PDA

צפייה בגרסה מלאה : נפלה עלי עז... (או גידול, הובלה ואחזקת עדר עיזים קטן)

itayhi
28-08-11, 00:48
כן, זה שוב אני עם השאלות הדביליות....

אז בנוסף לתרנגולות ולירקות, אני יכול להניח את ידי על עדר קטן של עיזים (זכר, 2 נקבות ו4 גדיים).
למה אני צריך את כאב הראש הזה? מאותה סיבה שכלב מלקק לעצמו ת'אשכים. ;)

השאלה מתחלקת לכמה תתי סעיפים:

א. הובלה - אני צריך להוביל אותם מאזור ראשל"צ-נס ציונה להוד השרון.
הבנתי שלא חוקי להוביל בקר, צאן וכד' על הרכב הפרטי שלי גם אם זה טנדר ויש מספיק מקום...
צריך מישהו עם אישור להובלת בע"ח.
זה חוק שבאמת נאכף? מדובר על משהו אמיתי או רק ברמה המסחרית?
מה בעצם קורה כשאני לוקח את הכלבים שלי לוטרינר? אני עובר על החוק?
לכל טנדר שמוביל בעגלה מאחור 2 סוסים יש אישור להובלת בע"ח?

ב. מישהו עם נסיון בגידול עצמאי של עיזים ויכול לתת טיפים, הערות והארות לגבי התחביב החדש שלי?
אני יודע לגבי חיסוני חובה ממשרד החקלאות ואני יודע שהן אוכלות *כל* מה שהן רואות.
עוד משהו מעניין שאני צריל לדעת מעבר לאוכל ומים?

ג. חלב - אם מדובר על עדר קטן, מחוסן, בחצר פרטית עם מרחק אוירי של מס' ק"מ עד לצאן הקרוב ביותר
באמת חייבים לפסטר את החלב?

זהו עד כאן, אני בטח אזכר בעוד שאלות בהמשך....

תודה

איתי

MichaelV
28-08-11, 01:34
הובלת צאן ובקר, נאכפת בצורה דלילה, וחבל. לא חסר בדואים שלא מבינים שכבשים הם יצור חי, ואי אפשר לזרוק אותם כמו שקי קמח אחת על גבי השניה בעגלה.
לעגלה אשר מיועדת להובלת סוסים מוצמד רשיון להובלת בעלי חיים.
לעניין הכלבים - לא יודע לומר לך. כנראה שכל עוד זה בתא הנוסעים, זו לא עבירה על החוק. הכלבה שלי הרבה פעמים נוסעת בארגז הטנדר, מעולם לא היו תלונות או הטרדות. מה גם שחייב להיות גבול לטמטום החוק - מה קורה כשאני צריך להוביל שקית עם דגי זהב מחנות החיות? גם הם בעלי חיים...
אם אצלך ההובלה היא חד-פעמית, אענה לשאלת הקיטבג בשאלת קיטבג - יש לך ברזנט גדול?

WildLove
28-08-11, 03:23
עם העצה הזו והראש של איתי... אני לא אתפלא לראות במרכז סונומה עם עזים בקבינה :))

bizon
28-08-11, 04:18
לגבי הובלת בעלי חיים אין לי מושג מה אומר החוק . לגבי החלב בהחלט כן אתה חייב לפסטר. אגב עזים זקוקות גם למלח. (גוש מלח בצבע אדום) ומחסה טוב ומוגן מרוח וגשם

גילוי נאות - הדברים נאמרו ממה ששמעתי מחבר ואין לי כל ניסיון בגידול עזים . אולי יבוא היום ונעשה גם את זה :) שיהיה בהצלחה

מור

zagi
28-08-11, 07:26
איתי שלום , אתה מוזמן אלי למושב - שכן שלי מגדל עדר של 90+- עיזים ויכול לתת לך את כל הטיפים לגידול .
לגבי פיסטור - לא חייב אבל אם עז אחת נמצאת בתחילתה של מחלה ועוד לא רואים עליה אתה תיקח סיכון לשתות את החלב ללא פיסטור ???

תומר א.
28-08-11, 15:34
א. בעיקרון לא נאכף אבל, יש להן תעודות זהות? אם כן אתה צריך להעביר בעלות, תבדוק את הפרוצדורה לפני שאתה מעביר אותן פיסית, אתה עלול להדרש גם להציג אישורים
וטרינריים.
ב.אסור לך לשנות להן את השגרה והמזון בהתחלה לאט ובסבלנות
ג. מה הקשר בין פיסטור לבין המרחק מהעדר הקרוב?
אגב פיסטור והרתחה הם דומים אבל לא. המטרה זהה להשמיד את החיידקים הלא כל כך נחמדים הנימצאים בחלב.

לא לומדים לגדל צאן על רגל אחת באינטרנט דבר עם הבעלים הקודם ועם בעלי דירים

lizard
28-08-11, 17:00
נדמה לי שחייבים לפסטר. זה גם רצוי כי אתה לא רוצה לחלות נכון? כולה לחמם את החלב ל72 מעלות או משהו כזה. לא רציני.
אם אני זוכר נכון, כל עז נותנת בערך 300-350 ליטר חלב בשנה אבל לא כל השנה! רק 3-4 חודשים בקירוב בזמן שהיא בהריון וקצת לאחר מכן. אני לא זוכר כמה הן אוכלות אבל זה לא מעט. מצד שני לא כל כך יקר.
התהליך הוא בעיקרון משהו כזה : עז נכנסת להריון, מתחילה לייצר חלב, אתה שואב את החלב, היא ממליטה, אתה מחילט אם לתת לגדי לינוק או לא (אם הוא הולך לבשר או לא וכדומה). כשהגדיים גדלים אז אתה שומר זכר אחד ואת הנקבות. באיזה שלב כל העדר שלך מתחלף או גדל.
הגדיים שלך זכרים? (יש שם לגדי נקבה? אני לא זוכר) לא בטוח שווה להשאיר אותם.

zagi
28-08-11, 22:50
גדי נקבה - גדיה , רבים - גדיות

gp1
29-08-11, 01:31
http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/895/788.html מ- 2009 אולי עדכני

-->