PDA

צפייה בגרסה מלאה : מספר תופעות בהיילקס

עמרי2
04-06-11, 17:41
כמה תופעות מוזרות בהיילקס. מנוע טורבו...

1. לאחר ריקון הרדיאטור, שטיפה שלו עם צינור (הרבה חלודה יצאה משם...) ומילוי מים מקוריים של טויטה גיליתי שהרכב מתחמם בעליות ארוכות.. מתחמם אומר מגיע ממש לפני הקו האדום..לא היה לי אומץ לבדוק אם הוא באמת מגיע לשם :)

ברכב היה מותקן טרמוסס 82... רדיאטור בן שנתיים..לא פלסטיק...

מציין שאמנם אין לי ניסיון ארוך עם הרכב...אבל בשבועיים שלפני החלפת המים ברדיאוטר עליתי את העליות לצפת והרכב לא עבר את החצי על מחוג חום המנוע.
מה יכול לגרום לשינוי?

2. תופעה נוספת, שקיימת מאז שקניתי את הרכב, מתרחשת רק כאשר הרכב חם (מחוג על חצי לפחות..):
כאשר אני מוציא מהילוך, הרכב פשוט כבה...מבלי שום התראה מוקדמת...בלי גמגמום..פשוט כבה. כאמור - רק כאשר הרכב חם.
פעם אחת כשזה קרה לי (עוד לא הבנתי בדיוק מה קרה..ובמקום להניע, עצרתי בצד, מן הסתם שהרבה מים נפרקו ממיכל העיבוי והרדיאוטר.. (מנוע חם שפתאום נכבה ללא קירור..)

עוד באותו נושא...כאשר הרכב חם הוא מרגיש לי הרבה יותר חלש מאשר כשהוא קר.. מה יכול לגרום לזה? משאבת דלק לא מכוונת? טורבו גמור?

תודה,
עמרי

e-sheta
04-06-11, 18:01
תתחיל בפרוק רדיאטור וניקוי במישחולת במעברים ,ייתכן שאתה במהלך השטיפה שעשית פשוט סתמת את המעברים בליכלוך בדרך כלל בוצה ולא כמו שרשמת חלודה אני חושב שלאחר ביצוע הניקוי בהקדם הרבה תופעות יעלמו לך בהצלחה .

ד ו ר ו ן
04-06-11, 21:26
אתה בטוח שכל האויר המתנקז מהמערכת בעת המילוי מחדש?
מדדת כמה נוזל קירור נכנס?

כאשר אני מוציא מהילוך, הרכב פשוט כבה...מבלי שום התראה מוקדמת...בלי גמגמום..פשוט כבה. כאמור - רק כאשר הרכב חם.
פעם אחת כשזה קרה לי (עוד לא הבנתי בדיוק מה קרה..ובמקום להניע, עצרתי בצד, מן הסתם שהרבה מים נפרקו ממיכל העיבוי והרדיאוטר.. (מנוע חם שפתאום נכבה ללא קירור..)
בלי קשר לכיבוי המנוע הלא צפוי,
הפריקה היתה מעל לקו העליון במיכל? גם מנוע שכובה חם לא אמור לפרוק כמויות של נוזל קירור מהמיכל עודפים, אלא אם משהו במערכת לא עובד כמו שצריך.
בדקת את הגומיה של הפקק? אם הוא יבש אין אטימה ויש פריקה לא תקינה כשהנוזל חם, זה גם תורם את חלקו לחימום יתר.
בדקת שהפקק מתאים למנוע טורבו? (באטמוספרי יש פקק של 0.9 אטמ', ובטורבו יש 1 או 1.1 אם אני זוכר נכון- צריך לבדוק, המיד רשומה ע"ג הפקק).

עמרי2
04-06-11, 21:41
היי דורון,

לא מדדתי כמה נוזל נכנס בעת המילוי...אני יודע להגיד שזה היה מיכל וחצי (השחורים שאיתם טויטה מוכרים את המים)... אני מניח שזה סביב 6 ליטר...

הפריקה הייתה מעבר לקו העליון...מיכל העיבוי הקיא את המים החוצה דרך הצינור...

שלילי..לא בדקתי את הפקק...ולא ידעתי שלמנוע טורבו יש פקק שונה... ברגע שאהיה לייד הרכב אבדוק את הפקק ואעדכן... אולי בכל מקרה כדאי לקנות פקק חדש שמתאים לאטמוספרי ביחד עם טרמוסטט 78 כמו של הונדה..

עמרי

ד ו ר ו ן
04-06-11, 22:09
לא מדדתי כמה נוזל נכנס בעת המילוי...אני יודע להגיד שזה היה מיכל וחצי (השחורים שאיתם טויטה מוכרים את המים)... אני מניח שזה סביב 6 ליטר..
.עמרי
אמור להיות שם בסביבות 10 ליטר אם אני זוכר נכון, אפשר לרכוש את הנוזל גם ישירות מהצובר בחלק מהמוסכים _16-17~ ש"ח לליטר).
אם נכנסו רק 6 אז לא פלא שהרכב מתחמם, אחרי ההחלפה, ישר יצאת לנסיעה ארוכה או שנתת למנוע לעשות סירקולציה עד לטמפ' עבודה ואז בדקת מפלס?

יכול להיות שהחלודה שתיארת סתמה מעברים ויש חלק לא קטן של הרדיאטור שלא מתפקד בכלל.

עמרי2
04-06-11, 23:38
יכול להיות שכששטפתי את המערכת אז חלק מהמים שנשארו הם מים רגילים...כיוון שלא פתחתי את הפקקים בבלוק מנוע...אלא רק ברדיאטור ובחיבור של הטרמוסטט...

מיליתי מים רגילים עד שהם יצאו נקיים...לאחר מכן סגרתי את הטרמוסטט...מיליתי מים אדומים של טויטה דרך פקק המילוי וסגרתי...זאת אומרת שעדיין היו כמה ליטרים של מים רגילים... קשה לי להאמין שיש כיס אוויר של 4 ליטר במערכת..

לגבי החלודה..מאוד יכול להיות...השאלה מה עכשיו? ללכת לניקוי עם חוטר? להחליף רדיאטור? להשתמש בחומק ניקוי יעודי כגון GUNK ?

עמרי

e-sheta
04-06-11, 23:59
ללכת על ניקוי רציני יותר ולמלא מים מתאימים לרכב ולנקז אויר ,להחליף פקק מים מתאים לרדיאטור ולמיכל ההיתפשטות ולקווה שהמנוע לא מנפח לחץ במערכת

שחר-סופה
05-06-11, 00:09
אישית , לא הייתי נחפז ורץ לבצע ניקוי רדיאטור (שייתכן ובאמת נסתם) טרם ביצעתי כמה בדיקות .
אין קשר לפקק מיכל העיבוי במקרה הזה .
עומרי , שים לב למה שדורון כותב לך . התאם את פקק הלחץ (רדיאטור) לזה של סוג המנוע שלך .
אגב , גם אני הייתי חושד בפקק לחץ רדיאטור ,
זאת בהנחה שוידאת שלא מדובר בחוסר נוזל קירור במערכת .
האם כשהמנוע בטמפ' עבודה יש לחץ בצינור המים העליון ?

שחר.

עמרי2
05-06-11, 00:17
היי שחר,

בכל מקרה פקק הרדיאטור יוחלף בהקדם למה שאמור להיות שם.

לחץ בצינור העליון - אתה יכול להסביר?

אני לוחץ ומרגיש התנגדות קלה שנראית לי טבעית... מה הכוונה בלחץ? שממש קשה לי לכווץ אותו?
אינדיקציה למה זה נותן?

עמרי

שחר-סופה
05-06-11, 01:06
התנגדות קלה היא בסדר גמור = זה מה שצריך להרגיש .
כן , שממש קשה לכווץ אותו . הצינור ממש מתנגד ללחיצה .
החשיבה היא בכיוון פקק לחץ רדיאטור לא תקין - לא ניפתח ומאפשר שחרור לחץ מהמערכת
ע"י העברת נוזל חם למיכל העיבוי ולא פחות חשוב , כשמתקרר , נוצר תת לחץ הגורם לשאיבתו מחדש לרדיאטור .
או שמעביר , אך רק לאחר שהלחץ נצבר חום המנוע עולה מאד וכך גם הלחץ , דבר שיכול להסביר מדוע רגשו וגעשו המים ונשפכו ממיכל העיבוי החוצה .
זאת , בהנחה שמפלס המים במיכל העיבוי קודם לכן לא היה מעל קו המילוי העליון .
אפשרות נוספת : אויר במערכ' .

שחר.

ד ו ר ו ן
05-06-11, 07:58
יכול להיות שכששטפתי את המערכת אז חלק מהמים שנשארו הם מים רגילים...כיוון שלא פתחתי את הפקקים בבלוק מנוע...אלא רק ברדיאטור ובחיבור של הטרמוסטט.
עמרי
בדקתי שוב, במערכת קירור אמורים להיות 9.3~ ליטר נוזל.
אני זוכר מההחלפה האחונה שנכנס הרבה יותר מאשר 6 ליטר, ניקזתי את הנוזל מהמנוע דרך הפקק ניקוז בתחתית הרדיאטור והמילוי התבצע לגוף המנוע מהבית טרמוסטט, בנוסף למילוי של הרדיאטור.
אחרי זה הנעתי ונתתי למשאבה להריץ, המפלס ירד מעט אחרי דימום המנוע, והיה צריך להוסיף עוד קצת.
בת'כלס עכשיו, מה מפלס הנוזל?

גם אם הפקק במידת לחץ הנכונה, יכול להיות גם "סתם" עם גומי יבש שלא עושה יותר את העבודה שלו.

עמרי2
05-06-11, 08:02
לאחר שמילאתי נוזל, הנעתי את הרכב עם פקק פתוח, נתתי לו לרוץ והוספתי מעט נוזל תוך כדי.

יום למחרת , אחרי שהרכב התקרר בדקתי מפלס והיה תקין...

עמרי

אלי טמבור
05-06-11, 12:32
שלום לכולם .........
קראתי את כל השירשור בעיון רב .
א.כל העצות שקיבלת נכונות ,אני בספק רב עם הם יפתרו את הבעיה באופן סופי .
המנוע התחמם ועוד לא הגענו לחודש אוגסט ,תחשוב מה יקרה בקיץ תוסיף על זה משקל רכב עמוס פלוס מזגן ,לחן הפתרון חייב להיות יסודי .
א.החלפת פאן קלאץ פלוס מניפה לחזק יותר [הייס טוב ,לנקורזר יותר טוב ]........
ב.רצוי מאוד להחליף לרדיאטור אלומניום[מחליף חום הרבה יותר טוב מנחושת],גם נחושת שלוש שורות יעשה את העבודה אבל פחות טוב מאלומניום .
ג.החלפת פולי משאבת מים למוקטן ב25 אחוז פלוס רצועות [מגביר את מהירות הסיבוב של המניפה ב25 אחוז יותר מהר מהמקורי ]..
ד.החלפת טרמוסטט ל82 מעלות ,אין צורך ל78 נוסעים גם בחורף......
ה. נוזל קירור איכותי [ברור]...
ו.ממולץ להוסיף 2 ונטות 8 אינץ על מעבה המזגן ........
לפאן קלאץ פלוס מניפה גדולה פלוס פולי מוקטן תהיה השפעה חיובית מאוד על המעבה של המזגן ,קירור טוב יותר ברכב.
בהצלחה ..........

לעשות את שינוי הנכון נכון בפעם הראשונה ................

ד ו ר ו ן
07-06-11, 16:19
עומרי,
יש כמה דברים שצריך/כדאי לעשות כשמבצעים החלפה למנוע טורבו, אלי הזכיר את רובם.
אבל אצלך המצב קצת שונה, אתה אומר שלפני החלפת נוזל הקירור לא היתה לך בעיה- מה שאומר שהמערכת שלך כן ידעה להתמודד עם המנוע טורבו, ומשהו במערכת נדפק.
לפני שאתה מחליף ומשדרג, תנסה לאתר את התקלה שגורמת להתחממות, ואחרי זה תשדרג, אחרת יש סיכוי שתישאר עם "רוח-רפאים" שלא תדע לבודד אותה ולהבין מה לא מתפקד במנוע.

כשיש בעיה חוזרים לנקודה האחרונה שהכל היה בסדר- מבחינתך אתה יכול לבודד את ההחלפה כמשהו שאחריו היה שינוי, וזאת נקודת הרפרנס שלך.

עמרי2
09-06-11, 12:12
דורון, אתה לגמרי צודק...

מערכת הקירור ידעה להתמודד עם המנוע טרם ביצוע הטיפול. יתכן ואכן מקור האשמה הוא בשטיפה והחלפת הנוזל...מצד שני - אין לי ממש דרך להחזיר את הגלגל אחורה...

בכל מקרה - קניתי פקק רדיאטור חדש...וטרמוסטט 78 של הונדה (למרות שקודם היה 82..)... נחליף ונראה אם הבעיה נמשכת..

במידה וכן אעדכן (כרגע הקפאתי ביטוח...תקופת מבחנים. ואני לא צופה שאגע ברחב לפני ה-10 ליולי חוץ מנסיעות רענון).

בין היתר אני רוצה לנצל את הזמן הזה שהביטוח מוקפא לסדר את כל הפיצ'פקעס ברכב...)

למישהו יש כיוון לגבי היכבות של הרכב כאשר הוא חם?

תודה,
עמרי

integrala
21-06-11, 09:36
כמה תופעות מוזרות בהיילקס. מנוע טורבו...

1. לאחר ריקון הרדיאטור, שטיפה שלו עם צינור (הרבה חלודה יצאה משם...) ומילוי מים מקוריים של טויטה גיליתי שהרכב מתחמם בעליות ארוכות.. מתחמם אומר מגיע ממש לפני הקו האדום..לא היה לי אומץ לבדוק אם הוא באמת מגיע לשם :)

ברכב היה מותקן טרמוסס 82... רדיאטור בן שנתיים..לא פלסטיק...

מציין שאמנם אין לי ניסיון ארוך עם הרכב...אבל בשבועיים שלפני החלפת המים ברדיאוטר עליתי את העליות לצפת והרכב לא עבר את החצי על מחוג חום המנוע.
מה יכול לגרום לשינוי?

2. תופעה נוספת, שקיימת מאז שקניתי את הרכב, מתרחשת רק כאשר הרכב חם (מחוג על חצי לפחות..):

עוד באותו נושא...כאשר הרכב חם הוא מרגיש לי הרבה יותר חלש מאשר כשהוא קר.. מה יכול לגרום לזה? משאבת דלק לא מכוונת? טורבו גמור?

תודה,
עמרי

עמרי שלום לך
לפי מה שהבנתי יש היילקס בשנים שבין 94-97 שהותקן מנוע טורבו
ההתחממות החלה לאחר הניקיון
שים לב במידה ויש לך 2 פקקים אחד על הרדיאטור והשני בטורבו סיכוי מאד גדול שהחלפת ביניהם בלי לשים לב ולכן ההתחממות

עמרי2
21-06-11, 09:54
אהלן.
לא יודע למה אתה מתכוון. אבל לא נגעתי בטורבו... אז אין סיכוי שהחלפתי בין הפקקים.

עמרי

tooshey
21-06-11, 12:10
עמרי שלום לך
לפי מה שהבנתי יש היילקס בשנים שבין 94-97 שהותקן מנוע טורבו
ההתחממות החלה לאחר הניקיון
שים לב במידה ויש לך 2 פקקים אחד על הרדיאטור והשני בטורבו סיכוי מאד גדול שהחלפת ביניהם בלי לשים לב ולכן ההתחממות

כן , בדיוק...

בברכה,טושי

עמרי2
21-06-11, 12:20
טושי,

תחלוק איתנו כמה פניני חוכמה. אני ממתין בסבלנות כבר דיי הרבה זמן...

תודה,
עמרי

tooshey
22-06-11, 07:31
"אמרו את זה קודם, לפני "
אלי ודורון כבר ענו לך. תיישם את כל מה שהומלץ.
אם המנוע שלך עייף, שום דבר היקפי לא יעזור והוא ימשיך להתחמם.

ועוד עיצה , תקלות ברכב לא פותרים דרך האינטרנט.
אפשר לקבל עיצה או הכוונה, אבל זה לא תחליף לעין ויד של מישהו שמבין ברכב הספציפי.

בברכה,טושי

-->