PDA

צפייה בגרסה מלאה : Article: מדריך ג'יפולוג לקפה טוב בשטח

asafk
03-02-11, 06:37
ניתן לצפות בעמוד זה ב-http://www.jeepolog.com/forums/content.php?1249-jeepolog-archive

יעקב נירלט
31-03-12, 19:46
קפה ששווה את ההשקעה שלו . פתרון מוצלח המקינטה

אבנר ברוך
02-10-13, 20:58
תוך כדי שיטוט בפורום נתקלתי בכתבה זו. אכן כתבה מאוד טכנית אבל חסר נתון אחד:

הקפה שאנחנו שותים מורכב מתערובת של שני זנים - הרובוסטה הזול ופחות איכותי והערביקה האיכותי.

יצרן שמכבד את עצמו ישתמש בערביקה בעיקר ויאזן מעט את הטעם בעזרת אחוז קטן של רובוסטה.
מאידך, יצרן זול ישתמש בעיקר בזן הרובוסטה.

הרובוסטה קל לגידול, אינו מפונק אבל טעמו חמצמץ מעט. הסיבה לשימוש ברובוסטה הוא הקצף החום שכולנו מכירים היטב...

הבעיה היא שזן הערביקה הולך וקטן ומספרים שבעוד 50 שנה יגיע לגודל שלא יאפשר קליה. לכן רוב יצרני הקפה מחפשים דרך להשביח את זן הרובוסטה.

איך זה קשור לכתבה?
כל יצרני הקפה השחור (בוץ) משתמשים בזן הרובוסטה. זו הסיבה האמיתית לטעם החמצמץ. וזו גם הסיבה לקצף בתהליך הבישול.

נמרוד
11-10-15, 14:35
ציטוטים מתוך ה"בטאון המדעי" ynet - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4411871,00.html

עוד סיבה לפתוח את הבוקר עם קפאין: מחקר חדש מוסיף נדבך נוסף ליתרונות הבריאותיים של הקפה ומגלה כי המשקה הפופולרי גם מפחית את הסיכון להתאבדות. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת לפסיכיאטריה ביולוגית.

המחקר כלל מעל 208 אלף איש אחריהם עקבו החוקרים בין השנים 1988 ל-2008. במהלך תקופה זו נרשמו 277 התאבדויות בקרב הנבדקים. מהמחקר עלה כי אלה ששתו יותר מארבע כוסות קפה ביום היו בסיכון מופחת להתאבדות ב-53%. אלה ששתו שתיים עד שלוש כוסות קפה ביום היו בסיכון מופחת להתאבדות ב-45%.
לדברי החוקרים הקפאין במשקה מעלה את רמת המעבירים העצביים (נוירוטרנסמיטורים) אשר עשויים לשפר את מצב הרוח ולתפקד כנוגדי דיכאון. "השווינו בין צרכני קפה לבין צרכני קפה נטול קפאין", הסבירו החוקרים, "והתוצאות הראו יתרון ברור של קפה המכיל קפאין במניעת התאבדויות".
קפה: היסטוריה של בריאותזו אינה הפעם הראשונה בה נקשר הקפה לבריאות. בחודש מאי האחרון פורסם מחקר רחב היקף שגילה כי אלה ששתו קפה באופן קבוע חיות תזמן רב יותר. המחקר, אותו ערכו חוקרי המכון האמריקני לבריאות, עקב אחרי יותר מ-400 אלף גברים ומצא כי אלו ששתו שש כוסות קפה או יותר ביום היו בסיכון נמוך ב-10% למות במהלך תקופת המחקר. נשים ששתו כמות דומה של קפה היו בסיכון תמותה נמוך ב-15% , בהשוואה לאלו שלא שתו קפה.

עוד נמצא כי גם צריכת קפה מתונה הביאה להישרדות גדולה יותר. החוקרים מצאו כי שתייה של כוס אחת ביום הפחיתה את הסיכון לתמותה ב-6% בקרב גברים וב-5% בקרב נשים. כאשר החוקרים הסירו משתנים שעשויים היו להשפיע על התוצאות, כמו מחלות לב, ריאה, זיהומים, תאונות ופציעות, מצב סוציואקונומי, משקל, צריכת אלכוהול, עישון ופעילות גופנית - נותרו הממצאים בעיניהם.

החוקרים ציינו כי עדיין לא ברור מה בקפה מפחית את סיכויי התמותה, אולם הם משערים כי חלק מאלף מרכיבי הקפה מכילים נוגדי חימצון, המפחיתים תהליכים הרסניים בגוף ומאריכים את תוחלת החיים.

אבל הקפה לא רק מונע תמותה. מחקרים רבים נוספים הראו את היתרונות הבריאותיים של המשקה האהוב:

פרקינסון: מחקר קנדי אחר, שפורסם אף הוא בשנה שעברה, מצא כי קפאין הביא להקלה בתסמיני מחלת הפרקינסון. המחקר, שפורסם בכתב העת Neurology, מצא כי אלה שטופלו בכדורי קפאין במינון 100 מיליגרם, השווה לכמות הקפאין בכוס קפה, סבלו פחות מרעד ונוקשות האופייניים לפרקינסון.

פעילות גופנית: בשנת 2005 פורסם מחקר שמצא כי קפאין עשוי לסייע לספורטאים, באמצעות שיפור ספיגת פחמימות. החוקרים מאוניברסיטת בירמינגהם שבבריטניה נתנו לספורטאים משקאות קפאין שהצליחו להגביר את ספיגת הפחמימות בשיעור של 26%.

דיכאון: בשנת 2011 פורסם בכתב העת Archives of Internal Medicine מחקר אמריקני שכלל 50 אלף נשים, שהראה כי צריכה של שתי כוסות קפה או יותר ליום, הפחיתה את הסיכון ללקות בדיכאון בשיעור של עד 20%.

סרטן כבד: מחקר שפורסם בשנת 2005 על ידי חוקרים מיפן, ועקב אחר יותר מ-90 אלף נבדקים מטוקיו, מצא כי שתייה יומיומית של קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן הכבד. האפקט המגן היה מקסימלי אצל אלה ששתו כוס עד ארבע כוסות ליום. החוקרים לא בדקו את ההבדלים בין קפה רגיל לנטול קפאין, משום שזה האחרון כמעט שאינו משווק ביפן.

סוכרת: חוקרי אוניברסיטת הארוורד פרסמו בשנת 2004 מחקר שכלל עשרות אלפי נבדקים, ומצא כי צריכה של יותר משש כוסות קפה ביום מפחיתה את הסיכון לסוכרת אצל גברים ב-50% ואצל נשים בשיעור של 30%. תוצאות המחקר תואמות מחקר הולנדי שנערך בשנת 2000 בקרב 17 אלף נבדקים, שמצא כי אלו אשר שתו לפחות שבע כוסות קפה ליום, היו בסיכון נמוך ב-50% ללקות בסוכרת מבוגרים. עם זאת, לחוקרים עדיין לא ברור האם הסוד טמון בקפה עצמו או בשותים אותו הזוכים להגנה מפני הסוכרת.

אבני מרה: בשנת 2003 פרסם כתב העת "גסטרואנטרולוג'י" כי שתייה של לפחות ארבע כוסות קפה ביום מפחיתה את הסיכון לאבני מרה ב-25% לעומת אלה שלא צרכו קפה כלל. החוקרים הסבירו כי ייתכן והקפה גורם להתכווצויות בכיס מרה, ובכך משפר את תפקודו.

סרטן שד: חוקרי אוניברסיטת טורונטו בדקו את הקשר בין צריכת קפה והסיכון לסרטן השד בקרב 1690 נשים הנמצאות בסיכון גבוה ללקות במחלה. נשים ששתו ארבע עד חמש כוסות קפה ליום, הפחיתו את הסיכון ללקות במחלה בשיעור של 25%, בעוד שאלה ששתו שש כוסות קפה ליום או יותר הפחיתו את הסיכון לסרטן השד בשיעור של 69%. החוקרים שיערו כי הקפה מצליח להגן בפני סרטן השד מאחר והוא מהווה מקור לפיטואסטרוגנים, חומרים צמחיים בעלי פעילות הדומה להורמון הנשי אסטרוגן. צריכה שלהם ככל הנראה הקשורה להפחתת הסיכון להופעת גידול סרטני בשד.

לחץ דם: ואם דאגתם מעליית לחץ הדם בעקבות שתיית הקפה, אפשר להירגע: מחקר שפורסם במאי 2011, וסיכם מחקרים קודמים שכללו מעל 172 אלף איש, מצא כי הסיכון ללקות ביתר לחץ דם היה דומה הן אצל אלה ששתו יותר מחמש כוסות קפה ביום, והן אצל אלה ששתו פחות מכוס אחת ליממה.

אז לבריאות!

asafk
11-10-15, 19:40
תודה. אמרתי לכם.

אסף.

opl
11-10-15, 20:08
אני מכין הפוך בשטח עם מקינטה ונהנה מכל רגע אבל עדיין חסר לי החלב המוקצף. עדיין לא מצאתי איפה לקנות מקציף לחיצה או מקינטה עם קיטור. מישהו ידוע להכווין?

shachar
11-10-15, 20:17
בינתיים תמצא אחד מהפושטים. אתה עשוי להיות מופתע

102253

Sent from my SM-T700 using Tapatalk

opl
11-10-15, 20:20
יש לי אוסף של כאלה... חשבתי לחבר לו אפילו 12 וולט.

רגע... אולי לחבר את המוט למברגה?

shachar
11-10-15, 20:25
רק נטענת שחידשו לה את הסוללות.

עכשיו תנסה להיזכר במתכון לקפה של שימי...

נו פרובלום.

קודם שמים פינג'אן נירוסטה על האש עם משהו כמו 2/3 כוס מים מינרליים של עין גדי.
נוסכים שמינית כפית חוואייג' לקפה,
שמינית כפית הל טחון,
ושמינית כפית קינמון סיני.
לפעמים אני מוסיף כמות מיקרוסקופית של אבקת פלפל אדום מקסיקני חריף, ממש גרגרים ספורים.

איך שהתערובת מתחילה לבעבע ולרתוח, מנמיכים את האש למינימום ומוסיפים כפית קפה טורקי עלית בריאה.
מעלים טיפה את האש ומחכים לרתיחה,
איך שהקפה מתחיל לטפס מעלה, מוזגים כחצי כוס חלב סויה אלפרו קר (עד 5 ימים מהפתיחה), ומחכים שהתערובת תתחמם שוב, אבל ללא רתיחה.
בכוס (זכוכית בלבד) שמים כפית דבש, ועל זה מוזגים דרך מסננת את הכל.
מעיר מתים מקברם.

עד שלשום יצא מושלם בכל פעם.

שלמי
12-10-15, 12:43
אני מכין הפוך בשטח עם מקינטה ונהנה מכל רגע אבל עדיין חסר לי החלב המוקצף. עדיין לא מצאתי איפה לקנות מקציף לחיצה או מקינטה עם קיטור. מישהו ידוע להכווין?

אותי סוחבים לטיולים רק בגלל ההפוך בבוקר, אני מעמיד כמה מקינטות ומקציף את החלב כמובן
אישית אני לא סובל את המקציף עם הבטריות, ומשתמש במקציף ידני עם רשת קטנה שמכניסים לתוך כל כוס ומפמפמים כמה שניות, אבל כבר לא ראיתי אותו הרבה זמן בחנות (היה אצל גיליס היבואן של לוואצה במחלף השלום לכיוון ר"ג)
יש לטפרוור מקציף פלסטיק מצוין על אותו עיקרון, פמפום של רשת בתוך החלב החם, תנסה לשאול את המפיצה הקרובה
כל מכשיר שעושה פרנץ' פרס עובד על העיקרון הזה ומוציא קצף לא רע בכלל, אבל רובם מזכוכית די שבירה, ופחות מתאימים לטיול
פתרון נוסף מצוין לשטח הוא קנקן ההקצפה הייעודי של ביאלטי, קנקן מתכת עם אותה רשת פנימית (שתי שכבות), לדעתי אין בעיה למצוא אותו רק מוכרים אותו די ביוקר בארץ...

opl
20-10-15, 19:42
לא מצאתי באתר של טאפרוור...
כן מצאתי את זה:
http://www.ebay.com/itm/400ml-Stainless-Steel-Milk-Frother-Cappuccino-Coffee-Frother-Double-Froth-Pump-/111253240364?hash=item19e735ba2c:g:SxYAA OxycmBSzOhP

נמרוד
21-10-15, 12:24
אני לא נוהג לדלל את הקפה בחלב מעבר לכפית קצף של מקיאטו מדי פעם. אבל יש את הMukka של ביאלטי שעובדת גם בשטח, שנדמה לי שאסף הזכיר בכתבה. התוצאה לא מרשימה במראה אבל טעימה, כך נקבע על ידי מדגם מייצג של טועמות מהסוג שצריך להקשיב להן במהלך טיול.

http://www.ebay.com/itm/Bialetti-Mukka-Express-2-Cup-Cow-Print-Stovetop-Cappuccino-Maker-/231707619339?hash=item35f2d9b00b:g:9sgAA OSwFnFWDbfB

http://i.ebayimg.com/images/g/H44AAOSwVL1WDbfO/s-l500.jpg

opl
21-10-15, 17:46
אני לא מתבייש להודות. אני אוהב לשחק בקפה, וקצף זה חלק מזה.

102918

נמרוד
21-10-15, 19:18
עשית לי חשק למקיאטו כפול.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

opl
21-10-15, 19:22
תתפנק, בזמן שאתה עורך את הכתבה שלי ;-)

opl
03-01-16, 21:41
טוב קצף יש, עכשיו הגיע הזמן להתנסות בקפה בבישול ארוך, איפה קונים את הכלי?
ובאיזה קפה להתשמש?

erezgur
03-01-16, 22:06
הרגתם אותי ... הולך להכין קפה

opl
03-01-16, 22:13
רעיון טוב, גם אני הלכתי להכין

105016

asafk
03-01-16, 22:44
מטרנה?
:cool: