PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה תיאורטית ביותר-מחשב ניהול מנוע

itay-rover
11-12-04, 19:24
שלום לכולם
שאלה תאורטית ביותר:בהנחה שיש לי מושג בתיכנות (שפת c) ובהנחה שאני מבין במנועי הזרקה מפות הזרקה,חיישנים,חוגים,בקרה וכו' כמה שאפתני זה לכתוב תוכנית למחשב ניהול מנוע על מחשב נייד או p.c מותאם לרכב שיתפקד? (ההנחות הם דיי אופטימיות)האים מישהוא עשה או חשב על דבר דומה?

חג שמח

תומר א.
11-12-04, 22:30
ומה תעשה כשהwindows יקרוס :shock: תסגור את החלונות ותפתח מחדש?
:lol: הבעיה תווצר כשהמחשב יגיד לך לסגור את החלון הימני והבעיה תהיה בשמאלי :twisted:
בקיצור לדעתי אתה מאד מאד אופטימי. :wink:
ולעניין למה להחזיק PC שהוא "קצת" יותר גדול מבקר אם כבר PC אז אפשר לעשות איתו
דברים הרבה יותר מעניינים מבקר מנוע.בנוסף אתה צריך לבנות ממשק שידע לדבר עם
המנוע וחיישניו,וזה כבר הרבה מעבר ל C.

itay-rover
11-12-04, 22:38
כמו שציינתי קודם מדובר על נושא תיאורטי ביותר דבר שני הסיבה ששאלתי לגבי מחשב ולא סתם בקר זה בידיוק בגלל הרעיון (שגם הוא מאוד תיאורטי) הוא לשים מעין מערכת מחשב מרכזית ברכב שתנהל דברים נוספים כיד הדימיון המשתולל,והוא מישתולל תאמין לי . רק רציתי לדעת תיאורטית האים זה אפשרי.

שחף110
11-12-04, 23:15
מן הסתם גם לבקר צריך לכתוב באסמבלר או C ...

ryanai
11-12-04, 23:25
צ'טערת - אין לך ממש סיכוי...

אתה זקוק למערכת הפעלה שהיא מערכת Hard real time, חומרה מתאימה (בעיקר כרטיסי IO וטיימרים) וידע בתכנות Real time. בנוסף חוגי בקרה של מנועים בדרך מבוצעים בחומרה ע"י מעבדים יעודיים או במודלים של mathlab (שכחתי את שם המערכת ש"יושבת" מעל הmathlab) ע"י מהדסי בקרה - ולא ע"י תכנתים (שכותבים רק השכבה התחתונה של ה IO)

ועוד לא דיברנו על הפרוטוקלים השונים והמשונים שכל רכיב במערכת "מדבר" בהם - ויהיה לך מאוד קשה לשים עליהם יד...

opl
12-12-04, 08:03
כבר על ההתחלה של השאלה שלך אתה נופל... שפת C ועבודה בזמן אמת לא הולכים ביחד... המחשב מתרגם את הפקודות לאסמבלר לפי איך שבא לו וזה משנה את כל הזמנים של הפקודות...

elitkh
12-12-04, 09:13
אתה צריך לדעת איך לממש אלגוריטמי בקרה בחוג סגור
התוכנה של MATLAB נקרת SIMULINK והיא עוזרת לבצע סימולציות של בקרה בחוג סגור.
לדעתי לא מדובר במשוואות מורכבות מדיי ואני מניח שרוב הפרמטרים הם ליניאריים הבעיה היא לדעת לתת לכל חישן את ערכו האמיתי המשוואת החוג.
אני יודע שברכבי ספורט יש כאלה שמחברים מחשב נייד למחשב הרכב לצורך קביעת פרמטרים שונה ע"מ לאפשר למנוע התנהגות שונה לפי הצורך.

שיהיה בהצלחה
אלי

זאביק
12-12-04, 09:27
כבר על ההתחלה של השאלה שלך אתה נופל... שפת C ועבודה בזמן אמת לא הולכים ביחד... המחשב מתרגם את הפקודות לאסמבלר לפי איך שבא לו וזה משנה את כל הזמנים של הפקודות...

בולשיט (אבל זה לא ממש קשור לשאלה).
כל מכשירי התקשורת (switches, routers, modems ועוד רבים, שהם ממש זמן אמת) כתובים -C.
מערכות בקרה ליישומים צבאיים (כולל מטוסים) כתובים ב-ADA וב-C.

נמרוד
12-12-04, 11:31
...בדרך מבוצעים בחומרה ע"י מעבדים יעודיים או במודלים של mathlab (שכחתי את שם המערכת ש"יושבת" מעל הmathlab)...

D-Space אני חושב.

וזה בערך מה שיש לי לתרום לדיון על מחשבים :oops:

opl
12-12-04, 17:47
מוזר... זאת תשובה שאני תמיד קיבלתי כששאלתי למה לא לעבוד עם C...
תמיד אמרו לי שהמערכת מתרגמת את הפקודות לאסמבלר לפי איך שבא לה ולא בדרך הקצרה ביותר... ובגלל זה קשה לדעת כמה זמן תימשך כל פקודה...

מי אני שיתווכח עם מדריך לשעבר מבה"ד 7...

MAZDA 4X4
12-12-04, 19:51
את השאלה הזאת עדיף שתשאל בפורום מקס טונינג , הרבה אנשים שם כבר החליפו תוכנות ניהול מנוע ברכבים שלהם ויש שהחליפו את כל המחשב.

תנסה למצוא שם בחור בשם גיא פרילינג , הוא בעל סנדאת שיפורים ומתמחה בכתיבת תוכנות ניהול מנוע משופרות.

יותר מזה , אין סיכוי שתצליח לבנות דבר כזה לבד , במיוחד לא עם הידע והציוד שתוכל להשיג ( אני מניח שאתה לא מהנדס בכיר באחת מחברות הרכב או משהו דומה... )

בכל מקרה בהצלחה...
אלכס.

בוזי
14-12-04, 14:28
מצד שני, אולי אפשר לעשות reverse engineering למחשב ניהול מנוע קיים,
ולבדוק איך הוא מגיב לאילוצים שונים, המגיעים מהחיישנים.

asafk
14-12-04, 15:55
אחרי שסיימתם להסביר למה אי אפשר...
הנה קישור לאיך לבנות לבד מחשב ניהול מנוע, וגם קוד לניהול המנוע:

http://www.bgsoflex.com/megasquirt.html

בהצלחה.

אסף.

ryanai
14-12-04, 17:18
אסף - זה לא נחשב - זה קיט יעודי לבניית מחשב מנוע...
הקיט הזה מוכיח בדיוק את מה שאמרנו - צריך חומרה יעודית לבניית כזה מחשב.
השאלה המקורית היתה:

כמה שאפתני זה לכתוב תוכנית למחשב ניהול מנוע על מחשב נייד או p.c מותאם לרכב שיתפקד?

הקיט הזה גם מחייב אותך לקנות חיישנים שהוא מכיר (של GM) ובנוסף התוכנה כבר כתובה בשבילך - למרות שאתה עדיין צריך להזין את הפרמטרים הספציפיים לרכב שלך ממחשב חיצוני (זה היתרון הגדול - שליטה מלאה במערכת ההזרקה).

אבל ללא ספק זה לינק מעניין, ממעבר על הקוד שלהם ניתן לראות שהאלגוריתמים ממומשים באמסבלר ומתועדים בצורה מאוד קריאה (גם מי שלא קורא אסמבלר יכול לקרוא - ההערות באנגלית)

asafk
14-12-04, 19:00
יותר מזה- יש מספר אתרים ברשת בהם מסבירים איך עובדות תכנות שונות לניהול מנוע.
הבעיה, כמובן, היא לשלוט במנוע און-ליין ממחשב "רגיל".

אני יודע שיש לזה פתרונות למנועי GM ולמנועים יפניים שונים, ובלי להבין בזה יותר מדי, לפי מה שכן הבנתי, מדובר על מחשב שמחובר לבקר של המנוע באמצעות כרטיס תקשורת כלשהו, והתוכנה המקורית של הבקר מוחלפת בתוכנה שבעצם מעבירה את הפיקוד מהבקר עצמו לבקר חיצוני (שהוא המחשב שלך), עליו יש את מפות ההזרקה/ הצתה שאתה הכנת. כל מה שהמערכת הזו יודעת לעשות זה לתת למשתמש לבחור בין מפות הזרקה שונות בזמן אמת. עדיין אין כאן שליטה בנתון בודד כזה או אחר... אני מניח שאתם יודעים יותר טוב ממני למה.

אסף.

itay-rover
14-12-04, 22:24
:l :idea:ol: חברה תודה רבה ,כמו שכבר כתבתי יש כאן אנשים מביני עיניין,הלינק שקיבלתי מאסף דווקא מאוד יכול לעזור לי אים אני אחליט לממש את הפרויקט כי למעשה אני מתכנן את זה עבור מנוע ללא מערכת הזרקה וכמו כן אני מתכנן עוד שיפורים נוספים למנוע זה שאיני רוצה להרחיב עליהם כאן את הדיבור כדי שהנושא לא יתברבר לכן (בגלל השינוים שאני מתכנן)חשובה לי מערכת שאני אוכל להתאים אותה לפרמטרים השונים.
תודה רבה

אריאל
15-12-04, 16:49
אם אתה רציני , מחשב אלטק כולל כל החיישנים (כולל חישן גל זיזים מגנטי) דגם לפני אחרון (4 תוכניות ניהול - שינוי ע"י כפתור).
אפשרות לחיבור פיסי רייל טיים.
+תוכנה.
עבד כחודשיים ברכב של חבר.
75% ממחיר חדש בארה"ב +מיסים.

אריאל.

-->