PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעית חום מנוע עם קשר כלשהו לאורות

plastic
04-03-11, 14:39
שלום בסמוראי שנת 93

חום מנוע עולה בפקקים רמזורים ובכלל כשהרכב עומד

יש לציין ש:
קראתי את רוב השרשורים שמצאתי ועשיתי את הבדיקות שצויינו בהקשר לכל הבעיות שיכולות להיות קשורות

החלפתי פאן קלאטץ
(הבדיקה עם הנייר טואלט אומרת שהוא עובד אבל אמרו לי במוסך סוזוקי שהוא אמור לשרוק כשהוא נכנס לפעולה בשבועות הראשונים-אין שריקה)

הטרמוסטט הוחלף לפני חצי שנה -הוא נפתח

משאבת מים הוחלפה

היוניט בסדר(כשנוגעים בגוף)

שמתי לב שכשאני מדליק אורות המגביר טורים עושה קליק והמנוע עובד אחרת, יותר שטח ועגול
זה אמור להיות ככה?(מזה בכלל המגביר טורים הזה?)

בהתחלה חשבתי (משרשורים) שהבעיה היא בחשמל אבל הגיון פשוט אומר שאם המנוע עובד אחרת
אז הוא כנראה באמת מתחמם וזאת לא איזו השראה חשמלית

היום התברר לי שגם עם אורות כבויים הוא עדיין מתחמם-הכוונה מגיע לרבע השלישי ומאיים להמשיך

הקרבורטור שלי מת - ראיתי בספר שיכול להיות שזה קשור?

ניקוי רדיאטור אני אעשה ביום ראשון

איך אני יכול לגשת לבעיה הזאת בצורה נכונה?

תודה מראש לכל העונים

שכחתי לציין בכלל שלפעמים הוא מתחמם אני מכבה את האורות והוא מסתדר

דידין
04-03-11, 14:51
לרוב בעיות התחממות נובעות מראדיאטור סתום.
במקרה שלך כשהרכב הוא די ישן,סביר להניח שיש יותר ליכלוך/חלודה/תחמוצות בבלוק המנוע.
דבר ראשון הייתי מתחיל בניקוי הרדיאטור ע,מ לשלול אפשרות זאת .

אפשרות נוספת ,היא שחיקת כנפוני המשאבה וספיקה נמוכה שלה.

אין קשר בין הדלקת אורות לבין התחממות המנוע

plastic
04-03-11, 17:25
תודה על התגובה הזריזה

המנוע חדש ומעברי המים שלו נקיים כמו ביום היוולדו
המשאבה אפילו לא בת חודשיים

את הרדיאטור כמו שאמרתי אני אנקה/אחליף יום ראשון

למרות מה שאתה אומר -יש קשר ישיר (אצלי לפחות)
בין הדלקת האורות לחום המנוע ולא השראה חשמלית -אמרתי המנוע נשמע אחרת והחום מתחיל לטפס
תודה

de fox
04-03-11, 18:18
מצטרף לשאלה - האם קרברוטר עם מעברי מים סתומים (מנגנון צ'וק אוטומטי) יכול לגרום להתחממות הרכב?

גילי א
04-03-11, 18:32
רוב הסיכויים שלמנוע ספיקת אוויר נמוכה, שזה אומר דבר ראשון עליך לעשות פאן-קלאץ קבוע.
ואם הרדיאטור לא זורק מים למיכל העיבוי כאשר הרכב מתחמם הסר חשד לראש מנוע.
ומניסיון של שנתיים עם סמוראי אם הצלעות העדינות של הראדיאטור פגומות שזה אומר ראדיאטור
מקרר אולי 50% לא יעזור כמה שתנקה אותו חבל על הכסף תחליף רדיאטור 620+מע"מ וכמובן
תמצא בפירוקיות מאוורר שנכנס בול מקדימה תחבר אותו (עדיף לא קבוע אלא עם מפסק).
אבל לפני הכל תבדוק את הראש שזה אומר אטם נפרץ או ראש נמוך מידי ומכך נובע התחממות במאמץ.
אתה יכול לסחוב עם זה כמה זמן עד שתראה תחינה בשמן!!!!!!!

idanw
04-03-11, 19:45
תוך כמה זמן מרגע הדלקת האורות המנוע מתחיל לטפס?

תפקיד מגביר הטורים, כשמו כן הוא, להגביר את הטורים בזמן עבודה בעומס (עומס על האלטרנטור\מזגן) כדי למנוע כיבוי\גמגום המנוע - לכן גם המנוע נשמע לך "יותר עגול", הוא פשוט עובד בטורים גבוהים יותר.
ממליץ לך בחום לבדוק טמפרטורה עם מד חום חיצוני (לכל רדיאטוריסט אמור להיות כזה) בזמן שהאורות דולקים וכשהם כבויים - אני מהמר שלא תבחין בהבדל.

האם הפן קלאצ' חדש או משומש?

עידן

plastic
04-03-11, 20:28
תודה על כל התגובות

השעון מתחיל לטפס מיד עם הדלקת האורות
כיבוי האורות יגרום לירידה הרבה יותר הדרגתית
מה ששוב מבחינת ההגיון הפשוט אומר לי שהוא מתחמם מהר מאיזו סיבה ואח"כ לוקח לו יותר זמן מן הסתם לחזור למצב הרגיל ולכן הירידה הדרגתית

באופן רגיל,מגביר הטורים אמור להיכנס לעבודה עם הדלקת האורות ?

הפאן קלאט'ץ חדש מהחברה,אני אחליף רדיאטור ונקווה שהבעיה תיפטר

תודה מראש

ronenlivny
04-03-11, 21:54
למרות שאתה חושב שהבעיה לא חשמלית, סביר שהבעיה אכן נובעת מהשראה מגנטית בלוח השעונים, בדוק טמפ' עם שעון חיצוני כדי לשלול בעיה מכאנית במע' הקירור ותתקדם משם.

gmike
04-03-11, 22:07
כשאתה אומר שהטרמוסטט נפתח, בדקת כמה מ"מ הוא נפתח?
אם אני לא טועה, אמור להיות מעל 8 מ"מ פתיחה, ב95 מעלות.
אני במקומך הייתי בודק, ומחליף אם צריך, זה גרושים. ורק אח"כ פונה לכיוון הרדיאטור.

בנוסף, אתה יכול לנתק את הקונקטור של מגבר הטורים של האורות, המנוע ימשיך לעבוד כמו ללא אורות. אני מהמר שהשעון חום יעלה כמו קודם.

samuraiDP
04-03-11, 22:12
לפי מה שאני מבין ממך באמת יכול להיות שהבעיה היא דווקא חשמלית...
מקרה שהיה לי לפני כמה חודשים, לאחר התקנת תרמוסטט תקין ברכב כל הדלקת אורות הייתה מביאה ל"התחממות" (בפועל זו הייתה רק עלייה של המחוג) במהירות גבוהה מאד...

הבעיה נפתרה בעת חיבור מינוס רציני ותקין מהמצבר לגוף הרכב...
אני מקווה שאני לא מטעה ובאמת יכול להיות שהרכב מתחמם, אבל זו לא פעם ראשונה שאני שומע על שעונים מזייפים בגלל בעיות חשמל...
בכל מקרה לדעתי הסד"פ הנכון הוא להתייחס לזה כאל התחממות לכל דבר ובמקביל לעבור על החשמל ולבדוק אם הוא הבעיה...

דידין
04-03-11, 22:14
למרות שאתה חושב שהבעיה לא חשמלית, סביר שהבעיה אכן נובעת מהשראה מגנטית בלוח השעונים, בדוק טמפ' עם שעון חיצוני כדי לשלול בעיה מכאנית במע' הקירור ותתקדם משם.

השראה מגנטית המשפיעה על מחוג שעון חום (ועוד רכב משנת 93)- זו צריכה להיות תקלה נדירה ביותר- למען האמת ממרום שנותיי וניסיוני , אני פעם ראשונה שומע על כך.
אבל ממרום שנותיי אומר -- הכול יתכן!

האם לרכב יש מזגן ? אולי הדלקת האורות מפעילה גם את מדחס המזגן(לא את המאורר) ובגלל שמערכת הקירור לא במיטבה הרכב מתחמם?

נדב42
04-03-11, 22:37
אין לזלזל בבעיות התחממות, המחיר עשוי להיות גבוה ואתה חייב לבדוק אם הבעייה היא התחממות אמיתית או רק שגיאת מדידה.
במקרה של שגיאת מדידה, אני מצטרף לקודמי בעניין הבעייה החשמלית, היא יכולה להיות משני מקומות וקל יחסית לפתור אותה.

אפשרות א': העומס על הזנת החשמל לכיוון הקונסולה או בית הפיוזים גורם למפל מתח גבוה על כבלי ההזנה. הפתרון: העברת כבל נפרד עבה להזנת בית הפיוזים, ו/או הפעלת האורות ע"י ממסרים שמוזנים דרך פיוז נפרד ישירות מהמצבר. אלו פעולות שעדיף לעשות גם כפעולות מנע בלי קשר לתקלה הספציפית הזו.

אפשרות ב: תופעה דומה, אבל על כבלי המינוס ולא ההזנה. בדוק שהכבל בין המצבר לגוף מחובר היטב ויש לו מגע טוב (אם כי כשל כאן היה בא לידי ביטוי באופן ברור בהתנעת הרכב). בדומה בדוק את חיבור המינוס לגוף הרכב באזור לוח השעונים, לא יזיק להוסיף עוד חיבור עבה ...

אפשרות ג: א+ב ...

בהצלחה,

נדב.

plastic
06-03-11, 14:31
טוב הייתי אצל חבר שהוא חשמלאי רכב היום

חיזקנו וחיוונטנו מחדש כמה מינוסים לגוף - הבעיה לא נפתרה

"בנוסף, אתה יכול לנתק את הקונקטור של מגבר הטורים של האורות, המנוע ימשיך לעבוד כמו ללא אורות. אני מהמר שהשעון חום יעלה כמו קודם"

גילינו שבסופו של דבר המנוע מתחמם גם בלי האורות-אך האורות בהחלט מזרזים את התופעה כשהוא עומד על חצי השעון

גילינו שהדינמו נותן יותר מידי טעינה(בסביבות ב15 וקצת בסרק)לדבריו הבעיה יכולה לנבוע מכך ופירקתי את הדינמו ונתתי לו לשיפוץ

בנוסף קניתי חומר לניקוי רדיאטורים

כל עצה תתקבל בברכה
תודה מראש אעדכן בהמשך

איציק - 4X6ZH
06-03-11, 16:38
מערכת השעונים של כל רכב אינה עובדת על 12 וולט
בגלל שמערכת הטעינה מתאימה את עוצמת הטעינה בהתאם לכמות הצרכנים \ טמפרטורה \ מצב המצבר
מתח הטעינה משתנה כל הזמן .
על מנת שמערכת השעונים ( דלק \ וחום ) יהיו יציבים בתצוגה שלהם .
יש מיצב מתח ( כחלק מהמעגל החשמלי של לוח השעונים )
מיצב המתח תפקידו לספק מקור מתח יציב ללוח השוענים .
במידה ואתה מזהה ששעוני הרכב משתנים בהתאם לעומס על המערכת \ סלד המנוע
כדאי לבדוק את מייצב לוח השעונים .
יש כלי רכב שהמייצב הוא חיצוני
יש כלי רכב שהמייצב הוא פנימי בכל שעון
יש כלי רכב שהמייצב הוא חלק מלוח השעונים .

כל מה שכתבתי אינו קשור להתחממות הרכב .
הוא שייך רק להתנהגות לוח השעונים בהתאם לסל"ד ועומס על מערכת החשמל .

מייצב המתח קשור למקור המתח של לוח השעונים
תאורת לוח השעונים קשורה למקור המתח של לוח השעונים
בהדלקת תאורה אתה מעמיס גם את לוח השעונים ( חיבורי מינוס בדרך כלל )
ואז יתכן ונקודת היחוס של המיצב משתבשת .

איציק

נדב42
06-03-11, 21:22
רוצה לחזור ולהדגיש: קודם כל בדוק האם המנוע באמת מתחמם או שזו רק שגיאת מדידה...

plastic
12-03-11, 16:50
אוקיי נאלצתי לחכות שבוע עד שאני חוזר לבעיה הזאת(חשמלאי אמר לי שזה יכול להיות קשור לאינטרנטור נתתי לו לפרק ומכאן עד ללשרוף את אותו וסת פעמיים)
מודה בטמטום

שנייה לפניי שאני מיישם את הבדיקה ,של האם המנוע באמת מתחמם או שזו רק שגיאת מדידה
הבחנתי שאין סירקולציה של מים גם אחרי שהטרמוסטט נפתח
יכול להיות שמשאבת המים לא תקינה?יתכן בכלל שנסעתי כל הזמן הזה(חצי שנה) עם משאבת מים "מפרפרת" והמנוע מתחמם רק לעיתים?

תודה מראש

GodsFather
12-03-11, 20:01
מה זה אומר "אין סירקולציה" ? איך בדקת ?

כשהמנוע קר ולא מונע, פתח פקק רדיאטור, תניע את הרכב ותן לו להגיע לטמפ' עבודה ותן מבט במה שקורה ברדיאטור. בין לבין, תגע בצינור המים התחתון ותרגיש אותו.

ענו לך בליל של תשובות. אני אנסה לחדד מעט.

1. כן, קרבורטור לא מכוון יכול להשפיע על התחממות הרכב והביצועים. כנ"ל גם הצתה לא מכוונת. שילוב של השניים גם כן וזה גם כמובן משפיע לרעה על צריכת הדלק ועל עבודת מנוע עגולה. זה שהמרים טורים עובד כשאתה מדליק אורות זה תקין ואמור להיות כך.

2. רדיאטור יכול להיות תקין אבל פקק המים שלו יכול להיות "עייף" ולכן הוא נפתח מוקדם מידי ולא מחזיק לחץ ומכאן שיזרוק מים מהר מידי למיכל עיבוי. לא ציינת את הנושא ואם בדקת את זה, אז זה טיפ לבדיקה.

3. טפל ברדיאטור בכל מקרה אם יש לך צל של ספק. ועל הדרך בדוק עם מד חום חיצוני.

4. בדקת את הפאן קלאצ' ולטענתך הוא תקין, אין צורך בעוד מאווררים כמו שהמליצו כאן. אופציה אחרת היא להוציא אותו לחלוטין ולהתקין מאוורר חשמלי שמתחבר ליוניט מתאים בצינור המים התחתון שנותן אות בטמפ' רצויה. פרויקט פשוט בפני עצמו וגם יאפשר לך שליטה על המאוורר. אבל אם העסק שלך עובד כראוי, אין סיבה להכנס לפרויקט הזה.

5. מה קורה עם השמן שלך ? ומה קורה עם המים ? האם כל המדידים מראים תקין ? כלומר מים כל הזמן מלאים ושמן בגובה הנכון ולא בצבע של טחינה ?

6. איזה טרמוסטט התקנת ? טרמוסטט מקורי של סמוראי אמור להתחיל להיפתח ב82 מעלות. יש שממליצים להתקין של 75 מעלות או לקדוח 2-3 חורים קטנים בזה של ה82 כי הרכבים האלה מתחילים להתיישן על מערכותיהם וזה מסייע בשמירה על הרכב, אבל זה כבר תלוי במצב הרכב שלך.

אל תסחוב את התקלה הזו.

plastic
12-03-11, 21:23
קודם כל תודה על ההשקעה

כשאני אומר אין סירקולציה אני מתכוון שאחרי שהנעתי את המנוע עם פקק הרדיאטור פתוח וחיכיתי לטרמוסטט שיפתח עדיין לא רואים שום זרימה של מים בהתאם להרמת הטורים

לגבי הקרבורטור אני אקח לתשומת ליבי ואשתדל לתקן אותו בהקדם האפשרי

הפקק של הרדיאטור חדש

איך בודקים / איפה משיגים? מד חום חיצוני ומהן בכלל הטמפרטורות מול הסקאלה בשעון לדוגמא חצי זה XX מעלות?

הפאן קלאץ תקין בוודאות

השמן בסדר גמור,אין לי שום מדיד למים (מעבר לחום המנוע)-הסמו שנת 93
מה שכן זה שנוזלים לי מים שאיטיות מהחיבור לתנור ומהחיבור של החליל למשאבת מים-קניתי גומיה וזה לקראת החלפה-נזילה איטית כזו יכולה להיות הסיבה ?

התקנתי טרמוסטט תחליפי שנפתח ב82 מעלות אז אתה אומר לקדוח שני חורים או לא?ואם כן באיזה עובי?אופן?

אודה אם תתיחסו לנושא תקינות המשאבה ואיך בודקים כדי להיות בטוחים

תודה

ברששת
12-03-11, 22:44
טוב הייתי אצל חבר שהוא חשמלאי רכב היום

חיזקנו וחיוונטנו מחדש כמה מינוסים לגוף - הבעיה לא נפתרה

"בנוסף, אתה יכול לנתק את הקונקטור של מגבר הטורים של האורות, המנוע ימשיך לעבוד כמו ללא אורות. אני מהמר שהשעון חום יעלה כמו קודם"

גילינו שבסופו של דבר המנוע מתחמם גם בלי האורות-אך האורות בהחלט מזרזים את התופעה כשהוא עומד על חצי השעון

גילינו שהדינמו נותן יותר מידי טעינה(בסביבות ב15 וקצת בסרק)לדבריו הבעיה יכולה לנבוע מכך ופירקתי את הדינמו ונתתי לו לשיפוץ

בנוסף קניתי חומר לניקוי רדיאטורים

כל עצה תתקבל בברכה
תודה מראש אעדכן בהמשך

לגבי עלית חום מנוע מהירה עקב הדלקת אורות. הבעיה בלוח שעונים. הסבר.
מכיוון שהסמוראי הומצא הרבה לפני עידן המחשוב בעיות חשמליות פתרו בשיטות "מקוריות"(ראה למשל מגבר הטורים המכני). לגבי לוח השעונים, כמו שאיציק אמר בגלל תנודתיות במתח האלטרנטור נדרשו ליצבו. אולם היצוב הוא די פרימיטיבי ונעשה על ידי חיבור סליל השראה נוסף המחובר הן לשעון החום והן לשעון הדלק (בעיה זהה) ומצד שני למתח הכללי. עד היום לא הצלחתי לפענח איך הם עושים זאת בדיוק אבל הוא מיצר השראה נגדית כאשר המתח עולה וזה מה שאמור לשמור על יציבות. העסק בדר"כ עובד (לא שמעתי על תלונות נוספות בעניין) אך אצלך הבעיה יכולה לנבוע מ2 דברים. או שהשעון שלך יצא מכיול עם השנים (האם גם שעון הדלק משתנה עם הדלקת אורות?) או שמכיוון שהחום אצלך כבר גבוה הקיזוז לא מתגבר בצורה מושלמת על הבעיה. לצערי אני לא מכיר שיטה לתיקון הבעיה מלבד החלפת שעון (כל הקיזוז נמצא בתוכו), אבל הקפיצה היא מלאכותית (אם זה מרגיע אותך). בכל מקרה את בעית ההתחממות תצטרך לפתור , בלי קשר לנושא השני.

plastic
13-03-11, 19:43
עדכון מעניין אל מול כל העצות והבדיקות

יושם חומר לשטיפת רדיאטור
כזה שאתה משאיר את המנוע מונע איתו 5 10 דקות ואז אותה פרוצדורה כמה פעמים כדי לשטוף אותו

הבעיה נעלמה כלא הייתה - רק שעכשיו החום מנוע בחצי מתחת לחצי-לא מגיע לחצי בקיצור(בזינוקים בעליה בחיפה אמצע היום חום ופקקים נוראים)

יש לציין שבדקתי את הטרמוסטט שהוא באמת מתחיל להיפתח ב82 מעלות עד ל8 מ"מ ב100 מעלות

אני מניח שאני אמור לוותר עכשיו על הבדיקה של האם המנוע באמת מתחמם או שזו רק שגיאת מדידה נכון?

יש למישהו פרשנויות?
אני שונא בעיות ארוכות שנפתרות באורח קסם

תודה על כל העזרה
נתי

GodsFather
14-03-11, 04:01
למה אורח קסם ? יכול להיות שהרדיאטור שלך היה סתום וניקית אותו. ואולי הייתה סתימה בדרך, כפי שאמרת שאתה לא מבחין בסירקולציה...

בשביל השקט הנפשי שלך - לך למכון רדיאטורים ותבקש למדוד את חום הרכב עם מד חום שלהם. זה לרוב בחינם.

-->