PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה זה "סרן חי"

yoav
19-11-04, 09:45
או קיי- הבנתי מה הן הנעילות (וראיתי אותן בפעולה :evil: )
מה זה "סרן חי"?

גיא
19-11-04, 10:12
צא לחניה ותסתכל על ערימת הברזלים שלך
הצינור שמחבר בין שני הגלגלים הוא הסרן.

יש לך כמה וכמה סוגים של חיבור הגלגל לאוטו. למשל בפרייבטים יש לך מתלה ניפרד לכל גלגל.
שם אין סרן.
ברכבי שטח החדישים יש גם בעיקר מקדימה מתלים ניפרדים ולאחרונה בכל הפינות :roll:

הצינור עם הביצה שמאפיין את ריכבי השטח הישנים ( סמוראי, סיקס וכו' ) הוא הסרן.
למה חי ? אין לי מושג.
יש עוד תתי סוגים כמו צף, חצי צף .. בטח נקסוס יענה לך עם איזו מגילה באורך הגלות.

ברעיון הוא, פשטות מכנית
חוזק מכני
משקל גבוה יותר
יכולת להגדיל מהלכי מתלה ו
אין לך בעיה של זויות עבודה מפגרות של פעמונים וצלבים ( יש כן בין הסרן וגל ההינע אבל זה משהו אחר )
יש לזה חסידים ויש לזה שונאים.
זה כמו האם סטייק זה בריא או לא .. תלוי את מי אתה שואל ומתי.

( או שכל מה שכתבתי זה שטות אחת גדולה )

yoav
19-11-04, 10:43
גם בפרייבט אני מניח חייב להיות סרן- אחרת מה מעביר את הסיבוב מהדרייבשאפט לגלגלים?
זה שסרן הוא הציר הרוחבי (מורכב משתי ציריות?) אני יודע. אבל מה הכוונה ב "חי"? מתי הוא מת? פשוט אני קורא בכל מיני דיונים מן משפטים כמו- יש לך 2 סרנים חיים בג'יפ הזה וההוא אז זה עדיף וזה פחות וכו'. ומה לעשות? סחבק קורא ולא מבין :oops: (הם לא מבינים שאני רוצה- אבל לא יכול?.... :twisted: )

גיא
19-11-04, 13:21
בפרייבטים ישנים או יוקרתיים במיוחד יש באמת סרן חי מאחורה.
אבל לא הסרן הוא מה שמעביר את ההנעה לגלגלים. זה הציריה שמסתובבת לה בתוך הסרן.

הסרן הוא צינור, בתוך הצינור יש דיפרנציאל ושתי ציריות. הדיפרנציאל מקבל את הכוח המניע הסיבובי האורכי מהגיר/ת. העברה ומחלק את הכוח לשתי הציריות.
הציריות הן מה שמסובב את הגלגל. זאת הפשטה.
בפרייבט או ברכב עם מתלה ניפרד. אין את הצינור אין את הסרן. יש ציריות. הן ניראות אחרת ופועלות אחרת אבל עושות את אותה עבודה.

נקסוס לא ירחיב עכשיו כי הוא בבוץ.

תסתכן בשירשור של פיטמן יש שם דוגמאות מהאינטרנט שם אפשר לראות מתלה ניפרד של רכב כדוגמת סובארו פורסטר או משהו דומה. ( בעת האחרונה גם ל"ר .... בררר :evil: )
שם יש דיפרנציאל ושתי ציריות אבל אין סרן.

תגיד לי, אתה רופא .. הצלחת לזכור שמות של כמעט 300 עצמות אבל לא מבין מה זה סרן ? .. :twisted:

אגב, הסרן מת כשנוסעים בבוץ ולא בודקים שמן אחר כך. ואז כשניכנסים מים והכל מחליד ונישחק בפנים ... מזמינים חוקר מקרי מוות .....

אריק זמר
19-11-04, 13:22
יש את מילון המונחים, ומופיע שם גם הסבר. בבקשה:
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=449&postdays=0&postorder =asc&start=80

שעיה כליף
19-11-04, 21:56
גם בפרייבט אני מניח חייב להיות סרן- אחרת מה מעביר את הסיבוב מהדרייבשאפט לגלגלים?

זהו שלא, לא תמיד יש סרן (לפעמים רק מתלים) ולא תמיד מועברת תנועה, ברכב בעל הנעה קדמית לדוגמא הגלגלים האחוריים פשוט " מתגלגלים ", או ההפך.
סרן חי זה סרן שבו יש מסירת תנועה פנימית והוא לא סתם ציר/צינור רוחב.

itayhi
20-11-04, 00:15
יואב
סרן זהו באמת הצינור עם ה"ביצה" שבתוכו עוברות הציריות ואליו מחוברים הגלגלים.
הכוונה ב"חי" היא שהסרן "מניע" את הרכב, דהיינו מקבל כוח ומעביר אותו לגלגלים.
ישנם סרנים "מתים" למשל במשאיות שבהם אמנם מחוברים 2 (או יותר) גלגלים לסרן אך הם לא מקבלים כוח מהמנוע ולכן הם לא סרנים מניעים.
לא מניעים = מתים

בפריייבטים אין דרייבשאפט (ברובם בכל אופן), המנוע מחובר לגיר, מהגיר יוצאות 2 ציריות שמחוברות לגלגלים.

לגבי סרן "צף" או "חצי צף" אני אצטט את ההסבר שאסף נתן לי:

"בסרן צף, הטבור נושא את משקל הגלגל, ועל גל הסרן (שאנחנו מכנים, בטעות, צירייה) פועל מומנט פיתול בלבד.
בסרן צף למחצה, משקל הגלגל נישא על ידי גל הסרן, בחלקו, וכך בגל יש הטרחה משולבת- של פיתול וכפיפה. בנוסף, בסרן צף למחצה, כשל בגל הסרן משמעותו איבוד הגלגל- הגלגל לא יכול להיות מחובר לסרן אם גל הסרן שבור."

ומכאו נובע שהסרן הקדמי בסמוראי הוא סרן "צף"
והאחורי הוא סרן "חצי צף" או "צף למחצה" (איך שנשמע לך טוב יותר...)

מקווה שלא נותרו יותר שאלות
:wink:
איתי

-->