PDA

צפייה בגרסה מלאה : יתרונות וחסרונות של מתלה אחורי בתצורת זרועות עוקבות.

סולי
14-11-04, 00:05
אשמח אם אוכל לדעת את היתרונות והחסרונות של מתלה אחורי בתצורת זרועות עוקבות על רכב תחרותי?

תודה,
אורי.

asafk
14-11-04, 00:26
זרוע עוקבת- trailing arm- משמשת במתלה אחורי נפרד. הזרוע מאפשרת תנועה של הגלגל בכיוון מעלה- מטה, בלי כל תנועה לצדדים, או שינוי זווית הקמבר של הגלגל (ביחס לשלדה). הזרוע מחוברת בציר בחלקה הקדמי לשלדה, ולגלגל בחלקה האחורי.
זרוע עוקבת חייבת להיות גדולה מאוד, פיזית- הזרוע היא רכיב יחיד הנושא את כל עומס המתלה, ובחלקה העליון צריך להיות מקום להתקנת קפיץ ובולם.
בגלל שזרוע עוקבת לא מאפשרת שינוי בזווית של הגלגל ביחס לרכב. למרות זאת, כשהרכב מגלגל, גם צירי הזרועות מתגלגלים, ולכן נוצרת זווית של הגלגל יחסית לקרקע- גם בדלדל בצד המתלה הסגור וגם בצד המתלה הפתוח- שניהם באותה זווית, החוצה.

זרוע עוקבת למחצה היא שכלול של הזרוע העוקבת, וכאן יש תנועה צידית, וזווית הגלגל (קאמבר) ביחס לקרקע משתנה, כך שהמדרס תמיד קרוב יותר ללהיות צמוד לקרקע. התנועה הצידית מתנגדת לנטיה של הזרוע העוקבת הרגילה לגרום להיגוי יתר. הבעיה היא בפתיחת מתלה בקפיצה- אז בנחיתה שני הגלגלים נוחתים עם הפינה החיצונית לקרקע, ולא עם המדרס לקרקע.

חסרון נוסף של זרועות עוקבות מכל הסוגים (ובעצם, בכל סוגי המתלים הנפרדים) הוא הגבלת המהלך כתוצאה ממגבלות של רכיבי ההנעה. הציריות (CV או צלבים- יש בשניהם מגבלה) מוגבלות בזוויות המפרקים שלהם, ולכן אי אפשר לאפשר מהלך גדול מדי. נכון שהזרוע עצמה מאפשרת מהלך גדול, אבל בשביל זה הציריה חייבת לשנות את ארכה- ולכן משתמשים בציריה עם CV ולא צלב.
היתרון על מתלים נפרדים אחרים הוא בכך שאפשר להרכיב זרועות ארוכות יחסית, ואז המהלך שמתקבל הוא עם תנועה קטנה מאוד בכיוונים האחרים (במקרה זה- כיוון קדימה- אחורה, שמתחייב מהרדיוס שהזרוע עושה.. במתלים אחרים בהם אין אפשרות לזרועות ארוכות, תמיד יש הזזה של הגלגל בכיוון אחר מהכיוון שאנחנו רוצים- בזרועות A, לדוגמא, תמיד יזוזו הגלגלים פנימה- החוצה, בנוסף לתנועה מעלה מטה) המשמעות היא נוחות נסיעה טובה מאוד.

אסף.

סולי
14-11-04, 03:29
תוכל להמחיש באופן ויזואלי?

תודה

נמרוד
16-11-04, 12:19
תוספת לדברי אסף -

זרוע עוקבת טהורה, כמו שיש לך בטומקאר, היא מקרה פרטי של זרוע-עוקבת-חלקית (Semi Trailing Arm) שבו הציר של הזרוע ניצב בדיוק לציר הראשי של הרכב. מכיוון שעל ידי שינוי הזוית של ציר הזרוע אפשר לקבל התנהגות טובה יותר, נדיר שמשתמשים בזרוע עוקבת טהורה - עושים את זה כשיש אילוץ טכני. למשל השימוש בשרשרת הינע, שאז ציר הגלגל וציר הזרוע חייבים להיות מקבילים.

חוץ מזה אין יתרון מסויים כלשהו לזרוע עוקבת טהורה על פני זרוע עוקבת חלקית - מהסיבה הפשוטה שזרוע עוקבת טהורה זה סתם הבדלה שרירותית של מקרה אחד מתוך משפחה של תצורות מתלה שנקראת זרוע עוקבת חלקית.

סולי
16-11-04, 17:44
תהיתי בשנית,
בגלל הידע המצומצם שלי במערכות מתלה, אם תוכלו להוסיף תמונה או דוגמא ויזואלית שתקל על ההבנה לכל נקודה שדיברתם עליה.

לדוגמא, אינני מבין כיצד זרוע עוקבת למחצה עובדת וכיצד היא עוקבת טוב יותר אחר שיבושי הקרקע, לא הבנתי את ההסבר לגבי זווית ההקאמבר שזרוע עוקבת למחצה ומלאה,
יתרה מזאת כיצד ניתן לשפר את ההתנהגות בזרועות עוקבות, ע"פ הזווית?

במתלה הספציפי שאני עוסק בו כמו שנמרוד אמר (Zרוע עוקבת טהורה).. למרות האילוצי.. משחררת את מהלך המתלה לחלוטין.
ההסברים יכלו להיות ברורים יותר בעזרת תמונות.

תודה אורי.

אמנון
16-11-04, 18:37
קצת תמונות שאפשר למצוא בקלות בגוגל:

זרוע חצי - עוקבת
http://www.unixnerd.demon.co.uk/rearsusp.jpg

http://www.autobook.co.kr/theory_practice/chassis_driveline/images/semi_trailing_angle.gif

עוקבת טהורה מול עוקבת חלקית

http://www.ukcar.com/features/tech/pictures/tech_pic_sus_trailing.jpg

אם ברצונך לשפר את מהלך המתלה האחורי שלך, הדבר היחיד שמגביל את המהלך הוא הקוייל. מהסיבה שבזרוע עוקבת טהורה, האורך התיאורטי של הציריה לא משתנה (במקרה של התומקאר), אך במקרה של חצי עוקבת, הוא משתנה.

סולי
16-11-04, 20:46
במקביל להחלפת הקוילס לארוך יותר, ניתן להאריך את הזרועות? ובכלל להגדיל את המפסק גלגלים? :wink:

אני אנסה לסכם במשפט, לפי זה נראה אם הבנתי.. :D

זרועה עוקבת טהורה, יתרונה יהיה בהתאמה שלה לשטח טכני, בעוד שמתלה בעל זרועה עוקבת למחצה יהיה עדיף לשביל המהיר.

אמת?

asafk
16-11-04, 23:38
שבזרוע עוקבת טהורה, האורך התיאורטי של הציריה לא משתנה

לא.
זה נכון רק במקרה יחיד של אורך זרוע מול אורך ציריה. קח את המקרה הכי קיצוני- מתלה סגור- הזרוע אפקית לקרקע, מתלה פתוח- זרוע יורדת עד שהיא אנכית לקרקע. הגלגל עשה רבע סיבוב, זז די הרבה. אם הזרוע (נגיד) באורך מטר- הגלגל שינה את המיקום שלו בX במטר, ובZ במטר, בלי לשנות את המיקום בY. צד אחד של הציריה לא זז בכלל... אם במצב של מתלה סגור היציאה מהציריה בדיוק מול הגלגל, ונגיד שהאורך שלה חצי מטר, במתלה פתוח לגמרי היא צריכה להיות באורך... תחשב לבד, אבל זה הרבה יותר מחצי מטר.

אסף.

סולי
17-11-04, 02:54
נראה לי שהוא התכוון ספציפית לתומקאר.

נמרוד
17-11-04, 08:58
http://www.autobook.co.kr/theory_practice/chassis_driveline/images/semi_trailing_angle.gif

תודה לאמנון על התמונה. זה מתלה זרוע עוקבת באופן כללי. אם הזוית אלפא בציור הזה היא אפס, זה נקרא עוקבת טהורה, וזה מה שיש לך בטומקאר. ברוב רובם של המקרים יש זוית אלפא חיובית כלשהי, וזה נקרא זרוע עוקבת חלקית. אל תסתבך עם השמות, הציור הוא שחשוב.

בשביל להבין את ההבדל העקרוני, תדמיין שני מצבים קיצוניים -

1. אלפא=0, ואז כשהגלגל עולה ויורד הוא תמיד מקביל בדיוק ליציאה מהגיר, למישור הסימטריה של הרכב, ולגלגל השני. זה גם אומר, שכאשר הרכב בפנייה, מגולגל, וגוף הרכב לא ניצב לקרקע - גם הגלגלים לא ניצבים לקרקע.

2. אלפא= זוית גדולה, נניח 45 מעלות. כשהגלגלים עולים, הם גם מתכנסים אחד כלפי השני. עכשיו תדמיין את הרכב מאחורה, מגולגל לאחד הצדדים, הגלגל החיצוני עולה למעלה ופנימי יורד (בגלל בעברת המשקל הצידית) - הגלגל החיצוני הרבה יותר ניצב לקרקע מאשר במקרה הקודם. זה חשוב, כי האחיזה של הצמיג בקרקע טובה ביותר כאשר הוא ניצב לקרקע או קרוב לזה, והולכת ופוחתת דרסטית כשרק הכתף נוגעת בקרקע. על ידי משחק עם הזוית הזאת יחד עם כל שאר נתוני המתלה אפשר לתכנן מערכת שבה שומרים על מידה רבה של ניצבות בין הגלגל החיצוניבסיבוב לקרקע, ועל ידי כך מגדילים משמעותית את רמת האחיזה

(למה אני מדבר על הגלגל החיצוני כל הזמן? בגלל העברת המשקל הצידית הוא זה שאחראי לרוב האחיזה בפנייה. ככל שהפנייה מהירה והדוקה יותר זה יותר נכון עד כדי כך שנהוג להזניח את הגלגל הפנימי)

אגב, אם תיקח את מקרה הגבול שבו אלפא = 90 מעלות, אתה תראה שזה מתלה זרוע A המוכר... בעצם עד 45 מעלות אפשר לקרוא לזה זרוע עוקבת, ומ45 מעלות זה כבר זרוע A. בפועל הזויות המדוברות הן עד 20-25 מעלות אגב.

לחיפושית יש את מתלה זרוע עוקבת למחצה ה"קלאסי", וממנה בעצם נגזרים כל תכנוני הבאגי עד היום - שווה לך ללמוד אותו לעומק.

כאשר משתמשים בצירייה, אפשר לשנות את זוית אלפא, כי הצירייה יודעת לעבוד בזויות משתנות בלי הגבלת כיוון. השרשרת שלך לעומת זאת, חייבת ששני גלגלי השיניים שלה יהיו באותו מישור, ציריהם מקבילים, תמיד. לכן היא דורשת שהזוית אלפא תהיה אפס, אין לך ברירה אחרת.

בקשר להארכת הזרוע - בעקרון, אתה יכול לעשות את זה בקלות. מאריך את הזרוע, מאריך את השרשרת כמובן בהתאם, ואת בולם הזעזועים. בניגוד לצירייה, אין לשרשרת מגבלת זוית במישור היחיד שבו הזוית כן יכולה להשתנות. בפועל, יש הבדל מבני בין הזרוע של הטומקאר למה שמופיע בציור הנ"ל - בציור הזרוע משולשת, בטומקאר היא פרופיל מלבני אחד. זה אומר שהזרוע נמצאת בכפיפה, וקשה לה לשמור על תנועות צדיות של הגלגלים. אם תאריך אותה אתה תחריף את זה ותהיה חייב לחזק אותה משמעותית - הדרך הנכונה היא להפוך אותה למשולש, כלומר לתת לה תמיכה לנקודה שנייה, קרוב למרכז הרכב. שוב, תחקור את המתלה האחורי של חיפושית.

asafk
17-11-04, 11:11
מעבר לדיון התיאורטי- תרים לי בשבוע הבא טלפון ואני אשמח לבוא, לראות, ולייעץ פרקטית איך להאריך את הזרוע (נראה לי מעניין).

אסף.

סולי
17-11-04, 12:10
קאפיש,
נראה לי נמרוד שכרגע אני אתרכז על זרועה עוקבת טהורה, ללא שינוי זווית הקאמר של הגלגל.
הדפרנציאל ברכב נעול, לכן ברוב הסיבובים אתה בכל מקרה בהחלקה.. או על הגבולות.
אני לא רואה את השיפור הרציני בשינוי עבודת המתלה לזרועה למחצה.., וכן רואה יתרון רב בזרועה ארוכה ובקפיץ ארוך יותר.

נראה לי שהכל מובן עד כה,
אבל יש לי שאלה נוספת, כיצד קובעים את מיקום הקוילס על הזרוע? את מיקום התושבת על השלדה?

asafk
17-11-04, 18:33
אז זה החלק הבאמת מעניין...
כמה שהקפיץ/ בולם יותר רחוק מהגלגל- הוא צריך קבוע גדול יותר, והזרוע והתושבות חזקות יותר. מצד שני- הוא יכול להיות קצר יותר ולתת אותו מהלך בגלגל. איך מאזנים בין שתי הדרישות- את זה אני לא יכול להסביר. רק להדגים.
לגבי מיקום התושבת על השלדה- אחרי שנקבע המיקום על הזרוע מציירים עם הבולם שתי קשתות דמיוניות- אחת כשהמתלה והבולם סגורים, השניה כשהמתלה והבולם פתוחים. איפה ששתי הקשתות נפגשות- זו נקודת הריתום האופטימלית לשלדה. שוב- ההסבר אולי נראה פשוט- הביצוע... קצת יותר מורכב.

אסף.

אמנון
17-11-04, 18:57
שבזרוע עוקבת טהורה, האורך התיאורטי של הציריה לא משתנה

לא.
אסף.

אם ברצונך לשפר את מהלך המתלה האחורי שלך, הדבר היחיד שמגביל את המהלך הוא הקוייל.
מהסיבה שבזרוע עוקבת טהורה, האורך התיאורטי של הציריה לא משתנה (במקרה של התומקאר), אך במקרה של חצי עוקבת, הוא משתנה.[/b]

כאמור, אסף, התייחסתי ספיציפית למקרה של התומקאר שם זהו המקרה.

אני מסיט את כיוון הדיון לכמה שאלות שיש לי בנושא, ככפי שאתם זורים אני נמצא עמוק בחרא של תכנון באגי מקצועי עם מתלה זרוע עוקבת למחצה, ואני גם נמצא בפני החלטת החלטות:

* מה תהיה זווית ה-α (אלפא) אצלי?
* היכן אני ממקם את הקוייל למתלה עצמו ולשלדה?
* כמה מהלך מתלה תאפשר לי הציריה המקורית של הסובארו?

כמובן שעל שאלות אלו אי אפשר לענות כי אין נתונים כרגע, אבל אני מחפש הסברים שיגידו לי איך ולפי מה אני קובע את α (אלפא) אצלי?
לפי מה אני קובע היכן למקם את הבולם על המתלה?

נמרוד
18-11-04, 15:24
* מה תהיה זווית ה-α (אלפא) אצלי?
* היכן אני ממקם את הקוייל למתלה עצמו ולשלדה?
* כמה מהלך מתלה תאפשר לי הציריה המקורית של הסובארו?

השאלה השלישית היא הראשונה. הציריה היא מה שקובע את המהלך במתלה מהסוג הזה. את אורך הציריה יש לך, הנתון שחסר הוא זוית העבודה המקסימלית של מיסבי הCV (הפעמונים) של סובארו. את זה אני לא יודע. אני יכול להגיד לך שCV's של חיפושית רגילה מדברים על 15 מעלות, טרנספורטר קצת יותר, והCV's שמשתמשים בהם במרוצים - של פורשה 930, 934, מדברים על 24 מעלות.

חפש את הנתון של הסובארו, אם לא תמצא נראה לי סביר לקחת 10-15 מעלות. יחד עם אורך הצירייה, אתה יכול לשרטט לעצמך את המתלה במבט מאחור ולקבוע את מהלך המתלה - נקודה עליונה ותחתונה של הגלגל. תמקם גם את הגיר בשרטוט הזה. תקבע את הגובה הסטטי של המכונית. תשאיר בתור התחלה שליש מהלך לפתיחה ושני שליש לסגירה.

לגבי הזוית של ציר הזרוע ביחס לציר הראשי של הרכב - זה חלק מהתכנון הכולל של המתלה ושל המתלים בכלל - הרי יש גם מתלה קדמי והמתלים הקדמי והאחורי תלויים זה בזה. תכנון מתלים הוא כמו רוב הדברים בהנדסה - לא לפי נוסחאות אלא תהליך של תכנון כולל שמפיקים ממנו מסקנות, משנים פרמטרים לפה ולשם, וחוזר חלילה. אבל אתה צריך להתחיל ממשהו. אין סיבה להתחיל מאפס (זרוע עוקבת). תתחיל לדעתי מ15 מעלות (אלא אם לאסף יש מספר התחלתי אחר).

בקיצור, גש לעבודה... נייר, מחוגה, משולשים... מבט אחורי, מבט עליון. מבט הצד פחות חשוב במתלה מהסוג הזה. אם יש לך סורק תוכל להעלות את הסקיצות שלך ונדבר עליהם כאן. אין טעם לעבוד בוורד, זה הזמן להכניס מידות מדויקות לשרטוטים.

אמנון
18-11-04, 16:59
מידות מדוייקות אני לא יכול להכניס כי אין לי מידות פשוטות של שום חלק, כמו אורך ציריות וכו'...!!

אבל אני משרטט סקיצות פה ושם... הנה אחת לדוגמא:

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200411181642347272/p-RailSprint_Rear_Suspension_Chasis.jpg (http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200411181642347272/RailSprint_Rear_Suspension_Chasis.JPG)
יש ללחוץ על התמונה להגדלה

אני חושב ששחכתם לציין, בקשר לקביעת עיגון תושבת קוייל על השלדה, שבמצב סגור של המתלה יש לקחת מדה של הקוייל כשהו סגור,
ובמצב פתוח של המתלה, לקחת מידת פתיחה מלאה של הקוייל. לא כך?

אמנון
18-11-04, 17:03
לגבי ההערה האחרונה שלי, זה בדיוק מה שאסף כתב. :oops:

אבל לא הבנתי איך לשרטט קשתות "עם הבולם".
אחד מכם יכול להעלות סקיצה של כזה דבר?

נמרוד
18-11-04, 17:19
אתה חייב להתחיל להכניס מידות. נכון, למצוא אותן זה קשה. אני יודע... יש דברים שאתה יכול למצוא באינטרנט, יש דברים שאתה חייב ללכת ולמדוד בעצמך.

הנה רשימה של דברים קריטיים שמופיעים בסקיצה שלך ואתה חייב להשיג את המידה שלהם:

1. רוחב של הגיר, מפלאנג' לפלאנג' (השטחים שאליהם מתחברות הציריות).
2. אורך ציריות.
3. זויות פעולה של CV's.
4. צייר צירייה אמיתית! צירייה אמיתית היא לא קו ישר, היא מורכבת מצירייה ושני CV's שהם מלבנים במבט הזה.
4. מידות גלגלים. את זה אתה יודע, לא? צייר גלגלים אמיתיים!

צרף מבט על.

הקפיצים וגם הבולמים לא רלוונטיים לחלוטין בשלב ראשון, אלא אם כן יש לך כבר משהו ביד שאתה רוצה להשתמש בו, ואז תכניס את המידות האמיתיות שלו. בכל מקרה את המהלך אתה קובע, לא הקפיץ. בציור - אתה פשוט קובע. במציאות - מיקום הבמפסטופ ואורך רצועת ההגבלה הם הכלים שלך לקבוע באופן מוחלט את מהלך המתלה.

עוד משהו שלא חשוב כרגע אבל בולט בציור שלך - השאיפה שלך היא למקם את חיבור הבולם/קפיץ לזרוע כמה שיותר קרוב לגלגל. ככל שהנקודה רחוקה מהגלגל, בכל כיוון, זה אומר שהכפיפה על הזרוע גדלה וזה הדבר מספר אחד שמשפיע על חוזק הזרוע - וזה אומר שתהיה לך זרוע כבדה. אז חבר את הבולם כמה שיותר קרוב לגלגל ותקרב את התושבות של השלדה כמה שצריך. עוד משהו לגבי התושבות - ואני חושב ששאלת את זה בעבר ולא עניתי... לבולם יש שתי עיניים. לעין יש ציר, בורג. אתה רוצה שהתנועה לכל אורך המהלך תהיה אך ורק בצירים האלו, הברגים, או כמעט אך ורק בהם. זה מה שמשפיע תכלעס על הכיוונים של אוזני החיבור, אבל זה באמת משהו שאתה עושה בסוף.

נמרוד
18-11-04, 19:02
לגבי מיקום התושבת על השלדה- אחרי שנקבע המיקום על הזרוע מציירים עם הבולם שתי קשתות דמיוניות- אחת כשהמתלה והבולם סגורים, השניה כשהמתלה והבולם פתוחים. איפה ששתי הקשתות נפגשות- זו נקודת הריתום האופטימלית לשלדה. שוב- ההסבר אולי נראה פשוט- הביצוע... קצת יותר מורכב.

הנה סקיצה זריזה שמלווה את דברי אסף:
http://www.jeepolog.com/ext_images/shock%20point.jpg

סולי
18-11-04, 19:35
ואני חשבתי שאתם רוצים סדר.. נו טוב,

נימרוד, לי גם יש שאלה.
מה עושים במקרה הפוך?
יש מידה של הבולם, ונקודת הריתום לשילדה הינה בגדר נתון, כיצד מוצאים את קודת העיגון הנכונה על הזרועה?

לגבי השאיפה למקם את הקוילס קרוב כמה שאפשר לגלגל.. אני לא בטוח שזה אפשרי במיוחד אלא אם כן אתה מצוייד בקפיצים מאוד ארוכים.
לדוגמא בתומקאר ניתן לראות בבירור גם במתלה הקדמי וגם באחורי, כי מיקום הקויל נמצא בערך באמצע המתלה.. מה שמוסיף לא מעט למהלך המתלה.
אני יכול לשער שזה נעשה רק ע"י תיכנון מוקדם של חוזק הזרועות..והכוחות המופעלים.

http://forums.ort.org.il/files/30/2121147/1346723.jpg
http://forums.ort.org.il/files/30/2121151/2342084.jpg

ראלייר, הכלי מאוד הזכיר לי את השירטוט שלך, רק שמדובר על מנוע של אופנוע:
http://forums.ort.org.il/files/30/2121155/2867780.jpg
ומקדימה שימוש בקוילס קצרצרים הממוקמים ממש בתחילת הזרועות:
http://forums.ort.org.il/files/30/2121157/5616971.jpg

אמנון
18-11-04, 19:45
אורי, אתה מוזמן לקרוא לי אמנון.

קיים תכנון דיי מקובע של באגי חד מושבי ברמה גבוה, ברוב האתרים המוכרים את התכנונים לבניה עצמית. לדוגמא: אתה הראת באגים מתוכניות של חברת The Edge האוסטרלית. קיים גם תכנון של חברת BadlandBuggy הקנאדית. המשותף להם הוא שהתכנון בשניהם מתייחס למנוע של אופנוע. השוני, הוא בסגנון החלק האחורי - לא המתלים אלא דווקא התומכים למתלים. זה ההבדל העיקרי.

אני לא הולך להזמין תכנונים, יש לי כבר רעיון מבוסס מאוד מאוד, וגם הרבה תכנונים. להבדיל בין הבאגים המוצגים לעיל, אני מתכנן כלי בעל מנוע של סובארו, עם מתלי זרוע עוקבת חלקית ולא זרועות A.

:roll:

נמרוד
19-11-04, 00:05
נימרוד, לי גם יש שאלה.
מה עושים במקרה הפוך?
יש מידה של הבולם, ונקודת הריתום לשילדה הינה בגדר נתון, כיצד מוצאים את קודת העיגון הנכונה על הזרועה?

בדיוק אותו דבר. תחשוב על זה, תנועה יחסית בין זרוע לשלדה, מה זה משנה מי זה מי בציור?

סוזי המשתוללת
19-11-04, 23:19
רמז קל
בטנדר סוברו 4X4 המתלה האחורי הוא זרוע עוקבת ולכן תוכל לקבל משם אנדיקציות טובות לגבי זויות הפעולה של הציריות

נמרוד
21-11-04, 09:13
רמז קל
בטנדר סוברו 4X4 המתלה האחורי הוא זרוע עוקבת ולכן תוכל לקבל משם אנדיקציות טובות לגבי זויות הפעולה של הציריות

זה המינימום. אם תגביל את מהלך המתלה למה שיש בסובארו מקורית - אתה בצד הבטוח, לא יהיו לך בעיות ציריות, אבל גם לא הרבה מהלך. בבאגי אתה לא הרי לא צריך אורך חיים של 100K ק"מ מצירייה - גם אם היא תחזיק כמה אלפים זה מעל הראש. חייבים לחפש את הנתון המספרי, ואם לא מוצאים - אז צירייה ביד ולראות על מד מדובר. אפרופו CV's - הנה לינק מעולה - צילומים ומידות של סוגי CV's שונים, החל מחיפושית type 1 (וכאן כתוב 12 מעלות ולא 15) ועד פורשה 930:
http://www.blindchickenracing.com/How_to/CVJoints_Axles/cv_joints_101.htm
http://www.blindchickenracing.com/How_to/CVJoints_Axles/cv_t_01.jpg

sidewinder
21-11-04, 17:17
שלום לכולם אני משתמש בגיר טרנפורטר עם זרועות מוארכות ומורחבות וציריות של TYPE2
תמוות אפשר לראות בסוף הדף הבא
www.blindchickenracing.com/How_to/2x3reararms/2x3arms.htm
הזוית האופטמלית לזרוע עוקבת היא 15 מעלות
לאמנון לדעתי הכי כדאי לך לחבר מוע סובארו לגיר טרספורטר(TYPE2) הוא הרבה יותר חזק מגיר
סובארו ולא תהייה לך בעיה עם ציריות וכל מה שאתה צריך זה מתאם בין מנוע סןבארו לגיר טרנספורטר

arnonshoshani
22-11-04, 09:24
http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10005/sketch.JPG

שלום לכולם

זהו בערך מה שאמנון מתכוון לבנות במיתלה אחורי
אמנון דבר שסמתי ליבי איליו ולכן אני רוצה לתת לך עצה
אני לא יודע איזו נבה אתה הולך לשים במתלה זה לכן נקודה למחשבה היא יכולת ה CV לשנות את אורכה של הצירייה. בטרנספורטר שבו שתי ה CV שלו הם לטובת סיבוב ושינויי זווית כמו כן שינויי אורך הצירייה.
בסובארו לעומת זה רק ה CV שבצידו של הגיר ניתן להארכה וה CV שבנאבה שתפקידו הוא בעיקר היגוי לא משתנה

אני מעדיף במצב זה שילוב של השניים נאבה טרנספורטר וצירייה שהיא חצייה סובארו (לכיוון הגיר) וחצייה טרנספורטר.

בהצלחה

אמנון
22-11-04, 19:10
ארנון, אני מנסה להכניס לי קצת סדר בראש. התכנון העכשיוי שלי הוא נאבה (קדמית - יכולת היגוי שלא נזקקת) + ציריה של סובארו. אתה ממליץ להרכיב מע' שבנוייה מנאבה של טרנספורטר וציריה שחצי ממנה של סובארו וחציה האחר של הסובארו. עד עכשיו נכון?
לציריה המקורית של הטרנספורטר ישנה היכולת לשנות את אורכה, כמו הדרייפשט הזה?:

http://www.nsor.com/testdrive/2002/skyjacker8/sky-30.jpg

אם כן, איך תיבנה הציריה המשולבת?

אסף ונמרוד, מה דעתכם על זה?

להבהרה - כוונות להרכיב גיר של טרנספורטר אין לי.. אבל ההצעה שלך נשמעת טוב - יותר מהלך מתלה.. :roll: :twisted:

asafk
22-11-04, 19:43
קודם כל- אל תערבב קדימה ואחורה. אנחנו מדברים בדיון הזה על מתלה אחורי בלבד.
CV בנויים בצורות שונות. בסובארו, הציריה משמשת להנעה קדמית. לכן הCV שבצד הגלגל לא יכול לשנות את ארכו (כי יש בו שינויי זווית גם של ההיגוי). בפולקסוואגן/ פורשה, הציריה היא של הנעה אחורית, ושני הCVים יכול ים לשנות את ארכם (גם יש יותר מהלך במתלה האחורי מאשר בקדמי, וגם אין היגוי ולכן הכוחות בCV קטנים יותר, אז אפשר לתת לו יותר תנועה). אל תצפה ליותר מדי שינוי באורך הציריה. מדובר בשינויים קלים מאוד- מותאמים למהלך המתלה של הרכב- זו לא ציריה עם חלק זחיח, כמו גל הינע (בתמונה שצירפת)- למרות שיש גם כלי רכב עם ציריות כאלו (בכלים עם מהלכי מתלה מאוד גדולים- באגים לעבירות על פי רוב).

אסף.

arnonshoshani
22-11-04, 20:10
אמנון שלום

כמו שאתה רואה בשרטוט שלי כאשר הגלגל עולה ויורד הוא עולה פחות או יותר בקו ישר (בזרוע נגררת טהורה) ולכן הצירייה שגם היא עולה ויורדת אבל בניצב לגלגל לכן כאשר היא בקו אחד עם הגיר הצירייה באורכה המינימלי וכמו כן הCV בזויות 0 אך כאשר הגלגל עולה או יורד הזוית של הצירייה מתנה וכן אורכה. במקרה של הסובארו עם תשתמש בצירייה קומפלט ורק בצד אחד שלה היא תשנה את אורכה אז השינוי המקסימלי של האורך הוא שישפיע על מהלך המתלה ולא זוית הCV המקסימלית.
CV של טרנפורטר TYPE 2 ניתן לשנותה בזוית של 17 מעלות וכל CV ניתן להאריך את הצירייה עם אני לא טועה בכ 3 ס"מ כלומר אורך כללי של 6 ס"מ ממצב סגור לפתוח בצירייה.
הצירייה המשולבת תהייה בנוייה על ידי חיתוך הצירייה של הסובארו וחיתוך הצירייה של הטרנספורטר וחיבור של שניהם על ידי בוקסה מתאמת (בעלת קדחים בקוטר שונה כיוון שהציריות בקוטר שונה) וריתוך של הבוקסה אל הציריות (כמובן על מחרטה לאיזון ודיוק) לאחר הריתוך החיצוני מבצעים קדיחה בבוקסה אל הציריות מהצד לכל צירייה לפחות 4 חורים ומילוי החור בריתוך (הכי טוב CO2 ) ולאחר כל זה החלקה של הבוקסה על ידי המחרטה להוריד שינויי משקל לצורך איזון.
גם עם אתה עושה זאת על ידי צירייה של סובארו בלבד אני מאמין שתצתרך הארכה שלה באותה המתכונת (להגדלת מפסק הגלגלים)

בהצלחה
ארנון

נמרוד
23-11-04, 13:00
ארנון, מה היתרון של הצירייה המשולבת הזאת?

נראה לי עדיף להשתמש בצירייה של הטרנספורטר, שהיא גם ארוכה יחסית, עם שני הCV's שלה, ולחרוט מתאמים פשוטים יחסית בין הפלאנג'ים שיוצאים מגיר הסובארו לתבנית ברגים של CV טרנספורטר. ככה אין לך צירייה מרותכת ואתה מקבל את המקסימום משני CV טייפ2.

אמנון
23-11-04, 13:40
הכל טוב ויפה עד פה אבל - הבלמים על הנאבות של הטרנספורטר הם תוף, לא? זה חסרון גדול...!!

סולי
23-11-04, 14:18
עם משקל ייעודי של 500ק"ג אני לא חושב.
אני גם חושב שכדאי לך לדבוק בגיר ידני..

אמנון
23-11-04, 14:39
אבל לאיזו באגי מקצועית יש בלמי תוף מאחור?! אני מאוד מאוד רוצה להמנע מזה, בייחוד בגלל שרוב אחוזי הבלימה יילכו לסרן האחורי,
מהסיבה שמלפנים תיהיה מע' בלימה של קדמית טרקטורון כלשהו.
השאלה היא כמה קשה יהיה להסב מתוף לדיסק, אם בכלל, האם אפשר להשתמש בצלחת + קאליפר בלימה של הסובארו..?

אני אכן מכוון לבנות עם גיר ידני בכל מקרה... יותר הנאה לטעמי... :twisted:
אגב, היתה לי האפשרות לקנות כבר סובארו אוטומטית במצב שמתאים לי בול, אבל סירבתי רק בגלל האוטומט.. ואני עדיין בחיפושים. :cry: :(

סולי
23-11-04, 15:03
תומקאר, על כל דגמיו מלבד, צבאיים או ממוגנים שמצויידים כבר בדיסק מקדימה.

כשאתה מדבר על מקצועי, אתה מתכוון למירוצים?
בכל אופן השימוש בגיר ידני יפחית את השימוש בבלמים, תוכל להעזר המון במנוע בשביל לבלום.

אמנון
23-11-04, 16:10
בכל אופן, ממש לא ניראה לי הרעיון של בלמי תוף.

השאלה היא כמה קשה יהיה להסב מתוף לדיסק, אם בכלל, האם אפשר להשתמש בצלחת + קאליפר בלימה של הסובארו..? מישהו??

כשאני אומר מקצועי כן אני לא שולל מירוצים ארציים... אבל בעקרון אני מתכוון לאיכות הבניה ויכולות הכלי, שימוש בפלדת ST52 העומדת בתקן FIA העולמי, נתון קילוסוס טוב וכו'...

בכל אופן השימוש בגיר ידני יפחית את השימוש בבלמים, תוכל להעזר המון במנוע בשביל לבלום.
לא חשבתי על זה, זו נקודה טובה.. אבל בכל זאת בלימה בשימוש כוח המנוע והגיר ידני יגרמו להאצה בשחיקה הן של המנוע הן של הגיר..

arnonshoshani
24-11-04, 12:10
שלום לכולם

נמרוד : הצירייה של הסובארו בניגוד לטרנספורטר אינה מתחברת לגיר בפלאנג'ים אלה על ידי שינן כלומר מהגיר יוצא מוט משונן שהפעמון של הצירייה מתלבש עליו ומוחזק בו על ידי פין אבטחה. כמו כן השילוב של הציריות נועד גם להאריך את הציריות כיוון שבאגי בעלת גיר טרנספורטר וציריות טרנספוטר ונאבות הוא בוחב של 1.7 מ' ואני מאמין שרוחב של באגי למטרות מהירות נוטה לכיוון ה 2.0 מ' ומעלה. גם משהוא קטן לגבי ציריות טייפ 2 הן מגיעות לארץ בשלושה גדלים 47, 52 ו 57 ס"מ אורך. צריך לבדוק ליפני שקונים גם יש צורך לבדוק עובי הצירייה ולא לקנות את הדגם היישן והדק.

אמנון : נכון שנאבות של הטרנספורטר הן בעלי דרמים אבל ניתן די בקלות להסב אותם על ידי דיסקים של מרצדס (פרייבט) או טרנספוטר דגם חדש (הנעה קידמית) או פאסאט לכולם יש דיסקים קידמיים והם בעלי אותו חלוקת ברגים.
אחת הסיבות שאני לא ממליץ על נאבת הסובארו זה בגלל שהיא יציקה ובנויה לזרוע A תחתונה ובולם קפחץ עליון ולהשתמש בחלקים אלו יהיה בעיה לרתך למערכת של זרוע עוקבת (למרות שניתן) בטרנספוטר משנת 80 עד 89 קיים מתלה קומלט כבל זרוע עוקבת נפרדת עם בוקסות והכל כולל הנאבה (שמחוברת אליו בארבעה ברגים) ובנויה עם קפיצים ספירליים. כך שבשביל באגי זו זרוע טובה ביותר למרות שהיא טיפה מגבילה את מהלך המיתלה (עם אני לא טועה המהלך המקסימלי שהיגענו איתה עומד על 28 ס"מ.

אמנון
24-11-04, 13:12
יש לי אידיאולוגיה כזו לגבי הבניה הזו - הכל אני עושה לבד לקבלת באגי כמה שיותר איכותית בכל מחיר (רגשי, כספי [הכל יחסי...], עניין של זמן וכו'). (כתבתי את זה בשרשור הקודם...). למרות שיהיה נוח לקחת את המתלה האחורי של הטרספורטר ולהרכיב אותו קומפלט, אני לא הולך לעשות את זה אלא אני מתכוון לבנות זרוע בעצמי.

הסבה כזו כמו שתיארת תיהיה פשוטה יחסית?
השאלה העיקרית שלי היא האם אני יכול לבנות את המתלה עם הנאבה עם הדרמים, ואז אחרי שהכל מורכב לבצע את ההסבה (אני שואל מכיוון שאני לא מכיר את מבנה הנאבה, ואת הנאבה אני צריך לרתך לזרוע שאני בונה ויש פה שיקול של זמן וטרטור לחפש את החלק שאני צריך)?

arnonshoshani
25-11-04, 05:48
אמנון שלום

כל הכבוד על האומץ. כאשר כתבתי לך קודם שאתה יכול לקחת את המתלה של הטרנספוטר זו הכוונה לפשטות. אבל במקרה שתרצה לבנות לבד את זרוע הבאגי אני מאמין שאת הנאבה ומערכת המייסבים לא תרצה לייצר לבד לכן אני עדיין ממליץ על זרוע זו כיוון שהנאבה מתפרקת ממנה בארבעה ברגים ואפילו ניתן לחתוך ממנה את הפלטה שמחזיקה את הנאבה לזרוע שהיא פלטה מרובעת בעלת ארבעה חורים לברגים (כולל הברזות) וחור גדול לפעמון של הצירייה . כך לפחות אני בצעתי לבאגים שבניתי את הזרועות האחוריות שלהם אני מקווה לצרף תמונות בעוד שנייה.

ההסבה מדרמים לדיסקים לא מסובכת וניתנת לביצוע בכל שלב של הבנייה אבל דורשת ייצור של החלק שמחזיק את הקליפר ( פלטה עם חורים ) אבל תצא מנקודת הנחה שבלם חנייה יהי בעיה לייצר במקרה של דיסקים למרות שניתן בתוספת קליפר ידני או מערכת נעילת לחץ בצנרת הברקס.

http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10005/hayke%20%288%29%7E0.JPG

http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10002/hayke%20%287%29.JPG
http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10002/hayke%20%286%29.JPG

asafk
25-11-04, 12:21
הבעיה העיקרית שאני רואה בזרוע של הטרנספורטר- היא מאוד קצרה. רכב שנוסע מהר צריך זרועות יותר ארוכות בהרבה.
חוץ מזה, היא לא יעילה מבחינת נפח. אפשר לבנות זרוע שתופסת פחות מקום
וכמובן, כשבונים זרוע חדשה, אילוצי החוזק נקבעים לפי פרמטרים שאתה קובע כמו מיקום התושבות וכו'.

אסף.

אמנון
25-11-04, 14:52
אמנון שלום

כל הכבוד על האומץ. {אני יוצא מן הנחה שכשבונים כלי ומשקיעים בו את הנשמה, כדי להשקיע עד הסוף :P } .כאשר כתבתי לך קודם שאתה יכול לקחת את המתלה של הטרנספוטר זו הכוונה לפשטות. אבל במקרה שתרצה לבנות לבד את זרוע הבאגי אני מאמין שאת הנאבה ומערכת המייסבים לא תרצה לייצר לבד לכן אני עדיין ממליץ על זרוע זו כיוון שהנאבה מתפרקת ממנה בארבעה ברגים ואפילו ניתן לחתוך ממנה את הפלטה שמחזיקה את הנאבה לזרוע שהיא פלטה מרובעת בעלת ארבעה חורים לברגים (כולל הברזות) וחור גדול לפעמון של הצירייה . כך לפחות אני בצעתי לבאגים שבניתי את הזרועות האחוריות שלהם אני מקווה לצרף תמונות בעוד שנייה.

ההסבה מדרמים לדיסקים לא מסובכת וניתנת לביצוע בכל שלב של הבנייה אבל דורשת ייצור של החלק שמחזיק את הקליפר ( פלטה עם חורים ) אבל תצא מנקודת הנחה שבלם חנייה יהי בעיה לייצר במקרה של דיסקים למרות שניתן בתוספת קליפר ידני או מערכת נעילת לחץ בצנרת הברקס.

ארנון, אני מבין מההמלצה שלך שכדאי לי לרכוש את הזרוע כולה, אך לא להשתמש בה אלא בנאבה שלה ובחיבור הנאבה לזרוע. אני צודק?

להגדלה יש ללחוץ על התמונה

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200411251443193319/p-hayke.jpg (http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/r/a/l/l/y/e/r/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200307302133362828/200411251443193319/hayke.jpg)

סימנתי את מה שאני חשבתי שהם ברגי החיבור בין הנאבה לזרוע, סימנתי נכון?
האם מבנה זה הוא מספיק חזק?
בתמונה לא רואים את הדיסק\תוף, אך אני מניח שמן הסתם הוא קיים במעמקי הג'אנט..
בנוגע לפאן הכספי, כמה אמורה לעלות לי זרוע אחורית כוללת (ימין + שמאל) של טרנספורטר Type 2 אם הבנתי נכון?

arnonshoshani
25-11-04, 19:22
אסף שלום
נכון שזרוע הטרנספורטר היא קצרה מאד כ 40 ס"מ ממרכז נאבה למרכז ציר בגוף לכן אני אומר שצריך להשתמש במרכיבים שלה כלומר הנאבה וחלקי החיבור שלה.
כמו שרואים בתמונות שביצעתי בזרוע כזו לרכב שבניתי והזרוע עצמה היא באורך של 72 ס"מ וכמו שניתן לראות היא מחוברת לגוף בבוקסות אוקולון רחבות ועבות. אילוצי החוזק בזרוע זו שמשקלה כבנויה היא 25 ק"ג שזה המון לזרוע כזו פשוט בגלל זהרכב מבצע ומיועד לנסיעה מאד מהירה על מהמורות כמוכן הוא מקפץ כשצריך מו אופנוע מוטוקרוס.

ולשאלתך אמנון :
נכון אתה צריך להשתמש בנאבה ובחיבור שלה לזרוע. כי אלו חלקים קיימים שגם הוכיחו את יכולתם גם במרוצים.
הסימונים שלך נכונים מאד. המבנה הזה נבחן מבחני שטח רבים כולל קפיצות ומירוצים והוכיח את עצמו ללא שום סימני עייפות.
הג'אנטים שאני משתמש בהם פה הם של מרצדס כיוון שהם בעלי OFFSET חיצוני כלומר הנאבה מתחברת לג'אנט בחלקו החיצוני שמכניס את הגלגל לכיוון הגוף. הייתרון בכך זה היכולת לבנות את המיכלולים רחב ככל שניתן ללא הרחבה מיותרת של הבאגי עצמו. כלומר כרגע רוחב הכללי של הבאגי הוא 2.04 מ' והמיכלולים (נאבות) מסתיימים ברוחב כללי של 1.98 מ' כל זה נותן את האופצייה לציריות יותר ארוכות וכך למהלך מתלה גדול כל כך (52 ס"מ ) מהלך מצד לצד.
זרוע כזו בעלת מערכת בלמים מלאה כולל בלם חנייה (כבל) תעלה בסביבות 1000 ש"ח לשתיהם (יש ימין ויש שמאל) ללא ציריות. צירייה אחת תעלה 250 ש"ח גם תלוי באיזו מידה מדובר כל אלו מפרוק וללא אחריות על תקינות.
אפשר לדבר על חלקים משופצים אבל זה יקר.

סולי
26-11-04, 13:55
ארנון, הייתי חייב לשאול מסקרנות.
הזרועות האחריות ברכב שבנית הינן זרועות עוקבות טהורות, אני צודק?
כאשר יעוד הבאגי הוא מירוצים בראש ובראשונה כמו שקראתי וראיתי, אז מדוע לא עוקבת למחצה?

תמונות עירום:
http://forums.ort.org.il/files/30/2126219/1928449.jpg
http://forums.ort.org.il/files/30/2126223/5330503.jpg
http://forums.ort.org.il/files/30/2126232/8217710.jpg

אמנון
26-11-04, 14:32
אורי, אני חייב להגיד לך שאני כ"כ נהנה לראות תמונות של הכלי הזה... :twisted:
פשוט יצירת מופת. גם איכות התמונה היא נהדרת.
אני אישית אשמח לראות עוד תמונות שלו, מכל הצדדים, אני בטוח שגם האחרים פה.
ספציפית אני אשמח לראות את המנוע עירום לא על הבאגי, :roll:

:P

arnonshoshani
26-11-04, 18:27
אורי שלום

נכון שזרועות אלו הן עוקבות טהורות בזמן הבנייה עוד לא הייתי נאור לגבי כל הטהורול ולמחצה בדיוק וגם מערך הבנייה של הזרועות הללו הרבה יותר קל כך.
למרות שהזרועות הללו נחתכו בלייזר ונבנו על גבי מתקן שבניתי במיוחד לוודא שהן יישרות היות בבנייה החדשה אני כבר בונה אותם חצי עוקבות בעלות זוית של 20 מעלות (סתם זווית שבחרתי ) ונראה לי שזה בסדר גמור.
נכון להיום הבאגי שבניתי עם זרועות עובות טהורות אפילו בצורת הבנייה הזו נותן מהירות וייציבות שלא ראיתי עד היום בשום באגי שנסעתי איתה. אפשר לעשות איתה סיבוב 180 מעלות במקום על ידי נעילת ברקסים אחוריים (בלם יד) במהירות של 120-130 קמ"ש ואין שום פחד מהתהפכות היא מאד רחבה (2.04 מ' ) ומרכז הכובד שלה נמצא באיזור ה65 ס"מ מהאדמה.
כאשר רצינו להפוך אותה בשביל בדיקת זווי התהפכות היא כמעת ועמדה 90 מעלות לפני שהמשיכה בהתהפכות בלי שנחזיק אותה.

סולי
26-11-04, 20:22
נכון להיום הבאגי שבניתי עם זרועות עובות טהורות אפילו בצורת הבנייה הזו נותן מהירות וייציבות שלא ראיתי עד היום בשום באגי שנסעתי איתה. אפשר לעשות איתה סיבוב 180 מעלות במקום על ידי נעילת ברקסים אחוריים (בלם יד) במהירות של 120-130 קמ"ש ואין שום פחד מהתהפכות היא מאד רחבה (2.04 מ' ) ומרכז הכובד שלה נמצא באיזור ה65 ס"מ מהאדמה.
כאשר רצינו להפוך אותה בשביל בדיקת זווי התהפכות היא כמעת ועמדה 90 מעלות לפני שהמשיכה בהתהפכות בלי שנחזיק אותה.

ארנון,
לפני שאני מרחיב, ניתן לקבל פרטים מלאים על הבאגי?

אמנון,
אני שמח שאתה נהנה לראות תמונות, אני נהנתי לנהוג (:
כמו שבוודאי הבנת מהתמונות המנוע שבק, הכלי הופשט בכדי להתחיל לעשות הסבות למנוע של אופנוע...
אם אני ימשיך לספר לא יהיה מה לספר אח"כ... אבל אני אסכם בכך שנקנה מנוע רוטאקס חדש.. הורכב עם קרב' יחיד, כל הכלי הורכב.. והוא כרגע מוצע למכירה.
אני כבר המשכתי הלאה.. עם כלי חדש.. שדורש כרגע הרבה עבודה וכסף לפני שהוא יסע.

המסקנה שלי מהתומקאר- טווח נסיעה קצר מידי- פאן גבוה.. , כלי כיפי מאוד.. אבל לא מתאים למירוצים, בגלל המנוע.. אמינות וזלילת בנזין שלא תדע שובע, שילוב לא מתאים לכלי.

בכל אופן, זאת ההסרטה היחידה.. מהיום הראשון שנסעתי על הכלי (באותו היום גם שברתי מוט הואריאטור המרכזי).
http://www.hwzone.co.il/newspics/dan/MVI_1076.AVI

arnonshoshani
27-11-04, 04:00
אורי שלום
הבאגי שלי (כבר לא ביא נמכרה) בנויה מצנרת סקדיול 40 בשילוב של עוביים שונים.
המנוע והגיר נשלפו מלגאסי אוטומט 1.8 ל' קרבורטוק ולא מוזרק לפי מקורות באינטרנט המנוע אמור לספק 110 כ"ס. המנוע הוא מרכזי (כלומר הגיר כלפי אחורה והמנוע קרוב לנוסעים).
מערכת המיתלה הקידמית היא של זרועות עצה ונאבות של טרנספורטר בעלי בלמי דיסק מסרק הגה של GMC. לכל גלגל יש שני קפיצי בולם אחד של סובארו אחורי והשני של מונרו בולם קפיץ מיוחד באורך של 60 ס"מ.
מאחור שתי זרועות עוקבות (טהורות) שמשתמשות בנאבות של טרנספוטר וחצי צירייה של טרנספורטר שמחוברת לצירייה של סובארו.
הזרועות מחוברות לבולמי קפיץ מייבוא של חרת RACERUNNER מארה"ב והם בולמי מירוץ 2.5" כוללי מיכל חיצוני לגז.
מהלכי המתלה מקדימה גובלים ב 40 ס"מ ומאחור ב60 ס"מ.
הבאגי במהירות נמוכה קצת קשה במיתלים ומקפץ כמעה אבל ברגע שעברת את 70 קמ"ש המיתלים מתחילים להגיב ולגהץ את השטח וככל שנוסעים יותר מהר כך הם מגיבים יותר טוב במעקב אחרי הקרקע במינימום תזוזה של הרכב והנוסעים.
נכון להיום נבדקה לו מהירות סופית של 180 קמ"ש (בתנאים אופטימליים).
הבאגי צריכה שינוי ביחסי העברה כיוון שהם מהירים מידי ותאוצות הביניים לא מדהימות.
שה לא שהבאגי עגלה בהתחלה והוא עדיין מאיץ יותר מהר מרכב רגיל אבל חסר לא את הפירפור הזה בתחלה של הגיר ידני.
את הבאגי בתמונות ניתן לראות בגלרייה באתר WWW.BUGGY.CO.IL
אשמח לענות על כל שאלה נוספת

ביי
ארנון

סולי
27-11-04, 18:49
הכלי בנוי יפה מאוד,
אך נתוני הרוחב והגובה לא מסתדרים לי.., מה מפסק הגלגלים האחורי והקידמי?
ומה משקל משוער של הרכב?

arnonshoshani
27-11-04, 19:18
אורי ערב טוב

אני מבין שיש קצת בעיה
רוחב הבאגי מקצה גלגל לקצה גלגל מאחור (כמו גם מקדימה) הוא 2.04 מ'
מרווח הגחון המינימלי שלו הוא 37 ס"מ (מהקרקע לנקודה הכי נמוכה בבטן של הבאגי)
מרווח בין גלגלים (מרכזי צירים) 2.45 מ'
גובה כללי של הבאגי הוא 1.57 מ'
המשקל הלא משוער (נמדד) 820 ק"ג כולל נהג ודלק
חלוקת משקל 72:28 אחורה קדימה

במה עוד אני יכול לעזור ולתת נתונים?
מי שרוצה את כל החלקים שיש לי בלייזר אני מוכן או למכור חתוך או למכור את התוכנית באוטוקאד מוכנה לחיתוך במפעל.

ביי
ארנון

ניתן לראות תמונות נוספות שצולמו היום באתר שלי WWW.BUGGY.CO.IL

tkui
27-11-04, 21:45
אתה יכול בבקשה להסביר מה בדוייק חתכה בלייזר ? ובשביל מה ?

arnonshoshani
28-11-04, 05:45
אורי שלום

חיתוכי הלייזר נועדו לשני דברים
אחד יופי והשני היותר חשוב דיוק

החיתוכים שביצעתי הם כל הזרוע האחורית של הבאגי מגיעה כמו לגו וצריך לרתך אותה. כל התושבות של המיתלה הקידמי והאחורי (TABS) תושבות קפיצים ובולמים
הכל אני שרטטי באוטוקאד ושלחתי לחיתוך.
עוד כמה ימים יגיע משלוח של חלקים חתוכים חדשים ואני אעלה תמונות.

אמיתי
28-11-04, 18:01
רציתי לדעת האם חיתוך בליזר יקר
אם כבר מדברים?

אמיתי
28-11-04, 18:04
שחכתי.........
ואם יש לי שירטוט דו מימדי זה עדיין בסדר?
או שחייב תלת מימדי?

arnonshoshani
28-11-04, 19:04
אמיתי שלום

הכל תלוי בדרישות
עם אתה מעוניין בפלטה אז ציור דו ממדי מספיק
אם אתה מעווניין בחיתוחי צנרת או פרופילים אז ישנה דרישה לשלושה ממדים
כמו כן משלמים הרבה כסף על ביצוע של מעבר משרטוט על נייר לשרטוט ממוחשב (כי צריך להפעיל את מחלקת השרטוט של המפעל)
כמן כן צריך לקחת בחשבון את כמות החלקים. צריך להבין שפלטה אחת היא בגודל של 2 מ"ר מינימום ואם החלק הוא בגודל של 10X10 ס"מ אז יכולים להיכנס בפלטה הזו 200 חתיכות כאלו ונגיד שאתה צריך רק אחת אז רוב הסיכויים שהמחיר שלך יעלה פלאים כמו כן המעבר לממוחשב שהוא קבוע אם יש חלק אחד או מליון זה מתחלק בין החלקים.

אמיתי
28-11-04, 19:41
רוב הדברים שאי אצטרך לחתוך יהיו פלטות בעובי 4-6 מ"מ
רק רציתי לדעת את העלות תהיה גבוהה?
)ויש סיכוי שזה היה לפחות 1 מ"ר(

נמרוד
28-11-04, 20:08
עלות של חיתוך בלייזר היא מאד נמוכה יחסית לאיכות המתקבלת. כמו שארנון אמר, אתה צריך לתת קובץ ממוחשב ואז אתה חוסך להם את כל ההתעסקות, מכניסים את הקובץ שלך למחשב והופה. מבחינת עלות החומר, בדרך כלל אין בעיה אם אתה גמיש בבחירת החומר, כי הם ישתדלו להכניס את העבודה שלך יחד עם עבודות אחרות. יכול להיות שיציעו לך לעשות את החלק מפלטה בעובי X כי היום נכנסת כזאת לעבודה אחרת והחלקים הקטנים שלך משתמשים בעצם בשאריות.

קבל מחיר לדוגמא של חלק שכולנו מכירים - לפני כמה שנים הכנתי סטים של שאקלים ארוכים לג'יפים. סט של 8 פלטות בעובי 8 מ"מ (המהוות 4 שאקלים לג'יפ אחד) עלה משהו כמו 120 שקלים, כחלק מהזמנה של 10. הסט הראשון, שיוצר לבד, עלה 150 שקלים.

אמנון
28-11-04, 21:57
המפעל, שהבנתי שנמצא בעפולה (?!) מקבל קבצי שרטוט של כל התוכנות בתחום?

לדוגמא, SolidCAM2000, Solidworks, AutoCAD וכו'?

אני שואל מהסיבה שאני לומד כרגע שרטוט על SolidCAM לבגרות ויש מצב שאני יכול להשיג את התוכנה...

(אני מחפש כבר הרבה זמן אחת מתוכנות אלו לשימוש ביתי...)

סולי
28-11-04, 22:56
ארנון,
נשמע כי מדובר על כלי גדול במיוחד..,
על מה דיברת כאשר נתת נתון של מרכז כובד?

arnonshoshani
29-11-04, 05:46
אמיתי שלום
לדוגמא בחיתוך של חלק באורך 60 ס"מ ורוחב 40 ס"מ בפלטה 4 מ"מ וביצוע החיתוך הוא מורכב מהרבה אלמנטים פנימיים (כלומר הרבה חיתוכים בתוך החלק) נלקח ממני 130 ש"ח לחלק והוא היה בודד.

אמון שלום
כל תוכנה שיכולה לבצא יצוא של פורמט DXF דו ממדי ניתנת לבצע חיתוך לפיה כמו כן עם תרצה אוכל לעזור לך לגבי אחת מהתוכנות.

אורי שלום
הבאגי לא גדול במיוחד אורך 4 מ' ורוחב 2.04 מ' אבל שוקל 800 ק"ג
הנתון של מרכז הכובד הוא מיקום מרכז המשקל ברכב לגובה ככל שנתון זה גבוה יותר כך הרכב (ביחס לרוחב) ניתן מהר יותר להתהפכות.
אני מאמין שנמרוד מסוגל להסביר את מרכז הכובד יותר טוב ממני

ביי
ארנון

נמרוד
29-11-04, 06:20
ארנון, השאלה היא האם נתוני חלוקת המשקל שכתבת הם משוערכים או מדודים, ואם כן אז איך ביצעת את המדידה? קראתי על כל מיני דרכים מאולתרות, אבל לא נתקלתי בפועל וזה משהו מעניין.

סולי
29-11-04, 15:46
תודה נמרוד על ההבהרה, גם אני אשמח לדעת.

arnonshoshani
29-11-04, 18:49
נמרוד ואורי שלום
הנתונים של מרכז הגובה הם משוערכים

נמרוד מה היא הנוסחה לחישוב זווית ההתהפכות ?

ארנון

סולי
29-11-04, 20:00
ממ.. משוערים? איך שיערת?
ואיך קבעת את חלוקת המשקל של הכלי? כיצד שקלת אותו?

ממ.. (למרות שלא הפנת את השאלה אלי) אני חושב שזווית התהפכות מאוד משתנה.. בהתאם לאחיזה/קרקע.. מהירות.. מצב הקפיצים באותו הזווית... ריים נתון תיאורתי יבש?

נ.ב, אני שואל אך ורק במטרה לדעת יותר,.. אני גם עובד על פרויקט קטן כרגע.

arnonshoshani
30-11-04, 05:35
אורי שלום

הרכב נשקל במשקל של מפעלי המלח קודם גלגלים אחוריים ואחר כך קדמיים כך אנייודע חלוקת משקל שלו בון קדימה לאחור.
ומרכז הכובד נבדק לפי מה שניראה לי הגיוני כמומרכז הגובה של המנוע כלומר מרכז הפולי על גל הארכובה מהרצפה.
שאר המרכיביפ פשוט מקזזים אחד את השני מבחינת משקלים מעל ומתחת לציר אורכי זה.

arnonshoshani
30-11-04, 09:06
למי שביקש תמונות של השירטוטים לחלקים בלייזר
טבעות BEADLOCK

http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10005/beadlock%20reings.jpg
סכמה של המתלה הקידמי
http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10005/front%20suspension%20pic.jpg
החלקים למתלה הקידמי
http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10005/front%20suspension%20parts.jpg
החלקים של הזרוע האחורית ו הטאבים הכלליים וכן חלקים ל ST2

http://www.buggy.co.il/modules/coppermine/albums/userpics/10005/rear%20suspension%20and%20tabs.jpg

התמונות לא לפי קנה מידה והן סריקה של הדפסה ולא התוניות המקוריות
מי שרוצה להזמין חלק כלשהוא ליצור איתי קשר.

ביי
ארנון

נמרוד
30-11-04, 10:06
ארנון, אתה מתכנן בדו-מימד או בתלת מימד?

arnonshoshani
30-11-04, 18:51
נמרוד שלום
בשביל חיתוכי הלייזר אין צורך בתלת מימד

אבל בכלל כן אני משרטט קצת בתלת מימד.

ביי
ארנון

נמרוד
30-11-04, 20:33
נמרוד שלום
בשביל חיתוכי הלייזר אין צורך בתלת מימד

אבל בכלל כן אני משרטט קצת בתלת מימד.

ביי
ארנון

אני מכיר את חיתוך הלייזר היטב, וממליץ על זה לכל אחד כמעט להכל - בתנאי שמסוגלים לשרטט בדיוק מה הם רוצים. אגב, לאחרונה יוצא לי להתעסק קצת עם ריתוך לייזר... תחום מעניין, לצערנו לא רלוונטי עדיין בכלל לצרכים שלנו.

בכל מקרה כדאי לך ארנון לעבור לחשוב ולתכנן תלת-מימדית, ולדעתי האישית גם לנטוש את אוטוקד ולעבור לסולידוורקס וכמה שיותר מהר. אתה מהר מאד תבין למה. ולבנאים הצעירים - מי שחושב מעבר למשחקים מיידיים. שווה לכם להוריד ולהתקין תוכנת תיב"ם תלת מימדית ולבנות כמה דורות של כלים על המחשב לפני שאתם מבזבזים כסף ואנרגיה בעולם האמיתי.

סולי
30-11-04, 22:47
נמרוד,
מסתבר שלתוכנות הללו נדרש כוח עיבוד גדול יחסית,..אז לצערי עוד לא,..
שנית הכלי שלי כבר די בנוי, עניין של שרטוט תלת מימדי לא יעזור לי.

asafk
01-12-04, 11:57
,
מסתבר שלתוכנות הללו נדרש כוח עיבוד גדול יחסית,..אז לצערי עוד לא,..
.

ממש לא..
אני משתמש בסולידוורקס 2004 על מחשב נייד בן 3 שנים. לא ממש כוח עיבוד גדול.

אסף.

סולי
01-12-04, 19:58
בפעם האחרונה שבדקתי התוכנה דרשה שימוש בכרטיס OpenGL ייעודי.

הדרישות הללו השתנו?

סולי
02-12-04, 00:54
תיקון:
אני בזמנו ניסיתי להיעזר בתוכנה בשם Solid edge, מה שיכל לעשות לי חיים קלים. :wink:
אך היא ספציפית דרשה כרטיס מסך ייעודי .. את הכרטיס שלי הסבתי בעזרת תוכנה לדגם מקביל מקצועי, אך אז המעבד היווה בעיה, פנטיום 3 1400.
בכל מקרה אני מצטער על הטעות, קורה.
:roll:

בעיקרון בעל מקצוע שעוזר לי בעניין התאמת המנוע מכין את תושבות המנוע ב-Solid edge.
אני כרגע בשלבים התחלתיים צריך לסיים את מערכת המתלה האחורית, הקפיצים קרכגע בפס ייצור, ייקח שבועיים עד למוצר המוגמר.
בינתיים אני מנסה לדלות מידע, בסופו של דבר אני מתכנן להצמד לארז, לצורך הביצוע.

סולי
03-12-04, 18:59
שאילתא נוספת:

*על ההשפעות של עיגון הקפיץ לזרוע העוקבת קרוב לנקודת העיגון של לשלדה.
- בהנחה שהזרועה חזקה דיה
- מלבד מהלך מתלה נוסף לאורך בולם נתון
- אילו השפעות יש לכך על התנהגות המתלה?

תודה לעונים,
שבת שלום.

arnonshoshani
04-12-04, 07:03
על ההשפעות של עיגון הקפיץ לזרוע העוקבת קרוב לנקודת העיגון של לשלדה.
- בהנחה שהזרועה חזקה דיה

אורי בוקר טוב

בהנחה שהזאוע חזקה דייה אין בעיה נוספת לבצע חיבור קרוב לנקודת עיגון.
אבל ככל שתקרב את החיבור לנקודת עיגון כך חוזק הקפיץ יעלה וכן חוזק השיכוך יצטרך לגדול.
גם בןלמים מקצועיים כמו FOX,BILSTEIN,KING מוגבלים בחוזק של הקפיץ שהם מסוגלים לשים עליהם.
אפילו בולם מינימלי של 6" ייתן לך מהלך 32 ס"מ מהלך בגלגל עם תשים את הבולם במרכז הזרוע (שזה די והותר לבאגי)
אני אישית שמתי בולמים בעלי מהלך של 12" שנתנו לי מהלך של 50 ס"מ כאשר שמתי אותם בשני שלישים של הזרוע.
את המטמטיקה והחישובים של חוזק ובו' אני מאמין שנמרוד יוכל לספק בשימחה

ביי
שבת שלום
ארנון

נמרוד
05-12-04, 00:11
שאילתא נוספת:

*על ההשפעות של עיגון הקפיץ לזרוע העוקבת קרוב לנקודת העיגון של לשלדה.
- בהנחה שהזרועה חזקה דיה

תודה לעונים,
שבת שלום.

כדי לנצל הכי טוב את הקפיץ והבולם, הם צריכים להיות קרובים כמה שיותר לגלגל ומשיקים לקשת התנועה של הזרוע. מצד שני, אם אתה רוצה מהלך גדול מאד, ואין לך בולם/קפיץ באורך מספק (והבולמים הארוכים ביותר הזמינים אפילו ברמה הגבוהה ביותר הם משהו כמו 18 אינץ', כשיש כלי רכב עם מהלך כפול ויותר) אז אתה מנצל את עקרון המנוף - מתקין את הבולם בנקודה כלשהי לאורך הזרוע. ברגע שהרחקת את נקודת החיבור מהגלגל, הזרוע עובדת בכפיפה, וזה אומר שהיא צריכה להבנות בהתאם - חזקה וכבדה יותר.

אם הכל בנוי היטב, אין השלכות עקרוניות כלשהן על התנהגות המתלה, למעט העובדה שמתלה כזה ישקול יותר, ולא רק מהסיבה המוזכרת שהיא הראשית.

סולי
06-12-04, 18:24
תודה לכם, ..אני מניח שאני אתקיף בשאלות נוספות כאשר ניגש לעבודה.
בינתיים מותר להשוויץ קצת?

הקפיצים האחוריים הגיעו -
http://forums.ort.org.il/files/30/2133693/4949826.jpg

אמנון
06-12-04, 19:59
נראים טוב...

שאלות עליהם אם אפשר - הם זהים לאלו של התומקאר הזוגי?
אם אפשר לשאול, כמה עלו לך?
כמה מהלך?

סולי
06-12-04, 20:07
*לא זהים.
*לא עלו לי, הם היו חלק מעסקת חבילה.
*אין לי נתונים מדויקים כרגע לגבי סגירה ופתיחה.

סולי
06-12-04, 23:16
חלקים נוספים שהגיעו -

http://forums.ort.org.il/files/30/2134155/3781156.jpg

http://forums.ort.org.il/files/30/2134157/9171323.jpg

arnonshoshani
07-12-04, 05:19
אורי בוקר טוב

אני מבין שאתה רוצה לבנות טומקאר ??
אחרת אני לא מצליח להבין את כל אוסף החלקים הללו ואת כל מהלך השאלות בפורום זה.
מה שנראה בתמונות זה נאבות אחוריות וקידמיות (דרמים) קפיצים אחוריים שאתה לא יודע את היכולת שלהם להחזיק משקל או את השיכוך של הבולם, וגם את המהלך שלהם.
זה בסדר גמור לבנות אוטו לפי חלקים שיש לך ואספת אבל נראה לי שבמקרה שלך יותר זול לקנות את הטומקאר מוכן לא?

אולי תנסה לתת לנו להבין את המטרה של החלקים ומה אתה מתכוון לעשות איתם.

בהצלחה
ארנון

סולי
07-12-04, 08:05
בקרוב ארנון, בקרוב....

סולי
07-12-04, 08:40
מה שנראה בתמונות:
זוג נאבות קידמיות, זוג ג'אנטים קידמיים + טבעות חיזוק, 4 תופים + 4 סנדלים, 2 מסילות לכיסא מטיטאניום, 2 צינורות ברקס פלדה שזורה, רתמות 4 נקודות, -
לגבי הבולמים: - 557mm open
407mm close

כבר היה לי תומקאר, להזכירך..
ואתה משער השערות לא במקום, כמו שאמרתי מעט סבלנות.
איך אתה יודע שזה יצא זול יותר לקנות אחד? אתה חושב שקניתי את כל החלקים האלו?

כשאני יעביר את הכלי לביתי אני אפרסם תמונות והכל יהיה ברור יותר.. :lol:

סולי
10-12-04, 19:51
הבטחתי שאני אעדכן ואני מקיים, My one-seater evolution.

הרבה זמן חלמתי על התומקאר חד מושבי האדום .. עד שרכשתי אותו.
לאחר זמן מה עם תומקאר RZ חד מושבי למדתי את החסרונות הבסיסיים של הכלי:
*אמינות המנוע - לא מספק מבחינת הספק ולא מתאים לייעוד הכלי ולשטחים בהם הוא נוסע.
*טווח נסיעה - שוב בגלל המנוע, הוא זולל דלק ללא אבחנה.. טווח נסיעה של שעה+ אינו מספיק לא לטיול ארוך, לא למירוץ מזדמן, וגם לא לכיס הרעב שלי.
הרגשתי את טע ההחמצה.. הכלי לא תאם את הדרישות שלי.

כתוצאה מכך ולאחר שמהנוע שבק החלטתי לחפש מנוע מתאים.
מנוע של אופנוע הופיע מולי בעדיפות עליונה בגלל היותו 4פע', אמין ופחות זולל דלק ובהתאם נותן הספק גבוה ביחס למשקל, התצורה המקורית -מנוע אולטראלייט מבית רוטקס 500סמ"ק, 2פע', 2קרב, 2 ציל', קירור אוויר.
הסבה של מנוע אופנוע לשלדת התומקאר כרוכה בעבודה רבה ואמצעים כלכליים..

את ה-RZ שלי החלפתי ראש-בראש עם בחור שהתחיל לעשות הסבה לשלדת חד מושבי כדי להתאימה למנוע של ZX9, לצערו נגמר לו הזמן הפנוי והכסף המיותר.
במהלך העבודה וההשקעה המרובה - הוא סיים 3 דוושות, הרמת ההגה, הרחבת תא המנוע, חיזק את הגיר, את השלדה, מנופי הילוכים.. וכו' וכו'..
צעד זה חסך לי המון כסף וזמן.
כך שבגדול.. נשאר למצוא מנוע ולהתאימו לשלדה עם תיבת הפחתה.
וכמובן לסיים את המתלה האחורי .. לשם כך פתחתי את הדיון.

כמו שהבנתם השלדה עברה לא מעט והיום היא ללא רישוי תומקאר, היא לא נולדה כמו כל תומקאר.
היא מתקדמת יותר במבנה ובחוזק ובמתלים שונים, כמו עוד כהנא וכהנא שינויים מינוריים שהיוו אבולוציה טבעית לכלי הספטרני המקורי.
כחלק מההחלפה קבענו בינינו שהוא ישלים את כל החלקים הקשורים לכלי מלבד המנוע והתאמתו - מכאן הגיעו החלקים החדשים.

הבייבי שלי כבר בבית- (מחר אני אחשוף אותה לשמש ואצלם תמונות פרטניות)
http://forums.ort.org.il/files/30/2136561/6178922.jpg
מעתה אני בוודאי אזדקק לכל עזרה שאוכל לקבל על מנת לסיים את הכלי.
בפניי עומדים שני מכשולים (מלבד ידע טכני מועט) עיקריים, והם זמן וכסף..
אני עובד כל יום בשבוע בעבודה תובענית.. (אך משתלמת) במטרה לרכוש את המנוע.
מה שמשאיר זמן מועט של סופי שבוע לעבודה על הכלי.
על מנת לסיים את כל הדברים ה"קטנים" מסביב קיים זמן קצוב, עד ה-20 במרץ, תאריך הגיוס שלי.
כבר איבדתי תקווה שאני אצליח להגיע למרוץ עם כלי כלשהו לפני שהתגייס לצה"ל (תליתי את עיקר התקוות בכלי האדום, ששבק).
אך במקביל נדרתי נדר, שאני אשיק לנסיעה את ה"אבולוציה" עוד לפני הגיוס..
(מה, שיהיה לפחות למה לחזור מהצבא)

אני רוצה לאחל לכולם שבת שלום.. וחג שמיייח! :lol:

סולי
11-12-04, 17:02
שבת שלום, בוקר טוייב..

ללא עיכובים נוספים:

*לא,מימד הרוחב בדגם החדש אינו לשם מרווח פנים עדיף, :)
http://forums.ort.org.il/files/30/2137069/2820813.jpg

*מוכר למישהו?
http://forums.ort.org.il/files/30/2137070/6727140.jpg

*כאן ניתן להבחין בזוג נקודות ריתום שנוספו וב"מגדל" שהותאם להכנסת הבולמים הארוכים.
התאמה על מגן ההחלקה ליצאת כבל כננת ולמוביל שהיו בעבר.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137071/5836148.jpg

*זרועות A כפולות בתור מתלה קידמי, אשר נלקחו מהגירסה הרחבה של הדו מושבי.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137073/1838361.jpg

*Once again, Shocks Towers
http://forums.ort.org.il/files/30/2137075/8313153.jpg

*כאן ניתן לראות חיזוקים של איפה שהייתה בעבר כננת.
בית מצבר מוגדל למצבר של רכב, לעומת מצברים ייעודיים קטנים.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137077/8926877.jpg

*פתרון שהגה גילי על מנת לפנות מקום לדוושה נוספת.
מוט ההגה עשוי טיטאניום, ולשרשרת יש אפשרות מתיחה.
תיבת ההגה גם כן לקוחה מדו מושבי.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137080/6079358.jpg

*מימין לשמאל, הכירו.. גז, ברקס, קלאצ'.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137082/1388333.jpg

*מוט ההגה נישען על מיסב, לשם תנועת הגה חלקה יותר מהדגם הקודם -וכל המבנה חוזק.
מוט מטיטאניום כבר אמרנו?
http://forums.ort.org.il/files/30/2137089/1496137.jpg

*בלם היד הוסב לכזה על שמן שמקום כבלים.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137095/4817166.jpg

*מנוף הילוכים, לגיר האופנוע. -יהיה גמור כאשר יהיה מנוע.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137102/1342603.jpg

*חיזוקים רבים לשלדה.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137104/5243848.jpg

*מיכל דלק מנירוסטה
[/img]http://forums.ort.org.il/files/30/2137106/9681089.jpg

*עוד מחלת ילדות טופלה עם מנגון גיר חדש, לשם הילוך אחורי.
[img]http://forums.ort.org.il/files/30/2137110/5060926.jpg

*חיזוקים נוספים לכלוב.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137112/5260877.jpg

*מבנה הזרוע האחורית.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137113/5821317.jpg

http://forums.ort.org.il/files/30/2137115/1850309.jpg

*תא המנוע הורחב וחוזק.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137117/6550809.jpg

*עיגון הזרועה לשלדה עוד לא גמור.
http://forums.ort.org.il/files/30/2137120/1775739.jpg

*רק לשם הפרופורציה..
http://forums.ort.org.il/files/30/2137121/7049176.jpg

http://forums.ort.org.il/files/30/2137122/2451535.jpg

שבוע טוב לכולם,
אהה כן, מצטער על האונס הברוטלי של רוחב הפס שלכם.
:twisted:

asafk
11-12-04, 18:45
אם תפתח שרשור חדש על מתלה קדמי.... (יש בעיות עקרוניות בתכנון, לפי התמונות)

אסף.

נמרוד
12-12-04, 11:24
יופי של תמונות אורי. ויופי של כלי, נראה לי שעשית עסקה טובה - יש כאן כלי עם הרבה מאד מהפרטים הקטנים והמעצבנים פתורים.

אני גם מבין עכשיו את המקור לחלק מהשאלות שלך, ומתכוון להתייחס בהמשך (הזמן קצר כרגע בשביל דיון רציני כזה).

סולי
12-12-04, 11:30
יופי של תמונות אורי. ויופי של כלי, נראה לי שעשית עסקה טובה - יש כאן כלי עם הרבה מאד מהפרטים הקטנים והמעצבנים פתורים.

אני גם מבין עכשיו את המקור לחלק מהשאלות שלך, ומתכוון להתייחס בהמשך (הזמן קצר כרגע בשביל דיון רציני כזה).

תודה נמרוד,
אתה יודע מה אומרים.. אין כמו מראה עיניים.
מבט דקדקני לאורך הכלי חושף המון סוגיות רבות (שלא הזכרתי) שנפתרו עם הכלי הזה..
מבחינתי עוזרות לי לפגוע במטרה שהצבתי לעצמי.

ממ.
אפילו כמה סטיות של גילי נחשפו, :twisted: .

-->