PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת מאוור לסיקס

yaronmal
12-05-03, 19:19
אני מעוניין להחליף את המאוור הרגיל שלי(ארבע כנפים) למאוורר של שבע כנפים.
והשאלה היא עד כמה זה ישפיע בקרור המנוע בימים החמים האלו!?

ושאלה נוספת.... האם אפשרי לקרר את המנוע בעוד צורה (בנוסף למאוור כמובן)

ירון הרקדן :?

אדי
12-05-03, 19:25
המנוע מתחמם? באיזה תנאים?
לפי הדיונים שהיו כאן בזמן האחרון מערכת הקירור המקורית בסיקס יותר ממספיקה , אז יכול להיות שיש לך בעיה . ושדרוג המערכת הוא לא הפתרון .

אדי

חנן-ג'יפולוג
12-05-03, 21:35
אני לא יודע לגבי יכולת הקירור עם מאוורר 4 כנפיים, אבל עם מאוורר 7 כנפיים יכולת הקירור היא, אכן, הרבה מעבר למספיקה.

ניר ל
13-05-03, 00:46
אם זה בחינם - תחליף בלי להסס.
אם זה כרוך בהוצאה כספית לא זניחה - תן לי שבוע נסיון ותקבל המלצה.
אצלי מותקן מאז ומתמיד מאוורר ארבע כנפיים, ללא כונס, רדיאטור 3 שורות תקין.
בעבר עלתה הטמפ' בכ- 20 מעלות (מ 80 ל 100) במצב של זחילה או עמידה ממושכת בסרק בטיולים חמים ואיטיים. הוספתי מאוורר חשמלי קטן וזה עזר.
היום אני מתעצל למתג את המאורר אחרי החלפת המנוע ורכשתי מאוורר כנ"ל כחלק מעסקה גדולה, תוך שבוע אני ארכיב ואוכל לשתף אותך בחוויותי המרתקות.

yaronmal
13-05-03, 03:06
תודה רבה לכולם

ירון הרקדן :)

UNIX
13-05-03, 23:29
 כמה צריך לעלות מאורר כזה?

yaronmal
14-05-03, 01:25
היום החלפתי את המאורר לאחד עם 7 צלעות
אבל עדיין לא בדקתי עם יש שיפור בקירור של הרכב(ודרך אגב לא היתה בעיית התחממות רק לשפר צינון למנוע בימים חמים במיוחד)
אני אשתדל לספר על התקדמות בעתיד הקרוב.

לגבי המחיר קניתי מאיזה מגרש שעמד שם סיקס מודל 88 לפרוק
עלה לי 100 שח.

ירון הרקדן

eran4x4
14-05-03, 13:04
האם יש הבדל במשקל בין שתי המניפות? כמה?

yaronmal
14-05-03, 19:25
הפתעת אותי בשאלה הזאת........
יש הבדל במשקל אני מתאר לעצמי אבל להגיד במדוייק כמה....אין מצב.

ירון הרקדן

ניר ל
29-05-03, 00:12
אחרי נסיון של שבוע,
אני בהחלט יכול לציין שמאוורר 7 כנפיים לא מוסיף כלום !
טמפ' המנוע לא יורדת ולו במעלה בודדת אחת בעקבות החלפת מאוורר מ 4 ל 7 כנפיים.
יש עוד איזה קשקוש "מומלץ" שנקרא כונס אוויר, אבל על הנסיון הזה אני אוותר.
בקיצור - שלא יספרו לכם סיפורים, מערכת קירור תקינה עם תרמוסטט מתאים, מקררת טוב. אם ישנה בעיה במערכת, כישוף כדוגמת תוספת כנפיים לא יפתור אותה.
באופן כללי, תו"כ נסיעה למאוורר יש תפקיד מינורי, מעל מהירות מסויימת הוא אינו מבצע עבודה כלל - זרם האוויר שעובר דרך הרשת מצנן את המים עם המאוורר או בלעדיו. בעיות התחממות בנסיעה אינן קשורות למאוורר.
בנסיעה איטית או עמידה בסרק, המאוורר בלבד מצנן את הרדיאטור, כאן ה"בעיה" היא שהמאוורר מסתובב במהירות נמוכה (סל"ד מנוע נמוך) ומזרים פחות אוויר דרך הרשת. מאוורר 7 כנפיים אינו נותן כאמור יתרון, קיבלתי את אותן קריאות טמ"פ בדיוק, אפילו שדגימת הטמ"פ עם מאוורר 4 כנפיים נלקחה בימים חמים יותר ולאורך זמן ארוך יותר.
הפתרון הפשוט והיעיל ביותר לדעתי, הוא הוספת מאוורר חשמלי. גם אם עליית הטמפ' אינה חורגת מהמותר, מוטב להשקיע בתוספת הזאת ולא להביט בעצבנות בשעון .

Bulldog
29-05-03, 00:17
יש עוד איזה קשקוש "מומלץ" שנקרא כונס אוויר, אבל על הנסיון הזה אני אוותר.

דווקא ה"קישקוש" הזה הוא ההבדל בין מערכת יעילה ללא יעילה.

ניר ל
29-05-03, 13:34
עומר, אני לא בטוח שתפקיד החצאית הזאת בג'יפ הוא לכנוס אוויר, יותר נראה לי שזה נועד להגן על האצבעות מהמאוורר.
תרים אתה את הכפפה ותדגום טמפ' עם ובלי הפלסטיק הזה ונראה.

נמרוד
29-05-03, 13:51
ניר, תפקיד הכונס הוא בהחלט לכנוס את האויר, והוא משפר את היעילות של המאוורר.

אין מה לדגום את הטמפרטורה כי היא מן הסתם לא תרד - קודם כל היא מבוקרת ע"י הטרמוסטט, וגם אם אין טרמוסטט, יש איזשהו מאזן חום עם האויר שאתה לא יכול לרדת מתחתיו, זה שתדחוף עוד ועוד אויר לא יעזור. אם לעומת זאת היית במערכת גבולית - כלומר יש עוד הרבה חום שלא עובר לאויר, אז הגברת הספיקה היתה עוזרת. אין קוים ישרים במציאות.

חנן-ג'יפולוג
29-05-03, 13:58
ניר, אני לא יודע מה המצב אצלך, אבל אם הטמפ' של המנוע היתה באיזור הפתיחה של הטרמוסטט גם עם מאוורר ארבע כנפיים, אז ברור שגם אם תקפיא את המים במצנן עם קרח הטמפ' הזו לא תרד.
כנ"ל, אם המצנן סתום, תוספת רוח לא תעזור.
אבל אם המצנן תקין, ועדיין במצבים קיצוניים יש התחממות עם מאוורר ארבע כנפיים, ייתכן שמאוורר שבע כנפיים כן יתרום לקירור. אל תשכח שלא מדובר בהמצאה של ליצן חצר כלשהו אלא באופציה הבי דיוטי מקורית של JEEP.
או שלא.
עומר, אני מסכים איתך שכונס זה לא בולשיט, אבל כמו שאמרנו קודם, מערכת קירור שבנויה ממאוורר שבע כנפיים ומצנן שלוש שורות, יושבת בכל תנאי ובכל מצב בטמפ' של נקודת הפתיחה של הטרמוסטט ולכן תוספת כגון כונס לא תשנה כלום.

ניר ל
29-05-03, 14:46
חנן,
אמנם אני דפקט, אבל יש גבול ...
אם לא היו שינויי טמפ', לא הייתי טורח לשחרר ארבעה ברגים כדי להחליף מאוורר. המקרה אצלי כפי שציינתי בתגובה הראשונה הוא שהמנוע מתייצב בטמפ' 80 מעלות. בנסיעה מהירה ביום לא חם הוא יורד מתחת לזה. לעומת זאת בזחילה בפקקים במהירות סרק ביום קייצי הטמפ' עולה ל90 מעלות.
את אותה התנהגות קיבלתי בשני מנועים שהדבר המשותף היחיד להם היה חישן טמפ' ורדיאטור. גם אם 90 מעלות זה עדיין בתחום התקין, הייתי מעדיף לרדת ממנו כדי לא להסתכן בהתחממות של המנוע (במנוע הקודם היא הייתה עולה ל 100 מעלות בטיולי זחילה ), את זה אני משיג בקלות באמצעות מאוורר חשמלי - מרגע הפעלתו הטמפ' לא עוברת את תחום ה 80 בשום מצב.
לעומת זאת החלפת מאוורר מ4 ל 7 כנפיים לא משנה כלום ( אגב שטח הפנים של כל כנף ב 4 הוא כפול משטח הפנים של כל כנף ב 7 אם זה משנה משהו), לא נראה לי שספיקת האוויר של ה 7 בסרק שונה משל ה4 , אני מניח שניתן לבדוק את זה עם שבשבת בצורה מדוייקת. אני גם מוכן לחתוך 1 ס"מ מהשניים וחצי שיש לי אם כונס אוויר יחסוך לי צורך במאוורר חשמלי.

נמרוד
29-05-03, 14:49
90 מעלות זה קרוב לגבול התחתון של התחום התקין. הגבול העליון הוא 103 מעלות.
מה קורה ניר, הצטרפת לעדת פותרי-הבעיות-הלא-קיימות???

ניר ל
29-05-03, 15:46
נמרוד,
כיוון שמדובר בתחום צר של 10 מעלות, אני לא לוקח סיכון.
אצלי יש חיישן חיצוני שמחובר בקדמת בלוק המנוע, מאד יתכן שמיקום שונה יראה טמפ' גבוהות יותר. אני מרגיש ש 80 מעלות לפי הקריאה שלי היא הטמפ' החביבה על המנוע ושם אני מעוניין שהיא תישאר.

-->