PDA

צפייה בגרסה מלאה : שלום לכולם! אני רוצה להתחיל בזמן הקרוב בבנייה של באגי, ואני צריך קצת יעוץ.

יואל גרינר
06-04-11, 14:11
החלטתי לבנות באגי חד מושבית המבוססת על מנוע של אופנוע, ראיתי תוכניות של באגי של חברת edge וחשבתי על ה-Barracuda רציתי לדעת מה החברה כאן בפורום חושבים על הבאגי והאם התוכניות מפורטות מספיק למי שרוצה ליצר את כל החלקים בעצמו.
וכמובן אם יש כאן מישהו שכבר בנה אותה אני אשמח לבוא להתרשם ולשמוע על תהליך הבנייה.

תודה יואל.

Porsche_Dude
06-04-11, 16:29
שלום יואל.

התוכניות של THE EDGE הן מאוד מפורטות וטובות אך לפעמים תצטרך להפעיל דמיון ויצירתיות בכל מיני חלקים שקשורים יותר למכאניקה, מבחינת שלדה הם נותנים ממש את כל המידות. לא משהו קשה מדי שאי אפשר להתמודד איתו בקיצור..

הבאגי הזאת נחשבת חוד החנית של THE EDGE כרגע, אני לא נהגתי על אחת כזו ולכן לא אוכל לתת לך חוות דעת. אמליץ לך להיכנס לפורום שלהם ולחפש שם ואם אתה לא מוצא תשאל באשכול חדש.

בכל מקרה, אני מקווה שאתה מודע לתקציב היחסית גדול שתצטרך בשביל הבאגי הזאת.
בהצלחה!

יואל גרינר
07-04-11, 02:51
האם ניתן לכופף צינורות 4130 לא מורפים מבלי לשבור אותם?

arnonshoshani
07-04-11, 07:14
יואל שלום

אין שום בעיה לכופף צינורות 4130. כל מה שצריך זו המכונה המתאימה. המכונות הדוכפות הפשוטות ימעכו את הצינור וישברו אותו.

כמו כן צינור 4130 דורש עיבוד וריתוך מיוחדים ואחריהם טיפולים תרמיים לשחרור מאמצים.

בכל שאלה שיש לך לגבי הבנייה או עם תצטרך חלקים לבנייה אשמח לעזור

ארנון שושני
רוק סוליד
052-6991704

יואל גרינר
07-04-11, 17:16
תודה ארנון, כנראה שבמהלך הבנייה אני אעזר בידע שלך.
אני מתחיל את הבנייה בעוד כחודש ולפי מה שהבנתי כדאי להשתמש בצינורות בעלי רמת קושי גבוהה 4130 יתאימו לי, לפי מה שהבנתי זה מאוד תלוי באיזו רמת קושי הצינורות מגיעים לגביי כיפופם, אם רמת הקושי גבוהה מידי החומר ישבר, לכן רצוי לשחרר מאמצים/להרפות את החומר ואז לכופף. היתרון הוא שאפשר לכופף את הצינורות ברמת קושי מספיקה לגמרי וכך לחסוך במשקל.
עוד בעיה היא שכל חימום (ביחוד כתוצאה מריתוך) פוגע ברמת הקושי, במקרה של ריתוך רמת הקושי תרד עד כדי כך שבאזור הריתוך הצינור לא יהיה מחוסם כלל.
הפיתרון ההגיוני הוא לקחת צינורות בעלי רמת קושי נמוכה לרתך את השילדה בשלמותה ולאחר מכן לעשות חיסום עדין יחסית, הפחד הוא מהדפורמציות שיווצרו כתוצאה מחיסום, שמתבצע בכ800 מעלות לפחות, אבל יהיה אפשר להתמודד איתן ולישר את השילדה כנראה.
לאחר בדיקה גיליתי שאין בארץ תנור מספיק גדול על מנת שיוכל להכיל את כל השילדה לכן החלטתי לרדת מכל הסיפור ולעבוד עם צינורות 4130 בעלי רמת קושי המאפשרת כיפוף, ולחסם רק את החלקים העומדים בלחצים הכי גדולים כגון המתלים וחלקים מסוימים בשילדה (כגון בחיבורים של המתלים לקורות).
בשאר המקומות הרגישים בשילדה שלא יהיה אפשר לחסם אני אכפה בעובי חומר ובריתוכים עמוקים.

יואל

הצפרדע
07-04-11, 17:41
תגיד לי, מאיפה אתה ממציא את כל ה"תורה" המופלאה הזאת??

הצנרת הזאת לא מגיעה מוקשה ולא בטיח'.

זה חומר שנקרא גם כרומולי והוא אכן מתאים לבניית שילדות, בתנאי שמי שבונה את השילדה יודע מה הוא עושה.

לא צריך שחרור מאמצים ולא הרפיה ולא שום דבר דומה מתוך כל האגדות שרצות ברשת ואצל כל מיני "מומחים" לנושא.

צריך לדעת איך לרתך את החומר שהוא די דק(ומכאן החיסכון במשקל), ואפשר בהחלט לרתך אותו עם CO, ללא שום בעיה.

רד מהשטויות של חיסום, חימום, הרפיה ושאר קשקושים - אין לזה שום הצדקה, לא ענינית ולא כלכלית.

מאיפה הבאת את כל ערימת ה"מידע" והמסקנות הנ"ל? מספר שקראת? או אולי מהפאקולטה לקשקשנות הנדסית (או שמא הנדסה קשקשנית)בטכניון?

אגב, בנית פעם משהו או ריתכת פעם צינורות לשילדה? אם לא, אל תתגלח על הזקן של עצמך.

נמרוד
07-04-11, 18:05
בארץ נבנו כבר מספר לא קטן של מיניבאגים על בסיס תוכניות וגם לא על בסיס תוכניות, רבים מהם מתועדים כאן בתת-פורום "פרוייקטים" - אם לא התעמקת בו, מציע לך לצלול פנימה ולקרוא.

אין הצדקה לעבוד עם כרומולי במקרה שלך. הבאגים האלו נועדו לבנייה מפלדה רגילה. אתה יכול לבנות מפלדה זמינה וזולה, פרופילים מרובעים רגילים וצינורות סקדיול 40, שתוכל לקנות בכל מחסן ברזל, לזה בדיוק כיוונו המתכננים שם באוסטרליה. אתה תקבל חוזק מספיק, בסופו של דבר מדובר על כלי רכב קלים והמאמצים בהם לא גדולים. המהדרין בארץ בונים מצינורות פלדה איכותיים יותר בתקן ST37 או ST52, אלו צינורות ללא תפר, משוכים בקר, (מה שנקרא בפורומים אמריקאים DOM) והם עונים על כל דרישה גם לבניה של כלים כבדים וחזקים הרבה יותר.

יואל גרינר
07-04-11, 20:53
לצפרדע מי שאמר לי את זה מבין קצת יותר ממך בתחום החיסום והטיפולים הטרמיים, ובלי כל קשר הוא לא ידעת מה דרגת הקושי של הצינורות, זה משהו שצריך לבדוק במכונה שמפעילה על החומר לחץ ולפי החדירה אפשר לדעת מהי דרגת הקושי. להתחיל לכופף צינורות מבלי לדעת מהי דרגת הקושי לא כל כך חכם.
מה שכן אין לי ולו ניסיון בבניית רכבי שטח ככה שאני סומך על הניסיון שלך בעבודה עם החומר, ועל העובדה שההחלשות של החומר באזור הריתוכים לא קריטית.
אתה מכיר כבר את הצינורות ומודע לעובדה שדרגת הקושי שלהם מאפשרת כיפוף, אני לא הייתי מודה לעובדה הזאת, מה שגם אני בטוח שדרגת הקושי שלהם גבוהה בהרבה מצינור רגיל.
אני עובד כמסגר כשנה כבר ככה שאני יודע לרתך ברמה סבירה, אם אני אראה שאני מסתבך אני אתן לרתך מצוין שאני עובד איתו לרתך את השילדה.

asafk
07-04-11, 21:02
יואל, לצינורות כרום-מוליבדן אין בעיית כיפוף אם משתמשים במכופפת "מושכת".
בעיית רתיכות מסויימת יש, צריך לעבוד על פי הוראות.

אבל שים לב שבכל הבאגי אין יותר מדי כיפופים...

אבל כאמור, אין שום סיבה. צנרת ST52 תעשה את אותה עבודה, ויהיה לך קל יותר לעבוד איתה. צנרת ST37 תעשה גם היא את העבודה בצורה מצויינת.
סקדיול 40 בשורה התחתונה מתאימה ביותר לבניית שלדות, זולה וזמינה.

אסף.

יואל גרינר
07-04-11, 23:18
אז ככה בדקתי את הנושא ואלו הדברים שהבנתי לגבי סוגי הצינורות השונים:
1. כרומולי 4130 סגסוגת המכילה מוליבדן, כרום, פחמן, סיליקון, מנגן. יתרון של פלדה זו הוא שהיא מגיעה עם מפרט באחוזים של ההרכב שלה והעובדה שיש בה פחמן באחוז לא גבוה משפרת את הסיכויים לריתוך בלי פיצוצים, ניתן לעבודה עם רתכת co2, החיסרון הוא שצריך לעבוד עם חוט 4130.
2. st 52 משמע על מ"מ מרובע של הפלדה ניתן לתלות 52 ק"ג, הנתון היחיד שמגיע הוא הקושי של הפלדה, הפלדה היא פחמנית וניתן לעבוד עם חוט ברזל רגיל, אחוז הפחמן בפלדה לא ידוע ולכן אם במקרה נפלת על צינורות בעלי אחוז פחמן גבוה יהיה קשה לעבוד איתם.
3. st 37 זהה ל-st 52 זהה בחסרונות וביתרונות, רק שהיא יכולה לשאת 37 ק"ג בלבד.
4. סקדיול 40 צינור פשוט, העומד ב-40 אטמוספרות לחץ.

אני אבדוק את ההפרשים במחירי היצור של השילדה על פי כל אחד מהצינורות, אחרי הכל אני בונה רק באגי אחת ורוצה לעשות אותה כמו שצריך.

יואל גרינר
07-04-11, 23:28
יואל, לצינורות כרום-מוליבדן אין בעיית כיפוף אם משתמשים במכופפת "מושכת".
בעיית רתיכות מסויימת יש, צריך לעבוד על פי הוראות.

אבל שים לב שבכל הבאגי אין יותר מדי כיפופים...

אבל כאמור, אין שום סיבה. צנרת ST52 תעשה את אותה עבודה, ויהיה לך קל יותר לעבוד איתה. צנרת ST37 תעשה גם היא את העבודה בצורה מצויינת.
סקדיול 40 בשורה התחתונה מתאימה ביותר לבניית שלדות, זולה וזמינה.

אסף.

גם אני הבנתי שאין שום בעיה לכופף את הצינורות, הם מגיעים עם רמת קושי גבוהה יחסית, רמה זאת נובעת בגלל תהליך היצור שלהם וההרכב שלהם, ולא בגלל שהם מחוסמים.

תודה על העזרה, בדקתי את הנושא ונראה לי שאני די סגור על עצמי.

OP2000
07-04-11, 23:56
יואל כשתראה מהו המחיר של כרומולי 4130 אני כמעט בטוח שתשנה את דעתך, אבל אולי אני טועה

בכל מקרה בהצלחה

בולדוזר
08-04-11, 00:08
לדעתי הלא מקצועית כרומולי לרכב לפאן נטו קצת מוגזם ויקר !
בהצלחה רפי

asafk
08-04-11, 03:38
יואל, אני מציע במלוא הרצינות שתנסה להבין קצת לעומק מה אומרות תכונות פיזיקליות של חומרים - קשיות, חוזק, ופריכות.
חומר קשה - גם קשה יותר לכופף אותו, כי הוא פריך.
חומר חזק - גם קשה לרתך אותו, בגלל תכולת פחמן גבוהה. המשמעות של החוזק היא חיסכון במשקל - כי אתה יכול להשתמש בעובי דופן קטן יותר = אותו עומס על שטח חתך קטן יותר נותן מאמץ זהה עבור חומר חזק לעומת פחות חזק.
מהבחינה הזו סגסוגות הפלדה הפשוטות הם גם חזקות מספיק, גם קשות מספיק (למה בכלל צריך שצינורות שלדה יהיו קשים? ), גם קל לכופף וגם לרתך.

אם ה"תשלום" הוא עליה בעובי דופן מ2 מ"מ ל 3 מ"מ (אני סתם זורק מספרים) - על זה אתה יכול להתפשר לדעתי.

אסף.

יואל גרינר
08-04-11, 12:15
הבנתי אותך, גם אבא שלי אמר לי אות אותו הדבר, והוא עסק בתחום החיסום הרבה שנים.
החלטתי ללכת על הst52 הוא רק אמר לי שיכול להיות בחומר אחוז פחמן גבוה לפעמים מה שיכול ליצור בעיות בריתוך.
תודה על העזרה.

יואל.

-->