PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת חשמל-צריך מידע על בקרת מהירות מנוע חשמלי

אסף ב
03-05-11, 06:47
אני בונה מכשיר שמתבסס על מנוע חשמלי 220 וולט (שאני אשחט ממכונת כביסה ככל הנראה) העניין הוא שאני צריך לווסת את סל"ד המנוע תוך כדי עבודה בין כלום ל250 סל"ד... כמובן שמנוע מכונת כביסה בהספקו המלא עושה בערך 1500 סל"ד ולכן אני עושה מערכת הפחתה פשוט,רצועה ופוליס בגדלים שונים. עד כאן הכל טוב ויפה...

אני רוצה לציין שאני לא מבין בחשמל חוץ מלתלות מנורות ולעקוב אחרי הוראות
העניין הוא שאם אני שם פוטנציומטר רגיל,כך הבנתי,אני צורך אותו חשמל בכל טווח הסל"ד רק שהוא "נעלם" בפוטנציומטר במקום להגיע למנוע,וגם המומנט של המנוע יהיה קטן משמעותית-כמו במנוע של בעירה פנימית... אני יודע שיש כל מיני אופציות לשלוט בזה,וזה קשור לחוטים הנוספים שמתחברים למנוע ואין לי מושג מה הם ומי הם,פרט לפלוס מינוס והארקה... יש מקום ל 5 או 7 חוטים...

מי מוכן לשפוך אור על הנושא ולעזור לי לחסוך הרבה כסף..? תודה רבה מראש,אסף...

ד.א אני בונה אבניים-המגש המסתובב הזה שמפסלים עליו כדים ופסלים מחימר...

eliv1
03-05-11, 07:42
אסף שלום,

בקרת מנועים עם מתח AC (חד-פאזיים) אפשרי ע"י מספר שיטות, שינוי מתח (אשר משפיע באופן ישיר על מומנט המנוע - שיטה לא טובה בעליל) או ע"י שינוי תדירות הרשת.
שינוי תדירות מתבצע ע"י רכיב שנקרא "משנה תדר" (בעקרון רוב הממירים מבצעים המרה ל-DC, והמרה ל-AC חזרה בתדר משתנה) אשר מסוגל לקבל כניסות אנלוגיות לצורך שינוי התדירות ומהירות המנוע.

החוטים הנוספים שאתה מדבר עליהם הם כנראה ליפופים נוספים בסטטור, אשר מאפשר שינויים בטווחי מהירות מסוימים, ולא שינוי מהירות רציף כמו עם שינוי תדר.
בעקרון עליך לחבר את הפאזה בנק' ליפוף שונות, וע"י כך לקבל מהירויות שונות שקבועות מראש ע"י היצרן.

אם תתן קצת יותר רקע על הפרויקט אולי יהיה אפשר לעזור לך, רק שתדע שבקרה על מנועי AC הרבה יותר מורכבת ממנועי DC ודורשת רכיבים לא כ"כ זולים (למרות שהיום משני מהירות הוזלו באופן משמעותי, ממיר תדר של OMRON להספק של 1KW עולה בערך 800 ש"ח).

elitkh
03-05-11, 11:32
לרוב מנועי המכונות כביסה יש מספר מהירויות שניתן לשלוט בהן ע"י מיתוג של הפאזות השונות של המנוע.
החיסרון הוא שזה ייתן לך מהירויות בדידות בלי אפשרות להירויות ביניים.
אפשר לעבוד עם ווסת תדר כמו שאמר קודמי ואז ההפעלה תהיה הרבה יותר נוחה.
אם תרצה ווסת תדר-יש לי כמה שעשויים להתאים.
מוזמן לשלוח לי הודעה פרטית.

אסף ב
03-05-11, 18:10
היי,ראשית תודה על העזרה.

הפרוייקט לא כל כך מורכב,סה"כ צלחת מסתובבת שעליה שמים גוש חימר ומעצבים אותו,כמו מחרטה רק לחימר :)
מה האלטרנטיבות שלי מבחינת מנוע ושליטה בהנחה שאני רוצה לצמצם עלויות ככל הניתן? האם ישנה אופציה לעבוד עם מנוע זרם ישיר ואז איך אני שולט על המהירות?

אם הליפוף קצר יותר במנוע של המכונות כביסה,זה לא משפיע על המומנט יחד עם השינוי במהירות?

מה שחשוב לי זה מומנט קבוע/מירבי בלי קשר למהירות... זה ניתן להשגה ע"י מערכת גיר מכני אבל זה סרט... ואני רוצה לעשות פשוט ככל הניתן... ונראה לי שחשמל זה הדרך הנכונה...

itay-rover
04-05-11, 09:11
למה שלא תיקח מנוע של מכונת תפירה?אם אני לא טועה,במכונת תפירה מודרנית יחסית סל"ד המנוע נשלט על ידי דוושה וכל המערכת החשמלית כבר מובנית ומוכנה לשימוש מבחינתך ללא כל צורך להתעסקות מצדך.
ייתכן והספק המנוע קטן ממנוע מכונת כביסה ואם זה בעייתי עבורך,אז הפתרון לא מתאים,אני לא יודע מה סדר הרגישות להספק בתחום הקדרות...

איתי.

-->