PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית מוט פאנהארד מתכוונן

hadtomer
12-07-11, 06:40
לאחר לא מעט הרהורים, חשיבה, לבטים והתלבטויות (סתם, חשבתי על זה אתמול כי הצטבר קצת כסף בקופת הפרויקטים) הגעתי למסקנה שאני זקוק למוט פאנהארד מתכוונן. הרכב מוגבה מאוד וכתוצאה מכך כמובן שהסרן זז הצידה וצריך להחזיר אותו למרכז.

עד כאן התשובה כמובן מאוד פשוטה - "אז תקנה אחד ותעזוב אותנו בשקט". הבעיה היא שאין לקנות אחד. התשובה הברורה במקרה כזה היא "אז תביא אחד מפירוק, תחתוך, תלחים אומים, לך לחרט ותבנה לך מוט כזה ותעזוב אותנו בשקט". שזו תשובה די נכונה- אבל אני רוצה משהו קצת יותר מקצועי - כלומר מוט פאנהארד שבקצוות שלו יש כאלה מין....אפעס....נקרא לזה מיסבים? כלומר- מה שאני רוצה זה שה"ראשים" בקצה המוט יהיו קטנים.45480

מצורפת תמונה שהכינותי מראש-של מישהו שעשה את זה בארה"ב. אגב- אני לא מצליח להבין מהתמונה האם מדובר במיסבים כדוריים או לא- אשמח לקבל פרשנות.

לסירוגין, אם לא מדובר במוט שבקצהו יש מיסבים-אין לי בעיה גם להסתפק במוט מתכוונן שבקצותיו פשוט יולחמו צינורות קטנים, בצורת T שבתוכם יבואו הצירים עצמם, אלה שמהווים חלק מהתושבת. השאלה היא האם זה בכלל בטוח, מבחינת חיכוך וכו? אחרי הכל, בפאנהארד המקורי אין שום מנגנון שמיועד לטפל בחיכוך-סתם ציר מתכת שעובר בתוך ראשי מוט הפאנהארד (אם כי יש תושבות גומי).

השאלה היא איך עושים את זה? ברור לי מהיכן להשיג צינור -אך המיסבים עצמם- הציר שיש בו מעין ג'ולה שתתאים למיסב- וגם נושא האומים (הרי לא משתמשים באומים רגילים-צריך מעין אומי בטחון כאלה) אינו ברור לי. אשמח לקבל עצות לגבי בעלי מקצוע, מקומות שיוכלו למכור לי את המיסבים הרצויים וכיו".ב המטרה היא לסיים את כל הסיפור עד סוף השבוע הבא.

motorica.net
12-07-11, 13:56
אתה לא צריך מיסבי קצה.
סביר להניח שהגבהה/הנמכה של נקודות העיגון של המוט הקיים יספיקו, ואם לא תשלב את זה עם מוט מתכוונן.
תתחיל במיתון של זווית הפנהרד.

hadtomer
12-07-11, 19:45
האם מישהו יכול לסייע עם המוט?

danob
12-07-11, 21:30
גם אני חושב שמיותר לייצר מוט מתכוונן.
בזמנו, חשבתי על זה לא מעט (וכמו שאתה יודע, זמן לחשוב היה לי...), בהתחלה חשבתי על הנמכה של בתושבת העליונה כי להגביה את התחתונה יותר מסובך (וד"א, הנמכת התושבת ושימוש במוט המקורי יותר נכון לעשות כי זה בעצם מה שהשתנה עם ההגבהה).
בסוף הגעתי למסקנה שהכי פשוט זה לקחת את המוט המקורי, לחתוך אותו באמצע ולהאריך אותו עם צינור במידה הנגזרת מתוספת הגובה (היתר במשולש ישר זוית), וזה מה שהייתי עושה אם האוטו היה נשאר אצלי (ואפרופו...הוא שוב למכירה)
לפרק את המוט זה בערך 10 דקות, לחתוך ולרתך עוד 10 (אצל מסגר כמובן).
אבל...כמו שאני מכיר אותך אתה בטח תמצא מוט מתכוונן הידראולי, שמיוצר בדרום קוריאה בדיוק במפעל שהשכן שלך (או הדוד שלו או משהו כזה) נוסע אליו בשבוע הבא...
אז לך על ההידראולי...הכי טוב מתכוונן הידראולי!

בהצלחה!
ליאור

hadtomer
12-07-11, 21:59
האמת שאני רוצה את המתכוון בגלל הקצוות הקטנים. הבעיה בקיות כפולה- גם אי אפשר להנמיך את התושבות או להגביה כי הן הפוכות- וגם אם ממרכזים את הסרן אז בולם אחורי בצד נוסע נוגע בתושבת הפאנהארד - אלא אם עושים מה שהבחור הזה שבתמונה עשה-כלומר להתקין פאנהארד עם תושבות קטנות- ולעשות "תספורת" למתכת שמסביב בתושבת. זו הסיבה שאני רוצה את זה.

אלון_ק
12-07-11, 23:12
לפני שאשיב אשמח אם תוכל לשתף עוד קצת מידע.
1. מה אורך המוט מעין לעין?
2. מה הפרש הגובה המדוייק כעת בין שתי העיניים?
3. מהו הפרש הגובה המקורי בין שתי העיניים?
4. כמה מ''מ הסרן זז הצידה?
5. איך אתה מודד את כל המידע?
6. מה משקל הרכב, וכמה מתוכו על הסרן הקדמי?

יש גם שאלה מהותית, היא מדוע אתה זקוק למוט מתכוונן (להבדיל ממוט חדש באורך מתאים)?

אלון.

נמרוד
13-07-11, 07:51
המיסבים הם מיסבי קצה ( Rod End) תעופתיים. לא מכיר איפה משיגים בארץ. מה שתמצא לרוב הם מיסבים לתעשיה באיכות הרבה יותר נמוכה, ובמחיר שבו אתה קונה בארה"ב מיסבים מתאימים. שני מותגים עיקריים רלוונטיים - Aurora Bearing וFK. המיסב שבתמונה שלך, אני מנחש, הוא מספר 8 = הברגה זכר בקוטר 1/2 אינץ' וקדח בכדור בהתאם. המוצרים של FK נפוצים מאד בשוק האמריקאי, בחנויות אינטרנט כמו פוליפרמונס (http://www.polyperformance.com/shop/RJMX-T-RRSMX-T-3-Piece-Extra-Heavy-Duty-Rod-Ends-p-20305.html) במחיר של 20$+ ליחידה. אתה יכול לקנות גם עם הברגה הפוכה כדי לייצר מוט מתכוונן.

אלא אם יש לך גישה לעבודות חריטה בחינם, מומלץ לקנות באותה הזדמנות גם את מתאמי הברגה לקצה צינור - מכונה Bung אצל האמריקאים.יש כל מיני ואריאציות, עולה דולרים בודדים: http://www.polyperformance.com/shop/Rod-End-Hardware-p-1-c-728.html

ב (http://www.polyperformance.com/shop/Rod-End-Hardware-p-1-c-728.html)שביל בחירה ספציפית יותר של המוצרים צריך בעצם לתכנן את המוט, ולכן כדאי שתענה על השאלות של אלון הכי טוב שאתה יכול.

טל חסיד
13-07-11, 09:20
הכי חשוב זה לא להאריך את הזרוע פנהרד. כמה שיותר מקביל לסרן עדיף או להשאיר בדיוק את הזוית הקיימת כאשר הרכב במצב מקורי, מה שיקרה אם הזרוע תהיה ארוכה יותר ותקבל זוית גדולה יותר בקפיצות בנסיעה מהירה בכביש הרכב יזוז גם לצד והדבר יורגש היטב בנהיגה.
הפתרון הפשוט ביותר הוא להאריך את הזרוע שעל הסרן או את זו שעל השילדה לפי גובהה הרכב בפועל לאחר החלפת הקפיצים. לדעתי מיותר מייסבי קצה מספיק הגומיות המקוריות אם אתה חושב (תבדוק)שהם מגבילות את מהלך המיתלה אז מספיק מייסב קצה רק בצד אחד איפה שיהיה נוח יותר לכיוון.
תצלם ותעלה תמונות זה יעזור לתת לך רעיונות .

טל

-->