PDA

צפייה בגרסה מלאה : ענייני תיווך ושכירות

tagiv
16-08-11, 15:10
מקרה שהיה כך היה:
אני וזוגתי הלכנו דרך מתווך לראות בית להשכרה,
הוא החתים אותנו על טופס בו רשום כל עניין הבלעדיות והסכם הסודיות, כלומר לא לספר לאף אחד על הבית.
וגם היה רשום שדמי התיווך ישולמו מיד לאחר התקשרות בין הצדדים ( שוכר ומשכיר ) בהסכם מחייב כלשהו.
ראינו את הבית והחלטנו שאנחנו מעוניינים, ישבנו עם בעל הבית ועם המתווך ונתנו לבעל הבית את הצ'קים הדחויים.
לקחנו חוזה לעיון ולא חתמנו עליו. ושילמנו למתווך ( טעות חמורה כנראה ).
בסופו של דבר החלטנו שלא לעבור , לא חתמנו על חוזה עם בעל הבית והמתווך לא מוכן להחזיר לנו את דמי התיווך.
להלן ציטוט מהחוק:
"א) מתווך במקרקעין יהיה זכאי לדמי תיווך מאת לקוח אם נתקיימו כל אלה:
(1) הוא היה בעל רשיון לפי חוק זה בעת שעסק בתיווך או שחל עליו, באותה עת, פטור זמני בהתאם לאמור בסעיף 20;
(2) הוא מילא אחר הוראות סעיף 9;
(3) הוא היה הגורם היעיל שהביא להתקשרות הצדדים </SPAN>בהסכם מחייב.</SPAN>
(ב) מתווך במקרקעין שביצע בתקופת הבלעדיות את פעולות השיווק שנקבעו לפי סעיף 9(ד) - חזקה שהיה הגורם היעיל כאמור בסעיף קטן (א)(3) לגבי עסקה </SPAN>שנכרתה </SPAN>בתקופת הבלעדיות. "
והשאלה היא מי צודק?
האם להמשיך ולהתעקש שיחזיר לנו את דמי התיווך ?
לדעתי כן, אני מחפש צידוקים לפני פניה לעו"ד.

תודה מראש
תומר
</SPAN>

עוזי5555
16-08-11, 15:54
אם הדירה נמצאה לא תקינה או לחלופין לא כמו שהוצגה ע"י המתווך! כלומר סוג של אינפורמציה מוטעית (לא היה גילוי נאות) ,כן אתה תוכל לדרוש את כספך ששולם למתווך!

אבל במידה ואתה על דעת עצמך החלטת שהדירה ,אתה לא רוצה אותה ,אתה לא זכאי לדמי התיווך חזרה א.המתווך הראה לך את הדירה ב. המתווך הפגיש אותך עם בעל הנכבס ,ג. המתווך כן היה הגורם היעיל לביצוע העסקה! מבחינת החוק היתה עסקה לכל דבר היתה לחיצת יד אני משער ,ולראיה ניתנו 12 צ'יקים תשלום עבור שנת שכירות .
בהצלחה

נימי
16-08-11, 16:18
לא התבצע עיסקה, אז על מה המתווך רוצה כסף?
כמו שאני מניח שקיבלת את 12 הצקים חזרה כך גם אתה צריך לקבל את הכסף של המתווך חזרה.

את הלקח כבר למדת לפעם הבאה, אני שקניתי בית, עד שלא היה הסכם חתום על ידי שני הצדדים (חוזה של העורכי דין ולא חס וחלילה זיכרון דברים) המתווחים לא ראו שקל, ישר אחרי החתימה נסעתי אליהם לשלם להם את הסכום שסיכמנו מראש.

tagiv
16-08-11, 17:01
הצ'קים בוודאי שאצלי,
רק התשלום למתווך שולם, הייתי תמים, הייתי בטוח שנחתום והכל יהיה בסדר, אבל לא חתמנו, לא הסתדר, אין הסכם מחייב ביני לבין בעל הבית ולכן אני טוען שאני צריך לקבל בחזרה את כספי.

עמי
16-08-11, 18:09
אתה זכאי לדמי התיווך חזרה.
דמי תיווך משולמים עבור שירותי תיווך אשר הביאו להתקשרות הצדדים בעסקה, מה שלא קרה כאן.
דמי התיווך אינם משולמים למתווך עבור מאמציו סתם, אלא עבור מאמצים שהיוו גורם אפקטיבי לקרות התוצאה המבוקשת.
אין תוצאה (=הסכם שכירות), אין דמי תיווך*.

* אלא אם ניסית לחמוק מתשלום דמי תיווך ולעקוף את המתווך, או שנהגת בחוסר תום לב בצורה אחרת.

עמי

טל חסיד
16-08-11, 19:19
תנסה לדבר איתו שימצא לך דירה אחרת, אם יצליח אז הכל בסדר אם לא שיחזיר הכסף או לשקול תביעה בבית דין לתביעות קטנות, בטח הסכום קטן מ18.000 ש"ח

טל

עוזי5555
16-08-11, 19:29
הצ'קים בוודאי שאצלי,
רק התשלום למתווך שולם, הייתי תמים, הייתי בטוח שנחתום והכל יהיה בסדר, אבל לא חתמנו, לא הסתדר, אין הסכם מחייב ביני לבין בעל הבית ולכן אני טוען שאני צריך לקבל בחזרה את כספי.
אתה לא ציינת בדבריך שבעל הנכס החזיר לך את הציקים ,אתה רשמת שנתת לו צ'יקים ,לכן טענתי שמבחינה חוקית כן היתה עסקה! עכשיו אם הוחזרו אליך הצ'יקים ואין שום התחייבות מצידך או להיפך מצד בעל הנכס אחד אל השני אז כן המתווך צריך להחזיר את עמלת התיווך!
השאלה היא ,למה המתווך לא רוצה להחזיר את עמלת התיווך? מהי הטענה שלו? צריך בכל אופן לשמוע את הצד השני .

מידבר
16-08-11, 19:32
"...18000 ש"ח"
אם הכוונה לגובה המקס' של תביעה בבימ'ש לתביעות קטנות הרי שהוא כבר עלה ל31900.

בב'.

ohadha
16-08-11, 20:03
נימי צודק. המתווך חייב להחזיר לך את הכסף שהרי לא נחתם הסכם מחייב.
אתה לא צריך עורך דין.
אם תיקח עורך דין ותתבע בבית משפט שלום אתה לא רק שלא תראה את הכסף גם תשלם יותר לעורך הדין וזה יגמר בעוד ארבע חמש שנים.
אתה יכול לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות בהנחה שבכום התיווך היה נמוך מ 31,900.

להלן טיפ נוסף:
אם תתבע בדיוק את הסכום ששילמת תקבל רק את חלקו. תתבע את הסכום ששילמת + אובדן ימי עבודה + הוצאות עוד 1000 ש"ח לא יותר.
השופט ילחץ לפשרה תתפשר על הסכום ששילמת.

בהצלחה

tagiv
17-08-11, 08:33
תודה רבה לכל העונים,
התייעצתי עם 3 חברים עורכי דין.. חד משמעית מגיע לי חזרה את כל הסכום,
אני מקווה שלא להגיע לבית משפט, מכתב מעו"ד למתווך אני מניח שיעשה את העבודה..
אני למדתי את הלקח שלי...
שוב תודה.

תומר

טל חסיד
17-08-11, 08:45
אתה אופטימי, מכתב מעו"ד יעשה את העבודה, אני מקווה בשבילך .

טל

-->