PDA

צפייה בגרסה מלאה : הקשר בין מוט פנהארד להיגוי

liorsufa
06-10-11, 21:41
קניתי לאחרונה סופה והיא סבלה מבעיית שיוט קצת יותר מדי חריפה לטעמי. בנוסף, בנסיעה איטית (הילוך שני/שלישי) כשאני נותן האצה מהירה, הרכב יכול למשוך בפתאומיות ימינה/שמאלה. גם בשחרור מהיר של הגז הרכב משנה כיוון.

הבעלים הקודמים אמר לי שתיבת ההגה עברה שיפוץ, אבל לוקח את הדברים שלו בערבון מוגבל לאור מספר ליקויי תחזוקה שגיליתי.
בין שאר הטיפולים שעשיתי, החלפתי תפוחים ואת הבושינגים בקפיצים.
מבחינת הגבהות אגב, אני לא יודע להגיד אם הקפיצים הקדמיים סטנרטיים או לא. האחוריים קצת ארוכים יותר מהסטנדרט (שבוע הבא אני אקפוץ לחמילבסקי לחיזוק ואשאל אותו לגבי הקדמיים). פרט לזה, השאקלים ארוכים יותר מהמקוריים.

השבוע הייתי במוסך (גיא ורועי ביהוד) מתוך כוונה להחליף לתיבת הגה משופצת. הם חיזקו לי את זרוע פיטמן ושלחו אותי לעשות סיבוב. הרכב קצת פחות שייט לדעתי (הרגשתי את ההגה קצת מגיב יותר לכביש), אבל המשיכות הפתאומיות נמשכו.

דבר נוסף שהם ראו זה שחסר לי מוט פנהארד. ביקשתי שירכיבו לי (הם לא ידעו לתת לי סיבה למה שמישהו יוריד אותו).
יצאתי לסיבוב נוסף, ואני חושב שאני מרגיש שיפור. עדיין יש משיכה מדי פעם אבל היא קצת יותר עדינה (מחר אני אעשה נסיעה ארוכה לצפון ואני מקווה שאני אדע להגיד יותר בודאות אם יש שיפור או לא).

שאלתי היא:
האם יש סיבה להוריד מוט פנהארד (נותן יותר מהלך מתלה?). מחיפוש בפורום הזה ואחרים, לא הצלחתי להגיע למסקנה ברורה. האם אכן יכולה להיות לו השפעה על היגוי או סתם נדמה לי שיש שיפור?
בקישור המצורף ראיתי שהדעות חלוקות (ולמען האמת נראה שלא כולם מתכוונים לאותו דבר כשהם מדברים על מוט פנהארד).
http://forums.off-road.com/jeep-short-wheelbase/168989-panhard-not-panhard.html

מישהו כתב שם שב- CJ אין בכלל מוט כזה, ומכיוון ש- YJ די דומה ל- CJ, אין באמת צורך במוט. מישהו אחר כתב לא להוריד. ומישהו נוסף כתב (בהקשר להגבהות) ששני קצוות הפנהארד צריכים להיות במישור מקביל לרצפה, מה שבכלל נשמע לי תמוה, כיוון שהפנהארד שאני מדבר עליו הוא המוט האלכסוני שמחבר צד אחד של הסרן לצד הנגדי של השאסי.

אז מה אומרים?

asafk
06-10-11, 22:51
סופה צריכה להיות עם מוט פנהארד. ההורדה שלו מוסיפה אולי 2 ס"מ למהלך, אבל מחרבנת לחלוטין את ההיגוי והיציבות. יש על זה לא מעט דיונים גם כאן בפורום, אבל זו השורה התחתונה.

אסף.

liorsufa
07-10-11, 00:38
אחלה, תודה!

זאבי
17-10-11, 19:26
"הסטת הגה" בהאצה/האטה בסיבוב יכול להיות השפעת נעילה אחורית אוטומטית במידה ויש לך נעילה כזו.
אני הייתי נכנס לכוון זויות היגוי במכון פרונט ראשית לכל (אחרי התקנת מוט פנהרד). זו הוצאה קטנה וכדאית לתחילת הברור.

liorsufa
18-10-11, 08:01
יש לי נעילת דטרויט קבועה מאחורה. והבעיה היתה קיימת לפני ששמתי אותה. מקדימה יש לי נעילת Limited Slip, אולי גם זה יכול להשפיע?
כיוון פרונט גם עשיתי (אבל זה היה לפני שגיליתי שחסר לי מוט פנהארד).

בכל מקרה, מאז שהוספתי את המוט עדיין הוא מושך אותי בהאצה/האטה. אבל זה לא קורה בסיבובים אלא בנסיעה ישרה.

shmil
18-10-11, 09:01
הנעלה היא הסיבה, ולא שום דבר אחר.
יש לנעילה נטייה לזרוק זנב בהחלפות הילוך/שינויי עומס חריפים. לא רק בסיבוב, אלא גם על כביש ישר.
זה נורמלי. תלמד לחיות עם זה, ולהיות יותר עדין.

דרור ברלי
18-10-11, 09:48
הנעלה היא הסיבה, ולא שום דבר אחר.
יש לנעילה נטייה לזרוק זנב בהחלפות הילוך/שינויי עומס חריפים. לא רק בסיבוב, אלא גם על כביש ישר.
זה נורמלי. תלמד לחיות עם זה, ולהיות יותר עדין.

+1

זה אחד הסימפטומים המורגשים והידועים של נעילה אוטומטית.
אחת הסיבות למה חלק מהג'יפאים, במיוחד כאלה שהרכב משמש אצלם גם את האישה ביומיום, מעדיפים נעילה נשלטת.

לדעתי זה משהו שמתרגלים אליו, לומדים לחיות איתו ומהר מאוד הוא הופך לחלק מהמאפיינים של הג'יפ.
אבל יש כאלה שחושבים שג'יפ צריך להתנהג כמו פרייבט וזה ממש מפריע להם ומפחיד אותם. לגיטימי לגמרי.

liorsufa
18-10-11, 09:54
תקנו אותי אם אני טועה, אבל נעילה קבועה ונעילה אוטומטית הן לא אותו דבר.
לי יש נעילה קבועה בסרן האחורי.

חס וחלילה שיתנהג כמו פרייבט, אבל הדבר האחרון שאני רוצה זה שבדיוק שאני מעביר הילוך איזה אופנוען יחליט להידבק אלי ואני אתן לו בקטנה.

talw
18-10-11, 10:11
תקנו אותי אם אני טועה, אבל נעילה קבועה ונעילה אוטומטית הן לא אותו דבר.
לי יש נעילה קבועה בסרן האחורי.

חס וחלילה שיתנהג כמו פרייבט, אבל הדבר האחרון שאני רוצה זה שבדיוק שאני מעביר הילוך איזה אופנוען יחליט להידבק אלי ואני אתן לו בקטנה.

אל תדאג מאופנוענים,הם מפחדים מסופות כמו ממשאיות....

תבדוק טוב את חיבורי הסרן לקפיצים,נשמע לי כמו היגוי אחורי....

טל

liorsufa
18-10-11, 10:15
קפיצים בסדר. לפני חודש טיפלתי בהם אצל חמילבסקי, ובדיוק היום הייתי אצלו לחיזוק.

דרור ברלי
18-10-11, 12:03
יש לך דטרויט לוקר = נעילה אוטומטית.
רבים מבלבלים וקוראים לזה "נעילה קבועה".

"נעילה קבועה" = ספול, או מיני-ספול, או דיפ' מרותך.

לגבי הידוק היובולטים שמחזיקים את הסרן האחורי על הקפיצים - אם כבר, לא יזיק לוודא שבורג המירכוז ("סנטרובולט" - זה שבולט ממרכז הקפיץ ושתפקידו לשמור על הסרן במקומו ולא לטייל על הקפיץ במקרה של יובולטים לא מהודקים) שלם ולא שבור.

בכל מקרה, התופעה שאתה מדבר עליה ידועה ומוכרת, והיתרונות של נעילת דטרויט כל כך מוחצים ומוכחים - אתה תתרגל.
ואגב - הג'יפ לא באמת נזרק לצדדים, ולא ייתן שום "קטנה" או "גדולה" לאף אחד. זו רק תחושה שלך.

shmil
18-10-11, 12:34
הוא אמנם לא נזרק לצדדים, אבל בהעברת הילוך (העלאה או הורדה) מהירה, במיוחד בהאצה, זה אכן לא נעים, ומצריך הכרות עם תגובת ההגה.
תתרגל.
.

-->