PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה זה מומנט?

regez
13-12-04, 22:58
סליחה על הבורות, אבל אני לא מפסיק לשמוע את הביטוי הזה, ואני אשמח אם מישהו יסביר לי מה זה.

תודה

t_uri
13-12-04, 23:42
עד היום ידעת שיש כוח שמופעל בקו ישר - דוגמה: כשאתה דוחף את המקרר למקום. מומנט הוא למעשה כוח בסיבוב. אם לדייק אז מומנט הוא כוח (כמו זה בקו ישר) שמופעל על זרוע שבקצה יש לה נקודת ציר (נגיד מיסב) ומחושב לפי אורך הזרוע כפול גודל הכוח. M=F*X

כדי להבהיר את העיניין נאמר שכוח של 10 ניוטון שמופעל על זרוע באורך 2.6 מטר משמעו שבנקודת הציר פועל מומנט של 26Nm (היחידות הן ניוטוןXמטר). אותו המומנט (26Nm) מופעל בנקודת המיסב של זרוע אחרת באורך 13 מטר כשהכוח הוא 2 ניוטון (26=2*13).

אורי טל

regez
15-12-04, 09:07
אני יודע מה זה מומנט במובן הפיזיקלי, אבל איפה זה נכנס בהקשר לרכב
מה זה מומנט מירבי? ואיך זה משפיע על הרכב ועל הביצועים שלו?

נמרוד
15-12-04, 09:23
אני יודע מה זה מומנט במובן הפיזיקלי, אבל איפה זה נכנס בהקשר לרכב
מה זה מומנט מירבי? ואיך זה משפיע על הרכב ועל הביצועים שלו?

מהשאלה שלך, ברור שאתה לא יודע מה זה מומנט במובן הפיזיקלי. קל מאד להגיד שזה כוח כפול זרוע. השאלה היא מה זה כוח? רוב האנשים לא יודעים מה זה כוח.

בכל מקרה, מומנט במובן הפיזיקילי הוא המומנט שעליו מדברים ברכב, אותו דבר בדיוק. אי אפשר להבין רכב בלי להבין מה זה מומנט, ולפני זה מה זה כוח.

מצטער שאני לא ממש עוזר לך...

regez
15-12-04, 12:56
יש לי 93 בפיזיקה, אז יש לי הרבה מושג בהגדרה היבשה של מומנט, אני צריך הסבר מה זה מומנט מירבי ולמה חשוב לדעת את זה (כלומר איך זה עוזר לי לנצל את הרכב יותר), אז אל תתנשא.

נמרוד
15-12-04, 13:06
יש לי 93 בפיזיקה, אז יש לי הרבה מושג בהגדרה היבשה של מומנט, אני צריך הסבר מה זה מומנט מירבי ולמה חשוב לדעת את זה (כלומר איך זה עוזר לי לנצל את הרכב יותר), אז אל תתנשא.

קבל את התנצלותי.

אם אתה יודע מה זה מומנט, אז המומנט שמנוע מסוגל להפיק במהירות סיבוב נתונה, הוא מומנט ההתנגדות המירבי שיחובר למנוע והמנוע עדיין יסתובב באותה המהירות. המומנט המירבי הכללי של המנוע הוא השיא של גרף המומנט מול סל"ד, שהוא משהו שאתה מוציא ממדידת דינמומטר (דוגמאות לגרפים כאן http://www.jeepolog.com/j6tech_TBS_test.htm).

למה חשוב לך לדעת את זה? לא יודע, תשאל את עצמך.

חנן א.
15-12-04, 13:17
הערך האבסולוטי של המומנט באמת לא ממש מעניין אותך, והוא זהה פחות או יותר עבור כל רכב אחר עם אותו נפח מנוע (מנוע לא מוגדש) .

בגלל מגבלות של תזמון שסתומים, יחס מהלך/קדח בוכנה, קוטר מאייד, ועוד, לכל מנוע יש תחום שבו המומנט הוא הגבוה ביותר, ובתחומים האחרים של הסל"ד המומנט נמוך יותר.

מה שמעניין אותך באמת זה המיקום היחסי של שיא המומנט על פני עקומת הסל"ד. אם הוא מגיע בסל"ד נמוך יחסית אז המנוע ירגיש חזק בסל"ד נמוך והערך של ההספק המקסימלי שלו יהיה נמוך (טוב בהאצות ביניים בסל"ד נמוך-בינוני, רע במירוצי רמזורים ובמקומות שדורשים הרבה הספק, כמו דיונות למשל) .

-->