PDA

צפייה בגרסה מלאה : סרן קדמי, לתקן או להחליף? הוחלף!

נמרוד
12-05-03, 11:29
בהמשך ל...
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=639

לפני שבוע וקצת עברנו, אני ויפתח, אצל סמו בצומת ירקונים, העמסנו סרן דנה 30 על הפוקוס, המחיר 1100 שקל. הסרנים שוכבים בערמה בחוץ, נראים לא טוב חיצונית, אבל בפועל הם ממש טובים. כל האטמים שלמים, גריז נקי בפנים, מיסבים טובים... לא לחשוש.

עוד לפני זה הורדתי את הסרן הישן שלי מהג'יפ - לא קל לגרור את הגוויה לבד... פירקתי לגורמים, והממצאים: מיסבי פיניון גמורים לגמרי, הפיניון זז חופשי בכל הכיוונים וכתוצא מכך הקורונה גם הושחתה. עוד תגליות - רמת האחזקה הכללית מזעזעת. נו טוב, מה חדש? הקפיצים התפרקו מיד לאחר שהסרתי את הסרן, מסתבר שהברגים המרכזיים בשניהם היו שבורים, וזה בגלל שהם לא היו ברגים תקניים. מה זה בורג תקני - זה בורג חרוט מיוחד, שהראש שלו גלילי בקוטר כזה שנכנס בדיוק לחור שבתושבות הסרן, ככה שהסרן לר יכול לנוע מסביב לבורג ולשבור את הראש. ברגים כאלו יש להשיג אצל מי שמתעסק עם קפיצי עלים. קניתי גם אומים כפולים מיוחדים ליובולטים.

את הסרן "החדש" פירקתי "על השולחן" והכנסתי חזרה למקומו כשהוא ריק מתוכן - במצב זה אפשר להרים אותו לבד. כשהוא מורכב צריך שני אנשים בשביל לגרור אותו. הרכבתי אותו מחדש. החלקים שהחלפתי לחדשים - כל מחזירי השמן, רפידות ברקס, צלבי דרישפט, ואת האומים+דסקיות של הגלגל - הסיבה היתה שבסרן הצבאי היו בערבוב שני גדלים של אומים, שאחד מהם לא התאים לבוקסה המיוחדת. אום חדש עולה אצל ינוביץ' 10 שקלים, דסקית 5. הבוקסה השחורה, שעלתה לי 5 דולר ואפשר לקנות אותה גם אצל ינוביץ', מעולה! ומקלה מאד את העבודה. היא מצוינת גם בשביל להכניס למקומם את מחזירי השמן הפנימיים, אלו שמשני הצדדים של הדיפרנציאל. המיסבים כולם, כולל מיסבי הסיכות שבתוך הספינדלים, היו במצב טוב, עם גריז נקי עליהם - ניקיתי הכל היטב אבל לא החלפתי אותם.

בסך הכל השקעתי הרבה שעות של עבודה, אהל עבודה קלה - פירוק והרכבה פשוטים, הרבה ברגים, לא נדרש מוח. רוב העבודה בישיבה נוחה על כסא. נשארתי עם חלקי חילוף חשובים: שתי ציריות קדמיות, פלאנג'ים - במקום לוקר שנשבר, מוט שפור עם תפוחים, דראגלינק.

על הדרך החלפתי את גומית הקפיצים לחדשות, מפוליאוריטן, שכבר שכבו אצלי בבית וחיכו להזדמנות, וייצרתי steering brace לתיבת ההגה. אין לי כרגע תמונות בגלל בעיית תוכנה, אבל משהו כזה:
http://www.samsoffroad.com/Product%20Photos/sb9037xj.jpg

עכשיו תשאלו ממה הכל התחיל?
בסיקסים מוגבהים נהוג לחתוך "ח" מגשר הגיר סביב הדרישפט הקדמי כדי לאפשר לו לרדת. בטיול האחרון, הגשר חטף מכה, ואחת הכנפיים התקפלה כלפי מעלה ועברה בעצם לצד העליון של הדרישפט. זה התחיל להרעיש ולחרוט את הדרישפט, בבוקר האחרון של הטיול עליתי על זה וניסיתי לסדר אבל לא הצלחתי, ואמרתי לעצמי כוסאמק, נחתוך את זה עם דיסק בבית. זו הייתה טעות, ומסתבר שמעט הפעמים שכן הפעלתי את ההנעה הקדמית הספיקו כדי לגרום נזק - ה"כנף" של גשר הגיר הקפיצה את הדרישפט באלימות תוך כדי סיבוב, זה לפחות ההסבר שלי לתופעה, ובמדרגת הנקרות, כשאנחנו כבר בדרך הביתה, כבר לא היתה הנעה קדמית בכלל, ואוי לבושה, נאלצנו לעלות את המדרגה קשורים לדפנדר צהוב...

RINCEWIND
12-05-03, 16:02
אם בארזים נפלה שלהבת....
גם אתה וגם חנן על ארגז החלפים ומכולת הכלים שהוא גורר, נתקעתם על שטות
practice what you preach

וכרכרה?

נמרוד
12-05-03, 16:16
לא למדת בבית ספר את חוקי מרפי? כל תקלה שחשבת עליה מראש ויש לך פתרון מוכן עבורה בארגז הכלים, לעולם לא תתרחש. זו הבעייה עם השיטה של חנן - הוא דוחף את הג'יפ שלו לכיוון תקלות אקזוטיות יותר ויותר.
ד.א. על מה חנן נתקע? יאמר לזכותו שאני זוכר פעמיים בלבד שהג'יפ שלו נתקע מכנית בטיול, הפעם האחרונה הייתה לפני שלוש שנים על... אימובלייזר שהשתגע.... :lol:

RINCEWIND
12-05-03, 16:40
תושבת קפיץ שבורה, שגררה עדכון/רענון נוהל בד"ח

חנן-ג'יפולוג
12-05-03, 16:47
התקלה עם התושבת קרתה לפני כארבע שנים, הרבה לפני שג'יפולוג נולד ובטח שלא היא זו שגרמה לכתיבת הבד"ח.
אם הייתי מצויד אז במה שאני מצויד היום, התקלה הזו היתה נפתרת יותר מהר מהזמן שלוקח לאדם ממוצע להחליף גלגל.

RINCEWIND
12-05-03, 17:02
לא התכוונתי לפגוע :oops:

אגב, היית מחליף תושבת, או שולף מצברים ובודק אם ערכת הרתוך עובדת?

חנן-ג'יפולוג
12-05-03, 17:04
אגב, לא התקלה הזו וגם לא זו עם האימובלייזר, ולמעשה לא היתה בהיסטוריה שלה איתי אף תקלה שתגרום למצבה לצאת בגרירה מהשטח, אם לזה התכוונת כשכתבת "נתקעתם".
אחרת גם גלגל מפונצ'ר יחשב כ"תקיעה".

חנן-ג'יפולוג
12-05-03, 17:06
מראש, אני מניח שהיום הסיכוי שזה יקרה, קטן, כי בדיקה זו מכוסה במסגרת הבד"ח שאני מבצע.
אם בכל זאת זה היה קורה, הייתי מחליף תושבת.

נמרוד
12-05-03, 17:09
תקיעה מבחינתי זה תקלה מכנית שגורמת לשינוי משמעותי בלו"ז של טיול.

דוגמא ללא-תקיעה: תושבת בולם זעזועים נשברה לי במהלך טיול. זה לא תקיעה - הורדתי את הבולם והמשכתי כרגיל, לא רק עד סוף הטיול אלא חודשים אחרי.

מה זה כן תקיעה? כשחור משמעותי ברדיאטור העמיד אותי בנחל אלות, זה תקיעה. גררנו את הג'יפ את הקילומטרים האחרונים לבורות לוץ, בחושך. על הכביש כבר פירקנו אותו וביטלנו שורות.
הסרן שהלך לי עכשיו, אמנם זה קרה בסוף של טיול, אבל להשאר בלי הנעה קדמית זה סוג הדברים שמשפיעים על התכנון המקורי של טיול.

האימובילייזר שלך השפיע על הלו"ז של הטיול ההוא... אני ישבתי למטה על שלוש כוסות קפה עם הפקח וסיפרתי לו שאין בעייה, תוך חמש דקות מתקנים את התקלה למעלה ואנחנו עפים לחניון הלילה.

asafk
12-05-03, 22:09
אני באידיאולוגיה לא סוחב חלפים...
כי איזה חלפים סוחבים? מה שהלך בפעם הקודמת... אז למה שיילך שוב?

אסף.

חנן-ג'יפולוג
12-05-03, 22:19
אם סחטת גל הינע קדמי בטיול הזה, זה אומר שלא תסחט אותו בטיול הבא?
ומוט שפור? ודראג לינק?
ומי אמר בכלל שמחזיקים רק את הספיירים שכבר הלכו?
ומה עם להחזיק ספיירים שראית שהלכו אצל חבר?
האמת? אין כאן נסיון לשכנע, איש איש באמונתו יחיה.

ערן המסוקס
12-05-03, 22:41
אני כמובן בעד ספיירים וכלים בג'יפ אבל לדעתי יש מידה מסויימת ומעבר לזה זה מוגזם. זה לא מזיק לסחוב כמויות של ציוד אבל זה כבר מוסיף משקל משמעותי ומקום יקר (בעיקר בג'יפ קצר).
לכן, אצלי אני סוחב קופסת כלים קטנה, אשר יש בה בדיוק את הכלים החשובים באמת, ובדרך כלל אני לא צריך העזר בכלים מהמחסן בעבודה על הג'יפ ולעיתים רחוקות מאוד ממש חייב להעזר במחסן. חלקי חילוף, גם כן.. מינימלי והכרחי בלבד.. תושבת מנוע אחת, ת.גיר, צלב.. הכל בכמות קטנה ורק חלקים שאני יודע שבאמת חשובים ויש סיכוי סביר ועדיין קטן שאזדקק להם.
כבר כמה שנים טובות וטיול כמעט כל שבוע הראו לי שיש לי בהחלט מספיק גם לג'יפים שמסביבי.
דרך אגב, ג'ריקן דלק נדיר שאני לוקח, רק אם מתוכנן טיול ארוך של יומיים לפחותף וגם אז לא אזדקק לו בדרך כלל, וג'ריקן מים אחד של 20 ליטר + מי שתייה נוספים בהחלט מספיק בהנחה שבכל ג'יפ יש כמות דומה.
בתכלס אצלי הרצפה של הג'יפ דיי מלאה בפריטים קבועים אבל המשקל דיי נמוך ועדיין יש המון מקום פנוי. המשקל הריק יחסית של הג'יפ מורגש היטב ואני לא מוכן לוותר על היתרון.
ושוב, זה לא שאני לא מסכים עם השיטה של חנן.. זוהי שיטה אחת וזוהי שיטה שנייה. לכל אחת היתרון שלה. השיטה של חנן לדעתי מצויינת לרכב למסעות ארוכים כאשר המטרה היא להגיע בשלום ליעד.

asafk
12-05-03, 22:46
אם סחטתי גל הינע קדמי, אולי ייסחט שוב... אבל אפשר לנסוע גם בלי (זה לא אני שנוסע כמעט כל הזמן ב2X4. זה אני שמזכיר את זה כמעט בכל הזדמנות).
מוט שפור? יותר בעייתי- אי אפשר לנסוע בלי, אבל אפשר לאלתר עם בנדים ו"פרוטזה".

לאן אני חותר? יש מליון תקלות שיכולות לקרות בכל רגע נתון. יש בערך 6000 מק"טים בג'יפ. אם אני אסחוב כל מה שיכול להתקלקל/ להישבר/ סתם להתעייף, אני אסחוב משהו כמו 6000 חלקים... כי באמת אין לזה סוף (מי אמר גשר גיר? ). הייתי כבר בסרט הזה ונגמלתי (אמנם עם ניבה, שבה סביר יותר שתמצא את עצמך עם משהו שבור).

... וכמה המשקל של החלקים שאתה סוחב מעמיס על הג'יפ? וכמה העומס הזה תורם לכשלים בחלקים שונים?

אם יהיה לי 4X4 עם מספיק נפח העמסה ומשקל מועיל מספיק, יהיו לי עליו כל החלקים שהם "משביתים משימה"- מה שאי אפשר להמשיך בנסיעה בלעדיו. יודעים מה? זה כנראה יקרה אפילו ב"לא ג'יפ" שאני מתכנן עליו לעוד כמה חודשים (סקופ? לא נכחיש).
בינתיים, אין לי מקום ליותר מכמה חתיכות ברזל (שאקלים, צלב), כמה "אביזרי תיקון" שיעזרו לי לאלתר פתרון כמעט לכל דבר (בנדים, חוטי ברזל, דאקטייפ, חוטי חשמל, ריליים, רצועות קשירה, נורות... ) ומלוא החופן כלי עבודה (יש האומרים יותר מדי), וגם עם זה (חוץ מ40 ליטר מים, 40 ליטר דלק, הייליפט וציוד חילוץ וגלגל ספייר שני בתוך הג'יפ) אין לי מקום לסנדוויצ'ים.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
12-05-03, 23:10
http://imgsrv.pic4u.co.il/e6d78d88c199d07cfc4e0e9a10ec56e0020000.a spx

לא משקל, לא מקום ולא נעליים.
כמו שאתם רואים בתמונה, אין פגיעה במרווח של הנוסעים במצבה.
בתוך הבאגאז' יש תיק חילוץ גדול, מאה מטר כבלי פלדה, ארגזי כלים, הייליפט וכו' כך שמתוך כל הבאגאז', הספיירים תופסים אולי עשירית מהמקום ושוקלים לא הרבה יותר מ30 ק"ג.
האם 1.5 אחוז תוספת משקל גורמת לשברים? לא נראה לי.
אפשר לפעמים לתקן דרייבשפט, ליישר מוט שפור, לנסוע עם תושבת קפיץ שבורה, לסתום עם איזולירבנד מסנן שמן מפוצץ, אפשר כמעט הכול, אבל זה הרבה הרבה יותר מהיר להחליף במקום לתקן.
טיול זה דבר שלא יוצא לי לעשות לעיתים מספיק קרובות לטעמי. טיול אופיני לדרום גם עולה לי די הרבה כסף. אז בשבילי זה חבל מאוד אם בגלל תושבת קפיץ שבורה אני צריך לחזור הביתה ולדפוק לי ולנוסעים איתי את הטיול, ושווה לי להתאמץ ולדגם את הג'יפ כך שהוא יוכל להמשיך בטיול בלי עיכוב גדול מדי בכמה שיותר סוגי תקלות.

-->