PDA

צפייה בגרסה מלאה : התייעצות - מידות לבאגי דו-מושבי.

IRONMAN
14-06-11, 22:05
רגע לפני הריתוך הראשון, אני עוצר להתייעצות.

אני מעוניין לבנות רכב (החומר כבר אצלי, מדובר בפרופיל 60x60x3.25 ועל צינור סקידואל 40, 45mm אם אני לא טועה)
רקע: הרכב דו-מושבי וסרן אחורי חי. עיקר הבניה תהיה פשוטה ולמטרות נסיעה בשטח \ טיולים בלבד!

האם המידות בתמונה המצורפת יהיו טובות ונכונות? אם לא, מהן הנכונות?

אשמח לתשובה, כי קשה להתאפק!
תודה מראש, לעונים.

asafk
14-06-11, 23:17
הכלל הוא "הכי קטן שאפשר, הכי גדול שאתה צריך/ רוצה".
אם הבנת את זה, התכנון מתחיל מבפנים החוצה (משני המושבים והמשקולות שעליהם, ההגה והדוושות וידית ההילוכים, כלפי חוץ למכללים ועד הגלגלים) ואז מלמטה למעלה (מהגלגלים חזרה דרך המכללים.
זה תהליך של אופטימיזציה לכיוון אחד, ואז לכיוון השני, כמה פעמים עד שמגיעים לפשרה טובה.
לא נתת מספיק נתונים - אם אתה יודע להגדיר את המכללים, ואם אתה יודע להגדיר את גודל הגלגלים, אתה יודע לומר מה יהיה גודל הבאגי, פחות או יותר..

אסף.

dudibagi
14-06-11, 23:42
אם הבנת את זה, התכנון מתחיל מבפנים החוצה (משני המושבים והמשקולות שעליהם, ההגה והדוושות וידית ההילוכים, כלפי חוץ למכללים ועד הגלגלים) ואז מלמטה למעלה (מהגלגלים חזרה דרך המכללים.
אסף.

בדיוק ההיפך - תכנון של רכב וגם של באגי, מתתחיל מבחוץ פנימה.

מהגלגל וגודלו, אח"כ המכלולים שיחזיקו את הגלגל למטרה המיועדת לרכב, משם למנוע ולגיר שיוכלו לשאת את הגלגל ואת המכלולים האחרים, ואת מיקומם, ורק אז את השאר, כולל המרחב הדרוש לכסאות ולאנשים ולשאר המכלולים המשניים כמו הגה, בלמים ודוושות, מיכל דלק וכו'.

asafk
15-06-11, 00:01
דודי, ככה בסוף לא נשאר מקום לדבר הכי חשוב ברכב. האנשים. (אלא אם כן מדובר ברכב רובוטי או אוטונומי, ואז מדובר על הPayload )
תקרא שוב מה שכתבתי. בשיטת התכנון שלי יש שני צירים שרצים כל הזמן - אחד מבפנים החוצה, והשני מלמטה למעלה.
אחד לוקח בחשבון שיש אנשים בתוך הרכב ומסביבם יש דרישות מאוד חשובות, והשני יוצא מנקודת ההנחה של דרישות הביצועים - כלור גודל גלגלים ואז כל מה שקשור לזה.
הבעיה היא שיש מתח בין שני הדברים, ולכן עושים פשרות, אבל כשעושים פשרות אסור לשכוח מה חשוב.

אסף.

IRONMAN
15-06-11, 18:19
אני מסכים!

הזמנתי חומר רק לאחר שתכננתי את הבניה, וכמובן התחלתי במחשבה על בסיס גלגלים רצוי (2800 מ"מ) ורוחב רצוי (1900מ"מ).

לגבי השאלה שלי: יש אפשרות מבעלי רכב דומה לומר לי מהם המידות ה"נכונות" של הכלוב לפי ניסיונו ? (לפי התמונה לעיל)

לאסף: ברור לי שאפשר להתחיל בדרך שלך וכאילו "לזרום" עם הבניה, אך אני מעדיף למדוד פעמים ולחתוך\לרתך פעם אחת!

נ.ב.
יש ברשותי שברולט סוואנה שהתפרקה וכנראה אקח את מרבית המכלולים שלה. גלגלים, נאבות וכו', כמובן, מה שמתאים.

asafk
15-06-11, 22:17
בדרך שלי "זורמים" רק על הנייר. מתכננים הרבה, בונים מעט.

אסף.

IRONMAN
16-06-11, 00:46
אסף - לא התכוונתי לזלזל בך... גם קצת גלשנו מהנושא המרכזי...

יום שישי הקרוב אני אתחיל בבניה - אני אשמח לקבל תגובה מקצועית לשאלתי המקורית.

תודה.

6.5 טורבו-דיזל...200 כ"ס... 1 טון... היה שווה לחכות!

arnonshoshani
16-06-11, 06:32
לפני שנה בניתי רכב עם מכללים שונים אבל לחמישה מקומות עבור חבר.מרחק סרנים 2.9 מ, רוחב כלל (נבע מהסרן האחורי) 1.95 גובה עומד על גלגלים 1.7הבעיה במכללים שאתה מעוניין להתקין היא שהם קובעים לך די הרבה את המבנה הכללי של הרכב וגם את המרחב הפנימי.כמו כן יש צורך להתחשב בתנוחת הישיבה.במצב של ישיבה כמו ברכב 4X4 כלומר ברכיים כמעט 90 מעלות אתה נדרש לכל אחד מהנוסעים לרוחב של 60 ס"מ, אורך 135 ס"מ וגובה 130 ס"מבמידה ותנוחת נהיגה חיפושית (כמו בבאגים מנוע אחורי) אותו הרוחב גובה אורך 150 ס"מ 120 גובה.המידות הם בערך והן קשורות גם לכסא שאתה מתקין.כמובן ששימוש במנוע של סוואנה (אני מניח קידמי) ירחיב מאד את הקבינה כי הוא יעבור בינך לבין הנוסע.גם האורך הכללי של הבאגי יגדל כי הדריישפט אמור להיות באורך הכי גדול שאתה מסוגל לתת לו עם אתה מעוניין במהלכי מתלה נורמאליים.בקיצור גם אסף וגם דודי לא כיוונו אותך נכון בתנאים שאתה מעוניין בהם אי אפשר להתחיל מנקודה אחת ולהמשיך ממנה צריך לקחת את כל הנתונים ולהמשיך משם. תכנון ממוחשב חוסך המון בעיות אבל לא מחוייב.תפרוס את כל החלקים שיש לך על הרצפה במקומם כולל כיסאות וגלגלים מנוע וגיר ותתחיל לסמן את הקווים של הבאגי על הרצפה.עם תרצה אתה מוזמן אלי לסדנא ותוכל להתרשם מהתמונות של הבאגי וגודלו (לא מוצאים את התמונות החוצה)ארנון שושני

חנן גולומבק
16-06-11, 08:24
כשתכננתי את הבאגי שלי , ישבתי בקבינה של היילקס ויגו שזה רכב שאני נוסע בו הרבה מאד בעבודה שלי ואני רגיל אליו, הוספתי משהו כמו 5-10 ס"מ לרוחב ומדדתי.
יצא קבינה מרווחת מאד. חלק ממידות הכלוב ניתנות בתקנון ,כמו למשל גובהה הכלוב מעל הקסדות ומרחק קיר האש הקדמי מהרגליים.
אם אין לך הגבלת שינוע של הבאגי ממקום למקום כלומר עגלה גדולה ורכב גדול שיגרור אותה , אל תחסוך ברוחב הקבינה, זה עושה את החיים קלים ונוחים יותר.

נמרוד
21-06-11, 20:55
ironman המידות שזרקת בשרטוט סבירות עבור כלוב. הרוחב כמו שציינו צר עבור התצורה שאתה מתאר, שהיא תצורה שמכונה כאן בפורום טרופי-טראק להבדיל מבאגי, כלומר מנוע אורכי, גיר מאחוריו, גל הינע אורכי וסרן אחורי חי. התצורה הזאת מחייבת התיחסות עיקרית למיקום של הנוסעים ביחס למנוע - שילוב כלשהו של לצד המנוע או מאחוריו, אבל רוחב של 170 ס"מ ו/או בסיס גלגלי של 280 קצת לא יסתדרו עם התצורה. קח את העצות שנתנו לך פה - סדר את כל הרכיבים של הרכב, כולל ובעיקר הנוסעים, עם קרשים על הרצפה, על נייר בקנה מידה או בתוכנת מחשב - זה לא משנה איך, אבל זה ההתחלה של תכנון שחסר לך.

-->