שאלת קיטבג
אם שימי (נגיד והיה נשוי) היה שואל את השאלה הזאת מרעיתו, צלחות וסכינים מהמטבח היו עפים בכיוונו ואם למזלו התחתן עם מרוקאית....היה מרגיש ציפורניים ארוכות וחדות כמו מקדחים מצופים בטיטניום נכנסים לו לתוך העיניים בכול הכוח, או באנגלית....WITH EXTREME PREJUDICE

אגב, ראיתי את התמונות
ובלי להעליב
לזה צריך קופת חולים יופ-טוויה-מאט?
זה שריטה, , טוב שויין, כשהרפואה בחינם כולם רצים לבית חולים.
אחרת היית תופר לבד כמוני.

itayhi
26-08-12, 12:04
ג'ו,
אולי ראית את התמונות אבל כנראה שבקריאה או הבנת הנקרא אתה לא משהו...
נכנס לי רסיס מתחת לברך, חתיכה של כמה מ"מ, חדה יותר מסכין יפנית שבמזל לא חתכה לי את הגיד.

כשאתה בעל מקצוע שתלוי בשלמות ותפקוד הגוף כדי להביא אוכל הביתה, אתה דואג שהמנתחים הכי טובים יחתכו אותך עם הסכין
ולא חבורה של מתמחים בבי"ח ציבורי...

ולגבי שימי, נשים וכל השאר, תראה. אסטטיקה היא לא הצד הכי חשוב לאישתי, עובדה, היא גרה באוהל.
מצד שני, יש לה באוהל את הקמין הכי יפה בארץ.
מצד שלישי, לא כל הנשים הן כמו אישתי וכמו שאני מכיר את רובן, שניה אחרי החתונה ה"קמין המרותך המצופה בלוחות יציקה" ימכר לברזל :D

איתי

איתי

ש01
27-08-12, 18:41
איתי,תאמין, או לא,
אבל אתה מככב בהרצאות בטיחות שאני מעביר במפעלים...

itayhi
27-08-12, 20:24
עידו (?)

שמח שאני נותן לך השראה :)

מצד שני, אתה יורה לעצמך ברגל כשאתה נותן את הדוגמה שלי כי למרות שעבדתי עם אמצעי בטיחות ראויים עדיין נפגעתי...

מצד שלישי, כאחד שמקפיד לעבור רענון "עבודה בגובה" אני חושב שהרענון/קורס/הרצאה הנ"ל היא שטות גמורה
ומי שעובד כמו אידיוט ו/או בקומבינות סופו להפגע...ואף רענון לא יעזור...

איתי

ש01
28-08-12, 16:07
האמת שהסיפור שלך עבר "שיפוץ" קל. הוא עולה בהדרכת בטיחות כללית בשלב של התאמת כלי העבודה לשימוש ותקינות, ולמה לא משתמשים באיזמל עם "פטריה" בראש.
מאותה הסיבה, בפרק של כלי עבודה מטלטלים וציוד מגן אישי, אני מראה את כף ידי עם צלקת ארוכה מקצה האצבע ועד שורש כף היד - ממפגש מקרי עם השרשרת של המסור...

לגבי "עבודה בגובה" - תלוי במדריך. מבחינתי, רענון או הסמכה ראשונית, מדובר באותו הדבר. יום הדרכה מלא, כולל תרגול מעשי ושימוש בציוד של הארגון המזמין ולא ציוד אישי שלי. ההדרכה כוללת, בין השאר, גם בדיקת ציוד ובחינה האם הוא תקין ומתאים לצרכים ובמידת הצורך המלצה להצטידות בציוד נוסף/חדש/תחליפי (אינני מוכר ציוד, כך שאני חף מהמלצות מיותרות).

העיקר שתעבוד בטוח ותזהר.

עידו

-->