PDA

צפייה בגרסה מלאה : כלוב לג'יפ סגור (סופה) - מחפש רעיון

omri_t
19-01-11, 23:54
קראתי את הכתבה המצויינת של ארז על בניית כלוב התהפכות פריק לסופה סגורה:
http://www.jeepolog.com/349.html

הרעיון יפה והביצוע מאוד-מאוד מרשים.
(ושוב אני מוצא לנכון להודות על כל הכתבות הנהדרות שישנן באתר- ומזינות את כולנו במידע יקר מפז!!)

אני חושב ללכת על זה ולבנות משהו דומה בסופה שלי.
המטרה היא בטחון הנוסעים. אני לא מתחרה עם הסופה- פשוט מטייל.
יש דבר אחד שאני חושש לגביו- החיבור הפריק.
ארז השתמש ב"מחבר פיצוץ" לצורך חיבור הקושרות אל הקשתות:
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=rollcage_storm_overland/IMG_5076%20%28Small%29.JPG

אם אני מבין נכון- המחבר הנ"ל שעשוי משתי "אומגות",
כל אומגה מרותכת לצד אחד. כלומר בכל נקודת חיבור צד אחד של האומגה לקשת וצד שני לקושרת.
בדרך זו החוזק נובע למעשה משני הברגים שמחזיקים את האומגות ומהחלץ שנוצר מהידוקן.
אני חושש שאולי חיבור שכזה מאפשר בתנאי קיצון של התעקמות הכלוב "בריחה" של הקושרת אל מחוץ למחבר.

האם אני מעט מגזים בהערכה זו?

האם אתם מכירים או שיש לכם רעיון לחיבור פריק מסוג שונה?

אני חשבתי על שימוש במחבר רקורד של אינסטלציה.
אבל החסרון שלו נעוץ בעובדה שהקוטר שלו גדול ייחסית דבר שפוגע ביכולת להצמיד לדפנות הרכב.

אשמח לשמוע דעתכם בנושא.

תודה!

עמרי.

דרור ברלי
21-01-11, 00:44
גם בסופה הקודמת שלי היה כלוב פריק של אוברלנד.
לא יודע להגיד לך איך זה עובד בהתהפכות, כי לצערי לא יצא לי לנסות.... (לצערי? כי אם היא היתה מתהפכת, אולי מה שהיה נשאר ממנה היה שלי היום)
אני יכול להעריך בלבד, שזה כלוב חזק מאוד.

גם בגלל שהאומגות נתפרו טוב-טוב לקשתות, גם כי הקשתות חוברו טוב לבודי עם מפזרי לחץ גדולים, גם כי ארז מצא פתרון מעולה וחזק מאוד לסוגיית חיבור קשת קדמית בג'יפ סופה סגור עם דלתות מתכת (לא טריביאלי בכלל).
לדעתי החיבור באמצעות אומגות הוא הפתרון היחידי להרכבה/פירוק קלים יחסית, בלי לגרום נזק לחלקי הג'יפ הפנימיים.
אחת הבעיות הקשות של סופה סגורה הן הרעידות והויברציות של הדפנות והדלתות שאין להם שום תמיכה במימד הרוחב של הג'יפ. חיבור נכון של הקשת המרכזית - שאני ביקשתי ובוצע באוברלנד בדיוק כמו שחשבתי - לא רק לריצפה אלא עם אוזניים גם לדופן של הסגירה (בנקודת העיגון של חגורות הבטיחות). המרכב הפך לקשיח כמו בטון ונגמרו הקרקושים. הדלתות נסגרו סוף-סוף כמו שצריך...
פירוק חלקים מהכלוב לצורך תחזוקה (למשל של מנוע מגבים) התגלה כקל ופשוט.

למרבה הצער, שתי הסופות היחידות עם הכלוב הפריק המצוין הזה, נגנבו (הסופה של ד"ר אופיר והסופה שלי).

כמובן שמי שמתכנן לבצע פרויקט פחחות גדול שכולל גם הסרת/החלפת סגירה קומפלט, יכול לנצל את ההזדמנות שהאוטו ערום, ולבנות בתוכו כלוב פנימי כהלכתו - לא פריק אלא קשיח וקבוע.

tzvi217
21-01-11, 01:12
קראתי את הכתבה המצויינת של ארז על בניית כלוב התהפכות פריק לסופה סגורה:
http://www.jeepolog.com/349.html

הרעיון יפה והביצוע מאוד-מאוד מרשים.
(ושוב אני מוצא לנכון להודות על כל הכתבות הנהדרות שישנן באתר- ומזינות את כולנו במידע יקר מפז!!)

אני חושב ללכת על זה ולבנות משהו דומה בסופה שלי.
המטרה היא בטחון הנוסעים. אני לא מתחרה עם הסופה- פשוט מטייל.
יש דבר אחד שאני חושש לגביו- החיבור הפריק.
ארז השתמש ב"מחבר פיצוץ" לצורך חיבור הקושרות אל הקשתות:
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=rollcage_storm_overland/IMG_5076%20%28Small%29.JPG

אם אני מבין נכון- המחבר הנ"ל שעשוי משתי "אומגות",
כל אומגה מרותכת לצד אחד. כלומר בכל נקודת חיבור צד אחד של האומגה לקשת וצד שני לקושרת.
בדרך זו החוזק נובע למעשה משני הברגים שמחזיקים את האומגות ומהחלץ שנוצר מהידוקן.
אני חושש שאולי חיבור שכזה מאפשר בתנאי קיצון של התעקמות הכלוב "בריחה" של הקושרת אל מחוץ למחבר.

האם אני מעט מגזים בהערכה זו?

האם אתם מכירים או שיש לכם רעיון לחיבור פריק מסוג שונה?

אני חשבתי על שימוש במחבר רקורד של אינסטלציה.
אבל החסרון שלו נעוץ בעובדה שהקוטר שלו גדול ייחסית דבר שפוגע ביכולת להצמיד לדפנות הרכב.

אשמח לשמוע דעתכם בנושא.

תודה!

עמרי.
אני בניתי כלוב פריק לטרופר
אם אתה מעוניין להתרשם אתה מוזמן
מחר למודיעין
שלח לי בפרטי אתן לך פרטים נוספים

רפאל
21-01-11, 07:52
היי עומרי

ישנם עוד סוגי חיבורי צינורות.....

חלקם עבור חיבור צינור לצינור וחלקם עבור השימוש הנדרש לך.....

בעיה שאת המחברים הללו תוכל למצוא רק בחו"ל (מצורפות תמונות).....

דבר נוסף שאתה יכול לבצע זה לפתוח את תקנון הבטיחות של ה FIA לבניית כלובי מרוץ ולראות שם את צורות החיבור המומלצות לכלוב בתקן FIA שאם ייבנה נכון לא יתפרק בשום לחץ ;)

מצרף תמונות לנוחיותך.....

רפי כהן
רוק סוליד

omri_t
24-01-11, 11:46
קודם כל תודה!

לגבי המחברים- נתתם לי כיוון ואני חושב שאני בדרך.
בגדול אני חושב לייצר אומגות רחבות יותר עם שניים או שלושה ברגים- כך שהם למעשה יהיו חזקות יותר.
(לצערי חיבורים מחול לא רלוונטיים- אין הצדקה להוצאה כזו בכלוב לשימוש כמו שלי)

דרור- הרעיון שלך לחיזוק הסגירה מצויין!
בדיוק בסופ"ש הזה עשיתי חיזוק ע"י פרופילים באזור המשקופים.
הרעידות בסגירת דלת והחופש של המשקוף עשה לי רע! (רק בריאות למי שתכנן את הרכב... הזוי...)
חיבור לקשת טובה הוא אופציה מעולה. אממש זאת.

עלו בי הרהורים אני אני הולך לעשות כלוב מלא כולל החלון הקידמי או שאסתפק בשתי קשתות.
שוב אין לי כוונה להתחרות או משהו, אני מטייל די רגוע- ורק רוצה להגיע הביתה בשלוש :)
נחשוב...

תודה על העזרה!

רפאל
24-01-11, 11:49
היי עומרי

אני חושב שזה לא קשור לאם מתחרים או לא - קודם כל הבטיחות שלנו ושל הנוסעים איתנו ברכב !

אני הייתי ממליץ על כלוב עם שלוש קשתות.

רק קח בחשבון כי תכנון הקשת הקדמית קצת בעייתי מגובה לוח השעונים ומטה.

במיוחד אם אתה משתמש בדלתות ברזל, או שיש לך כוונות לשימוש בדלתות כאלו.

אשמח לענות על כל שאלה נוספת.

רפי.

נמרוד
24-01-11, 12:11
סופה אפשר לפתוח. אני יודע שבעלי הסופה לא אוהבים את הרעיון, לא נעים לגלות את כל החלודה והחרא, אבל אם כבר משקיעים ובונים כלוב, אז שווה לשקול לעשות את העבודה כמו שצריך - להסיר את הגג אחרי שהכלוב נבנה בפיקים בפנים כדי להצמד כמה שיותר לסגירה, ולרתך אותו 100%.

דרור ברלי
24-01-11, 12:27
בניגוד למה שמקובל, "לברך" את תע"ר על התכנון הלקוי - נא לבוא בטענות ליצרן האמריקאי - בודי של סופה סגורה - מקיר האש אחורה זה בעצם CJ8 סקרמבלר.
אוטו עם בודי שנולד פתוח, סתם אמבטיה, ואנסו אותו להיסגר בסגירת מתכת ולשאת דלתות שנטרקות... ועדו בודי ארוך עם דופן ארוכה, לא קצרצרה שנתמכת בבית הגלגל כמו ב-CJ5/7 או ברנגלר... אין מצב שהדופן הזו תחזיק מעמד לאורך זמן בלי שייפתחו ריתוכים ויתפתחו סדקים וחופשים ורעידות וויברציות מטורפות.

כל יצרן פותר את זה אחרת. לנדרובר למשל - מתקינים בדיפנדרים הפתוחים מין מחיצה מטופשת שמחזקת את הבודי, אבל חוסמת את המעבר למושובים האחוריים ומגבילה את הזזת המושבים הקדמיים. זה ממש לא פיתרון.
אני מנחש שמין הסתם היפנים פותרים את זה יותר טוב. צריך לבדוק איך זה בנוי בלנדקרוזרים ישנים, FJ40 וכאלה.

נקודת המוצא היא שסופה ממש לא מתהפכת בקלות, בשטח היא הרבה יותר יציבה מרוב ה-SUV. אבל כבר אחרי שיפורים מינוריים היכולות של הרכב הזה גורמות לבעליו לקחת סיכונים שבאוטו אחר אולי לא היה לוקח, ואז מגלים שהסופה דווקא מתהפכת יופי... ואני ראיתי הרבה סופות שהתהפכו. לדעתי ומנסיוני - המינימום בסופה הוא קשת אמצעית וקשת קדמית. המהדרין יוסיפו גם קשת אחורית ויחברו בינה לבין האמצעית לא רק בצינור אופקי עליון אלא גם בצינורות אלכסוניים שהולכים לבית הגלגל. וכל זה בגלל שמה שארז כתב על עמידות מרכב הסופה בהתהפכות זה בעדינות יתרה - אנדרסטייטמנט של האנדרסטייטמנט... כי הסגירה פשוט מתמוטטת בהתהפכות ואם היא לא נקרעת מהבודי, היא נמעכת פנימה. מסגרת החלון הקדמי מתמוטטת ונמעכת פנימה. ישר על הראש של הנהג והנוסעים.

שים לב לרגליי הפלדה שארז ייצר כדי להתקין את הקשת הקדמית - זה נראה פשוט אבל בפועל לא כל כך. יש כאן אילוצים של נפח הדלת והדשבורד שמפריעים, ועדיין צריך לשמור על חוזק בקריסה וכפיפה. לדעתי ממש לא טריביאלי בייצור עצמי...
הפיתרון לחלק כזה נמצא אצל מי שמתמחים בעבודה כזו - לפני שאתה עושה משהו, תתיעץ עם רפי וארנון.

omri_t
24-01-11, 12:31
האמת ששלי סיימה צבע לא מזמן. לצערי לא היה לי את השכל לנצל את המעמד.

מצב טוב מאוד שיהיה לי קל בהרבה לעבוד ככה.
הצרה שאני עלול לפרק את הגג ולגלות שאין לי מה להחזיר בחזרה לאחר מכן.
(מקסימום נדפוק איסכורית עם כמה ברגים קודחים אל הקשת... כמו בלול... בטוח עובר טסט... :) )

omri_t
24-01-11, 12:48
ברורה לי החשיבות של הקידמית, ברור לי גם הקושי בבניה של כזו.
מטריד אותי גם הניראות של קשת קידמית והשלכותיה......
לכן אני צריך להתייעץ בנושא כדי להבין מה כן לעשות.
(ובואו לא נשכח שמרבית הסופות לא נוסעות עם כלוב בכלל)

דרור, אני לא באמת מקטר על הנושא של תכנון הסופה. (אני כן... אבל בסוג של הנאה)
לשמחתי תודות לחברי האתר ולמידע שבו ידעתי בדיוק לאן אני נכנס.
חסרונות מסויימים הופכים גם ליתרונות- במיוחד בסופה.
בניגוד למרבית כלי הרכב האחרים, סופה מאפשרת לך לבנות ולשפר בדיוק בגלל התכנון (הלקוי) שלה- וזה מה שאני מאוד אוהב בה!

תודה.

דרור ברלי
24-01-11, 13:36
יש כל מיני שמועות על אי חוקיות של קשת קדמית.
בוא ונאמר שאם זו היתה הבעיה היחידה של ג'יפ בטסט... אז ניחא.
ואני אומר - לא חסרות סיבות למה האוטו הזה לא יעבור טסט.
בשביל זה יש מוסכניקים ומאכערים שגוזרים א תהקופון שלהם. אל תוותר על קדמית.

omri_t
18-05-11, 12:23
מקפיץ:
חומר הגלם מוזמן. והתחלתי לעשות תכינון איך לבנות.

ככל שאני מתקדם אני מתחיל להפנים שהדרך הנכונה לעשות זאת היא ע"י פתיחת הסופה, והכנסת הכלוב המלא פנימה. ולא לבנות כלוב פריק.
על פניו, אם אפרק את הגג (רק את הגג), לא תהייה לי שום בעיה להביא את הכלוב מלמעלה ולהניח במקומו.
הפוטנציאל לנזקים הפנימיים, כל ההסתבכות וחוסר הנוחות של להכניס ולהוציא חלקים ובעיקר כלוב פריק פחות מאסיבי... בקיצור נראה לי "יותר עדיף".

עיון בספר הסופה, מראה שכול'ה כמה ברגים מחזיקים את הגג למקומו.
אשמח להבין עד כמה אני מסבך את עצמי בפירוק הגג. ומה אני עלול לגלות שיקשה עליי להחזירו למקומו.
אני מניח שאטם מקורי אני לא אשיג, גם אם אשיג הוא בטח לא יתאים כבר. אז אני צריך חומר אטימה כלשהו או רעיו איך מחברים ואוטמים כמו שצריך.
(על הדרך הגג יזכה לשיפוץ רציני, למרות שהוא ניצבע לפני כשנה)

בנוסף, חשבתי לנצל את הסיפור ולעשות "נקודות קשות" בגג לטובת עיגון הגגון
או לחזק איכשהו את הגג עצמו, ולרתך בו אוזניים. אבל איני יודע כמה זה יהיה חזק.
או חיבור הגגון דרך הגג אל הכלוב עצמו.
אני חושש מנושא של חדירת מים, ומנזקים מבניים כלשהם לגג.
מישהו מכיר או שיש לו רעיון איך לעשות זאת נכון?
אני יכול לעשות חורים בגג ולהתחבר עם הרגליים של הגגון לכלוב- אבל מכאן ועד שלולית באוטו וגג חלוד המרחק אפסי.
מחפש רעיון יצירתי לחיבור אלגנטי וחזק.

אשמח מאוד לשמוע דעתכם בנושאים אלו.
תודה מראש.

tzvi217
18-05-11, 12:50
מה עם זה

דרור ברלי
18-05-11, 18:09
מנסיון של החלפת המכסה העליון של הגג.

הברגים בצדדים נפתחים בקלות. אין בעיה.
שלושת הברגים במסגרת החלון הם המוקש. סביר להניח שהם חלודים לחלוטין וכשתנסה לפתוח הם יהיו סרבנים. מין הסתם אתה תפעיל כוח, והם יישברו בתוך ההברגות שלהם בגג. זה מה שקרה אצלי, אבל זה לא היה קריטי כי ממילא זרקתי את מכסה הגג הישן שהיה רקוב כולו.

קודם כל תיקח מידות. מה הגובה המקסימלי של הקשתות, רוחב מקסימלי, מרווחים מהדפנות וכו'.
מומלץ לפרק לגמרי את ריפוד הגג כולל החייוט של התאורה הפנימית כדי שתהיה לך גישה קלה ונוחה לחלק הפנימי, ואז לפוצץ את שלושת הברגים האלהב-WD40 במשך כמה וכמה ימים ולתת לחומר לעבוד לפני שמנסים לפתוח.

בהנחה שהצלחת לפתוח - תסיר את הגג. זה חלק כבד ובעיקר גדול, תזדקק לעזרה של עוד זוג ידיים. יש גם עבודת פירוק לא פשוטה של המנג'טים שמעל לדלתות (אזהרה - ההרכבה שלהם בחזרה למקום אף פעם לא מסתדרת כמו שזה היה במקור...)

תסיר את הדלתות.

עכשיו, כשהג'יפ ללא גג ודלתות אבל עם דפנות מורכבות, זה הזמן להכניס פנימה את הקשתות אחרי שנחתכו וכופפו לפי המידה, להרכיב מפזרי לחץ למקומם. לתפוס הכל בפיקים ולראות אם מתאים. זה קטע מתיש וקצת מייאש כי בהתחלה תמיד יהיה משהו עקום שתצטרך לפתוח וליישר.
מתאים? סבבה. אפשר להוציא את הכלוב מהג'יפ (כבד, תצטרך עזרה מעוד מישהו או שניים) ולסיים לרתך אותו בחוץ, אבל אני ממליץ לפרק גם את הדפנות ולרתך כשהכל במקום בתוך הג'יפ. לצורך זה מומלץ לפרק מפנים הג'יפ את כל מה שאפשר ולכסות את היתר כדי שלא יינזק מהגיצים - מושבים, שטיחים וכו'.

אחרי שריתכת הכל, תוציא את הכלוב מהג'יפ ותצבע אותו כמו שצריך.

הרכבה:
קודם כל את הכלוב.
אחר כך שטיחים ומושבים, שלפחות הג'יפ יוכל לנסוע.
אחר כך דפנות. אם אטמי הגומי המקוריים יבשים וקרועים, תאלתר משהו מרצועות גומי או פנימיות של אופניים (לא מצחיק! עובד מצויין)
הבלגן זה להתאים את המכסה בחזרה למקום. אני מניח שלא תהיה לך בעיה כמו שהיתה לי כי אתה משתמש במכסה המקורי של הג'יפ שלך. אני החלפתי מכסה והתברר לי שהחורים בדפנות לא מתאימים להברגות במכסה החדש.... ככה זה בתע"ר. כל ג'יפ שלהם זו חיה אחרת.
זה הצריך הרבה עבודה שלי ושל אבא שלי והרבה קללות, אבל בסוף זה יצא מעולה.

אזהרה: בניית הכלוב אינה פשוטה כמו שחושבים. שוב, אני ממליץ לך להתייעץ עם רפי וארנון וגם לבצע את הפרוייקט הזה אצלם.
יש להם הרבה מאוד נסיון בדברים האלה ואיכות הגימור בעבודות המתכת שלהם פשוט מרשימה.

shmil
18-05-11, 23:01
חומר אטימה והדבקה - סיקהפלקס.
לגבי יתר השאלות שלך, דבר עם יואב היטוי, ונסה לראות את הג'יפ שלו.

הדסופה
19-05-11, 00:24
למה כלוב פריק ?

אם השיקול זה הטסט, אני יכול לומר שהמציאו לי כל מיני המצאות בטסט, אבל הכלוב לא היה אחת מהן

אני נוסע עם כלוב סגור 3 קשתות לא פריק ואם במקרה אתה מהאיזור (יוקנעם) אתה מוזמן להעיף מבט
הייתי זורק לך רעיון להעיף את הסגירה המקורית, לבנות כלוב, ולסגור בפיבר. כמובן שההוצאות הן בסדר גודל אחר אבל אם שמשהו יהיה פריק, שזה יהיה הגג...וגם מרוויחים כמה ק"ג
הד

omri_t
19-05-11, 00:50
חברים, הרבה תודה!

אני באמת חושש מעט ממשקופי הדלתות העליונים, אני מזהה שם ריתוכים. אבל מאמין שאוכל להתגבר על זה.
מבחינת הרמה של הגג והכלוב, אין לי בעיה כי יש מנוף גשר זמין, גם מלגזה יש. אז לא אאלץ להרים את העסק ביד.

הד, הסיבה שפתחתי את השרשור לגבי פריק היא שחשבתי שזה יהיה פרקטי יותר.
אבל לאור המורכבות של כלוב פרי והחסרונות שבו- אולי לפרק את הגג ולבנות כלוב נורמאלי יהיה חכם יותר.

נשאר לי עוד למצוא פתרון בנושא הקשת הקידמית. ראיתי את הפתרון של אוברלנד, אבל אני מנסה למצוא משהו אחר.

מפנה גם לשאלתי השניה, לגבי עיגון לגגון.
הגג יהיה מפורק וחשבתי לעשות בו הכנות לגגון שלא יתחבר למרזב (שגם ככה הוא לא להיט).
ואשמח אם למישהו יש רעיון איך לסדר לגגון 4 נקודות ריתום טובות בגג (צריך לשבת על חצי גג, אולי פחות).

תודה!

-->