PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריתוך מתכת דקה-מתקשה לשמור על המתכת בלי לעשות חורים ,עזרה

אסף ב
22-04-11, 23:03
ערב טוב חג שמח ושבת שלום לחבריי הפורום הנכבדים.

היום בניתי קונסטרוקציה קלה בשימוש פרופיל מלבני 15X25 מ"מ עובי דופן 1.25 מ"מ אם אני לא טועה וצינור 32 מ"מ עובי דופן זהה.

פעם ראשונה שאני עובד עם מתכת דקה יחסית,ואני מאוד מתקשה,מה שקורה זה שאני עושה חורים במתכת תוך כדי הריתוך... ואז אני מנסה למלא אותם מחדש עם אלקטרודה... ולא תמיד מצליח לעשות את זה... אם אני בורח מהר מידיי לפני שיצרתי חום רציני אז הריתוך הוא חלש לאללה... אם אני נשאר מספיק זמן לעדות אמבטיה של חומר ,אני מסתכן ועושה חור בדופן... מה עושים?

אני מרתך עם רתכת אלקטרונית ואלקטרודה Z11 2.5 מ"מ של זיקה.

ניסיתי להוריד אמפראז' אבל אז קשה להדליק את האלקטרודה וגם היא נדבקת הרבה פעמים...

אוליי אני לא עושה משהו טוב?

תודה רבה ,אסף.

Porsche_Dude
23-04-11, 04:21
שלום אסף,
קשה מאוד עד בלתי אפשרי לרתך עם אלקטרודה חומרים עם עובי דופן קטן מ1.5 מ"מ, וגם 2 מ"מ זה לא פשוט. לעבודה כזאת חייבים רתכת MIG או TIG וגם אז אתה צריך להיות מיומן כדי לא לחורר את הברזל.

אני הייתי מציע לך להתפשר על המשקל ולהעלות את העובי של החומר ל2 מ"מ לפחות.

BackDoorMan
23-04-11, 12:32
2 טכניקות אפשריות להקלת הריתוך :
טכניקה ראשונה דורשת תירגול מסוים עד שמגיעים לשליטה, למדתי אותה כשעבדתי ב"משתיק" כרתך דודי פליטה: קדם את האלקטרודה בקצב מהיר יותר מקצב ריתוך רגיל, וחזור אחרי קטע קצר אחורה,
כל התפר בנוי מצעד קדימה וצעד לאחור.
ההגיון בטכניקה הוא לרוץ בקצב מהיר יותר מכדי לגרום לחורים אבל לא מספיק לריתוך מלא, בצעד לאחור החומר גם מספיק להתקרר קצת, וגם מתווסף לו חומר המעבה אותו כשהמעבר השני משלים את התפר.

טכניקה שניה שמצאתי בעצמי : קלף את הציפוי מאלקטרודה אחת ורתך עם אלקטרודה אחרת את התפר כשאתה מחזיק ביד השניה את האלקטרודה המקולפת בתוך הקשת ומתיך אותה ביחד, זה יפיל את עומס החום על עוד משתתף בחגיגה וימנע את החירור.

אפיז
23-04-11, 12:55
2 טכניקות אפשריות להקלת הריתוך :
טכניקה ראשונה דורשת תירגול מסוים עד שמגיעים לשליטה, למדתי אותה כשעבדתי ב"משתיק" כרתך דודי פליטה: קדם את האלקטרודה בקצב מהיר יותר מקצב ריתוך רגיל, וחזור אחרי קטע קצר אחורה,
כל התפר בנוי מצעד קדימה וצעד לאחור.
ההגיון בטכניקה הוא לרוץ בקצב מהיר יותר מכדי לגרום לחורים אבל לא מספיק לריתוך מלא, בצעד לאחור החומר גם מספיק להתקרר קצת, וגם מתווסף לו חומר המעבה אותו כשהמעבר השני משלים את התפר.

טכניקה שניה שמצאתי בעצמי : קלף את הציפוי מאלקטרודה אחת ורתך עם אלקטרודה אחרת את התפר כשאתה מחזיק ביד השניה את האלקטרודה המקולפת בתוך הקשת ומתיך אותה ביחד, זה יפיל את עומס החום על עוד משתתף בחגיגה וימנע את החירור.

השיטה של שימוש באלקטודת עזר יעילה מאד ועם קצת ניסוי ליפני מתרגלים לעיניין בקלות .
לריתוך כזה רצוי להשתמש באלק'' עובי 11/2 ממ של זיקה (לא יודע אם יש היום בכל חנות )
אתה יכול לרתך בקלות יחסית עם עובי כזה באמפ' נמוך
אגב אלקט' שנלא נישמרות בתנאי יובש גם יגרמו לבעייה , אפשר פשוט להכניס לכל תנור או אובן טוסטר וכו' ל10 דק' בחום של 100-150 מעלות וזה יעשה פלאים לריתוך וההצתה תהייה קלה

BackDoorMan
23-04-11, 13:17
אויי ואבויי ! אני מקווה שאתה לא רציני עם התנור והטוסטר אובן.
הציפויי שבאלקטרודה משחרר חומרים רעילים בחימום, ובחלל סגור הם ידבקו לדפנות ולתבנית.
רק אם מדובר בכלי נפרד למטרות כאלו, ואם אין , אז מספיק לייבש אותן בחוץ בשמש ביום חם..

אסף ב
23-04-11, 18:05
וואוו תודה חבר'ה אני בהחלט אנסה... ולקחתי לתשומת ליבי,פעם הבאה אדאג לקנות חומר עבה יותר

חג שמח

BackDoorMan
10-05-11, 01:03
הטכניקה של ריתוך קדימה-אחורה, אמנם במיג אבל העקרון דומה, החל מדקה 18.

http://www.youtube.com/watch?v=sMdQT-eswYY#t=18m20s

amirsoc
12-05-11, 10:30
הבעיה בריתוך מתכת דקה היא קיבול חום של הלוח , והולכת החום ממנו .
הפיתרון לזה הוא הצמדה טובה של חומר בעל קיבול חום גבוה (למשל נחושת) קרוב ככל האפשר לנקודת הריתוך.
למשל בצד השני של הלוח , אבל לא ממש מתחת לנקודת הריתוך

אמיר

BackDoorMan
12-05-11, 10:35
הפיתרון הזה מוגבל לגיאומטריית החלק, לדוד פליטה למשל שטח מגע קטן עם השולחן ונתיב פינוי החום לפלטת נחושת יהיה די צר.
הטכניקות שתיארתי למעלה לא מוגבלות גיאומטרייה.

-->