PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה | שאלה של מתחילים (ממש!) בתכנון מסלול

Tourist
01-02-11, 00:54
אוקי, אז אני יושב מול מפת טיולים וסמ"ש של איזור כרמל (הכי קרוב אלי) של 1:50.

רוצה לתכנן מסלול קל וחביב.

איך ?
איך אדע באילו מסלולים מותר לעבור עם ג'יפ ?
באילו מסלולים אפשר לעבור עם ג'יפ ?
ומה לגבי רמת העבירות ? קלה/בינונית/קשה ?

לא להתרגז - כבר בכותרת רשום שזו שאלת מתחילים (ממש!) ...

מידבר
01-02-11, 06:03
קשה להסביר באינט'.
השתדל לתפוס לך מישהו שיכול לשבת אתך על מפה פתוחה ולהסביר.
גם אחר כך, אל תצא לשטח לבד.
בכל מקרה, לעולם אבל לעולם, אל תעבור מכשול (עליה, ירידה, שפ'צ, קטע טכני וכו') שאתה לא בטוח שתוכל לעבור אותו גם בכיוון ההפוך.

בהצלחה.

hadtomer
01-02-11, 07:15
שחיה לא לומדים בהתכתבות. מאוד קשה להסביר מסלול טיול באינטרנט על סמך מפה. מה שכן- נסה להיעזר באחד מספרי הטיולים, כגון זה של יואב קווה, לגיבוש מסלול. וכפי שכתב מידבר-לא לצאת לבד.

נמרוד
01-02-11, 08:57
אוקי, אז אני יושב מול מפת טיולים וסמ"ש של איזור כרמל (הכי קרוב אלי) של 1:50.

רוצה לתכנן מסלול קל וחביב.

איך ?
איך אדע באילו מסלולים מותר לעבור עם ג'יפ ?
באילו מסלולים אפשר לעבור עם ג'יפ ?
ומה לגבי רמת העבירות ? קלה/בינונית/קשה ?

לא להתרגז - כבר בכותרת רשום שזו שאלת מתחילים (ממש!) ...

המסלולים המסומנים בצבעים, במפה ובשטח, נועדו לטיול. אלו שמסומנים כדרך עפר (שני קווים מקווקווים מקבילים - תסתכל במקרא של המפה) מתאימים לטיול ג'יפים. תתחיל מאלו, ולא צפויות לך בעיות יוצאות דופן, בוודאי שבכרמל. בשביל זה הם סומנו, זו כל הפואנטה של מפת הסמ"ש :D

אם כי שים לב שאנחנו בעונת הבוץ, בה כל שלולית על כל שביל עלולה להוות מכשול... קרא את המדריך של חנן לנהיגה בבוץ (http://www.jeepolog.com/310.html).

יונתןמצפה
01-02-11, 09:03
בוקר טוב.
אתה שואל מספר שאלות שונות. 1- עזרה בלימוד קריאת מפה. 2- איסור נסיעה בשטחים מסויימים. 3- עצות לבחירת דרכים המתאימות לרמתך.
אנסה לענות לפי הסדר בהקשר לשאלתך:
1- ראשית, מדובר במפה 1:50,000. אמנם התקטננות אבל חשובה. קנה המידה של המפה יעזור לך לתכנן נכון מרחקים למסלולים. בקנ"מ הזה- 1ס"מ במפה=50,000ס"מ בשטח=500מ'.
כל ריבוע במפה=2ס"מ=1ק"מ בשטח.
לגבי שבילים: במפה מוגדרים 4 רמות של שבילים: שני קווים מקבילים רצופים=דרך סלולה עבירה לכל רכב. שני קווים מקבילים- אחד רצוף ואחד מקווקו= דרך סוג א', אמורה להיות עבירה לרכב ללא 4X4. שני קווים מקבילים מקווקוים=דרך 4X4. קו מקווקו יחיד=דרך להולכי רגל.
שבילים אלו לעיתים מסומנים בצבע ואז המשמעות היא שזה סימון שבילים=מסומן גם בשטח באותו צבע.
שים לב- למרות מה שכתבתי תחסית בשטח עשוייה להשתנות במהירות ולכן לא תמיד איכות הדרך מתאימה למסומן במפה.
בנוסף, כל מה שכתבתי מופיע גם במקרא של המפה!
2- איסור הנסיעה במקומות מסויימים מתייחס בדרך כלל רק לשבילים שאין להם סימון שבילים (כאמור) ואשר נמצאים בתוך שמורת טבע. את סימון שמורת הטבע תוכל למצוא במקרא.
ככלל אצבע, שביל שלא נמצא בתוך שמורה מותר לנסיעה. (אלא אם כן יש סיבות ספיציפיות המסומנות בשטח)
3- באזור הכרמל יש לא מעט דרכים ברמת עבירות קלה. דרך נוף כרמל, בקעת אלון, אזור בית היערן, אזור עופר-כרם מהר"ל-מרכז מירב, ועוד.

אתה יכול בנוסף לקנות ספר מסלולים של אזור הכרמל (יש כמה כאלו) ומשם להתחיל. כמו כן, תרגיש חופשי לשאול לגבי מסלול ספציפי בפורום.
מצטרף להמלצה לא לנסוע לבד ולא לעבור במקומות שאין לך 100% בטחון שיסתיימו בשלום!
טיול נעים!!

נ.ב.- עכשיו חורף, שבילים רבים עשויים להיות בוציים. כמו שאמרתי, אתה מוזמן לשאול ספציפית בפורום.

יונתן

itt8
01-02-11, 09:33
תכנון מסלול בשטח הוא מכלול של דברים שבו נלקחים הרבה גורמים ומשתנים בחשבון, כגון תוואי השטח, שטחי אש פעילים, שדות מוקשים, שטחים פרטיים ושערים סגורים, עונות השנה - מזג אויר, זמני שקיעת השמש וכו...
נדרש ידע בקריאת מפה והבנה בטופוגראפיה, ובעיקר ניסיון, אחרת הפוטנציאל לתקלות הוא גבוה.
ללמוד איך ,לצבור ניסיון ורק אחרי זה לעשות.

אילן ללל
01-02-11, 09:51
לכל שביל יש מספר. תוכל למצוא בצד השני של המפה את המקרא המפרט את סוג השביל על פי מספרו. הדרך הכי טובה לתירגול מתחילים היא לתכנן מסלול, לצאת לשטח ולחוות את המציאות אל מול המפה. תמיד תוכל לעשות סיבוב פרסה ולחזור על עקבותיך וגם אם מתברברים קצת, זה לא סוף העולם, זה רק יכול לעזור לך לקראת הפעם הבאה.

Tourist
01-02-11, 12:02
תודה רבה ! עניתם לי בדיוק (למרות שעכשיו אני מבין ששאלתי לא נוסחה כראוי...).

בעצם, זה בערך המידע שחיפשתי:

לגבי שבילים: במפה מוגדרים 4 רמות של שבילים: שני קווים מקבילים רצופים=דרך סלולה עבירה לכל רכב. שני קווים מקבילים- אחד רצוף ואחד מקווקו= דרך סוג א', אמורה להיות עבירה לרכב ללא 4X4. שני קווים מקבילים מקווקוים=דרך 4X4. קו מקווקו יחיד=דרך להולכי רגל.

איסור הנסיעה במקומות מסויימים מתייחס בדרך כלל רק לשבילים שאין להם סימון שבילים (כאמור) ואשר נמצאים בתוך שמורת טבע. את סימון שמורת הטבע תוכל למצוא במקרא.
ככלל אצבע, שביל שלא נמצא בתוך שמורה מותר לנסיעה. (אלא אם כן יש סיבות ספיציפיות המסומנות בשטח)

ובזכות העובדה שאיני יודע לנסח שאלה קיבלתי ממכם עוד המון מידע מועיל !
שוב, תודה !

דידין
01-02-11, 12:28
הצטרף לקבוצת מטיילים (יש הרבה פורומים ובהם מציעים מסלולים מגוונים). כשתצא איתם לשטח, קח את המפה הרלוונטית והשתדל להתמקם כל הזמן עפ"י המפה ותוואי השטח.

סביר להניח שמוביל הטיול ישמח לעדכן אותך הן לגבי המסלול בכללותו והן לתוואי ספציפי שתעברו בו.
ברגע שתזהה את מיקומך במפה שיהיה זהה למיקומך בשטח, תוכל להעריך את משמעות הסימנים במפה.(שבילים/תבליט/תכסית).

Tourist
01-02-11, 12:36
הצטרף לקבוצת מטיילים (יש הרבה פורומים ובהם מציעים מסלולים מגוונים). כשתצא איתם לשטח, קח את המפה הרלוונטית והשתדל להתמקם כל הזמן עפ"י המפה ותוואי השטח.

סביר להניח שמוביל הטיול ישמח לעדכן אותך הן לגבי המסלול בכללותו והן לתוואי ספציפי שתעברו בו.
ברגע שתזהה את מיקומך במפה שיהיה זהה למיקומך בשטח, תוכל להעריך את משמעות הסימנים במפה.(שבילים/תבליט/תכסית).

זה גם היה הרעיון שלי באופן טבעי...

אבל, וידוי:
אני דוס. רציני, עם זקן, כובע וחליפה ומלא ילדים....
אני עוקב המון בכל האתרים אחרי מסלולי טיולים, תמונות ורשמים.
אני חושש שארגיש מאוד שלא בנוח בתוך הקבוצה. סה"כ הרבה מהטיול זה לא רק המסלול והג'יפ אלא גם החברה. לא בא לי (עוד) סיטואציה בה אני (ומשפחתי) קצת 'אאוטסיידר' ...

דידין
01-02-11, 19:33
זה גם היה הרעיון שלי באופן טבעי...

אבל, וידוי:
אני חושש שארגיש מאוד שלא בנוח בתוך הקבוצה. סה"כ הרבה מהטיול זה לא רק המסלול והג'יפ אלא גם החברה. לא בא לי (עוד) סיטואציה בה אני (ומשפחתי) קצת 'אאוטסיידר' ...

כאן על אחת כמה וכמה אל תצא לשטח כרכב יחיד (בפרט כשאתה עם ילדים).
אני שמעתי שיש אתרים* לחובבי ג'יפים מהמגזר הדתי- נסה ליצור איתם קשר.
* פנה גם למפעילי טיולי ג'יפים דתיים (יש הרבה בצפון הארץ ) הם יעזרו לך בקישור לחבורות שכאלה.

אומי5
08-02-11, 20:27
אהלן .

קודם כל חשוב לציין שתמיד כשמגיעים לקבוצה חדשה מרגישים אאוטסיידר בהתחלה .
אפילו כשבאים לקבוצה שמכירים וירטואלית למפגש ראשון או שני מרגישים ככה לא פעם.
זה נכון שלא כל קבוצה תצליח בקלות לשלב מישהו מרקע שונה לגמרי (כיוצא בשאלה קל לי להבין את שני העולמות ועד כמה שהם שונים).

אני מאמין שכמו בכל קבוצה שמרכזת תחביב בסוף לומדים להכיר את האחר, במועדוני הרכב אתה רואה חברויות יפות מאוד בין אנשים שהמכנה המושתף היחיד ביהם הוא התחביב .

תנסה לברר בבתי ספר שדה על טיולי ג'יפים לשומרי מסורת, אני לא יודע איזה גופים של החברה להגנת הטבע קיימים היום באזור , בעבר היה מל"ש כרמל, בית ספר שדה גליל ומל"ש מעלות.
כולם הוציאו גם טילוים לשומרי מסורת.
אתה גר בשכונה או ישוב חרדי ? מצא עוד בחור אחד עם ג'יפ, תתחילו לרדת יחד לשטח , לאט לאט תלמדו את היכולות שלכם, תזכרו שלא נכנסים עם רכב למכשול שהרכב הקודם עוד לא יצא ממנו , סעו בזהירות .

בכל מקרה אני חושב שאם תמצא קבוצה רגילה להשתלב בה זו תהייה הזדמנות מעולה לשני הצדדים להכיר לא דרך התקשורת .

kobiarava
11-02-11, 14:36
אבל, וידוי:

אז מה אם אתה דוס? זה אומר בהכרח שתנודה ע"י הקבוצה? תתפלא כמה טיולים מעורבים יש, גם בין חברי האתר וגם מחוצה לו. רק לפני שבוע היינו בטיול כזה, טיול מדהים שאיחד אנשים מכל קצוות הארץ ומכל קצוות הקשת החברתית. היו בינינו "דוסים", "רציניים", וגם חילונים גמורים כמוני וכמו אחרים, והשתלבנו מצויין. תתפלא, גם אם חיצונית אנחנו נראים ומתנהגים אחרת, אפשר למצוא המון קווים משותפים, בעיקר אם כבר מצאנו שיש לנו תחביב משותף-הנסיעה בשטח. דווקא פה בג'יפולוג תמצא סובלנות בין אנשים מרקעים שונים, ולא נראה לי שמישהו יתייחס איליך כאל אאוט-סיידר כשתצטרף איליו לטיול בשטח. נסה את מזלך פה, בפורום הטיולים נפתחות כל יום הזמנות לטיולים, פשוט צור קשר עם המארגן וצא לטייל....

קובי

אודי פ.
21-03-11, 23:35
שלום,

אני גם מתחיל בתחום הזה, לפחות עם רכב. משפחתי ואני משתמשים ברכב 4X4 בעיקר לקמפינג במרחק שעה מהבית ולא לטיולים ארוכים - ה- 4X4 משמש כדי להגיע למקומות יפים ולא מלאים באנשים.
לדעתי אם הרכב שלך תקין אין מניעה לנסוע לבד בדרכים סבירות. שיקול דעת סביר מספיק כדי להימנע מצרות. אני נוהג לעשות סיור מקדים באזור, ככה אני לא דואג מהתברברות. GPS (שאין לי) מאוד עוזר, וכמובן טלפון סלולרי.
הכי חשוב בטיול לבד - מים המון, אוכל לעוד יומיים, ביגוד חם, אש, תרופות רלוונטיות בקיצור - אם תיתקע לא תהיה בבעייה אמיתית. ותדאג שמישהוא אחראי ידע לאן נסעת.
אני מבין את החשש מהצטרפות לחבורה - שווה לחפש משפחה אחת לטיול משותף, זה נראה לי יותר פשוט.

בהצלחה,
אודי

-->