PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות על חום מנוע והמלצה על שעון חום מכני "טוב"

snirjeepdreamer
31-05-11, 13:56
לאחר התקנת שעון חום מכני בסופה,שנרכש מיאנוביץ',
בוא נגיד שאמינות בקריאת הטמ"פ היא לא הצד החזק שלו.
אי לכך אני מעוניין להחליף לשעון איכותי יותר.
מישהו יודע מה עדיף ו/או היכן ניתן לרכוש אחד כזה ? אשמח להמלצות גם מבעלי ניסיון.

בנוסף, אשמח לשמוע איך כולנו, בעלי הסופות מתמודדים עם נושא קריאת החום
עקב השעון ה"לא כל כך מדוייק" to say the least שקיים בסופה ?
מחליפים לשעון חשמלי איכותי יותר ? רק השעון ? או רק היוניט ? שניהם ?
מסתמכים על שעון מכני ? מהפלאנץ' ? מהבלוק ? משניהם ? ?

אשמח לניסיונם של כולם בנושא.
שניר

omri_t
31-05-11, 15:32
חשבתי על זה אחרי ששוחחנו- תחפש כאן את השרשורים שהיו בנושא החיישן של דיסקל.
מדובר ביחידה דיגיטאלית, יודעת גם להפעיל מאוורר חשמלי וגם לתת התראה לטמפ' מסויימת.
כמובן מדוייקת ואיכותית.
יחידה פנימית עם צד. ובחוץ יש להתקין חיישן שלו. לא סיפור.

נכון שאתה ממש לא חייב את זה, אבל לאור הכרותנו נראה לי שזה פתרון שתאהב.

אם אתה הולך על זה- תעדכן אותי, נזמין יחד.

סופת המדבר
31-05-11, 20:35
אצלי גם לא כלכך ״האמנתי״ לו
אז שמתי בקר טמפרטורה שמתחבר עם pt100
במקום המקורי של היוניט לדעתי הטמפ' שהוא נותן אמיתית והגיונית
וגם יש לו שתי דרגות (שאפשר לכוון) שהוא סוגר מעגל
ואז אפשר להפעיל וונטה /שתיים או אולי וונטה ובדרגה השניה זמזם/מנורה
אצלי בעיקרון שמתי אותו כי חשבתי שהמנוע מתחמם אז רציתי להתקין עוד וונטה
אבל כשראיתי שהתחום הגבוה של החום סביר אז בינתיים ויתרתי על הונטות

נ.ב
מישהו יודע מה התחום הטמפ׳ המקסימלי המותר של המנוע?*

שחר-סופה
31-05-11, 21:05
שניר , מהכרותי הדי טובה עם סופה , הצלחת להפתיע אותי .
דווקא היוניט מאד אמינה וכך גם השעון . הבעיות לרוב הן עם יוניט
לחץ השמן (שעון מראה לחץ נמוך בשל כך) וכתבתי על כך מספר פעמים בשרשורים
שונים שעסקו בין השאר גם בזה ושעון הדלק במודלים 92 -93 שלאחר מכן
הוחלפו לטובים יותר .
אם הייתי הולך על שעון איכותי הייתי קונה VDO , תוכל להשיג מאוו ספידומטרים בת"א (סיגל) .
אין צורך להחליף יוניט עד כמה שזכור לי .

נ.ב
מישהו יודע מה התחום הטמפ׳ המקסימלי המותר של המנוע?*

בערך 115 מע' צלס' , מעבר לזה הייתי מתחיל לדאוג ...

שחר.

omri_t
01-06-11, 00:42
נ.ב- לא יודע מה ינוביץ' מוכר ואם זה המקורי של הסופה או איזה תחליף.
יש מצב שיש לי שעון מקורי חדש של סופה במחסן.
אם תרצה, אני כאן.

snirjeepdreamer
01-06-11, 05:10
שחר ידידי,
למרות כל הניסיונות לחדש ולסדר בצורה הטובה ביותר את תפקוד שעון החום בסופה (והאמן לי שניסיתי)
כאשר מדליקים את נורות החיווי ברכב ולאחר מיכן את האורות, השעון קופץ קדימה חצי ס"מ.
הוחלף שעון, נמשך מינוס ישירות למצבר ועדיין ללא הואיל.

בנוסף, שמתי שעון חום מכני מיאנוביץ' שחובר לבלוק אך הוא הושפע מחום סעפת הפליטה והציג מצג לא נכון.

דיברתי עם אבוס ספידומטרים, יש להם שעון VDO חשמלי: 280 ש"ח שעון (שאינו נכנס לדש בורד כי הוא עמוק מידי) + 180 ש"ח היוניט לפני מע"מ.

עומרי - אחפש באמת על החיישן עליו אתה מדבר
סופת המדבר - גם את מה שהעלת אבדוק.

מה מתוכנן כרגע:
1. ציפוי הצינור של השעון המכני הקיים בבלוק באיזולירבנד מיוחד העמיד בפני 1200 מעלות צלסיוס
2. הרכבת פלאנץ' מתכת עם כניסה מיוחדת נוספת לחיישן חום מכני נוסף (גם מיאנוביץ' וגם מבודד) לאינדיקציה נוספת.
3. החלפת השעון החשמלי המקורי לאיכותי יותר
4. בדיקה סופית של כל השעונים יחד בהצלבה יחד עם הטמ"פ שמראה חיישן החום למחשב הרכב ואקדח לייזר חום חיצוני.

רק כך אוכל לוודא את תקינות השעונים.

כמובן שכל הכיוונים שהועלו כאן יבדקו.

אגב, למיטב ידיעתי טמ"פ העבודה האידיאלית של מנוע הסופה הוא 107 מעלות כאשר אנו, בעלי הסופות,
נדרשים לראות שהמחוג אינו עובר את ה- 100 וזאת היות שכבר קצת אחרי 110 המנוע בסכנה

שניר

שחר-סופה
01-06-11, 09:52
הקפיצה שאתה מתאר של מד השעון כשאתה מדליק אורות היא תופעה מוכרת
של השראה חשמלית . הבעיה היא בעיית חיווט ואתה צודק , היא בעיקר מינוס .
שיהייה איכותי לגוף ע"י חוט עבה יותר עם הולכה טובה . מינוס טוב ללוח השעונים .
ככלל , לא יהייה מנוס מלעבור גם על חיווט הפלוס לדאוג למגעים טובים ולחפש גידים
שנקרעו או חיבור רופף .

בהצלחה ...

אגב, למיטב ידיעתי טמ"פ העבודה האידיאלית של מנוע הסופה הוא 107 מעלות כאשר אנו, בעלי הסופות,נדרשים לראות שהמחוג אינו עובר את ה- 100 וזאת היות שכבר קצת אחרי 110 המנוע בסכנה
שניר

הפרש של 3 מע' בין האידיאלי לבעייתי - לא מסתדר .
כיוון שמאמץ הכי קטן (עליות , יום חם , מזגן , גרירה וכל היתר) כבר מעלה משמעותית את טמפ'
המנוע ויעמיד אותו בסכנה , בעיקר של פריצת אטם ראש .
לא סתם טרמוסטטים ברוב הרכבים נפתחים ב 78 , 82 מעלות .
הטמפ' האידיאלית היא סביב ה 95 מעלות לאחר פתיחת הטרמוסטט .

שחר.

סופת המדבר
01-06-11, 12:53
ת'אמת שאצלי החום הכי גבוה שהגיע (יום חם, טכני) ממה שזכור לי היה בסביבות ה101 מעלות
אז אם זה נחשב תקין אז ז'תומרת שכל בסדר

snirjeepdreamer
01-06-11, 13:04
שחר ידידי, תודה, היחכמתי.

באשר לפתרונות שהוצעו, יש אכן אפשרות ללכת על פתרון של ונטות גדולות
שיעבדו בצורה מתוזמנת אך מבחינתי ישנם 2 דברים שקצת מקשים על העניין:
1. מול הרדיאטור היום יושב רדיאטור שטוח ויחסית גדול למזגן. רדיאטור חדש ומקורי מ- GM , כך שאני לא חושב שיש לי
עוד מקום לוונטות גדולות מעבר לזו הקטנה המורכבת מקדימה צמוד לרדיאטור מזגן ופועלת איתו.
2. למיטב הבנתי חימום היתר נוצר רק בימים חמים בהם אני מפעיל את המזגן. חשוב לפתור את העניין הזה כי אם לא אוכל להפעיל את המזגן
בימי שרב אז למה השקעתי במזגן ? ? ולכן הכיוון שלי הוא ראשית לוודא תקינות קריאת שעונים
ולאחר מיכן אם עדיין יש בעיית חימום להגדיל את הרדיאטור ל- 3 שורות.

חשוב לציין: כרגע הרדיאטור הקיים הוא נחושת 2 שורות חדש בן חצי שנה.

מה דעתכם ?

שחר-סופה
01-06-11, 19:33
שניר , הכיוון שלך הוא נכון . קודם לוודא תקינות שעונים (דיוק) ולאחר מכן להמשיך הלאה ...
לא בטוח שישר להחליף רדיאטור ל HD 3 שורות למרות שהוא מצויין . לפני כן , נענה על זה .
שאלות :
1)האם יש לך כונס אויר (הפלסטיק) סביב הרדיאטור ?
2)איזה נוזל קירור ברדיאטור ?
3)האם רשת המעבה (מזגן) או איך שרבים מכנים אותו "הרדיאטור של המזגן"
מעוכה ז"א צלעות הקירור ?
4) מערכת קירור תקינה בסופה היא אובר קיל והטמפ' לא עוברת את ה 100 -105 מע' גם בעומס קיצוני .

שחר.

יורם-דרומי
01-06-11, 20:43
בבקשה
http://www.glowshiftdirect.com/

בהצלחה
יורם

kobiarava
01-06-11, 21:16
לא נותר לדעתי אלא לחזק את דעתו (המלומדת) של שחר:
1) שעון+יוניט+כרטיס תקינים ומקוריים של מופאר נותנים קריאה אמינה ומדוייקת, מעלה לפה מעלה לשם. סט תקין נותן ראש שקט ואמינות שניתן לסמוך עליה לאורך שנים
2) אני לא רואה שום סיבה להרכיב בסופה עם מנוע סטנדרטי רדיאטור 3 שורות, פשוט כי מערכת הקרור בסופה עומדת בעומס מצויין, גם בימים הכי חמים שיש (כן, גם ב-47 מעלות פה בערבה, גם בזחילה, גם בגרירה, גם בטכני קשה, וכל אלה עם מזגן עובד). כמובן, כל זה תקף למערכת קרור תקינה עם טרמוסטט תקין ומתאים ומצמד מניפה כנ"ל.
אי לכך ובהתאם לזאת, מה שאתה צריך לעשות לפי ההגיון שלי, זה לחפש בין החלקים שמורכבים אצלך מיהו האשם, ולישר קו עם חלקים מקוריים וחדשים. כל ניסיון לעקוף את הבעיה, בחלקים תחליפיים, בשעונים מכאנים ורדיאטורים מוגדלים או כל דבר אחר, יהיה בזבוז זמן ומשאבים.

בהצלחה-קובי

snirjeepdreamer
05-06-11, 02:19
היי קובי,
ראשית תודה על ההתייחסות, שוחחנו בעבר והתרשמתי מהנכונות לעזור והידע הרב.
מה הכוונה ל"כרטיס"י שציינת ? למיטב ידיעתי יש בסופה שעון ויוניט. אצלי בכל אופן השעון חדש.
בנוסף, אני בהחלט מסכים עם כך שהסופה במתכונתה המקורית תוכננה לשאת את החום בארץ כולל מזגן ולא
צריכה להיות סיבה להתקין רדיאטור 3 שורות.
אי לכך כפי שציינתי, אני דואג ראשית לעשות יישור קו ובתקווה שבימים הקרובים אתקין בעזרת חבר שעון מדויק עם צג דיגיטלי מדויק
כמו גם אעביר את השעון המכני לפלאנג' על מנת לקבל מספר אינדיקציות מדוייקות.

שחר ידידי,
לשאלותיך:
1. יש לי כונס אוויר (חתוך קצת בחלק התחתון. כמו אצל כולם )
2. אני משתמש במיים ירוקים של ZEREX איטליה 50/50 בלבד!
3. רדיאטר המזגן שלי חדש וגם שהוא קיבל פה ושם מכות, ישרתי את כל הצלעות והעברים בסבלנות יתרה עם טסטר.

אעדכן בהמשך העבודה על הרכב.

שוב תודה לכולם על העזרה..

רפי לין
05-06-11, 10:15
התופעה שבה מחוג שעון חום עולה כשמפעילים צרכני חשמל, נובעת לרוב בגלל הארקה לקויה אל המרכב (בודי) של הרכב וראשית יש לסדרה
כדי שהיא תהיה תקינה לחוטין (חשמלית) וזאת ע"י החלפת כבל הארקה או הלחמת האוזן שלו אל הכבל וניקוי החיבור אל המרכב והידוקו.
בברכה - רפי לין

זליג
08-06-11, 01:02
על איזה כבל מדובר של הרכב מהמצבר לבודי או מהשעון לבודי???
תודה [ QUOTE=רפי לין;389597]התופעה שבה מחוג שעון חום עולה כשמפעילים צרכני חשמל, נובעת לרוב בגלל הארקה לקויה אל המרכב (בודי) של הרכב וראשית יש לסדרה
כדי שהיא תהיה תקינה לחוטין (חשמלית) וזאת ע"י החלפת כבל הארקה או הלחמת האוזן שלו אל הכבל וניקוי החיבור אל המרכב והידוקו.
בברכה - רפי לין[/QUO

זליג
08-06-11, 01:06
סניר היי
גם לי יש את הבעיה גם לאחר קניית שעון ויוניט אצל אוו למעשה פתרון לא אמין בכלל
אם מצאת משהו טוב ספר ואים אתה קונה קנה לי גם וצור קשר
חג שמח
זליג

סופת המדבר
08-06-11, 13:00
אני לא מבין
אם כל מע׳ החשמל עושה לכם בעיות שכנראה לא יפתרו בקרוב
למה אתה לא שמים בקר טמפ׳ עם pt100
יתן לכם אחלה קריאה מדוייקת אמינה
וגם במקרה הצורך לכוון אותו שיסגור מעגל ויפעיל עוד וונטה או משהו אחר
את הבקר שאצלי לא קניתי אבל אני מאמין שהוא לא יותר מ200-300 שח

snirjeepdreamer
08-06-11, 21:01
אז ככה,
הוחלט על מספר אמצעים:
1. ציפוי הכבל של השעון המכני בסרט בידוד כך שהחום מהסעפת לא תשפיע עליו.
2. בדיקת תקינות חיישן החום המחובר למחשב ניהול המנוע על מנת לוודא שליחת אינפורמציה נכונה למחשב, ואם לא, החלפתו
3. פתיחה מחדש של לוח השעונים ובדיקה באמצעות חשמלאי את כל נושא קבלת המתח ללוח וחיבור המינוס
4. בניית מחבר מיוחד שיושב על יציאת המים מהפלאנג' (ומהראש למעשה) לחימום, אליו יועבר החיישן של המחשב.
במקום בו היה החיישן במקור, קרי על הפלאנג', יכנס חיישן של דיסקל שיתן קריאה מדוייקת לשעון דיגיטלי (שבעתיד אם ארצה ישמש גם כבקר)
שישב בקבינה.
5. החלפת כונס אוויר שבור לחדש

אעדכן בממצאים

שחר-סופה
09-06-11, 21:53
אז ככה,
הוחלט על מספר אמצעים:
2. בדיקת תקינות חיישן החום המחובר למחשב ניהול המנוע על מנת לוודא שליחת אינפורמציה נכונה למחשב, ואם לא, החלפתו

היי שניר ,
אם משהו לא היה תקין איתו , היית כבר מזהה לבד . העשרת התערובת (כשבפועל לא צריך)
כיוון שהמנוע בטמפ' עבודה תקינה או לחילופין תערובת ענייה כנ"ל (כשבפועל לא צריך) .
זאת , פרט לעובדה שבקריאת קודי תקלה הייתה מופיעה תקלה 17 (אם זכור לי נכון) .
קל וחומר צריכת דלק שונה .
שיהיה בהצלחה ...

שחר.

kobiarava
09-06-11, 22:04
שניר, אמנם הוזכר פה כבר לא מעט בעבר, אבל כדאי להדגיש- אסור לבטל את לופ החימום במנוע, בסופה ובעוד לא מעט כלים. במידה ורדיאטור החימום שלך מבוטל, יש להשאיר מעגל בין ראש המנוע (מהפלאנג') למשאבת המים, שעוקף את הטרמוסטט ומאפשר חימום ופיזור חום מהיר ואחיד של ראש המנוע לפני פתיחת הטרמוסטט, אחרת המנוע שלך ישלם את המחיר. בנוסף, לא מומלץ להעביר את חיישני המחשב ממקומם למקום שנראה לך יותר מתאים, כי אתה משנה את הקריאה למחשב ויוצר לעצמך צרות חדשות.
שאלת לגבי הכרטיס-בלוחות השעונים שאני מכיר בסופה (לא מחייב שבכולם, הרי כל שבועיים שינו שם משהו), יש כרטיס מאחורי הלוח שמרכז את כל שורת השעונים העליונה. הכרטיס מעביר את הקריאות, המינוסים ומתח מיוצב לכל שורת השעונים, ובעיות בכרטיס יכולות לשגע את הקריאה (ואת הנהג).

בהצלחה-קובי

asafk
09-06-11, 22:19
קצת באיחור אני רואה את הדיון המעניין, וכמה מילים על העניין -
ראשית, השעון חום המקורי של הסופה הוא כמו כל השעונים בסופה, מאיכות נמוכה במיוחד. מומלץ להחליף את השעונים לשעונים של יצרן אמריקאי אחר - שמכויילים לחיישנים של קרייזלר. כמובן להשאיר חיישן מקורי של קרייזלר - החיישנים עצמם באיכות גבוהה (למרות שלמשל בסופה שלי החלפתי חיישן מתישהו לאורך חיי הסופה, אבל זה לא אופייני). יש כמה וכמה יצרנים אמריקאיים בשוק, צריך רק לוודא שטבלת הכיול של השעון ושל החיישן מתאימות.

מעבר לכך, עם מערכת תקינה בסופה, אין צורך בשום בקר או חיישן שונה מהמקורי. המערכת המקורית מצויינת ועובדת. הדבר היחיד שהייתי מוסיף בסופה שעובדת קשה ובעומס (סופה של חברת טיולים, או סופה שגוררת הרבה, או נוסעת הרבה בכביש במהירויות גבוהות) הוא מצנן שמן מנוע כמו בסופה צבאית.
רדיאטורים מוגדלים זה טוב אם ממילא מחליפים רדיאטור, והחליפי הגדול יותר לא יקר בהרבה. אחרת, כאמור, המערכת המקורית עובדת מצויין גם בתנאים של טמפרטורת סביבה גבוהה.
מה שכן, המצמד של המניפה לא תמיד נותן למצות מהרדיאטור את מלוא הפוטנציאל...

המעגל המודפס שעליו יושבים כל השעונים הוא גם מקור לצרות, כאמור בגלל המינוסים שעוברים דרכו. מומלץ להעביר חוט מינוסים שירוץ בין כל השעונים בלי קשר למעגל המודפס.

אסף.

snirjeepdreamer
13-06-11, 11:01
היי אסף,
תודה על העצה המלומדת. משיחתינו האחרונה למדתי הרבה
ומאוד עזרת.
בהקשר לתגובתך, האם תוכל להמליץ / לציין שעון תחליפי איכותי יותר שיוכל להתאים לסופה ?
כפי שציינת כמובן, בעלי טבלאות כיול תואמות
תודה,
שניר

snirjeepdreamer
04-08-11, 20:48
עדכון סופי,
הורכב שעון דיגיטלי של DIXEL עם רגש מיוחד אשר
הושב לאחר כבוד בתוך הפלאנצ', במקום בו ישב חיישן הטמ"פ של המחשב.
לחיישן של המחשב נבנה מפצל קצת לאחר הצינור שיוצא מהפלאנצ' ליחידת החימום, שם הוא מקבל קריאה מדוייקת למחשב.

כעת אני מקבל קריאה מדוייקת ויודע בוודאות שהרכב לא מתחמם, גם כשפועל המזגן.

תובנות מיום חם ומנסיעה רצופה של 100 ק"מ בקירוב:
1. שעון חום מכני המחובר לבלוק, במידה ולא מבודד, מושפע מאוד מטמ"פ סעפת הפליטה ומעלה
את הטמ"פ בשעון ב- בין 6-10 מעלות לאחר נסיעה רצופה וקבועה.
2. שעון הסופה המקורי לאחר תיקון ה "-" לבודי נותן קריאה יחסית בסדר. צריך להבין שהסקאלה בין ה 70 ל -100 מעלות
איננה מחולקת שווה על כל המרווח הירוק ביניהם אלא הרווחים מתרחבים ככל שמתקרבים ל- 100 מעלות.
3. גם אם כונס האוויר לא שלם אך הרדיאטור נקי, המעברים ברדיאטר (מבחוץ) נקיים, המיים נקיים ואיכותיים והתרמוסטט תקין
הרכב לא יתחמם.

אם למישהו יש שאלות איך, כיצד ועלויות או רוצה לראות תמונות, בשמחה.

תודה רבה ליואב hitoy שעזר והכווין.

שניר

זליג
09-09-11, 22:12
אני לא מבין
אם כל מע׳ החשמל עושה לכם בעיות שכנראה לא יפתרו בקרוב
למה אתה לא שמים בקר טמפ׳ עם pt100
יתן לכם אחלה קריאה מדוייקת אמינה
וגם במקרה הצורך לכוון אותו שיסגור מעגל ויפעיל עוד וונטה או משהו אחר
את הבקר שאצלי לא קניתי אבל אני מאמין שהוא לא יותר מ200-300 שח

איפה קונים בקר כזה ואיך הוא ניראה?

omri_t
09-09-11, 22:26
חברת טרמוליין
ישלחו לך הביתה.
יחידה דיגיטאלית קטנה בקבינה. (בה ניתן לכוונן את הערכים שתרצה)
רגש במקום הרלוונטי.
צריך לארגן לרגש "בית" כלשהו להתיישב בו שכן הוא בא ללא הברגה או משהו (סידור מחורבן).

יש כמה דגמים, מניח שאם אתה רק רוצה למדוד טמפ' יש אופציות זולות.

בהצלחה.

Neilman
09-09-11, 23:42
בכל היחידות שראיתי טמפ' העבודה היא עד 60 מעלות... יש לך אולי שם של דגם/לינק ליחידה שתתאים??

Neilman
09-09-11, 23:53
תתעלמו מהשאלה האחרונה... עניתי לעצמי......
זה תחום הטמפ' שהיחידה עומדת בה, אין קשר לתחום המדידה :-)

סופת המדבר
10-09-11, 10:17
איפה קונים בקר כזה ואיך הוא ניראה?

איך הוא נראה?!
זה מעיין צג דיגיטלי קטן בגודל של אולי 4ס'מ על 8ס'מ עומק גם של כמה ס'מ בודדדים (העלאת תמונות זה כבר משהו בעייתי, אם לא ההיתי מעלה)
הוא מקבל + אחרי סוויטצ' (צריך לראות שזה בקר עם זיכרון בלתי נדיף שלא אחרי כל הנעה צריך לכוון אותו)
ומקבל סיגנל \אות מהחיישן שלו שזה PT100 (אצלי הוא מורכב במיקום המקורי של היוניט של השעון)
לבקר שיש אצלי יש שתי דרגות שזה אומר שתי סגירות מעגלים לפי כיוון
אז על הדרגה הראשונה חיברתי וונטה (כמובן עם ריליי) ואת הדרגה השניה כיוונתי קצת יותר גבוה וחיברתי זמזם
שאם החום עדיין ממשיך לעלות הזמזם נכנס לפעולה
כמה זה עולה ומאיפה להשיג אני לא יודע להגיד לך בידיוק כי אני עובד קצת בתחום של כל המפעלים וחדרי קירור וכו'
אז זה נשאר לי מאיזה מפעל שהחליפו את זה
אבל זה עולה כמה מאות שקלים 300-400

(מצאתי תמונה של הבקר)

-->