PDA

צפייה בגרסה מלאה : תקנות FIA לבניית רכב



הצפרדע
19-01-11, 10:00
**** נגזר מתוך http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=47108 - המערכת *****

האם רכב כמו הצפרהונדה, עם מנוע מרכזי, יכול להיחשב ב FIA ל 4X4 או שהמנוע נמצא אחורה מידי?

כלומר, האם הכוונה במנוע קדמי היא שמלוא המנוע(בלי הגיר) יהיה מעבר לקו האמצע וקדימה או שדי אם מרבית המנוע, למשל 60% נמצא מעבר לקו האמצע ?

והאם קו האמצע הוא האמצע שבין הנקודות הכי קיצוניות ברכב(למשל המשך אחורי של השילדה שעליו יושב גלגל רזרבי) או שהמדידה נעשית מקו חיצון של הגומי בגלגלים?

נמרוד
19-01-11, 17:18
המנוע צריך להיות כולו לפני מישור מרכז הרכב = אמצע המרחק בין הסרנים (wheel base)

רפאל
19-01-11, 17:40
היי נמרוד


אני אקשיח את השאלה ולא סתם !

באומרך מנוע האם אתה מתכוון רק ליחידה הקרויה בפינו מנוע ?
או שבכוונתך לכל חטיבת העברת הכח כלומר מנוע + ת"ה + טרנספר ?

אני שואל שאלה זו ברצינות מכיוון שאם התשובה הינה לכל חטיבת העברת הכח משמע שניתן להישתמש רק במנוע רוחבי מכיוון שאין מצב שאתה מייצר את המיקום הזה עבור מנוע אורכי !



ועוד שאלה ברשותך

האם התקנה תקפה גם לרכבי 2X4 או ששם אין משמעות למיקום המנוע ?



רפי

נמרוד
19-01-11, 17:50
זה לא אני אומר רפי, הכל כתוב, בצורה ברורה ביותר. קראת את התקנון?

רפאל
19-01-11, 17:52
אז דווקא כן קראתי נמרוד ;)

רק שזה היה מזמן ולכן לא זוכר את הכתוב.



רפי

נמרוד
19-01-11, 18:00
המנוע צריך להיות לפני מישור מרכז בסיס הגלגלים, ברכב 4X4 בלבד.

רפאל
19-01-11, 18:06
ועדייו אני לא יודע מה מוגדר כמנוע ?
וגם לא מצאתי את ההגדרה למנוע ?!?

בדיוק כמו שבסעיף 8.13 כתוב שעל הרכב להיות מצוייד בווי גרירה קדמי ואחורי....

שנינו יודעים מהו וו גרירה :rolleyes:
שנינו יודעים כי כוונת המשורר הייתה לאוזני גרירה !

ולכן אני שואל מה ההגדרה למנוע ?

כמו כן נראה כי התקנונים נתונים לפרושים שונים, אז לפי מה הולכים :confused: ע"פ מה בונים :confused:וע"פ מה נבדקים הכלים :confused::confused:


ואני שואל את השאלות הללו כעת ולא סתם בשביל לעצבן או להתריס !
הכוונה הינה אמיתי היות ובעוד יומיים או שבועיים מישהו יצטרך לתת את הדין על השאלות הללו.



רפי כהן

נמרוד
19-01-11, 20:52
רפי תקרא את התקנון שוב, אמרת בעצמך ששכחת. ואם התרגום לעברית לא ברור, תקרא את המקור באתר הFIA. לך יש אנגלית טכנית טובה. בעיני תקנוני FIA ברורים מאד, בוודאי שבנקודות העיקריות האלו.

רפאל
19-01-11, 21:47
היי נמרוד


עכשיו הכנסת אותי לאמביציה וזה הפך להיות מעניין......
מצורף ציטוט של התקנה באנגלית ואני מצטט......

5.1.2 Position (4x4)
The crankshaft must be ahead of the middle of the wheelbase and
installed longitudinally for tubular frame chassis.
The minimum height between the crankshaft axis and the
reference point situated on the front axle centre line is 130 mm.
All modifications designed to achieve this value are authorised for
a monocoque body chassis.


ובתרגום לעברית.....
גל הארכובה (קראנק בשפה המקצועית) חייב להיות לפני מרכז בסיס הגלגלים ומורכב לאורך השילדה.....


ובתרגום חופשי.....
לא מנוע ולא חטיבת כח ולא שום דבר אחר.....
הקראנק חייב להיות מותקן לפני מרכז בסיס הגלגלים !
ואם אני רוצה אני יכול לבנות רכב שבו גלגל התנופה נמצא בדיוק במרכז בסיס הגלגלים ועדיין זה תקני FIA.


אבל הנתון שלא התייחסתם אליו בתרגום לעברית זה שאסור השימוש במנועים רוחביים !!!!
שזה נתון מאוד חשוב ומאוד מגביל !!!!!



ושוב אני אומר, נמרוד.....
כאחד שכבר נכווה קשות מתרגום תקני ה FIA (זוכר דרור בארלי את הבאגי שלנו ????) אני חושב כי יש הרבה טעויות בתרגום.



גם לגבי ווי הגרירה.....


באנגלית רשום TOWING EYE ולא TOWING HOOK.....
שזה הבדל גדול בין וו גרירה לאוזן/עין גרירה ובישראל זה שני דברים שונים !



עכשיו נמרוד, הפכת את הנושא ליותר מעניין ויותר מאתגר.....
וכאחד שאולי יצטרך לעשות שימוש בחוקים אלו, אני כנראה אצטרך לקרוא את המקור באנגלית (מה לעשות לא קורא צרפתית) וללמוד את המקור ולא את התרגום לעיברית - אני מציע גם לשאר הבונים לעשות כמוני.


וכמו שאמר נמרוד.....
האנגלית הטכנית שלי טובה מאוד ;)




רפי כהן
רוק סוליד

נמרוד
19-01-11, 21:56
התקנון בשפה העברית מבוסס על FIA, הוא אינו זהה, מעולם לא היה ולא אמור להיות. מה שתופס בישראל - התקנון בעברית. מה שתופס בחו"ל - ברור שהמקור, באנגלית או בצרפתית. מי שיסתמך על תקנון עמותת הראלי רייד בעברית כדי לבנות רכב שיתחרה בחו"ל - עושה טעות חמורה!

ועם זאת, וגם זה רשמי - מי שחזק יותר, זה תקנון הFIA המקור באנגלית/צרפתית.

ובדוגמא שלך - אם תבנה רכב שבו גלגל התנופה נמצא מאחורי מרכז הרכב, ויבואו אליך בטענות כי בתקנון בעברית כתוב שהמנוע כולו צריך להיות לפני מרכז הרכב - אתה תשלוף את תקנות FIA באנגלית, ותוכיח שאתה צודק.

אני אישית, משתמש אך ורק בתקנון באנגלית. וגם מעדיף לבנות 2X4, אין כמעט מגבלות...