PDA

צפייה בגרסה מלאה : ריבולברים לסרן אחורי היילקס

האיש הזקן
31-12-04, 19:29
יש למישהו דעה מלומדת בנוגע להתקנת ריבולברים בסרן האחורי של היילקס?

יוני5
31-12-04, 19:58
על הסופה שלי נהנתי מהריוולברים - גם נוחות וגם מהלך מתלה.
בכל מקרה החלטתי לא להשאיר אותם מהשיקול הכספי.

לדעתי, עזוב את זה, יש דברים טובים יותר לעשות עם הכסף.

יוני5

נמרוד
02-01-05, 20:06
יש למישהו דעה מלומדת בנוגע להתקנת ריבולברים בסרן האחורי של היילקס?

דעות מלומדות על רבולברים יש כאן לא מעט. אבל לא בהקשר הספציפי של סרו אחורי של היילקס. אם תסכים איתי שההקשר לא רלוונטי, אז חיפוש על המילים "רבולבר", "ריבולבר" ואחיותיהן "דרופ קיט", "3/4 אליפטי" "באגי ספרינג" ועוד כמה ידוג לך את כל הדיונים הקודמים, חלקם לא רעים בכלל.

חגי
02-01-05, 22:43
סתם מחשבה.

גם כך אין משקל רב על הסרן האחורי של ההיילקס (במיוחד לאלה בלי סגירת מתכת) אז מה התאם בריבולבר ? התמונות ?

asafk
02-01-05, 22:45
רוני, נסה להגדיר למה אתה חושב שזה טוב.
רמז: מהלך מתלה הוא לא בהכרח מהלך מתלה אפקטיבי.

אסף.

האיש הזקן
04-01-05, 00:59
ראיתי את זה על היילקס ביום ששי בבור. אסף אני צריך תרגום למה שכתבת.

אלון_ק
04-01-05, 01:58
נמרוד הסביר פעם...

נתאר מצב של ג'יפ, לא נעול, שעולה מעלה בשיפוע מסויים, ללא שיפוע צד אך עם שתי בורות בדיוק במרחק הנכון בינהם ככה שנוצרת הצלבה קלאסית. לצורך הפשטות, נניח שהסרן הקדמי מוצלב - כוח לא מגיע אליו. נשכח ממנו. נניח ש1000 ק"ג זה המשקל הכולל שנח על הסרן האחורי.
נתחיל מג'יפ עם מהלך מתלה רגיל, ונאמר שגלגל שמאלי באויר. יש 1000 ק"ג על הגלגל הימני, 0 ק"ג על השמאלי. הדיפרנציאל פתוח, לכן מעביר 0 מומנט והג'יפ לא מתקדם.
עכשיו נשפר את מהלך המתלה בכל אחת מהדרכים שהצעתם או בכל דרך אחרת, כולל הדרכים "הרציניות". נניח ששיפרנו בכמה מ"מ, והגלגל עכשיו נוגע בקרקע. במ"מ הראשון של הנגיעה יש על הגלגל משקל של כלום - גרמים... ק"ג בודדים. אתם יכולים להרגיש את זה, אם היד אתם יכולים בקלות להרים שת הגלגל. אז עכשיו יש 999 ק"ג על הגלגל הימני, וק"ג על הגלגל השמאלי...
נסתכל על המצב הזה:
מבחינה ויזואלית, יש עכשיו שני גלגלים על הקרקע, והעבירות השתפרה.
מבחינה מעשית, אין כלום!!! האחיזה שמספק 1, 2, 5, 10, 20 ק"ג על הגלגל הזה היא זובי, נישט, שום דבר! מכיוון שהדיפרנציאל פתוח הוא יעביר רק את המומנט שהגלגל הזה מסוגל להעביר וזה כאמור - נאדה! תגידו שכל ק"ג חשוב, ויכול להיות ההבדל בין מעבר לכשלון - ובכן, מה שנכון לדיאטות, לא נכון במציאות הפיזיקלית! 10 ק"ג יחסית ל990 זה 0 שלא נספר בכלל!

דיפרנציאל נעול לעומת זאת מעביר את המומנט תמיד לפי הגלגל שעליו המשקל הרב, ולכן הג'יפ היה מתקדם, עם אחיזה שנוצרה ע"י 1000 ק"ג במקרה הראשון, 999 בשני וכן הלאה (ושוב מבחינה מעשית - כמו ש10-20-1 ק"ג זה אותו דבר - אפס, אז 990-1000-1050 זה אותו דבר - המון! הכל עניין של יחס. 1% זה כלום, זניח. 5% מעניין את החוכמולוגים במגדל השן. 10% מתחיל לעניין את המהנדס - אם זה בחינם). דיפרנציאל נעול לעומת זאת נותן שיפור ---עצום--- בעבירות, תמיד, בלי קשר לכלום.

מהלך מתלה אפקטיבי הוא ההתחלה של מהלך המתלה, המעלות הראשונות, כל עוד חלוקת המשקל בין שני הגלגלים היא 50-50, 60-40, 70-30, 80-20.... מעבר לזה זה כבר באמת משחקים שמצחיקים אותי בתור מהנדס. והתחום שבו משחקים על ה10 אחוז, או 100 הק"ג האחרונים, הוא התחום שאיתו אתם מתעסקים עם כל מערכות המתלים המוזרות - והתרומה שלו לעבירות זניחה.

עד כאן בנושא תרומת מהלך מתלה לעבירות= דחיפת הרכב קדימה. לסיכום -
שימו שתי נעילות ותסתמו כבר את הג'ורה

מתוך:
http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=609&highlight=%E0%EC%E9% F4%E8%E9

האיש הזקן
04-01-05, 08:27
אז לא צריך מהלך מתלה? רק נעילות?

איציק - 4X6ZH
04-01-05, 11:46
ואיזה מהלך יש למיתלה זחל ?
איזה עבירות יש לטנק ?
איזה עבירות יש לרכב בעל מיתלה זחלים ( טרקטור )
בקיצור מה שאסף מנסה להסביר לכל החברה שמודדים מצליבים ומצלמים ( בבור )
נעילות זה הרבה הרבה יותר חשוב
מהלך מיתלה זה אולי יפה
שיפור מהלך המיתלה הוא מקור לצרות אחרות .
רבולברים זה טוב מעולה לסלעים
רבולברים זה לא רע לשיפור מהלך המיתלה
עד כמה זה יעיל ???
איציק

ארז
04-01-05, 12:49
מהלך מתלה אפקטיבי חשוב, מבחינת עבירות הוא פחות חשוב מנעילות, אבל הוא בהחלט חשוב .
גם מבחינת האחיזה, לא תמיד גלגל אחד או שתיים על הקרקע מספיקים,מהלך מתלה וגמישות המתלה יתנו לנו עוד גלגל על הקרקע,לפעמיים זה ההבדל.
ומה עם יציבות על המכשול? 4 גלגלים על הרצפה(גם עם אחיזה פחותה) עדיין יציבים יותר מאשר 2

האיש הזקן
04-01-05, 16:17
אז להשקיע בריבולברים או לא?
:roll:

ארז
04-01-05, 16:21
אני הייתי משקיע קפיצים+בולמים ארוכים יותר(ותושבות כמובן).

asafk
04-01-05, 16:59
אני, במקומך, הייתי נמנע מלהרכיב ריבולברים על טנדר, גם אם זה כמעט בחינם.
למה?
נעזוב את זה שהמהלך לא אפקטיבי, ולכן נותן רק יציבות, לא אחיזה. נעזוב זה שזה שינוי מבנה ששוטר עיוור רואה.
טנדר. ריק. על הסרן האחורי אולי 30% מהמשקל. בלימת חירום, העברת משקל לפנים, והמשקל על הסרן האחורי הופך להיות, נגיד, 10% ממשקל הרכב. זה במישור. הריבולברים יפתחו, כי הקפיצים נפתחים עד הסוף. כשיש קפיץ שדוחף את הסרן לקרקע, יש אחיזה, ויש כוח בלימה שעובר לקרקע ובולם את הרכב. כשאין קפיץ (ריבולבר פתוח= אין קפיץ), האחיזה של הגלגלים שואפת ל0. זה אומר שמעט כוח הבלימה שהבלמים מפעילים על הגלגלים יתורגם מייד לנעילת הגלגלים (ואולי סבסוב). זה אומר שהגלגלים האחוריים לא משתתפים בבלימה, והרכב, למעשה, בולם רק עם שני גלגלים. זה אומר שכל הפרעה קטנה תוביל אותך החוצה מהדרך. ועוד לא דיברתי על בלימה חזקה בירידה.
בג'יפ עם ריבולברים, המצב שונה- חלוקת המשקל מראש שונה, והקפיצים בעלי קבוע קפיץ נמוך יותר יחסית למשקל.

אסף.

אומי5
04-01-05, 19:00
מה זה בדיוק ריבולברים?
ולמהנדס אין ספור פעמים חילצתי וראיתי ושמעתי על חילוצים שהצליחו בזכות נידנוד הרכב עד שאחד מהגלגלים שבאוויר נגע בקרקע ודחף את הרכב החוצה ...גם בעליות גם בהצלבות גם במדרגות ....

האיש הזקן
04-01-05, 21:15
עכשיו זה יותר טוב.

גיא
04-01-05, 23:22
הייתה לפני שנים התערבות שאני לא יודע אם בוצעה או לא.

אולי חנן מול זאביק ? או אריק2.. לא זוכר.
בעניין להרכיב בזנטים במקום בולמי זעזועים ולטפס מחמל עם שתי נעילות ... מה יהיה יותר יעיל ... מהלך מתלה או הנעילות.

אולי באמת תספרו מה ניגמר שם ?

חנן א.
05-01-05, 09:51
It was me against Amir Laredo

Actually, nothing happened.

אומי5
05-01-05, 12:39
מישהו יכול להסביר לי מה זה לעזאזל ריבלברים,ברור שזה קשור לבולמים רק לא הבנתי איפה בדיוק :roll:

חנן א.
05-01-05, 12:53
מישהו יכול להסביר לי מה זה לעזאזל ריבלברים,ברור שזה קשור לבולמים רק לא הבנתי איפה בדיוק :roll:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=2589&highlight=%F8%E9%E1 %E5%EC%E1%F8%E9%ED

זאביק
05-01-05, 13:03

חיפוש קצר היה מביא לך את זה
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?p=38459

ואת זה
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=3458&highlight=%F8%E9%E1 %E5%EC%E1%F8%E9%ED+%F8%E9%E1%E5%EC%E5%E5 %F8%E9%ED+%F8%E9%E5%E5%EC%E1%F8%E9%ED

ועוד הרבה.

-->