PDA

צפייה בגרסה מלאה : דיון על מובילי כבל כננת - hawse VS roller

נמרוד
11-11-04, 12:56
זה מה שנקרא רולר - Roller Fairlead
http://www.awdirect.com/awdirect/itm_img/WCR-50_Roller_Fairlead.JPG

וזה מכונה Hawse Fairlead - לא יודע מה הכינוי שלהם בישראל?
http://www.jedi.com/obiwan/jeep/pics/winch_fairlead1_720.jpg

שני סוגי מובילי הכבל האלו עושים את אותה העבודה, ותחליפיים לחלוטים. הרולר המקובל עשוי מגלילי מתכת על סוג של מיסבים, ההוז (בהעדר מילה טובה יותר) הוא סתם גוש של פלדה/אלומיניום/חומר פולימרי בעל שפתיים מעוגלות. הוא בעקרון עשוי מחומר רך יותר מהכבל כדי שהשחיקה תיפול כולה על המוביל ולא על הכבל.

ההוז מוצא חן בעיני עבור ההתקנה הבאה של הכננת שלי - קטן, קומפקטי, קל, לא בולט, מן הסתם זול מאד (אם כי רולר כבר יש לי...). אני מחפש את הסיבות למה הוא לא טוב, למה להשאר עם הרולר הישן והטוב. כמובן שאני מחפש בעיקר תגובות של אנשים שיש להם נסיון עם hawse, אני לא מכיר אף אחד כזה.

עמי
11-11-04, 13:42
אתה דווקא כן מכיר אחד.
לא הצלחתח למצוא שום חסרון לעומת המוביל עם הגלגלות, למעט, אולי (לא התנסיתי בסוג השני) העובדה שהפתח צר לעומת רוחב התוף עליו נכרך הכבל.

עמי
11-11-04, 13:44
רק שים לב לדבר אחד: אם אתה הולך על המוביל נטול הגלגלות, וודא שהוא אינו עשוי מאלומיניום או מתכת רכה אחרת (ואפילו פלסטיק). יש כאלו, והם מיועדים לעבודה עם כבל כננת סינטטי.

asafk
11-11-04, 13:46
יש בעיה בחילוץ לא נכון- משיכה הצידה. אז המוביל ללא הגלגליות שובר את הכבל. שוב- זה בהפעלה לא נכונה- אבל מי יודע...

אני, באופן אישי, מעדיף את המוביל הפשוט, בלי הגלגליות.

אסף.

ארז
11-11-04, 13:56
את הרולר שלי קיבלתי עם הכננת כך שלא עלתה אצלי השאלה איזה, אבל אם לבחור הייתי בחור ללא גלגלות, סתם מוסיף עוד 10 ס"מ לאף של הרכב.

asafk
11-11-04, 14:27
מה מקבלים בד"כ עם כננות?

אסף.

אלון_ק
11-11-04, 15:10
נושא השחיקה של ה"הוז" לא משחק תפקיד? היא זניחה?

נמרוד
11-11-04, 15:22
נושא השחיקה של ה"הוז" לא משחק תפקיד? היא זניחה?

יש כאן שני חלקים עם חיכוך משמעותי בינהם. הרעיון הוא שאחד החלקים יהיה עשוי מחומר רך יותר, ושכל השחיקה תהיה עליו. אותו רעיון כמו במיסבי החלקה שיש בהם טבעות של חומר רך יותר - פליז, או טפלון או משהו אחר שיקח את רוב השחיקה, וניתן להחליף אותו בבוא העת. לכן, עם רק ההוז נשחק, זה אחלה מבחינתי. אני יכול לראות בעייה עם השחיקה בקצב גבוה מדי ואז עלולות להווצר "תעלות" בחומר במקומות מסוימים ולהפריע אחר כך.

בגלל זה אני חושב, עמי, שאלומיניום הוא אולי כן החומר הנכון לחלק הזה כשהוא עובד עם כבל פלדה. החומרים הפולימרים זה באמת לעבודה עם הכבלים הסינטטים.

אגב, איפה קונים כזה דבר בארץ, ובכמה?

zagi
11-11-04, 19:54
הפוך גוטה , הפוך...
נמרוד , בוא נגדיר קודם מה זה חיכוך בהקשר שלנו...:
חיכוך נוצר כאשר שני חומרים באים במגע ואחד החלקים (או שניהם ) מתנגד לתנועתו של השני
"ההוז" לוקח חלק ניכר מהשחיקה עקב החיכוך לעומת הקבל עצמו אך הקבל עדיין עומד ברמת שחיקה גבוהה עקב חיכוך גבוהה ..
הרעיון עם הגלגלות הוא פשוט להוריד את רמת החיכוך ...הגלגלת מתגלגלת ומונעת חיכוך בכך שהיא מצטרפת לתנועתו של הכבל ...

קפיש .......???

עמי
11-11-04, 19:58
נמרוד,
אלומיניום יהיה רך מדי לדעתי.
אצלי המוביל עשוי מברזל "פשוט" ובכל זאת הוא נחרץ כתוצאה משימוש בכננת. כנראה שסיבי הפלדה מהם עשוי הכבל, עשויים מחומר קשה יותר (וזה גם די הגיוני, לא?)

ryanai
12-11-04, 00:46
סתם כיוון,

ראיתי פעם איזה דיון בחו"ל שמדבר על זה שרולר לא מתאים לכבל "פלזמה" מאחר והוא לוחץ אותו בנקודת היציאה. לכבל כזה עדיף להשתמש ב"הוז".

יכול להיות שזה פשוט תלוי בחומר ממנו עשוי הכבל ?

כבל ה"פלזמה" רך ולכן מתאים ל"הוז" (החיכוך בין הכבל ל"הוז" מייצר הרבה חום ומעט שחיקה)
לעומת זאת כבל פלדה קשה ולכן לא רגיש ללחץ, אבל רגיש לשחיקה (או שיגרום לשחיקה מאוד גבוהה - כמו שעמי מתאר). ולכן יעבוד יותר טוב עם רולר.

גם מסביר למה רוב הכננות באות עם רולר שהוא יותר יקר וה"הוז" הוא אופציה (למי שרוצה להחליף ל"פלזמה")

נשמע הגיוני ?

asafk
12-11-04, 01:18
הפוך גוטה , הפוך...
חיכוך נוצר כאשר שני חומרים באים במגע ואחד החלקים (או שניהם ) מתנגד לתנועתו של השני
"ההוז" לוקח חלק ניכר מהשחיקה עקב החיכוך לעומת הקבל עצמו אך הקבל עדיין עומד ברמת שחיקה גבוהה עקב חיכוך גבוהה ..
הרעיון עם הגלגלות הוא פשוט להוריד את רמת החיכוך ...הגלגלת מתגלגלת ומונעת חיכוך בכך שהיא מצטרפת לתנועתו של הכבל ...

קפיש .......???

לא בדיוק..
כי זה לא מצב של שני חלקים שמתחככים זה בזה. במקרה הזה, הכבל חותך את המוביל. השחיקה בכבל לא משמעותית, כי הוא ארוך, וכי הוא לא חלק, ולכן הוא פועל כמו סכין משונן.
ברור שהגלגלת תגלגל ואז אין חיכוך. ברור שהגלגלת תשמור יותר טוב על הכבל- אבל לא במצבי עבודה במשיכה לפנים- לא צריך לשמור על הכבל מחיכוך, אלא משבירה. אבל יותר מזה- ברולר עצמו אין שחיקה. זה לא עניין של שמירה על הכבל, אלא של אורך חיי המוביל.
בכבל פלזמה (מה זה כבל פלזמה? שם מסחרי לחבל ניילון משולב בחומר שנקרא דיינימה. זה חבל קרמנטליף או חבל שזור קרמנטלי- החלק החיצוני (מעטפת) קשה, החלק הפנימי חזק למשיכה ורך) אנחנו פוחדים פחות משבירה, כי הוא גמיש. הרבה יותר מדאיג כבל שנכנס בין הגלגלות של הרולר, ונתפס, ונקרע מייד. (חבל מתוח- רק מריח מרחוק פינה חדה- נקרע).

אסף.

איציק - 4X6ZH
12-11-04, 08:24
מה אתם צריכים את כבלי " הפלזמה " נילון / משי חוטי תפירה ....
כל מנוף בעולם משתמש בכבל פלדה .!
אז בשביל מה זה טוב ?
לדעתי זה טוב לסוחרים שמוכרים קרח .
זה מעולה לתצוגת אופנה בשנקין .
כננת = כבל פלדה .
רולר מומלץ אבל לא חובה .
גם אני חושש מהרולר הבולט .
אבל לעבודת הכננת עדיף הרולר .
איציק

זאביק
12-11-04, 14:00
מה אתם צריכים את כבלי " הפלזמה " נילון / משי חוטי תפירה ....
כל מנוף בעולם משתמש בכבל פלדה .!
אז בשביל מה זה טוב ?

נתחיל מבטיחות.
כבל כננת שנקרע מצליף בעוצה אדירה, שובר דברים, ואם לא נוקטים אמצעי זהירות כמו שצריך ומרחיקים את האנשים, גם עלול לגרום למוות.
כבל "פלזמה" פשוט נופל על הרצפה ולא מצליף.

כבל פלזמה, גם יותר קל (פחות עומס על מתלים הקדמיים של 2-3 ק"ג) תופס פחות מקום (ולכן אפשר לשים כבל יותר ארוך על הכננת).

כבל "פלזמה" עמיד יותר לשחיקה ושבירה (בזמן גלילה פנימה, קריעת סיבים) ולכן יחזיק מעמד יותר.

מה שכן, הוא יותר יקר (לא בהרבה), ונשחק במגע (סלעים, אדמה) הרבה יותר מהר.

נמרוד
16-11-04, 10:59
הפוך גוטה , הפוך...

קפיש .......???

הגלגלת מעבירה את החיכוך הדינמי מאזור מגע כבל/גלגלת, למקום אחר - למיסבים של הגלגלת עצמה. שם עיקר השחיקה, אבל השחיקה הזאת לא ממש מטרידה - העיקר שאין החלקה בין הכבל לגלגלת ולכן אין שחיקה לכבל.

בהוז לעומת זאת, ההחלקה - חיכוך דינמי - הוא כולו בין הכבל למוביל. גם אם המוביל עשוי מאותה פלדה בדיוק כמו הכבל (ונתעלם מעניין הצורה השזורה של הכבל), והשחיקה נניח הולכת חצי/חצי, הרי שהשחיקה של הכבל מתחלקת על כל אורכו ולכן היא לא משמעותית, בעוד שעל ההוז היא בדיוק על אותה נקודה במשך כל המשיכה. אם ההוז עשוי מחומר רך משמעותית - כל השחיקה כמעט תהיה עליו. אני לא המצאתי את זה - במיסבי החלקה נהוג להשתמש בחומר קשה עבור החלק שלא אמור להשחק, והוא מסתובב או מחליק על חומר רך - פליז, נחושת, טפלון וכן הלאה - שנשחק.

אלון_ק
14-06-05, 23:12
ובנתיים, מישהו גילה כבר איפה אפשר לקנות "הוז" בארץ?

אני מאוד רוצה אחד לפגוש החדש...

מאיר רוטברג
15-06-05, 08:38
יש לי לקוחות גיפאים כמונו שעושים עבודות אלומיניום תעופ]תי ברמה עולמית אם מישהוא יארגן מידות מדויקות או שירטוט של הנ"ל אבקש מהם הצעת מחיר לחברים על בסיס אלומיניום תעופתי
הם פםשוט לא עובדים עם אחרים

נמרוד
15-06-05, 20:09
יש לי לקוחות גיפאים כמונו שעושים עבודות אלומיניום תעופ]תי ברמה עולמית אם מישהוא יארגן מידות מדויקות או שירטוט של הנ"ל אבקש מהם הצעת מחיר לחברים על בסיס אלומיניום תעופתי
הם פםשוט לא עובדים עם אחרים

את השפתיים המעוגלות לא משתלם לעשות בכמויות בודדות. אפשר לעשות את זה או בCNC (קל אבל יקר) או שצריך למצוא או להכין כרסום מיוחד עם הרדיוס הקעור - אפשרי, אבל שוב יקר בשביל בודדים. אבל מי יודע, אולי החברים שלך יכולים לעשות מחיר? אני אייצר לך שרטוט.

אלון_ק
16-06-05, 00:33
ייצר שרטוט, רק זכור שהמרחק בין שני החורים שדרכם מחברים את ה"הוז" (וגם את הרולר, אגב) הוא 10 אינץ', שזה 254 מ"מ כידוע לך.

זה חשוב משתי סיבות עיקריות: 1. אתה יכול להחליף בין "הוז" לרולר עם שני ברגים, בלי שינויים נוספים, שזה אומר שכל מי שירצה לעבור מרולר ל"הוז" יוכל בקלות.
2. אני כבר קדחתי לפי זה... :lol:

מאיר רוטברג
16-06-05, 08:48
נמרוד
החברים שלי ואכן לא הבהרתי זאת טוב יש בבעלותם מפעל לcnc

גיא
16-06-05, 20:20
לרכבי ההדגמה של אספיר שהיו בתצוגת תכלית האחרונה בנחל גחר, שני מגנומים.
היה כבל פלזמה ומובילי הוז.

באינטרנט, באתרים שמוכרים את זה אומרים שזה מיועד לכבל פלזמה והרולרים לכבל פלדה.

תנסה לשאול אצלהם אם הם מוכרים כזזה. יש להם סניף בצ'ק פוסט.

-->