PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתקן לחימום מים למקלחת בשטח.

רכס חיים
11-11-04, 21:20
כבר הרבה זמן אני מתלבט בבעיה כיצד לחמם מים בשטח עבור מקלחת ואת כל הפתרונות הסטנדרטיים ניסיתי או פסלתי. הבעיה היא שלמתקן צריכות להיות מספר תכונות. 1. נפח קטן ככל האפשר 2.שליטה טובה על חום המים 3. פשטות שימוש, איחסון והובלה. 4.אמינות בתוצאות. 5. מחיר ייצור ושימוש סביר. ונראה לי שמצאתי אך אין לי בינתיים שרטוטים שיבואו בהמשך אז נא להפעיל את הדמיון. הרעיון מבוסס על העובדה שלכל אחד יש סיר גדול בג'יפ וגזיית חימום או אמצעי חימום אחר.ממלאים את הסיר עד מחציתו במים ומרתיחים אותם על הגזיה .כשהמים רותחים שמים בתוכם צלחת אלומיניום בקוטר 25 ס'מ ובעובי 20 מ'מ. הצלחת בנויה משני חלקים, העבה יותר מכיל חריץ ספירלי שבלולי מהאמצע עד לשוליים של הצלחת שאורכו כארבעה מטרים בפריסה. מידות החריץ או התעלה 8 מ'מ עומק והמרווחים בין החריצים 4 מ'מ.החלק השני הינו מכסה סגור בברגים היקפיים אטום לבריחת מים מהתעלות. מים קרים נכנסים למרכז הצלחת ועושים כ-10 סיבובים ספירליים ויוצאים בפריפריה לאחר ספיחת חום מהצלחת. כניסת המים הקרים נעשית ממשאבה רגילה שדוחסת אותם ממיכל מים והיציאה מובילה לברז מוגבה. כל מערכת בנויה משלוש צלחות כאלה היכולות להתחבר אחת לשניה. אם מדובר בקיץ אפשר להסתפק בצלחת אחת. באביב ובסתיו מחברים שתי צלחות ובחורף מתקינים את השלוש כך שהמים עושים דרך של 12 מטר. החכמה היא לא להתקלח במים קרים ובוודאי לא ברותחים. כדאי מאוד למצוא פתרון גם לרוח שהיא בעצם הגורם המקרר ביותר. נא התיחסותכם באם הפתרון עונה לכל הדרישות שציינתי.

UNIX
11-11-04, 21:26
יש לי רעיון בשבילך שלדעתי יצא לך מעולה ולא יקר וגם יהיה טוב בשבילך שאתה אוהב לנצל כל מתקן לכמה וכמה שימושים .
אתמול הייתי בהום סנטר וראיתי ב 200 שקל מחמם מים חשמלי של זק"ש ,
המחמם מחמם מים מיידית , הוא ממש קטן ויש לו ראש אמבטיה מאוד חמוד.
הבעיה היחידה שלך היא שהמחמם עובד על 220 וולט ואת זה לא בעיה לפתור ע"י ממיר מתח שישמש אותך לעוד המון שימושים בשטח .

קיד
11-11-04, 22:44
2 מטר צינור 1/4" מנחושת, שיהיו כרוכים על צינור הפליטה של הרכב, יתנו לך מים חמים בשפע. את המשאבה כבר תפתור לבד.
עלות מיזערית, ביצוע פשוט.
בברכה.
קיד.
נ.ב. אם כבר אתה מחמם מים בסיר, אז למה אתה רוצה לבנות מחליף חום??? יש לך עודף אנרגיה במערכת??

רכס חיים
11-11-04, 22:47
מה הגודל הפיזי שלו? לחימום מים יש צורך בימבה חשמל. איך מחברים אותו למקלחת.?

UNIX
11-11-04, 23:24
הגודל הפיזי שלו ממש קטן משהו כמו 10*10 ס"מ אולי קצת פחות ואולי קצת יותר ,
לגבי החשמל היה רשום שזה חוסך חשמל ב 80 אחוז מדוד מקורי אז אני מניח שאפשר להפעיל אותו על ממיר טוב .
אל תשכח שזה אמור לפעול בבית שעות ובשטח גג כמה דקות דבר שנותן לך ביטחון
של כמה שנים אולי עשרות אפילו לגבי האמינות שלו , חוץ מזה שיש אחריות עליו 3 שנים אם אני זוכר נכון (רק אם חשמלאי מוסמך מרכיב לך אותו :twisted: ) , נשמע דווקא מדליק ונחמד וללא קומבינות מיותרות ועל הדרך של "השיפור " תרוויח ממיר מתח (אם כבר אין לך ).

UNIX
11-11-04, 23:26
אגב יש לו את כל תווי התקן וכו' שצריך ורשום שהוא מאוד בטיחותי ועשוי מחומרים מעולים , החיבור נראה פשוט :
צינור כניסת מים , צינור יציאה +ראש שכבר כלול עם המערכת וחיבור לחשמל .
יש עליו גם שני מצבי חום .
דרך אגב אני ראיתי אותו בהום סנטר .

איציק - 4X6ZH
11-11-04, 23:39
ולמה לא להתקין עוד מחליף חום בתוך הרדיאטור של המנוע . כמו שיש בכל רכב עם גיר אוטמטי
יש כאלה מחליפי חום כמו זבל אצל כל מתקן רדיאטורים .
אני יכול לספק לך כמה כאלה כל שבוע . ( במקום לזרוק לפח )
חום המים ניתן לשליטה על ידי ברז בכניסה לרדיאטור .
אני מקווה שהרעיון ברור
יש כאלה לקניה מוכנים אצל כל מיני חברות ציוד קמפינג .
איציק

UNIX
11-11-04, 23:41
יש מכשיר כזה שעובד גם על גז ואולי אפשרי לחבר אותו אל הגזיה וככה חוסכים
בממיר מתח אבל אני לא יודע לגבי העלויות ולגבי בטיחות שלו , בכל אופן פעם התקלחתי באחד כזה והיה טוב.
הנה קישור למחמם מים שמצאתי ברשת , קצת יותר גדול ממה שראיתי אתמול , אבל הוא של אטמור ונראה טוב יותר :
http://www.onestopshop.co.il/product.asp?productid=287&CatCode=65

six 4 life
12-11-04, 00:15
קצת מחשבה ופיתוח לרעיון של קיד- כל אחד לפי צרכיו-
וזה הרעיון הכי מוצלח לחמם מים בשטח ששמעתי אי פעם.
פריק, לא גוזל לא אנרגיה מהאוטו ולא חשמל. נטו על חום האגזוז. גאוני :D

-ארז-

eran4x4
12-11-04, 09:46
איציק

איך אני שותל כזה מחליף חום אצלי ברדיאטור?

ערן המסוקס
12-11-04, 11:17
קיד, אתה מדבר מנסיון? 2 מטר של צינור מלופף על האגזוז מספיק למים חמים בטוח?

איציק - 4X6ZH
12-11-04, 13:19
מוציא את הרדיאטור ושותל במיכל התחתון חליל של שמן גיר ( יש אצלי כאלה למי שצריך )
ומעביר בחליל מים במקום שמן .
לכלי רכב שיש גיר אוטמטי מומלץ לנתק את החליל ( מסיבות אחרות ) ויש לך חליל מוכן
רק לחבר מים ממשאבה חיצונית .
אפשרות אחרת היא לבנות את מחליף החום חיצוני ולהלביש אותו על צינור המים החמים
בנקודת החיבור לרדיאטור הפנימי של מערכת חימום תא הנוסעים .
לגבי צינור נחושת מלופף לדעתי בחורף ספק על יכולת החימום . יש צורך לבודד את הצינור
או ללפף חומר בידוד טרמי על נקודת הליפוף .
אבל הניסוי הזה קל .
איציק

eran4x4
12-11-04, 14:18
השאלה הבא

לגבי שני הפתרונות (חליל ברדיאטור או צינור נחושת על האגזוז*, האם מחליף החום מחמם את המים מספיק מהר בכדי לאפשר מקלחת נעימה\סבירה ללא חימום מים במיכל ע"י סירקולציה,
זאת אומרת האם אני יכול לחבר מיכל מים חיצוני, בטמפרטורה של 15-20 מעלות ולקבל מים בטמפרטורה של 30 מעלות בקצב של 2 ליטר לדקה (כל המספרים מהראש אולי הקצב גבוה מידי למקלחת חסכונית ואולי 27 מעלות זה מספיק נעים)?

ד ו ר ו ן
12-11-04, 14:42
היה פעם דיון על צינור מלופף בג'יפטריפ.
המסקנה שם היתה שברגע שמתחילים להזרים מים הלאה הנפח היחידי שיהיה חם הוא זה שהתחמם בזמן הנסיעה,המים ה"חדשים" שיעברו לא יספיקו להתחמם.

מה רע בג'ריקן שחור חשוף לשמש במשך כל היום?

קיד
12-11-04, 15:56
מנסיון, 2 מטר, מלופפים על מפלט של גולף, מופעל ע"י משאבת מגבים, נותנים מים רותחים לאספרסו.
לכן הגדלת המשאבה, תוריד את הטמפ. למשהו יותר הגיוני. ומפלט של ג'יפ מספק הרבה יותר אנרגיה ממפלט של גולף 1.6 ל'.
קיד.

eran4x4
12-11-04, 16:08
מנסיון, 2 מטר, מלופפים על מפלט של גולף, מופעל ע"י משאבת מגבים, נותנים מים רותחים לאספרסו.
לכן הגדלת המשאבה, תוריד את הטמפ. למשהו יותר הגיוני. ומפלט של ג'יפ מספק הרבה יותר אנרגיה ממפלט של גולף 1.6 ל'.
קיד.
לאורך זמן או רק לנפח הצינור פלוס קצת....

קיד
12-11-04, 16:11
ערן, שמע אני לא זוכר, זה היה לפני 12 שנה.
תנסה. צינור עולה 30 ש"ח. מים עולים 4 ש"ח לקוב.
שבת שלום,
קיד.

עמיקם
12-11-04, 22:42
הבעיה עם ההצעה של קיד שהיא לא לוקחת בחשבון זמן סיבון.
ברגע שתעצר זרימת המים לפרק זמן מסוים לצורך סיבון או חפיפה,ואז שתזרים מים שוב תצטרך לקחת מיספר לחדר מיון בשל כוויות דרגה 3 :lol:

קיד
12-11-04, 22:54
עמיקם, תבנה שסתום 3 דרך, המחזיר את המים למיכל אגירה בזמן אי שימוש. את המים החמים אשר במיכל האגירה, תוכל לנצל מאוחר יותר על מנת להפשיר שניצלים, או במרקה הצורך, תוכל פשוט להתקלח בהם. :wink:
קיד

רכס חיים
13-11-04, 01:12
תפסיקו להתלהב מצינור נחושת מסביב לאגזוז.ביונימוג שלי התקנתי 10 מטר צינור לא 2 מטר, והתוצאה היתה מים קרים מדי לאחר הזרימה הראשונה. זה מנסיון ולא מהערכות. ראיתי את התמונה של מחמם אטמור 220V וזה בדיוק המוצר שרציתי להמנע ממנו , גדול מסורבל רגיש לתנאי שטח ועוד על 220V. חימום באמצעות סיר עם מים רותחים אינו מבזבז את המים הרותחים ,הסיר קיים ממילא בציוד, והטבעות עם נפח זעיר ואמינות מוחלטת , אחרי שיוכח שהן עובדות.היות ומהירות הזרימה ניתנת לשליטה מהברז מתקבלת באמצעותה גם שליטה נוספת על הטמפרטורה- יותר לאט יותר חם -ולהיפך. אין ספק שהייצור צריך להיות היי-טייקי היות וניסיתי לעשות אותו דבר עם שבלול מצינור נחושת ומסתבר שהייצור שלו מאוד מורכב אם רוצים שהנפח יהיה קטן והסלילים הדוקים. יתרון נוסף לטבעת הינו החום הכמוס שהיא צוברת לפני זרימת המים ובכך מקילה מאוד את החלפת החום בעת זרימתם. ברור שיש עוד מספר נקודות שוליות לפתרון כמו חיבורים מהירים למתקן והרכבה ופירוק נוחים של הטבעות. הניסוי יעלה לא מעט כסף היות וזה ייצור בודד לכן הייתי מעונין שתתרכזו בהערכות למכשיר שמשוחרר מהרכב ואל תיכנסו לסימטאות שמחוברות לרכב.

ערן המסוקס
13-11-04, 06:07
אני הייתי נשאר, למרות הכל, צמוד לרכב ומשתמש באנרגיה שגם כך מבוזבזת מהמנוע, כאנגרגית חום.
אצלי ברכב, חיבור צינור המים הקטן (לחימום הסעפת, והקבינה) הייתי מחבר סליל צינור נחושת ארוך ואותו טובל בתוך מיכל מים, אשר ישב בנחת בתוך תא המנוע.
בזמן הנסיעה המים במיכל, עם הסליל בתוכו, יתחמם בקצב שלו, ולאחר יום נסיעה, מים חמים ונפלאים בשפע ובחום אחיד.

לדעתי, זה הפתרון. גם מקום טוב ולא מנוצל לאכסון מיכל המים, גם חימום המים בלי בזבוז אנרגיה, גם חסכון בזמן, גם חום מים אחיד, פשוט וזול לייצור והרכבה.

ואפילו בונוס נוסף בצורת קירור נוסף למערכת הקרור של הרכב :lol:

איציק - 4X6ZH
13-11-04, 09:42
לזה אני הייתי מוסיף שם
מוטציה לקומבינציה .
איך בדיוק אתה מכניס את מחליף החום לתוך מיכל המים .
איפה נמצא מיכל המים ( פיזית בזמן החימום והנסיעה בשטח )
תנסה להכניס מיכל פלסטיק לתא המנוע ולחמם אותו .... יהיה חור מכל לחיצה .
ומה אתה עושה כאשר צריך עוד מים חמים
כל הפתרונות האחרים כל אחד בדרכו משתמש במיכלי המים שיש ברכב .
יש עוד טריק שעדיין לא עלה לדיון .
יש אפשרות להכניס לתוך המדורה מיכל מים אפילו מפלסטיק המים מתחממים והפלסטיק לא נשרף
נכון הפלסטיק משחיר מעבד צורה אבל המים מתחממים מהר מאד וחמים חמים .
אז כפתרון חד פעמי הדורש מידית הרבה מים חמים אתם מוזמנים לנסות .
אפשר להתחיל בבקבוק קולה פלסטי בין כמה אבנים על המדורה כן כן אפשרי גם אש גלויה
מומלץ גחלים . אני מבטיח לכם לא יהיה חור בבקבוק .
איציק

UNIX
13-11-04, 10:46
בלג בעומר שהייתי בן 14 תמיד היינו עושים את זה , נכון לבקבוק לא יהיה חור
אבל הוא צובר בתוכו אדים ופשוט מתפותץ ועף , מאוד מסוכן!!!

איציק - 4X6ZH
13-11-04, 10:55
מי אמר לך לסגור את הפקק .
תפתח את הפקק זה הכל

ערן המסוקס
13-11-04, 11:50
איך בדיוק אתה מכניס את מחליף החום לתוך מיכל המים .

אפילו למיכל המים מהפלסטיק 20 ליטר שיש לי אפשר בקלות להכניס צינור נחושת מלופף לרדיוס קטן.. ועדיין יכנס לשם בקלות 5 מטר של צינור כזה להערכתי.

איפה נמצא מיכל המים ( פיזית בזמן החימום והנסיעה בשטח )

אצלי בקלות אפשר להכין מתקן לג'ריקן, ואם לא אז להכין מיכל מתכת כלשהו קבוע בתא המנוע. זה ממש פשוט, אני לא מבין מה הבעייה פה? הרי מדובר ברכב שטח מהדור הישן ולא הרכבים המודרניים שאין מילימטר מקום בתא המנוע.

תנסה להכניס מיכל פלסטיק לתא המנוע ולחמם אותו .... יהיה חור מכל לחיצה .

מחמם אותו לטמפ' של 40-50 מעלות לפי הצורך ואז, בעזרת ברז מפוצל מנתב חזרה את המים למחזור המקורי מחוץ למיכל.. המים ישארו חמים בסביבת תא המנוע.
אצלי מיכל העיבוי מהפלסטיק מחזיק מעמד דיי הרבה זמן (אהמ... "מיכל" בקבוק סבון). ג'ריקן פלסטיק עמיד יותר ועולה 20 שקלים.
לא טוב? ייצר מיכל מתכת..

ומה אתה עושה כאשר צריך עוד מים חמים

לוקח ג'ריקן אחר, לוקח משפך, ממלא את מיכל/ג'ריקן הקבוע ושלום על ישראל. מסובך מאוד..

עוד מישהו רוצה לשאול שאלות מכשילות? :twisted: עדיין אני חושב שהרעיון שלי מנצח. :D

אליKO
13-11-04, 16:02
הרעיון של עירן מצויין וישנם כיום בשוק בוילרים חשמליים עם צילנדר (מעביר חום) כך
שאין בעיה "להכניס מעביר חום לתוך מיכל" לבוילר הנ"ל יש את כל הכניסות והיציאות הדרושת להתקן הנ"ל ובנוסף הוא מבודד וכך יכול לשמור על חום המים במשך מספר שעות גם שהרכב במצב חניה.
אליKO

ד ו ר ו ן
13-11-04, 22:47
היום פירקתי מיכל עיבוי מנירוסטה מזחל"ד מטרה באזור נחל ערוד,המיכל לא יכול לשמש כמיכל למי שתייה יותר אבל הכיוון הוא מקלחת..הכיוון הוא לחמם את הנ"ל(נפח 10ל'~) ע"י אש,גז או מדורה ולחבר אליו שסתום באמצעותו לדחוס אויר פנימה.
למיכל יש פקק פורק לחץ מובנה של 7PSI כך שגם אם לא נעצור בזמן את המדחס לא יהיה נזק.
ביציאה השנייה שכבר יש נחבר צינור מים עם ראש טוש פשוט.

יש שם לפחות עוד מיכל אחד ממה שראיתי,מיכלים ברמה גבוהה עם 2 יציאות,פקק לחץ וצינור עודפים מתכתי מובנה בשרוול של הפקק.

רכס חיים
17-11-04, 18:28
היום הזמנתי שני מחליפי חום באורך כולל של 22 מטר צינור נחושת. הכוונה היא לחמם אותם בסיר עם מים רותחים או באמצעות גזיה גדולה. לאחר שאעשה נסיון אמיתי אדווח ואצלם בפורום.

אילן מאירי
27-11-04, 08:52
במקום חימום בגז אפשר להוציא שני צינורות גומי עמידים בקוטר פנימי של בערך 10-15 מ"מ ממערכת המים של הרכב, בקצה הצינורות סליל מצינור נחושת או רדיאטור קטן (החלפת חום טובה מאד בגלל הצלעות בין המים החמים בפנים למים במיכל/סיר) ואת זה להכניס אל הסיר או המיכל.
בנוסף ברז על המים החמים לצורך שליטה על הטמפ של המים לרחצה.

אפשר להתקין ברז תלת דרכי על הצינורות שמגיעים אל מערכת החימום הפנימית ואז אפשר לברור בין מצב חימום חלל הרכב או מי הרחצה.
אחרי הברז התלת דרכי אפשר להתקין חיבור מהיר (עם סגירה או בלי סגירה) וזה מאפשר לנתק את הצנרת גומי עם הסליל/רדיאטור לצורך איחסון.

שעיה כליף
27-11-04, 20:11
הרעיון של לקחת צינור נחושת וללפף אותו מסביב לסעפת או מסביב לכל חלק חם אחר יכול להיות טוב בתנאי שמיכל המים יהיה גבוה יותר כך שתהיה סירקולציה של המים בתוך הצינור בדומה לדוד שמש, זה יכול להיות צינור סגור מלא מים שטבול תוך כדי ספירלה בתוך מיכל המים או שהצינור יתחבר כמו לדוד בשתי נקודות - למטה ולמעלה ויוליך את המים, איך שלא יהיה הצינור צריך להכנס מלמעלה ולצאת מלמטה. ו..לא לשכוח שסתום פריקת לחץ למיכל.
המיכל אגב יכול להיות ממוקם בכל מקום העיקר שיהיה גבוה יותר ורצוי לבודד את הצנרת.

חנן א.
28-11-04, 10:44
עד שיש תירוץ לא להתקלח יום אחד, אז עושים דווקא :?: :shock:

עמיקם
28-11-04, 11:10
קראתי בעיון את השרשור ולא הבנתי על מה כל המהומה,הרי בcj עסקינן. יש לנו מקור בלתי נידלה של חום, זמין בכל ימות השנה.אצלי באוטו מורכבים 2 מיכלי אלומיניום של 15 ליטר כל אחד משני צידי האוטו על הריצפה,קניתי מפירוק משאיות.בגלל החום הרב שמגיע מריצפת האוטו ,בסופו של כל יום טיול המים מתחממים ומגיעים לטמפרטורה נעימה למיקלחת.ויעידו כל אלה שהתרחצו עם המערכת.אין צורך לקומבינות מיותרות, מניסיון זה עובד.

רן סיטון
14-12-04, 21:51
עכשיו אני מגלה שאני סתם ג'יפה!!!
מגעיל שכמוני, אף פעם לא מתקלח בטיולים! :D :D :D

יוני5
25-12-04, 11:47
עד שתדליקו את המדורה
עד שהמים יתחממו
עד שתתקינו את כל המערכת
עד ש...
תפסיקו עם השטויות. עוד מעט תבדקו מיקום אידיאלי למיכל סבון + שמפו + קרם לחות בג'יפ.

תנצלו את הזמן להכין עוד אנטריקוט - מהנה הרבה יותר.

יוני5

רכס חיים
04-01-05, 02:19
מספיק לחשוב על מים חמים למקלחת, הפתרון האופטימלי נמצא, והוא כמעט פנטסטי. אני מקווה לבנות אב-טיפוס ראשון בתוך חודש ולאחריו אתם מתבקשים לא להידחק- יהיה לכולם . לפני הבניה רק תשובה אחת חסרה לי . אם אני בונה שני גדלים של נפח למים חמים - מהו הנפח שאתה היית רוצה בליטרים?

eran4x4
04-01-05, 11:12
הנפח פונקציה של זמן חימום עם קצר (15 דקות)- 10 ליטר מספק, זמן חימום ארוך יותר 20- ליטר

אומי5
04-01-05, 13:17
המיצרכים :
גב מים חביב
בקבוק או כלי קיבול אחר
סבון
והרבה מצב רחו טוב
סד"פ:
דלו מים מהגב שיפכו על עצמכם ,הסתבנו ,שיתפו שוב (מחוץ לגב )ורוצו להתחמם במדורה .
נכון זה קר ולא הכי נקי אבל אם זה לא טוב לכם אתם לא מספיק מלוכלכים.... :mrgreen:

רכס חיים
20-01-05, 21:11
לא שכחתי שהובטח על-ידי פתרון לכולכם בנושא המים החמים. אך כמו שאתם רואים 'מרכז הציוד' גוזל את זמני הפיתוח .אבל אגיע לזה בקרוב.

בר תקוה
31-01-05, 10:41
http://www.hotcampshowers.com/ - קישור שהופיע באתר jeeptrip, אולי תוכל לשאוב רעיונות מקוריים...

בר תקוה
31-01-05, 10:42
http://www.hotcampshowers.com/ - קישור שהופיע באתר jeeptrip, אולי תוכל לשאוב רעיונות מקוריים...

רכס חיים
06-02-05, 21:13
מקלחת ללא אוהל כשהיא פרוצה לרוח אפילו בקיץ -לעולם קרה אפילו המים חמים.האוהל שבקישור הינו דו-שימושי ולעיתים כדאי לישון בו גם בתוך הג'יפ היות והוא מגן מעולה מיתושים. המחיר שלו 109 דולר ללא משלוח הוא גבוה מאוד אך הרעיון שלו נכון. נראה איך להמשיך מפה.

-->