PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתלה אחורי במיני באגי

eilonoz
30-01-11, 01:24
הייתי בשבת במרוץ בצאלים. הייתה שם ברקודה ורייזר עם מתלה אחורי של ברקודה.
בשניהם נעשתה חדיגה מתכנית הבנייה שאני לא מבין כיצד היא מתאפשרת

המתלה האחורי בבאגי מבוסס על זרועות A ובשני המקרים נמשכו קדימה גם מוטות נגררים.
איך זה אפשי?
הרי שתי צורות המתלה לא יוצרות את אותה תנועה של הגלגל. זה אמור היה להישבר

arnonshoshani
30-01-11, 06:37
בוקר טוב

אני מניח שריאת את אותו הדבר שאני ראיתי לכן קצת הסבר.

הזרוע הארוכה (מאד) שמחברת בין מרכז הזרוע העליונה לבין הגוף היא זרוע למניעת פיתול המתלה בעת האצה או בלימה. בגלל אורכה היא כמעת לא משפיעה על המתלה האחורי פרט לייצובו.
הזרוע נעה ברדיוס מספיק גדול כך שהתנועה קדימה אחורה שלה היא זניחה וניתנת ל"בליעה" על ידי החופש בגומיות המתלה.
נכון שזו לא בנייה קלאסית אבל המתלה האחורי ברכבים שציינת שונה בהרבה דברים מהמקור, לכן יצירתיות מצד הבנאי הישראלי.
העלייה לגלגל 31 לעומת 26 של טרקטורון שמומלצת למבנה מתלה זה חייבה חיזוק.

מקווה שעזרתי

ארנון שושני
רוק סוליד
052-6991704

נמרוד
30-01-11, 10:06
אתה יכול להעלות תמונה ספציפית של המתלה שאתה מדבר עליו?

tomer s
30-01-11, 10:16
מדובר על הכלי שיובל שרון בנה,
הכלאה של רייזר והברקודה של עדי(?).

נמרוד
30-01-11, 10:19
אני יודע, עדיין, בלי תמונה ספציפית הדיון הזה לא יהיה רציני. אני יכול לחשוב על שלושה-ארבעה הסברים שונים שתואמים לתיאור המילולי של אילון... אם בפורום הבונים תמונה שווה יותר מאלף מילים, במקרה זה המילים לא שוות כלום בלי תמונה.

eilonoz
30-01-11, 16:30
נמרוד אתה צודק
כרגע פשוט אין לי תמונה אבל אני חושב שארנון נתן את התשובה

ארנון- עבודה עם גלגל של טרקטורון לא תצריך ממני זרועות כאלה?
כי גם שמעתי קצת על תופעות של ויברציות בזמן האצה ואני מאמין שגם את זה הזרועות האלו מונעות

gasgas
30-01-11, 17:14
ארנון הסביר את זה מצוין

http://i142.photobucket.com/albums/r86/gasgas12/440949.jpg?t=1296400315

gasgas
30-01-11, 17:15
מדובר על הכלי שיובל שרון בנה,
הכלאה של רייזר והברקודה של עדי(?).

אלעד, לא עדי

עמיתT
30-01-11, 20:56
מדהים!

http://lh5.ggpht.com/_JgF0jHIpFOI/TUQztCQ0LVI/AAAAAAAABXk/0tmWlTvnndU/s640/HPIM4026.jpg

עמיתT
30-01-11, 20:58
ואני מניח שזה המוט המדובר, כי תהיתי על אותו הדבר:

http://lh3.ggpht.com/_JgF0jHIpFOI/TUQz53UPMwI/AAAAAAAABYM/AetWx-3qFQw/s640/HPIM4035.jpg

asafk
30-01-11, 23:57
ממוט כזה אפשר להרוויח הרבה יותר מחיזוק אם הוא ממוקם בצורה מדוייקת.
לדוגמה...

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=30560&stc=1&d=1296424624
בדהתומסו שבתמונה הוא ממוקם באופן שהוא מנטרל מעט את שקיעת המתלה האחורי בהאצה (המוט הנוסף דומה מבחינה זו למוט רדיוס של סרן אחורי כך שהכוח מהגלגל מגיע לשלדה בנקודה אחרת מחיבור המשולשים) השקיעה הזו היא אחת מאבני הנגף של מתלה אחורי נפרד ברכב הנעה אחורית. אבל כשהגלגל דוחף נקודה באמצע השלדה, כל זה משתנה.
לעומת זאת מיקום לא נכון של המוט עשוי לעורר בעיות בדיוק מהצד השני של אותה בעיה.

אסף.

eilonoz
31-01-11, 22:03
כן בהחלט לזה התכוונתי

אגב איך הלך במרוץ? סיימת? הבאגי נסעה יפה?

היא ללא ספק מדהימה

נמרוד
31-01-11, 22:14
הייתי בשבת במרוץ בצאלים. הייתה שם ברקודה ורייזר עם מתלה אחורי של ברקודה.
בשניהם נעשתה חדיגה מתכנית הבנייה שאני לא מבין כיצד היא מתאפשרת

המתלה האחורי בבאגי מבוסס על זרועות A ובשני המקרים נמשכו קדימה גם מוטות נגררים.
איך זה אפשי?
הרי שתי צורות המתלה לא יוצרות את אותה תנועה של הגלגל. זה אמור היה להישבר

אילון אין כאן שום סתירה. עדיין מדובר על משולש של שני חיבורים (לינקים) רק עם מפתח גדול מאד. זרוע הA הקטנה היא לינק אחד והמוט הארוך הוא הלינק השני, נקודות החיבור שלהם לשלדה מגדירות ציר. ברגע שזרוע הA הקטנה יש לה ציר פיזי משל עצמה, כמובן שנקודת החיבור הקדמית של המוט לשלדה צריכה להיות בהמשך של אותו הציר כדי לאפשר את תנועת המתלה, וזה המצב, פחות או יותר.

סולי
01-02-11, 01:20
ממוט כזה אפשר להרוויח הרבה יותר מחיזוק אם הוא ממוקם בצורה מדוייקת.
לדוגמה...

(לא מצאת תמונה גדולה יותר?! :rolleyes:)

בדהתומסו שבתמונה הוא ממוקם באופן שהוא מנטרל מעט את שקיעת המתלה האחורי בהאצה (המוט הנוסף דומה מבחינה זו למוט רדיוס של סרן אחורי כך שהכוח מהגלגל מגיע לשלדה בנקודה אחרת מחיבור המשולשים) השקיעה הזו היא אחת מאבני הנגף של מתלה אחורי נפרד ברכב הנעה אחורית. אבל כשהגלגל דוחף נקודה באמצע השלדה, כל זה משתנה.
לעומת זאת מיקום לא נכון של המוט עשוי לעורר בעיות בדיוק מהצד השני של אותה בעיה.

אסף.

חבל שאין לך הסבר יותר ויזואלי, היה עוזר לחפ"ש כמוני להבין איך זה קורה בפועל.

הבאגי נראה מדהים,
ידוע פרטים נוספים? מהלכי מתלה, רוחב, בסיס גלגלים, משקל.
או יותר חשוב, חישוק+צמיג? מנוע?

שוב, מדהים.

Tom Bril
01-02-11, 01:43
הי נמרוד ואסף, לינק כמו הלינק המדובר , אם וכאשר מחובר בצורה הנכונה.
מוריד את שקיעת המתלה בזמן האצה אבל אני בטוח שגם לזה אין רק יתרונות.

האם מבנה של מתלה כזה הוא כדאי לרכב ראלי?

למעשה מתלה כזה מפחית את השקיעה אבל מגביר את הנטייה להיגוי יתר בזמן האצה
ברכב שטח כל כך קצר עם הנעה אחורית, האם זה מתאים כפלטפורמת מרוצים?

נמרוד
01-02-11, 08:42
אני אנסה לעשות קצת סדר בדיון למבקשים העמקה.

קודם כל, מדובר על מתלה נפרד קלאסי, גם בבאגי הכתומה של אייל וגם בשל אייל. אם ננתח אותו יותר לעומק, יש זרוע תחתונה שנראית כמו A אבל יותר נכון להגדיר אותה כH - כי היא מחוברת גם לזרוע התחתונה בשתי נקודות וגם לשלדה בשתי נקודות - אז זו זרוע של שני צירים בעצם. הזרוע העליונה היא A אבל עם מפסק רחב בין הנקודות על השלדה.

המפסק הזה, המרחק הגדול יחסית בין הנקודות על השלדה, הוא מה שמשך את תשומת הלב של פותח הדיון. למה עושים את זה? מכמה היבטים. אחד ארנון כתב - חוזק מבני. למה בכלל יש משולש ולא סתם זרוע אחת ישרה עם שני צירים? כי למשולש יש חוזק, וככל שהמשולש יותר רחב, המבנה יותר חזק.

ההיבט השני, שאסף העלה, קשור לתכונת הAnti Squat של המתלה האחורי, ואפשר להבין אותו על ידי מבט צד על הצירים של שתי הזרועות. מצורפת סכימה. הניתוח הוא אותו דבר עבור סרן חי עם 4 לינקים או זרועות A - במבט צד סכמטי זה בדיוק אותו דבר! כדי לייצר Anti Squat גדול יותר, צריך להרים את צירי הזרועות, ואחת הדרכים לעשות זאת בלי לוותר על חוזק מבני, היא למתוח את המוט הקדמי של הזרוע רחוק קדימה ולמעלה. אבל המוט הארוך לא באמת הכרחי, זו פשוט עוד דרך לחבר משולש לשלדה.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=30641&stc=1&d=1296542296

נמרוד
01-02-11, 08:49
הי נמרוד ואסף, לינק כמו הלינק המדובר , אם וכאשר מחובר בצורה הנכונה.
מוריד את שקיעת המתלה בזמן האצה אבל אני בטוח שגם לזה אין רק יתרונות.

האם מבנה של מתלה כזה הוא כדאי לרכב ראלי?

למעשה מתלה כזה מפחית את השקיעה אבל מגביר את הנטייה להיגוי יתר בזמן האצה
ברכב שטח כל כך קצר עם הנעה אחורית, האם זה מתאים כפלטפורמת מרוצים?

מי שרוצה לעבור שלב בהבנה שלו, יפסיק לחשוב במילים. כשמנתחים מתלה, זה קוים ונקודות במרחב, קואורדינטות מספריות. צריך לקחת נייר, עפרון, סרגל (או החלופה המודרנית בדמות סולידוורקס...) ולנתח את הדברים. מה זה "מתלה כזה?" יכולים להיות מתלים שנראים לך אותו דבר בדיוק אבל הבדלים של מעלות בודדות, בלתי נראות בעין, משנות את כל ההתנהגות שלהם. זו הסיבה שעיתונאי הרכב כותבים על מכונית X (אשכנזית לרוב) שיש לה "שלדה נהדרת" ו"התנהגות כביש מצויינת" ופוסלים מכונית Y (לא חשוב מאיזו תפוצה) על שלדה רכרוכית ו"כיול רופס", כשאם תסתכלו על המתלים הם בדיוק באותה תצורה ונראים בדיוק אותו דבר. ההבדלים הם בפרטי פרטים.

Tom Bril
01-02-11, 13:02
נמרוד, תודה ל התשובה המעמיקה.

מה שכתבת בהודעה השניה ידוע, השאלה שלי מופנת אליך בתור אחד שיצא לו לתכנן רכב.

איפה ממקמים בסדר סדר העדיפויות את מניעת השקיעה?

מה החסרונות של גיאומטריה כזאת?

סולי
01-02-11, 17:24
נמרוד תודה על ההסבר!

מישהו מזהה איזה צמיג או ג'אנט אלו בתמונות?

-->