PDA

צפייה בגרסה מלאה : סיוע בריתוך

yonagy82
28-05-11, 18:05
שלום,
אני מתחיל ביותר בריתוך. בצעתי כמה עבודות שלא היו יפות אבל מחזיקות היטב, בהן ריתכתי צינורות 1" ו- 3/4" מגולוונים. אני צריך לרתך עכשיו כמה פרופילים מברזל 3 מ"מ מגולוון ונתקל בצרות: הדבקות,לא מתקבלים תפרים, המון סיגים - ואין חיבורים אמינים. אני מבצע ריתוך קשת בעזרת שנאי AC (זה המכשיר שיש לי), אלקטרודה 6013 בקוטר 2.5 מ"מ, זרם 80A. אני מבקש עיצות. תודה

reuvenk
28-05-11, 19:57
בהנחה שב"שנאי AC" אתה מתכוון לרתכת תנסה לשחק עם האמפר למעלה 80A נשמע לי קצת נמוך

עידו לוריה
28-05-11, 20:03
בגדול בעובי חומר של 3 מ"מ זה בסדר אלק' 2.5 מ"מ , רק אתה צריך בגלל הגילוון להרים את ה - A ל- 100A , עדיף שתעבור ל - Z26 (של זיקה ) היה יותר מתאימה לחומר מגלוון , וזה מיכון שהקשת שלה מאוד חמה ואז האבץ נשרף בקלות :
43428
ריתוך חומר מגולוון חייב להיות מאוד חם (באופן יחסי לחומר "שחור ") בגלל שצריך לשרוף את האבץ ולחשוף את הברזל ורק אז אנתך של האלק' מצליח להתחבר לברזל החשוף .
ותנסה לעבור לריתוך ב - DC זה יקל לך על הריתוך באופן כללי .
אני ממליץ לך להשתדל לא לעבוד עם חומר מגלוון בכלל , העשן של האבץ זה אחד החומרים הרעילים שיש , וגם עם עובדים עם מאוורר ובמקום מאוורר זה לא מספיק , ומצד שני לא נראה לי שיש לך את הרצון / כסף להשקיע במיגון מתאים לסביבת הרעל הזה .
בהצלחה .
עידו

riko
28-05-11, 22:42
בנוסף למה שכבר אמרו , רצויי לפני תחילת הריתוך לחמם או "לשייף" את האלקטרודה על התנין של המינוס או כל ברזל אחר וזה על מנת לשלול את האפשרות שהאלקטרודה חשופה בקצה ללא הציפויי שלה עקב ניסיונות כושלים לבצע תפר מלא . בנוסף אם האלקטרודות ישנות מאוד או שנרטבו בעבר ויש בהם לחות , יהיה קשה להגיע לעבודה רציפה בריתוך.
הצעה שלי קח חתיחת ברזל חבר אליה את המינוס ותתחיל לבצע תפרים ארוכים סתם בשביל האימון , עם הזמן תראה ותרגיש איך האלקרודה שוקעת פנימה לתוך החומר ובנוסף היד תקבל יציבות בזמן הריתוך. לאחר שתרגיש ותראה שהתפרים הניסיוניים טובים תוכל לעבור לריתוך החלקים שאתה רוצה לרתך .
והכי חשוב זה נושא הבטיחות , מסכת ריתוך טובה , כפפות ריתוך , לעבוד באזור מאווורר ובטח שלא באזור דליק (קוצים , ספוגים וכ"ו) .
חשוב מאוד בזמן הריתוך במידה ואתה רוצה להמשיך לרתך מנקודה מסויימת שבה הפסקת , יש לנקות את השלכה .
בהצלחה

nir.samo
28-05-11, 22:54
נצל"ש ריתכתי ניפלים מגולוונים ואחרי הריתוך החלק הפנימי היה מצופה באבקה לבנה האם זה בגלל הגלוון?

BackDoorMan
28-05-11, 23:10
כן, ובתור אחד שחטף הרעלת גזים מהדראק הזה+ בילויי בחדר מיון, ממליץ לך להמנע ככל האפשר מהתעסקות עם ריתוך מגולוון אלא כן יש בידך האמצעים למנוע לגמרי מהגזים
הרעילים להגיע למערכת הנשימה שלך.

אלו שהמליצו לו על ריתוך בזרם ישר ברתכת שלא קיימת עבורו, לא רלוונטי.

עידו לוריה
29-05-11, 06:55
כן, ובתור אחד שחטף הרעלת גזים מהדראק הזה+ בילויי בחדר מיון, ממליץ לך להמנע ככל האפשר מהתעסקות עם ריתוך מגולוון אלא כן יש בידך האמצעים למנוע לגמרי מהגזים
הרעילים להגיע למערכת הנשימה שלך.

אלו שהמליצו לו על ריתוך בזרם ישר ברתכת שלא קיימת עבורו, לא רלוונטי.

מה לא רלוונטי בריתוך בזרם ישר ?:confused:
גם לא רלוונטי להציע לו מסכה טובה כי אין לו , וגם ציוד מיגון כזה או אחר:confused: .
בקיצור הבחור שאל על "סיוע בריתוך" , כתב שהוא מתחיל , אז הכול רלונטי כל עוד מה שנכתב זה מידע נכון ,לזה קוראים סיוע.
עם הוא ילך לקנות רתכת DC/מסכה/ציוד מיגון נגד הרעלת אבץ /וכו' או לא זה כבר סיפור אחר .
עידו
נ.ב : הכול בנימה טובה :)
סוף סוף הסמיילי חזרו היתה להם חופשה ארוכה :cool:

tzagi
29-05-11, 07:19
אולי אגדה אורבנית ואולי סיפורי סבתות,
אצלינו תמיד אומרים לאלה שמרתכים ברזל מגולוון לשתות הרבה חלב

להזיק זה בטח לא יזיק.

עידו לוריה
29-05-11, 07:23
גו' יש בזה משהוא בגלל שחלב גורם להלחה שגורמת לשיעול אז זה עוזר , אבל עדין עדיף לא לעבוד עם חומר מגלוון .
עידו

tzagi
29-05-11, 08:04
ברור, אבל"עדיף" זה יחסי,
אנשים עושים מה שהם עושים, או מה שדורשים מהם לעשות (במסגרת עבודה נניח)
ממני אישית דרשו לעשות הרבה דברים בניגוד לכול תקנון בטיחותי, ועשיתי במשך הרבה שנים כדי שלילדים יהיה מה לאכול....
אז....בהשוואה לכמות האטנול אוקסייד שהייתי צריך לרחרח (שתאורטית היה צריך לגמור אותי בסביבות 2006)
ריתוך ברזל מגולוון אמור להיות משחק ילדים :-)

BackDoorMan
29-05-11, 15:58
מה לא רלוונטי בריתוך בזרם ישר ?:confused:
גם לא רלוונטי להציע לו מסכה טובה כי אין לו , וגם ציוד מיגון כזה או אחר:confused: .
בקיצור הבחור שאל על "סיוע בריתוך" , כתב שהוא מתחיל , אז הכול רלונטי כל עוד מה שנכתב זה מידע נכון ,לזה קוראים סיוע.
עם הוא ילך לקנות רתכת DC/מסכה/ציוד מיגון נגד הרעלת אבץ /וכו' או לא זה כבר סיפור אחר .
עידו
נ.ב : הכול בנימה טובה :)
סוף סוף הסמיילי חזרו היתה להם חופשה ארוכה :cool:

בנימה טובה, יש הבדל בין עלות מסיכה טובה לבין עלות רתכת טובה, וכשמדובר בעיסוק כתחביב קשה לי לראות את הבחור רץ לחנות לקנות רתכת עם מיישר זרם רק בשביל
ריתוך מגולוונים, ריתוך זה לא עיסוק בריא, לפחות עם ברזל רגיל הנזקים מהגזים מינימליים אבל שעטנזים כבר מסוכנים משמעותית.
ריתוך נירוסטה יוצר הצטברת כרום בכליות ונזק בלתי הפיך .
גם אלומיניום ונחושת מסוכנים.

היום כשאני חושב על התנאים המחורבנים כשעבדתי בענף הזה, אני מזדעזע.
מה שנחשב נורמלי ומקובל מתוך בורות או קמצנות יתנקם אח"כ בגוף בריבית דריבית.
אני לא מוכן יותר להתעסק ללא הגנה מתאימה ברעל הזה, היחס לעבודה תחום חייב לעבור מהפך כעיסוק ברעלים פשוטו כמשמעו.

riko
29-05-11, 21:37
טוב לא תמיד צריך לקנות את ההכי טוב , יש הרבה מוצרים טובים שהם לא נחשבים מהשורה הראשונה , אבל עדיין ניתן לבצע איתם עבודה טובה ובטוחה .
מה גם שאפשר למצוא את המוצרים היותר טובים ולקנות אותם בתור יד שניה במחיר סביר .
בהצלחה

רון נחמן
29-05-11, 22:47
אמנם אני רק "עובר אורח" בשרשור הזה, אבל יש לי כמה דברים להוסיף..

קודם כל, תודה רבה על הוויכוח הזה. כיום אני מבצע עבודות מסגרות רבות, חלקן הגדול על חומר מגלוון (אגב, רק בMIG, אם זה משנה) - ולא היה לי שום מושג שצריך להיערך בצורה שונה.

סתם אנקדוטה - מסגר (בן מסגר) שעובד איתי מקפיד לשתות המון חלב... מעניין אם יש קשר...

ובשורה התחתונה - נכון שרתכת זה דבר יקר. גם מסיכה איכותית היא יקרה. לכן ההמלצה הכי חשובה כאן היא להימנע מריתוך חומר מגלוון! רק אחרי שהולכים בפעם הראשונה למחסן ברזל, מבינים כמה החומר זמין וזול... וכמובן שאפשר לקנות גם שאריות ברזל לפי קילו.

shuster
01-06-11, 16:38
תעבור לזיקה 6010 2.5 ב80A עדיף בDC ואתה תצליח יופי.

zviki
11-07-11, 02:10
שלום לך ,אני מרתך למעלה מ-52 שנה התחלתי לרתך בתור נער עובד במפעל "המיכל" בחולון. נעשה את זה קצר: ציפוי אבץ משחיזים בשני האובייקטים עד לחשיפת המתכת ללא הציפוי. אבץ יוצר גזים רעילים מאד [בצבע ירוק והריתוך אפילו נשמע אחרת] נדלג כרגע על שאר הפרטים הבטיחותיים שזו תורה בפני עצמה. לימוד ריתוך באלקטרודה נעשה בצורה הפשוטה ביותר. מארגנים כמה ברזלים, המדריך אוחז ביד התלמיד המרתך ושומר לו את היד בגובה הרצוי לקשת הנכונה [לא גבוה,לא נמוך] תוך שעה אתה מסודר לריתוכים בסיסיים. דרושות 2 מסכות ,מברשת פלדה ואיזמל להסרת השלקה. תתחיל עם זיקה 11 שנועדה למסגרות כללית. עם הנסיון ומאוחר יותר עוברים לריתוך וורטיקלי וריתוך מעל הראש. יש לי רתכת, יש לי מסכה אחת,נגמרו לי האלקטרודות, במידה ואתה מעוניין ללמוד צור עימי קשר ואעזור לך בכייף [תמורת כוס קפה בלבד] נ.ב. בזמנו האמינו שחלב מנקה את הג'יפה מהריאות והרתכים קיבלו תלושים לקבלת החלב במזנון המפעל . עד היום אני לא יודע אם זה נכון אבל שתינו 2 בקבוקים ליום ,שיהיה. במשך הזמן אתה כבר תדע לכוון לבד את זרם הריתוך. בברכה

BackDoorMan
12-07-11, 00:25
חלקיקי מתכת שעפים בהשחזה יכולים לחדור למערכת הנשימה ולרקמות, עדיין צריך להתמגן .

zviki
12-07-11, 00:50
נכון כאור בצהריים. ציינתי שעניין הבטיחות, הגהות בנושא הריתוך היא תורה שלמה ובפני עצמה, אפשר להשיג חוברות הדרכה בסניפי משרד העבודה הדנות בנושא חשוב זה ולכל סוגי הריתוך כולל הלחמה בגז. [חוטי כסף לדוגמא שהציפויים שלהם רעילים מאד] השחזה בדיסק - זה כבר נושא בפני עצמו -מסוכן ביותר למתחילים וגם בעניין הזה יש הוראות מחמירות. אני התמקדתי רק בנושא הטכני בלבד. תודה להארתך ולהערתך, בברכה

BackDoorMan
12-07-11, 01:13
החל מאמצע דקה חמישית, שווה לראות איך מקצוענים מתמגנים
http://<iframe width="560" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/aVx161PxnY8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> (http://<iframe width=&quot;560&quot; height=&quot;349&quot; src=&quot;http://www.youtube.com/embed/aVx161PxnY8&quot; frameborder=&quot;0&quot; allowfullscreen></iframe>)

zviki
12-07-11, 01:47
מצגת יפה מאד,אבל החורנים במדינה שלנו לא דואגים אפילו לנעלי עבודה תקניות לפועלים שלהם,על הבאב אללה יהיה בסדר. [להוציא כמה מקומות עבודה מסודרים שנותנים לעובדים שלהם תלושי קניה לנעלים והעובדים קונים בהם אדידס] אל אל ישראל

AssafV
12-07-11, 08:56
זה לא מדוייק...
מפעלים ברמה דומה לזו שבסרטון דואגים לא רק לנעליים, אלא גם לציוד טוב.
יש לא מעט חברות שמשתמשות באותה מערכת מנ"ס (מע' נשימה סגורה) כמו במפעלי אוודי, בביגוד מתאים לתנאי עבודה וכו'.
מצד שני, אי אפשר להשוות מפעל כזה למסגריה עירונית עם רתך וחצי שלא מבינים בכלל מה הם עושים.

lizard
12-07-11, 12:02
לא ראיתי איזה מיגון מיוחד כלשהו. ביגוד ארוך(מן הסתם עמיד בפני חום), כפפות וקסדה עם מפוח. חוץ מקסדה ככה צריך להתלבש כשמרתכים וככה הייתי לבוש בבית ספר לריתוך.
במקום מאוורר גם לא חובה קסדה עם המפוח. תלוי בריתוך.

ItayWitzer
12-07-11, 12:55
לא ראיתי איזה מיגון מיוחד כלשהו. ביגוד ארוך(מן הסתם עמיד בפני חום), כפפות וקסדה עם מפוח. חוץ מקסדה ככה צריך להתלבש כשמרתכים וככה הייתי לבוש בבית ספר לריתוך.
במקום מאוורר גם לא חובה קסדה עם המפוח. תלוי בריתוך.

למפוח הזה יש פילטר ספציפי לאופי העבודה שהפועל עושה (אורגני/אנאורגני וכו')
ציוד לא זול בכלל

BackDoorMan
12-07-11, 13:30
הם משתמשים במסכות של ספידגלאס/3M ואני משער שהמפוח ושאר מערכת הנשימה מגיעים גם מאותו ספק, העלות של מערכת כזו בארה"ב נמצאת באיזור ה 800$,
לא זול בכלל כהשקעה ראשונית, אבל במדינות שלא מתנהלות מהיום למחר ולא עוסקות קבוע בכיבויי שריפות, בטווח הארוך המחיר זול, אפילו זול מאוד.
מחירים. (http://www.globalsafetyco.com/wldresp_3msa.htm)

צרצר
13-07-11, 14:04
גם אני מניסיון ממליץ בחום על 6010 רק לא לשכוח ידית (+) בניגוד ל6013 (-) .
לגבי המיגון מפני הגזים, המינימום זה מסכת פה/אף פחמית של 3M (הירוקה), גם בעבודה עם דיסק חשוב .

בהצלחה ויום טוב.

אלעד

shmulikipod
07-04-21, 21:31
מקפיץ מהאוב.
אני רוצה לרתך ברזל מגולוון ומעוניין להתמגן (נשימתית) בגבול הסביר לחובב.
יש לי מסיכה חצי פנים של 3M עם הפילטר הזה שמשמש אותי בעיקר לנגרות-
https://www.amazon.com/gp/product/B00328IAO0/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s01?ie=UT F8&psc=1
הפילטר הזה מספיק? אני מניח שלא..אם כן איזה אחד מתאים לי למסיכה שיש לי? אחד מאלו יכול להתאים?

https://www.amazon.com/3M-Low-Maintenance-Cartridge-Purifying-Respirator/dp/B00AEFCP0E/ref=sr_1_11?dchild=1&keywords=3M+Filters&qid=1617820008&sr=8-11

https://www.amazon.com/3M-Organic-Cartridge-Respiratory-Protection/dp/B00BT2SWTE/ref=sr_1_9?dchild=1&keywords=3M+Filters&qid=1617820008&sr=8-9

https://www.amazon.com/gp/product/B00AEFCKKY/ref=ox_sc_saved_title_1?smid=ATVPDKIKX0D ER&psc=1

אני לא בטוח לגבי הנוחות של הריתוך עם המסכה וביחד עם הפילטרים האלו..יש פתרון זול אחר? ממה שקראתי פה בשרשור איוורור לא מספיק

bazz270
08-04-21, 06:50
כן יש פתרון זול.
זה מסכת ריתוך רגילה ב40 שקל בחנות אספקה טכנית.רק תבחר זכוכית שחורה מתאימה למאפייני ריתוך.

למה צריך לרתך גלוון אם אפשר להשחיז אותו?

lizard
08-04-21, 07:08
תדאג שתהיה זרימת אוויר מעל איזור הריתוך. לא על הריתוך כי אז לא תוכל לרתך אבל שהעשן שיוצא, יעלה לתקרה ומשם יזרום הלאה ולא יצטבר.
בכל מקרה, תשייף את איזור הריתוך, לפחות 1 סמ מכל צד של התפר ככה כנראה שלא תגיע בכלל למגלוון.

כל מסיכה נשימתית תעזור. תבדוק מה הדרישות מאבץ. הכי הרבה תקנה פילטרים שונים אם צריך.
בקשר למסיכה ופילטר ביחד, זה תלוי בגודל של המסיכה. יש גדולות ויש קומפקטיות. השאלה היא מה יש לך.

עריכה:
חיפוש קל בגוגל מקבל הרבה תוצאות על פילטרים מתאימים של 3M.
למשל 3M™ Particle & Metal Fume Filters 2128, GP2
או 2097.

shmulikipod
08-04-21, 09:41
כן יש פתרון זול.
זה מסכת ריתוך רגילה ב40 שקל בחנות אספקה טכנית.רק תבחר זכוכית שחורה מתאימה למאפייני ריתוך.

למה צריך לרתך גלוון אם אפשר להשחיז אותו?

לא הבנתי איך מסכת ריתוך תעזור לי עם אדים של הגילוון. אני כמובן מכין את השטח לפני הריתוך אבל עדיין חושש מאדים שאנשום ומעדיף לא לקחת סיכון.

@LIZARD
תודה רבה. בחיפוש של 3M ו-GALVANIZED הגעתי למסכות ריתוך עם מערכות נשימה יקרות, לפי מה ששלחת כנראה שמה שיש לי מספיק.

-->