PDA

צפייה בגרסה מלאה : עקומות מומנט והספק של V8?

asafk
17-05-03, 22:37
מישהו נתקל בעקומות של מנוע 3.9i V8?

אסף.

יוני5
18-05-03, 08:33
כשהוא עובד?
מה זה רלוונטי?

תתיחס למצב הטבעי שלו, תקול ומושבת, ואז תראה את עקומת הממומנט שטוחה, שטוחה. גם עקומת ההספק.... והן שוות.....

יוני5

polar bear
18-05-03, 11:23
אם עדיין אין לך ספר לאוטו שלך תבדוק אם יש בפר של צ'ילטון בשבילו, בצ'ילטון אמנם אין עקומות אבל יש נתונים, בהיינס אין.

נמרוד
18-05-03, 11:26
קבל...
http://www.rpiv8.com/Gallery-2/Graph3-9.jpg

http://www.rpiv8.com/faq-dimension-graph.htm

ארז
18-05-03, 13:26
נמרוד אפשר לקבל הסבר על מה שאנחנו רואים כאן?

אדי
18-05-03, 13:47
הסל"ד הוא הציר האופקי .
המומנט בNM הציר האנכי-ימני .
ההספק בכ"ס(אני מעריך) הציר האנכי-שמאלי .

גרף המומנט-כתום .
גרף ההספק -שחור .

אדי

חנן-ג'יפולוג
18-05-03, 13:54
לא כתוב אם אלו נתונים מתוקנים ביציאה מהמנוע (ברוטו) או הספק/מומנט בגלגלים (נטו) .

אדי
18-05-03, 14:06
חנן , עד כמה שאני זוכר אלה נתוני המנוע . היו רוצים בגלגלים ... :D

נמרוד
18-05-03, 18:12
הכל כתוב בלינק המצורף.
אלו נתוני יצרן רשמיים, בגלל זה הגרפים "יפים" וחלקים. לא כתוב אבל מן הסתם מדובר על נתונים במנוע.

asafk
18-05-03, 22:23
אוקיי. בינתיים קיבלתי נתונים מדוייקים- כולל נתונים גולמיים- די קרוב למה שיש בלינק.

אסף.

ערן המסוקס
18-05-03, 22:31
אם אלה הנתונים במנוע.. זה לא מרשים במיוחד.. ב 258 האגדי יש 150 כ"ס בדגם עתיק וסביר להניח שבמנועים החדשים יותר אף יותר.. :o

asafk
18-05-03, 22:39
נו... וכאן יש 183 או 188 כ"ס (תלוי את מי שואלים), ובעיקר מומנט של מעל 250 ניוטון- מטר בערך בכל התחום.
שיחקתי קצת עם הנתונים, וגיליתי שיש יותר מ90% מהמומנט המקסימלי בין בערך 1500 סל"ד ל4000 סל"ד, וכמו שרואים גם בעקומה, בכל התחום (מסרק עד 5000) יש יותר מ85% שזה אומר- עקומה שטוחה להלכה, כמו שרק מנוע מרובה צילינדרים יכול לתת.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
19-05-03, 00:41
תמשיך לחלום, ערן:

http://www.jeeptech.com/engine/amc258.html

לגבי ה150 בסוף לווגונירים? או טעות דפוס או טעות מדידה או מדידה של אנשי שיווק אופטמיים שזה יותר גרוע מטעות מדידה.
לפי הנתונים (יחס דחיסה נמוך ומידות מנוע זהות לשל הדגמים המאוחרים יותר) אין שום סיבה הגיונית שזה יהיה ההספק והמומנט.

בכל מקרה, לג'יפים משנות ה80 מדובר על כ115 כ"ס.
והאמת שזה מרגיש בתחת עוד הרבה פחות מזה.

ערן המסוקס
19-05-03, 17:49
חנן.. אני לא יודע, אבל שים לב שהנתונים הם כח נטו! ורק במדידות של המנוע הישן ביותר הנתונים הם GROSS(??). ההפרש בנתונים נראה על גבי מנועים שונים בנמדדו בשני שיטות שונות אלה. ולכן.. השאלה היא כמה כ"ס ומומנט נטו יש למנוע ה V-8 של לנדרובר.
נ.ב - אולי חסרות לך כמה בוכנות במנוע? :lol:

חנן-ג'יפולוג
19-05-03, 18:06
זה נתונים שטובים לאנשי שיווק שאפתניים, והם בוצעו ללא שום אביזרי עזר שמחוברים למנוע, אגזוז וכו' :

http://www.javelinamx.com/JavHome/articles/amc-hp.txt

The difference is the technique used to rate the engines:

'Gross' ratings were made with the engine running on a stand, with no
accessories attached like pulleys, belts, closed exhaust, etc.

'Net' ratings mean the tests were done with all this equipment attached,
which better reflects how each engine will perform once actually in a car.

ההספק הנתון בקטלוגים נורמליים הוא ההספק במנוע כשהכול מחובר אליו.

אתה יכול לפנטז כמה שאתה רוצה, הCJ הוא ג'יפ עייף ואם נהגת פעם בסופה, היית כבר אמור לדעת את זה.
יש לו את היתרונות שלו, מומנט אדיר בסל"ד נמוך, יכולת לסחוב את הג'יפ בעלייה מ350 סל"ד אבל הספק גבוה זה מחוץ לליגה שלו.

asafk
19-05-03, 18:34
ערן, ממש לא משנה לי מה יש למנוע אחר.
הסיבה היא שאני בודק את האפשרות לבנות לנדרובר. זה אומר תא מנוע שלא נכנס בו מנוע שלא של לנדרובר. אתה יודע למה? נכון. כי אסור. (אין כאן סמיילי של שוטר? ) וכל הסיבות האחרות (אין מקום, תושבות, לאיודעמה) לא משנות.
לכן גם לא מעניין אותי שיא ההספק או המומנט, אלע עקומת מומנט ממנה אני יכול לבנות עקומת ביצועים בכל ההילוכים, בשביל לבדוק אם הגיר של הדיזל מתאים גם לבנזין מבחינת יחסי ההעברה.
וכמו שזה נראה מהבדיקות הראשונות, זה מתאים.

אסף.

אדי
19-05-03, 20:28
אסף , יש בג'יפטריפ מישהו שיש לו דיסקברי בנזין ידני ... למה שפשוט לא תלך ותראה מה מורכב אצלו?

asafk
20-05-03, 18:02
ראיתי, בדקתי וחקרתי דיסקברי בנזין.
אבל אני לא מדבר על דיסקברי. בדיפנדר יחס ההעברה בטרנספר בH אחר (יותר קצר), וגם הגלגלים יותר גדולים (שזה די מתיישב ביחד). זה אומר שיכול להיות שהיחסים בגיר לא אופטימליים. אבל עזבו, מהעקומה שראיתי, עם המומנט הגבוה שיש בכל סל"ד, אין בעיה, והגיר יתאים כמו שהוא.

אסף.

דרור ברלי
20-05-03, 22:39
חנן, אין טעות בנתונים עצמם, אלא בדגם המנוע לו הם שייכים. 150 כ"ס ו-240 ליברות הם הנתונים המדויקים פחות או יותר, של מנוע V8 בנפח 304CID שהורכב בווגונירים וגם בחלק מה-CJיים עד מודל 81. מנוע עצל למדי.

בןבן
10-06-03, 10:37
מישהו יודע איך צריכה להראות העקומה הנ"ל כאשר יש גיר אוטומטי? כמה "בולע "הממיר? יותר בסל"ד גבוה,או בנמוך? כלומר היעילות תרד עם עלית הסל"ד? או ההפך? אני מניח בהערכה גסה כ 20% (פחות)בכל תחום עם ישור נוסף במומנט שמגיע לגלגלים.

נמרוד
11-06-03, 18:38
מישהו יודע איך צריכה להראות העקומה הנ"ל כאשר יש גיר אוטומטי? כמה "בולע "הממיר? יותר בסל"ד גבוה,או בנמוך? כלומר היעילות תרד עם עלית הסל"ד? או ההפך? אני מניח בהערכה גסה כ 20% (פחות)בכל תחום עם ישור נוסף במומנט שמגיע לגלגלים.

עקומות ההספק והמומנט של המנוע לא קשורות לסוג הגיר שמחובר אליו.

בןבן
13-06-03, 08:26
נו נימרוד בחייך! אני כמובן מיתכוון ביציאה! אחרי הגיר! אתה לא חושב שאי אפשר להיתעלם מזה? תיכף תגיד שיש גם בזבוז כוח אחרי גיר ידני.
אני מניח שאתה מבין את כוונתי,משום מה אף אחד לא מדבר על זה,חסוי.אני מניח שמנוע של 180 כ"ס יוציא 140 ואותו דבר לגבי המומנט.אין לך מושג כמה בולע הגיר האוטומטי!אגב כדי לסבר את האוזן:לפגרו בעל הספק מוצהר של 99 כ"ס ידני יש ביציאה =בגלגלים 79 כ"ס...מה היה קורה עם גיר אוטומטי? לזאת היתכוונתי.והייתי מאד רוצה לדעת.

נמרוד
13-06-03, 09:27
אוקי - אני נותן לך מספרים כלליים להתרשמות בלבד.
תמסורת מכנית לחלוטין בולעת 5-10% מההספק שעובר דרכה. בג'יפ, ב4X4LOW יש הכי הרבה גלגלי שיניים מסתובבים, וסך הכל אפילו יותר מתבזבז.
בגיר אוטומטי יש בנוסף לנ"ל, קלאץ' הידראולי (ממיר מומנט) שבולע בין 100% מההספק (כשאתה עם רגל על הברקס ולא נותן לאוטו לנסוע, כל ההספק מהמנוע הופך לחום בתוך הממיר) לבין 5-10%, לבין כמעט כלום כשהממיר נעול. אגב כשאתה מחליק קלאץ' ידני, ואתה עושה את זה הרבה בנסיעת שטח, אתה עושה את אותה הפעולה בדיוק - אתה בולע חלק או רוב מהספק המנוע שהופך לחום בקלאץ'. אתה נותן גז ברגל ימין, וברגל שמאל אתה מווסת איזה חלק מההספק עובר הלאה לגלגלים, ואיזה חלק "מבוזבז".

asafk
13-06-03, 14:56
כשמתאימים מנוע ותמסורת לרכב, מעלים את עקומת המומנט של המנוע על ציר מהירות הרכב.
מתקבלת סדרת עקומות, אחת לכל הילוך, ובכל עקומה רואים (באופן פשטני) את עקומת המומנט המקורית כפול יחסי ההעברה.
אם הגיר ידני, לעקומות אותה צורה בדיוק כמו למקורית (שהיא עקומה למנוע בלבד, בלי התחשבות בתמסורות). כמובן עם הבדל בולט בין ההילוכים השונים בגובה וברוחב.
אם הגיר אוטומטי, תלוי כמובן בנתונים של הממיר עצמו, מקבלים משהו עם צורה של ציור של שחף- מהתחלת העקומה עד לבערך האמצע, יש קו יורד, הוא הגברת המומנט ההולכת ויורדת, שמחושבת כיחס העברה נוסף, מתחיל מ (נגיד) 2:1 ויורד ל 1:1. מהאמצע (מתי שהסטטור בממיר ננעל ואין יותר הגברה), העקומה ממשיכה כרגיל.

אם למישהו יש גרף סרוק, אני אשמח להסביר עליו עוד.

אסף.

בןבן
27-06-03, 13:50
אסף תודה! עוד שאלה חשובה לי:יש מצב,נניח בדיסקו,שהממיר נינעל? מעל סלד מסויים?או איך?כלומר לא יכול להיות שאלחץ עד הסוף בגז והרכב לא יזוז? מה שהבנתי זה לא כך.כלומר ככל שההיתנגדות עולה...או היסתבכתי...איכשהו זה כמו חצי קלאץ אבל בהבדל אחד שזה לא נינעל,אז אם ההיתנגדות גדולה הרכב יכול לעמוד .אפילו בפול גז.? איך אז אתה רואה את עקומת ההספק או המומנט? למעשה הולכת ויורדת (ביציאה) עד למצב של 0 תנועה,אז גם השמן מיתחמם והנצילות של התיבה ממשיכה לרדת.

asafk
27-06-03, 13:59
מה שאתה מתאר הוא מצב חנק (STALL). המנוע מייצר כוח, אבל ההתנגדות גדולה מדי, והממיר מבשל את השמן.
זו גם השיטה לבדיקה הבסיסית של הממיר- בדיקת חנק- רגל שמאל על הברקס, רגל ימין על הגז, שמים בD ונותנים פול גז. הרכב לא יזוז (כי הרגל על הברקס), אבל הטורים יעלו, ולפי הסל"ד שתקבל תוכל לדעת אם יש בעיות בממיר או במנוע (זהירות- אסור להיות בSTALL יותר מחצי דקה, ואח"כ חייבים לתת לשמן להתקרר).

זה יכול לקרות לדוגמא, כשמנסים להתחיל נסיעה מול מכשול או באמצע דיונה, כשיש התנגדות גדולה. בניגוד לקלאצ', אין העברת כוח ישירה בין המנוע לגלגלים, וכמו שאתה עומד ברמזור והממיר מחליק, גם כאן הוא מחליק, אם כי ההחלקה גדולה בהרבה (החלקה מוגדרת כמהירות הטורבינה חלקי מהירות המנוע)

בגירים מודרניים, הממיר ננעל ממש, ונהיה כמו קלאץ' משולב, כשההחלקה היא באזור ה80-90%, לא קשור לסל"ד. גיר של דיסקו דור ראשון הוא לא גיר מודרני, ונדמה לי (אני לא סגור על זה) שאין בו נעילת ממיר. הנעילה מטרתה לחסוך דלק לא שום דבר אחר.

אסף.

-->