PDA

צפייה בגרסה מלאה : ESP ויציאה מהצלבה

nlitman2
09-08-11, 20:21
שלום
שאלתי היא בנושא מערכת ה ESP ובקרת המשיכה
מדובר ב GV מהדור החדש, כאשר משלבים LOW ה ESP מתנתק אוטומטית
האם במצב זה שנכנסים להצלבה ה"אלקטרוניקה" לא עוזרת?
יצא לי לעלות מספר עליות ב LOW אך לא ממש הגעתי למצבים של הצלבה בהם אחד הגלגלים הסתובב על ריק באוויר.

IlanHadar
09-08-11, 21:20
כמו שכתבת יש שתי מערכות:

ESP - Electronic stability control בקרת היציבות
TCS - traction Control System בקרת המשיכה

ה ESP מתנתק בשילוב להילוך נמוך, אתה צריך לבדוק בספר הרכב אם יש לך בקרת משיכה, אם מצויין שיש אז זה מה שיוציא אותך מהצלבות.

או סע לבור בתל אביב או מקום דומה, מצא מקום שאתה יכול להרים גלגל באוויר ובדוק אם הבלמים עוצרים אותו, אם כן אז יש לך TCS.

eyalzo
10-08-11, 16:18
המנגנון של הויטרה מהדור האחרון אינו טריוויאלי, וההסבר בספר של הרכב לא מושלם.
(כבר דנו בזה כאן לפני כמה חודשים, אבל קשה למצוא את השרשור הארוך)
המערכות שונות מאד ולפעמים מתנגשות, וזו הסיבה העיקרית שאחת מבטלת את השניה.
העניין ב- ESP הוא להחזיר אותך לקו בו התכוונת להיות (בכביש בעיקר), באמצעות בלימה סלקטיבית של כל גלגל בנפרד. המרכיב המרשים במערכת הוא חיישן הסבסוב (ג'יירו) שמותקן ליד בלם היד במרכז הרכב, ולא אובדן אחיזה של צמיגים. כל ESP עובד אחרת, ובמספר רכבי שטח הוא פרמיטיבי ומפריע. זה בויטרה דווקא עובד יפה בשבילים, לא מתערב שלא לצורך, ופעם אחת הציל אותי מסחרור על חצץ שלפתע הופיע לי בסיבוב.
המנגנון לא מתאים לטיפוס בקו ישר - חיישן הסיבסוב של הרכב אינו רלוונטי בקו ישר אלא רק אובדן האחיזה של הצמיגים. התגובה המאוחרת יחסית לאובדן האחיזה גורמת לאובדן כוח, שהוא קריטי במהלך טיפוס. בשביל זה יש לך את מנגנון הנעילה שמטרתו להעביר כוח שווה לכל הגלגלים, תוך כדי מניעת סחרור כאשר מאבדים אחיזה במציאות. זה אמור לעזור גם בבוץ או חול, שם התנופה חשובה גם כן.
הנעילה לא לגמרי מכנית אלא מעין תגובה מהירה לאובדן אחיזה. יש ברשת סרטונים שמדגימים את "הריקוד" של ויטרה חדשה בעלייה באמצעות הנעילה הנ"ל - סחרור קצר של גלגל בודד, בלימה מהירה שלו בעזרת "האלקטרוניקה" והמשך תנועה.

amit_san
10-08-11, 19:16
שלום לכולם..
אמנם אני מגיע ממערכות טויוטה אך לעניות דעתי העיקרון הוא זהה, מדוע?
כאשר הרכב נמצא במצב שבו ההנעה הכפולה משולבת אך הדיפרנציאל המרכזי לא נעול ובקרת ה ESP/VSC דרוכה , ישנה שליטה של יחידת ניהול המנוע על כל האופנים מבחינת ניטרול ובלימת כל אופן בנפרד כאשר הוא נמצא בתחום מהירות שחורג בלמעלה מ 20% לערך מהמהירות הממוצעת של האופנים. לכן כאשר נועלים את הדיפרנציאל המרכזי , מבטלים למעשה את השפעת בקרת ה ESP/VSC כי חלוקת הכח/מומנט לסרן האחורי ולסרן הקדמי מתבצעת בצורה לינארית, כלומר 50% לסרן האחורי ו 50% לסרן הקדמי. אך נשארה למעשה בקרה אחת קריטית ויעילה בשטח והיא TRC/TCS כי היא מונעת מגלגל מחליק לקבל כח/מומנט ובעצם מפנה אותו לאופן המקביל באותו הסרן - תופעה שיוצרת נעילה רוחבית כמעט אבסולוטית הן בסרן האחורי והן בסרן הקדמי.

עמית.

eyalzo
10-08-11, 23:33
ממש לא. אני חוזר ומדגיש ש- ESP זו מערכת שמתערבת בתת-היגוי והיגוי-יתר על ידי השוואת סיבסוב הרכב לעומת הפקודה שהנהג שולח עם ההגה. היא מתערבת גם כאשר מדובר בהחלקה צידית, דבר שכלל לא קשור ל- "פרפור" של גלגל. ואין כללים אחידים אלא יצרנים שנים ודורות שונים של מערכות. אפילו הכינויים של המערכות האלו לא אחידים.

zivo
11-08-11, 00:04
אייל צודק ב 100% ואין מה לנחש - הכל כתוב בחוברת של הרכב.
תחת המערכת של EPS יש 3 תת מערכות שכולן מבוססות על הפעלה סלקטיבית, של הבלמים כתוצאה מהפרשי מהירות בגלגלים (ומערכת הג'ירו שאיל מזכיר).
המערכות הן בקרת יציבות, בקרת משיכה וABS .
שילוב להילוך נמוך מנתק את האחת (יציבות) ע"מ לאפשר לבקרת המשיכה שליטה מירבית (זה ההסבר בחוברת).
במהירויות נמוכות, ניתן לנתק את ה ESP ידנית (מהכפתור) אבל מעל 30 קמ"ש הוא יחזור לפעול מחדש בכל מקרה.

asafk
11-08-11, 00:46
בכל כלי הרכב, ה ESP, כאמור, תפקידו למנוע החלקה בכביש. יש כאלו שעושים זאת באמצעות הפעלת בלמים, אחרים על ידי מניפולציות על מערכת העברת הכוח, וכמעט כולם מפחיתים כוח מהמנוע ברגע שהמערכח חשה גלגל מסתחרר. וזו בדיוק הסיבה לנתק ESP בשטח - כי אם כשגלגל מסתחרר הטורים יורדים, אי אפשר להתקדם, כי מאבדים תנופה ברגע שגלגל אחד מאבד אחיזה. המשמעות היא שהצלבה הכי קטנה עם ESP - ואתה לא זז לשום מקום.
בקרת אחיזה זו מערכת אחרת, אותה אנחנו כן רוצים בשטח.

אסף.

nlitman2
11-08-11, 13:42
אייל צודק ב 100% ואין מה לנחש - הכל כתוב בחוברת של הרכב.
תחת המערכת של EPS יש 3 תת מערכות שכולן מבוססות על הפעלה סלקטיבית, של הבלמים כתוצאה מהפרשי מהירות בגלגלים (ומערכת הג'ירו שאיל מזכיר).
המערכות הן בקרת יציבות, בקרת משיכה וABS .
שילוב להילוך נמוך מנתק את האחת (יציבות) ע"מ לאפשר לבקרת המשיכה שליטה מירבית (זה ההסבר בחוברת).
במהירויות נמוכות, ניתן לנתק את ה ESP ידנית (מהכפתור) אבל מעל 30 קמ"ש הוא יחזור לפעול מחדש בכל מקרה.

הרגשתי את עבודת המערכת בצורה טובה בנסיעה בדיונה הגדולה.
מצב נעול HIGH בעליה הורגשו "פימפומים" מהמערכת והרכב איבד כוח מהר - נעצר באמצע
מצב נעול HIGH עם ESP OFF אותו דבר בגלל שבמהלך הגישה וצבירת המהירות הרכב עבר את ה 30 קמ"ש המערכת חזרה לפעול אוטומטית - בדיוק כמו המצב הקודם.
מצב נעול LOW הרכב עלה את העליה בצורה כמעט חלקה (אם כי מעט רועשת)

הסיבוב בדיונות גרם לי לחשוב על פעילות המערכת ומכיוון שחשבתי שכל תתי המערכות קשורות אחת לשניה הסקתי את המסקנה שברגע שבחוחרים ESP OFF אזי אין עזרה בשעת הצלבה, וגרם לי לחשוב מה יהיה המצב האופטימאלי בעליה מסולעת כאשר צריך זחילה איטית מצד אחד ומצד שני מערכת בקרת המשיכה יכולה לעזור במקרים מסויימים.

אך אם כמו שנאמר שמערכת בקרת המשיכה עובדת גם ש ה ESP כבוי אזי אין יותר מקום לספק.

ביצעתי ניסיון קטן עם הרכב המשפחתי (יונדאי I30) כדי לאמת נקודה זו.
עמדתי כשגלגל אחד על כביש והשני על כורכר ולחצתי על דוושת הגז והרגשתי שאיך שהגלגל בעל האחיזה הקטנה יותר מתחיל להסתחרר המערכת נכנסת לפעולה ולא נותנת "לפרפר"
אותו דבר כאשר ביטלתי את ה ESP, התגובה היתה זהה ומערכת בקרת היציבות עבדה.
אני מניח ש ב GV זה דומה.

nlitman2
11-08-11, 13:57
ועוד משהו קטן,
לאחר קריאה בספר הרכב
למערכת שקשורה ל"נעילה האלקטרונית" קוראים Brake traction control
רשום במפורש שנמצאים במצב 4L Lock המערת יכולה לעבוד בזמן שגלגל אחת מסתחרר כדי להעביר את הכוח לגלגלים האחרים בכדי להגדיל את היכולת לטיפוס ולביצועים טובים יותר בעליות ובתנאי שטח חלקים.
זהו - התשובה נמצאת כאן - ESP OFF מבטלת את כל המערכות מלבד מערכת זו.

אלי אהרוני
11-08-11, 18:22
אני לא מכיר את הרכב הספציפי הזה אבל כנראה שבשילוב ל LOW, ה-ESP מתנתק ובקרת האחיזה נשארת ולכן זה מדמה לך נעילה.
זה ממש לא תחליף לנעילה אמיתית אבל עוזר בלא מעט מקרים.

IlanHadar
11-08-11, 21:56
ועוד משהו קטן,
לאחר קריאה בספר הרכב
למערכת שקשורה ל"נעילה האלקטרונית" קוראים Brake traction control
רשום במפורש שנמצאים במצב 4L Lock המערת יכולה לעבוד בזמן שגלגל אחת מסתחרר כדי להעביר את הכוח לגלגלים האחרים בכדי להגדיל את היכולת לטיפוס ולביצועים טובים יותר בעליות ובתנאי שטח חלקים.
זהו - התשובה נמצאת כאן - ESP OFF מבטלת את כל המערכות מלבד מערכת זו.

זו אכן התשובה לשאלה, אצלך זה נקרא BTC אצלי זה TCS, אבל המערכת זהה, עוצרת גלגל שמאבד אחיזה.

-->