PDA

צפייה בגרסה מלאה : שחיתות במשרד התחבורה ? האם יתכן - שאלה רטורית

אמיר ב.א
22-09-11, 04:24
רנו לוגאן: התרגיל המסריח של משרד התחבורה
חובת התקנת מערכת בקרת יציבות במכוניות פרטיות החל מ-2010, גרמה להפסקת שיווק רנו לוגאן שאינה מצוידת בה. כעת חוזרת המכונית לכבישי הארץ, כשהיא מומלצת בעיקר למשפחות ברוכות ילדים, זאת למרות שהיא עדיין אינה מצוידת במערכת. הכיצד? משרד התחבורה אישר לשווקו כרכב מסחרי לכל דבר ועניין

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4125608,00.html

GodsFather
22-09-11, 05:27
עכשיו כל שנותר הוא שמכשירי תנועה יעשו את אותו התרגיל לג'ימני והנה חזר שוק הג'ימני לפעולה :)

hadtomer
22-09-11, 07:34
האמת היא שלא מדובר כאן בשחיתות, סתם בניסיון לנצל פרצה בחוק- עם הצלחה גדולה בצידו.

תכל'ס-חוקית הלוגאן כן עומדת בדרישות להיות רכב מסחרי ואין סיבה שלא תירשם ככזה. אל תשכחו שהחוק הישראלי הוא חוק טיפש ויבש מאוד- כך יספר לכם כל בעל ג'ימני שגילה שהרכב אינו מיובא יותר. הבעיה היא שהמדינה שלנו החליטה להיות הראשונה בעולם שמאמצת תקנות ESP עוד לפני אירופה-וככה נוצרה פירצה של שנה שבה היצרנים עדיין מייצרים לאירופה רכבים בלי ESP-עד השנה הבאה. היבואנים מצידם חייבים למצוא פיתרון-כשהפיתרון היחיד הוא לרשום את הרכב כמסחרי- כי זו ההחרגה היחידה שקיימת בחוק.

עם זאת-אין ספק שהקטע של למכור לאנשים רכב משפחתי לכל דבר- בלי ESP- הוא קטע לא יפה. לא כל כך מבחינת מסחרי או לא- אלא מבחינת התחשבות בבטיחותם של הנוסעים בכביש. הציבור צריך להצביע ברגליים, להראות מודעות לנושא הבטיחות- ופשוט לא לרכוש את הרכב הזה.

טל חסיד
22-09-11, 07:35
מדינה שמאמצת תקנים של אירופה וארצות הברית בכל הקשור ליבוא רכב וחלקים ולא יודעת איך לאכוף אותם וכך מתחילות הקומבינות של כל מיני מגזרים.

טל

tzagi
22-09-11, 07:53
עם זאת-אין ספק שהקטע של למכור לאנשים רכב משפחתי לכל דבר- בלי ESP- הוא קטע לא יפה. .

אני יודע שאני הולך לפתוח פה תיבת פנדורה,
אבל מה הבעיה ברכב בלי ESP? כול הרכבים בעולם שנמכרו ב100 שנים (כמעט) האחרונות...היו בלי,
לדעתי הגאג'טים האלה מסירים כביכול מהיכולת והאחריות של הנהג,
יותר מזה, זה גורם לנהג להתנהג בפחות אחריות (אל תדאגגגג הגמד האלקטרוני יציל אותך)

דרור ברלי
22-09-11, 08:25
לא הייתי קורא לזה דווקא "שחיתות".
זו סתם עוד דוגמא שמוכיחה עד כמה משרד התחבורע הזה, מהשר הממונה ועד אחרונת מחלקות התה, מורכב אך ורק מטיפשים.
ולא סתם טיפשים, אלא טיפשים רשעים וחרוצים, שזה הסוג הכי גרוע שאפשר.

GodsFather
22-09-11, 08:47
אני יודע שאני הולך לפתוח פה תיבת פנדורה,
אבל מה הבעיה ברכב בלי ESP? כול הרכבים בעולם שנמכרו ב100 שנים (כמעט) האחרונות...היו בלי,
לדעתי הגאג'טים האלה מסירים כביכול מהיכולת והאחריות של הנהג,
יותר מזה, זה גורם לנהג להתנהג בפחות אחריות (אל תדאגגגג הגמד האלקטרוני יציל אותך)

עזוב אותך ג'ו, בסופו של יום, אם אפשר לסייע לנהג אז אדרבא. ואם אפשר בכך למנוע את טמטומם של נהגים מסוימים, אז לחייב, או לפחות לתת הטבה כלכלית למי שבוחר לרכוש רכב עם האביזר הזה.
לא משנה כמה נדחוף חזק לאחריות הנהג, עדיין יש חסרי אחריות בעולם הזה אז לפחות משהו ימנע מהם לגמור אנשים חפים מפשע.

גם ABS לא חיוני, גם כריות אויר לא ועוד ועוד. בתכלס, אין כמו להיעזר בקונטרה על ההגה בעת תאונה במקום כל המכשור הזה, והמבין יבין.

דרור ברלי
22-09-11, 08:52
ג'ו, אני לא מסכים איתך.

נכון שאין בעיה ברכב בלי ESP.
אין גם בעיה ברכב בלי ABS.
אני לא רואה שום בעיה גם ברכב בלי כריות אוויר בכלל.

ואתה גם צודק כשאתה קובע שכל העזרים הבטיחותיים-אלקטרוניים האלה מייצרים נהגים גרועים. עוד יותר גרועים ועוד יותר גרועים, כאלה שסומכים לחלוטין על המכונית שתעשה את כל העבודה.

וזה מוביל אותי לומר פה משהו עוד יותר קיצוני, מבחינתי לפחות:
כשמשרד התחבורע, המשטרה, ושאר רשויות וגורמים ממשלתיים שכל מעייניהם רק לזרוק את האחריות על מישהו אחר, טוענים שהאשם הבלעדי בתאונות זה רק הנהג - יש בזה משהו!

ראה את כביש 31, בין צומת שוקת לסדום. כביש דו כיווני עם נתיב אחד לכל כיוון, מלא עיקולים, שדה ראייה בעייתי, עמסו בתנועה, חוצה יישובים בדואיים עם מבנים ובתים ממש על הכביש, ילדים, כבשים וגמלים, שמשוטטים בכביש וחוצים ללא אתרעה, עשרות ומאות בדואים שנוהגים בו בפראות, ברכבים גנובים וללא רשיונות נהיגה.... מה שנקרא כביש מסוכן. שתי תאונות קשות ארעו בו רק השבוע, עם ארבעה הרוגים או יותר, אני לא זוכר בדיוק - בשתיהן לא היה לשום מערכת ESP מה לעשות כנגד נהג בדואי משתולל בן 16 ללא רשיון, או כנגד נהג אחר שפשוט לא ראה כלום בגלל ערפל.

אז כאן אוהבים להאשים את מזג האוויר, את הכבישים המסוכנים, את ה"תשתיות", את ה"תנאים המכבידים", מצביעים שוב ושוב על "עבריינות תנועה" ו"אי ציות לחוק", ומתעלמים מהעובדה הכי פשוטה, וסליחה על ההכללה הפרועה - מצב הכביש הוא נתון קבוע, בלתי ניתן לשינוי או קשה לשינוי - ואנשים כאן פשוט לא יודעים לנהוג! גם אחרי 30 שנה על הכביש, אתה רואה כאן רוב מוחלט של אוחזי הגה שלא יודעים איך להחזיק בו, איך לשבת מולו, איך לסובב אותו, איך לקחת סיבוב, מתי ואיך לבלום. נהגים ותיקים שאין להם מושג ירוק בהזזת מכונית מנקודה א' לנקודה ב'. במיוחד אם יורד גשם, אם יש ערפל, אם חם, אם קר. במיוחד כאשר ברכב שלהם יושבים היקרים להם מכל.
ואז, בעיקול הראשון שהם פוגשים בכביש שאינו מוכר להם, הם מתהפכים. כשיש ערפל הם מתנגשים, כשיש גשם הם מחליקים. ככה זה כאן ושוב - סליהח על ההכללה. ונהיגה גרועה זה לא רק לא לדעת לקחת סיבוב. נהיגה גרועה זה גם לא לדעת מתי להרפות מהמצערת, לא לדעת מתי להוציא את העיניים ולהביט שוב ושוב לפני שחוצים צומת מסוכן בזמן ערפל. נהיגה גרועה זה לא לדעת שכאשר יש ספק - אז אין ספק.

ובדיוק בגלל זה תעשיית הרכב ממציאה את ה"גאדג'טים המיותרים" האלה, שמה לעשות - הוכח מדעית, מעבר לכל ספק או ויכוח, שהם מצילים חיים. אם מאן-דהוא נוהג גרוע, בעולם אוטופי הוא אולי לא היה צריך לנהוג בכלל, אבל זה באמת רק בעולם אוטופי. במציאות, זה לא אומר שהוא צריך למות או להיפצע. מערכות בטיחות חכמות לא יכולות עדיין למנוע כל תאונה ולהתגבר לחלוטין על הטמטום הבסיסי המובנה של הנהג הישראלי, אבל הן כן מצליחות להפחית באופן דרסטי את מספר התאונות והנפגעים.

אבל מה? את האופי האנושי קשה לשנות.
אמצעי בטיחות עולים כסף, ואם לא תחייב את יצרני הרכב ואחר כך גם את יבואני הרכב למכור רק מכוניות בטיחותיות, הם יעדיפו לייצר ולהביא מכוניות פחות בטיחותיות, במחיר זול יותר, דוגמת הרנו/דאצ'יה לוגאן MCV הזו, ולמכור יותר.
והציבור? תסלחו לי על הנחרצות, אבל שוב ושוב - הוא מטומטם מאין כמוהו. הוא רואה רק מחיר קניה זול, ולכן הוא יעדיף רכב חדש ללא ESP, ללא ABS, ללא כריות, אפילו ללא חגורות בטיחות - אם זה רק יעלה לו פחות כסף.
אם תעשה ניסוי פשוט - תראה שהרוב יעדיפו לשלם עבור צעצועים כמו מערכות סאונד משוכללות, ריפודי עור, גגות שמש או ג'נטים-מגנזיום, מאשר על ABS ו-ESP.
("ניסוי" כזה נעשה כאן בפועל לפני כמה וכמה שנים. יבואן סובארו הציע מבצע לרוכשי האימפרזה טורבו WRX, מכונית חזקה מאוד שבהחלט צריך לדעת לנהוג בה - כל רוכש יכול לבחור במתנה: מערכת סאונד משוכללת מאוד או לחילופין - קורס נהיגת ראלי בקפריסין. תנחש כמה נסעו לקפריסין כדי ללמוד לנהוג כמו שצריך, וכמה העדיפו את הבאסים המפוצצים...)

לכן יש מקרים בהם צריך למתוח קו אדום ולהחליט - עד כאן. מכאן ואילך זה אחרת. וזה בדיוק המקרה.

הבעיה , שוב, נעוצה במשרד התחבורע. כאן אימצו תקינה אירופית בכל הנוגע לכלי רכב וזה טוב. מצד שני, מוכרחים להראות ש"עושים משהו" נגד תאונו תהדרכים ולכן קופצים בראש כמו חמורי-גרם ומחייבים ESP בכל מכונית נוסעים החל מ-2010, למרות שבאירופה הדרישה הזו נכנסת לתוקף רק ב-2012. ואז מגלים פתאום כמה דגמי כמוניות שעדיין לא מצוידים בה, כי היצרן מתכנן את עצמו לתקינה האירופית ולא לגחמות של שר תחבורע ישראלי כזה או אחר.

Tourist
22-09-11, 11:11
ומה עם הדיפנדר שהפסיקו לייבא מאותה סיבה ?
לא מסחרי ?

(לא שאני יכול להרשות לעצמי אחד חדש אבל עוד 10 שנים....)

דרור ברלי
22-09-11, 13:33
עכשיו כל שנותר הוא שמכשירי תנועה יעשו את אותו התרגיל לג'ימני והנה חזר שוק הג'ימני לפעולה :)

תהיה בטוח שהג'ימני יחזור.
ב"ידיעות אחרונות" פורסם שבשנה הבאה הג'ימני יצטייד בבקרת יציבות ESP ובמנוע ה-1.25 ליטר של הסוויפט/ספלאש.

GodsFather
22-09-11, 13:35
ונאמר אמן.

גרסה פתוחה והנה לנו ג'יפופ שיחטף יותר מהר מכל לחמניה טריה בעיר.

שי ג.
22-09-11, 18:46
ונאמר אמן.

גרסה פתוחה והנה לנו ג'יפופ שיחטף יותר מהר מכל לחמניה טריה בעיר.
מהפה שלך לאוזן של (מכשירי תנועה?).
אמןןןןן.

yes1952
22-09-11, 19:01
דרור -זו הכללה שאני תומך בה
"ציטוט"מתעלמים מהעובדה הכי פשוטה, וסליחה על ההכללה הפרועה - מצב הכביש הוא נתון קבוע, בלתי ניתן לשינוי או קשה לשינוי - ואנשים כאן פשוט לא יודעים לנהוג! גם אחרי 30 שנה על הכביש,"
כביש 60 ק"מ 32-עובדים בכביש-שילוט נראה נהדר-הפחתת מהירות ל60 משני הכיוונים
בני דודינו רואים פקח תנועה מאיטים ועוצרים
בני ישראל לוחצים את דוושת התאוצה לפחות למאה ובקושי יש ביננו לבינם 150 מטר
מה קרה?לא ראיתי
וכולם מדברים בטלפון-ראשית כמעט כל תאונה הינה באשמת נהג-הפוגע כמובן
שנית לא מבינים מה זה כביש ובטח לא תמרורים==בחיי
נו אז היום הייתי ממש גמד מרושע עם אפוד צהוב זוהר שצילם ודאג להעביר את התמונות
לא אי בי אס ולא בטיח
צריך לחייב כל נהג בקורס נהיגה מתקדמת על חשבונו פלוס עבודות ניקיון לשלושה ימים בחדרי מיון
את הראשון עשיתי ויש לי תעודה מסודרת-האמת גם את השני אבל הייתי תחת הזיות מהטרמדקס(עד שאשתי שיכנעה אותי שאני לא צריך לנקות את חדר האוכל בפנימיה)
הזיות אמרתי?

יוסי

yes1952
22-09-11, 19:02
אה שכחתי
דרור ברלי-מחר ישב לו בציידנית ומקורר היטב בקבוק ענק של בירה שופ(זה עם ציור הגמדים)
יוסי

hadtomer
22-09-11, 19:12
תהיה בטוח שהג'ימני יחזור.
ב"ידיעות אחרונות" פורסם שבשנה הבאה הג'ימני יצטייד בבקרת יציבות ESP ובמנוע ה-1.25 ליטר של הסוויפט/ספלאש.

ואתה מאמין לכל מה שמפרסמים ב"ידיעות אחרונות"??????????????????

-->