PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה הסיפור של הגוז'ונים של ה"דוד" (דיפנדר ממוגן)

יונתןמצפה
09-08-11, 12:38
אני במילואים, נוהג על הדוד.
משום מה הגוז'ונים שלו עטופים במעין כיסוי פח בצורת גוז'ון שמגדיל את גודל המפתח המקורי של הגוז'ון ללא הכיסוי.
כדי לפתוח את הגוז'ון עם הכיסוי יש להשתמש במפתח בגודל 27 מ"מ ולדפוק אותו עם פטיש (שלא מספקים בצבא...) עד שהוא מתיישב יפה על הכיסוי. להוציא את המפתח אח"כ זה כבר סרט של ממש.
להפריד את הכיסוי מהגוז'ון זו גם משימה כמעט בלתי אפשרית ללא כלי עבודה רציניים...
מה הסיפור של הכיסויים האלו?!!
מה הדרך הנכונה שמי שייצר אותם תכנן שיפתחו אותם?
נמאס לי שלוקח לי כ- 45 דקות לפתוח את הגוז'ונים האלו. וזה עוד לפני שאני עשיתי איזשהו פנצ'ר באופן אישי....

eysham
09-08-11, 13:20
וזאת רק ההתחלה... חכה ליום טיפול כשיגידו לך להצליב גלגלים כי יש רעידות בהגה....
ולהעמיס את הרנפלט על המיתקון של הספייר בצד הג'יפ.... 2 פראיירים מרימים (כבבבבבדדדד....) ואחד מגשש למצוא את החור כי התקמצנו באורך הגוג'ון...

או שיום שלם תעסוק בחיזוקים ותיזוזים למיניהם, רק כדי שהבוחן ישבית לך בסוף היום את הרכב כי אוטוטו צריך להעביר אותו טסט...

איל
שסיים זה עתה 3 שבועות של שיכרון חושים בדוד

https://lh6.googleusercontent.com/-RSCSSZFVKfU/TkD8sdf43II/AAAAAAAACj0/VB9h6638ce4/2011-07-15%25252010.02.13.jpg

sos4u
09-08-11, 13:36
איזה כיף זה שיש לך הזדמנות לחוות LR... ועוד בלי לשלם ...

יונתןמצפה
09-08-11, 13:55
וזאת רק ההתחלה... חכה ליום טיפול כשיגידו לך להצליב גלגלים כי יש רעידות בהגה....
ולהעמיס את הרנפלט על המיתקון של הספייר בצד הג'יפ.... 2 פראיירים מרימים (כבבבבבדדדד....) ואחד מגשש למצוא את החור כי התקמצנו באורך הגוג'ון...

או שיום שלם תעסוק בחיזוקים ותיזוזים למיניהם, רק כדי שהבוחן ישבית לך בסוף היום את הרכב כי אוטוטו צריך להעביר אותו טסט...

איל
שסיים זה עתה 3 שבועות של שיכרון חושים בדוד

רעידות (מטורפות)בהגה יש תודה...
את הרנפלט העמסתי (ופרקתי) כבר 3 פעמים (החלפות פנצ'ר לדוד שלא שלי/החלפת גלגל ספייר שהיה מפונצ'ר ועוד...)
ביום טיפול אני מתכוון (אם אני בכלל אגיע) לתת למינימום אנשים לגעת ברכב. לשמחתי יש לי דוד עם 30K ק"מ והוא נוסע מצויין (עד כמה שאפשר להגיד את זה על לנדרובר). לא מתכוון לתת לאנשים בסדנה הזדמנות לקלקל אותו.

בלי קשר, למה לכל הרוחות יש לי צמיגי AT במקום ה- GOODYEAR MTR שהיו לי בפעם הקודמת. בשטח כשיש טון שלם על כל צמיג זה מאד מאד מורגש!

אכן תענוג גדול לסייר ולחקור את חבל הארץ הלא מוכר הזה בדיפנדר חדש עם מזגן מעולה.
מקווה לזכור להביא מהבית מצלמה כדי לתת לכם קצת טעימות מהאווירה...

מה תשובות על הגוז'ונים?

אמיר ב.א
09-08-11, 13:55
במקור , הגוז'ונים ה"ניפלאים" האלה נועדו למנוע גניבה של הגלגל - כי רק אם יש לך בוקסה מתאימה - אפשר לפתוח אותם ,
העניין זה , שבכל פנצריה , או מוסך , משתמשים ברצ'ט/פטיש - לחץ אוויר בשביל לפתוח את הגוז'ונים,
וזה הורס אותם , ומאותו רגע והלאה , זה סיוט אחד גדול ...
יש את הגוז'ונים האלה גם בדיסקברי , לפחות בדיפנדרים רגילים ישנים אין אותם ...

אגב הגודל במקור זה 28 מ"מ עם הציפוי , ו27 בלי הציפוי , אבל אחרי שהציפוי מצ'תקמק וניהיה עגול,
זה סיוט בכל צורה שהיא לפתוח אותם , או להוציא אותם מהבוקסה אחרי שניתקעו בתוכה.

יונתןמצפה
09-08-11, 14:00
במקור , הגוז'ונים ה"ניפלאים" האלה נועדו למנוע גניבה של הגלגל - כי רק אם יש לך בוקסה מתאימה - אפשר לפתוח אותם ,
העניין זה , שבכל פנצריה , או מוסך , משתמשים ברצ'ט/פטיש - לחץ אוויר בשביל לפתוח את הגוז'ונים,
וזה הורס אותם , ומאותו רגע והלאה , זה סיוט אחד גדול ...
יש את הגוז'ונים האלה גם בדיסקברי , לפחות בדיפנדרים רגילים ישנים אין אותם ...

אגב הגודל במקור זה 28 מ"מ עם הציפוי , ו27 בלי הציפוי , אבל אחרי שהציפוי מצ'תקמק וניהיה עגול,
זה סיוט בכל צורה שהיא לפתוח אותם , או להוציא אותם מהבוקסה אחרי שניתקעו בתוכה.

שיט!
קיוויתי שיהיה פתרון יותר טוב...

אמיר ב.א
09-08-11, 14:03
אין פתרון טוב באמצעים שיש לך בשטח ...

אחרי כמה ניסיונות שלי להוריד את הציפוי - הוא חזק בצורה בילתי מוסברת,
ורק עם "תוכי" תעשייתי הצלחתי להוריד שני ציפויים כאלה ,
כשראיתי כמה זמן זה לקח לי , וכמה ציפויים כאלה עוד יש - התייאשתי...

orend
09-08-11, 14:58
גם לי היה ה"כבוד" לנהוג על העגלה הזאת במילואים. אני חושב שבאמת מגיע כל הכבוד לצה"ל שלקחו רכב מדהים ואמין מבית לנד רובר והעמיסו עליו משקל יתר שיגרום למנוע לעבוד קשה כפליים [בטוח שזה ישפר את האמינות - כמאמר הידוע "ככל שיענוהו כן ירבה וכן יפרוץ" (השמן)].
לעניין הצמיגים - לא יצא לי לראות אחד שלא נועל MTR, אולי מישהו בסדנא שלך החליט שהראנפלטים האלה יראו נהדר על הג'יפ שלו בבית?

יונתןמצפה
09-08-11, 15:15
גם לי היה ה"כבוד" לנהוג על העגלה הזאת במילואים. אני חושב שבאמת מגיע כל הכבוד לצה"ל שלקחו רכב מדהים ואמין מבית לנד רובר והעמיסו עליו משקל יתר שיגרום למנוע לעבוד קשה כפליים [בטוח שזה ישפר את האמינות - כמאמר הידוע "ככל שיענוהו כן ירבה וכן יפרוץ" (השמן)].
לעניין הצמיגים - לא יצא לי לראות אחד שלא נועל MTR, אולי מישהו בסדנא שלך החליט שהראנפלטים האלה יראו נהדר על הג'יפ שלו בבית?
רובם המוחלט של ה"דוד"ים שראיתי (עשרות) נעלו GOODYEAR WRANGLER AT. בסדנה גם החליפו לי גלגל מפונצ'ר חזרה לכזה ולא ל- MTR. זו החלטה מערכתית (אולי אפילו נכונה) בהתחשב בעובדה שהרכבים הללו 90% מהזמן על הכביש.
לגבי מה שעשו עליו בצה"ל- אני ממש לא מסכים. להבדיל מהסופה הממוגנת שהמיגון בה חורג במעל טון מהמשקל המותר, ללא כל שינוי לרכב, כאן מדובר ברכב שתוכנן ע"י היצרן לשאת משקל. גם אם יש כאן חריגה של מספר מאות קטן של ק"ג ממה שיצרן תכנן עדיין הרכב מתנהג הרבה הרבה יותר טוב מהסופה הממוגנת שלא ראויה מבחינתי להיקרא רכב.
הדוד מתנהג נהדר ולא שונה בהרבה מכל רכב שטח עמוס לעייפה שיצא לי לנהוג עליו. הבעיה העיקרית איתו זה שבצה"ל אנשים לא יודעים לתפעל את תיבת העברה שלו כראוי ומלמדים אותך כל מיני שטויות לגבי ה"נעילה" (האורכית) שאין באמת צורך להשתמש בה אלא בדרכים "קשות" שבהם אסור לכאורה לנהוג בדוד. אה, כי גם "יש לו TC".
הסכנה אתו היא שאנשים לא ממהרים להעביר ל- LOW או לנעול את הדיפרנציאל האורכי ומגיעים למצבים בהם הרכב מאבד מומנט בעלייה (ללא אחיזה טובה), ואז אין לרכב יכולת בלימה ראויה בדרדור לאחור. (אם מישהו זקוק להסבר טכני שיגיד).

ברכב כזה צריך לנהוג במוד "נהג משאית" ואז הרכב באמת נותן תחושה נהדרת!
לגבי האמינות- אכן בעיה. על איזה רכב אחר אתה מציע להתקין מיגון כזה (שלא מצריך רשיון ג' ועדיין זריז מספיק כדי להיכנס לתוך קסבות)

eysham
09-08-11, 16:22
גם לי לא יצא לראות יותר מידי כאלה עם צמיגי MT.
לגבי המיגון, אין לו בעיה לסחוב אותו לכל מקום. הייתי במקומות שלא היו מביישים להיכנס עם הגראנד שלי.
איפה שהייתי השבילים לא ממש מסונכרנים עם מי שצייר את המפות... ולא חסרים דרכים שפתאום הופכיות לבולדרים ומעלות. לאן שרציתי הפניתי את ההגה והוא עבר בקלות
נקודת התורפה היחידה/עיקרית שלו היא בשפצ"ים, וכל עוד מבינים מה עושים ומה לא עושים, הוא אחלה כלי. (אני לא מאמין שאני אשכרה מפרגן ל-LR...)

עוד דבר: יש חדשים TD6 עם 6 הילוכים וישנים יותר TD5/TD4(??) עם חמישה הילוכים.
דווקא בישן יותר נהניתי לנהוג.
יותר חלש אבל יותר רך ונעים, ובעיקר הרוורס שלו בצד הנכון של הידית... :cool:

איל

https://lh4.googleusercontent.com/-8kvDL3M6qg8/TkEAscHZCNI/AAAAAAAACkM/ZXhT02vNVEM/2011-07-30%25252019.10.38.jpg

orend
09-08-11, 22:04
רובם המוחלט של ה"דוד"ים שראיתי (עשרות) נעלו GOODYEAR WRANGLER AT. בסדנה גם החליפו לי גלגל מפונצ'ר חזרה לכזה ולא ל- MTR. זו החלטה מערכתית (אולי אפילו נכונה) בהתחשב בעובדה שהרכבים הללו 90% מהזמן על הכביש.
לגבי מה שעשו עליו בצה"ל- אני ממש לא מסכים. להבדיל מהסופה הממוגנת שהמיגון בה חורג במעל טון מהמשקל המותר, ללא כל שינוי לרכב, כאן מדובר ברכב שתוכנן ע"י היצרן לשאת משקל. גם אם יש כאן חריגה של מספר מאות קטן של ק"ג ממה שיצרן תכנן עדיין הרכב מתנהג הרבה הרבה יותר טוב מהסופה הממוגנת שלא ראויה מבחינתי להיקרא רכב.
הדוד מתנהג נהדר ולא שונה בהרבה מכל רכב שטח עמוס לעייפה שיצא לי לנהוג עליו. הבעיה העיקרית איתו זה שבצה"ל אנשים לא יודעים לתפעל את תיבת העברה שלו כראוי ומלמדים אותך כל מיני שטויות לגבי ה"נעילה" (האורכית) שאין באמת צורך להשתמש בה אלא בדרכים "קשות" שבהם אסור לכאורה לנהוג בדוד. אה, כי גם "יש לו TC".
הסכנה אתו היא שאנשים לא ממהרים להעביר ל- LOW או לנעול את הדיפרנציאל האורכי ומגיעים למצבים בהם הרכב מאבד מומנט בעלייה (ללא אחיזה טובה), ואז אין לרכב יכולת בלימה ראויה בדרדור לאחור. (אם מישהו זקוק להסבר טכני שיגיד).

ברכב כזה צריך לנהוג במוד "נהג משאית" ואז הרכב באמת נותן תחושה נהדרת!
לגבי האמינות- אכן בעיה. על איזה רכב אחר אתה מציע להתקין מיגון כזה (שלא מצריך רשיון ג' ועדיין זריז מספיק כדי להיכנס לתוך קסבות)

לגבי מתוכנן או לא - לא יודע אם תיכננו לעומס כזה, ואותם כמה מאות ק"ג בודדים הם לא ציוד שאתה מעמיס על האוטו לכמה ימי טיול ואז פורק. הרכב נוסע בעומס מלא פלוס כמה מאות ק"ג אובר [זה אתה כתבת] ועוד לפני ציוד ומילואימניקים מדושנים. בפועל הרכב סוחב בקושי עד שנכנס הטורבו ואז המצב סביר.
לגבי התנהגות מול הסופה - על התנהגות דינאמית אין מה לדבר בשני המקרים. מבחינת תאוצה ו"סחיבה" הסופה לוקחת בלי למצמץ. אל תשכח שהכלים האלה לא אמורים להגיע לאזור המגבלות שלהם בשטח ואכן מבלים הרבה על האספלט. [נסעת בדוד בכפר שבנוי על צלע הר?]
לגבי הדרכות נהיגה - אכן גיבוב של קישקושים מאנשים חסרי מושג. המדרך לימד בלי למצצץ שדיפ' מרכזי נועלים כשצריך לטפס עליות חדות!!! [על אספלט,כן?]
על איזה רכב הייתי ממליץ? זה קל, דיפנדר בנזין V8.

Tom Bril
09-08-11, 22:24
ללא ספק החלטה נכונה להחליף את צמיגי השטח המלאה לכאלה , רוב חיי הרכב הם עירוניים ברוב המקרים.

בכל הקשור לנהיגה הרכב הרבה פחות בטוח אקטיבית לנהיגה מסופה ממוגנת שאצלה עוד אפשר לבצע תמרונים כאלה ואחרים בדוד בעל זוויות גלגול כל כך גדולות ויציבות נמוכה בהשוואה לסופה הממוגנת.

יונתןמצפה
09-08-11, 22:35
לגבי מתוכנן או לא - לא יודע אם תיכננו לעומס כזה, ואותם כמה מאות ק"ג בודדים הם לא ציוד שאתה מעמיס על האוטו לכמה ימי טיול ואז פורק. הרכב נוסע בעומס מלא פלוס כמה מאות ק"ג אובר [זה אתה כתבת] ועוד לפני ציוד ומילואימניקים מדושנים. בפועל הרכב סוחב בקושי עד שנכנס הטורבו ואז המצב סביר.
לגבי התנהגות מול הסופה - על התנהגות דינאמית אין מה לדבר בשני המקרים. מבחינת תאוצה ו"סחיבה" הסופה לוקחת בלי למצמץ. אל תשכח שהכלים האלה לא אמורים להגיע לאזור המגבלות שלהם בשטח ואכן מבלים הרבה על האספלט. [נסעת בדוד בכפר שבנוי על צלע הר?]
לגבי הדרכות נהיגה - אכן גיבוב של קישקושים מאנשים חסרי מושג. המדרך לימד בלי למצצץ שדיפ' מרכזי נועלים כשצריך לטפס עליות חדות!!! [על אספלט,כן?]
מכיוון שתשובה על הגוז'ונים כבר קיבלתי אז בכיף נמשיך לדון על שאר האלמנטים הטכניים של הרכב.
תאוצות לא ממש מעניינות אותי בנהיגה על רכב כזה. כמו שאמרתי, אם נוהגים במוד של נהג משאית וכו'... (ואני בא ממוד כזה).
אז מה כן מעניין אותי:
1) מעניינת אותי בלימה: הסופה הממוגנת לא עוצרת. נקודה. גם כשאתה כבר יורד בכל כובד משקלך על הדוושה ומצליח לגרום לגלגלים הקדמיים להינעל (וזה ממש לא עניין של מה בכך), הרכב ממשיך בדהירה חסרת שליטה לעבר הלא נודע.
הדוד לעומתה בולם. אפילו בולם טוב. ויש לו גם ABS.
2) התנהגות צפויה: ההגה של הסופה ידוע בתור הגה שלא נותן שום פידבק. בסופה שיש עליה מעל טון של משקל עודף המצב ממש חמור. אין לך מושג איזה קשר אם בכלל יש לגלגלים עם הכביש שלא לדבר על מהירויות של מעל 80 שבהם אתה מרגיש שאתה קרוב להתאבדות.
בדוד בכל רגע נתון (גם במהירויות שאסור לכתוב כאן) ההגה מרגיש נהדר ונותן תחושת בטחון פנטסטית.
3) יציבות: אני לא ממליץ לאף אחד לנסות לעשות תמרון חירום עם סופה ממוגנת. באחריות אתה תמצא את עצמך על הגג.
לדוד כאמור המשקל הזה לא מרגיש זר וגם במצבים של תמרונים חזקים ניתן לצפות את התנהגות הרכב.
4) תחזוקה: בסופות הצבא יודע לטפל. המשמעות של זה היא שיש עדיין בשימוש סופות ממוגנות כ"כ עתיקות ששום דבר בהם כבר לא מתפקד. יצא לי כבר לנהוג על סופה ממוגנת, בכבישים מפותלים ותלולים ולגלות באמצע שדוושת הבלמים שוקעת. לא נורא- נעצור עם ההילוכים, אה- הקלאץ' לא מפריד? נו טוב- נעביר הילוכים בלי קלאץ'. ואני מדבר על סופות בפעילות מבצעית... מזגן טוב? חחחח....
הדוד הוא רכב חדש יחסית- בינתיים הם עובדים סביר (לפחות אלו שנתקלתי בהם). הזמן יגיד איך הם יזדקנו בצבא ומתי יחליטו להוציא דוד מסויים משירות. (לדעתי ברגע שהחשבונית מהמוסך האזרחי תהיה מעל סכום מסויים. בסופות כאמור זה לא קורה אף-פעם. )

נכון, המנוע של דוד לא דומה לזה של הסופה. אני אגב חושב שזה חסרון בסופה שכן אם היה לא מנוע קצת יותר אנמי אולי לא מישהו היה מבין שלשים עליה משקל כזה זה לחלוטין לא נורמלי.
יצא לי לנהוג עם הדוד על הרבה יותר מצלע של הר. SO WHAT? קרא כמה תגובות שלי למעלה! זה רכב שצריך לדעת לנהוג עליו... נכנסת לכפר שהוא לא בעמק? ירדת לדרך עפר עם עליות וירידות? שים LOW וסע לשלום. על האספלט תשחרר את הנעילה ובשטח תנעל. בראשון LOW שום דבר לא יעצור את הדוד עם יחסי ההעברה הנהדרים שלו. מי שמשווה את הרכב הזה לג'יפ סטנדרטי לא מבין על מה הוא נוהג.
אגב, אני נוהג כרגע על הדוד עם ה- 6 הילוכים. לדעתי מעט חלש יותר מקודמו אבל לחלוטין משהו שעדיין ראוי להיקרא רכב.

לגבי המשקל המקסימלי- אני לא יודע ולא זוכר. כתבתי שייתכן והדוד מעט יותר כבs ממה שהוא תוכנן במקור אבל אני בכלל לא בטוח שאני צודק. ואל תבדוק את זה לפי רישיון הרכב. צריך לבדוק את זה מול מהנדסי החברה שלפי הבנתי מיעדים את הרכב הזה לסחיבת משקלים! (מכיר דיפנדר 130? משקל כולל נדמה לי שמגדר את ה-4 טון!)
האם הסופה תוכננה במקור לנשיאת משקלים?

יונתןמצפה
09-08-11, 22:43
בכל הקשור לנהיגה הרכב הרבה פחות בטוח אקטיבית לנהיגה מסופה ממוגנת שאצלה עוד אפשר לבצע תמרונים כאלה ואחרים בדוד בעל זוויות גלגול כל כך גדולות ויציבות נמוכה בהשוואה לסופה הממוגנת.
ממש לא מסכים!
דיפנדר הוא רכב בעל זווית גלגול גדולה. זה קשור באופן ישיר למערכת המתלים שלו. למי שלא רגיל גם דיפנדר סטנדרטי מהווה בהתחלה תחושה לא נעימה בסיבובים.
הסופה בהיבט הזה היא לא פחות מקטסטרופה! לקחו רכב שלא בנוי למשקל והעמיסו עליו כ- 1.5 טון (כמעט כמו עוד סופה על הגג).

ישי.פ
10-08-11, 00:28
מנסיון, הדיפנדר בנזין V8 חלש בהשוואה לדיזל. הדיזל סוחב משקלים טוב יותר בזכות המומנט שלו.

mik_l86
10-08-11, 01:33
בדוד בכל רגע נתון (גם במהירויות שאסור לכתוב כאן) ההגה מרגיש נהדר ונותן תחושת בטחון פנטסטית.

המד מהירות משקר שם.... כנראה שינו יחסי העברה ושכחו להודיע לו...

יונתןמצפה
10-08-11, 14:02
יש לך איך לגבות את ההצהרה הזו?
ממש לא נראה לי ששינו יחסי העברה. אם שינו זה לרעה (ושוב, ממש לא נראה לי!).
גם לא נראה לי שהוא משקר וגם אם כן זה יותר מ- 10%. מה שציטטת אותי מתייחס למהירויות שגם אם תוריד 10% מהם עדיין לא מדובר בנסיעה איטית.
אני תוהה אם כל מי שכותב נגד היציבות של הדוד בהשוואה לסופה הממוגנת נהג על שניהם יותר מסיבוב וחצי!?!?
אני אומר את זה בבטחון מלא- הוא יציב בהרבה מהסופה!

eysham
10-08-11, 15:29
יש לך איך לגבות את ההצהרה הזו?
ממש לא נראה לי ששינו יחסי העברה. אם שינו זה לרעה (ושוב, ממש לא נראה לי!).
גם לא נראה לי שהוא משקר וגם אם כן זה יותר מ- 10%. מה שציטטת אותי מתייחס למהירויות שגם אם תוריד 10% מהם עדיין לא מדובר בנסיעה איטית.
אני תוהה אם כל מי שכותב נגד היציבות של הדוד בהשוואה לסופה הממוגנת נהג על שניהם יותר מסיבוב וחצי!?!?
אני אומר את זה בבטחון מלא- הוא יציב בהרבה מהסופה!

+1

בלי צל של ספק, והרבה ק"מ מאחורי ההגה על שניהם.

eysham
10-08-11, 16:53
הבעיה בדוד הוא לא המשקל של המיגון... אלא המשקולת הממוצעת שיושבת מול ההגה (בערך מול... :cool:)
פשוט ונדליזם מה שהולך שם... מטובל בקורטוב של חוסר ידיעה משווע....

איל

asafk
10-08-11, 21:45
שלא תגידו שלא מקשיבים לכם..
במקרה התפרסם השבוע מכרז לאומי גלגל לרכב "דוד" "ללא כיסוי כסוף"... (מופיע באתר המכרזים של משהב"ט).

מספר הודעות בדיון זה צונזרו. אסור לכתוב שום פרט טכני או פרטים שמבדילים בין סוגי כלים שונים וכן הלאה. יש דברים שלכם נראים ידועים וברורים, אבל עדיין לא כל מי שעומד מולכם יודע אותם. אם אתם לא בטוחים אם מה שאתם עומדים לכתוב מסווג או לא- תתאפקו. מדובר בכלים שנמצאים בשימוש מבצעי, ולפעמים "פרט קטן" יכול להיות אישור למידע שהאויב לא בטוח בו.

אסף.

דרור ברלי
10-08-11, 23:46
סופה ממוגנת היא רכב מסוכן ביותר לנהיגה. נקודה.
תפקידה העיקר הוא להגן על חיי הנוסעים בה מירי נק"ל ומרסיסים, רק אחר כך לנסוע. אני מנחש שרוב הנפגעים בה נפגעו בתאונות דרכים ולא כתוצאה מפח"ע.

בתצורתו המקורית, הסופההיא ג'יפ מפקדים קל וככזה היא מהירה ויציבה מאוד ונהג מיומן יכול לתפור איתה כבישים מפותלים במהירויות מפתיעות. אבל למרות שכוח זה הבעיה האחרונה בסופה, הבלמים שלה לא מזהירים מלכתחילה ובעיקר - היא לא מתוכננת לשאת משקלים כבדים כאלה, ובוודאי לא בחלוקת משקל הזויה שכזו, שבעיקר גורמת להיגוי להיות אמורפי לחלוטין.
למי שמכיר טוב את הסופות מהאזרחות, סופה ממוגנת נותנת תחושה של אילתור חובבני מהמותן. הנהיגה בה שונה לגמרי מאשר בסופה "קלה" (מפקדים) ובוודאי מאשר בסופה פתוחה.

יונתןמצפה
10-08-11, 23:51
מספר הודעות בדיון זה צונזרו. אסור לכתוב שום פרט טכני או פרטים שמבדילים בין סוגי כלים שונים וכן הלאה. יש דברים שלכם נראים ידועים וברורים, אבל עדיין לא כל מי שעומד מולכם יודע אותם. אם אתם לא בטוחים אם מה שאתם עומדים לכתוב מסווג או לא- תתאפקו. מדובר בכלים שנמצאים בשימוש מבצעי, ולפעמים "פרט קטן" יכול להיות אישור למידע שהאויב לא בטוח בו.

אסף.

היישר! (הערה במקומה)
אסף, עזוב רגע את הדוד..
דיפנדר 110 HD, מהם המשקלים שאליו הוא מיועד ע"פ היצרן והאם הם חופפים את המספרים שמצויים ברשיון הרכב האזרחי?
תעשיר לנו קצת את הידע בנוגע ליכולת של הדיפנדרים הללו (האזרחיים) להעמיס משקל?

בנוגע לגוז'ונים- איפה חותמים על החדשים???

אמיר מ
11-08-11, 00:30
דיפנדר 110 HD- משקל עצמי 2080, משקל כולל 3510.
לגבי האומים- אין בעיה להשיג את האומים ללא הניקל. מדובר באומים תחליפיים באיכות מעולה, הזולים משמעותית מאוד מהמקוריים. ראיתי אותם על הדוידים שעמדו שם.
ל"דוד" לא מאמין שתרכוש, אך למי שמחפש באופן פרטי: אני רכשתי בחברת המזרח.

asafk
11-08-11, 01:17
נתוני היצרן לדיפנדר אזרחי סטנדרטי הם אכן באזור ה 3.5 טון. אבל כלי רכב של הצבא האנגלי, למשל משפחת ה Snatch , ומשפחת רכבי הסיור, מגיעים גם לכמה קילוגרמים יותר מ4 טון. יש גם את ה vixen שהם כבדים יותר במעט. השדרוגים נעשו בעבר על ידי חברות שמתמחות בתחום, ricardo למשל, אבל היום חלק מהכלים יוצאים ככה מלנדרובר.
כלומר המשקלים הללו לא זרים לדיפנדרים, ובסך הכל חבילת השדרוג הנדרשת להגיע למשקלים האלו גם די פשוטה מבחינה טכנית (מתלים, צמיגים, גלגלים, דיפרנציאלים וציריות, בעיקר).

אסף.

יונתןמצפה
11-08-11, 01:24
אסף תודה על המידע...

סוזי המשתוללת
11-08-11, 09:55
פטיש ומברג /אזמיל יסירו את הפחיות הללו ואז החלפת פנצר היא מעשה שגרתי

eysham
11-08-11, 14:07
שלא תגידו שלא מקשיבים לכם..
במקרה התפרסם השבוע מכרז לאומי גלגל לרכב "דוד" "ללא כיסוי כסוף"... (מופיע באתר המכרזים של משהב"ט).

אסף.

אסף,

אני לא אכנס לוויכוח, וזכותך לחשוב/למחוק אחרת... אבל לפחות מה שמחקת לי זה לא משהו שמהייתי מגדיר כאפילו כמעט "שמור"....
נו שויין...

איל

יונתןמצפה
11-08-11, 16:32
פטיש ומברג /אזמיל יסירו את הפחיות הללו ואז החלפת פנצר היא מעשה שגרתי
בד"כ אני מגיע למילואים עם הג'יפ ואז יש לי את כל הציוד ברכב. בד"כ אני גם מוותר על הגעה לסדנא/מוסך על בעיות שאני מצליח לפתור בעצמי (בד"כ הסדנה לא פותרת...).
הפעם הג'יפ לא כאן. כששאלתי איפה אני חותם על פטיש/מברג/אזמיל הסתכלו עלי כאילו נפלתי מהירח.
היית צריך לראות עם מה דפקתי את מפתח הגלגלים אל תוך הגוז'ונים המז***נים: משקולת יד שהצלחתי לשנורר במקרה לגמרי...

tomer s
11-08-11, 16:59
ואח"כ מתפלאים למה הרכבים הצבאיים מתפרקים...

תגיד הלכת למלואים או לקייטנה?
מזגן, טיולים, כול היום בג'יפולוג.
יש לך זמן לבדוק את הצ'ופצ'יק של הקומקום

לפי מצב המשק כדאי שתחתום קבע :-)

תהנה ידידי ותשמור על עצמך!!

toy4FUN
11-08-11, 19:14
אין פתרון טוב באמצעים שיש לך בשטח ...

אחרי כמה ניסיונות שלי להוריד את הציפוי - הוא חזק בצורה בילתי מוסברת,
ורק עם "תוכי" תעשייתי הצלחתי להוריד שני ציפויים כאלה ,
כשראיתי כמה זמן זה לקח לי , וכמה ציפויים כאלה עוד יש - התייאשתי...

הורדתי את הציפויים אצלי בדיסקו עם מברג שטוח גדול ופטיש.
כמה מכות מסביב לכותרת כדי לפתוח אותו ועוד כמה לגזירה לאורך אחד הצירים האורכיים מספיקים בשביל להעיף את הח$%א הזה לכל הרוחות.
מאז עם מפתח 27 מ"מ הכל נפתח ונסגר חלק.
סה"כ 5 דקות עבודה על כל כיסוי.

asafk
11-08-11, 19:57
אסף,

אני לא אכנס לוויכוח, וזכותך לחשוב/למחוק אחרת... אבל לפחות מה שמחקת לי זה לא משהו שמהייתי מגדיר כאפילו כמעט "שמור"....
נו שויין...

איל

כתבת פרט אחד שאסור לכתוב.
חשוב לי להדגיש - יש דברים שאנחנו יודעים, והאויב לא. גם דברים שנראים לנו פעוטים וידועים - לפעמים הם החלק האחרון באיזשהו פזל שמישהו עושה על ידי איסוף מודיעין. לפעמים הוא כמעט בטוח שהוא יודע, ואז אתה מוסר לו פרט קטנטן והוא בטוח שהוא יודע.
אם יש ספק - אני מעדיף למחוק, קבלו את זה בהבנה.

אסף.

יונתןמצפה
11-08-11, 23:20
ואח"כ מתפלאים למה הרכבים הצבאיים מתפרקים...

תגיד הלכת למלואים או לקייטנה?
מזגן, טיולים, כול היום בג'יפולוג.
יש לך זמן לבדוק את הצ'ופצ'יק של הקומקום

לפי מצב המשק כדאי שתחתום קבע :-)

תהנה ידידי ותשמור על עצמך!!

חיכיתי לתגובה כזו... אבל ממך? לא יפה!
בוא נגיד ככה, תבדוק מתי הגבתי באתר. בכל יתר השעות- כנראה שלא ממש יכולתי להגיב. (למעט עכשיו שיצאתי לסופ"ש)
קייטנה? אפשר גם לראות את זה ככה. הכל עניין של השקפה...

יונתןמצפה
16-08-11, 12:37
והבוקר... שוב 40 דקות לפתיחת אומי הגלגל!
ושוב... לא פנצ'ר שאני עשיתי (בלאט!...)
הפעם הכיסויים הללו היו במצב ממש גרוע. כמעט עגולים לגמרי. מזל שהבאתי איתי בשבת את ארגז הכלים של הרכב.
מצאתי שיטה טובה: מועכים בעזרת ג'בקה את 6 הצלעות של הכיסויים עד שהם מקבלים צורה יפה של אום. אז אפשר להכניס את מפתח הגלגלים במידה 27 בעזרת מכות פטיש (או אבן אקרשטיין לצורך העניין) בקלות יחסית.
כסיימתי לפרק את הגלגל הגיח לפתע אחד מנהגי הקו הסדירים עם 3 גוז'ונים חדשים ללא הכיסוי אך במידה שמתאימה למפתח גלגלים המסופק. משהו שנראה כמו מה שבתקווה יצא מהמכרז שאסף דיבר עליו. מעניין אם עד שיהיו אומים ישארו דוידים במצב נסיעה בצה"ל...

עודד זנטון
17-08-11, 14:28
נו, והחלפתה את הגוז'ונים שלך בשלו?
אגב, שאל בבקשה את הסמח"ט שם אם הוא יודע היכן השאקלים לכבל גרירה שלו.

מילא שהכבל היחיד שהיה לי נלקח בהשאלה אי שם בצפון ממי שעדיין מחפש אותו, אף אחד בגזרה לא ידע לספק שאקלים...(חוץ מהדוד של הסמח"ט, שסיפק אותם בשמחה. לאדון סמח"ט יהיה קל יותר, כנראה, להשיג חדשים).

נמרוד
26-09-11, 22:14
אחר שבוע וחצי עם דוידים ועוד שבוע וחצי לפנינו...

אלוהים איזה אידיוט בחר בדיפנדר בתוך בסיס לרכב מבצעי? (ועזבו אותי מכל היחידות המובחרות... אני מדבר על רכב מבצעי שעובד כל יום, כל היום, לא משהו שעומד היכון להטסה למבצע שושו פעם ב) ואם כבר, אז מי המטומטם שסגר חוזה אחזקה אזרחי על הרכבים האלו? האמינות שהם מפגינים די נמוכה, אבל הרבה יותר גרוע מזה - הם יוצאים כמעט על כל שטות שברכב נורמלי (כמו סופה) מתקנים בסדנת החימוש הרגילה, למוסך אזרחי... וזה עוד יומיים מינימום ושלושה-ארבעה בדרך כלל של השבתה.

מה שכן הם בהחלט נוחים יותר ועבירים יותר מסופה ממוגנת, אין ספק. ודווקא הגלגלים והצמיגים ברמה גבוהה, אין יותר מדי תקרים. אבל האמינות...

יונתןמצפה
27-09-11, 12:19
אחר שבוע וחצי עם דוידים ועוד שבוע וחצי לפנינו...

אלוהים איזה אידיוט בחר בדיפנדר בתוך בסיס לרכב מבצעי? (ועזבו אותי מכל היחידות המובחרות... אני מדבר על רכב מבצעי שעובד כל יום, כל היום, לא משהו שעומד היכון להטסה למבצע שושו פעם ב) ואם כבר, אז מי המטומטם שסגר חוזה אחזקה אזרחי על הרכבים האלו? האמינות שהם מפגינים די נמוכה, אבל הרבה יותר גרוע מזה - הם יוצאים כמעט על כל שטות שברכב נורמלי (כמו סופה) מתקנים בסדנת החימוש הרגילה, למוסך אזרחי... וזה עוד יומיים מינימום ושלושה-ארבעה בדרך כלל של השבתה.

בגדול א ני מסכים. אבל יש כמה סייגים:
אני "נפלתי" במילואים האלו על רכב מצויין. במהלך 20 יום מילואים שבהם לא ממש ריחמתי עליו לא הייתה לו שום תקלה. הפעם היחידה שנסעתי למוסך האזרחי היתה כי הבוחן הצבאי חשב שצריך להחליף רפידות ברקס.
ולגבי המוסך האזרחי- לפני שהגעתי לשם הייתי בטוח שאני הולך להיתקל במקום שכל יעודו בחיים זה לשאוב כסף מקופת המדינה. מקצועיות? לא ציפיתי להרבה...
אבל כשמנהל העבודה הגיע עם קליבר מיוחד למדוד את עובי הצלחת של הבלמים הבנתי שמדובר במוסך מסוג אחד. כזה שאשכרה עובד כמו שכתוב בספר!
זה נכון שהרבה (הרבה מאד אפילו) מהרכבים הללו כבר במצב עגום ++. ושבאמת על כל פיפס צריך להגיע למוסך המרכזי.. אבל:
א. ממה שהבנתי זה עומד להשתנוןת בקרוב לאחר שלחלק גדול מהרכבים נגמרת האחריות ואז יתחילו לטפל בהם בצבא.
ב. איזה רכב אחר אתה מציע? (אגב, במוסך האזרחי הזה יש עוד הרבה מאד רכבים שהם לא LR שגם מטופלים שם. זאב למשל...)

ולגבי זה:

מה שכן הם בהחלט נוחים יותר ועבירים יותר מסופה ממוגנת, אין ספק. ודווקא הגלגלים והצמיגים ברמה גבוהה, אין יותר מדי תקרים. אבל האמינות...
בכל הקווים שהייתי עד היום במילואים (4 או 5), גם כשהיו סופות תמיד הייתה לפחות סופה אחת מושבתת. מהבחינה הזו אין הבדל כשעברו לדוד...
לפחות עכשיו הרכבים שכן עובדים ראויים להיקרא רכב!

נמרוד
27-09-11, 22:28
אני עושה קוי מילואים כסמ"פ ומ"פ כמעט 15 שנה. רכבים זה צרה צרורה בצבא, והולך ונהיה יותר גרוע כל שנה - כל הקונספציה החימושית מטורפת, לא הגיונית. בעצם, מזכירה את משרד התחבורה... בקיצור את שניהם צריך למחוק ולהתחיל מהתחלה...

שלא תבין לא נכון - רכב ממוגן שעובד 24 שעות בסיור, ויש סופות ממוגנות שעברו את מליון הקילומטרים - אני מכבד את זה. אבל הסופות פשוטות יותר לתחזוקה, ומתוחזקות על ידי החימוש הצבאי. הדוד - דיפנדר TD5 - מורכב יותר, ואני לא חושב שיכול להיות על זה ויכוח בפורום ג'יפולוג... והעובדה שהוא בעצם לא מתוחזק בסדנא הצבאית אלא יוצא למוסך חיצוני, מסבכת את העניין פי כמה. אתה מספר שנסעת בעצמך למוסך - הלוואי! בחטיבה המרחבית בה אני משרת עכשיו, הרכב הולך ליום טיפול. על כל בעייה יותר מטריביאלית (כמו שציינת יונתן - החלפה שגרתית של בלמים שהג'יפולוג הממוצע מבצע בחצר הבית עם כלים בסיסיים) הוא מושבת. נגמר היום הראשון. למחרת נהג של החטיבה לוקח אותו למוסך. המוסך נסגר בארבע. הלך יום שני. למחרת מתקנים את התקלה, אבל שוב המוסך נסגר לפני שהחטיבה מספיקה למשוך אותו כי יש לה בעיית נהגים - הלך היום השלישי. ביום הרביעי הוא חוזר לחטיבה, עובר בחינות וכולי, ועכשיו בערב אני צריך לשלוח נהג ומלווה שלי לחטיבה... עם מה בדיוק? הרי הרכב המנהלתי באותו ברוך בסבירות גבוהה... התשובה בגדוד מילואים ברורה - עם רכב ליסינג של מישהו!

יונתןמצפה
28-09-11, 00:12
נמרוד... הבעיה כנראה טמונה או בסמ"פ שלך או בנהגים. (ואני מראש מזהיר שאני מעט ציני אבל יש גם רצינות בדברי)
לסדנא יוצאים ב- 7 בבוקר ונעמדים ראשונים בתור. חובה לחקת עוגה/עוגיות/כל דבר אחר שנגדים אוהבים (למה בדיוק? בהמשך..)
נכנסים ראשונים לבוחן הרכב (שאותו כבר מכירים כי את הרוטינה אתה ציינת...). מפלרטטים איתו על הצבא הדפוק וכמה אין להם שם תנאי עבודה נורמליים. דוחפים לו את העוגה מלמעלה, ואז הוא כבר "חבר" שלך ולא נעים לו לתקוע אותך על תקלה שניתנת לדחייה. אז הוא אומר לך שבפעם הבאה הרכב נוסע למוסך...
הנהג (אני במקרה הזה) חוזר למוצב ומספר על עלילות הסדנא למ"פ שמתכונן לשובע הבא מבעוד מועד (נהג נוסף/רכב ליסינג/עוגה לנגד הרכבים של החטיבה וכד').
עובר שבוע..
אתה יוצא לסדנא כרגיל כדי להגיע ראשון לתור. גם הפעם לוקח עוגה...
בוקר טוב לבוחן, עוגה, ומזכיר לו שאתה צריך לנסוע למוסך. הוא בודק בזריזות את הרכב כדי להוסיף על הדרך עוד כמה דברים למוסך ושולח אותך לנגד רכבים החטיבתי שאחראי על הורדת הרכבים למוסך.
אתה מוריד מהרכב זיוודים שאסור שיישארו במוסך וע"י סיחבוק + עוגה משאיר אותם למשמרת במשרדו של נגד שקר כלשהו מזדמן.
נוסעים עם הנגד הקודם למוסך (גם הוא זוכה לטעום מהעוגה וע"י לשפר את תנאיך בהמשך).
במוסך העוגה כבר לא עוזרת.. אבל אתם ראשונים ונכנסים ראשונים. אז למוסך יש אינטרס לסיים אתכם מהר! (כי אחריכם יגיעו עוד עשרות רכבים שידפקו על דלתותיהם בזעם).
המוסך עובד, אתם פורשים להפסקת שירותים שמתארכת, בשירותי הלקוחות של המוסך... חוזרים. הרכב כבר כמעט מוכן!
יופי! לוחצים ידיים ושיחת חולין עם מנהל המשמרת במוסך, קופצים להרביץ חומוס אזרחי במסעדת פועלים של האזור תעשייה.
בדרך למוצב עוצרים לכוס קפה בארומה/YELLOW ומגיעים בדיוק בזמן לתגבור צירים של אחרה"צ.
נכון, השיטה היבשה של הצבא מבטיחה לך שזה ייגמר כמו בתיאור שלך. אבל בשביל זה אנחנו מילואמניקים לא?!

אגב, שום דבר בסיפור לא הומצא. הכל אמיתי לגמרי. ובשינויים קטנים גם יותר מפעם אחת או שתיים בקו.
נמרוד, תבדוק מי הנהגים שלך, מהסיפורים שלך עולה שהם לא ממש מבינים את הגדרת התפקיד שלהם!

-->